Page 713 of 727 FirstFirst ... 213613663703709710711712713714715716717723 ... LastLast
Results 17,801 to 17,825 of 18158

Thread: Ukrajina - stanje na ratištu

  1. #17801
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    2,049
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    590
    Thanked in
    384 Posts

    Default

    Ne znam o kakvom divljenju ili podrzavanju pricas, niti sam rus putinovac niti sam olirgah. Ko je coek?

    Ne znam ni sta predstavljaju ove slike, sve mi je ovo nepoznato.

  2. #17802
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,519
    Thanks Thanks Given 
    15,376
    Thanks Thanks Received 
    3,873
    Thanked in
    2,767 Posts

    Default

    Ali si se naša da se praviš da ti je poznato?

    Šta ti znaš o RUSIJI?


    Poslano sa mog CPH2135 koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  3. #17803
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    2,049
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    590
    Thanked in
    384 Posts

    Default

    Kad sam rekao da "znam nesto o Rusiji"? I to "pravis se" opet nivo vrtica. Poredio sam ukrajinu sa srbijom od prije 25 godina, sta je razlika? Boje zastave?

    Te razlike koje navodite su smijesno zanemarljive kad pogledamo slicnosti.

  4. #17804
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,519
    Thanks Thanks Given 
    15,376
    Thanks Thanks Received 
    3,873
    Thanked in
    2,767 Posts

    Default

    Razlika je velika upravo zato što ti ništa ne znaš o RUSIJI.
    Što ti ka dostina ođe pojma o pojmu nemaju o Rusiji i što je soba 101 đe Rus završi koji je protiv režima.
    Pojma ali pojma o Rusiji nemate i što su ruski zatvori i što je batinanje do smrti Rusa da priznaju da je 2+2 ipak pet ka u knjizi Orvela.
    Gade mi se ođe neki članovi upravo zbog onoga što se čini Rusima u ovaj rat.
    Što od satanizacije Evrope prema istima što zbog Rusa po zatvorima.
    Zbog Rusa mi se gade jer su mi bliski u prijatelje toliko sam u prijatelje imala i imam Rusa da mi se jezivo gadite svi vi što podržavate Putina.
    Last edited by Bluemoon; 04-04-24 at 21:15.
    No pasaran!

  5. #17805
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    2,049
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    590
    Thanked in
    384 Posts

    Default

    Ne, ako je tacno sto pricas onda se tu ponovo uce ljudi da je 2+2=4 a ne 3 ili 5 kako ti mislis.

    Goli otok je bila super stvar, imali smo sistem koji je odlican i naravno da je trebalo sprijeciti protivnike koji su htjeli da uniste nesto sto je kvalitetno stvarano dugo vremena. Danasnji zivoti su cinjenicni dokazi da je nekad bilo bolje i da smo degradirali kao drustvo.

    Jer se svaka "susa i marusa" nesto "pita" pa jednog naucnika nadvladaju dva seljobera.

  6. #17806
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    7,002
    Thanks Thanks Given 
    2,751
    Thanks Thanks Received 
    2,645
    Thanked in
    1,487 Posts

    Default

    Jesi li ti cula za 29 novembar cuvenu policijsku stanicu u Beograd koja ima 5 soba za ispitivanje ali svi propjevaju u trojki....


    Sent from my SM-A546B using Tapatalk

  7. #17807
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,519
    Thanks Thanks Given 
    15,376
    Thanks Thanks Received 
    3,873
    Thanked in
    2,767 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zhuangzi View Post
    Ne, ako je tacno sto pricas onda se tu ponovo uce ljudi da je 2+2=4 a ne 3 ili 5 kako ti mislis.

    Goli otok je bila super stvar, imali smo sistem koji je odlican i naravno da je trebalo sprijeciti protivnike koji su htjeli da uniste nesto sto je kvalitetno stvarano dugo vremena. Danasnji zivoti su cinjenicni dokazi da je nekad bilo bolje i da smo degradirali kao drustvo.

    Jer se svaka "susa i marusa" nesto "pita" pa jednog naucnika nadvladaju dva seljobera.
    Goli otok je stvoren zbog KGB-a ali ka što biva u naše društvo svaki komšija će komšiju da označi ka KGB-ovca i da se dodvori službi OZNA-e ili UDBA-e i to zloupotrijebi jer mu se eto komšija ne sviđa.
    Goli Otok je bio rješenje da Yuga ne postane satelit SSSR-a no ođe narod mnogo kvaran.
    Pročitaj ako ti basta arhive OZNA-e pa se ođe na tu temu javi.

    A ja ti velim i vraćam te na ovu temu da pojma o pojmu nemaš što je Rusija.Svaka zemlja na planeti ima petu kolonu ali u Rusiji je peta kolona na vlast.
    U Rusiji je na vlast predsjednik koji je ex KGB-ovac uz svoje oligarhe.
    Ima jedan medij meduza koji je jasno predstsvio koliko se Rusa visoke kvalifikacije odsellilo.
    Otišli su u Beograd uglavnom.
    Šta misliš što je Putin najmanje glasova ima u Beograd?
    Što je najviše glasova ima Njemačku od RUSA?Jer su u Njemačku otišli oni sa niskim IQ idioti.
    Vodoinstaleteri,radnici,građevinci ali nakon ovog rata Rusi sa većim IQ od jednog takovg su otišli iz Rusije.
    Što bi Rus sa boljim obrazovanjem uša u Mariupolj?Ali,Ukrajinac kojemu je tu kuća on eto brani SOPSTVENU DRŽAVU.

    O tome se svo vrijeme radi što u Ukrajini ljudi brane svoj sopstveni PRAG a Ruse u talase šalju iz predjela đe im druge nema.I vama ta prosta činjenica nikako da se objasni.
    No pasaran!

  8. #17808
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    2,049
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    590
    Thanked in
    384 Posts

    Default

    A znas li ti koliko je Putin ima' glasova u Rusiju? a znas li ti koliko ima rusa i koliko ih je zanemarljivo malo otislo/pobjeglo?

    Je li dosta vise o Rusiji, bas ne razumijem da tebe i slicne toliko zanima, da se toliko bavite Rusijom i da toliko brinete...

  9. #17809
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,519
    Thanks Thanks Given 
    15,376
    Thanks Thanks Received 
    3,873
    Thanked in
    2,767 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zhuangzi View Post
    A znas li ti koliko je Putin ima' glasova u Rusiju? a znas li ti koliko ima rusa i koliko ih je zanemarljivo malo otislo/pobjeglo?

    Je li dosta vise o Rusiji, bas ne razumijem da tebe i slicne toliko zanima, da se toliko bavite Rusijom i da toliko brinete...
    Za druge ne znam.Ja sam tamo bila dovoljno dugo da sam stekla prijatelje koji ni u košmar ne bi glasali za Putina.

    Ja ti velim da ti pojma o pojmu nemaš o Rusiji i da je tamo društvo prije svega apolitizovano.
    Tamo te hapse ako samo izvučeš transparent neki.Masu OMON-ovaca ti se stvore ako si protiv režima.
    Izbori u Rusiji su takvi da nemaju veze s vezom sa realnošću.

    Ti u stvari pojma o pojmu nemaš ni sa njegovim protiv-kandidatima.TO je sve Hebena FARSA.Njegovi pravi protiv kandidati su ili u zatvor ka Ilja Jašin ili dva metra pod zemlju koje je ubio snajporom.
    Što se tiče ovog rata u Ukrajini stvar je jasna to je prosto imperijalistička računica uz par oligarha koji su šćeli da vladaju Crnim Morem.
    Cijene koje gledamo po marketima su posljedica ovoga rata jebenog koji je pokrenut iz Moskve kako vas u tom smislu bar nije sramota što podržavate sve ovo.Buklvalno je svima nama ođe i u Evropu Heba mAter.
    Ali nema veze idite vi tamo u RUsiju sa takvim svjetonazorima neće ve zatvoriti u Soči vi ste melem za jedinice OMON-a.LoL.
    No pasaran!

  10. #17810
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    2,049
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    590
    Thanked in
    384 Posts

    Default

    Znaci Putin je kriv sto mu je EU uvodila sankcije, tacno sam znao.

  11. #17811
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,519
    Thanks Thanks Given 
    15,376
    Thanks Thanks Received 
    3,873
    Thanked in
    2,767 Posts

    Default

    On te sankcije osjetio nije.

    No što ćeš - ti Putina vidiš ka Rusa što je otiša iz Petersburga ili onog što je u tvorza jer mu se usprotivio ili nemaš pojma ka što nemaš kako se raspao ISS.
    Žalosno je koliko ti pojma imaš o Rusiji.

    ISS se raspa nakon ovog i zbog ovog rata.
    Memorijal centar članovi su završili u tvorza.
    Naučna zajednica je otišla u Ameriku.

    Ostala samo raja za topovsko meso.
    Faka mada faka ČinjeNica.

    A ti nastavi da prosipaš mud(r)osti može to da prođe samo u neki tamo radio Sputnjik.Lol
    No pasaran!

  12. #17812
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1,560
    Thanks Thanks Given 
    66
    Thanks Thanks Received 
    462
    Thanked in
    294 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Formalno pravno Jugoslavija nije postojala 1999 god. (tek je 1.11.2000 god. primljena u UN) kao međunarodno priznata država. Ukrajna je članica UN. Tu tzv. Jugoslaviju je napao vojni savez. Ukrajnu je napala druga suverena država.

    Ako neka država ne postoji (nema ličnu kartu)...
    Baš si se zapetljao u neke formalno pravne vratolomije.

    Kako misliš, SRJ nije postojala 1999 godine?

    Tačno je da neke države nijesu priznavale da je SRJ nasljednica SFRJ, već su smatrale da je nova država u pitanju.
    Ali su u suštini priznavale tu novu državu.
    Svi su oni imali nekakve diplomatske misije u Beogradu.
    Priznavali su ime SRJ,priznavali su granice, priznavali su dokumente SRJ, pasoše...Čuj, nije država imala ličnu kartu.

    Banalan primjer, ta SRJ je 1999 godine koliko se sjećam bila aktuelni svjetski i evropski prvak, te olimpijski vicešampion u košarci.
    Kako to može biti država koja ne postoji?

    I koja je tačno formalno pravna razlika ako jednu državu napadne druga suverena država i ako je napadne SAVEZ drugih suverenih država, sem u dozi bestijalnosti i kukavičluka.
    To je neka iščašena logika, čiju primjenu smo gledali kasnije i u Avganistanu, Iraku, Libiji, Siriji...Ajde nas ortaka što više da se skupi, pa da razbijemo tamo jednog mamlaza. Bolje i legitimnije će izgledati.
    Last edited by Massaro; 05-04-24 at 06:58.

  13. The Following 3 Users Say Thank You to Massaro For This Useful Post:


  14. #17813
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    2,049
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    590
    Thanked in
    384 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    On te sankcije osjetio nije.

    Lol
    Znam da nije, znao sam i da nece. Ali je tvoja ekipa mislila da ce ih tako slomiti, vrijeme je pokazalo da su slomili sebe. Ista prica je oko vojne pomoci, naoruzavanja ukrajinaca i obracuna na silu...Rusija nece ni osjetiti (pala muva na medjeda) a neko drugi ce biti izbrisan.

    Nemoj da mi stavljas etiketu putinovca, rusa, nekog ko podrzava Putina i slicno. Iskreno, gledam sa strane bez navijanja, bez zauzimanja strane ali moram da primijetim kako ih Putin razbija kao beba zvecku. Mozda su i zasluzili.

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Zhuangzi For This Useful Post:


  16. #17814
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,831
    Thanks Thanks Given 
    680
    Thanks Thanks Received 
    3,058
    Thanked in
    1,813 Posts

    Default

    Украјински дронови синог поново напали руску стратешку авијацију на аеродрому Енгелс.
    Овај пут је брат Кирило спремио и музичку "честитку":


    https://twitter.com/visegrad24/statu...h7d9D-kKw&s=19

    https://twitter.com/JayinKyiv/status...MBcf4bjDA&s=19
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  17. The Following User Says Thank You to BAR For This Useful Post:


  18. #17815
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,831
    Thanks Thanks Given 
    680
    Thanks Thanks Received 
    3,058
    Thanked in
    1,813 Posts

    Default

    А честитке су упућене и авијацији на аеродрому Морозовск у ростовској области:

    https://twitter.com/GirkinGirkin/sta...ar55Z9gyg&s=19
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  19. The Following User Says Thank You to BAR For This Useful Post:


  20. #17816
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,519
    Thanks Thanks Given 
    15,376
    Thanks Thanks Received 
    3,873
    Thanked in
    2,767 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Украјински дронови синог поново напали руску стратешку авијацију на аеродрому Енгелс.
    Овај пут је брат Кирило спремио и музичку "честитку":


    https://twitter.com/visegrad24/statu...h7d9D-kKw&s=19

    https://twitter.com/JayinKyiv/status...MBcf4bjDA&s=19
    Na njemačkom.Lol kakvo trolovanje Budanova.
    No pasaran!

  21. #17817
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,831
    Thanks Thanks Given 
    680
    Thanks Thanks Received 
    3,058
    Thanked in
    1,813 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Na njemačkom.Lol kakvo trolovanje Budanova.
    Wir trinken zusammen, nicht allein
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  22. The Following User Says Thank You to BAR For This Useful Post:


  23. #17818
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,519
    Thanks Thanks Given 
    15,376
    Thanks Thanks Received 
    3,873
    Thanked in
    2,767 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Wir trinken zusammen, nicht allein
    Ako se sjećaš. (pusti ton)

    https://www.reddit.com/r/RussiaUkrai...2/s/B2c8PLLFwG

    Obožavam ih.

    Poslano sa mog CPH2135 koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  24. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:

    BAR

  25. #17819
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,519
    Thanks Thanks Given 
    15,376
    Thanks Thanks Received 
    3,873
    Thanked in
    2,767 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zhuangzi View Post
    Znam da nije, znao sam i da nece. Ali je tvoja ekipa mislila da ce ih tako slomiti, vrijeme je pokazalo da su slomili sebe. Ista prica je oko vojne pomoci, naoruzavanja ukrajinaca i obracuna na silu...Rusija nece ni osjetiti (pala muva na medjeda) a neko drugi ce biti izbrisan.

    Nemoj da mi stavljas etiketu putinovca, rusa, nekog ko podrzava Putina i slicno. Iskreno, gledam sa strane bez navijanja, bez zauzimanja strane ali moram da primijetim kako ih Putin razbija kao beba zvecku. Mozda su i zasluzili.
    Onda ti imaš žestok problem sa mapama.
    Ne blamiraj se da te zamolim.
    Druga vojska na svijet penetrirala jedva do nekog sela u Ukrajini evo više od cca dva goda.Njemu je super on sankcije ne osjeća,ali osjećamo svi mi obični smrtnici i vas svijet osjeća a on ima bunker u Soči.
    Njega ništa ne može dohvatiti a ima ćerku u Ameriku pa tamo neće nuklearnu baciti.
    Jedino u šta je mastermajnd ka i svaki KGB-ovac je hibridni rat što su pojedini od vas korpus delikti jer ste se primili na tu propagandu.

    Evo ti mapa đe on to "razbija"?Da nije stiga do Berlina?Lol



    Poslano sa mog CPH2135 koristeći Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 05-04-24 at 13:25.
    No pasaran!

  26. #17820
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,519
    Thanks Thanks Given 
    15,376
    Thanks Thanks Received 
    3,873
    Thanked in
    2,767 Posts

    Default

    Edit.
    Ono koji dio u ovih pet minuta ti nije jasan?



    Poslano sa mog CPH2135 koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  27. #17821
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    2,049
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    590
    Thanked in
    384 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Onda ti imaš žestok problem sa mapama.
    Ne blamiraj se da te zamolim.
    Druga vojska na svijet penetrirala jedva do nekog sela u Ukrajini evo više od cca dva goda.Njemu je super on sankcije ne osjeća,ali osjećamo svi mi obični smrtnici i vas svijet osjeća a on ima bunker u Soči.
    Njega ništa ne može dohvatiti a ima ćerku u Ameriku pa tamo neće nuklearnu baciti.
    Jedino u šta je mastermajnd ka i svaki KGB-ovac je hibridni rat što su pojedini od vas korpus delikti jer ste se primili na tu propagandu.

    Evo ti mapa đe on to "razbija"?Da nije stiga do Berlina?Lol



    Poslano sa mog CPH2135 koristeći Tapatalk
    Inace, ovo je veoma pametan nacin za ratovanje. Napravis neki manji front na jednom dijelu drzave i gledas kako ce to vremenom iscrpiti kompletne resurse. Ovo je prva ali i jedina granica otpora, kad tu pukne - puklo je.

  28. #17822
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,519
    Thanks Thanks Given 
    15,376
    Thanks Thanks Received 
    3,873
    Thanked in
    2,767 Posts

    Default

    Okey sad smo sjeli za ozbiljni astal,astal koji se zove način ratovanja.
    Na ovoj temi se ljudi obično "stide" da pričaju o stilu ratovanja što je jedinstvena blasfemija jer je tema rat u Ukrajini.

    Ako vojna akademija u Moskvi đe general Sirski (Rus inače sad general ukrajinske armije) završio knjige pa se apgrejdovao u NATO stil ratovanja,što misliš da li je on bolji general od recimo nekog koji se nikad nije apgrejdovao a đe ih ima u redove ruskih generala?
    Da ti uprostim,knjige u vojne akademije u Rusiji se slova nisu odmakle od Sovjetskog stila ratovanja.Jel znaš kojemu to dobu pripada?To je bukvalno stil ratovanja WW1.
    U WW2 ništa ne bi mogli bez američkog lend liza koji su izbrisali u današnjoj Rusiji iz stranica udžbenika istorije.

    Ponavljam jedino što su apgrejdovali i đe su masteri je hibridni rat,iliti active measures u KGB i to jeste najveća boljka Evrope đe treba dobro da poradi kako sa istom da ratuje.
    No pasaran!

  29. #17823
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,519
    Thanks Thanks Given 
    15,376
    Thanks Thanks Received 
    3,873
    Thanked in
    2,767 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zhuangzi View Post
    Inace, ovo je veoma pametan nacin za ratovanje. Napravis neki manji front na jednom dijelu drzave i gledas kako ce to vremenom iscrpiti kompletne resurse. Ovo je prva ali i jedina granica otpora, kad tu pukne - puklo je.
    Ne.Oni su ulećeli u Kijev prva tri dana i zamislili Blitzkrieg.Žestoko su se zajebali.
    Ameri su mislili ima arhiva izjava da će isto Kijev da pane za tri dana.Zelenskom su ponudili azil.On je zna da bi ga u taj slučaj Ukrajinci kad ga nađu za m*da objesili na sred trga jer to nisu Afganistanci no nacija koja ima debelu istoriju sa Rusijom.Zato velim prestanite više da poredite ovaj rat sa bilo kojim drugim.

    Izgubili su Rusi najbolje u svoje redove u svega prvih nekoliko mjeseci rata.
    Imali su jezivo lošu "dojavu" da će sve ići podmazano ka po loju.


    Poslano sa mog CPH2135 koristeći Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 05-04-24 at 14:25.
    No pasaran!

  30. #17824
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    2,049
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    590
    Thanked in
    384 Posts

    Default

    Ne znaju oni kaze, a oni hladno ratovali sa amerima toliko dugo, ne sjekiram se ja za njih.

  31. #17825
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,519
    Thanks Thanks Given 
    15,376
    Thanks Thanks Received 
    3,873
    Thanked in
    2,767 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zhuangzi View Post
    Ne znaju oni kaze, a oni hladno ratovali sa amerima toliko dugo, ne sjekiram se ja za njih.
    Kad su to direktno Rusi/Sovjeti ratovali sa Amerikom u direktnoj konfrotaciji aj mi reci te tvoje neke stranice istorije đe očito si promašio dobro.
    Ratovali su hladni rat (kako se čudno piše hladni) đe su imali proksi ratove po cijelom svijetu a direktnom lomljenju koplja nikad ali nikad nisu bili,da krše ono ka dva momka za sto ruke.Ovi prvi (Ameri) bi ih bukvalno ugazili ali onda bi to bio scenario nuklearnog rata zato su ih mrcvarili od raspada sovjetskog saveza,preko rasturanja u svemir đe su meni najgori mogući gadovi jer za mene su sovjeti tu dali najbolje ljude.Isti sovjeti su svoje ljude slali te ljude u gulag.
    Ameri su našli najvećeg nacistu na svijet koji je osnovao NASA-u a taj isti je kreira rakete da se bačaju na London.
    Ameri su podmukli a Sovjeti su teške budale koji su vazda bili najgori prema svojim najboljima.
    Ali ova dva "igrača" svjetskoj sceni nikad neće biti zajedno (nedavno sam postavila video što da Rusija uđe u NATO) jer to su dvije imperijalističke sile koje bi ugušile u roku odma Evropu.
    Vratimo se na temu.

    Jesi ti svjestan da ovaj rat je kec u rukavu Amerima da dokrajče Rusiju?
    No pasaran!

Page 713 of 727 FirstFirst ... 213613663703709710711712713714715716717723 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prodajem SAMSUNG: S4 MINI (stanje 7/10), J5 2015 (stanje 10/10), S7 EDGE (stanje slomljen)
    By vuk92 in forum Mobilni telefoni i oprema
    Replies: 4
    Last Post: 25-12-19, 13:23
  2. Nevjerovatno! Još jedno rušenje u Nikšiću..
    By balthazaar in forum Centralni
    Replies: 46
    Last Post: 04-03-09, 19:14
  3. Replies: 12
    Last Post: 27-11-07, 08:32
  4. O Đurdevu uranak se sprema, ništa lepše od
    By englezovic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 06-05-04, 23:06

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •