Page 1 of 12 1234511 ... LastLast
Results 1 to 25 of 280

Thread: Superiornost religije

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Wink Superiornost religije

    Po čemu znamo da je neka religija superiornija u odnosu na neku drugu s obzirom da se već dosta dugo negiraju medjusobno?

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Koje se to negiraju?

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Koje se to negiraju?
    Malo sam se pogrešno izrazio, mislio sam na pojedince koji svoja vijerovanja nameću drugima u principu negirajući druga.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Potpuno je pogresno smatrati da je tvoj religija vaznija ili znacajnija od drugih... to je besmislica onih koji tako misle.
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Trinity from Zion View Post
    Potpuno je pogresno smatrati da je tvoj religija vaznija ili znacajnija od drugih... to je besmislica onih koji tako misle.

    Da se prvo objasnim zašto baš ovaj topik.

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Sveto Trojstvo je Hriscanska-Pravoslavna dogma,jer je pravoslavlje naslijedilo hriscansku tradiciju i nije preuzeta iz mnogobozackih religija,ako tvrdis da jeste,molim da dokazes!
    Posto vidim da pojedine budale govore kako je Sveti Duh silovao `Mariju`,ta `Marija` mora da je komsinica onima koji je uzimaju u usta,pokazuje koliko su ljudi zastranili!!!
    Vama su to bajke za djecu,a sta onda nisu bajke za djecu ako su to bajke?
    Da li vas je Sveto Pismo uskratilo za nesto sto vam moze biti od koristi?NE!!!!
    Vi ste dovoljno slijepi da spoznate istinu i pijani od NSP-a,tako da vam se zamracio um i neznate sta je bajka a sta Istina!!!!!

    Eto ovaj post mi je zapao za oko kao tipičan primjer takvog odnosa. Poslje ovakvog izlaganja. Mislim, postoje razlozi koji su natijerali pisca ovog članka da se ovako postavi (predhodni postovi na tom topiku) medjutim izmedju redova se može pročitati njegov opšti stav prema ostalim tumačenjima boga.

    ovqaj drugi njegov post je takodje interesantan u tom kontekstu

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Evo sta kaze Sveto Pismo za Ismaila,rodonacelnika muslimana:"Тај ће бити човјек диваљ; руке његове на свих и руке свију на њега, и пред лицем све браће ће се уселити и у велики народ израсти" (1 Мој. 16:12, 21:18).
    Kur`an naopako tumaci Sveto Pismo i govori da je Hristos najavio drugog Utjesitelja:А када дође Утјешитељ, кога ћу вам ја послати од Оца, Дух Истине, који од Оца исходи, Он ће свједочити за мене (Јн. 15:26). И какву је везу Мухамед могао успоставити између овог обећања нашега Спаситеља и свог посланства? - Ево какво: на грчком језику се ријеч "утјешитељ" изражава ријечју параклитос, а "славни" ријечју периклитос, и овом сличношћу ријечи по звучности се окористио ново-законодавац, како би на себе упутио пророчанство.
    Islam nije potvrda Hriscanstva,jer je jedan Bog,Sveto Trojstvo,Jedan Hrostos,Logos i Jedinorodni sin Bozji,Svjetlost od Svjetlosti,BOG istiniti od BOGA istinitog, a ne Alah!!!!!
    Ni Mabus nije daleko od praga negiranja.

    Pa sada pitam ja kako nekom ko nije upućen u religiju odnosno živi u predivnom miru neznaboštva u pravom smislu te riječi kad dodje vrijeme da se odluči kako će izabrati izmedju ovakvih medjusobno zaraćenih stavova.

  6. #6
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Pa sada pitam ja kako nekom ko nije upućen u religiju odnosno živi u predivnom miru neznaboštva u pravom smislu te riječi kad dodje vrijeme da se odluči kako će izabrati izmedju ovakvih medjusobno zaraćenih stavova.
    Veoma jednostavno.Izabrace prema prezimenu,kako se u njegovoj porodici odnose prema tome.Uzalud su tu neki dokazi i ubjedjivanja.To ti je kao virus,sa mog softwera na tvoj.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Da se prvo objasnim zašto baš ovaj topik.




    Eto ovaj post mi je zapao za oko kao tipičan primjer takvog odnosa. Poslje ovakvog izlaganja. Mislim, postoje razlozi koji su natijerali pisca ovog članka da se ovako postavi (predhodni postovi na tom topiku) medjutim izmedju redova se može pročitati njegov opšti stav prema ostalim tumačenjima boga.

    ovqaj drugi njegov post je takodje interesantan u tom kontekstu



    Ni Mabus nije daleko od praga negiranja.

    Pa sada pitam ja kako nekom ko nije upućen u religiju odnosno živi u predivnom miru neznaboštva u pravom smislu te riječi kad dodje vrijeme da se odluči kako će izabrati izmedju ovakvih medjusobno zaraćenih stavova.
    Svako bira po svojim ubedjenima... nema posebnih pravila.
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Neznam bash za taj "Mir" neznabostva koji spominjesh... obicno ljudi dodju odje na ovaj forum isprovocirani "Vjerom"... pa lijepe etikete.... Kako su svi budale a oni pametni.

    Anarhiski egocentrizam je odlika samodestrukcije a ne superiornosti.

    Nego zanemarivati tu cinjenicu bi bilo zanemarivati ljudske osobine... Ali dok je ovako kod ovakvih oblika unisonog razmisljanja, u religiji postoji jedan faktor koji mnogo ljudi zanemaruje: Samokritika i savjest.

    Svaki prorok je imao takav odnos.
    Isus je spominjao : "Licemjere prvo izvadi brvno iz svoga oka pa cesh onda vidjet kako cesh bratu svome izvaditi trun iz njegovog oka"

    Ili Kroz usta Muhammeda: "Oni dodju medju vama praveci se vjernici, a cim odete oni kazu mi ih samo obmanjujemo i salu cinimo"...

    I tako dalje....

    Cini mi se pak bez obzira na tedencije ovoga topika da ispita samo religiski ugao, ovo mnogo ucestalije u "neznabostvu". Ali donijet zakljucak samo na nekim primjerima je nekorektno i nerealno.

    Ja iskreno ne vjerujem u statistiku (dajem veliki znacaj individualizmu) ali ni u njoj nema nekih validnih podataka da bi se donosio pravedan sud.

    Dok je ljudi koji ne vole vjeru, oni ce uvijek imati odnos prema njoj nakaradan i neiskren. Dok iskreni odnos uvijek mora biti vodjen dobrom namjerom u kritici. Sto je kuriziotet, moram priznati jer je tako rijetko na ovom forumu.

  9. #9
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne znam bas, ali meni se cini da pravi, iskreni vjernici, nebitno koje religije, ne mogu nikad obezvrjedjivati neku durgu religiju i njene vjernike bas zbog toga sto se sve religije u svojoj sustini pozivaju na tolranciju, covjecnost, dobrotu...
    Druga je stver kako se tumaci i koja se znacenja upisuju nekim spisima, rijecima i citatima a bogami zavisi i od samog covjeka, jer neki ljudi sto se izjasnjavaju kao vjernici znaju biti nevidjeni licemjeri
    Kako Vaša bolest ?

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa View Post
    Ne znam bas, ali meni se cini da pravi, iskreni vjernici, nebitno koje religije, ne mogu nikad obezvrjedjivati neku durgu religiju i njene vjernike bas zbog toga sto se sve religije u svojoj sustini pozivaju na tolranciju, covjecnost, dobrotu...
    Druga je stver kako se tumaci i koja se znacenja upisuju nekim spisima, rijecima i citatima a bogami zavisi i od samog covjeka, jer neki ljudi sto se izjasnjavaju kao vjernici znaju biti nevidjeni licemjeri
    Sa ovim se potpuno slazem... :wink:
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  11. #11
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,425
    Thanks Thanks Given 
    5,563
    Thanks Thanks Received 
    5,002
    Thanked in
    2,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Po čemu znamo da je neka religija superiornija u odnosu na neku drugu s obzirom da se već dosta dugo negiraju medjusobno?
    ovo sam ja htio da stavim u sklopu jednog od svojih novogdisnjih thread-ova.

    To je funestise isto kao kada bi se sada pojavio neki lik koji mase nenkim papirima koje je navodno dobio od Boga, i tvrdi da je njemu isti saopstio neku vaznu stvar.
    99% ovozemaljskog svijeta ce ga lagano iskulirati, a mogu ga cak i strpati medj 4 zida zbog (recimo) sirenja vjerskih netrpeljivosti ili stvaranja nove sekte.

    sad se tu ukljuce hriscani i islamisti, i onda pocnu da prosipaju pricu kako je njima Biblija rekla ovo, drugima je Kuran rekao ovo uz obavezna prepucavanja cija je religija "bolja".
    Niti jedni niti drugi nece povjerovat da je mozsda tom liku stvarno stigla poruka od Boga, a covjek je mozda i u pravu.

    Moje misljenje je da religija unistava narod i stvara vjersku netrpeljivost. To je jedan od razloga zbog cega ne postujem crkve/dzamije ili slicne sakralne objekte.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Condor View Post
    ovo sam ja htio da stavim u sklopu jednog od svojih novogdisnjih thread-ova.

    To je funestise isto kao kada bi se sada pojavio neki lik koji mase nenkim papirima koje je navodno dobio od Boga, i tvrdi da je njemu isti saopstio neku vaznu stvar.
    99% ovozemaljskog svijeta ce ga lagano iskulirati, a mogu ga cak i strpati medj 4 zida zbog (recimo) sirenja vjerskih netrpeljivosti ili stvaranja nove sekte.

    sad se tu ukljuce hriscani i islamisti, i onda pocnu da prosipaju pricu kako je njima Biblija rekla ovo, drugima je Kuran rekao ovo uz obavezna prepucavanja cija je religija "bolja".
    Niti jedni niti drugi nece povjerovat da je mozsda tom liku stvarno stigla poruka od Boga, a covjek je mozda i u pravu.

    Moje misljenje je da religija unistava narod i stvara vjersku netrpeljivost. To je jedan od razloga zbog cega ne postujem crkve/dzamije ili slicne sakralne objekte.
    Ti razmisljas kao Karl Marx koji je govorio da je "religija opijum za narod"...

    Ako kazes da ne postujes sakralne objekte, onda ti istovremeno ne postujes ljude koji su vjernici. Ako oni pripadaju nekoj vjeri, oni moraju zbog tog biti omrazeni sa tvoje strane? Ako si imao neko neprijatno iskustvo sa njima, onda mogu da te shvatim, ali mislim da nisu svi idioti...
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  13. #13
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,425
    Thanks Thanks Given 
    5,563
    Thanks Thanks Received 
    5,002
    Thanked in
    2,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Trinity from Zion View Post
    Ti razmisljas kao Karl Marx koji je govorio da je "religija opijum za narod"...

    Ako kazes da ne postujes sakralne objekte, onda ti istovremeno ne postujes ljude koji su vjernici. Ako oni pripadaju nekoj vjeri, oni moraju zbog tog biti omrazeni sa tvoje strane? Ako si imao neko neprijatno iskustvo sa njima, onda mogu da te shvatim, ali mislim da nisu svi idioti...
    Ne znam kako je Marks razmisljao, ali...

    Pogresno izvlacis zakljucke.
    Ako kazes da ne postujes sakralne objekte, onda ti istovremeno ne postujes ljude koji su vjernici
    Ne sjecam se da sam ovo napisao. Prije svega, ako vec osoba vjeruje u Boga, to ne znaci da mora da posjecuje sakralne objekte.
    Jer, covjek je prvo stovrio religiju, a onda je napravio objekat.

    Nisam imao nikakvo neprijatno iskustvo.. naprotiv, cak sam i sam isao u crkvu i odlicno se slazem sa ljudima razlicitih vjeroispovjesti.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Izvini ako sam te pogresno razumjela, ali meni je tako to izgledalo. Tacno je da je nastala prvo religija, ali su potrebni objekti gdje ce se ta religija moci propovjedati, gdje ce se vjernici okupljati na molitve ili liturgije. Nekada su se hriscani okupljali u katakombama...
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  15. #15
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,425
    Thanks Thanks Given 
    5,563
    Thanks Thanks Received 
    5,002
    Thanked in
    2,087 Posts

    Default

    sto se izvinjavas?
    Tacno je da je nastala prvo religija, ali su potrebni objekti gdje ce se ta religija moci propovjedati, gdje ce se vjernici okupljati na molitve ili liturgije. Nekada su se hriscani okupljali u katakombama...
    da, to je bilo ranije dok se religija sirila svijetom. jednostavnije je objasniti funkciju relgije ogromnoj kolicini ljudi nego ici redom od covjeka do covjeka.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Condor View Post
    sto se izvinjavas?


    da, to je bilo ranije dok se religija sirila svijetom. jednostavnije je objasniti funkciju relgije ogromnoj kolicini ljudi nego ici redom od covjeka do covjeka.
    Masa je masa...
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  17. #17
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  18. #18
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Neka mi neko od ovih koji nisu za negiranje drugih religija,pojasni sto ja kao neko ko se trudi da postane Pravoslavan treba da misli o mnogobostvu i drugim religijama koje se prestavljaju kao od BOGA date?
    Koliko ja znam,priznavanjem drugih religija,u neku ruku negiram svoju,a to mi ne pada na pamet,jer je moja religija posvjedocila da je istinska HRSTOVA!

  19. #19
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Da se prvo objasnim zašto baš ovaj topik.




    Eto ovaj post mi je zapao za oko kao tipičan primjer takvog odnosa. Poslje ovakvog izlaganja. Mislim, postoje razlozi koji su natijerali pisca ovog članka da se ovako postavi (predhodni postovi na tom topiku) medjutim izmedju redova se može pročitati njegov opšti stav prema ostalim tumačenjima boga.

    ovqaj drugi njegov post je takodje interesantan u tom kontekstu



    Ni Mabus nije daleko od praga negiranja.

    Pa sada pitam ja kako nekom ko nije upućen u religiju odnosno živi u predivnom miru neznaboštva u pravom smislu te riječi kad dodje vrijeme da se odluči kako će izabrati izmedju ovakvih medjusobno zaraćenih stavova.
    Lako,isto kao sto se Kornelije,rimski vojnik odrekao mnogobostva,tako ce i taj paganin,jer kad je BOG sisao na zemlju nije sjedio skrstenih ruku nego je propovijedao i cinio cuda,to su nastavili apostoli,a to se nastavilo kroz Pravoslavnu crkvu....

  20. #20
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Question

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Lako,isto kao sto se Kornelije,rimski vojnik odrekao mnogobostva,tako ce i taj paganin,jer kad je BOG sisao na zemlju nije sjedio skrstenih ruku nego je propovijedao i cinio cuda,to su nastavili apostoli,a to se nastavilo kroz Pravoslavnu crkvu....

    ada mjau reče Biblija, ops odnosno moj mačor, ops on ne priča ljujdski no mačijanski jezik.


    :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

  21. #21
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Lako,isto kao sto se Kornelije,rimski vojnik odrekao mnogobostva,tako ce i taj paganin,jer kad je BOG sisao na zemlju nije sjedio skrstenih ruku nego je propovijedao i cinio cuda,to su nastavili apostoli,a to se nastavilo kroz Pravoslavnu crkvu....
    Aleluja,brate!!!
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  22. #22
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,425
    Thanks Thanks Given 
    5,563
    Thanks Thanks Received 
    5,002
    Thanked in
    2,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777
    Neka mi neko od ovih koji nisu za negiranje drugih religija,pojasni sto ja kao neko ko se trudi da postane Pravoslavan treba da misli o mnogobostvu i drugim religijama koje se prestavljaju kao od BOGA date?
    eto, vidis, ja kada sam isao u parvoslavnu crkvu vjerovao sam u postojanje vise Bogova.
    Naravno, ta ideologija mi se vise svidja nego one o jednom Bogu.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Condore mene nije jasno sta pokusavash da kazesh?

    Da ima svakakvih ljudi?

  24. #24
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Question

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Neka mi neko od ovih koji nisu za negiranje drugih religija,pojasni sto ja kao neko ko se trudi da postane Pravoslavan treba da misli o mnogobostvu i drugim religijama koje se prestavljaju kao od BOGA date?
    Koliko ja znam,priznavanjem drugih religija,u neku ruku negiram svoju,a to mi ne pada na pamet,jer je moja religija posvjedocila da je istinska HRSTOVA!
    imama vis pitanja

    1) kako mislis negirati religiju? ne moze niko da negira druge religije. moze da ih preispituje, da sudi o njima... ali ne moze negirati njihovov postojanje

    2) "kao neko ko se trudi da postane pravoslavac"... sta to znaci truditi se da postanes pravoslavac :?:

    3) kako milis "sta misliti o mnogobostvu" :?: osjecam da mnogobostvo vidis kao neku konkurentnu religiju hriscanstvu, sto li... sto je skroz pogresno iz milion razloga toliko trivijalnih da ih ne treba nabrajti

    4) "religije koje se predsatvljaju kao od boga date" sta ti sad ovo znaci :?: religija je sistem vjerovanja koji uredjuje odnos prema natprirodnom... prema bogu, te je svaka na neki nacin "od boga data" ako si njen vjernik

    5) sto bi ti ista priznavao :?: one vec postoje, tvoja priznanja im nista ne znace

    6) kako to priznavanjem jedne religije negiras drugu :?:
    Kako Vaša bolest ?

  25. #25
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Svi ljudi se Bogu mole u istoj crkvi - svome duhu od njega datom....

    Cilj je Bog, religija bi trebalo da je sredstvo...
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

Page 1 of 12 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Razlika izmedju jevandjelja Isusa Hrista i religije
    By Vuksanovic in forum Religija i filozofija
    Replies: 53
    Last Post: 08-09-09, 19:42
  2. "uloga SPC i religije uopshte
    By Danaida in forum Politika generalno
    Replies: 84
    Last Post: 01-11-05, 12:15
  3. Nepogresivost pape
    By Trinity from Zion in forum Religija i filozofija
    Replies: 131
    Last Post: 26-06-05, 20:35
  4. Romi i njihove religije
    By G R A D in forum Religija i filozofija
    Replies: 1
    Last Post: 30-01-05, 01:01

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •