Results 1 to 14 of 14

Thread: kako umreziti dva racunara u jednom stanu

  1. #1
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    272
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default kako umreziti dva racunara u jednom stanu

    vjerovatno je bilo slicnih pitanja no bez obzira molila bih ako neko zna da mi pomogne od dva nacina koji je bolji, prakticniji i jeftiniji da umrezim dva racunara u stanu, jedan je moj u mojoj sobi a drugi je u sobi moje sestre, udaljenost nekih 7 do 7.5m.
    da li je bolje kupiti swich i mrezni kabal ili kao sto mi je jedan drug savjetovao samo kupis cross over kabal i dvije mrezne kartice. da li je iko od vas ovo radio ako jeste kako...nadam se da ne trazim previse
    thanks thanks thanks

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Kupi crossover kabal. Kad dodjes kuci.
    1. Provjeris da li ti je to "ukrsteni kabal".
    2. Odes u My Computer->Properties->Computer Name->Change i na oba racunara stavis isti "workgrup" a razlicit "computer name"
    3. Zatim odes na "My Network Places"->properties pa na "Local Area Connection"->Properties pa tamo nadjes TCP/IP
    Na jednom racunaru stavis:
    IP Address: 10.0.0.1 ili recimo 190.0.0.1 nebitno
    Sub. Mask :255.255.255.0
    A na drugom
    IP Address: 10.0.0.2 ili recimo 190.0.0.2 (mora ti se razlikovat zadnji broj a ostali da budu isti kao na prvom racuanru.)
    Sub. Mask :255.255.255.0

    Podjes na My netowrk places. Kliknes na View workgorup computers i trebalo bi da se vide obadva kompjutera.
    Ako se ne vide neki od okraka si pogrijesila.
    A ova tema ne da je bila milion puta no e to smijesno.
    P.S. Ova podesejna nijesu da oba racunara mogu internet. Ako ces da oba racunara idu na internet, ona racunar koji nije konektovan, treba da pored IP, Subnet i DNS uneses i gateway sa prvog racunara koji se konektovao na net.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  3. #3
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    \root
    Posts
    2,665
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Fino ti hercules objasni Mada ako kasnije mislis da dodas jos koji kompjuter
    u mrezu bolje je uzet swich ali ako neces onda ti je ovo najjeftinije
    M O N T E N E G R O......L U G

    FORUM ZAJEDNICE LINUX KORISNIKA U CRNOJ GORI

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    lol
    pogledaj vrijeme kad su postovi postavljeni
    Uzmi swich za nekih 20 eura i umrezi se
    uvjek ti moze valjati...

  5. #5
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,388
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,001
    Thanked in
    1,546 Posts

    Default

    tacno, moze ti doc tetka/prijateljica/drug/mali iz komslikuka, sa laptopom da prebaci slike/mp3/film sa tvog racunara i da se ne vuces sa kablom i podesavas njegov racunar ponovo uzmes lijepo swich i ne moras cak ni da ukucavas ip adrese nego ih samo stavi u istu workgrupu. Na kraju krajeva 20e i nije neki izdatak za opremu koja ti uvijek moze zatrebat

  6. #6
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    at your place, wrecking havoc
    Posts
    2,260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ljudi, ja sam ovako sve uradio i ponovo mi ne pokazuje bez po jedan racunar u workgroupi. Moze li bit sto do Zone Alarma? ili do nekog sl programa?

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    da, moze, utuli ZA pa probaj
    Last edited by Veri; 01-02-07 at 21:40.

  8. #8
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    at your place, wrecking havoc
    Posts
    2,260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Rekao mi je ovaj iz servisa da je najbolje da ga deinstaliram. Tako i uradih ali skoro nista se nije promjenilo. Poneki put se pojavi ikonica ovog drugog racunara u My Network places ali ne mogu uci, kaze da nemam omogucen pristup. A mislim da sam sve to vec podesio, da mi je omogucen pristup, iskljucen "njindonjs" firewall za tu konekciju, sve ok... Zna li neko sto bi moglo bit? Il ujtro ponovo oba da pakujem pa u servis? :burp:

  9. #9
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    1,435
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    sve je to lijepo i krasno ja doma povezem lap top i komp za sekund a kad odem s lap topom kod druga nema teorije da se povezemo.......sve je podeseno ip subnet maske.......al opet nece......vjerovatno kod njega nesto nije podeseno al neznam sta???????iskljucili smo firewall antiviruse.......nece......ja vidim sebe al njega ne........a on na svoj komp ne moze uc u workgroup izbacuje da nema dozvoljen pristup..........a u pocetku je mogo uc al nije vidio ni sebe ni mene.......a sad ne ni uc......znaci nije sve tako jednostavno za podesit.........sta ima jos da se podesi ili iskljuci??????


    i na lap mi se poremetilo nesto tako da nemogu da pingujem(ovo je ne vezano za ovaj gore problem jer se doma povezem sa kompom)i sve ostale komande nece da rade kao nije ga prepoznao kao komandu tako nesto ne znam sad......sto bi to moglo bit????odjednom nece da radi......treba li path sto podesavat?????

  10. #10
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    at your place, wrecking havoc
    Posts
    2,260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ja sam imao isti problem dosad, pokazivalo mi je da nemam dozvoljen prostup iako je firewall bio iskljucen. Ali tek kad sam firewall sa drugog kompa deinstalirao onda je sve proradilo kako treba. Znaci, ne samo iskljuciti firewall no i maci iz sistema pa po uspostavljanju lan konekcije, onda ga instaliraj da se podesi prema novoj mrezi.

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tote a.k.a Qler View Post
    sve je to lijepo i krasno ja doma povezem lap top i komp za sekund a kad odem s lap topom kod druga nema teorije da se povezemo.......sve je podeseno ip subnet maske.......al opet nece......vjerovatno kod njega nesto nije podeseno al neznam sta???????iskljucili smo firewall antiviruse.......nece......ja vidim sebe al njega ne........a on na svoj komp ne moze uc u workgroup izbacuje da nema dozvoljen pristup..........a u pocetku je mogo uc al nije vidio ni sebe ni mene.......a sad ne ni uc......znaci nije sve tako jednostavno za podesit.........sta ima jos da se podesi ili iskljuci??????


    i na lap mi se poremetilo nesto tako da nemogu da pingujem(ovo je ne vezano za ovaj gore problem jer se doma povezem sa kompom)i sve ostale komande nece da rade kao nije ga prepoznao kao komandu tako nesto ne znam sad......sto bi to moglo bit????odjednom nece da radi......treba li path sto podesavat?????
    Kako ovo napisa i objasni svaka ti cast :-)
    Vjerovatno vam nijesu iste workgroupe.
    Obratite paznju na file & fodler sharing i pristupe read/write i slicno.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    1,435
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    mislim da je sve lijepo objasnjeno za onoga ko se razumije........iste su workgrupe nije to problem no nesto drugo........ja se doma lako povezem znaci da nije do mog kompa........znaci da se nesto na drugi komp treba podesit al sta????????probacu ovo sto je reko Don_Sharky pa cu javit........

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    sve bi ja to bezicno na bezicni router, a taj ruter na cable/adsl modem
    bez jednog dana se*a, nista ne radi!
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  14. #14
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    at your place, wrecking havoc
    Posts
    2,260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ja sad koristim LAN bez ikakvog hub-a ili switcha, direktno iz mrezne u mreznu i prezadovoljan sam, brzina kad ucitavam neki fajl sa lap topa je skoro ista kao sa mog hard diska, sherujemo internet konekciju, sve normalno. Znam da taj wireless nije bas najpouzdaniji, ljetos sam na posa imao neku wireless lan konekciju izmedju 2 kompa na manje od 50 metara vidljive udaljenosti, sa sve antenama i chudima i skoro je uvijek signal bio na "low" ili ga uopste nije bilo. A maximum te mreze je bio nesto oko 50mbps dok je maksimum LAN-a duplo veci i stalan je.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. LjETOPIS POPA DUKLjANINA
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 46
    Last Post: 30-11-10, 00:33
  2. CRNOGORCI U RUSKO-JAPANSKOM RATU
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 17
    Last Post: 04-12-09, 20:47
  3. Ko su bili Nemanjici - sazeto.
    By BeranacOnajStari in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 111
    Last Post: 26-02-04, 11:36
  4. Crnogorci i VLAST
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 18
    Last Post: 20-02-04, 20:52

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •