Page 22 of 30 FirstFirst ... 12181920212223242526 ... LastLast
Results 526 to 550 of 745

Thread: Crnogorsko državljanstvo (Zakon i praksa)

  1. #526
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    2,370
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beranac View Post
    Imamo dvije vrste onih koji bi da oduzmu drzavljanstvo ljudima:

    Prva kategorija su Hari i njegova mentalna braca, koja bi da oduzmu drzavljanstva 30-40.000 Crnogoraca. Razlog? Zato sto su uzeli dodatno drzavljanstvo da bi mogli da zive normalno kao i svi drugi ljudi. Naravno Hari i bratija sami zive u inostranstvu i iz nekih razloga (mozda zbog kriminala ili zato sto ne znaju jezik) nijesu mogli da dobiju drzavljanstvo. Ove koje su uzeli drzavljanstvo predstavljaju kao izdajice i natokolaboratore neke vrste. Kod njih Hari i bratija obicno idu na vecere i kafice, ali naravno ovu malu stvar ne pominju. To ostavljaju za forume.

    Onda imas drugu kategoriju: tvrdokorne nacionaliste. Oni nijesu prepametni ali se vode svojim emocijama prema Crnoj Gori. Njih mozes naci i u inostranstvu i u Crnoj Gori. Njih odaje primitvni grabezki karakter. Taj grabezki karakter kriju iza patriotizma. To obicno nazivam kurtonski patriotizam.

    Obe ih povezuje odanost prema vlascu i navode se moodolizackim idealima.

    (nadam se da sam vam objasnio mentalni sklop ovih osoba u nadi da se niko nije prepoznao)
    Ahahaha bravo brate najbolje post na ovom topiku ikad!!

    Tako je kao sto ti kazes. Hari i braca zele svakome (svakom gradjaninu bilo koje vjere ili nacionalnost) u Crnu Goru jednake prave a nama to ne zele :mad:.

    Nije im bas nampalo u pamet da se u druge strane zemlje ne dobija ta jednaka prava bez drzavljanstva (pa makar duplo) te zemlje!

    Ma ti ih znas brate, dok smo m trebali smo bili dobro dosli, a sada nam ne daju to na cem imamo i pravo, i u Crnu Goru nas ne vide kao gradjane/drzavljane CG nego kao Dance, Njemce itd :mad:

    Ja cu samo CG drzavljanstvo zadrzati, i najradije bih htjeo da svako ima ili jedno ili drugo. Ali to ovde ne moze zbog puno razloga, pa kad ovi u CG mogu imati dvojna zasto onda nas narod iz dijaspore ne!?

    Recite nam ti Hari i ostali slobodno, koliko Albanaca od onih kojih su dolazili da glasaju iz Amerike imaju dvojno (CG i USA) drzavljanstvo!? Zasto njima ne oduzimate a nama da? Srbima necete da dajete dvojno u CG, dok drugijama to dostajete.

    Nego dobro ajde vi znate naravno kako sto treba pa ce mo za 10 godina biti sa vama diktatorska policajska drzava!

  2. #527
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zaboravljas Hrvate iz Crne Gore koji su svi redom dobili dvojna drzavljanstva sa odobravljanjem ove iste Vlade. Oni cak sa licnom kartom mogu skoknut do Konavla i nazad.

    No, svaki glas je dobar glas. Zato je ovaj zakon nepravedan jer upravo daje prava onima koji glasaju ili su u koaliciji sa DPS-om.

  3. #528
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Evo sta pise u trenutno vazecem ustavu:

    Clan 10

    Drzavljanstvo

    U Crnoj Gori postoji crnogorsko drzavljanstvo.
    Niko ne moze biti lisen crnogorskog drzavljanstva, niti prava da promijeni to drzavljanstvo

    A ovo je u predlogu novog ustava:

    Crnogorsko drzavljanstvo

    Clan 11

    Crna Gora stiti prava i interese crnogorskih
    drzavljana.
    Crnogorski drzavljanin ne moze biti
    prognan niti izrucen drugoj drzavi, osim u
    skladu sa medjunarodnim obavezama Crne
    Gore.

    Alternativa SNP,NS, DSS za clan 11:
    U clanu 10 poslije stava 2 dodati novi
    stav koji glasi:
    Drzavljanin Crne Gore ne moze biti lisen
    crnogorskog drzavljanstva, niti prava da
    ga promijeni.

    Alternativa Bosnjacke stranke za clan 11:
    Drzavljani Crne Gore mogu imati i drzavljanstvo
    druge drzave.

    - Ladan ko taština duša -

  4. #529
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ja stvarno neznam kako ce Crna Gora prezivjet bez onije sto joj zlo i unistenje zele ?????? E QQ nama bez njih ahahahahahahqhahahahahahahahahhah ! E sad kad bi oni te grebu klupe po parlanentu izabrali tudje pasose ja mnim e bi ni ljese tice pojale !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  5. #530
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by MNT View Post
    Ahahaha bravo brate najbolje post na ovom topiku ikad!!

    Tako je kao sto ti kazes. Hari i braca zele svakome (svakom gradjaninu bilo koje vjere ili nacionalnost) u Crnu Goru jednake prave a nama to ne zele :mad:.
    MNT, ja ti se stvarno izvinjavam za tu moju nemoralnu zelju, perfidnost i moje banditske krimalne sklonosti, ali stvarno je tako. Hari svakom gradjaninu bilo koje vjere ili nacionalnost i nevjernicima i marsovcima i svjedocima jehovinim i pismenim i nepismenim i bas svim u Crnu Goru zeli jednaka prava Ti si odlucio da ta jednaka prava imas u drugoj zemlji i to je tvoj izbor iako ispada da vas Hari i braca naćerali. Bolje prestini ti i Beranac da ne $ekirate jer ako naljutite tacno cu vam zabraniti i tamo da glasate.
    Recite nam ti Hari i ostali slobodno, koliko Albanaca od onih kojih su dolazili da glasaju iz Amerike imaju dvojno (CG i USA) drzavljanstvo!? Zasto njima ne oduzimate a nama da? Srbima necete da dajete dvojno u CG, dok drugijama to dostajete.
    MNT, kad pitas precizno evo da ti precizno odgovorim. Ramiz i Idriz imaju i USA drzavljanstvo a Ćamil je podnio za njega i postupak je u toku. Ramizu je oduzeto jer se detaljnim uvidom ustanovilo da ima srpske korijene preko tetke ujakove strine, a i poznato je druzenje nekih Ramiza i Bora pa je bio sumnjim.
    Nezvanicno se prica da je cak i Veljo kapitalac bio na ovom forumu i sazaliose na vasu kuknjavu i strasnu zelju da imate dva pasosa pa mozete, brate sad fino molbu kod Velja i eto ti dva pasosa. Ako slucajno pocnete gladovati pod hitno javljajte Roćku on je meka srca pa ce vam poslati postom i crnogorski.
    Nadam se da sam ti konacno sve objasnio i ti sve fino razumio da nije bas velika sramota zalagati se za jednaka prava, ali da neko ima jednaka a neko jos jednakija i nije bas fino.

  6. #531
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    16
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ви дијаспорски Црногорце сте жртве србофобије коју сте сами крунисали преваљивањем на хиљаде километара само да другима забијете последњи ексер у ковчег. Једино на несрећу ваше пакости, ти се сада сналазе, они ће чак имати два или више држављанства а ви сте ти који се морате одрицати од црногорског.

  7. #532
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ja bih njima dao DVA.
    Last edited by milovan; 01-10-07 at 12:17.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  8. #533
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    65
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    MNT, ja ti se stvarno izvinjavam za tu moju nemoralnu zelju, perfidnost i moje banditske krimalne sklonosti, ali stvarno je tako. Hari svakom gradjaninu bilo koje vjere ili nacionalnost i nevjernicima i marsovcima i svjedocima jehovinim i pismenim i nepismenim i bas svim u Crnu Goru zeli jednaka prava Ti si odlucio da ta jednaka prava imas u drugoj zemlji i to je tvoj izbor iako ispada da vas Hari i braca naćerali. Bolje prestini ti i Beranac da ne $ekirate jer ako naljutite tacno cu vam zabraniti i tamo da glasate.

    MNT, kad pitas precizno evo da ti precizno odgovorim. Ramiz i Idriz imaju i USA drzavljanstvo a Ćamil je podnio za njega i postupak je u toku. Ramizu je oduzeto jer se detaljnim uvidom ustanovilo da ima srpske korijene preko tetke ujakove strine, a i poznato je druzenje nekih Ramiza i Bora pa je bio sumnjim.
    Nezvanicno se prica da je cak i Veljo kapitalac bio na ovom forumu i sazaliose na vasu kuknjavu i strasnu zelju da imate dva pasosa pa mozete, brate sad fino molbu kod Velja i eto ti dva pasosa. Ako slucajno pocnete gladovati pod hitno javljajte Roćku on je meka srca pa ce vam poslati postom i crnogorski.
    Nadam se da sam ti konacno sve objasnio i ti sve fino razumio da nije bas velika sramota zalagati se za jednaka prava, ali da neko ima jednaka a neko jos jednakija i nije bas fino.
    Covjek ti je lijepo napisao, a ti odgovaras ovako?
    Posle se kao vodi neka ozbiljna diskusija!

    MNT slazem se sa tobom. Potpuno si u pravu.
    Billy,Lilly & Willy!

  9. #534
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    112
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Smucilo mi se sve ovo. Pokrenuo sam diskusiju mnogo prije nego je ova tema postalo ovako vruca u Crnoj Gori, i izasao iz nje jer je u jednom trenutku poprimila karakter kafanskog naklapanja, uz to i sa dosta uvreda. Ali evo da kazem jos koju, a objasnicu odmah i zasto. Prije nego je ova tema dakle postala ovako aktuelna neke se stvari nisu mogle u cjelini sagledati. Naime, nisam ni slutio da ce pitanje dvojnog drzavljanstva do totalnog vulgarizovanja obesmisliti oni koji sa tim imaju najmanje veze, a to su Srbi (obzirom da se tako izjasnjavaju) koji zive u Crnoj Gori. Generalno, ne vidim nikakav problem sa dvojnim drzavljanstvom, cak bi to bilo pozeljno, jer stagod neki govorili, to umnogome pomaze ljudima u dijaspori. Ali, to vazi za normalne drzave koje imaju lojalno stanovnistvo. A Crna Gora po tom pitanju definitivno nije normalna zemlja, i odobriti dvojno drzavljanstvo u ovakvim okolnostima zaista bi bio veliki rizik po Crnu Goru. Nijesam mogao vjerovati da ce to pitanje biti toliko ispolitizovano od srbijanske vlasti i njenih ekspozitura po Crnoj Gori. Ali oni izgleda ne odustaju od nedosanjanih snova, za njih je DRZAVA Crna Gora samo trenutna neprijatnost, i na svaki nacin ce izgleda nastojati da je destabilizuju i pokrenu tocak istorije unazad.
    Dakle, ja sam promijenio svoj stav po ovom pitanju, sad kad se neke stvari bolje vide. Smatrao sam da dvojno drzavljanstvo ne ugrozava Crnu Goru, i pored velikog dijela nelojalne dijaspore u Srbiji, uz neophodni uslov prebivalista za ostvarivanje birackog prava. Ali kao sto rekoh nisam mogao ni slutiti, kao sto to tada u diskusiji niko nije spominjao, da ce to biti planski usmjereno protiv Crne Gore, preko domacih joj Srba. Zao mi je jer takve stvari najvise pogadjaju one koji bi od toga jedino imali koristi, a ne znaci nista onima koji na to najvise navaljuju. Posto mi je interes Crne Gore bio uvijek ispred licnog interesa, prihvatam i razumijem zasto treba da budem lisem crnogorskog drzavljanstva. Ali eto posledice cu trpjeti ja od kojeg Crnoj Gori ne prijeti nikakva opasnost i to zbog nekoga kome bi, obzirom da u njoj zivi, trebala da bude jos bliza, ali eto nije. Ja sam trazio i dobio srbijansko drzavljanstvo i ne kajem se, mada bih razmislio da sam ocekivao sve ovo, ali istine radi vjerovatno bih ucinio isto. Meni ono zaista treba jer i pored sve silne price o nemanju posledica to su naglabanja za malu djecu. Od mene je moj poslodavac, koji je vrlo ozbiljan i ugledan, zatrazio ili dokaz o drzavljanstvu Srbije ili radnu dozvolu, koja se dobija samo ako taj posao ne moze obavljati drzavljanin Srbije (sto naravno nije slucaj), da ne spominjemo lijecenje i druge stvari (za glasacko pravo me zabolje dupe). Tako da su netacne stvari da je to od jednog trenutka iskljucivo stvar izbora, mozda za neke od vas koji zivite u drzavama u kojima biti Crnogorac i tako se izjasnjavati nema politicke konotacije. A to su sve ostale.

  10. #535
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Challenger:

    Smatrao sam da dvojno drzavljanstvo ne ugrozava Crnu Goru, i pored velikog dijela nelojalne dijaspore u Srbiji, uz neophodni uslov prebivalista za ostvarivanje birackog prava. Ali kao sto rekoh nisam mogao ni slutiti, kao sto to tada u diskusiji niko nije spominjao, da ce to biti planski usmjereno protiv Crne Gore, preko domacih joj Srba.

    U redu je promijeniti misljenje - ali ne kapiram sa kojim argumentom. Kako planski usmjereno prema Crnoj Gori?

  11. #536
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    112
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beranac View Post
    U redu je promijeniti misljenje - ali ne kapiram sa kojim argumentom. Kako planski usmjereno prema Crnoj Gori?
    Nepobitna je cinjenica da bi stabilnost drzave koja ima veliki procenat gradjana sa dvojnim drzavljanstvom bila uzdrmana. I to dugorocno. Da se radi o ljudima koji su nacionalna manjina, koja trazi svoja manjinska i gradjanska prava, pri tom ne negirajuci drzavu u kojoj zive, kao i sve njene atribute, vjerovatno ne bi bilo problema i takav bih zahtjev i cin mogao i da razumijem. Medjutim, svi znamo da nije tako i da crnogorski Srbi, kao i dobar dio srbijanskog politickog establismenta (ustvari svi osim politicki gotovo beznacajne skupine oko Cedomira Jovanovica) dozivljavaju crnogorsku drzavnost kao privremeno i neprijatno stanje koje se, uz odredjene poteze (a jedan od njih je i ova prica o drzavljanstvu), tradicionalnu crnogorsku sklonost da se odijum prema vlasti pretvori u odijum prema drzavi, te splet okolnosti na medjunarodnom planu, moze ponovo izokrenuti u vracanje Crne Gore u srpski “zagrljaj”. To je tako i ko to ne vidi mislim da je u debeloj zabludi.
    Prica o navodnoj brizi za Srbe van Srbije jos naivnije i rekao bih odvratnije djeluje kada se stavi u kontekst dvadesetogodisnje “brige” koja znamo kako se zavrsavala diljem ex-Yu. Radi se tu, dakle, iskljucivo o brizi za teritorije, za koje se misli da bi jos mogle nekakvim spletom okolnosti da se pripoje.
    Crnogorski Srbi su autohton crnogorski narod, koji sa Srbijom nema apsolutno nista osim u emocionalnom smislu, a toj ljubavi drzavljanstvo nije niodkakve pomoci. Ukoliko jedan dio tih drzavljana Crne Gore ili svi koji su Srbi dobije drzavljanstvo Srbije onda ona ima i obavezu i pravo da o njima brine (tj, da ih zloupoterbljava za svoje politicke ciljeve) i mozes biti siguran da se nikada nece desiti ono sto je primarni cilj i interes Crne Gore: da zadobije povjerenje i lojalnost svih njenih gradjana. Samim tim ono sto je obnavljanjem drzavnosti trebalo da postane samo proslost, nastavice da zivi kao mit i trajni politicki cilj – srpska Crna Gora. A neka svako procijeni koliko je to dobro.
    Da ne govorimo da bi politicki predstavnici Srba u CG mogli da kazu ovako: mi smo drzavljani Crne Gore, ali i Srbije, a posto smo Srbi vaznije nam je ovo drugo i mi imamo obavezu da sprovodimo njene interese. Dakle, ti bi u sred drzave imao respektabilnu politicku snagu koja bi potpuno legitimno radila na njenom nestajanju, i koja bi ako nista drugo, usporavala napredak stvaranjem politicke nestabilnosti i neizvjesnosti. Potpuno je jasno da bi njima crnogorsko drzavljanstvo koristilo samo za biracko, radno i druga prava koja proizilaze iz drzavljanstva, a srpsko bi bilo ono koje je dobijeno na poklon i moralo bi se otplatiti na neki nacin. Pogodi kako?

  12. #537
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Slazem se sa challengerom.

    A challenger, sta mislis da se dozvoli dvojno drzavljanstvo ali da samo gradjani Crne Gore imaju pravo da glasaju?
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  13. #538
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    "Srbija se ne meša u stvari CG"
    1. oktobar 2007. | 11:26 -> 13:35 | Izvor: Tanjug
    Beograd -- Predsednik Skupštine Srbije Oliver Dulić kaže da se Srbija nije umešala u unutrašnje stvari Crne Gore zakonom o državljanstvu.

    Usvajanjem izmena zakona kojima se srpsko državljanstvo daje svim Srbima van Srbije, Srbija se nije umešala u unutrašnje stvari Crne Gore, nisu narušene ni međunarodne norme jer slična rešenja postoje u mnogim državama u regionu i svetu, rekao je Dulić za TV Crne Gore. Crnogorski predsednik Filip Vujanović kaže da će to biti rešeno u otvorenim razgovorima.

    Oliver Dulić se nada da će ministarstva inostranih poslova dveju zemalja, "u čijem dvorištu je rešavanje tog pitanja", bilateralnim razgovorima naći obostrano prihvatljivo rešenje u skladu s međunarodnim standardima.

    On je ocenio da bi bilo loše kada bi to bude pitanje pokvarilo odnose Srbije i Crne Gore i dodao da mu je žao ako je neko donošenje tog zakona u Srbiji pokušao da zloupotrebi u političke svrhe u Crnoj Gori.

    "Namera onih koji su usvojili zakon nijednog trenutka nije bila da se destabilizuju prilike ni u jednoj državi u svetu, pa ni u Crnoj Gori", kaže Dulić.

    A predsednik Crne Gore Filip Vujanović uveren je da će pitanje dvojnog državljanstva biti rešeno u otvorenim razgovorima sa Vladom Srbije.

    Vujanović je novinarima u Strazburu rekao da je pitanje zakona Srbije, kojim se omogućava dvojno državljanstvo, pomenuto tokom njegovog sastanka sa predsednikom Parlamentarne skupštine Saveta Evrope.

    "Ovo pitanje je veoma bitno za naše odnose i mi ćemo sa Vladom Srbije o tome imati otvorene razgovore", rekao je Vujanović, koji pristustvuje početku jesenjeg zasedanja Parlamentarne Skupštine Saveta Evrope.
    Sviđa mi se ova Vujanovićeva izjava. A Dulić je fin momak, uz to nije Srbin, pa možda mogu više da mu veruju ove neverne Tome.

  14. #539
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    112
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek View Post
    Slazem se sa challengerom.

    A challenger, sta mislis da se dozvoli dvojno drzavljanstvo ali da samo gradjani Crne Gore imaju pravo da glasaju?
    Drzavljanstvo je samo preduslov za pravo glasa, a drugi uslov je prebivaliste, tako da ce u svakom slucaju pravo glasa imati samo gradjani Crne Gore. Ali nije to poenta, vec stvaranje politicke nestabilnosti preko 20-30% CG rezidenata koji eventualno uzimaju drzavljanstvo drzave u kojoj ne zive, koju iz nekog potpuno suludog razloga smatraju svojom, dok onu koja im je zemlja predaka i u kojoj su nastanjeni vide i vole iskljucivo kao geografski pojam, ili kao "srpsku" republiku u najboljem slucaju.

  15. #540
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    112
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Sviđa mi se ova Vujanovićeva izjava. A Dulić je fin momak, uz to nije Srbin, pa možda mogu više da mu veruju ove neverne Tome.
    Oliver Dulic jeste kudikamo pristojniji momak od vecine iz njegovog okruzenja, ali to nikako ne znaci da mu treba vjerovati po ovom pitanju. Prvo, on je covjek iz DSa koja je takodje glasala za ovakav zakon, kao sto su i radikali, SPS, DSS, Velja Ilic. Jesu li i oni pristojni momci? Politika DSa prema Crnoj Gori se sustinski ne razlikuje od politike i stavova DSSa, samo sto je malo finije upakovana. Da te podsjetim, DS je takodje bila protiv referenduma i aktivno ukljucena u dokazivanje njegove pogresnosti. Ne postoji pitanje oko kojeg su partije u Srbiji toliko slicne i ujedinjene kao sto je pitanje Crne Gore i njene drzavnosti.
    Ako Srbija nije htjela i nece ovim da destabilizuje Crnu Goru zasto onda nije insistirala na sporazumu o dvojnom drzavljanstvu, zasto nije sacekala donosenje crnogorskog Ustava, nego upravo suprotno, prvo donosi zakon koji je vjerovatno u suprotnosti sa buducim rjesenjima po tom pitanju u Crnoj Gori, koju dovodi pred svrsen cin, prejudicira crnogorski stav, potpaljuje Srbe u Crnoj Gori, dovodi je u nezgodnu situaciju. Nije tu bilo i nema nikakve zelje da se nesto rijesi, ili nekome pomogne (a i ne vidim kome i za sta), vec, zao mi je sto ni sam toga nijesam bio svjestan i pored dosta iskustva u SRB-MNE odnosima, upravo suprotno, i rekao bih iskljucivo, da se naudi Crnoj Gori. Naravno, iz sopstvenih interesa, koji su potpuno suprotni crnogorskim.
    A sto se tice Vujanovica i uopste mlake reakcije crnogorskih vlasti na sve ovo, prilicno sam razocaran, jer takva uzdrzanost je mozda imala efekta u predreferendumskom natezanju, ali ne vidim sta sada sprecava Crnu Goru da mnogo ostrije reaguje. Tim prije sto je tajnost podataka o drzavljanstvu u ovakvim slucajevima, dakle kada se ono daje drzavljanima druge drzave iskljucivo zbog iskazane nacionalnosti, nesto sto Savjet Evrope nikako ne preporucuje. Dakle, Crna Gora je imala itekako argumente da dokaze da je jedan ovakav potez destabilizuje i da je u sustini diskriminatorski, te da ne doprinosi ni na koji nacin smirivanju strasti u regionu.

  16. #541
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by challenger View Post
    Drzavljanstvo je samo preduslov za pravo glasa, a drugi uslov je prebivaliste, tako da ce u svakom slucaju pravo glasa imati samo gradjani Crne Gore. Ali nije to poenta, vec stvaranje politicke nestabilnosti preko 20-30% CG rezidenata koji eventualno uzimaju drzavljanstvo drzave u kojoj ne zive, koju iz nekog potpuno suludog razloga smatraju svojom, dok onu koja im je zemlja predaka i u kojoj su nastanjeni vide i vole iskljucivo kao geografski pojam, ili kao "srpsku" republiku u najboljem slucaju.
    Cekaj, a kako ti mislis da bi pomoglo to sto bi se tim 20-30% onemogucilo da uzmu srpsko drzavljanstvo?Mislis da bi voljeli CG vise? Ja bas mislim suprotno.

    Shvati da su ti ljudi svojevoljno otudjeni od Crne Gore. Ne mozes silom nacerat nekog da voli.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  17. #542
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by challenger View Post
    A sto se tice Vujanovica i uopste mlake reakcije crnogorskih vlasti na sve ovo, prilicno sam razocaran, jer takva uzdrzanost je mozda imala efekta u predreferendumskom natezanju, ali ne vidim sta sada sprecava Crnu Goru da mnogo ostrije reaguje. Tim prije sto je tajnost podataka o drzavljanstvu u ovakvim slucajevima, dakle kada se ono daje drzavljanima druge drzave iskljucivo zbog iskazane nacionalnosti, nesto sto Savjet Evrope nikako ne preporucuje. Dakle, Crna Gora je imala itekako argumente da dokaze da je jedan ovakav potez destabilizuje i da je u sustini diskriminatorski, te da ne doprinosi ni na koji nacin smirivanju strasti u regionu.
    Od koga si to ocekivao da ostrije reaguje? Vujanovica, Rocena...? Ma ti jadnici se izvinjavaju i sto su zivi, a ne da znaju sta je drzavni interes ili da ga zastite. Sve sto je 2 milimetra dalje od njihovog sopstvenog dzepa ili ne postoji ili se moze otvoreno diskutovati. O cemu on jadnik ima da diskutuje sa Srbijom i je li neko sa njim diskutovao kad su oni donosili taj zakon? Nekoga ga naucio da je diplomatija biti jadov pa se on toga drzi.

  18. #543
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by challenger View Post
    Oliver Dulic jeste kudikamo pristojniji momak od vecine iz njegovog okruzenja, ali to nikako ne znaci da mu treba vjerovati po ovom pitanju. Prvo, on je covjek iz DSa koja je takodje glasala za ovakav zakon, kao sto su i radikali, SPS, DSS, Velja Ilic. Jesu li i oni pristojni momci? Politika DSa prema Crnoj Gori se sustinski ne razlikuje od politike i stavova DSSa, samo sto je malo finije upakovana. Da te podsjetim, DS je takodje bila protiv referenduma i aktivno ukljucena u dokazivanje njegove pogresnosti. Ne postoji pitanje oko kojeg su partije u Srbiji toliko slicne i ujedinjene kao sto je pitanje Crne Gore i njene drzavnosti.
    Ako Srbija nije htjela i nece ovim da destabilizuje Crnu Goru zasto onda nije insistirala na sporazumu o dvojnom drzavljanstvu, zasto nije sacekala donosenje crnogorskog Ustava, nego upravo suprotno, prvo donosi zakon koji je vjerovatno u suprotnosti sa buducim rjesenjima po tom pitanju u Crnoj Gori, koju dovodi pred svrsen cin, prejudicira crnogorski stav, potpaljuje Srbe u Crnoj Gori, dovodi je u nezgodnu situaciju. Nije tu bilo i nema nikakve zelje da se nesto rijesi, ili nekome pomogne (a i ne vidim kome i za sta), vec, zao mi je sto ni sam toga nijesam bio svjestan i pored dosta iskustva u SRB-MNE odnosima, upravo suprotno, i rekao bih iskljucivo, da se naudi Crnoj Gori. Naravno, iz sopstvenih interesa, koji su potpuno suprotni crnogorskim.
    A sto se tice Vujanovica i uopste mlake reakcije crnogorskih vlasti na sve ovo, prilicno sam razocaran, jer takva uzdrzanost je mozda imala efekta u predreferendumskom natezanju, ali ne vidim sta sada sprecava Crnu Goru da mnogo ostrije reaguje. Tim prije sto je tajnost podataka o drzavljanstvu u ovakvim slucajevima, dakle kada se ono daje drzavljanima druge drzave iskljucivo zbog iskazane nacionalnosti, nesto sto Savjet Evrope nikako ne preporucuje. Dakle, Crna Gora je imala itekako argumente da dokaze da je jedan ovakav potez destabilizuje i da je u sustini diskriminatorski, te da ne doprinosi ni na koji nacin smirivanju strasti u regionu.
    Ti si čudan čovek. Sam kažeš da bi hteo dvojno državljanstvo i onda kažeš da ne vidiš šta se time rešava i šta to kome može da pomogne i zašto. I onda optužuješ Srbiju, ne valja Dulić iz DS-a. Ne valja Vujanović koji je jasno definisao suštinu i koji je za sporazum.

    A dobar je Ranko Krivokapić valjda, najcrnogorstvujući crnogorski Crnogorac koga je svijet ikad vidio ili će viđet, ne valja 30% Srba, da je 5% ne bi bilo problema. :oops: Budimo svi kao ja, propade Crna Gora bez mene, ne daj narode pojedoše je...

    Naravno da Srbija to radi iz sopstvenih interesa, no iz čijih će interesa Crnogorskih? Pa ima nekoliko puta više Srba u dijaspori nego što Crna Gora ima svih stanovnika, čoveče božji.

    Nje problem zabraniti dvojno državljanstvo. Državni interesi Crne Gore. Ali zapamti - ne pravi država građane nego građani prave državu, po svojoj meri. Policija ne može da utera lojalnost u ljude, to se drugačije zove, prijatelju.
    Ako ih država zajebava, zajebi i ti lojalnost. To ne važi za Srbe nego za sve ljude u bilo kojoj državi na svetu. Ja sam se dovoljno borio protiv zvanične Srbije, ganjao se sa policijom, pa mogu to da ti kažem. Gledao sam i šta je Srbija radila Albancima na Kosovu. Ipak je sloboda nezaustavljivo prodrla u Srbiji, veća nego što je možda ikad bila, još mnogo treba da se uradi, ne valja milion stvari ali kreće se, meni lično sloboda je najbitnija.

    A o SPS i SRS i DSS sve je to tačno, ali politizacija ovog pitanja obiće se o glavu onima koji prave te računice. Jedino što bih se možda složio je ne treba žuriti sa državljanstvima za Srbe u CG nego treba sačekati dogovor zbog političke osetljivosti, da se sve slegne. Zar se nisu Dulić i Vujanović tako izjasnili u tom tonu? A ti bi se malo ćerao, dosadno u Srbiji, nema dovoljno ćeranja...?:-?

  19. #544
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ssin, znaci li to da je logicno da Srbija za svoje interese i svi mogu, ali Crna Gora ne moze? O cemu ima Dulic i Vujanovic da razgovaraju otvoreno? Da Srbija ukine taj zakon ili da Vujanovic kaze bas super ste to uradili Nema tu nikakve ljutnje ili frke sto je Srbija uradila jer to je njihovo shvatanje da je dobro. Crna Gora uvodi da nema dvojnoga, a ko voli neka izvoli kako misli da mu je dobro. Neka Vujanovic otvoreno razgovara sa Svajcarskom otvoreno oko dvojnog drzavljanstva ako bas voli.

  20. #545
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Logično je da Crna Gora brani svoje posebne interese. Ovde se na ovoj temi i o tome govori. U ovom slučaju Srbija je nastupila liberalno, Crna Gora konzervativno. Kao što znaš, meni lično ni iz džepa ni u džep. Ako se challenger slaže s tim, a njega to najviše dotiče, ja samo uz svoje redovno mišljenje mogu da dodam - amin.

  21. #546
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    112
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Ti si čudan čovek. Sam kažeš da bi hteo dvojno državljanstvo i onda kažeš da ne vidiš šta se time rešava i šta to kome može da pomogne i zašto. I onda optužuješ Srbiju, ne valja Dulić iz DS-a. Ne valja Vujanović koji je jasno definisao suštinu i koji je za sporazum.

    A dobar je Ranko Krivokapić valjda, najcrnogorstvujući crnogorski Crnogorac koga je svijet ikad vidio ili će viđet, ne valja 30% Srba, da je 5% ne bi bilo problema. :oops: Budimo svi kao ja, propade Crna Gora bez mene, ne daj narode pojedoše je...

    Naravno da Srbija to radi iz sopstvenih interesa, no iz čijih će interesa Crnogorskih? Pa ima nekoliko puta više Srba u dijaspori nego što Crna Gora ima svih stanovnika, čoveče božji.

    Nje problem zabraniti dvojno državljanstvo. Državni interesi Crne Gore. Ali zapamti - ne pravi država građane nego građani prave državu, po svojoj meri. Policija ne može da utera lojalnost u ljude, to se drugačije zove, prijatelju.
    Ako ih država zajebava, zajebi i ti lojalnost. To ne važi za Srbe nego za sve ljude u bilo kojoj državi na svetu. Ja sam se dovoljno borio protiv zvanične Srbije, ganjao se sa policijom, pa mogu to da ti kažem. Gledao sam i šta je Srbija radila Albancima na Kosovu. Ipak je sloboda nezaustavljivo prodrla u Srbiji, veća nego što je možda ikad bila, još mnogo treba da se uradi, ne valja milion stvari ali kreće se, meni lično sloboda je najbitnija.

    A o SPS i SRS i DSS sve je to tačno, ali politizacija ovog pitanja obiće se o glavu onima koji prave te računice. Jedino što bih se možda složio je ne treba žuriti sa državljanstvima za Srbe u CG nego treba sačekati dogovor zbog političke osetljivosti, da se sve slegne. Zar se nisu Dulić i Vujanović tako izjasnili u tom tonu? A ti bi se malo ćerao, dosadno u Srbiji, nema dovoljno ćeranja...?:-?
    Da si malo pazljivije procitao ono sto sam napisao, a manje ironisao, onda bi vidio da ja nisam sustinski i generalno protiv dvojnog drzavljanstva, vec protiv njegovog davanja po iskljucivo nacionalnom opredjeljenju ljudima koji zive van Srbije i to ne kao njeni emigranti (u tom bi slucaju vec imali drzavljanstvo), vec u ovom konkretnom slucaju kao gradjani i drzavljani Crne Gore. Ako poznajes, a siguran sam da da, sustinu srpsko-crnogorskih odnosa, onda ti je i jasno kako i zasto to Crnu Goru destabilizuje. Pitanje je samo oces li to iz nekog razloga priznati ili ne.
    Tacno je da drzavu cine njeni gradjani, ali u Crnoj Gori ima i drugih gradjana osim Srba, pa se stvari trebaju tako posmatrati.
    Na kraju samo par o lojalnosti jer sam to pokusao da odgovorim Shreku ali sam nesto zajebao pa se izbrisalo. Vidis, dobijanjem drzavljanstva Srbije obavezao sam se da budem lojalan gradjanin, postujem njene zakone, ustajem na himnu i ne palim zastavu. E vidis, to dobar dio Srba iz Crne Gore ne radi. Ne vrsi niko na njih nikakav politicki pritisak, pogotovo ne kao sto je Srbija na Albance sa Kosova (tako da ti je to poredjenje potpuno bezveze), vec su oni pristali da budu dio politickog projekta koji eliminise Crnu Goru kao drzavu, jednostavno je sa njom nekompatibilan. Samim tim su odlucili da Crnoj Gori budu nelojalni, dok istovremeno traze sva prava koja iz drzavljanstva proizilaze. Drzavljanstvo Srbije im dodje kao mogucnost za produzivanje agonije ovakvih odnosa. Mnogima od njih, sto sam se i sam uvjerio razgovarajuci sa ljudima, to je cak cisto inacenje sa Crnom Gorom.
    Lojalnost o kojoj ti govoris se vise odnosi na vlast, a lojalnost drzavi je nesto potpuno drugo, ona bi trebalo da je neupitna. Mnogo je ljudi koji su propatili od rezima svojih drzava pa nikada nijesu prestali da te drzave vole niti da im budu lojalni, nego su iskljucivo radili da budu bolje. Imas i mnogo Crnogoraca koji ne vole vlast, ali nisu protiv Crne Gore (mada je Crna Gora specificum po tom pitanju). Sam kazes za sebe da si bio protiv Milosevicevog rezima, ali siguran sam nisi smatrao da Srbija treba da nestane, zar ne. I tako slicno i tako dalje, mogli bi ovako do ujutru, ali sustina je jedna: dobar dio drzavljana Crne Gore srpske nacionalnosti tu drzavu ne zeli, ne priznaje, lojalna je drugoj koja ih na to dodatno usmjerava svojim djelovanjem i stavovima, izmedju ostalog i ovim zakonom. A sto se ceranje tice, ono je dio te price, njihove, i autorski i djelatno.
    Last edited by challenger; 01-10-07 at 15:52.

  22. #547
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    112
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Od koga si to ocekivao da ostrije reaguje? Vujanovica, Rocena...? Ma ti jadnici se izvinjavaju i sto su zivi, a ne da znaju sta je drzavni interes ili da ga zastite. Sve sto je 2 milimetra dalje od njihovog sopstvenog dzepa ili ne postoji ili se moze otvoreno diskutovati. O cemu on jadnik ima da diskutuje sa Srbijom i je li neko sa njim diskutovao kad su oni donosili taj zakon? Nekoga ga naucio da je diplomatija biti jadov pa se on toga drzi.
    Ocekivao sam od njih jer oni predstavljaju Crnu Goru, i bili su dio tog politickog cilja. Ako bude neko drugi na vlast ocekivacu od njega da brani interese Crne Gore. Mada, ako je ovo ono najtvrdje sto Crna Gora ima, onda mrka kapa.

  23. #548
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    A gdj su bili ti Srbi 81 i 91?
    http://upload.wikimedia.org/wikipedi...nteetn1981.png

    ? Ili se 32% sad doselilo?

  24. #549
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Challenger, procitao sam ono sto si napisao dvaput - i nijesam vidio niti jedan argument protiv dvojnog drzavljanstva ili razloga zasto bi ti promijenio svoje prvobitno misljenje.

    Takodje mi je cudo da se pozivas na Cedomira Jovanovica kada je retorika koju koristis prilicno iskljuciva i vise lici na nacionalsovinisticku DSS-a sa konotacijama srpskih Radikala (u segmentima gdje smatras da su 1/3 stanovnika pr. default neprijatelji Crne Gore).

    Srbijanci nijesu dali dvojno drzavljanstvo sa mogucnoscu glasa. Ako nemas stalno prebivaliste u Srbiji nemas pravo glasa. Dakle, stite svoju demokratiju a ujedno se ne odricu svojih. To je nacin "bondovanja" sa svojim resursima van drzave. Osjecas se dobrodoslim. Osjecas se kao "svoj na svome". Time pocinjes da gajis prijateljske odnose sa svojom maticom. Ne neprijateljske. Srbija to zna. Vlada CG ne zna - ili nece da shvati. Mozda joj odgovara. A da li odgovara tebi? Tvom potomstvu? Crnoj Gori? Tesko.

  25. #550
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    235
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    beranac svi drzavljani srbije imaju pravo glasa ma gde se nalazili tako da ce to pravo glasa imati i novi drzavljani srbije. ako zivis van srbije glasati mozes u konzularno-diplomatskim predstavnistvima nase zemlje u inostranstvu. Generalno jako mali broj drzavljana koristi to pravo, nekih 2-3% , ali istine radi, novi drzavljani Srbije ce imati i drzavljanstvo i pravo da biraju i budu birani.

    Srbija je liberalna i otvorena zemlja, za razliku od zatvorene i ksenofobicne Crne Gore.

Page 22 of 30 FirstFirst ... 12181920212223242526 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crnogorsko državljanstvo (Zakon i praksa)
    By beat in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 33
    Last Post: 25-03-15, 01:51
  2. Psihijat i privatna praksa u PG
    By sparklica in forum Centralni
    Replies: 3
    Last Post: 21-03-13, 17:36
  3. Replies: 20
    Last Post: 11-02-13, 11:39
  4. Elektrotehnica Skola-Smjer Racunari PRAKSA
    By Baka901 in forum Centralni
    Replies: 9
    Last Post: 16-07-12, 22:19
  5. Crnogorsko
    By Raquel in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 25
    Last Post: 27-08-11, 21:48

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •