Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 38

Thread: Zapis iz 1651. godine pominje Dukljane ...

  1. #1
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Zapis iz 1651. godine pominje Dukljane ...

    И сви беху странци у туђини



    Слава Богу иже ва Тројици изволившему начети и савршити, и преблагословенеј деви Богородици поспешавствовшеј част. Амин. Саписа се си месчник от сатворенија света ва лет(о) 7159, а от рож(даства) Христова 1651, индиктион 3, круг слнцу 19, а луни 15, темелион 18, злат(о число) 18, епах(та) 2, саврши се месеца јунија 23, при храму светије и јединосуштније Тројице, ва месте зовоме Врхобрезниц(а), близ места Плевљ у Херцеговини, трудом и настојањем Теофила јермонаха, сина Јаковова, а писави многогрешни Гаврил велм(и) (?) Писа се си месечник ва лето третије царства султан Мухамедова, тогда правешту србским престолом патријарху кир Гаврилу, и при митрополите захлмискому (!) кир Василији Иоановићу, нашеје же обитељи јеже храм јес(т) светије и јединосуштније Тројице, игумену Ананији, јермонаху. Мољу же ви, отци свети и братије вазљубљенаја, и коленом касају се, старцем јако отцем, савазрастним јако братијам, јуношам же јако чедом, погрешенаја вашим остроумијем исправљајте, нас же се о сем усрдно трудивших се благословите, јако да и обоји улучим некогда реченоје: "Благословештеј те, благословени". И сами же весте, не писа ангел, на ум мутан и унил, а и извод беше лош и сметен. Најпаче же беда велика и насилије належаше нашеј земљи, мне мнит се не беше мањши озлобљеније тогда роду христијанскому нежели дрвњему Исраиљу ва Египте при фараоне јегда здаше гради тврдије Пита и Рамасно Јон.
    Тогда Али-паша Ченгић владаше херцеговском епарх(и)јом. Сабрав ка себе воји от цасуду, от Илирика и Арванити и Климати и Травуњани и Диоклитијани и Захлмјани и Далмати и Хрвати, и исплн беху воји поља и удолија, и гори, и хлми. Си свирепеаху Христово стадо јако лавове неукротими или пардоси љути, или змије летајуштије поглтити васе верније. Домове плењаху се, именија расхиштаху се, васак вазраст и чловек и ва страсе и тузе беше, и верни и неверни иже имеаху именија остављајуште села и доми, бегаху ва иније гради и васи и странопришалци беху ва туждих. Мне мнит се зазрети ми имате сија пишушту, обаче же обретају и древније повестописце пишуштих делајемаја на земљи, добрими добраја, и злими злаја. Тогда монастири великије беди и нужде подимаху, не цењаху хиљадими аспри, него по три и по четири хиљаде грошев от монастира вазимаху. Мољу же ви не зазрите ми: време понуждајет ме много тужити и глаголати, по Јеремији же реку, кто даст глве мојеј воду, очима мојима слзи, и васплачју даштере Сионови. На что проче, о васех сих благодарим Бога, јему же слава ва веки. Амин.
    Тогда сазида Али-паша град на Колашиновићу.


    --------------------------------------------------


    I svi bjehu stranci u tuđini


    Slava Bogu u Trojici koji je izvolio početi završiti (ovu knjigu) i preblagoslovenoj djevi Bogorodici, koja je potpomogla čast. Amin.
    Prepisa se ovaj Mjesečnik od stvaranja svijeta ljeta 7159, a od rođenja Hristova 1651 (greškom: 7651!), indikt 3, krug sunca 19, a lune 15, temelija 18, zlatan broj 10, epahta 2. Svrši se mjeseca juna 23, u hramu Svete i jedinosušne Trojice, u mjestu zvanom Vrhobreznica, blizu mjesta Pljevalja, u Hercegovini, trudom i nastojanjem Teofila, jeromonaha, sina Jakovova, a pisa mnogogrješni Gavril, veoma... Pisa se ovaj Mjesečnik u godini trećoj carovanja sultana Mehmeda. Tada je na prijestolu srpske patrijaršije bio kir Gavrilo. I (pisa se) pri mitropolitu zahumskom kir Vasiliju Jovanoviću i igumanu naše obitelji, hrama Svete i jedinosušne Trojice, Ananiju, jeromonahu.
    A vas, oci sveti i bratijo vazljubljena, molim, priklanjajući koljenima, starce kao očeve, odrasle kao braću, mlade kao djecu, pogrešno ispravljajte vašim oštrioumljem, a nas koji smo se o ovome usrdno trudili, blagoslovite da zajedno zadobijemo (ono što je) nekada rečeno: "Oni koji blagosiljaju biće blagosloveni..." A sami znate da ne pisa anđeo već um mutan i malaksao, a i izvod bješe loš i zbrkan. A naročito bješe velika bijeda, i nasilje pritiskaše našu zemlju. Čini mi se ne bješe manje patnje hrišćanskom rodu, nego drevnom Izrailju, u Egiptu, za vrijeme faraona, kada padoše utvrđeni gradovi Pita i Ramasno Jon.
    Tada hercegovačkom eparhijom vladaše Ali-paša Čengić. Sakupivši vojsku po cijelom Iliriku, Arnaute, Klimente, Travunjane, Dioklićane, Zahumljane, Dalmatince i Hrvate, prekri polja i doline, brda i planine. Svi svirepahu Hristovo stado. Kao neukrotivi lavovi, i ljuti risovi, i leteći zmajevi, (hoćahu) proždrati sve vjernike. Kuće se pljačkahu, imanja se razgrabljivahu, i malo i veliko bješe na velikoj muci i u tuzi. Vjerni i nevjerni koji imađahu imanja, ostavljahu sela i kuće, bježahu u tuđe gradove, i svi bjehu stranci u tuđini. Čini mi se, da ćete mi zamjeriti što ovo pišem, ali nalazio sam i drevne ljetopisce koji su pisali o događajima koji su se zbili na zemlji, (da o) dobrim djelima (pišu) dobro, a o rđavim rđavo. Tada su manastiri podnosili veliku bijedu i nasilje. Uzimahu od manastira, ne (jednu) hiljadu aspri, nego po tri-četiri hiljade groša. Molim vas, ne korite me. Vrijeme me goni da mnogo tužim i govorim, da kao Jeremija rečem: "Ko da glavi mojoj vodu, i očima mojim suze, da oplačem kćeri Sionove. I što još da (kažem)? Za sve ovo zahvaljujem Bogu. Neka mu je slava u vjekove (vjekova). Amin.




    Dubrovnik, privatno vlasništvo, rukopis. ZIN I 1466, 1467 i 1468.



    .

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,633
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    I CKL ih je isto pomenuo prije par brojeva.
    She is only here to annoy herself!

  3. #3
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Vidimo da se čak i polovinom 17. vijeka pominju se Dukljani kao odrednica za stanovnike današnje Crne Gore i to u crkvenim (pravoslavnim) zapisima!
    A znamo da je Duklja prestala da postoji još u XII vijeku.
    A Jevrem se samo trudi da se obnovi naše staro narodno ime.
    Ako može ovaj pravoslavni pop polovinom 17. vijeka, može i Jevrem, zar ne?

    .

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,633
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Gdje pise da su se pominjali kao stanovnici cijele Crne Gore?!

    Crna Gora je bila veca od Duklje i dobrim dijelom svoje istorije su joj teritorije bile malko zapadnije od iste.

    Duklja/Zeta, Travunija, Zahumlje... sve je to meni poznato ali zasto potenciranje?!
    She is only here to annoy herself!

  5. #5
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    Gdje pise da su se pominjali kao stanovnici cijele Crne Gore?!
    Ne znam na koga je mislio ovaj autor ovog zapisa ako ne na stanovnike danasnje Crne Gore?

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    Crna Gora je bila veca od Duklje i dobrim dijelom svoje istorije su joj teritorije bile malko zapadnije od iste.
    Crna Gora u sadasnjim granicama je bila manja od Duklje u njenom najvecem opsegu.
    Duklja se uglavnom tokom istorije prostirala od Skadra do Boke Kotorske, a u najvecem opsegu od Draca do Neretve.

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,633
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Duklja je koliko ja znam bila grad-drzava poput Sparte, i mozda su imali neku kontrolu nad feudima od Draca do Neretve ali cisto sumnjam da je to potpadalo bas pod teritoriju Duklje.

    A medju danasnjim stanovnicima CG vjerovatno nema "cistih" Dukljana, tj. mijesanja je bilo ogroman broj medju stanovnistvom tako da ne znam zasto bi me neko tako nazvao, tako se mogu zvati i Rimljaninom.
    She is only here to annoy herself!

  7. #7
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    Duklja je koliko ja znam bila grad-drzava poput Sparte, i mozda su imali neku kontrolu nad feudima od Draca do Neretve ali cisto sumnjam da je to potpadalo bas pod teritoriju Duklje..
    Pa tragedija je drzave Crne Gore, sto mnogo ljudi kao ti nema pojma da je postojala drzava Duklja koja je trajala od 7.-8. vijeka do 13. vijeka, dakle nekih 500 godina.
    Nesrecni crnogorski narod od koga je strogo zabranjena i strogo sakrivena njegova istorija misli kad se kaze Duklja na rimski grad Duklju koja je unistena i napustena pocetkom 7. vijeka.
    Sveki Srbin zna sve o Nemanjicima sa kojima 90% danasnjih Srba nema nikakve veze.
    Medjutim 90% Crnogoraca ne zna za Sv. Vladimira Dukljanskog, za kneza Vojislava, Kralja Mihaila, kralja Bodina ...
    Zalosno je to, tragicno, kolike su razmjere svetosavskog paklenog plana unistavanja svijesti kod Crnogoraca nije tesko vidjeti ...

    Mislis kad je ovaj pop napisao - Dioklicani da je mislio na stanovnike rimske Duklje?
    Last edited by Ćipur; 10-11-06 at 22:26.

  8. #8
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    531
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Pa tragedija je drzave Crne Gore, sto mnogo ljudi kao ti nema pojma da je postojala drzava Duklja koja je trajala od 7.-8. vijeka do 13. vijeka, dakle nekih 500 godina.
    Nesrecni crnogorski narod od koga je strogo zabranjena i strogo sakrivena njegova istorija misli kad se kaze Duklja na rimski grad Duklju koja je unistena i napustena pocetkom 7. vijeka.
    Sveki Srbin zna sve o Nemanjicima sa kojima 90% danasnjih Srba nema nikakve veze.
    Medjutim 90% Crnogoraca ne zna za Sv. Vladimira Dukljanskog, za kneza Vojislava, Kralja Mihaila, kralja Bodina ...
    Zalosno je to, tragicno, kolike su razmjere svetosavskog paklenog plana unistavanja svijesti kod Crnogoraca nije tesko vidjeti ...

    Mislis kad je ovaj pop napisao - Dioklicani da je mislio na stanovnike rimske Duklje?
    500 godina? Do XIII vijeka? Cista fikcija.

  9. #9
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hokmun View Post
    500 godina? Do XIII vijeka? Cista fikcija.
    Ma hajde, evo odmah cu ti povjerovati u tvoj jaki argument!

  10. #10
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    531
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Ma hajde, evo odmah cu ti povjerovati u tvoj jaki argument!
    nema potrebe, nezavisna drzava vojislavljevica je trajala tacno 77 godina. U svim ostalim periodima dioklitija je bila u vazalnom odnosu prema vizantiji, koja joj je postavljala "kraljeve", ili namjesnike u ranijim periodima.

  11. #11
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hokmun View Post
    nema potrebe, nezavisna drzava vojislavljevica je trajala tacno 77 godina.

    Ma hajde!
    To znaci da prije Nemanjica nikakva Srbija nije postojala, po toj logici?


    Quote Originally Posted by Hokmun View Post
    U svim ostalim periodima dioklitija je bila u vazalnom odnosu prema vizantiji,
    He he

    Prvo rece da nije postojala, da je bila fantazija, pa kroz par minuta promijeni misljenje i kaze: "U svim ostalim periodima dioklitija ... " !

    Znaci drzava Dioklitija ostalih 400 godina ipak je bila, makar kao vazalna.
    I ponovi svima ovdje kako se zvala, bila vazalna ili ne ...

  12. #12
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    531
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Ma hajde!
    To znaci da prije Nemanjica nikakva Srbija nije postojala, po toj logici?




    He he

    Prvo rece da nije postojala, da je bila fantazija, pa kroz par minuta promijeni misljenje i kaze: "U svim ostalim periodima dioklitija ... " !

    Znaci drzava Dioklitija ostalih 400 godina ipak je bila, makar kao vazalna.
    I ponovi svima ovdje kako se zvala, bila vazalna ili ne ...
    1. tacno, srbija kao drzava ranije nije postojala. osim jkednog pokusaja caslava klonimirovica
    2. mislio sma dioklitija kao oblast, poput huma, travunije itd. ili mislis da su i hum i travunija bile drzave?

  13. #13
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Ti bolje znas od profesora beogradskog univerziteta?

    http://www.montenegrocult.com/pages/...c_o_duklji.htm

  14. #14
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    531
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Ti bolje znas od profesora beogradskog univerziteta?

    http://www.montenegrocult.com/pages/...c_o_duklji.htm
    da, sve su to bile knezevine pod vizantijskom vrhovnom vlascu, osim hrvatske koja je bila samostalna.

    i?

  15. #15
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hokmun View Post
    da, sve su to bile knezevine pod vizantijskom vrhovnom vlascu, osim hrvatske koja je bila samostalna.

    i?
    Kneževina nije oblik države?

  16. #16
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,633
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Pa tragedija je drzave Crne Gore, sto mnogo ljudi kao ti nema pojma da je postojala drzava Duklja koja je trajala od 7.-8. vijeka do 13. vijeka, dakle nekih 500 godina.
    Gdje sam ja napisao da nije postojala?! Tragedija je drzave CG sto mnogo ljudi kao ti nema pojma kako izgleda normalna komunikacija.

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post

    Mislis kad je ovaj pop napisao - Dioklicani da je mislio na stanovnike rimske Duklje?
    Cekaj jesmo li Dukljani ili Dioklicani, ili Dukljicani?!
    She is only here to annoy herself!

  17. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,633
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Na kraju krajeva slazes li se s ovim?!

    http://en.wikipedia.org/wiki/Zeta_(state)
    She is only here to annoy herself!

  18. #18
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    531
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Kneževina nije oblik države?
    ne, inace bi se svaki feud u srednjevjekovnoj evropi smatrao drzavom.

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,633
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Hmm ne znam CG je 78. bila proglasena drzavom sa KNJAZOM Nikolom na celu.
    She is only here to annoy herself!

  20. #20
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    531
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    Hmm ne znam CG je 78. bila proglasena drzavom sa KNJAZOM Nikolom na celu.
    da ali 1878 nismo zivjeli u feudalizmu vec u jednom drugom vremenu.

    znas li koiliko je vojvoda, knjazeva, princeva, sevstokratora, despota, i da ne nabrajam, a time i knjazevina, despotovina, vojvodstava, bilo u X vijeku sirom evrope?

  21. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,633
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Niko to ne spori, a i Crna Gora 1878. nije daleko odmakla od srednjeg vijeka, kao ni cijeli Balkan. Eto knjaz Milos je pominjao kmetove a to je bilo otprilike isto vrijeme 30-40 godina gore dolje.
    She is only here to annoy herself!

  22. #22
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    531
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    Niko to ne spori, a i Crna Gora 1878. nije daleko odmakla od srednjeg vijeka, kao ni cijeli Balkan. Eto knjaz Milos je pominjao kmetove a to je bilo otprilike isto vrijeme 30-40 godina gore dolje.
    da, ali duh toga vremena je bio potpuno drugaciji. cak su i apsolutisti poput knjaza milosa ili kralja nikole, morali da se suoce sa ustavom, i slicnim tekovinama burzoaske revolucije.

    uglavnom, knjazevina u srednjem vijeku nije podrazumijevala drzavu, vec feudalnu oblast.

  23. #23
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    Gdje sam ja napisao da nije postojala?!
    Evo ovdje.

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    Duklja je koliko ja znam bila grad-drzava

    Bio si vrlo jasan, mislio si na ove rusevine pored Podgorice, mislio si ustavri na rimski grad Duklju, jer ti nikada nijesi cuo za dukljansku drzavu koja je trajala od 7. - 8. vijeka do 13. vijeka, a kao sto vidis njeni odjeci su i do polovine 17. vijeka.

    Ali nijesi ti to kriv, ne moras ti da istrazujes proslost Crne Gore, kriv je sistem koji je sakrio te jednostavne cinjenice od tebe.
    Tako kad cujes Jevrema o Duklji ti mislis da laze, samo zato jer su od tebe sakrili osnovne informacije iz proslosti tvoga naroda.
    A Jevrem, pomenuo si CKL, kad prica o Duklji NISTA ne laze.

  24. #24
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hokmun View Post
    ne, inace bi se svaki feud u srednjevjekovnoj evropi smatrao drzavom.
    Znaci za tebe je isto recimo sadasnje Kosovo kao vazalna drzava pod zastitom UN i recimo Sumadija?
    Znaci knezina dukljanska koja je imala svoje vladare - arhonte, vazalne vladare i neka teritorija u Sahari kojom lutaju neka plemena, to je isto?

  25. #25
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    531
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Znaci za tebe je isto recimo sadasnje Kosovo kao vazalna drzava pod zastitom UN i recimo Sumadija?
    Znaci knezina dukljanska koja je imala svoje vladare - arhonte, vazalne vladare i neka teritorija u Sahari kojom lutaju neka plemena, to je isto?
    fino sam objasnio, danasnje i tadasnje vrijeme se nemoze porediti. dogadjaji se moraju posmatrati ocima vremena u kojima su se odvijali.
    Last edited by Hokmun; 11-11-06 at 00:09.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 20
    Last Post: 17-12-10, 18:35
  2. RUSKA STAMPA I NAUCNA JAVNOST O CRNOJ GORI
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 7
    Last Post: 24-07-10, 15:55
  3. Replies: 7
    Last Post: 13-02-10, 22:05
  4. The Prestige
    By Screaming Lord in forum Film
    Replies: 27
    Last Post: 27-07-07, 17:57
  5. Replies: 0
    Last Post: 18-01-05, 09:04

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •