Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 25 of 102

Thread: Izlazak iz NATO-a?

  1. #1
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,463
    Thanks Thanks Given 
    626
    Thanks Thanks Received 
    650
    Thanked in
    526 Posts

    Default Izlazak iz NATO-a?

    S obzirom da je kod nas u Crnoj Gori veliki procenat ljudi koji su protiv toga što smo NATO članica.
    Pa mi nešto pada na pamet danas, postoji li šansa da Crna Gora kroz referendum na bezbolan način izađe iz NATO-a, a da Američki proxy ciljevi i planovi zaobiđu nas kao državu. Jer kontam da je najbolje za nas da se ne zamjeramo nikome, već da gradimo dobre odnose sa drugim državama/nacijama. Da li je uopšte moguće postojati kao država a da nas tamo imperijalističko-strateške kandže velesila ne zakače?
    Čupatelj

  2. #2
    Join Date
    May 2022
    Posts
    162
    Thanks Thanks Given 
    189
    Thanks Thanks Received 
    136
    Thanked in
    54 Posts

    Default

    Ne volim ih ni ja ali… not gonna happen
    "Zivot je Avganistan, vjeciti rat niskog inteziteta"

    No Rich Parents

  3. #3
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    332
    Thanks Thanks Given 
    160
    Thanks Thanks Received 
    94
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    Kakav tuzan topic. Bolje vam je da pripadate razvijenijem delu sveta, hoces da budete ruska i kineska podguzna muva kao Srbija? Ja sam znala da je Crna Gora sj....

    Eto mislila sam da vise ne pisem nista politicko, ali na ovo ne mogu da ocutim.

    Zalosno.
    digla nogu na papucu, pa sve vice "necu!", a na kuma namiguje da se kola krecu

  4. The Following 2 Users Say Thank You to GerdaBuddenbrook For This Useful Post:


  5. #4
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    2,051
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    594
    Thanked in
    385 Posts

    Default

    Zanimljivo, ali mi se cini da smo toliko slabi da bi nam bilo gore, mnogo gore da izadjemo. Ovako imamo neku sigurnost, da smo dio neceg veceg i pomaze da se osjecamo sigurnije.

  6. #5
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,108
    Thanks Thanks Given 
    81
    Thanks Thanks Received 
    891
    Thanked in
    562 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    S obzirom da je kod nas u Crnoj Gori veliki procenat ljudi koji su protiv toga što smo NATO članica.
    Pa mi nešto pada na pamet danas, postoji li šansa da Crna Gora kroz referendum na bezbolan način izađe iz NATO-a, a da Američki proxy ciljevi i planovi zaobiđu nas kao državu. Jer kontam da je najbolje za nas da se ne zamjeramo nikome, već da gradimo dobre odnose sa drugim državama/nacijama. Da li je uopšte moguće postojati kao država a da nas tamo imperijalističko-strateške kandže velesila ne zakače?
    Bas to postoji i danas i bilo kad.

  7. #6
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,463
    Thanks Thanks Given 
    626
    Thanks Thanks Received 
    650
    Thanked in
    526 Posts

    Default

    Pa to me interesuje, jer ipak ljudi su bića koja imaju određnu dozu razuma, etike, empatiju itd. Razumijem da u svijetu životinja vlada taj mentalitet ako si slab jednostavno izumireš, dok jači opstaje, ali se mi kao ljudi ipak kognitivno razlikujemo od primitivnih životinja razumom, vrlinama, moralom, etikom itd. i nekako mi je iz te perspektive pozitivnog razmišljanja palo na pamet da li je moguće da neka država može da postoji, da bude istinski nezavisna i suverena, ne nezavisna i suverena kao što je to slučaj sa nama trenutno, a da pritom naravno gradi dobre odnose sa onima koji to žele.
    Jer ako bi čitavu ovu priču probali da preslikamo u jedan primjer svakodnevnice gdje neka jaka, visoka i uspješna osoba (koja personfikuje velesilu) prolazi ulicom naiđe na staru, malu, jadnu tužnu i nemoćnu osobu (personifikacija za CG), i ili joj pomogne da pređe ulicu ili je ostavi na miru, to je neko da kažemo moralno i nadam se svima nama normalno razmišljanje, a ne da je opljačka, ili da je pretuče, da je vrijeđa ili da joj odmaže ili da je zavadi sa drugom osobom. Ako posmatramo ovaj primjer iz perspektive svakodnevnih ljudskih odnosa onda je svima nama normalno da treba slabijem od sebe ili da pomognemo ili da ga ostavimo na miru, ali u svijetu velesila i država, imperijalističkih ciljeva i svega ostalog ovo izgleda nije baš tako, nego je u pitanju nekakvo nenormlano takmičenje, podmićivanje noge, zavađenje i sve te loše stvari kojima se niko nemože ponositi, a sva ta priča o dobrim odnosima država i nacija itd. kroz politička dešavanja itd. to je u većini slučajeva samo formalno, površno, neistinski i samim tim neljudski, ili se bazira na nekim odnosima dođeš mi/dođem ti.
    Last edited by Solid; Yesterday at 09:20.
    Čupatelj

  8. #7
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,250
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,525
    Thanked in
    760 Posts

    Default

    Na zalost, odnosno na nasu srecu, vijek trajanja NATO saveza ce preduhitriti takve nase inicijative.


  9. The Following User Says Thank You to ovizionizi For This Useful Post:


  10. #8
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,463
    Thanks Thanks Given 
    626
    Thanks Thanks Received 
    650
    Thanked in
    526 Posts

    Default

    Kako nemamo više para ili nekih drugih resursa, pa da možemo da kažemo Amerima, rezultati ponovnog referenduma pokazali da narod CG želi da izađe iz NATO-a, evo vam nazad pare za sve baze što ste napravili kod nas, za sve CIA centre i ostale investicije itd. za sav trošak koji ste uložili evo vam nazad vaš novac da ne bude da smo vas nešto prevarili, izlazimo iz saveza, pa gradite tamo postrojenja, centre i ostale imperijalističke tvorevine u Albaniju, Kosovo i druge zemlje, nas ostavite na miru. Nego mi koliko smo jadni ništa nemamo da ponudimo , mi smo šužnji izgleda.
    Čupatelj

  11. #9
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,838
    Thanks Thanks Given 
    3,613
    Thanks Thanks Received 
    8,746
    Thanked in
    4,718 Posts

    Default

    što bi izlazili iz NATOa? odje ima masa ljudi neće da vakcinišu svoju djecu jer im neki debili kažu, pa oćemo li referendum da zabranimo vakcinaciju?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  12. #10
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,463
    Thanks Thanks Given 
    626
    Thanks Thanks Received 
    650
    Thanked in
    526 Posts

    Default

    To što ti pričaš je zdravstvo, ova priča sa izlaskom iz NATO-a je prvenstveno politička, koja podrazumijeva postizanje istinskog suvereniteta, izgradnja mirovnih/antiratnih odnosa sa drugim državama i ostale stvari...
    Čupatelj

  13. #11
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,348
    Thanks Thanks Given 
    434
    Thanks Thanks Received 
    2,705
    Thanked in
    1,311 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    To što ti pričaš je zdravstvo, ova priča sa izlaskom iz NATO-a je prvenstveno politička, koja podrazumijeva postizanje istinskog suvereniteta, izgradnja mirovnih/antiratnih odnosa sa drugim državama i ostale stvari...
    NATO nije prepreka gradnji dobrih odnosa sa drugim državama, nego garant protiv zlih namjera drugih država. Među kojima su upravo i namjere uskraćivanja suvereniteta, pa čak i postojanja.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  14. The Following 8 Users Say Thank You to VanjaTheMan For This Useful Post:


  15. #12
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,463
    Thanks Thanks Given 
    626
    Thanks Thanks Received 
    650
    Thanked in
    526 Posts

    Default

    Ali ta državna sposobnost odbrane od zlih namjera drugih država treba da bude odgovornost naše CG vojske (koje više nema) a ne NATO-a, ako bi naravno izašli iz NATO-a, naši vojnici, i ta odbrana je jedini validan razlog za postojanje vojske u moralno/etičkom svijetu gdje nijedna država ne bi trebala da uzurpira mir/granice druge države. Ovako smo mi kao članica NATO-a smo bukvalno kao član kriminalnog klana čija naređenja moramo da izvršavamo, a benefit koji imamo od toga je da bi nas se drugi zauzvrat plašili i ne napadali nas. Baš je NATO prepreka izgradnji dobrih odnosa, jer dobri odnosi se ne grade tako što ti ja prijetim da ću te izbušit ako mi se zamjeriš, to o čemu ti pričaš su vještački odnosi.
    Čupatelj

  16. #13
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,838
    Thanks Thanks Given 
    3,613
    Thanks Thanks Received 
    8,746
    Thanked in
    4,718 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    To što ti pričaš je zdravstvo, ova priča sa izlaskom iz NATO-a je prvenstveno politička, koja podrazumijeva postizanje istinskog suvereniteta, izgradnja mirovnih/antiratnih odnosa sa drugim državama i ostale stvari...
    garant NATOa je da nam se ne desi ovo kao UKR. i to je sasvim dovoljan razlog da budemo dio alijanse. pošto vidimo koliki procenat ljudi koji podržavaju ubijanje Ukra od strane bolesnika, svi oni bi listom podržali da to isto radi odje


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  17. #14
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,463
    Thanks Thanks Given 
    626
    Thanks Thanks Received 
    650
    Thanked in
    526 Posts

    Default

    To što se desilo u Ukrajinu je bukvalno jedno od glavnih pitanja ove teme, jer Ameri (kao i većina drugih imperijalista u istoriji) smatraju da moramo da budemo ili sa njima u savezu (ili nekom njihovom proxy savezu za ratovanje u ostvarivanju njihovih ciljeva) ili smo automatski protiv njih. Znači glavno je pitanje ovđe da li neka država može da bude suverena, nezavisna itd. I da tako postoji kao opcija koja nija ni za ni protiv drugih, a da je druge države i velesile uvažavaju i poštuju a ne da je automatski posmatraju kao metu, da šalju ekonomske hitmene, da eksploatišu njene resurse, da prave zavade i huškaju rat i da konstruišu druge proxy skalamerije.

    Sent from my S23 ultra using Tapatalk
    Čupatelj

  18. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,010
    Thanks Thanks Given 
    4,834
    Thanks Thanks Received 
    9,914
    Thanked in
    3,757 Posts

    Default

    Ja bih se složio da nismo na Balkanu i da nam fakat bratski narod ne vodi čoek koji bi dan posle izlaska iz NATO-a pokrenuo priču o alarmantnoj ugroženosti Srba u Crnoj Gori (tada bi po njegovoj priči bili većina ili barem pola pola) i uveo vojsku u CG. Da, mislim na ukrajinski scenario i ne bih da ulazim u nikakve polemike, to je moje mišljenje i otac rođeni mi ga ne bi mogao promijeniti.
    War. War never changes.

  19. The Following 7 Users Say Thank You to BiTrAtE For This Useful Post:


  20. #16
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    17,037
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,573
    Thanked in
    2,297 Posts

    Default

    Eto tema od prije ulaska u nato. I dalje su validni bukvalno svi tadašnji razloga za i protiv članstva tako da ne vidim svrhu mlaćenja iste priče. I do besvijesti je pričano i o "neutralnosti".
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  21. #17
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,463
    Thanks Thanks Given 
    626
    Thanks Thanks Received 
    650
    Thanked in
    526 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Eto tema od prije ulaska u nato. I dalje su validni bukvalno svi tadašnji razloga za i protiv članstva tako da ne vidim svrhu mlaćenja iste priče. I do besvijesti je pričano i o "neutralnosti".
    Prošlo je dosta vremena od tada, valja provjeriti kakvo je trenutno stanje duha, barem kod članova ovog foruma.
    Čupatelj

  22. #18
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,540
    Thanks Thanks Given 
    15,394
    Thanks Thanks Received 
    3,882
    Thanked in
    2,775 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    Ali ta državna sposobnost odbrane od zlih namjera drugih država treba da bude odgovornost naše CG vojske (koje više nema) a ne NATO-a, ako bi naravno izašli iz NATO-a, naši vojnici, i ta odbrana je jedini validan razlog za postojanje vojske u moralno/etičkom svijetu gdje nijedna država ne bi trebala da uzurpira mir/granice druge države. Ovako smo mi kao članica NATO-a smo bukvalno kao član kriminalnog klana čija naređenja moramo da izvršavamo, a benefit koji imamo od toga je da bi nas se drugi zauzvrat plašili i ne napadali nas. Baš je NATO prepreka izgradnji dobrih odnosa, jer dobri odnosi se ne grade tako što ti ja prijetim da ću te izbušit ako mi se zamjeriš, to o čemu ti pričaš su vještački odnosi.
    Mislim da si ođe upotrebio pogrešan izbor riječi to bi otprilike išlo ovako.
    Ne ako mi se zamjeriš nego ako mi prijetiš dobit ćeš odgovor da ako tvoje prijetnje krenu u realizaciju ima mrak da te proguta.

    Član 5.
    No pasaran!

  23. #19
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    5,580
    Thanks Thanks Given 
    1,119
    Thanks Thanks Received 
    1,742
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Izlazak Crne Gore iz NATO-a uglavnom priželjkuju oni koji sanjaju neke svetove,prekrajanje granica i kao sto čuSmo prije neki dan izlaske na more. NE hvala


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  24. The Following User Says Thank You to AdO_pG For This Useful Post:


  25. #20
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1,564
    Thanks Thanks Given 
    66
    Thanks Thanks Received 
    463
    Thanked in
    295 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    Kako nemamo više para ili nekih drugih resursa, pa da možemo da kažemo Amerima, rezultati ponovnog referenduma pokazali da narod CG želi da izađe iz NATO-a...
    A kad je bio prvi referendum?

  26. #21
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    1,302
    Thanks Thanks Given 
    754
    Thanks Thanks Received 
    895
    Thanked in
    466 Posts

    Default

    Ne postoji neutralnost niti suverenitet u smislu kako se to opisuje u epskim tradicionalnim bajkama i legendama.
    Jaci kaci, a posto smo mi relativno mali nemamo bas puno opcija. Jedino da se pomamimo i da se ustrijemimo na sve okolo nas i osvojimo do Beca ili do Pariza, a sto ne i jos sire i jos dalje, pa da se onda sa nama razgovara i da mi imamo neko misljenje o nekom svjetski strateskom pitanju.
    Do tada nam ostaje da se drzimo plicaka, junackih prica i jednostavnih rasprava o rjesenjima za aktuelne svjetske probleme.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  27. #22
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,348
    Thanks Thanks Given 
    434
    Thanks Thanks Received 
    2,705
    Thanked in
    1,311 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BiTrAtE View Post
    Ja bih se složio da nismo na Balkanu i da nam fakat bratski narod ne vodi čoek koji bi dan posle izlaska iz NATO-a pokrenuo priču o alarmantnoj ugroženosti Srba u Crnoj Gori (tada bi po njegovoj priči bili većina ili barem pola pola) i uveo vojsku u CG. Da, mislim na ukrajinski scenario i ne bih da ulazim u nikakve polemike, to je moje mišljenje i otac rođeni mi ga ne bi mogao promijeniti.
    Srbija bukvalno kopira rusku matricu ponašanja. Naravno da bi vojskom ušli u Crnu Goru da nismo članica NATO-a. Jedina razlika je što, za razliku od Rusije, zapad bi Srbiju lako poćerao. I to ne nazad u Srbiju, nego u kameno doba.


    Quote Originally Posted by Solid View Post
    To što se desilo u Ukrajinu je bukvalno jedno od glavnih pitanja ove teme, jer Ameri (kao i većina drugih imperijalista u istoriji) smatraju da moramo da budemo ili sa njima u savezu (ili nekom njihovom proxy savezu za ratovanje u ostvarivanju njihovih ciljeva) ili smo automatski protiv njih. Znači glavno je pitanje ovđe da li neka država može da bude suverena, nezavisna itd. I da tako postoji kao opcija koja nija ni za ni protiv drugih, a da je druge države i velesile uvažavaju i poštuju a ne da je automatski posmatraju kao metu, da šalju ekonomske hitmene, da eksploatišu njene resurse, da prave zavade i huškaju rat i da konstruišu druge proxy skalamerije.
    Upravo si opisao ono što je Rusija radila Ukrajini. Pa kad je Ukrajina pokušala da se oslobodi tog kancera i da napreduje, da se kao svako normalan ko misli na budućnost svoje zemlje okrene zapadnim vrijednostima, Rusija je odlučila da je bolje da Ukrajina i njen narod ne postoje.

    A to nama želi "bratska" Srbija.
    Last edited by VanjaTheMan; Yesterday at 11:31.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  28. #23
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,463
    Thanks Thanks Given 
    626
    Thanks Thanks Received 
    650
    Thanked in
    526 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Mislim da si ođe upotrebio pogrešan izbor riječi to bi otprilike išlo ovako.
    Ne ako mi se zamjeriš nego ako mi prijetiš dobit ćeš odgovor da ako tvoje prijetnje krenu u realizaciju ima mrak da te proguta.

    Član 5.
    Svejedno, poruka je ista, mada moguće da je to samo moje mišljenje, i da se može okarakterisati kao naivno, ali građenje dobrih odnosa bi trebalo da se bazira na međusobnom uvažavanju, poštovanju, prevazilaženju različitosti, komunikaciji, strpljenju itd. a ne na manifestaciji sile, pasivnoj agresiji itd. Mislim, pretpostavljam da ovo jedino važi za normalne mentalno zdrave i ljude širokih pogleda, a to o čemu ti pričaš se više nekako odnosi na pristup koji bi bio validan u odnosima sa ograničenim majmunima koji poznaju jedino zakon jačeg. Ali moraš priznati da ta vrsta odnosa gdje te neko poštuje samo iz straha se ne može porediti sa odnosom koji sam ranije opisao.

    @Massaro, greška htio sam samo da napišem referendum.
    Čupatelj

  29. #24
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1,564
    Thanks Thanks Given 
    66
    Thanks Thanks Received 
    463
    Thanked in
    295 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Srbija bukvalno kopira rusku matricu ponašanja. Naravno da bi vojskom ušli u Crnu Goru da nismo članica NATO-a. Jedina razlika je što, za razliku od Rusije, zapad bi Srbiju lako poćerao. I to ne nazad u Srbiju, nego u kameno doba.
    Ja tačno ne znam kako Crna Gora pretječe cijela do 2017 g.

  30. The Following User Says Thank You to Massaro For This Useful Post:


  31. #25
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,555
    Thanks Thanks Given 
    5,483
    Thanks Thanks Received 
    3,911
    Thanked in
    1,547 Posts

    Default

    Zalosna tema, mada i narod nam je zalostan

    Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Page 1 of 5 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Mjesto za izlazak - Virtuelni kafic
    By Thomas_O_Malley in forum Centralni
    Replies: 689
    Last Post: 18-04-09, 14:05
  2. Nas grad, i mjesta za izlazak..
    By Dragone in forum Primorski
    Replies: 238
    Last Post: 26-07-06, 20:37
  3. Nuznost medjusobnog razumijevanja za izlazak iz krize
    By preacher in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 32
    Last Post: 27-07-05, 19:21
  4. Najbolje mjesto za izlazak
    By Lilija in forum Primorski
    Replies: 35
    Last Post: 07-06-05, 15:05

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •