Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 39

Thread: Opel Astra SW!

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Opel Astra SW!









    Just a few months after the very successful launch of the five-door model, the Astra family welcomes a new member. The new Astra station wagon will have its world premiere at the International Motor Show in Madrid, Spain (May 20 – 30, 2004). The dynamic and elegant station wagon can be ordered beginning in June, and European dealers will have it in their showrooms in October. Thanks to its 2.70-meter wheelbase, the new Astra station wagon has ample space for passengers and luggage. Numerous details such as an optional sliding rear bench seat or the FlexOrganizer system make the up to 1570-liter cargo space even more versatile. These features are complemented by a broad range of engines with a total of five gasoline and four CDTI common-rail diesel engines as well as a technology package extraordinary for this segment. This includes, for example, the adaptive, interactive IDSPlus chassis with electronic damping control, steering-linked AFL (Adaptive Forward Lighting) dynamic curve light headlamp system and a trailer stability program.

    „We want to take a leading role in the compact station wagon segment with the new Opel Astra station wagon“, says Opel Chairman and Managing Director, Carl-Peter Forster.
    „It offers the same driving dynamics as the Astra five-door, which had such positive test results also due to its safe and agile driving performance. This is now complemented by the generous luggage compartment space. For me, the Astra station wagon is a car in best Opel station wagon tradition that you can use for a variety of purposes.”

    Spacious interior even more versatile thanks to sliding rear seat bench

    With its 2.70 meter wheelbase, which is around nine centimeters longer than the five-door and station wagon predecessor models, the Astra station wagon (length/width/height: 4.51/ 1.75/1.5 meters) offers very generous load volume of up to 530 liters (according to VDA, the German Automotive Industry Association) under the luggage compartment cover.

    By folding down the rear bench seat and seat backs (both with standard 60:40 split or optional 40:20:40 split), its cargo capacity can easily be expanded to around 1570 liters, substantially more than its predecessor (1500 liters according to VDA).

    The optional sliding rear bench can be adjusted to increase the spacious legroom of 897 mm (26 mm more than its predecessor) by around 40 mm to 936 mm. The rear bench, which has a total longitudinal adjustment range of 105 mm, can simply be slid forward when more luggage space is needed. This increases the load capacity by more than 60 mm up to1135 mm compared to the standard version’s 1072 mm. With the optional foldable front passenger seat, maximum load length can even be extended to 2.75 m.

    With straight side walls, a storage area beneath the floor, side storage and an additional 12-volt socket, the new Opel Astra station wagon’s generous luggage compartment is extremely versatile. The standard stainless steel rim protects the 582 mm low luggage compartment sill from scratches and complements the high quality look. Opel´s understanding of customer needs is also reflected in the new luggage compartment cover. Just a gentle touch and the handy opening mechanism smoothly and quietly rolls back the cover to enable easy loading. Already proven in the Vectra station wagon, the patented FlexOrganizer system for versatile and secure storage of goods was further enhanced for the Astra, with the horizontal side rails in anodized aluminum. An extensive range of accessories enables individual arrangement and organization of the loading space to meet every driver’s needs.

    Sporty, elegant look, dynamic chassis and special trailer-towing package
    The new Opel Astra station wagon, with its dynamic front-end, eye-catching three-dimensional rear lights and distinctive side window graphics, continues the five-door hatchback’s progressive design line. The high quality flat roof rails, familiar from the Opel Signum, are available in black or silver and accentuate the station wagon’s elegant appearance.

    A completely new dimension of balance between comfort and active safety can be experienced in the new Astra station wagon with the optional, adaptive IDSPlus suspension system and electronic Continuous Damping Control (CDC). This integrated chassis control network (ICC), where the control units and sensors of ESPPlus, ABS and CDC communicate constantly via the high-speed CAN (Controller Area Network) data bus system, highlights the dynamic driving characteristics of the new Astra station wagon. Further options such as the automatic levelling system, innovative trailer stability program and Hill Start Assist (HSA) predestine the new model for trailer towing.

    Broad engine range: five gasoline and four CDTI common-rail turbo-diesel engines

    The Astra station wagon, which will first be produced in Bochum/Germany and shortly thereafter also in Antwerp/Belgium, will be available with the same broad engine range as the five-door model. This includes modern ECOTEC gasoline and diesel engines with displacements between 1.4 and 2.0 liters and power outputs from 80-200 hp. Besides the 1.9 CDTI with 150 hp – the most powerful diesel in this class – the new 1.9 CDTI with 120 hp expands the variety of dynamic diesel engines for the Astra range to four. Both 1.9 CDTI engines can be ordered with an optional state-of-the-art maintenance-free diesel particulate filter. All Astra engines comply with the Euro 4 emissions standard.

    The transmission range consists of a six-speed manual gearbox (standard equipment for all 1.9 CDTI and 2.0 Turbo engines, optional for the 100 hp 1.7 CDTI), a five-speed manual transmission, a four-speed automatic (optional for 1.8 ECOTEC) as well as the latest version of the Easytronic automated manual transmission, which is available for the 1.6-liter engine with fuel-saving TWINPORT technology.


    Zovite policiju i hitnu...neka bude tu jer E_K_V...
    TAKUMI

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    bgd/bd
    Posts
    2,860
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a widji sliq..posljije 5 sekundi ce ono cwijece da uwene...

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Radili su dobar posao, produzhili su medjuosovinjski razmak za 9 cm, 1570 litara gepeka, djeliva zadnja klupa 40/20/40/, mjesta nazad kao kod S classe ali u pitanju je kvaliteta, imidzh i cijena koja je skoro ista kao Golfovska.

    Najskuplja Astra koshta 20 eura manje od najskupljeg Golfa pa ne znam ko kupuje Astru kad mozhe kupit provjerenu tehniku Golfa!
    TAKUMI

  4. #4
    Join Date
    May 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    2,173
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    i to sto zboris. opel ne valja jos kupovat...losa im je elektronika
    History comes to life when you get involved and do it yourself.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    I drugo i drugo! Amerikanac iz Njemachke!
    TAKUMI

  6. #6
    Join Date
    May 2004
    Posts
    120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    nikad opela nebi uzeo, crkava im fabricka muzika
    Koji YUP ti koristiš?

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Crkava muzika, mehanika, elektronika i vozachi!
    TAKUMI

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    494
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Na prvi pogled reka bi da je omega...

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    bgd/bd
    Posts
    2,860
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a ne prdi krlowicu...

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,690
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    550
    Thanked in
    257 Posts

    Default

    Ova Astra vrhuuunski izgleda...

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    WWW/SG
    Posts
    2,577
    Thanks Thanks Given 
    680
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    205 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance!
    Crkava muzika, mehanika, elektronika i vozachi!
    Nista od navedenog mi se jos nije desilo

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    E onda ti si jedini vozach Opela bez kvarova.
    TAKUMI

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Nis/Reutlingen
    Posts
    910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance!
    E onda ti si jedini vozach Opela bez kvarova.
    Ja znam dosta njih koji su kao on

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,690
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    550
    Thanked in
    257 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance!
    E onda ti si jedini vozach Opela bez kvarova.
    Predrasude, predrasude...drug mi ima Astru 1.4i iz 1997, do sad je morao, sem redovnog odrzavanja, da promijeni samo zadnji lonac, koji je bio probijen na jednom mjestu. Inace ga sluzi vrhunski...

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ali svaki automagazin pishe da Astra ima problema, ogrimnih problema a najvishe sa elektronikom i ovjesom.
    TAKUMI

  16. #16
    Join Date
    May 2004
    Posts
    120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    opel ima superioran benzinski motor, zaista!
    ali po pitanju elektronike bas se i ne mogu pohvaliti. medjutim opelova akcija od 2001 cini mi se, gdje pruzaju tehn. pomocu na putu u slucaju kvara, daju zamjensko vozilo i placaju npr smjestaj dok se ne otkloni kvar mogla bi dati neke efekte.

    ipak vise volim auto na putu nego dzabe hotel kad je frka
    Koji YUP ti koristiš?

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,035
    Thanks Thanks Given 
    706
    Thanks Thanks Received 
    1,901
    Thanked in
    950 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BRABUS
    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance!
    E onda ti si jedini vozach Opela bez kvarova.
    Ja znam dosta njih koji su kao on
    i ja...

  18. #18
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    63
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Samo taj dolazak u slucaju kvara vazi nedje izvan nasih granica...
    Nacekao bi se fino dok dodju za tebe, da ti kola nedje u CG stanu.

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Nis/Reutlingen
    Posts
    910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shale
    Samo taj dolazak u slucaju kvara vazi nedje izvan nasih granica...
    Nacekao bi se fino dok dodju za tebe, da ti kola nedje u CG stanu.
    Ja imam clansku karticu ADAC (nemacki auto klub) koja vazi za citavu Evropu, pa i Srbiju i Crnu Goru, i garantovano ti je slepovanje u slucaju kvara ili nesrece i 100 drugih stvari u takvim situacijama. Sve se to realizuje preko Auto-Moto Saveza Srbije. Kao sto je ADAC sklopio dogovor sa AMSS, tako je verovatno sklopio i Opel da u slucaju kvara pod garancijom, auto bude odslepovan do Opel servisa

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,690
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    550
    Thanked in
    257 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance!
    Ali svaki automagazin pishe da Astra ima problema, ogrimnih problema a najvishe sa elektronikom i ovjesom.
    E moj drug nije citao te magazine, pa mu se Opel ne kvari...

    Quote Originally Posted by BRABUS
    Ja imam clansku karticu ADAC (nemacki auto klub) koja vazi za citavu Evropu, pa i Srbiju i Crnu Goru, i garantovano ti je slepovanje u slucaju kvara ili nesrece i 100 drugih stvari u takvim situacijama. Sve se to realizuje preko Auto-Moto Saveza Srbije. Kao sto je ADAC sklopio dogovor sa AMSS, tako je verovatno sklopio i Opel da u slucaju kvara pod garancijom, auto bude odslepovan do Opel servisa
    To fino zvuci, al mi se cini da bi auto pocelo da ti korodira dok ovi nasi reaguju...

  21. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Nis/Reutlingen
    Posts
    910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BRABUS
    Ja imam clansku karticu ADAC (nemacki auto klub) koja vazi za citavu Evropu, pa i Srbiju i Crnu Goru, i garantovano ti je slepovanje u slucaju kvara ili nesrece i 100 drugih stvari u takvim situacijama. Sve se to realizuje preko Auto-Moto Saveza Srbije. Kao sto je ADAC sklopio dogovor sa AMSS, tako je verovatno sklopio i Opel da u slucaju kvara pod garancijom, auto bude odslepovan do Opel servisa
    To fino zvuci, al mi se cini da bi auto pocelo da ti korodira dok ovi nasi reaguju...[/quote]

    Nadam se da nikada necu morati to da proveravam. Sto se slep-sluzbi na auto-putu Beograd-Nis tice, prilicno se cesto vidjaju, ali pretpostavljam da ako ti stane auto na nekom regionalnom putu.....ima da se nacekas

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Znam da dosta ljudi u HR su imali problema sa Vectrom, kao zamjensko vozilo daju Agilu a kvarovi u garantom roku se placaju i treba da cheksh i do mjesec dana za djelove.
    TAKUMI

  23. #23
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Nis/Reutlingen
    Posts
    910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance!
    Znam da dosta ljudi u HR su imali problema sa Vectrom, kao zamjensko vozilo daju Agilu a kvarovi u garantom roku se placaju i treba da cheksh i do mjesec dana za djelove.
    Kakva je to Vectra kad se delovi za nju cekaju mesec dana ????? Meni to zvuci neverovatno

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,488
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E sad lupas Fabija, ako cekas toliko po ugovoru/garanciji oni su duzni da ti neispravno vozilo zamjene novim, a to im se vjeruj ne isplati!

    Nemoj da pricas o stvarima koje ne znas, ili si samo nacuo, taj sistem funkcionise besprekorno u Evropi, a od nasih balkanskih zemalja pouzdano znam da radi i u Bosni, Hrvatskoj, Sloveniji. Ne vidim razloga zasto nebi bilo isto i u SCG, jer u garanciji to jasno stoji!
    Together we can defeat capitalism ...

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica CENTAR ,Crna Gora MONTENEGRO
    Posts
    3,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance!
    Crkava muzika, mehanika, elektronika i vozachi!
    ja sam imao 3 opela i nikad nijedan najmanji kvar na njih
    ja idem po servisa redovno pa ne vidim skoro nidje opela dok je vw golfova i passata pogotovo pun svaki servis
    ja sam pitao djuku jednog od najboljih majstora u pg (sto drzi sa asanovicem servis) za opel kola i rekao je da su wrhunska kola (vectra,astra)od 95 na ovamo
    pitao sam ga i zashto narod prica o njima tako
    rekao je moze da prica ali nema nista konkretno sto im zamjerit moze

    zato fabia nemoj da pricas svasta ti nikad nisi imao opela nego si citao o njima samo iz nekih magazina koji mogu tu da pisu sto zele i oce
    ja vjerujem samo konkretnim primjerima

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •