Page 7 of 10 FirstFirst ... 345678910 LastLast
Results 151 to 175 of 239

Thread: Sveto Trojstvo

  1. #151
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Brate Edgar,
    to nije tacno.U Sveto Trojstvo su vjerovali prvi hriscani.Ta dogma je branjena na Nikeo-Carigradskom saboru.Vidio sam kod Mabusa koji pravi greske kad koristi neke godine u vezi sa dogmama.To je greska.Ti imas postovanje Presvete Bogorodice jos od najranijih apostolskih dana i Svetih ikona.Prvi ikonopisac je bio evangelist Luka koji je nacrtao ``Bogorodicu sa djetetom``.Kad su se jeretici pobunili,sazvan je Efeski sabor i na njemu je osudjeno njihovo ucenje i potvrdjeno ime Sveta Bogorodice ali ono nije nikako nastalo tada.Ista ti je stvar sa Svetom Trojicom.Znaci,nemoj da mislis da je tada nastala dogma o Svetoj Trojici,ona je samo potvrdjena i ta dogma je nepromenjena evo skoro 2000 godina i nece se mijenjati.
    Cisto sa vjerske strane,u zivot vjecni vjeruje Pravoslavna Hristova Crkva....
    Stani Ihtuse to je ok. Ali ovo je i digresivno bjezanje od poente.
    Prvo ovdje ne govorimo o idolopoklonstvu, vec o svetom trojstvu.Bogorodica nije dio tog svtog trojsva tako da ona ovdje nije upitna.

    Pitao sam te, da li se sveto trojstvo pominje u Starom zavjetu ?
    Odgovor je ne ! Iz cisto tehnickog razloga jer Isus ( Hristos ) nije bio rodjen.
    Medjutim ti ovdje mozes osporiti Stari Zavjet kao fundamentalnu " knjigu " Krscanstva, i dovesti samog sebe u neugodan polozaj. ( ipak St. zavjet pisan je i za krscane i za jevreje, bez obzira ne nelogicnost u povijesti ).

    Uzmimo samo simple logic .
    Ako bog vec zeli objaviti svoje postojanje. I u starom zavjetu se spominje kao on sam ( jedan ). Zasto se kasnije mjenja u Novom zavjetu ?
    Vidis mogao je odmah reci jednostavno ; postoji sveto trosjstvo i moj sin ce doci, koji je takodje bog, eh tu je i duh sveti, znaci stujte nas sve trojicu, jer svi smo zajedno BOG.
    Ipak uzmimo i temelje vjere BOG sve vidi, sve cuje, sve zna. Pitam se kako je sebi dopustio takvu nedoslijednost.
    Kako je zaboravio reci da postoji SVETO TROJSTVO ?
    Hm

  2. #152
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Brate Edgar,
    da bi dosao do odgovora moras poznavati hebrejski.U Starom Zavjetu BOG se zove Elohim.U jevrejskom je jednina za BOGA El,Elohaim je dual,a Elohim ili Eloi,kako Gospod kaze na krstu:Eloi,Eloi,lama savahtani!,je mnozina za BOGA.Znaci,BOG je jedan a trojedan.Bogorodica ima veze sa Svetim Trojstvom jer je Blazena Marija rodila BOGA u tijelu.
    A sto se tice pominjanja Svete Trojice u Svetom Pismu uopste,ruku na srce nema,ali u Svetom Pismu se ne pominje ni rijec religija pa je Hriscantvo religija.
    Ti si rekao da je BOG zaboravio da kaze da postoji Sveto Trojstvo,ja se ne slazem.Hristos nije govorio neke stvari``da vas ne sablaznim`` ili ``jer nemozete to da nosite``.A Sveto Trojstvo je zaista tesko shvatiti,kao npr. evharistiju.

  3. #153
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Chek chek,to kad kaze na krstu tu se vec sin pojavio...
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  4. #154
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne, `Sin je rodjen prije svih vekova`,kako kaze Sveto Pismo....

  5. #155
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A onda je kroz neku crnu rupu stigao ovamo,je li?Ma daj,molim te...
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  6. #156
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    On je rodjen po tijelu od Blazene Bogorodice,a zacet je od Duha Svetog.Na zemlju je dosao kao covjek,kao ovaploceni BOG,zato se i zove Bogocovek.

    A ti mozes vjerovati u to ako hoces,jer``sve ti je slobodno``,kako kaze Sveto Pismo.

  7. #157
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da te neshto pitam,ali da mi iskreno odgovorish!

    Postoji li za tebe ishta na ovom bijelom svijetu osim Svetog Pisma?

    Nemoj da se uvrijedish...
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  8. #158
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Brate Blitzkrieg
    Naravno da postoji,Sveta Predanja npr.
    Sveto Pismo ti daje moralni zakon i ja pokusavam da ga postujem.Vecina ljudi smatra da zakon moralni koji Ono daje komplikuje zivot a taj zakon ga upotpunjuje.Car Hristove dogme je u tome:``uzmi ili ostavi``,niko te ne sili niko ti nista ne uskracuje.Ti si ateista i ja shvatam tvoj stav prema vjeri,vjerovatno si bio tako i vaspitan,a kad jedan zakon,bio on tacan ili ne,dominira on vremenom postaje pravilo.Tako je i vjerovatno slucaj sa tobom,ali ja necu da ulazim u tvoje privatne stvari jer to se samo tebe tice.
    Ti se me pitao da li za mene postoji nesto izvan Svetog Pisma.Naravno,a to je iskustvo i djelanje.Sama dogma hriscanska je zasnovana na iskustvu djelanju i vjerovanju.2000godisnje iskustvo Crkve nije malo,i to je jedan od razloga zasto postujem Pravoslavnu Crkvu,njeno ustrojstvo,njeno djelanje.
    Ja bih volio da svakog sa kim razgovaram preobratim u Pravoslavlje,ali sredina ne dozvoljava ni vrijeme a meni je mnogo zao sto u tome ne uspijevam,bar kod mojih najblizih.
    Mir i svako dobro.

  9. #159
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    2000godisnje iskustvo Crkve nije malo,i to je jedan od razloga zasto postujem Pravoslavnu Crkvu,njeno ustrojstvo,njeno djelanje.
    2000godishnje iskustvo Crkve da mazhe ljudima ochi nikako nije malo, ne neeeee. I da ljudi i posle 2000 godina chekaju Isusa da im se vrati - e to mi u glavu ne ulazi. Ali NIKAKO!
    Quote Originally Posted by ihtus
    Ja bih volio da svakog sa kim razgovaram preobratim u Pravoslavlje,ali sredina ne dozvoljava ni vrijeme a meni je mnogo zao sto u tome ne uspijevam,bar kod mojih najblizih.
    Mir i svako dobro.
    Aj` mi samo reci chime je gore katolichanstvo od pravoslavlja, ili budizam, ili judaizam, ili islam???
    Specijalno me za katolichanstvo zanima.
    Never Complain, Never Explain

  10. #160
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Brate Blitzkrieg
    Naravno da postoji,Sveta Predanja npr.
    Sveto Pismo ti daje moralni zakon i ja pokusavam da ga postujem.Vecina ljudi smatra da zakon moralni koji Ono daje komplikuje zivot a taj zakon ga upotpunjuje.Car Hristove dogme je u tome:``uzmi ili ostavi``,niko te ne sili niko ti nista ne uskracuje.Ti si ateista i ja shvatam tvoj stav prema vjeri,vjerovatno si bio tako i vaspitan,a kad jedan zakon,bio on tacan ili ne,dominira on vremenom postaje pravilo.Tako je i vjerovatno slucaj sa tobom,ali ja necu da ulazim u tvoje privatne stvari jer to se samo tebe tice.
    Ti se me pitao da li za mene postoji nesto izvan Svetog Pisma.Naravno,a to je iskustvo i djelanje.Sama dogma hriscanska je zasnovana na iskustvu djelanju i vjerovanju.2000godisnje iskustvo Crkve nije malo,i to je jedan od razloga zasto postujem Pravoslavnu Crkvu,njeno ustrojstvo,njeno djelanje.
    Ja bih volio da svakog sa kim razgovaram preobratim u Pravoslavlje,ali sredina ne dozvoljava ni vrijeme a meni je mnogo zao sto u tome ne uspijevam,bar kod mojih najblizih.
    Mir i svako dobro.
    Iskustvo crkve u chemu?
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  11. #161
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Blitzkrieg View Post
    Iskustvo crkve u chemu?
    U politici, foliranju i obmanjivanju narodnih masa, naravno!
    Never Complain, Never Explain

  12. #162
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Otprilike tako,mada on na to vjerovatno nije pomishljao...
    Dobro,ne treba precerivat,ima crkva dobrih strana,ali da se neko u XXI vijeku poziva na 2000 god iskustva crkve-oj oj oj kuku mene...
    Ovdje treba ja da sam konzervativac,shto je ovaj ako sam ja to?
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  13. #163
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U ispravnosti njenih dogmi,njenog djelanja i ucenja.Zasto sekte traju kratko?Jednom rijecju``jer su sekte``,jer ima je ucenje blesavo.Crkva drzi Hristovo prorocanstvo,``da je ni vrata adska nece nadvladati``.Imas mnogo primjera kroz istoriju,a vremena i prostora je malo da ti objasnjavam na forumu.
    Mir i svako dobro.

  14. #164
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    U ispravnosti njenih dogmi,njenog djelanja i ucenja.Zasto sekte traju kratko?Jednom rijecju``jer su sekte``,jer ima je ucenje blesavo.Crkva drzi Hristovo prorocanstvo,``da je ni vrata adska nece nadvladati``.Imas mnogo primjera kroz istoriju,a vremena i prostora je malo da ti objasnjavam na forumu.
    Mir i svako dobro.
    Prva stvar - ne traju sve sekte bash tako kratko (recimo masonstvo - chak od 12 vijeka).
    Drugo - ko ima pravo da sudi shta je blesavo a shta nije?
    I trece, nisi mi rekao zashto je pravoslavlje bolje od katolichanstva?

    Peace, brother!
    Never Complain, Never Explain

  15. #165
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Masonstvo realno gledano,traje jos od 900 godina prije Hrista,za vrijeme cara Solomona(ovo mozes provjeriti jer nisam siguran)Masonstvo bi bilo blize okultizmu,ali opet sve zavisi koji latinski prevod uzmes,sekta ili sequi.
    Ja citam i jereticku i Pravoslavnu literaturu pa vidim kakvim se argumentima sluze sektasi da bi opstali.
    Sto se tice pregovora izmedju katolika i pravoslavnih,mogla si da vidis kao sto nisi,da je papa rekao da ce se katolici vratiti u pravoslavlje ako pravoslavlje prizna primat pape.Samim tim bi se vaspostavila Crkva koja je bila u rimskom carstvu od pet patrijarsija,dok je rimski episkop ili papa bio ``prvi medju jednakima`` ili ``primus inter pares``.
    A inace Nikolina,nedostajala su mi tvoja peckanja .....:-)

  16. #166
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ma bash mene briga shta papa pricha. Ja te pitam zashto je PO TEBI pravoslavlje bolje od katolicizma. I zashto je istinitije pravoslavlje od bilo koje druge vjere!
    Inache, ne peckam te, no sam znatizheljna. Meni su svi isti, jer svaka religija ima dobru prichu za one koji oce da je "progutaju". I ljudi vecinom prihvataju onu koja im je po tradiciji i po vaspitanju najblizha.

    Never Complain, Never Explain

  17. #167
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa samim tim sto je papa to izjavio,zakljucujes da je Pravoslavlje istinitije.A sto se mene tice,tu ima mnogo razloga,sama dogma,pricescivanje,smokaznjavanje,nepogresivost pape....Sve su to greske kod katolika koje su oni izmislili a to se kosilo sa Vaseljenskim saborima....Zato je i doslo do otcepljenja rimskog episkopa 1054 godine,ali otcepljenja,a ne raskola kako neki znaju da kazu.

  18. #168
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Pa samim tim sto je papa to izjavio,zakljucujes da je Pravoslavlje istinitije.
    Necu. Papa mi nije apsolutno nikakvo mjerilo.
    Never Complain, Never Explain

  19. #169
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa ovdje se radi o dvije dogmatski zaracene strane.Ako postoji ``alternativa`` Pravoslavlju,naravno pod znacima navoda,i ako je papa autoritet kod rimo-katolika,i ako on kaze da je ispravno pravoslavlje onda mislim da je sve jasno.Ali ti oces da ti ja pojasnjavam dogmu,ako sam dobro razumio.

  20. #170
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow Trojstvo

    Pojam trojstva postoji od pamtivijeka i prisutan je u skoro svim vjerskim sistemima na neki nacin. Tako je npr. u religiji starih Egipcana bilo prisutno trojstvo Oziris - Izida - Horus kao trojstvo zasebnih jedinki oca,majke i sina; dok se npr. u hinduizmu spominje trojstvo jednog bica koje se manifestuje na tri nacina - Vishnu, Shiva i Krishna...

    Iz tih primjera se vidi da trojstvo moze biti i svojstvo jednog bica-jedinke, kao i svojstvo triju razlicitih bica koja su povezana u neraskidivu cjelinu...

    Ideja trojstva je zapravo opis procesa bozanskog stvaranja. Evo kako:

    Sve sto je stvoreno je proisteklo iz Boga i njegov je odraz... Ocigledno je da manje-vise sve sto postoji, postoji u nekom dualnom obliku... Npr. postoje pozitivno i negativno naelektrisane cestice, kod biljaka postoje prasnici i tucak, zivotinje i ljudi postoje u paru musko-zensko...

    Dualne karakteristike su imanentne i za jedinku, pa tako npr. zivotninje osim tijela imaju i neki "nevidljivi" i "neobjasnjivi" instinkt, isto kao sto i ljudi osim tijela posjeduju i neku unutrasnju "nevidljivu" prirodu - dusu ili duh.. Cak i biljke imaju neku "unutrasnju" prirodu koja im "kazuje" kad da odbace lisce, a kad da procvjetaju...

    Dakle, i Bogu od koga je sve to poteklo, mora biti imanentna dualna priroda - i Bog dakle mora imati i "duh" i "tijelo", i muske i zenske karakteristike....

    Trojstvo je ideja ujedinjenja dualnih karakteristika u skladnu i neraskidivu jedinstvenu cjelinu u centru sa Bogom, koje dakle ima dva vida manifestacije - individualno trojstvo, i trojstvo troje razlicitih bica...

    Individualno trojstvo:

    Savrseno dobro jedinstvo covjekovog duha i tijela znaci da se Bog ostvario na zemlji u doticnoj individui (primjer toga je "bogocovjek" Hrist...) Trojstvo [Otac-Sin-Duh Sveti] je ilustracija individualnog trojstva, tj. ujedinjenja covjekovog duha i tijela u bozansku cjelinu, i izraz Boga na Zemlji...

    Trojstvo troje bica:

    Npr. savrseno jedinstvo muskarca i zene znaci da se bozanska ljubav ostvarila na zemlji.. Kad se dvoje ljudi savrseno ujedini, medju njima zivi Bog, jer Bog je ljubav...(dakle, mozemo reci da imamo trojstvo [Bog- jedno bice-drugo bice]...)
    Price o [Bogu- Ocu, majci Bozjoj i Sinu], su ilustracija Bozje namjere da ostvari jedinstvo u ljubavi izmedju muskarca i zene, a rezultat njihovog ujedinjenja je njihovo dijete- koje je zapravo jos jedno,novo Bozje dijete i Bozji izraz na zemlji....Dakle, tu opet imamo trojstvo [muskarac-zena-plod njihove ljubavi dijete]...
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  21. #171
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [quote=odli;557603]
    Dakle, i Bogu od koga je sve to poteklo, mora biti imanentna dualna priroda - i Bog dakle mora imati i "duh" i "tijelo", i muske i zenske karakteristike....
    `Gospod je duh`,kako kaze Sveto Pismo,ali on je imao tijelo onda kad je sisao na zemlju.......

  22. #172
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Wink Odgovor za Ihtusa

    Ihtuse, izvinjavam se na kasnjenju sa odgovorom. Stvarno nisam stigao odgovorititi ranije.

    Eh ovako.
    Da u sveto trojstvo vjeruju prvi krscani je jako tesko povjerovati. Sada uzmimo na stranu taj hebrejski jezik. Uzmimo prevode koji imamo, ili nashe jezike ili engleski.
    U starnom testamentu ( zavjetu ), jasno pise da je bog JEDAN. I to jedinstvo se proteze sirom stare knjige.
    " O pocuj o Izraele, Gospod, nas Bog je jedan Gospod ".
    I sve ukazuje na jedinstvo Boga.

    Novi zavjet donosi nesto novo. Dovodi na scenu " sina Bozjeg ". Pazi u bibliji se sin bozji koristi u kontekstu da smo svi zapravo sinovi bozji. Sjecas se djela u Bibliji kada Isusa nazvase " dobri ", pa on rece " samo Bog je dobar ".

    Novi zavjet donosi znaci jos jednog " Boga ". Pa donosi i duha svetog.
    Zasto je bilo u interesu " CRKVE " da napravi trojstvo ?
    Iz jednog prostog raloga; odjednom se spominju tri boga ( odnosno Otac, Sin i Duh sveti ). Ta tri boga krscanstvo dovode u malo nezgodnu poziciju, jer to utice na narod. Vise bogova narod prisiljava da napravi jednu hijerahiju medju bogovima. I samo gradiranje Bogova, odvodi krscanstvo u POLITEIZAM.

    Rjesenje je bilo uvesti istoznacnost ta tri entiteta ! Odnosno dati svoj trojici znak jednakosti, napravaiti Boga koji se manifestuje u tri oblika ; Ocu, Sinu i Duhu svetom.

    Negdje si rekao da je Trosjstvo branjeno na Nikejskom koncilu. To je tacno, ali samo sa aspekta prvog koncila. Dakle Trojstvo je branjeno kao pozivanje na prvi koncil, a ne pozivanje na izvorno Krscanstvo.

    Svari su isle u kratkim crtama ovako. Malo se kopira Neoplatonizam ( djelo filozofa Plotina ), zatim se u Bibliju napisu neke " dodatne recenice " koje bi sluzile kao materijalni dokaz Trojstvu ( comma Johanneum, sjeti se ove stavke nije bilo u grckom prevodu Biblije ), i onda se ide na koncil.
    Na prvom koncilu se izglasa jednoznacnost Oca i Sina, i malo se spomene Duh sveti.
    A za kasnije na drugom koncilu se BRANI Duh sveti kao jedan od manifesta Bozanskog entiteta.

    I sta reci na kraju. Jako mudar politicki potez crkve.

    PS : nije me bilo 3 dana, jesam vam nedostajao ? he he

  23. #173
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Wink

    Moj savijet je da pogledate film Dogma ali da se dobro udubite u filozofski dio tog dijela, ne onaj komični.

  24. #174
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Brate Edgar,
    Znas li koji je bio drugi pontif Hristove Crkve?Ignjatije Bogonosac.Prvi je bio Apostol Petar,a drugi Ignjatije Bogonosac.Za dokaz da su prvi hriscani vjerovali u Sveto Trojstvo imas njega samog,Ignjatija Bogonosca koji je vidio andjele da pjevaju u antifonom stlu himnu Svetoj Trojici.
    Ja sam upravo ukaziovao na to da se nemoze Sveto Pismo tumaciti bez Svetih Predanja,i na ne-izvornom jeziku,ali da ti bude lakse ja cu se drzati prevoda Danicic-karadzic ili Luja Bakotica,neznam koji ti imas,mada se oni u nekim segmentima razlikuju.
    Dogma o Svetoj Trojici govori da je BOG Trojedan,tri Licnosti u Jednom BOGU,BOG u Tri Licnosti.I ovaj citat sto si ti naveo samo govori o jedinstvi izmedju te tri licnosti.
    Isus Hristos,jeste Sin Bozji,Sveto Pismo kaze da je jedinorodni Sin Bozji.
    Ti si naveo jedan citat za koji ti tvrdis da je protivdokaz Trojstvu.Ja tvrdim obratno,taj citat je bas dokaz za Trojstvo.
    A evo ciatvog citata:
    16. I gle, neko pristupivši reče Mu: Učitelju blagi! Kakvo ću dobro da učinim da imam život večni?

    17. A On reče mu: Što me zoveš blagim? Niko nije blag osim jednog Boga. A ako želiš ući u život, drži zapovesti.
    Hristos nigdje nije rekao da nije BOG,on ovo kaze u smislu,Pa zar bolje govoris nego sto razumijes,pa zar govoris nesto sto tvoj um jos nije spoznao.Vidis Edgar,to nije nikakav protivdokaz o Hristu kao BOGU.
    Pa Hristos kaze,da ko pozna Njega pozna Oca.On ovdje daje do znanja da je Hristopoznanje Bogopoznanje.
    Nikejski sabor je bio prvi sabor,a drugi je bio Carigradski,pa se Simbol Vjere zove Nikeo-Carigradski.Greska je kad si rekao da vjerovanje u Sveto Trojstvo nije izvorna i da je tu nastala,ja sam ti gore naveo dokaz.
    Sabori crkveni su sluzili kao odbarana Crkvene i Apostolske dogme od jeresi.Crkva nije znala kad ce koja jeres da izadje
    i sa kojim ucenjem i zato je bilo sedam vaseljenskih sabora,a pomijesnih je bilo vise.
    Ovo sto si naveo u poslednjeim pasusima,to je tvoje tumacenje,i ja se nebih nikako slozio sa tobom,jer se Hriscanstvo rasirilo velikom brzinom tokom prvih vjekova da je to prosto nevjerovatno,i zaista nije bilo potrebe da se mijenja osnova hriscanskog vjerovanja zbog mnogobozaca.Ruku na srce,Bozic je nastao kao protivpraznik salvljenju Mitre i kao rezultat danas imamo da niko ne slavi Mitru a da veliki broj stanovnika planete zemlje slavi Bozic.
    Mir i svako dobro.

  25. #175
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777
    Quote Originally Posted by odli
    Dakle, i Bogu od koga je sve to poteklo, mora biti imanentna dualna priroda - i Bog dakle mora imati i "duh" i "tijelo", i muske i zenske karakteristike....
    `Gospod je duh`,kako kaze Sveto Pismo,ali on je imao tijelo onda kad je sisao na zemlju.......
    Da, 'Bog je duh, i koji mu se mole, duhom i istinom treba da se mole..." , kaze Sveto pismo.
    Takodje kazuje u vezi Bozjeg duha, tj. objasnjava gdje zapravo njegov duh zivi, sljedece:
    1.Korincanima 6:19
    "Zar ne znate da su tijela vasa crkva Svetoga duha koji zivi u vama, kojega imate od Boga.."

    Dakle, Bozji duh (treba da..) zivi u ljudima...

    Hrist je bio savrseno bozje utjelovljenje (zato je i govorio da je 'jedno s bogom', i zato se kaze da je Bog hodao po zemlji u liku Hrista...), a on je ohrabrivao i druge ljude da to budu, da budu kao on....
    Hrist nije nikada rekao da ga niko ne moze dostici, nego je nasuprot tome govorio da ce "njegovi ucenici ciniti jos veca djela nego on"... (Jovan 14:12)

    Bozji 'duh' ima iste osobine kao i covjekov- posjeduje intelekt, volju i emocije, od kojih je najglavnija ljubav..

    Bozje "tijelo" se iskazuje u dva vida - kao njegova energija koja sve prozhima i cini zivim, i kao materija koju je stvorio i u kojoj (treba da) zivi Njegov duh ili "dah zivota"...
    (po fizici, energija i materija su dve strane iste medalje...)


    Quote Originally Posted by Edgar View Post
    Ihtuse, izvinjavam se na kasnjenju sa odgovorom. Stvarno nisam stigao odgovorititi ranije.

    Eh ovako.
    Da u sveto trojstvo vjeruju prvi krscani je jako tesko povjerovati. Sada uzmimo na stranu taj hebrejski jezik. Uzmimo prevode koji imamo, ili nashe jezike ili engleski.
    U starnom testamentu ( zavjetu ), jasno pise da je bog JEDAN. I to jedinstvo se proteze sirom stare knjige.
    " O pocuj o Izraele, Gospod, nas Bog je jedan Gospod ".
    I sve ukazuje na jedinstvo Boga.

    Novi zavjet donosi nesto novo. Dovodi na scenu " sina Bozjeg ". Pazi u bibliji se sin bozji koristi u kontekstu da smo svi zapravo sinovi bozji. Sjecas se djela u Bibliji kada Isusa nazvase " dobri ", pa on rece " samo Bog je dobar ".

    Novi zavjet donosi znaci jos jednog " Boga ". Pa donosi i duha svetog.
    Zasto je bilo u interesu " CRKVE " da napravi trojstvo ?
    Iz jednog prostog raloga; odjednom se spominju tri boga ( odnosno Otac, Sin i Duh sveti ). Ta tri boga krscanstvo dovode u malo nezgodnu poziciju, jer to utice na narod. Vise bogova narod prisiljava da napravi jednu hijerahiju medju bogovima. I samo gradiranje Bogova, odvodi krscanstvo u POLITEIZAM.

    Rjesenje je bilo uvesti istoznacnost ta tri entiteta ! Odnosno dati svoj trojici znak jednakosti, napravaiti Boga koji se manifestuje u tri oblika ; Ocu, Sinu i Duhu svetom.

    Negdje si rekao da je Trosjstvo branjeno na Nikejskom koncilu. To je tacno, ali samo sa aspekta prvog koncila. Dakle Trojstvo je branjeno kao pozivanje na prvi koncil, a ne pozivanje na izvorno Krscanstvo.

    Svari su isle u kratkim crtama ovako. Malo se kopira Neoplatonizam ( djelo filozofa Plotina ), zatim se u Bibliju napisu neke " dodatne recenice " koje bi sluzile kao materijalni dokaz Trojstvu ( comma Johanneum, sjeti se ove stavke nije bilo u grckom prevodu Biblije ), i onda se ide na koncil.
    Na prvom koncilu se izglasa jednoznacnost Oca i Sina, i malo se spomene Duh sveti.
    A za kasnije na drugom koncilu se BRANI Duh sveti kao jedan od manifesta Bozanskog entiteta.

    I sta reci na kraju. Jako mudar politicki potez crkve.

    PS : nije me bilo 3 dana, jesam vam nedostajao ? he he

    Ovakav odgovor mi govori da nisam dovoljno razumljivo objasnila ideju trojstva u svom prethodnom postu...

    Da se nadovezem dakle na svoj prethodni post i nadopunim ga uzimajuci za temelj ovo tvoje pisanje, jer trojstvo je jedna od kljucnih stvari koje treba jasno razumjeti...

    Bog jeste jedan, a ti si jasno razumio da su svi ljudi djeca Bozja.... U djetetu zivi duh roditelja,pa je logicno da u ljudima zivi duh Boga. (trebalo bi..)

    Objasnila sam vec naprijed, Otac, Sin i Duh sveti nisu tri boga, nego je to ilustracija jedinstva covjekovog ("Sin bozji"..) sa Bogom...
    Sina i Oca (tj. covjeka i Boga) povezuje Bozji duh ("Sveti uh") koji u covjeku (treba da) zivi...

    Interpretacija da trojstvo predstavlja tri boga ili uvodjenje politeizma na mala vrata u hriscanstvo jednostavno znaci da se pojam trojstva ne razumije pravilno...

    (Ako opet nije jasno sta hocu da kazem, mogu jos detaljnije i opsirnije o tome...)
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

Page 7 of 10 FirstFirst ... 345678910 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Da li je Isus Bog?
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 301
    Last Post: 15-03-08, 10:19
  2. Sveto rekao - ne
    By Hari Krisna in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 13
    Last Post: 23-09-05, 20:28
  3. Sveto, Milo i Davinic iznajmljuju satelit?
    By Janko23 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 25-08-05, 01:17
  4. OJADISE ovi nasi (Sveto) CHETNIKE (srpske poreske obveznike)
    By Monterico in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 24-01-05, 07:40
  5. Marovic: Prica o nezavisnoj Crnoj Gori nevazna
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 8
    Last Post: 17-11-04, 20:11

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •