Page 13 of 30 FirstFirst ... 39101112131415161723 ... LastLast
Results 301 to 325 of 745

Thread: Crnogorsko državljanstvo (Zakon i praksa)

  1. #301
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Bogomi kako je krenulo dijaspora ce najgore proc ! Ova debata me po$eca na ono dva brata serbi dva crnogorci od iste majke i istoga oca ! Eo ja zivim preko 20 i tri cetiri god van Crne Gore i osata u srce i ducu Crnogorac ,osim moje djece i zene svi su mi u CG i kako je krenulo moracu vizu trazit da idem doma ! Posto je moja zena strankinja a vele djeca pola pola oceli im dat po pasosa ili cijeli ( e bruke), sto je uste grdje imena i prezimena su im Crnogorska a po rodjenju automacki imaju pasose Norveske i drzavljanstvo (zbog majke),a da bi bilo zaje*banije svi zivimo u Swecku potonjijeh (djeca 16) 23 i kusur godina ??? Ja nikat nijesam trazijo njino drzavljanstvo niti cu ,no ce me bit muka kad bidnem umira da "strancima" (djeci) ostavljam djedovinu !
    Hhahahahahahahhahahahahahahahahahahahahah !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  2. #302
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    Pa sto onda DPS zakonopisci prave problem oko dvojnog drzavljanstva? I sto na izborima i referendumu ne glasaju svi koji imaju CG drzavljanstvo bez obzira imaju li ili ne prebivaliste u CG, kao sto je to slucaj u Hrvatskoj? Mani se prazne price o praznoj prici, to da DPS kreira predlog zakona kojim se ogranicava i ukida pravo na dvojno drzavljanstvo jeste cinjenica.
    Nihile, mani se demagogije i prazne price nego neki razlog navedi, ako ga znas, a ocito ne znas osim price koju ponavljas na svaku temu.
    Pravo na dvojno drzavljanstvo se ne ukida jer ga nije bilo i ne moze ukinuti ono cega nije bilo. Sad bi ti pravo kau u Hrvatskoj, sjutra kao Engleskoj, prekosjutra kao u Danskoj... pomiri se sa cinjenicom da Crna Gora ima svoja prava i zakone, a pitaj Dance zasto im nije pravo kao u Svedskoj.

  3. #303
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    "Bih ja [uzeo CG pasoš] veruj mi, ali neće zakon o državljanstvu CG biti liberalan,...i ne treba..a Za Crnu Goru me vezuje samo poreklo i jednog i drugog dede, nikakve druge veze nemam. Teško ću ja do CG pasoša, moraću da se zadovoljim letovanjem"

    Ovo sam ja napisao i predvideo na ovom forumu u junu 2006, samo da potvrdim da na ovo pitanje ne gledam lično već isključivo principijelno i delom iz znatiželje. A ne bih se bunio da imam državljanstvo CG i tu da budem iskren i jasan, ali znam da nemam nikakvih osnova za to niti ću ih imati.

    Onde se valjda ne govori o tome da li CG ima svoja prava i zakone ili da li je suverena nego gde leži ta suverenost, zakoni i pravo - u gradjanima ili možda Milu Đukanoviću? Ili u DPS? Možda u Skupštini, ali lepo se kaže da nju čine POSLANICI odnosno da ih je tamo poslao neko koga oni samo predstavljaju i ništa više. Prosto, pitanje je da li je zakon po meri i vlasti i građana ili je po meri samo vlasti. A kad se Zvek SuperCrnogorac zapita o svrsi ovakvog zakona valjda svi treba da stave prst na čelo

  4. #304
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    "Bih ja [uzeo CG pasoš] veruj mi, ali neće zakon o državljanstvu CG biti liberalan,...i ne treba..a Za Crnu Goru me vezuje samo poreklo i jednog i drugog dede, nikakve druge veze nemam. Teško ću ja do CG pasoša, moraću da se zadovoljim letovanjem"
    zakona valjda svi treba da stave prst na čelo

    A kad se Zvek SuperCrnogorac zapita o svrsi ovakvog zakona valjda svi treba da stave prst na čelo !

    Pa vidis sam komsija ti velis kako nemas nista crnogorsko do "dede" jednoga i drugoga ,no ja velim imam sve sto ima jedan Crnogorac !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  5. #305
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Holland
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Pravo na dvojno drzavljanstvo se ne ukida jer ga nije bilo i ne moze ukinuti ono cega nije bilo.
    Hari,
    Ne moze se ukinuti ono cega nema...To je tacno.
    Ali,isto tako je tacno da ima veliki broj nashih ljudi koji posjeduju dva pasosa.
    Ljudi koji ce morati birati izmedju drzave gdje i zive (gdje im je pasos potreban za normalno funkcionisanju u toj drzavi,kupovina kuce,posao i sl) i svoje domovine kojoj prizeljkuju da se vrate pod stare dane.
    Osim ako necemo mijenjati pasose ka fudbaleri dresove!!!
    Sami Crnogorci, i niko vise, odlucice slobodno, zakonskim putem, o buducnosti Crne Gore, koja ce, uvjeren sam, biti dostojna svoje proslosti

  6. #306
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ........................!

    Quote Originally Posted by MK_NL View Post
    Ljudi koji ce morati birati izmedju drzave gdje i zive (gdje im je pasos potreban za normalno funkcionisanju u toj drzavi,kupovina kuce,posao i sl) i svoje domovine kojoj prizeljkuju da se vrate pod stare dane.
    Ali zar nije malo neposteno "svoju drzavu" cuvati kao rezervnu varijantu, kad se zarade pare?

    I skontajte vise da se NE UKIDA DVOJNO DRZAVLJANSTVO. Kad se odlucite za jedno od dva, drugo imate (po svemu!) pravo da trazite i dobijete. Ali neko polaziste mora postojati. Koji se interesi sve kriju iza toga posebna je prica, ali ima li opravdanje u praksi i u logici ima. Oce li vas pogodit - oce.

    Lutkice, po predlogu ovog zakona, ako si drzavljanstvo USA uzela dobrovoljno zakonski prestajes bit drzavljanka CG.... koje opet mozes trazit, dobit... ali kao dodatno, dvojno, sa nekim ogranicenjima (pravo glasa, mislim...).
    Caesar`s wife must be above suspicion

  7. #307
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley View Post
    Ali zar nije malo neposteno "svoju drzavu" cuvati kao rezervnu varijantu, kad se zarade pare?

    I skontajte vise da se NE UKIDA DVOJNO DRZAVLJANSTVO. Kad se odlucite za jedno od dva, drugo imate (po svemu!) pravo da trazite i dobijete. Ali neko polaziste mora postojati. Koji se interesi sve kriju iza toga posebna je prica, ali ima li opravdanje u praksi i u logici ima. Oce li vas pogodit - oce.

    Lutkice, po predlogu ovog zakona, ako si drzavljanstvo USA uzela dobrovoljno zakonski prestajes bit drzavljanka CG.... koje opet mozes trazit, dobit... ali kao dodatno, dvojno, sa nekim ogranicenjima (pravo glasa, mislim...).
    Ma hajde, do juce "svoja drzava" je bila za sve koji imaju drzavljanstvo CG na osnovu kojeg su dobijali prebivaliste i mogli glasati na izborima i referendumu, a sada moraju da se ponovo kandiduju za nesto sto su imali. To znaci da svi oni koji su imali republicko drzavljanstvo CG, savezno jugoslovensko drzavljanstvo i pored toga jos neko drzavljanstvo sada vise nece moci imati CG koje su do juce imali. To nema veze sa logikom niti sa drzavnim interesima vec sa partijskim interesima onih koji takav zakon predlazu. Ako je neko mogao da glasa za drzavu na referendumu a imao je USA drzavljanstvo, sada ispada da ce izgubiti drzavljanstvo drzave za koju je glasao na referendumu. Tebi je to logicno?!?
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  8. #308
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Holland
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley View Post
    Ali zar nije malo neposteno "svoju drzavu" cuvati kao rezervnu varijantu, kad se zarade pare?
    ko o chemu ...vojnik o skracenju...
    Niko "svoju drzavu" ne stavlja u rezervu.Vec naprotiv pare koje se zarade donese da ih tamo trosi,sto nije lose za ekonomiju te drzave.
    Osim toga da je svoja drzava bila svoja mnogi ni otisli ne bi.
    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley View Post
    I skontajte vise da se NE UKIDA DVOJNO DRZAVLJANSTVO. Kad se odlucite za jedno od dva, drugo imate (po svemu!) pravo da trazite i dobijete. Ali neko polaziste mora postojati. Koji se interesi sve kriju iza toga posebna je prica, ali ima li opravdanje u praksi i u logici ima. Oce li vas pogodit - oce.
    Nema potrebe da kontam da bih skontao o cemu se radi.
    Drzavljanstvo je privilegija ali i pravo.Privilegiju nekom mozes oduzeti a da li nekom smijes oduzeti pravo !!!
    O tome se ti moras zakontati da bi skontao.
    Sami Crnogorci, i niko vise, odlucice slobodno, zakonskim putem, o buducnosti Crne Gore, koja ce, uvjeren sam, biti dostojna svoje proslosti

  9. #309
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    MK_NL, niko da navede neki razlog zasto bi buduce crnogorsko drzavljanstvo nekom smetalo i potrebno mu je neko drugo. Lutkica je navela poslove koji ne moze raditi neki stranac, Milovan je naveo sve muke koje su se trpjele imajuci drzavljanstvo koje se imalo..... Nasi drzavljani koji u pasosu imaju boravak u okviru "sengena" imaju te probleme"samo" kad ima treba putovati u neku drzavu van "sengen zone".... niko ne ulazi zasto je neko mijenjao drzavljanstvo, neko nije jer sve je to dobrovoljno, ali ne moze drzava svoje zakone graditi tako da nikad ne zna koliko ima svojih drzavljana i da uvijek ostaje onih par meleona poreklom koji su drzavljani Crne Gore u zavisnosti kako vjetar duva.
    Najvjerovatnije ce u cijeloj EU vrlo brzo biti zakon da nasi drzavljani (kao i ostali stranci) koji tamo zive moci da glasaju na svim lokalnim izborima u zemljama gdje zive i gdje placaju porez, pa je pitanje da li bi bio zainteresovan za glasanje o lokalnom vodovodu u Drpe Mandic ili u Botunu. Nema nikakvih ogranicenja da nasi ljudi ulazu u Crnu Goru, a tesko je napisati zakon u kome ce stajati to o povratku poslije penzije.

  10. #310
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    MK_NL, niko da navede neki razlog zasto bi buduce crnogorsko drzavljanstvo nekom smetalo i potrebno mu je neko drugo.
    Oli ti navesti kome smeta dvojno drzavljanstvo u CG i cemu ono nanosi stetu? Po cemu su stetni dvojni drzavljani za drzavu CG, a nisu nikome drugome od drzava bivse SFRJ?
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  11. #311
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Holland
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    MK_NL, niko da navede neki razlog zasto bi buduce crnogorsko drzavljanstvo nekom smetalo i potrebno mu je neko drugo...........Nema nikakvih ogranicenja da nasi ljudi ulazu u Crnu Goru, a tesko je napisati zakon u kome ce stajati to o povratku poslije penzije.
    Hari,
    U svakoj drzavi na svijetu drzavljani te drzave imaju odredjene privilegije.Negdje manje negdje vise.Zavisno od toga ljudi se i odluce dali da uloze dovoljno truda i novca da bi dobili to drzavljanstvo.
    Ja cu ti navesti primjer da u Holandiji u odredjenim formularima za posao postoji pitanje:"da li je jedan ili oba vasa roditelja rodjeni van Holandije".
    Za dosta radnih mjesta vise ni pasos nije dovoljan,vec uvijeno u forme mnogo vise od toga.
    Najgore od svega je to sto se na nas,sa jednim ili dva pasosa,gleda kao strance.I ovamo i tamo.Kako mu god okrenes isto je.

    Sam kazes da je tesko pisat zakon o povratku poslije penzije.Onda ja tebe pitam:
    Zbog cega bi to neko nama osporavao?
    Sami Crnogorci, i niko vise, odlucice slobodno, zakonskim putem, o buducnosti Crne Gore, koja ce, uvjeren sam, biti dostojna svoje proslosti

  12. #312
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    33
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    MK_NL, niko da navede neki razlog zasto bi buduce crnogorsko drzavljanstvo nekom smetalo i potrebno mu je neko drugo.
    Ali isto tako niko da navede zašto bi nekom smetalo da ja ili bilo ko drugi imamo još neko državljanstvo osim crnogorskog (ako njega već imamo).

  13. #313
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ..................!

    Nihil, znas dobro sto mislim o vlasti. Mislim da nema potrebe da ponavljam, a ako je kojim slucajem nejasno, drage volje cu napisati. OK? Jasno sam se ogradio kad sam napisao "Koji se interesi sve kriju iza toga posebna je prica....".

    Ono sto izostavljas jeste cinjenica da je drzavljanstvo Republike Crne Gore u medjunarodnom pravu nova kategorija. Posto smo u medjunarodnom pravu bili drzavljani SRJ i SCG na osnovu prebivalista nam se odredjivalo pravo glasa. Mislim da to i ptice na grani znaju.

    Quote Originally Posted by MK_NL View Post
    Niko "svoju drzavu" ne stavlja u rezervu.Vec naprotiv pare koje se zarade donese da ih tamo trosi,sto nije lose za ekonomiju te drzave.
    Osim toga da je svoja drzava bila svoja mnogi ni otisli ne bi.
    Tacno. Da je svoja drzava ne bi otisli. Sad kad JE svoja drzava ostavljena ti je mogucnost da izaberes oces li da je dozivljavas kao SVOJU ili kao dodatnu, rezervnu. Ja tu ne vidim problem. Ako si dobrovoljno izabrao da je tvoja drzava CG, onda ces morat da trazis i dobijes (ako ima pravnog osnova) holandsko drzavljanstvo. Ako si dobrovoljno izabrao holandsko, onda ces morat da trazis i dobijes (ako imas zakonom propisano pravo) crnogorsko drzavljanstvo. Kljucna rijec je DOBROVOLJNO. I u nacrtu zakona pise....

    Sto je tu nejasno?

    Quote Originally Posted by MK_NL View Post
    O tome se ti moras zakontati da bi skontao.
    Sto se mene tice, ja sam, kad je ova drzava u pitanju, davno skontao. Kako napisa Balasevic u "Jednom od onih zivota":

    "Tako ti ide s Domovinom....
    Kao sa silovanom devojkom....
    Ne mozes je kriviti za to sto su je drugi osramotili....
    Ali ni vise voleti kao sto si je voleo...."

    A oni koji cine ovu, moju, drzavu - stanovnici iste - godinama su, listom, na izborima opravdavali kolektivno silovanje.
    Caesar`s wife must be above suspicion

  14. #314
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    MK_NL, ja ne sporim da drzave daju prednosti svojim drzavljanima, ne sporim i ne osudjujem nikoga ko je promijenio drzavljanstvo, ni trazim pravdanje, razloge..... ali zasto se osporavo to isto pravo Crnoj Gori? Znaci Holandija moze preferirati svoje drzavljane i to je sve demokratski, ali Crna Gora ne moze i kad ona to isto 'oce da uradi onda je nedemokratski cin.
    Ja sam ponosan na svakog naseg covjeka koji je uspio van i volio da jednog dana bude pre$ednik Amerike, samo iz jednog razloga sto je 'nase gore list', ali bi malo pretjerano da se nelagodno osjecam sto mu se ne svidja zakon koji je jednak kao u zemlji koju je on dobrovoljno opet ponavljam dobrovoljno izabrao. Kad bi bio neki zakon koji silom na sramotu tjera Milovana ili ljude kao on koji to nijesu uradili dobrovoljno bio bih prvi koji bi ne samo pisao protiv toga, vec izao i na ulicu i protestvovao protiv takve diskriminacije.
    Quote Originally Posted by MK_NL View Post
    Sam kazes da je tesko pisat zakon o povratku poslije penzije.Onda ja tebe pitam:Zbog cega bi to neko nama osporavao?
    Kako ti taj zakon zabranjuje da se vratis i cime ti je osporeno to pravo? Crna Gora je i sad jedna od najotvorenijih drzava svijeta i nijesam siguran da li postoji drzava kojoj je potrebna viza da bi njeni gradjani dosli u Crnu Goru. Znaci da je prica tih kako ce im dijetu biti potrebne vize.... podmetanje da ne bih rekao laz u nedostatku argumenta. Valjda ne mislis da ce nasa drzava icu u suprotnom pravcu i zatvarati granice za bilo koga? Vec sad imas onog Njemca koji zivi na uscu Bojane evo 15 godina i nema bas nikakvih problema, a ne postoji bas nijedno slovo tog novog zakona koje bi njemu ili nekom drugom naturalizovanom Njemcu, Holandjaninu.... otezali bilo sta kasnije.
    Ne volim demagogiju koja se ovdje prosipa da je nekom nesto uzeto, a iza toga se krije nesto sasvim deseto. Da ne pominjem sad osobe i da ne ispadne da imam nesto licno, ali na vec recenom imas tvrdnju "zasto da ja glasam kad sam buducnost vezao za drugu drzavu..." a poslije se ispostavi da taj sve i da je htio nije mogao glasati pa sad doradjuje druge teorije.
    PS.
    smm, procitaj dobro prethodne postove i nacices odgovore na postavljeno pitanje.

  15. #315
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Thomas,

    Zato sto ne moze imati dva jednaka drzavljanstva. Ne moze kad USA napane Irak vikad da je Crnogorac, a kad USA isplacuje socijalnu pomoc vikat da je Amerikanac. Ovo je prilicno banalan primjer....
    Ako po USA zakonu ima pravo na socijalnu pomoc, zasto ne? Uostalom, socijalna pomoc se vezuje za gradjane a ne drzavljane jedne drzave.

    U vezi rata: da li znas za term "risc assessment"? Ne znam kako se kaze na jugoslovenskom jeziku - bukvalni prijevod bi bio: analiza ili procjena rizika. U toj analizi postoje dva kljucna elementa:

    1) Probability (vjerovatnoca)
    2) Impact (uticaj/posljedice)

    Ako ovo primjenimo na neki ratni scenario, onda se prvo upitamo: koja je vjerovatnoca da dodje do ovoga scenarija?

    Vjerovatnoca:
    Vjerovatnoca je vrlo mala. I obrazlozicu zasto tako mislim. Oko 90% nase dijaspore je rasporedjena na USA, EU i Srbiju. Koja je vjerovatnoca da zaratimo sa jednim od te tri drzave? Sve tri ce u skoroj buducnost sacinjavati jednu vojnu cjelinu u NATO a danas su vec usle u Partnerstvo za Mir. Dakle, sansa da zaratimo je prakticno 0%.

    Naravno, ima nase dijaspore u drugim drzavama, ali...

    Posljedice:
    Ja nijesam vojni analiticar, ali pokusacu ipak. Prava opasnost postoji ako zaratimo sa jednom od susjednih drzava i time dodje do penetracije crnogorskog teritorijalnog prostora od ljudi koji imaju crnogorsko drzavljanstvo. Ta penetracija bi bila ili kontraobavjestajnog karaktera ili teroristicko-sabotaznog. U SAD za za vrijeme rata sa Korejom internisali su maltene svu korejansku imigraciju u logore, dok se ratovalo. Danas se to pokazala kao ogromna greska (procitaj analize istoricara na ovu temu).

    Takodje moramo sebe postaviti pitanje koliko jedan "ubaceni agent" moze da osteti Crnu Goru. Nemojmo biti naivni; da li bi ja danas mogao imati pristupa informacijama koje su vitalne po Crnu Goru za vrijeme rata? Tesko. Da li bi mogao da djelujem u kao terorista i sabotazer? Pa, pod uslovom da mogu ubaciti bombe u Crnu Goru.. da. Ali bih li ja mogao ubaciti bombe u Crnu Goru samo zato sto imam pasos? Naravno, ne. Zar ne bi bilo mnogo lakse naci covjeka u Crnoj Gori koji ce obaviti taj "posao"? Tu su drzavljani same Crne Gore, koji su vec na pozicijama, najveci rizik - ne dijaspora sa dvojnim drzavljanstvom.

    Dakle, impact je mali ako ne i nepostojeci.


    Beranac, , ja sam bez ikakvog interesa usao u razmatranje ovog problema i ako je nesto nekorektno onda je to postavljanje pitanja zasto bi meni nesto smetalo ili mi ne bi smetalo. O dvojnom drzavljanstvu sam napisao sto mislim.
    Thomas, rijetko ko ulazi u neko razmatranje bez interesa. Interes ne mora biti iz neke materijalne perspektive, ne, ja tvoj interes smatram takvim da si pravno zaintegriran ovim aspektom zakona o drzavljanstvu - jer si pravnik.

    Takodje si sam ranije rekao da smatras da je ovaj zakon dobar po Crnu Goru. Dakle, moze se pretpostaviti da imas i neki drugi indirektni interes - eventualno ispunjenje nekog sopstvenog politickog cilja. Volio bih da, naravno ako mozes, elaboriras na ovu temu, jer me tvoje misljenje interesuje i iz pravne perspektive ali iz one licne i eventualno emotivne perspektive.


    Ne prestaje postojati institut dvojnog drzavljanstva nego se isti pokusava prilagodit situaciji. Da poslije obnove drzavnosti izaberes jesi li drzavljanin ove nove drzave ili neke drugo.
    Tu si sasvim u pravu. Ne prestaje postojati dvojno drzavljanstvo, ali se limitira na one drzave izmedju kojih postoji medjudrzavni ugovor. Danas takvi ugovori ne postoje. Dakle, svima sva dvojnim drzavljanstvom ce biti oduzeto crnogorsko drzavljanstvo. Poslije sklapanja takvog medjudrzavnog ugovora, mozes opet ZATRAZITI drzavljanstvo svoje matice, ali tu postoje vise problema. Jedan od njih je:

    Moci ces samo da trazis drzavljanstvo, ako ispunis zahtjeve ovog novog zakona! Npr. ako imas 15 godina, otac ti je Crnogorac, majka Svedjanka - ti po novom zakonu nemas pravo na drzavljanstvo zato sto ti OBA RODITELJA nijesu drzavljani Crne Gore. Takvih ima mnogo.

    Drugo logicno pitanje je: zasto ja, koji vec imam drzavljanstvo Crne Gore, opet moram da trazim to isto drzavljanstvo?! Zar to nije pravno nasilje?!


    Pozdrav, Thomas.
    Last edited by Beranac; 11-01-07 at 17:27.

  16. #316
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    USA
    Posts
    734
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley View Post
    Lutkice, po predlogu ovog zakona, ako si drzavljanstvo USA uzela dobrovoljno zakonski prestajes bit drzavljanka CG.... koje opet mozes trazit, dobit... ali kao dodatno, dvojno, sa nekim ogranicenjima (pravo glasa, mislim...).
    Oprosti, ali ja jos uvijek ne kontam na osnovu chega bi drzavljanin Crne Gore, sa dodatnim drzavljanstvom SAD-a, na Baliju morao da ide u crnogorsku ambasadu?


    Quote Originally Posted by simm
    Lutkice mislim da nepostojanje opcije dvojnog državljanstva ima veze sa pravima i slobodama. Naravno ne pričamo o nekim osnovnim pravima, i naravno, sve ima svoja ograničenja, pa i prava i slobode u različitim uslovima.
    Naravno da ima veze ukoliko se prava i slobode shvate preshiroko. Ma u tom smislu i obaveza postovanja zakona o saobracaju ima veze sa pravima i slobodama. Oduzeti pojedincu jedino drzavljanstvo koje ima jeste ugrozavanje ljudskih prava. Medjutim, nepostojanje opcije dvojnog drzavljastva zaista ne vidim kao ugrozavanje ljudskih prava, vec vishe kao ugrozavanje nekog nashe komoditeta. Njemacka ne dozvoljava dvojno drzavljastvo. Ne vidim da se Njemci nesto bune zbog toga. Norveski zakon o dvojnom drzavljastvu je takodje veoma restriktivan.

    Quote Originally Posted by simm
    Predlog zakona o državljanstvu CG je izgleda restriktivan. Mene to lično ne dotiče - mislim da to u principu nije loša stvar, tako nešto sam i predviđao. Međutim ovde se javila sumnja da se ne radi (samo) o državnim interesima već (i) o interesima političke i ekonomske oligarhije. Da bi se izbegle takve sumnje treba jasno i kako danas kažu "transparentno" predstaviti dobitak za državu. Otvorena i što šira rasprava o zakonu. Ovde na forumu je Beranac postavio pitanje šta građani Crne Gore gube ako on zadrži svoje crnogorsko državljanstvo, i ja kao neko koga to ne dotiče direktno bih isto voleo pošten odgovor od CG vlasti.
    Sumnja da politichka i ekonomska oligarhija zeli takav zakon iskoristiti za ostvarenje svojih interesa je validna. Slazem se da se treba prichati o tome i da bi oni koji su predlozili zakon trebali da obrazloze razloge zbog kojih novi zakon ne dozvoljava dvojno drzavljastvo. I ja to zelim da chujem. Medjutim, kada su lichni interesi ugrozeni, veoma je tesko prihvatiti cak i validne razloge.

    Imam i ja svoje lichne razloge protiv novog prijedloga zakona. Medjutim, smatram da zbog toga nemam pravo da nepostojanje opcije dvojnog drzavljastva nazivam presedanom i ugrozavanjem mojih prava i sloboda. Jos nijesam naisla na deklaraciju koja nepostojanje dvojnog drzavljastva smatra ugrozavanjem ljudskih prava i sloboda.

  17. #317
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zvek_Zivi View Post
    Bogomi kako je krenulo dijaspora ce najgore proc ! Ova debata me po$eca na ono dva brata serbi dva crnogorci od iste majke i istoga oca ! Eo ja zivim preko 20 i tri cetiri god van Crne Gore i osata u srce i ducu Crnogorac ,osim moje djece i zene svi su mi u CG i kako je krenulo moracu vizu trazit da idem doma ! Posto je moja zena strankinja a vele djeca pola pola oceli im dat po pasosa ili cijeli ( e bruke), sto je uste grdje imena i prezimena su im Crnogorska a po rodjenju automacki imaju pasose Norveske i drzavljanstvo (zbog majke),a da bi bilo zaje*banije svi zivimo u Swecku potonjijeh (djeca 16) 23 i kusur godina ??? Ja nikat nijesam trazijo njino drzavljanstvo niti cu ,no ce me bit muka kad bidnem umira da "strancima" (djeci) ostavljam djedovinu !
    Hhahahahahahahhahahahahahahahahahahahahah !
    Znam kako ti je.

  18. #318
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Lutkice,

    Medjutim, nepostojanje opcije dvojnog drzavljastva zaista ne vidim kao ugrozavanje ljudskih prava, vec vishe kao ugrozavanje nekog nashe komoditeta. Njemacka ne dozvoljava dvojno drzavljastvo. Ne vidim da se Njemci nesto bune zbog toga. Norveski zakon o dvojnom drzavljastvu je takodje veoma restriktivan.
    Nije ovo pitanje o ljudskim pravima, tacno. Ali se zato ipak radi o nepravdi. Njemci bi se bunili da su imali pravo na dvojno drzavljanstvo, a da im Vlada kasnije zakonskim aktom oduzme sopstveno drzavljanstvo.

  19. #319
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Sve tri ce u skoroj buducnost sacinjavati jednu vojnu cjelinu u NATO a danas su vec usle u Partnerstvo za Mir. Dakle, sansa da zaratimo je prakticno 0%.
    Turska i Grcka nijesu ratovale, samo se igrale rata jer je sansa za rat bila 0%

  20. #320
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    USA
    Posts
    734
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beranac View Post
    Lutkice,

    Nije ovo pitanje o ljudskim pravima, tacno. Ali se zato ipak radi o nepravdi. Njemci bi se bunili da su imali pravo na dvojno drzavljanstvo, a da im Vlada kasnije zakonskim aktom oduzme sopstveno drzavljanstvo.
    Beranac,

    Nece se ukinut pravo na drzavljanstvo, nego nece postojati kategorija dvojnog drzavljanstva. Uostalom, koje je to sopstveno drzavljanstvo? Drzavljanstvo zemlje u kojoj si rodjen? Drzavljstvo zemlje odakle su ti roditelji? Drzavljstvo zemlje u kojoj zivishi chije drzavljstvo prihvatish? Da li to mi individualno odluchujemo?

    Mozda je nepravda, a mozda i nije. Ne znam da li ja objektivno mogu o tome da pricham. I meni bi usvajanje tog zakona izazvalo glavobolju i poremetilo neke planove. Mozda ces ti, kao neko ko je uzeo drugo drzavljastvo prije usvajanja zakona, i proci bolje nego ja.

    Btw, ne znam koliko bi se Njemci bunili ili ne.

  21. #321
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sta znaci biti stranac u Crnoj Gori?

    Vidite cio Zakon o strancima na www.nedajdomovinu.org
    Last edited by Beranac; 11-01-07 at 18:07.

  22. #322
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lutkica View Post
    Beranac,

    Nece se ukinut pravo na drzavljanstvo, nego nece postojati kategorija dvojnog drzavljanstva. Uostalom, koje je to sopstveno drzavljanstvo? Drzavljanstvo zemlje u kojoj si rodjen? Drzavljstvo zemlje odakle su ti roditelji? Drzavljstvo zemlje u kojoj zivishi chije drzavljstvo prihvatish? Da li to mi individualno odluchujemo?
    Lutkice,

    Ne ukida se kategorija dvojnog drzavljanstva. Samo ce se praviti novi ugovori sa (podobnim ) drzavama.

    Pod sopstvenom mislim na prvobitno, maticno drzavljanstvo. Dakle drzavljanstvo koje si naslijedio svojim porijeklom.

  23. #323
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Postavi Beranac naporedo danske clanove tog istog zakona pa da poredimo u cemu se razlikuju.

  24. #324
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa, Hari, stranac je stranac ma u kojoj drzavi se on smatrao strancem.

  25. #325
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pogledajte i ovu dilemu:

    Kupili ste dva apartmana u Crnoj Gori kao investicioni objekat.

    Gubite drzavljanstvo i morate otvarati firmu da bi ste zadrzali vas posjed. Osim sto ce te imati dodatnih troskova oko advokata i stalne revizorskog nadgleda (Thomas vec trlja ruke ) moracete da registrujete prihode te firme u drzavi gdje zivite i da placate dupli porez.

Page 13 of 30 FirstFirst ... 39101112131415161723 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crnogorsko državljanstvo (Zakon i praksa)
    By beat in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 33
    Last Post: 25-03-15, 01:51
  2. Psihijat i privatna praksa u PG
    By sparklica in forum Centralni
    Replies: 3
    Last Post: 21-03-13, 17:36
  3. Replies: 20
    Last Post: 11-02-13, 11:39
  4. Elektrotehnica Skola-Smjer Racunari PRAKSA
    By Baka901 in forum Centralni
    Replies: 9
    Last Post: 16-07-12, 22:19
  5. Crnogorsko
    By Raquel in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 25
    Last Post: 27-08-11, 21:48

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •