Page 15 of 30 FirstFirst ... 511121314151617181925 ... LastLast
Results 351 to 375 of 745

Thread: Crnogorsko državljanstvo (Zakon i praksa)

  1. #351
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Podgorica,Crna Gora
    Posts
    249
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beranac View Post
    Zamolicu te da nadjes tekst gdje Thomas O'malley kaze da je Crna Gora nova drzava tako da se drzavljanstva ponovo moraju traziti. Dakle stara drzavljanstva ne postoje. Ako ja ponovo trazim drzavljanstvo, onda valjda spadam pod ovaj novi zakon?

    U samom tvom pitanju - da li sam ranije trazio crnogorsko drzavljanstvo -postoji paradadoks, jer crnogorsko drzavljanstvo nije postojalo, vec je samo postojalo SFRJ i kasnije SRJ.

    Zato zbunjenost.
    Ne možeš biti državljanin SFRJ ili SRJ ako prethodno nisi državljanin neke od republika članica O tome nesumnjivo govore i najviši pravni akti republika i Zajednice.
    U Ustavu Republike Crne Gore (Objavljen u "Sl. listu RCG", br. 48/92) u članu 10 stoji:
    "U Crnoj Gori postoji crnogorsko državljanstvo.Niko ne može biti lišen crnogorskog državljanstva niti prava da promijeni to državljanstvo."
    U Ustavnoj povelji državne zajednice Srbije i Crne Gore iz 2002. godine u članu 7 stoji:
    "Državljanin države članice je i državljanin Srbije i Crne Gore."

    Republičko državljanstvo je osnova, a državljanstvo Federacije ili Zajednice je nadgradnja koja je neophodna za određivanje pripadnosti državi koja ima to svojstvo po međunarodnom pravu. Tada je međunarodnopravni subjektivitet(svojstvo koje se zahtijeva da bi se imao status države u međunarodnopravnom smislu,a koje svojstvo je neophodno da bi se dobilo članstvo u nekoj od međunarodnih organizacija:EU,MOR,itd.) imala samo Federacija, odnosno Zajednica(i u tome je bila osnovna razlika između CG i SRJ), a poslije referenduma ga imaju i Crna Gora i Srbija. Srbija je raskidom Zajednice postala sukcesor-nasljednik(nosilac prava i obaveza entiteta koji je prestao da postoji)Zajednice i tiče se: članstava u međunarodnim institucijama,imovine čiji je vlasnik Federacija/Zajednica, potraživanja i dugovanja iz poslova sa drugim državama itd., a ne tiče se državljana i imovine koja isključivo pripada CG.

    Nadam se da je jasno ovo što sam napisao

    Pozdrav!

  2. #352
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ....................!

    Quote Originally Posted by robespierre View Post
    Republičko državljanstvo je osnova, a državljanstvo Federacije ili Zajednice je nadgradnja koja je neophodna za određivanje pripadnosti državi koja ima to svojstvo po međunarodnom pravu. Tada je međunarodnopravni subjektivitet(svojstvo koje se zahtijeva da bi se imao status države u međunarodnopravnom smislu,a koje svojstvo je neophodno da bi se dobilo članstvo u nekoj od međunarodnih organizacija:EU,MOR,itd.) imala samo Federacija, odnosno Zajednica(i u tome je bila osnovna razlika između CG i SRJ), a poslije referenduma ga imaju i Crna Gora i Srbija. Srbija je raskidom Zajednice postala sukcesor-nasljednik(nosilac prava i obaveza entiteta koji je prestao da postoji)Zajednice i tiče se: članstava u međunarodnim institucijama,imovine čiji je vlasnik Federacija/Zajednica, potraživanja i dugovanja iz poslova sa drugim državama itd., a ne tiče se državljana i imovine koja isključivo pripada CG.
    Ja sam skroz isto imao u vidu. Poslije referenduma/obnavljanja crnogorske drzave, ako se neko dobrovoljno opredijelio za drzavljanstvo neke strane drzave, po sili zakona mu prestaje crnogorsko drzavljnstvo. Ja ne znam sto je tu nejasno. Ako je ljudima u Srbiji ponudjeno drzavljanstvo Srbije, a oni ga dobrovoljno prihvatili, prestaju biti drzavljani Crne Gore, a crnogorsko drzavljanstvo (kao dodatno, dvojno) mogu traziti na osnovu zakonom propisanih uslova.... Isto tako je za USA, Dansku, Tunguziju ili bilo koju drugu stranu drzavu....

    Ja dosadih i samom sebi vise ovim ponavljnjem jedne jako proste stvari....
    Caesar`s wife must be above suspicion

  3. #353
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A sta je sa onima koji su imali CG drzavljanstvo i pored toga i drzavljanstvo druge drzave prije nego je CG postala nezavisna drzava? Prestaje li i njima CG drzavljanstvo jer imaju od ranije dobrovoljno prihvaceno drzavljanstvo druge drzave?
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  4. #354
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley View Post
    U pitanju je sasvim nova situacija. U medjunarodnom pravu, novi fakat je crnogorsko drzavljanstvo kao kategorija. U trenutku stupanja na snagu zakona, po dokumentma koja su vazeca (pasos) Beranac i Challenger ce biti drzavljani Danske i Srbije. Crnogorsko drzavljanstvo (kao dopunsko, dvojno....) moci ce da dobiju nakon podnesenog zahtjeva i potrebnih dokaza. To je sva poenta....
    Thomas,

    sad si me zbunio. Ovo gore su tvoje rijeci.

  5. #355
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    A sta je sa onima koji su imali CG drzavljanstvo i pored toga i drzavljanstvo druge drzave prije nego je CG postala nezavisna drzava? Prestaje li i njima CG drzavljanstvo jer imaju od ranije dobrovoljno prihvaceno drzavljanstvo druge drzave?
    Prema tada vazecim zakonima zvanicno nije bilo moguce imati dva drzavljanstva bez odricanja.
    Postojala su po dva drzavljanstva jedino u slucaju da neka strana drzava nije zahtijevala odricanje i niko nije znao da li gradjanin NN osim tog pasosa SRJ ima jos neki i svaka drzava je smatrala da je on jedino drzavljanin te drzave.
    Sumnjam da ce sad drzava specijalno zaposljavati ljude koji ce istrazivati ko ima dva pasosa pa ako neko ima jos vazeci pasos i licnu kartu iz Crne Gore bez ikakvih problema ce dobiti i novi pasos kad podnese zahtjev.

  6. #356
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije to veliki problem za drzavu.

    Jednostavno ti kazu pri vadjenju pasosa: neka zemlja u kojoj imas stalni boravak, izda izjavu da ne posjedujes njeno drzavljanstvo.

  7. #357
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    To ti je sve udareno u aktuelni pasos ( onaj SRJ) u obliku stalne boravisne vize ili licne karte za strance jer tvoj sadasnji stalni boravak ne znaci da moras imati drzavljanstvo zemlje gdje boravis. Ti kao Danac mozes imati stalni boravak i u Njemackoj i bilo kojoj drzavi EU. Jasno je precizirano koji dokumenti su potrebni za izdavanje pasosa i prijema u drzavljanstvo.

  8. #358
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mozda nijesam bio dovoljno jasan.

    Ako osoba sa stranim drzavljanstvom sa boravkom u drugoj zemlji, bude trazila pasos (izvod iz drzavljanstva) onda Drzava moze potraziti da ta osoba dokumentuje da nije i drzavljanin te zemlje u kojoj boravi.

  9. #359
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Jedno pero su u Swecku izdavali potvrde narodu koji je drzavljanin Swecke da nijesu samo nebili dobili dvojno drzavljanstvo i s&CG !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  10. #360
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    posljednji autobus za Katangu
    Posts
    1,624
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lutkica View Post
    Bogme kako dje. Milan Panic, iako drzavljanin SAD, bijashe pre$ednik srpske vlade. Mi Crnogorci svojim princom nazivamo coeka koji je francuski drzavljanin. Sve je moguce u zemlji chuda.

    Sa ovim zakonom, ako ga ikada i usvoje, bice malverzacija ka' i sa drugim zakonima, propisima, itd. Sve ce se zavrshavati preko case rakijice ili viskija, pozivanja na rodbinske i kumovske veze, kuverti, itd. Zato se ljudi opustite; nece biti nasilnog oduzimanja drzavljastava. A proci ce godine i godine dok Crna Gora profunkcionishe ka' Danska. Kada se to i dogodi, mi cemo naveliko biti stanovnici nekih drugih svjetova, a chukunuchad rodjena van CG se nece mnogo zanimat za te stvari. Ako u to vrijeme i bude pasosha, drzavljanstava i granica. Mene vise brine ovo globalno zagrijavanje no pasosh koji cu po$edovat.

    Ima to i svojijeh dobrijeh strana, mnim otimanje drzavljanstva. Vish', sljedece godine kad ti statistika pokaze 5 meleona stranih drzavljana boravilo po CG plazama, a ono sve mi, nji'ovi, sa stranijem pasoshima. No, kratkoga su vida, bojim se. Smrdjece im statistike. E'o, vidj, glede globalnog zagrijavanja, ko grebe CG , nove turisticke destinacije bivaju popularne. Nove plaze se otvaraju na Antarktiku. Sa ligenstulima za dzabe. :mrgreen:
    You smell that? Do you smell that? Napalm, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of napalm in the morning. The smell, you know that gasoline smell... . Smelled like... victory. Someday this war's gonna end...

  11. #361
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    139
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Ajmo onda drugacije da postavimo pitanje, Sta ce tebi crnogorsko drzavljanstvo ako zivis u Srbiji i za tu drzavu si vezao svoju buducnost? Nema sile koja ti moze zabraniti da si Crnogorac pa ma dje zivio i ma kakav pasos nosio i neko te moze asimilovati samo ako ti dobrovoljno pristajes na to.
    Pitanje:
    Sta ce tebi crnogorsko drzavljanstvo ako zivis u Srbiji i za tu drzavu si vezao svoju buducnost?
    Odgovor:
    Kada dodje u Crnu Goru da ne bude stranac.

  12. #362
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cvrchak View Post
    Ima to i svojijeh dobrijeh strana, mnim otimanje drzavljanstva. Vish', sljedece godine kad ti statistika pokaze 5 meleona stranih drzavljana boravilo po CG plazama, a ono sve mi, nji'ovi, sa stranijem pasoshima. No, kratkoga su vida, bojim se. Smrdjece im statistike. E'o, vidj, glede globalnog zagrijavanja, ko grebe CG , nove turisticke destinacije bivaju popularne. Nove plaze se otvaraju na Antarktiku. Sa ligenstulima za dzabe. :mrgreen:
    Dje si Cvrcak?

    Zazelio sam se tvojih komentara....


    Pozdrav,
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  13. #363
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    33
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    O ovoj temi se odavno nije raspravljalo, ali evo da je ponovo "oživim", jer imam problem koji ne znam kako da rešim, a možda bi neko od vas ko je stručan i upućen mogao da me posavetuje:
    Rodjena sam u inostranstvu (van tadašnje SFRJ) i prijavljena u ambasadi SFRJ regularno. Živim u Srbiji ceo život, a kad sam vadila prvu ličnu kartu utvrđeno je da sam državljanka SR Crne Gore i SFRJ. Od tada kad god vadim Uverenje o državljanstvu u opštini u kojoj živim piše mi da sam državljanka RCG. Naravno, sada nisu mogli da mi daju uverenje o državljanstvu CG, već samo potvrdu da je uvidom u njihove knjige utvrđeno da sam državljanin RCG.
    U Podgorici, odake mi je otac me nemaju u evidenciji i koliko sam ja shvatila sad bi trebalo da u Crnoj Gori (Podgorici) podnesem zahtev za utvrđivanje državljanstva, jer dok je ovo bila jedna država nije bilo potrebe da to tražim u PG. Kad sam zvala Sekretarijat za lokalnu samoupravu da se raspitam, rekli su mi da ne mogu dobiti uverenje o državljanstvu nikako ako nemam CG ličnu kartu najmanje pet godina i da bi najbolje bilo da uzmem srbijansko državljanstvo. Kad sam rekla da to ne želim, odgovor je bio "a što ću vi ja?". Pitala sam kako nije moguće da dobijem državljanstvo ako su mi oba roditelja državljani Crne Gore i nemam drugo državljanstvo, a gospođa mi je odgovorila da tu više ne funkcioniše zakon nego politika i da bi ovi iz vlasti najviše voleli da mi svi uzmemo srbijansko državljanstvo. Kad sam zvala MUP CG rekli su mi da čak neće ni da prime zahtev za utvrđivanje državljanstva ako nemam CG ličnu kartu.

    Mene sad interesuje da li ja imam pravo da tražim da mi se utvrdi državljanstvo u CG jer koliko sam videla u Zakonu o crnogorskom državljanstu u članu 23. piše:

    "Ako neko lice nije upisano u evidenciju o državljanima Republike Crne Gore vođenu po dosadašnjim propisima ili su kao državljani Republike Crne Gore upisani u evidencije bivših republika SFRJ i republika članica SR Jugoslavije, ministarstvo nadležno za unutrašnje poslove utvrdće državljanstvo tih lica na njihov zahtjev."

    Uskoro putujem u Crnu Goru i volela bih da to pitanje konačno rešim, jer ne mogu ni da izvadim pasoš ukoliko nemam uverenje o državljanstvu. Više ne znam ni čiji sam državljanin (u Srbiji kažu da sam CG, a u Crnoj Gori neće to da priznaju ni da utvrde da li sam državljanin bilo koje druge zemlje).

    Eto toliko, udavila sam vas s ovim, ali bih molila za neki savet kako da ovo rešim i gde i kome da se žalim ako me odbiju. Ne želim da se odreknem crnogorskog državljanstva (ako ga uopšte imam) i ne želim da uzmem srbijansko.
    Hvala

  14. #364
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Podgorica,Crna Gora
    Posts
    249
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by smm View Post
    O ovoj temi se odavno nije raspravljalo, ali evo da je ponovo "oživim", jer imam problem koji ne znam kako da rešim, a možda bi neko od vas ko je stručan i upućen mogao da me posavetuje:
    Rodjena sam u inostranstvu (van tadašnje SFRJ) i prijavljena u ambasadi SFRJ regularno. Živim u Srbiji ceo život, a kad sam vadila prvu ličnu kartu utvrđeno je da sam državljanka SR Crne Gore i SFRJ. Od tada kad god vadim Uverenje o državljanstvu u opštini u kojoj živim piše mi da sam državljanka RCG. Naravno, sada nisu mogli da mi daju uverenje o državljanstvu CG, već samo potvrdu da je uvidom u njihove knjige utvrđeno da sam državljanin RCG...
    Ukoliko si imala crnogorsko državljanstvo a nisi ga se odrekla, niti si prihvatila državljanstvo druge ex YU republike ili druge države uopšte i u tom slučaju nije vođen upravni postupak, moraćeš da podneseš zahtjev u pismenoj formi sa svim dokumentima koje imaš - posebno potvrdu kojom je utvrđeno da si državljanka CG. Zahtjev podnosiš u minimum dva primjerka i upućuješ ga Ministarstvu unutrašnjih poslova i javne uprave RCG (možeš ga i poštom poslati, ali je bolje da odeš lično). Obrati im se i traži da ti ga zavedu u arhivu i da ti vrate drugi ovjereni primjerak (obavezni su da prime podnesak, a ako kažu da nisu nadležni, insistiraj i moraju ga primiti). U zahtjevu ćeš navesti organ kojem se zahtjev upućuje; podatke o tebi; šta tražiš zahtjevom (utvrđivanje državljanstva); opis činjenica na kojima zasnivaš svoj zahtjev (opišeš ovo što si na forumu napisala i pozoveš se na čl. 23 Zakona o cg. drž.); dokaze koje predlažeš (potvrda uvjerenja i ostala dokumenta od značaja) i potpisaćeš isti.
    Dalje, obavezni su da ti odgovore u nekom razumnom roku (mislim da je oko mjesec dana). Ako ne odgovore ili odgovore negativno, koje rješenje ili zaključak o tome mora sadržati pravnu pouku koja može biti pravo na žalbu, a može biti i konačno (nemaš prava na žalbu), onda imaš osnov za vođenje upravnog spora pred Upravnim sudom RCG.
    Ukoliko sud usvoji tvoju tužbu kao osnovanu, poništiće rješenje i može ga vratiti istom organu na ponovni postupak a može i sam riješiti stvar.

    Vrlo je važno da poštuješ redosljed obraćanja institucijama.

    Pozdrav.

  15. #365
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    smm,

    Mozda ti ovo pomogne:

    DRŽAVLJANSTVO I GRAĐANSKA STANJA ZA UTVRĐIVANJE DRŽAVLJANSTVA – NAKNADNI UPIS U KNJIGU DRŽAVLJANA RCG POTREBNO JE:

    1. Zahtjev (na šalteru)
    2. Izvod iz matične knjige rođenih (da nije stariji od 6 mjeseci)
    3. Uvjerenje da nije upisan u knjigu državljana:

    a) u mjestu svog rođenja
    b) u mjestu očevog rođenja
    c) u mjestu prebivališta

    4. Uvjerenje o državljanstvu za roditelje
    5. Fotokopija lične karte

    Napomena:
    - Za lice koje nema ličnu kartu potrebno je uvjerenje o prebivalištu.
    - Za lice koje je izgubilo ličnu kartu potrebno je rješenje o oglašavanju lične karte nevažećom.

    6. Uplata za administrativnu taksu 5,00 € (euro) (za podnesak) na žiro račun 825-50-71 MUP RCG ostale uplate

    Model: 05 Šifra: 302001719

    I uplata 5,00 € (za rješenje) na žiro račun 825-50-71 MUP RCG Ostale uplate

    Model: 05 Šifra 302001743

    ZA PRIJEM U CRNOGORSKO DRŽAVLJANSTVO

    1. Izvod iz matične knjige rođenih (da nije starije od 6 mjeseci)
    2. Izvod iz matične knjige vjenčanih( da nije starije od 6 mjeseci)
    3. Uvjerenje o državljanstvu republike koja nije u sastavu SRJ ili uvjerenje da nema to državljanstvo
    4. Uvjerenje o državljanstvu bračnog druga (ukoliko je crnogorski državljanin)
    5. Kopija lične karte ili rješenje o oglašavanju lične karte nevažećom
    6. Potvrda o zaposlenju
    7. Uplata 5,00 € (euro) Žiro račun 825-50-71 MUP RCG ostale uplate:

    Model: 05 Šifra: 302001719

    Za rješenje o prijemu u crnogorskom državljanstvo potrebno je uplatiti 100,00 € (euro)

    Žiro račun 825-50-71 MUP RCG ostale uplate

    Model: 05 Šifra: 302001760


    ZA PROMJENU REPUBLIČKOG DRŽAVLJANSTVA POTREBNO JE:

    1. Molba
    2. Izvod iz matične knjige rođenih (da nije stariji od 6 mjeseci)
    3. Lična karta-ovjerena fotokopija
    4. Uvjerenje o državljanstvu (da nije starije od 6 mjeseci
    5. Potvrda o prebivalištu
    6. Potvrda o zaposlenju
    7. Uplata za administrativnu taksu 50,00 € (euro)

    Žiro račun 825-50-71 MUP RCG ostale uplate

    Model: 05 Šifra: 302001751


    ZA OTPUST IZ CRNOGORSKOG DRŽAVLJANSTVAPOTREBNO JE:

    1. Zahtjev (na šalteru)
    2. Izvod iz matične knjige rodjenih ( da nije stariji od 6 mjeseci)
    3. Uvjerenje o državljanstvu (da nije stariji od 6 mjeseci)
    4. Izvod iz matične knjige vjenčanih
    5. Fotokopija lične karte
    6. Garancija da će biti primljen u strano državljanstvo ili uvjerenje o državljanstvu (ukoliko posjeduje strano državljanstvo) i ovjereni prevod garantnog pisma.
    7. Uvjerenje od Osnovnog suda da se ne vodi krivični postupak
    8. Uvjerenje direkcije javnih prihoda (da nije poreski obveznik)
    9. Dokaz za djecu, ukoliko se i za njih traži otpust
    10. Dokaz o uplati 5.11 € na žiro račun 520-941100-57 primalac Sl. list RCG
    11. Uplata za administrativnu taksu 300.00 € (eura)
    Žiro račun 825-50-71 MUP RCG ostale uplate

    Model: 05 Šifra: 302001778


    ZA PROMJENU LIČNOG IMENA POTREBNO JE:

    1. Molba
    2. Nova lična karta - ovjerena fotokopija
    3. Izvod iz matične knjige rođenih (da nije starije od 6 mjeseci)
    4. Uvjerenje o državljanstvu (da nije stariji od 6 mjeseci)
    5. Izvod iz matične knjige vjenčanih (da nije stariji od 6 mjeseci)
    6. Uvjerenje o izmirenom porezu ili da nije poreski obveznik
    7. Uplata za administrativnu taksu 20,00 € (euro)

    Žiro račun 825-50-71 MUP RCG ostale uplate

    Model: 05 Šifra: 302001867

    8. Uvjerenje da se ne vodi krivični postupak.
    9. Pravosnažna presuda o razvodu braka (ako se promjena traži zbog razvoda braka ).


    ZA NAKNADNI UPIS U MATIČNU KNJIGU ROĐENIH POTREBNO JE:

    1. Molba
    2. Lična karta podnosioca zahtjeva (fotokopija lične karte)
    3. Izvod iz knjige vjenčanih
    4. Uvjerenje o državljanstvu
    5. Uvjerenje da nije upisan u M.K.R. u mjestu rodjenja i mjestu prebivališta
    6. Uplata za administrativnu taksu 5,00 € (euro)

    Žiro račun 825-50-71 MUP RCG ostale uplate

    Model: 05 Šifra: 302001719

    Žiro račun 825-50-71 MUP RCG ostale uplate

    Model: 05 Šifra: 302001743

    Napomena: Ukoliko se upisuje u knjigu rođenih,licu rođenom u inostranstvu potrebno je
    - Inostrani izvod iz matične knjige rođenih
    - Ovjeren prevod istog od strane ovlašćenog tumača
    - Uvjerenje da nije upisano u knjigu rođenih u mjestu prebivališta i rođenja roditelja

    7. Fotokopija lične karte za roditelje


    UPIS U MATIČNU KNJIGU UMRLIH:

    - Molba
    - Lična karta podnosioca zahtjeva (fotokopija lične karte)
    - Izvod iz knjige rođenih za umrlo lice (ako je bio u braku onda i izvod iz knjige vjenčanih)
    - Potvrda o smrti
    - Uvjerenje da nije upisan u knjigu umrlih u mjestu gdje je umrlo
    - Plakata o smrti
    - Uplata za administrativnu taksu 5,00 € (euro)

    Žiro račun 825-50-71 MUP RCG ostale uplate

    Model: 05 Šifra: 302001719

    Taksa na žalbu na rješenje 5,00 € (euro)

    žiro račun 825-50-71 MUP RCG ostale uplate

    Model: 05 Šifra: 302001727

    NAPOMENA: Predaja zahtjeva i podizanje rješenja vrši se lično!
    http://www.podgorica.cg.yu/Prava/prava1.htm

  16. #366
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    E majko PRESVETA BOGORODICE,

    SIDA I KOMUNIZAM,
    ZIVE I UMIRU SA PACIJENTOM.

    IMAM PETORO,
    isti IZVOD IZ MATICHNE KNJIGE RODJENIH,
    vazi CIPAN CIJELI VIJEK U DANSKU,
    OVO JE ZA RUBRIKU,
    VJEROVALI ILI NE,
    STALJIN JE ZIV SA BRCIMA.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  17. #367
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    33
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hvala puno na savetima.

    Polako skupljam dokumentaciju, pa ću da pokušam. Ovde piše da se taj zahtev za utvrđivanje državljanstva uzima na šalteru, ali ja ću za svaki slučaj i sama da napišem. Jedino ne mogu da dobijem potvrdu iz mesta rođenja da nisam kod njih uvedena u knjigu državljana. (valjda mi to neće tražiti u PG jer ja u tamo nisam ni imala boravak niti sam tamo bila prijavljena).
    Danas mi u MIPu Srbije rekoše da možda mogu da tražim legalizaciju državljanstva (ili već kako se to zove), jer je valjda ambasada SFRJ (matičar) trebala da pošalje moje podatke u mesto rođenja oca (Podgorica) po tada važećem zakonu .

    Milovane, od muke sam se nasmejala na tvoj komentar, danima ne mogu da pokupim sve informacije, prebacuju me s jednih na druge, barem da se zna gde, šta i kako pa da vadim i 10 krštenica ako treba, nego sve u krug!:mad:
    Last edited by smm; 16-06-07 at 18:12.

  18. #368
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    2,370
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Crnogorska vlast je ozbiljna sramota za svoj narod u inostranstvo... evo sad im nismo dobrodosli vise jer sad imaju dovoljno drugih investitora koji ce Crnu Goru dici na vrh i koji ce doci tamo da zivu... tako da je CG odlucila svaku odgovornost o svojem narodu iz inostranstva da izmice... :mad:

    Ili da ih ne priznaje ili da im teze zivot pravi... prava sramota...

    Uveli su ovaj sistem za propadanja Crnogorske Nacionalnosti u kombinacju sa drugim samo da bi se odrekli od svojeg naroda iz inostranstva i da bi im napravila zivot kao u CG i inostranstvo teze...

    Evo sad nemoze Crnogorac u inostranstvo traziti dupli pasos (sta bi odgovaralo za posao u inostranstvo) bez sto ne bi Crnogorski predao...

    Sa tim predavanjem, povratak u CG pretezi taj koji drugi pasos uzima, pa i cak propad prave na imovinu koju narod ima dolje itd...

    Pih.... s*rem na ovu vlast...

  19. #369
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    33
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Smile

    Evo samo da se javim da sam konacno izvadla Uvjerenje o drzavljanstvu! Uradila sam bas onako kako mi je Robespierre rekao, i da nisam bila uporna nista od toga ne bi bilo. Drzavljanstvo su mi utvrdili za nedelju dana, i svi su bili jako ljubazni i predusretljivi. Jedino je bilo muke dok sam pokusavala da predam zahtev na salteru, a sluzbenica nije mogla da primi jer nemam CG licnu kartu. Onda me na moje insistiranje da moram da resim problem uputila kod sefice, a sefica me fino saslusala i uputila u neku drugu zgradu MUPa (preko puta kafica Masa). Tu su mi primili zahtev i kad sam ih nazvala za desetak dana sve je bilo gotovo. Sa Rjesenjem sam otisla u opstinu i tu su me upisali i dali mi uvjerenje o drzavljanstvu. A iskreno, mislila sam da nista necu uraditi.
    Sad jos samo moram da vidim kako i gde da izvadim pasos, ali cu sacekati da bude crnogorski. Mozda neko zna da li pasos moram da vadim u CG ili u crnogorskoj ambasadi u BG?
    Jos jednom hvala svima, a posebno Robespierru!

  20. #370
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Californication
    Posts
    901
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    REPUBLIKA SAZNAJE - Novi zakon o državljanstvu neće uslišiti zahtjeve Srba u Crnoj Gori

    Nema dvojnog državljanstva

    Nacrtom zakona o crnogorskom državljanstvu neće biti dopuštena mogućnost dvojnog državljanstva - saznaje Republika. Na taj način biće onemogućeni zahtjevi Srba u Crnoj Gori koji traže dvojno državljanstvo. Izvor Republike iz vrha vladajuće koalicije, koji je dobro upućen u tu problematiku, otkrio je da će se građani morati izjasniti žele li crnogorsko ili neko drugo državljanstvo.
    - Ako budu željeli neko drugo državljanstvo, uključujući i srpsko, onda će se morati odreći crnogorskog – naveo je taj izvor.
    Sagovornik lista je istakao da nacrt zakona, koji je u pripremi, dodatno treba usaglasiti sa evropskim normama i međunarodnom uporednom praksom.
    - Ipak, činjenica je da veliki broj evropskih država ne dopušta dvojno državljanstvo i tako će biti slučaj i sa Crnom Gorom – kazao je sagovornik Republike.
    NOTHING IN LIFE IS CERTAIN BUT TAXES AND DEATH

  21. #371
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,272
    Thanks Thanks Given 
    2,762
    Thanks Thanks Received 
    2,635
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by KRECHIMIR View Post
    REPUBLIKA SAZNAJE -
    E pa :hammer: :hammer:
    She is only here to annoy herself!

  22. #372
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Tako i treba, da nema dvojnog drzavljanstva, ili jesi ili nisjesi...

  23. #373
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by St.Dzonny View Post
    Tako i treba, da nema dvojnog drzavljanstva, ili jesi ili nisjesi...
    A kako mislis da oni sto imaju djedovinu u CG zadrze pravo na tu djedovinu, kad kao ne-drzavljani ne mogu drzat zemlju na sebi?

    Dok su trebali da glasaju za nezavisnost pecalbari su bili odlicni, sad kad treba da se rasciste generisana srbovanja onda su svi stranci, i oni koji su glasali za nezavisnost. Prdnjava rabota, ka vazda. :ass:

    Samo jos da uvedu zakon da se dijaspora ne moze ni kopat doma?
    - Ladan ko taština duša -

  24. #374
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    A kako mislis da oni sto imaju djedovinu u CG zadrze pravo na tu djedovinu, kad kao ne-drzavljani ne mogu drzat zemlju na sebi?

    Dok su trebali da glasaju za nezavisnost pecalbari su bili odlicni, sad kad treba da se rasciste generisana srbovanja onda su svi stranci, i oni koji su glasali za nezavisnost. Prdnjava rabota, ka vazda. :ass:

    Samo jos da uvedu zakon da se dijaspora ne moze ni kopat doma?
    Nijsam bas upucen u taj dio zakona, n'o neka.Neka je prodaju Rusima , nece ostat' zakinut'.
    Jesu vala, oni su nam odredili nezavisnost, a i dolazili su iz srbije organizovani puni vagoni koje je organizova' blok za zajednicu.
    A sto ce nam, zive tamo a da se odje kopaju, necemo se ni mi odje imat' dje kopat'.

  25. #375
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by St.Dzonny View Post
    Nijsam bas upucen u taj dio zakona, n'o neka.Neka je prodaju Rusima , nece ostat' zakinut'.
    Jesu vala, oni su nam odredili nezavisnost, a i dolazili su iz srbije organizovani puni vagoni koje je organizova' blok za zajednicu.
    A sto ce nam, zive tamo a da se odje kopaju, necemo se ni mi odje imat' dje kopat'.
    Lako je obrtat na sprdnju.
    - Ladan ko taština duša -

Page 15 of 30 FirstFirst ... 511121314151617181925 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crnogorsko državljanstvo (Zakon i praksa)
    By beat in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 33
    Last Post: 25-03-15, 01:51
  2. Psihijat i privatna praksa u PG
    By sparklica in forum Centralni
    Replies: 3
    Last Post: 21-03-13, 17:36
  3. Replies: 20
    Last Post: 11-02-13, 11:39
  4. Elektrotehnica Skola-Smjer Racunari PRAKSA
    By Baka901 in forum Centralni
    Replies: 9
    Last Post: 16-07-12, 22:19
  5. Crnogorsko
    By Raquel in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 25
    Last Post: 27-08-11, 21:48

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •