Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 42

Thread: Ljubomora i njene posledice

  1. #1
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Montenegro/France
    Posts
    2,665
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ljubomora

    Ljubomora - da li je to pozitivan znak ili mozda ne?


    Ljubomora kao osecanje je urodjena osobina (nije stecena), tako da se ne moze "promenuti"- ne mozes je "igubiti" kao osobinu, ali se moze "kultivisati" (delimicno kontrolisati). Ako u ljubavnom odnosu nema ljubomore, ne znaci da nema i ljubavi, strasti i ostalog...
    I obrnuto, onda kada je ima - ne znaci da nema ljubavi. Poenta je u tome da ona ne treba da "gusi" ljubavni odnos i da ne bude destruktivna (to je ponekad vrlo tesko, ali nije je moguce uciniti je "konstruktivnom" - pozitivno pokretackom i motivacionom "snagom"). Dobro je i zdravo biti svestan ljubomore i priznavati je kao svoju osobinu, ako vec postoji (osobinu, ne treba pretvarati u manu!)
    Ljubomora je normalna dok ne opeterecuje druge ili ne prelazi u posesivnost koja je vrsta bolesti. Postoji nekoliko osnovnih grupa:

    Takozvana pozitivna (kada nam je stalo do nekoga i iz straha da ga ne izgubimo ispoljavamo ljubomoru). Takva ljubomora se prikriva.

    Sebicna ljubomora koja najcesce dolazi od vlastite nesigurnosti.

    Opsesivna, destruktivna ljubomora koja unistava sve pred sobom, u prvom redu ljubav.

    U medjuljudskim odnosima ispoljava se i ljubomora kao takmicarski duh, ali zavisi od stepena obrazovanja i intelektualnog stepena osobe da li ce dozvoliti da bude u negativnom kontekstu.

    Ljubomorna osoba ne moze postici dugotrajnu srecu u ljubavi, a najcesce se smatra nesretnom i kad ima najvise uspeha. O ljubavi se vekovima pise i govori, ali pogledamo li oko sebe, vidimo koliko je malo one prave, iskrene ljubavi za kojom svi zudimo.
    Ljubomora i u najciviliziranijem obliku pokazuje svoje duboko nagonsko poreklo i po tome nije specificno ljudska pojava.
    ...Maybe it was wrong to love you?
    But what should i do?
    Cause my heart leads me to you...

  2. #2
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Montenegro/France
    Posts
    2,665
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ljubomora

    Ljubomora nije izraz prevelike ljubavi. Ljubomora potiče iz osećanja duboke unutrašnje nesigurnosti. Ljubomorna osoba je posesivna jer se boji da će biti napuštena. Isključiva je jer strahuje da će biti isključena, ostavljena, zanemarena.

    Ljubomora se najsnažnije ispoljava i najviše muči u ljubavnim vezama, ali se na njih ne ograničava. Javlja se ona u svim ljudskim odnosima.

    Ponekad se ispoljava otvoreno i dramatično, uz prasku, srdžbu i jetka prebacivanja. Ponekad se javlja prerušena u tugu i gorčinu. Ponekad se poriče, iz ponosa.

    Ljubomorna osoba nesvesno veruje da su drugi od nje privlačniji i dostojniji ljubavi. Proganja je osećanje da zapravo nije voljena i da se njeni odnosi toliko krhki i nesigurni da se očas mogu prekinuti. Oseća se ugroženom jer joj se čini da je neko sa strane veoma lako može istisnuti i zauzeti njeno mesto.

    Zato pokušava da ograniči kretanje osobe do kojoj joj je posebno stalo na krug onih koje doživljava kao, manje više, „bezopasne“, ali i tada ostaje puna podozrivosti jer zapravo ne veruje nikome.

    Zato traži prekomerne dokaze ljubavi i naklonosti, što samo dodatno kvari njene odnose jer oni sa kojima je u vezi postaju zbog toga samo razdraženiji i umorniji. Oni se opiru zahtevima i ograničenjima koje im ljubomotna ličnost postavlja i gledaju da ih se oslobode.

    Tako ljubomorna osoba samo ubrzava propast veze koju bi želela da očuva.

    Zahtevi ličnosti mučene ljubomorom su, uostalom, sami po sebi uzaludni jer su neostvarivi. Niko nas i ništa ne može uveriti da smo voljeni, ako osećamo da to nismo. Ljubomorna osoba ne veruje da je voljena jer ne voli samu sebe. I to je suština stvari. Sve dok sebe ne volimo, nećemo poverovati ni da nas drugi mogu voleti.

    Ljubomore se ne možemo osloboditi svesnom odlukom ili samokontrolom. Jedini način da je se rešimo je da zavolimo sami sebe. Tek tada ćemo zaista poverovati u tuđu ljubav i osloboditi se sumnji koje iznutra nagrizaju i uništavaju čitav život.
    ...Maybe it was wrong to love you?
    But what should i do?
    Cause my heart leads me to you...

  3. #3
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Montenegro/France
    Posts
    2,665
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ljubav i ljubomora

    ...Ljubav i ljubomora...
    Ide li uz ljubav obavezno i ljubomora??


    Tko voli, sigurno je barem malo ljubomoran, no pravo pitanje nije jesmo li ljubomorni, nego koliko smo ljubomorni i što nas potiče na ljubomoru. Također, nije svejedno daje li nam partner povoda za ljubomoru ili smo ljubomorni 'iz čistog mira'. Ovo su pojednostavljeni kriteriji po kojima se određuje je li netko pretjerano ljubomoran i tko bi u vezi trebao korigirati ponašanje kako bi ljubomora bila svedena na podnošljivu mjeru...



    Čini se da nema čovjeka koji nije ljubomoran. Većina istraživanja to potvrđuje, jer ljubomora je zapravo nelagoda, negativni osjećaj koji se javlja kad vjerujemo da je ugrožen naš status kod osobe do koje nam je stalo.
    Malo ljubomore uglavnom ne škodi, pa čak i hrani partnerovo samopouzdanje. Naime, mnogi se osjećaju loše ako njihov partner izjavljuje da uopće nije ljubomoran jer to tumače kao znak da nisu voljeni...
    ...Maybe it was wrong to love you?
    But what should i do?
    Cause my heart leads me to you...

  4. #4
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    super je ovo sve opisano, no reci ti meni kad utvrdis problem-a to je ljubomora - kako da ga rijesis?

    mislim...lijepo je sto mi znamo kad smo ljubomorni i zbog chega, ali ajde da se nekad javi neko s makar jednim rjesenjem problema
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  5. #5
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Montenegro/France
    Posts
    2,665
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    UH ja sam ranijih godina bila tako ljubomorna da sam pocela samu sebe da mrzim zbog toga.LJubomora mi nista dobro nije donijela samo sam gubila ljude tako.Sad vise nisam,ne znam zasto i kako je to prestalo al moguce da se sve mijenja pa i to!
    ...Maybe it was wrong to love you?
    But what should i do?
    Cause my heart leads me to you...

  6. #6
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    ja nijesam ljubomorna izuzev kad bih naishla na ochigledan znak da neshto nije u redu.
    Inache,ne trazim,ne ispitujem,ne sumnjam ali iskreno ovo kazem,i nema ama bash nikakve potrebe da zagorchavam zivot i njemu i sebi.
    Ukoliko ne bi doshao kuci citav dan normalno je da ochekujem objashnjenje gdje se zadrzao,ali nikad unaprijed ne iskonstruishem prichu i onda shto god on kaze tretiram kao laz.
    Normalno je da chim udje u kucu kaze gdje je bio i shto je radio,shto ne podrazumijeva detaljisanje i tachnu satnicu kretanja toga dana.
    prosto mislim da je pitanje dobrog vaspitanja ne izaci iz kuce da se ne javish, a kad udjesh u kucu (svoju), reci par rechenica o tome gdje si bio.

  7. #7
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GAGA View Post
    super je ovo sve opisano, no reci ti meni kad utvrdis problem-a to je ljubomora - kako da ga rijesis?

    mislim...lijepo je sto mi znamo kad smo ljubomorni i zbog chega, ali ajde da se nekad javi neko s makar jednim rjesenjem problema
    rijeshenja ili lijeka za ljubomoru jednostavno nema i da potpuno je neobjashnjivo osjecanje.Kao shto nijesi u stanju da kontrolishesh kad cesh se i u koga zaljubiti tako si nemocan da kanalishesh osjecaj ljubomore.

    Kad bi se nashao "lijek" za tu boljku sigurno bi se uspjeshnost veza znatno povecala kao i njihov kvalitet.
    Generalno,mislim da je ljubomora (ovdje mislim na patoloshke oblike)najveci neprijatelj ljubavi

  8. #8
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    748
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja bih voljela da nadjem ljubomornog momka, i da se bijemo kad zaljubomorise jer bi vazda izvukao deblji kraj:lolblue: :lolblue: :lolblue: -a to bi bila posljedica ljubomore

    (hahhaha nije mi dobro nije)

  9. #9
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Montenegro/France
    Posts
    2,665
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GAGA View Post
    super je ovo sve opisano, no reci ti meni kad utvrdis problem-a to je ljubomora - kako da ga rijesis?

    mislim...lijepo je sto mi znamo kad smo ljubomorni i zbog chega, ali ajde da se nekad javi neko s makar jednim rjesenjem problema

    Ne znam,to je nesto urodjeno,priroda je to!Al isto tako mislim da to prirodno i nestaje jer ja zaista vise nisam ljubomorna.Nek mi neko objasni nestaje li to tako godinama ili sta vec?
    ...Maybe it was wrong to love you?
    But what should i do?
    Cause my heart leads me to you...

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Lijepo je vidjet malu dozu ljubomore jer ti to u neku ruku kaze da joj je stalo do tebe, ali ako je neko bolestan od toga bjeziiiiiiiiiiiii sto dalje od te osobe!!!
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  11. #11
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    KoordinatniSystemKonfuzije
    Posts
    982
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    apsolutno ne posjedujem tu emociju...
    ni u kojoj situaciji, i ni u kojoj vrsti odnosa...

    ali ljubomora jeste [u granicama] dio spektra normalnih ljudskih emocija...
    Sway Me, Take Me
    Thrill Me, Hold Me
    Bend Me, Ease Me
    You Have A Way With Me

  12. #12
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Stvarno nisam ljubomorna osoba,jedino sto mi ne bi bilo potpuno svejedno kad bih videla svog decka da prica sa nekom devojkom,ali to je vise neki osecaj peckanja.Inace ne volim da vidim ljubomoru ni kod svoga decka jer mi to nikako nije znak neke ljubavi vec njegove nesigurnosti.Ako me voli,onda mi i veruje inema potrebe da oseca ljubomoru.Mnogo vise volim muskarce koji nikakvim gestom nece pokazati da mu je zasmetalo to sto sam stala,recimo da popricam sa bivsim u prolazu.

  13. #13
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    KoordinatniSystemKonfuzije
    Posts
    982
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Oljce View Post
    Ako me voli,onda mi i veruje inema potrebe da oseca ljubomoru.

    hvala! that's the point!
    Sway Me, Take Me
    Thrill Me, Hold Me
    Bend Me, Ease Me
    You Have A Way With Me

  14. #14
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    748
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Oljce Ako TE voli, onda ne mora da znaci da mora i da ti vjeruje. Zasto bi? Ili si mozda mislila ako GA volim, treba da mi vjeruje. To je prava stvar

    A sto se tice ljubomore, ako si ljubomorna sto prica sa nekom curom... onda si stvarno mnogo ljubomorna Ja bih bila ljubomorna samo da vidim da je gleda zaljubljeno ili zeljno , znate taj muski pogled gleda je dok prica, pa je malo gleda u oci malo u usne , malo joj se smjeska... e tada mi ne bi milo bilo, al dok samo prica... pa pricam i ja sa drugim momcima.

  15. #15
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nisi ti razumela mene.Ja nisam rekla da sam ljubomorna.Osetiti neko peckanje u sekundi i razbijati glavu o tom trenutku danima su jako,jako razlicite stvari.I mislila sam tacno ono sto sam napisala,jer kad sam sa nekim,osecam nesto prema njemu,to moze i on da oseti i da oseti sigurnost u tom pogledu.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    gdje stignem
    Posts
    1,965
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    jeS ljubomora negativa,al' je ipak NEKI osjecjaj!
    I lost my watch….now I’m lost in time

  17. #17
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by amok View Post
    jeS ljubomora negativa,al' je ipak NEKI osjecjaj!
    Tjeshish li se to da ipak imash osjecaja (NEKIH)? Hihi. :twist:
    Never Complain, Never Explain

  18. #18
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    1,351
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ljubomorna sam kao pas ! :mrgreen:


  19. #19
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Philadelphia
    Posts
    15
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GAGA View Post
    super je ovo sve opisano, no reci ti meni kad utvrdis problem-a to je ljubomora - kako da ga rijesis?

    mislim...lijepo je sto mi znamo kad smo ljubomorni i zbog chega, ali ajde da se nekad javi neko s makar jednim rjesenjem problema
    Jednostavno, samo se od samog starta postavi drugacije, neke stvari prihvati kao sastavni dio veze i dako ti bude bolje.. budi flegma!!
    " Be great in act, as you have been in thought. "

  20. #20
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    behind you
    Posts
    1,151
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Oljce View Post
    Ako me voli,onda mi i veruje i nema potrebe da oseca ljubomoru.
    A sta ako se on jos u proslosti rukovodio tom devizom, pa je prozivio takvu skolu i dozivio takav samar, da se vise nikad i ne usudi slijepo vjerovati u bajku u kojoj su ljubav i vjernost obostrane? Grdne su to stvari... Postoje situacije i ljudi kod kojih se covjek mora malo vise potruditi i zrtvovati kako bi u potpunosti zadobio njegovo povjerenje, cak iako nisi uopste kriv/a. Jednostavno, proslost moze uzasne stvari da ucini covjeku i da ga postavi na tako krive i krhke noge, da se u svakoj sledecoj vezi sve losije snalazi i da ga pogledi i oci voljene osobe (za koje je nekad mislio da mu govore sve) totalno zbunjuju i da ni u sta u potpunosti ne vjeruje.

  21. #21
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znam o cemu pricas,ali verovati treba ljudima sa kojima si sve dok se ne dokaze da gresis jer sta imamo od stalnih sumnji?Nista.A i ako oseca ljubomoru onda bih radije da je ja ne vidim.

  22. #22
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Montenegro/France
    Posts
    2,665
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Oljce,kad momak osjeca ljubomoru tesko da on to moze sakrit! Htjeo ne htjeo,on je nesvjesno ispoljava!
    ...Maybe it was wrong to love you?
    But what should i do?
    Cause my heart leads me to you...

  23. #23
    ciara Guest

    Default

    Za moj horoskopski znak(ovan)jedna od karakteristika koja stoji je ljubomoraE sad, da bi veza funkcionisala i da bi vjerovali da nam partner uzvraca ljubav, normalno da treba da postoji odredjena doza ljubomore. Sto se mene tice, do sad u vezama, nisam nesto bila ljubomorna, a to je vjerovatno zato sto nisam bila dovoljno zaljubljena da bi ispoljavala tu ljubomoru
    Sto se bolesne ljubomore tice, to mi je totalno bzvz. Ja volim slobodu, ne volim ogranicenja i mislim da ne bi mogla da funkcionisem sa takvom osobom, koja bi me stalno provjeravala i koja ne bi imala povjerenje u mene, zato se trudim da izbjegavam takve osobe ako se ikako moze izbjec

  24. #24
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    meni je uvijek zachudjujuce bilo kad djevojka/momak nastave vezu sa osobom za koju znaju da je bolesno ljubomorna (to se ne moze sakriti i od samog starta ima problema) a posle se kaju i nerijetko ljubav prelazi u mrznju zbog previshe maltretiranja.

    Chesto chujem da se ljubomora (ja govorim iskljucivo o patoloshkim sluchajevima) tretira kao siguran znak da te neko voli a meni to,pravo da vam kazem,lichi na izivljavanje nad osobom sa kojom zivish,kao sadizam,uz potpuno odsustvo ljubavi!
    Ja ne bih mogla da maltretiram osobu koju volim!

    Imam koleginicu koja ne smije da se javi kolegi sa kojim dijeli kancelariju, od ljubomornog muza!!!
    Ja ne bih tako mogla da zivim!
    Imala sam ja zivot i drugove i prije njega,nije mi zivot pocheo onda kad sam njega srela
    Ne razumijem

  25. #25
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Flippy View Post
    A sta ako se on jos u proslosti rukovodio tom devizom, pa je prozivio takvu skolu i dozivio takav samar, da se vise nikad i ne usudi slijepo vjerovati u bajku u kojoj su ljubav i vjernost obostrane? Grdne su to stvari... Postoje situacije i ljudi kod kojih se covjek mora malo vise potruditi i zrtvovati kako bi u potpunosti zadobio njegovo povjerenje, cak iako nisi uopste kriv/a. Jednostavno, proslost moze uzasne stvari da ucini covjeku i da ga postavi na tako krive i krhke noge, da se u svakoj sledecoj vezi sve losije snalazi i da ga pogledi i oci voljene osobe (za koje je nekad mislio da mu govore sve) totalno zbunjuju i da ni u sta u potpunosti ne vjeruje.

    Kao prvo, ja mislim da prava iskrena ljubav moze izlijeciti tako povrijedjenoga od nepovjerenja..

    Ali...to zaista zahtijeva nekoga ko umije i moze bezuslovno i mnogo da voli... Ali ipak davanje ljubavi i povjerenja bi trebalo biti obostrano...

    E sad, ja bih rekla da ekstremno nepovjerljiv covjek mora stvarno sjesti sam sa sobom, razmisliti zasto mu se to dogadjalo ili cak ponavljalo, vidjeti da li je on negdje grijesio i doprineo svemu tome, pa kad rijeshi te stvari u miru, pomiri se sa sobom i cijelim svijetom, dakle zacijeli, neka tek onda ulazi u nove veze....

    Jer pitanje je zasto bi covjek koji je ekstremno nepovjerljiv u ljubav uopste ulazio u vezu s nekim? Da bi ga taj neko lijecio i zrtvovao se zbog njega iako mu licno nista nije skrivio/la?.... Ma hajde.... To mi lici na iskoristavanje nevinog ljudskog bica i na sebicnost... Kako mozes biti s nekim ako u njega nemas povjerenja??? To bi bilo bolesno...

    ...Nego kad se sabere i ponovo stekne moc da pravo voli (a u ljubavi straha nema....), onda neka potrazi novu ljubav, a u zdravom stanju duha i sigurnih emocija i punog srca ce sigurno lakse naci osobu vrijednu povjerenja i ljubavi nego ako je sav u strahu od prethodnih loshih iskustava i nepovjerenja.... Jer koliko i sta dajes - to i dobijas...
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 14
    Last Post: 11-01-08, 17:31
  2. Ljubomora ljubomoraaaaaaa 2
    By Desert Eagle in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 23
    Last Post: 01-10-05, 07:56
  3. ljubomora
    By DiDa in forum Ljubav
    Replies: 48
    Last Post: 01-04-05, 19:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •