Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 94

Thread: Plin u auto - da ili ne!?

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Plin u auto - da ili ne!?

    Za godinu dana je otvoreno 10 tema o plinu, to znaci da tim temama je dosao kraj. Ova ce bit jedina pa navalite.
    Pitanja, komentari, obavjestenja, pumpe, cijena plina, pumpe koje prodaju vazduh umjesto plina, majstori (dobri/losi) i td.


    Evo ja cu nesto o plinu.
    Postoje dvije vrste plina, vakumski i sekvencijalni (venturi i sekvent).

    Vakumski: plin pod pritiskom uvlaci se u motor preko usisne grane. Jedina prednost je niska cijena. Mane su veliki gubitak snage, povecavanje potrosnje u odnosu na benzin. Te mane nisu opasne kao sto je recimo zapaljenje gasa u usisnoj grani ili detonacija. Ako je grana metalna mogu se ostetit plasticnu djelovi kao sto je filter vazduha ili crijevo koje povezuje njega i granu motora. ko je grana plasticna steta moze bit puno veca, recimo moze doci do pucanja iste i motor ostaje nepokretan.

    Sekvencijalni: za ubrizgavanje plina se koriste brizgaljke, svaki cilindar ima svoju brizgaljku. Detonacije su nemoguce, potrosnja je do 5% veca a gubitak snage skoro nepromjenjen. Brizgaljke se buse sto blize glave motora, znaci opet plin ne ide direktno u komoru za sagorijevanje. Jedina mana je visoka cijena.

    Kako to radi? Boca je u gepek, unutra je plin u tecnom stanju pod odredjenim pritiskom, znaci od 4 do 10 Bar-a. Plin preko crijeva dolazi do isparivaca koji je i reduktor. U isparivacu prilikom isparivanje gas oduzima toplotu iz okoline. Na isparivac se prikljucuje rashladni sistem automobila i isparivac je ful time ugrejan. Bez "tople vode" isparivac nebi radio. Za prvi sistem, tj vakumski od isparivaca pa do usisne grane nema pritiska pa potpritisak koji se stvara u grani vuce onoliko plina koliko je trazeno za pokretanje motora, to naravno da nije ful precizno i zato potrosnja je veca a snaga manja.
    Kad je sekvencijalni u pitanju, plin pod pritiskom dolazi do brizgaljke koja uzpomoc elektronike ubrizga onoliko plina koliko je potrebno, ubrzigavanje se vrsi na vrijeme isto kao da je u pitanju brizgaljka benzina. Istovrmeno u grani ima samo vazduha i mogucnost detonacije je 0.
    Ako pritisak iz boce nije dovoljan, tj. ako nema vise plina automobil automatski prelazi na benzin.

    Kako dolazi do detonacije? Lose svecice, razvodna kapa, kablovi, rotor, bobina, komutator i td. Ako razvodna kapa nije dobra, moze doci do varnice kada ona nije potrebna i preko otvorenog ventila zapali smesu u grani i BUUUUUM. Najrizicniji su Bosch L Jetronic sistemi i takozvana K-glava, zbog osetljive konstrukcije protokomera vazduha.
    Do detonacije moze doci i kad smjesa je siromasna. Tj. stari filter vazdua ili mali pritisak plina. Znaci tankanje na vrijeme i uvijek novi filter vazduha.



    Continue.....
    TAKUMI

  2. #2
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    2,644
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    tja evo i ja sam postavio topic o tome kakav je izbor sekvent ili vakuumski,ali iskreno receno i ja se pitam da li je bolje dizel ili plin,
    ako je plin uradjen dobro onda je solidan i nemoras se mnogo bakcati sa istim ali opet se nekako promijenila racunica isplativosti
    ako ti dizel trosi 8 to ti je 7.2 heroja a ako ti plinas trosi 11 sto je za ocekivat to ti dodje 6.6 heroja
    hm pa mozda je i isplativo ali kao sto vidite odnos cijena nije vise kao sto je bio, nekada je bilo vise benzinaca i trosili su vise a razlika u cijeni dizela i benzina je bila takva da je bilo poprilicno isplativo voziti dizela
    dolaskom novih tehnologija doslo je i do rasta cijena dizela ali i poboljsanja kvaliteta dizel automobila znaci da je doslo do porasta cijene ali i do porasta kvaliteta dizela
    ostaje pitanje? sta sa plinom, sada ga je isplativo voziti i ugradjivati ali sta posle,sta kada to postane standard, kod nas se koristi lpg a ima zemalja gdje se koristi i metan,znaci postoje tendencije rasta potrosnje plina, sto ce dovesti vremeno i do povecanja cijene plina, skoro neminovno

    jos jedno da li znate da vasi unuci, eventualno djeca (posto odje ima i onih koji jos ne mogu da imaju vozacku) vrlo vjerovatno da nece voziti automobile kakve ih mi danas znamo, fosilna goriva se lagano i sigurno isrpljuju a ne obnavljaju se.....zakljucak..........pa vidite sami
    znaci uzivajte u voznji ko zna do kada ce ovo da traje
    nije sve tako mracno naravno da postoje i alternativna goriva, ali samo je vodonik dovoljno dobar ,ali kada se koristi u motorima sa unutrasnjim sagorijevanjem,tesko da ce napraviti neki elektro automobil koji ce imati karakteristike jednog porsea ili neke slicne limuzine
    mislim sad neko vrijeme ,,,posle ko zna

  3. #3
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    2,644
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    p.s. pardon ima tesla motors fabrika elektricnih automobila ali to vec nije tema ovog topica

    da nastavim ima li ko ovdje iskustva sa sekvent i ima li iko odje u CG da to radi, a da ne moramo da idemo u BG ili u CA
    i kakvo je vase iskustvo sa tim,
    ja sam trenutno u razmisljanju da kupim nekog vw sa 1.8 motorom , trojku ili passata,pa me zanima kakvo je vase iskustvo
    ono ugradio bih ja i sekvent ali mi je mnogo da na auto od 2000 dajem sistem od 1000 pa bilo bi besmisleno iako sam cuo za neki sistem od 650 heroja ali to ce jos da se vidi

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    I ja sam cuo da postoji taj sistem marke Voltrant, tipa V-SGI....
    Neki majstor je to stavio u svoj auto i odmah ga je iscupao. Znaci taj sistem ne valja nista.
    I pazi ovo, ja ne mogu da kazem da je mnogo da stavis plin koji je 50% jeftiniji od auta. To je tvoj auto, dobar ili los tvoj je, nemas bolji. Ti ces vozit taj auto jos 4-5-6 godina pa bolje da stavis dobar plin da ti posle ne boli glava.

    Ja cu isto da stavim sekvent, onaj najbolji sto postoji i to u Novi Sad kod najboljeg majstora. To ce kostat preko 1400 eura, i vrijedi toliko.
    Necu ja posle vibracije, ovo ono.......

    A slusaj, postoji jos jedna mogucnost. S obzirom da taj 1.8 motor ima al. granu mogao bi da stavis vakumski sa lambda kontrolom.
    TAKUMI

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    325
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a koji je to najbolji sto postoji fabia?

  6. #6
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    2,644
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    navjerovatnije da ce biti tako i to je klasika, vakumski sa lambda kontrolom i to je za ovo godiste i za ovaj motor najbolje
    mada ne znam kako dodje lambda kontrola na vakumsi sistem,ako neko zna o tome vise ili ima neku semu nebi bilo losa da to postuje ovdje

  7. #7
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Boka
    Posts
    96
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Na plin se kuva na benzin se vozi
    il motore č ottimo ed ancora molto brillante, come da tradizione alfa romeo.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica CENTAR ,Crna Gora MONTENEGRO
    Posts
    3,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Visconti View Post
    Na plin se kuva na benzin se vozi
    nije se moglo bolje rec od ovoga

  9. #9
    Join Date
    May 2005
    Location
    Podgorica, masline
    Posts
    5,004
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Fali josh ona".......a na dizel se grije!"

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by citostatik View Post
    a koji je to najbolji sto postoji fabia?
    Lovato i Landirenzo.


    Quote Originally Posted by NAND View Post
    navjerovatnije da ce biti tako i to je klasika, vakumski sa lambda kontrolom i to je za ovo godiste i za ovaj motor najbolje
    mada ne znam kako dodje lambda kontrola na vakumsi sistem,ako neko zna o tome vise ili ima neku semu nebi bilo losa da to postuje ovdje

    Sad nemam vremena, mozda kasnije....


    Quote Originally Posted by brzi_pas View Post
    Fali josh ona".......a na dizel se grije!"


    :lolblue:
    TAKUMI

  11. #11
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    24
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja imam plin u Mercedesa, i odlicno mi je, e sad samo treba da se sa vremena na vrijeme provoza na benzin i odlicno je (bar su mi tako rekli)
    Ja evo 3godine nemam nikakvih problema u vezi sa plinom...
    Reč nastala od nemačkih reči bitte (molim) i danke (hvala).

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    325
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    lovato nemoj da racunas ni u prvih 5,sto je najzastupljeniji odje to je drugo.samo podatak da njihov sekvent ne valja nista ti dovoljno govori kakav je. sto se landi renca tice imas ga u pg.da ides za srbiju da ga ugradjujes,pa ako ti se nesto pokvari opet trosak i na kraju bude do auta ,a ne do plina!!!

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by citostatik View Post
    lovato nemoj da racunas ni u prvih 5,sto je najzastupljeniji odje to je drugo.samo podatak da njihov sekvent ne valja nista ti dovoljno govori kakav je. sto se landi renca tice imas ga u pg.da ides za srbiju da ga ugradjujes,pa ako ti se nesto pokvari opet trosak i na kraju bude do auta ,a ne do plina!!!
    Lovato ni u prvih pet? Odakle ti ta informacija zivotati? Njihov sekvent ne valja nista? Svasta.
    Jedino dizne na FAST su preosjetljive na nas plin.

    Lovato ti je br.1 i nema tu.
    Last edited by Fabia_Elegance!; 20-12-06 at 16:03.
    TAKUMI

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    325
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    izvini drug,ali mogu reci skoro svi koji su ugradjivali lovato,a radili su i sekvent sisteme su ugradjivali BRC ili landi samo zbog toga sto je lovato brljavio. ne znam ko ti je napunio glavu sa landijem,ali te dobro pali!!! sam si rekao da je landi renco najbolji,a ja se potpuno slazem sa time,landi ili landi renco isti djavo ,do skoro jedna firma,a uskoro se opet ujedinjuju....oba imas u pg da ugradis za istu cijenu kao u srbiji,stim sto nemas troskova puta i uzaludne muke do tamo,a zeza te auto,a ne plinski sistem...

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ja sam rekao da Lovato i Landirenzo su najbolji.
    Ne racunaj putne troskove, isplati se poc do NS-a ili BG-a, jer ovima u CG ja ne bih dao da mi cackaju u auto.

    Pogledaj ti kralju dje su oni ugradili Lovato. Najbolji uredjaj naravno da nece da radi ako ga montiraju ludaci koji nemaju pojma.
    TAKUMI

  16. #16
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    2,644
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Bitanga koji je mercedes i koja kubikaza, napisi i i sta su ugradili sekvent ili vakumski

    Fabia da li je landirenzo isto vakumski ili je sekvent

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica CENTAR ,Crna Gora MONTENEGRO
    Posts
    3,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance! View Post
    Ja sam rekao da Lovato i Landirenzo su najbolji.
    Ne racunaj putne troskove, isplati se poc do NS-a ili BG-a, jer ovima u CG ja ne bih dao da mi cackaju u auto.
    cujes ,ne racunaj putne troskove
    a kako ne racunaj ih zivota kad ti to dodje 30% cijele investicije

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NAND View Post

    Fabia da li je landirenzo isto vakumski ili je sekvent
    Sekvent 100% a za vakumski nisam siguran.



    Quote Originally Posted by 2_fAsT_4_YoU View Post
    cujes ,ne racunaj putne troskove
    a kako ne racunaj ih zivota kad ti to dodje 30% cijele investicije

    Koliko ti treba benge do NS-a? A koliko stete imas od glavobolje koju ces dobit od nasih mehanicara?

    Meni plin kosta 1200-1400 eura, dajem i 2000 samo da nemam nikakve glavobolje i veze sa nasim "vrhunskim" majstorima.

    Znas li kakvih problema je imao drug koji je kupio kod mene Galant, na plin by Nikola Djoljevic?
    U BiH i u HR nemas dobrih majstora, svi idu u NS kod Dore ili BG kod Rasica. To znaci puno.
    Last edited by Fabia_Elegance!; 21-12-06 at 19:58.
    TAKUMI

  19. #19
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    2,644
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    fabia to sto ti kazes nije lose ali za nas proletere koji ne mogu da kupe auto od 10 000 ili slicno ne isplati se ici u BG ili u NS
    ali ako neko od vas ima pozitivnih iskustava sa ugradnjom plina odje u CG neka postuje to odje
    bilo da se radi o vakumskom ili skevent

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ja sam ugradio plin kod Nikole Djoljevic kod mosta na Cijevni.
    Auto: Mitsubishi Galant 2.0
    vrsta i marka uredjaja: Vakumski/Lovato
    Potrosnja: 17 litara
    Auto sad vozi moj drug i svaki mjesec mora na stelovanje.
    Zar nije bolje skocit do BG-a, jednom zauvjek?



    Ja i da imam auto od 3000 eura, recimo Golfa III 1.8, skocio bih do Srbije.
    Last edited by Fabia_Elegance!; 21-12-06 at 22:18.
    TAKUMI

  21. #21
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    2,644
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    a mnogo je 17 litara,da je 4.0 a ne 2.0
    mada bi trebalo da ima nasih ljudi koji ugradjuju barem vakumski dobro, ajde sekvetn
    da ne znas u koji je servis snimana emisija na Monteni, prikazali su neki komentar i mislim da je bio prikazan sekvent sistem

  22. #22
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    24
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NAND View Post
    Bitanga koji je mercedes i koja kubikaza, napisi i i sta su ugradili sekvent ili vakumski


    Mercedes 124 2000ccm, plin je obicni (nije secvent) i tako je uvezen auto, odlicno se pokazao do sad, i neznam kad je u italiju ubacen, vjerovatno je star vishe od 5-6godina, samo sam servisirao plin odma kad sam kupio auto (prije 2godine) i nikakvih problema imao do sad nisam....
    Naravno s' vremena na vrijeme ga provozam na benzin (svakih 200-300km)
    Reč nastala od nemačkih reči bitte (molim) i danke (hvala).

  23. #23
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    2,644
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    bitanga koje je godiste i sto je najvaznije koliko ti trosi, ja sam cuo od jednog taksiste da je on malo odstelovao plin da bi bolje isao ali mu trosi vise, kaze da je nesto preko 10 heroja na 100 km

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NAND View Post
    a mnogo je 17 litara,da je 4.0 a ne 2.0
    mada bi trebalo da ima nasih ljudi koji ugradjuju barem vakumski dobro, ajde sekvetn
    da ne znas u koji je servis snimana emisija na Monteni, prikazali su neki komentar i mislim da je bio prikazan sekvent sistem
    Ja gledam Discovery, Speed, CNN, MSNBC, CNBC i td, Montenu nemam ovamo.

    Moj drug (Ljubo, mozda ga znate) je imao 1990 Mecavu 190 2.0, ugradio je vakumski kod Nikole, znam da je cesto isao na stelovanje, rekao mi je da mu trosi 15 do 17. Taj auto nije radio kako treba, posebno kad je bio hladan.
    TAKUMI

  25. #25
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    2,644
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    A ubismo Nikolu,ma ako je zasluzio i neka mu, ali jedno je sigurno ja cu ga izbjegavati kada budem ubacao plin
    bitanga koji je plin i potrosnja

Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Auto Klub: Shkoda Octavia 1.9 TDI Elegance!
    By Fabia_Elegance! in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 41
    Last Post: 08-07-10, 17:13
  2. Auto Bild SCG!
    By Fabia_Elegance! in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 5
    Last Post: 05-02-06, 19:31
  3. Kupujem auto *vidjeh sticky, ali...
    By Igi in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 43
    Last Post: 30-03-05, 00:53
  4. Plin za auto
    By Jack_Sparrow in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 7
    Last Post: 30-03-04, 03:00

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •