Page 6 of 10 FirstFirst ... 2345678910 LastLast
Results 126 to 150 of 239

Thread: Sveto Trojstvo

  1. #126
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Mabuse jesi me to stavio na ignore?
    Daleko bilo. Da nije tebe na ovom forumu ne bi bilo ni mene.
    Nego Ego imam i ja ponešto u rukavu:
    A među onima koje stvaramo ima ljudi koji druge upućuju istini (tj. mene) i koji prema njoj pravedno sude. A one koji naše riječi poriču Mi ćemo malo po malo, a da oni neće ni znati, u propast voditi. (tj. prepoznaće se)
    Dakle ja samo govorim istinu. To što je Biblija takva kakva je i što je vaša knjiga mene ni malo ne tangira. Ja vam samo jasne dokaze pružam da je Biblija uveliko isprepravljana i jasne vam dokaze pružam da je samo Kuran istinska i zadnja Božija objava.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  2. #127
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ReNaIsSaNcE View Post
    Pustinjak je napisao jedan divan post ,koji prije svega treba da bude upucen tebi , i svima ostalima koji tumace Islam na ovako radikalan nacin ,nanoseci mu vezu stetu nego korist!Na islam ne gledam tvojim ocima. Moji prethodni postovi(ako su koga uvrijedili) su samo proizvod reakcije na tvoje konstantne provokacije na racun hriscanske vjere.A izazivas takvu reakciju kod covjeka, Mabuse.Uostalom ne bih se nikada mogla usuditi da kazem da su djelovi Kurana falsifikovani , tj. da nisu originali,pa sve i da imam ocigledne dokaze za to.'Nazalost' nemam toliku kolicinu drskosti u sebi da mogu reci da je nesto laz,ili falsifikat, a da znam da milioni dusa cijelim svojim bicem vjeruju u tu laz.
    Pustinjak je napisao jedan post koji iskazuje samo njegovo mišljenje. Međutim ja ovde neću da pričam čije je mišljenje tačno ili ne, već ću da pričam o dokazima koji očigledno potvrđuju da je Biblija izmijenjivana i da Kuran nije. Ti bi u tom slučaju trebala da imaš razuma pa da utvrdiš šta je istina a šta ne. Kažeš da se ne bi mogla usuditi da kažeš da su određeni djelovi Kurana falsifikovani i da imaš očigledne dokaze za to, međutim ti si to pokušala da predstaviš u predhodnim postovima i ako nisi nikakav dokaz imala. Istina je da milioni ljudi vjeruju u laž a meni budi zahvalna što tu laž otkrivam na tako elegantan način.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  3. #128
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ReNaIsSaNcE View Post
    Necu da zalazim u tvoje tvrdnje da Stari i Novi Zabjet nisu originalni textovi iz prostog razloga jer nemas valjane argumente.
    I bolje nemoj jer je ovo što ćeš pročitati samo jedan malecki dio:
    Čitaj i budi realna:
    I Jakov nadjenu ime onom mjestu Fanuil; jer, veli, Boga vidjeh licem k licu, i duša se moja izbavi. (Postanak 32,30)
    Pogledajmo šta kaže Jovan:
    Boga niko nije vidio nikad; jedinorodni sin koji je u naručju očinom, on ga javi. (Jovan 1,8)
    I vidjeh, a to oblik na oči kao oganj, od bedara mu dolje bješe oganj, a od bedara gore bješe kao svjetlost, kao jaka svetlost. (Jezekilj 8, 2)
    Idemo dalje:
    Jer ne govorih ocima vašim, niti im zapovijedih, kad ih izvedoh iz zemlje misirske, za žrtve paljenice ni za prinose. (Jeremija 7, 22)
    Ali Bog je prije toga ipak zapovijedio Mojsiju za žrtve paljenice i za prinose:
    Oltar od zemlje načini mi, na kome ćeš mi prinositi žrtve svoje paljenice i žrtve svoje zahvalne, sitnu i krupnu stoku tvoju. Na kome god mjestu zapovijedim da se spominje ime moje, doći ću k tebi i blagosloviću te. (Izlazak 20, 24)
    Dalje:
    I Saul pobi Amalike od Avile do Sura, koji je prema Misiru. I uhvati Agata cara Amaličkog živog, a sav narod njegov pobi oštrim mačem. (Samuilo 15, 7-8)
    Nakon toga u istoj knjizi nešto kasnije:
    I treći dan dođe David sa svojim ljudima u Siklag, a Amalici behu udarili na južnu stranu i na Siklag, i razvili Siklag i ognjem ga spalili. (Samuilo 30, 1)
    Dakle, kao što vidimo kaže se da je Saul pobio „sav narod Amalički“ da bi se u istoj knjizi nešto kasnije Amalijci opet pojavili! Da li riječ „sav“ označava da je sve pobijeno ili ne?
    Dalje:
    A Jesej rodi prvijenca svog Elijava, i Avinadava drugog i Samu trećeg, Natanaila četvrtog, Radaja petog, Osema šestog, Davida sedmog. (Prva Dnevnika 2, 13-15)
    Kao što vidiš kaže se da je David sedmi sin, međutim u sledećem citatu ih ima osam.
    Tako reče Jesej te prođoše sedam sinova njegovih pred Samuila; a Samuilo reče Jeseju: Nije Gospod izabrao tih. Potom reče Samuilo Jeseju; Jesu li ti to svi sinovi? A on reče: Ostao je još najmlađi; eno ga, pase ovce. Tada reče Samuilo Jeseju: Pošalji, te ga doevdi, jer nećemo sedati za sto dokle on ne dođe. (Prva Samuilova 16, 10-11)
    Dalje:
    Osamnaest godina bješe Joahinu kad se zacari, i carova tri mjeseca u Jerusalimu. Materi mu beše ime Neusta, kći Elnatanova, iz Jerusalima. (Druga o Carevima 24, 8)
    Ali u knjizi Dnevnika piše:
    Beše Joahinu osam godina kad poče carovati, i carova tri mjeseca i deset dana u Jerusalimu; i činjaše što je zlo pred Gospodom. (Druga Dnevnika 36, 9)
    Dalje:
    Imaše Ohozija dvadeset i dvije godine kad se zacari, i carova godinu dana u Jerusalimu. (2 Carevi 8, 26)
    Imaše Ohozija četrdeset i dvije godine kad poče carovati, i carova godinu dana u Jerusalimu. (2 Dnevnika 22, 2)
    Šta reći, očita kontradiktornost! Sveti Duh je nekoga obmanuo!
    A koliko je samo kontradiktornosti u Novom zavjetu! I u šta ti vjeruješ tj. kome?
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  4. #129
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mabuse ima ljudi koji pokusavaju da shvate Kuran, koji je kao i sto sam znas tesko tumaciti mnogima zbog njegove komplexnosti. Ti ljudi cesto koce kad naidju na ljude tvojeg kalupa. Ne mozes ti sad da odes u PG da stanes na trg, popnes se na stolicu i kazes ej ljudi vasa knjiga je laz, sve sto vi mislite i vjerujete ne valja.

    Ne mozes jer u Kuranu kazu '... da ce one medju njima koji budu ispravno vjerovali nagraditi ...' (ajet slijedi)
    Zatim smo, poslije njih, jednog za drugim naše poslanike slali, dok nismo Isaa (Isusa), sina Merjemina(Marijinog), poslali, kojem smo Indžil(Novi zavjet) dali, a u srca sljedbenika njegovih smo blagost i samilost ulili, dok su monaštvo oni sami, kao novotariju, uveli - Mi im ga nismo propisali - u želji da steknu Allahovo zadovoljstvo; ali, oni o njemu ne vode brigu onako kako bi trebalo, pa ćemo one među njima koji budu ispravno vjerovali nagraditi, a mnogi od njih su nevjernici. (57:27)

    Znaci ako izgubimo to medjuvjersko postovanje kao muslimani, izgubismo dosta. Kao minoritet u Evropi smo jako postovani, druge vjere u Arabiji ne uzivaju toliku slobodu i postovanje. Vrijeme je da i mi pocnemo da se ucimo elegantnosti i toleranciji. To nam na zalost nije urodjeno kao sto to jeste evropejcima. Ali zato se volimo ... elhamdulillah.

    I jos jedan interesantan pasus vezan za dawu, koju danas selefije i tekbir dzemat cesto zaboravljaju:

    Metoda opominjanja, savjetovanja i da'we(misionarstva) koje je koristio Poslanik saws, bio je takve prirode da bi se on obraćao uopćeno skupini koja ga ja slušala, i onda kada bi govorio o nekom konkretnom dogadjaju, primjeru ili te ličnosti koju je znao osobno da je učesnik u odredjenom djelu, o kojem je govorio, pa bi se obraćao uopćeno otprilike ovako: - Šta bi smo mi pomislili o tom i/ili takvom dogadjaju da se je desio nama - a znao je, tačno, o kome se direktno radi i da će ta osoba takav indirektan način obračanja lakše primiti i prihvatiti, negoli direktan, kada se gotovo svaka ličnost insana "mobilizira" i stavlja u odbrambenoj poziciji da sačuva svoj integritet, često puta i ne birajući sredstva i način za to, na žalost.

    A kada savjet daješ, čini to tajno, a nipošto javno, i to aluzijom, a nikada otvoreno. Ovo posljednje možeš učiniti samo onda kada dotični ne razumije tvoju aluziju, pa je potrebno savjet uputiti bez aluzije, to jest otvoreno. Nikada svoj savjet ne uslovljavaj nužnim prihvatanjem. Ako izađeš iz ovih okvira onda više nisi taj koji savjet daje, već si nasilnik koji želi pribaviti za sebe pokornost i vlast. I tada više ne izvršavaš svoju vjersku i bratsku dužnost. Dakle, ovdje se više ne radi o sudu razuma i prijateljstva, već o načinu kako vladar postupa sa svojim podanicima i gospodar sa svojim robovima. Nikada ne opterećuj svoga prijatelja više nego li mu i sam pružaš od sebe, jer ako budeš tražio više nego što daješ, onda činiš nasilje. I ne stječi osim pod uvjetom da trošiš i ne druži se osim pod uvjetam samoće. Ako tako ne postupiš, naškodićeš sebi samom i bićeš lošeg vladanja.

    Bez uvrede. Stava sam samo da agresivna dawa cini mnogo vise ruznoga, nego dobra.

    Es Selamu Alejkum

  5. #130
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Daleko bilo. Da nije tebe na ovom forumu ne bi bilo ni mene.
    Nego Ego imam i ja ponešto u rukavu:
    A među onima koje stvaramo ima ljudi koji druge upućuju istini (tj. mene) i koji prema njoj pravedno sude. A one koji naše riječi poriču Mi ćemo malo po malo, a da oni neće ni znati, u propast voditi. (tj. prepoznaće se)
    Dakle ja samo govorim istinu. To što je Biblija takva kakva je i što je vaša knjiga mene ni malo ne tangira. Ja vam samo jasne dokaze pružam da je Biblija uveliko isprepravljana i jasne vam dokaze pružam da je samo Kuran istinska i zadnja Božija objava.
    Al ne govorish mabuse istinu jer ti ne znash. Pitao sam te za Davida a ti me nisi poslusao. Covjek je mnogo muke imao u izvotu zbog svojih gresaka i sina je izgubio. Pa procitaj samo njegove psalme i koliko je tuge taj covjek u sebi nosio. Dusa mu je bila puna kajanja i tuge. Ali njegova vjera ga je pomogla da pobijedi.

    Pa iz toga razloga mu Bog nije dao da mu on podigne hram, vec sin njegov.

    Zivot jednog covjeka je prekompleksan i sadrzi mnogo detalja. Mi nismo sposobni ni svoj zivot da sazmemo sa objektivnoscu a kamoli tudji.

    Nemozesh tom metodologijom uproscavanja nista postici jer je rezultat povrsan. morash ukljuciti emocije koje daju sustinu smisla.

    Ja sam ove knjige citao jednu za drugom i tek upotpunjavanjem svih zajedno dolazim do sustinskih zakljucaka.
    Kuran je jasan, samo oni koji vjeruju u sve Bozije knjige su potpuni vjernici. Tome stremi Mabuse. Pozeli i pomoli se i pokusaj da nadjesh istinu koju trazish. Smjelima su vrata otvorena. Zato odbaci predrasude i udji cista srca u istrazivanje.

    Kod Boga je sve moguce,

    Pozdrav.
    Last edited by Ego_and_his_own; 05-01-07 at 21:31.

  6. #131
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Josh jedna stvar. Ja sam spreman da idemo zajedno korak po korak u onome sto nije jasno. Samo bez predrasudama vodjenim zakljucima.

    Kao sto kaze ajet:
    Ako sumnjaš u ono što ti objavljujemo, upitaj one koji čitaju Knjigu, prije tebe objavljenu. Tebi Istina od Gospodara tvoga dolazi, i nikako ne budi od onih koji su u sumnji. (Yunus, 94)


    Eto poziv korak po korak.

  7. #132
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pustinjak, svakako da cijenim tvoje savjete koji su sa filozofske tačke gledišta veoma realni. Ali, Kuran je Knjiga od Boga! U njemu nema filozofskih tekstova koji bi podržali takav stil obraćanja. Ukoliko detaljnije proučiš Kuran vidjećeš da Allah dž.š. uvijek govori Muhammedu s.a.v.s. da se sa prijetnjom obraća nevjernicima. Analiziraj samo riječ “RECI” kojom Allah dž.š. savjetuje Muhammeda s.a.v.s. kako da se obrati ljudima pa ćeš uvidjeti da je moj stav u potpunosti ispravan. Čitaj:

    1. Reci: “Ružno je to na što vas nevjerovanje vaše navodi, ako ste uopće vjernici.” Reci: “Ako je u Allaha džennet osiguran samo za vas, a ne i za ostali svijet, onda vi smrt zaželite, ako istinu govorite.” (2, 93)

    2. Oni govore da će u džennet ući samo Jevreji, odnosno samo kršćani. – To su puste želje njihove! – Ti reci: “Dokaze svoje dajte ako je istina to što govorite!” (2, 111)
    Kao što vidiš na kraju ove rečenice je znak uzvika.

    3. Kako govorite; “I Ibrahim, i Ismail, i Ishak, i Jakub, i unuci su bili Jevreji, odnosno kršćani?” Reci: “Znate li bolje vi ili Allah? Zar je iko gori od onoga koji skriva istinu znajući da je od Allaha? – A Allah motri na ono što radite.” (2,140)

    4. A onima koji se s tobom budu o njemu raspravljali, pošto si već pravu istinu saznao, ti reci: “Hodite, pozvaćemo sinove naše i sinove vaše, i žene naše i žene vaše, a doći ćemo i mi, pa ćemo se usrdno pomoliti i Allahovo prokletstvo na one koji neistinu govore prizvati!” (3,61)
    Kao što vidiš Allah dž.š. savjetuje Muhammeda s.a.v.s. da se pozove prokletstvo na nevjernike.

    5. Vi njih volite, a oni vas ne vole, a vi vjerujete u sve Knjige. Kad vas sretnu, govore: “Vjerujemo!” – a čim se nađu nasamo, od srdžbe prema vama grizu vrhove prsta svojih. Reci: “Umrite od muke!” Allahu su, zaista, dobro poznate misli svačije.
    (Kao što vidiš Allah dž.š. savjetuje Muhammeda s.a.v.s. da nevjernicima kaže “umrite od muke”). Ako kakvo dobro dočekate, to ih ozlojedi, a zadesili vas kakva nevolja, obraduju joj se. I ako budete trpjeli i ono što vam se zabranjuje – izbjegavali, njihovo lukavstvo vam neće nimalo nauditi. Allah, zaista, dobro zna ono što oni rade. (3,119-120)

    6. Reci; “O sljedbenici Knjige, zar da nas osuđujete zato što vjerujemo u Allaha i u ono što nam se objavljuje, i u ono što je objavljeno prije, - a većina ste grešnici?” (5, 59)

    Kao što vidiš Kuran u potpunosti podržava moj stil govora.
    Što se tiče poštovanja njihovog prema nama je dosta komplikovano pitanje oko kojeg bi mogli danima da raspravljamo. Većina njih ne poznaje ni sopstvenu vjeru, pa kako onda od takvih očekivati da poštuju islamsku vjeru.
    Kao dokaz moje tačnosti su ovi Božićni praznici, alcohol, pucanje, dinamiti itd., ili kako nas Kuran obavještava:
    Molitva njihova pored Hrama svodi se samo na zviždanje ili pljeskanje rukama; zato kaznu iskusite jer ne vjerujete. (8, 35)
    Tekst koji si označio zelenom bojom je uveliko netačan! Kao dokaz moje tačnosti je Kuran koji sam gore citirao. Riječ “RECI” navedena u svim gornjim ajetima kojom se Allah dž.š. obraćao Muhammedu s.a.v.s. kako da se obraća ljudima - uopšte ni malo ne liči na Muhammeda s.a.v.s. kakvog si ga ti želio predstaviti. Muhammed s.a.v.s. se kao što vidiš obraćao ljudima direktno a ne indirektno. Ako im Muhammed s.a.v.s. kaže umrite od muke ili većinom ste grešnici, da li je to direktno ili indirektno obraćanje!? Kuran ni na jednom mjestu ne govori vjernicima budite ljige, već govori budite jaki i borite se na Božijem putu!!!
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  8. #133
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Josh jedna stvar. Ja sam spreman da idemo zajedno korak po korak u onome sto nije jasno. Samo bez predrasudama vodjenim zakljucima.

    Kao sto kaze ajet:
    Ako sumnjaš u ono što ti objavljujemo, upitaj one koji čitaju Knjigu, prije tebe objavljenu. Tebi Istina od Gospodara tvoga dolazi, i nikako ne budi od onih koji su u sumnji. (Yunus, 94)


    Eto poziv korak po korak.
    Može nije problem nikakav. Mogli bi da počnemo od stvari npr. koje se tebi dopadaju najviše. Mogli bi da promijenimo temu o tome šta je u knjigama najgore i pričati o tome šta je u njima najbolje. Međutim, ja ću iz Biblije da podržim samo ono što se u potpunosti slaže sa Kuranom. Npr. sama Biblija govori na dosta mjesta da Isus Hrist nije osoba koja je mučena i ubijena i u tome se sa Kuranom poklapa.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  9. #134
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mabuse shvatam ja tebe i tvoju determinaciju kao i odlucnost vezanu za svetoKuransku istinitu poruku. Shvatam jer znam da je sveti Kuran jedina od knjiga koja proklamira da je ona knjiga istine. Nijedna druga knjiga (iz mojih skromnih istrazivanja) ne govori, ovo je istina. Kuran sveti daje, tu satisfakciju i pomoc, njegovim sljedbenicima.

    Mislim ipak da se iz bilo koje konverzacije o vjeri ne smije odbaciti onaj psiholoski aspekat dobra pri pripovjedanju ili pak debati. Malo je tesko, slazem se, osjetiti svu drskost kojom ljudi cesto gadjaju vjeru i Boga, ali uvijek pokusam shvatiti sta se desava u dusama tih ljudi, te sta je rezon njihovog bjesnila prema stvoritelju svijetova, iako je vjerniku jako tesko osjetiti tu paljbu po njegovoj cesto mirnoj i spokojnoj dusi. Zapitam se onda zasto, neko zdrav, lijep, pun zivota ljubavi i srece, aroganto i sa puno sebicnosti nece da prihvati ni Boga, ni vjeru. Mislim da je cesto tu kljuc shvatanja tog ljudskog internog konflikta, i da jednom sa te definisane tacke moze da se pocne bilokakav dalji progres ili pak shvatanje i primanje vjere k srcu, tj shvatanja srca te osobe.

    Vjera kao svaka, donosi covjeku mir, i zadovoljstvo duse. Pitanje je zasto ljudske duse odbijaju mir te vrste, i zive zivot u nemiru. Ili pak zasto mirne duse, koje su jednim dijelom vec blagoslovljene, nastavljaju Bozje neprihvatanje, vec su i one i kao blagoslovljene slabije od njihove sebicne ideje o samobicu i egoizmu individualnca kao takvog.
    U vidu presjecanja tog sebicnog stanja o samome sebi, Kuran preporucuje dnevnu molitvu, ne samo kao hvaljenje Boga, vec i kao jedan dubok rad na sebi tj. dzihad nefs (rat protiv svojeg ega). Dusevni aspekat se ne smije nikada zaboraviti jer pri tome vjera, pa i ona najljepsa ostaje kao ocerupana od svojeg blaga.

    Misljenja sam da zivimo jedno jako cudno vrijeme, i da je vjera kao pojam, pa bilo koja da je skrnavljena sa sviju strana. S time osjecam da postoje snage, velike jacine, koje zele njeno nepostojanje. Bilo da se radi o iskonskom judaizmu, hriscanstvu ili pak islamu. Uz to shvatam da se pored toga sto se vjera kao pojam i pojava zeli unistiti, zeli unistiti takodje i mir. Pojava mira i spokoja u dusama postaje ono sto se takodje zeli zamjeniti jakim strastima, konzumerizmom ili pak kultisanjem vjere o individui.

    Bilo kojoj dusi koja ima kontakta sa iskonskom vjerom danas se treba na tom putu pomoci. Saslusati. Pruziti ruku. Oni koji mogu, i u sebi imaju snagu bi trebali ruku takodje pruziti onima koji odbijaju sve sto je od Boga doslo i pokusati shvatiti sta, tj ko i koliko jako ih tjera tolikim odstupanjima.
    Ljudski ego je mocna masina. Masina koja moze daleko i mnogo. Oruzje koje spretno ubija. Konstantni rad nad svojim egom je neophodan svakom covjeku, ali je veliki broj dusa danas nesposoban da stavi i jedan korak od svojih tolikih koracanja u tu dimenziju. Obmana je postala prevelika, a iskren posao na dusi malo njih obavljaju. Ljudi od vjere, ma koje god da su, ako nisu u ratu, trebaju siriti mir. Izvan okvira rata, precizno detirminisanih, svaka vjernicka dusa treba siriti mir oko sebe, kao i dobra djela. Covjecanstvu nedostaje mir. Spokoj. Solidarnost.

    Kompijuteri su nam udebljali guzice. Ego je postao sve gladniji. Hoce jos, i jos i ponovo mu nije dosta. On hoce, mi mu dajemo. Nece Boga, mi mu ponovo dajemo, cinimo na volju, pustamo s uzde. A on ide. Galopi. Hvata pred sobom, i siri svoj djavolski teren igrama strasti. Svi mi, pa i oni najveci imaju tu djavolsku prgavost u sebi koja bi htjala da pljune Boga. Boze oprosti. Svi mi, htjeli ili nehtjeli imamo djavola u sebi. Neki u manjem dijelu, neki u jacem ili pak vrlo jakom. Ali treba mu se oduprijeti. Treba ga zviznuti sakom. Dominirati. Ne pusiti ga da nas vodi kako zeli. Smanjivati mu prostor, i svakodnevno gaziti i pokusavati smanjiti. Svima nama treba posao nad samim sobom. Treba molitva kao zahvalanost, mogucnost predanja i predaje dushe. Dusa ce kraj kad tad dozivjeti, ali je zivot jako sladji uz predhodnu svijesnu kapitulaciju i predanje.

    Neka je mir sa vama

  10. #135
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Mislim ipak da se iz bilo koje konverzacije o vjeri ne smije odbaciti onaj psiholoski aspekat dobra pri pripovjedanju ili pak debati. Malo je tesko, slazem se, osjetiti svu drskost kojom ljudi cesto gadjaju vjeru i Boga, ali uvijek pokusam shvatiti sta se desava u dusama tih ljudi, te sta je rezon njihovog bjesnila prema stvoritelju svijetova, iako je vjerniku jako tesko osjetiti tu paljbu po njegovoj cesto mirnoj i spokojnoj dusi. Zapitam se onda zasto, neko zdrav, lijep, pun zivota ljubavi i srece, aroganto i sa puno sebicnosti nece da prihvati ni Boga, ni vjeru. Mislim da je cesto tu kljuc shvatanja tog ljudskog internog konflikta, i da jednom sa te definisane tacke moze da se pocne bilokakav dalji progres ili pak shvatanje i primanje vjere k srcu, tj shvatanja srca te osobe.
    Ok. Ovo prihvatam.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  11. #136
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mabuse,imas li Sveto Pismo na hebrejskom i jelinskom?

  12. #137
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Obala Lozovache
    Posts
    2,773
    Thanks Thanks Given 
    16
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Mabuse,imas li Sveto Pismo na hebrejskom i jelinskom?
    ada shto ce ti ? Kao da ces ga znat prochitat ?!


  13. #138
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne radi se o tome,mozemo naci strucnjaka za hebrejski i jelinski,mada i ja znam ponesto,nego vidim da je Mabus iznosio iz Svetog Pisma neke stihove da Hristos nije BOG,Pa izgleda da covjek nije upoznat sa onim sto je najpotrebnije...
    Ali,cekam odgovor....

  14. #139
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Ne radi se o tome,mozemo naci strucnjaka za hebrejski i jelinski,mada i ja znam ponesto,nego vidim da je Mabus iznosio iz Svetog Pisma neke stihove da Hristos nije BOG,Pa izgleda da covjek nije upoznat sa onim sto je najpotrebnije...
    Ali,cekam odgovor....
    Kad malo shvatis tesko je i meni kao atheisti pomisliti da jeste bog.
    Mada je prihvatljivo da se bog sroza u ljudski oblik.

  15. #140
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Obala Lozovache
    Posts
    2,773
    Thanks Thanks Given 
    16
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Ne radi se o tome,mozemo naci strucnjaka za hebrejski i jelinski,mada i ja znam ponesto,nego vidim da je Mabus iznosio iz Svetog Pisma neke stihove da Hristos nije BOG,Pa izgleda da covjek nije upoznat sa onim sto je najpotrebnije...
    Ali,cekam odgovor....
    PA Hristos i nije Bog.On je Bozji sin .Po Bibliji sin Djevice Marije i Boga ( svetog duha ) .
    Bog nema ljudski oblik.


  16. #141
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hristos je Bogocevek!
    BOG radja BOGA,covjek covjeka,macka macku.....
    Hristos je jedinorodni Sin Bozji.Po tijelu je covjek a po duhu BOG,zato se zove Bogocovek!!!
    Pogledaj milis kako ga proroci nazivaju,`BOG silni`,kazu za Gospoda Hrista...

  17. #142
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Hristos je Bogocevek!
    BOG radja BOGA,covjek covjeka,macka macku.....
    Hristos je jedinorodni Sin Bozji.Po tijelu je covjek a po duhu BOG,zato se zove Bogocovek!!!
    Pogledaj milis kako ga proroci nazivaju,`BOG silni`,kazu za Gospoda Hrista...
    A ne pisase u Novom Zavetu cesto sin covjeciji za Isusa ?
    Ihtuse nije sve bukvalno, vecinom je alegorija !

  18. #143
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa naravno da nije,jer ako shvatimo sve bukvalno onda Sveto Pismo dovodi sebe u kontradikciju kad govori za Hrista da je Sin Bozji-Sin covjeciji.Sin covjeciji je dosao da sluzi,a Sin Bozji ce doci sa slavom da sudi zivima i mrtvima,kako to kaze Sveto Pismo.
    Hristos je ste sin covjeciji i Sin Bozji,on je istovremeno i BOG i covjek-Bogocovek.

  19. #144
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Pa naravno da nije,jer ako shvatimo sve bukvalno onda Sveto Pismo dovodi sebe u kontradikciju kad govori za Hrista da je Sin Bozji-Sin covjeciji.Sin covjeciji je dosao da sluzi,a Sin Bozji ce doci sa slavom da sudi zivima i mrtvima,kako to kaze Sveto Pismo.
    Hristos je ste sin covjeciji i Sin Bozji,on je istovremeno i BOG i covjek-Bogocovek.
    Da.
    Nego zanimljivo je sto i nakon objasnjenja, i samo objanjenje izgleda paradoksalno.

  20. #145
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sama dogma o Svetoj Trojici je neshvatljiva za nas um.Nijedan teolog,nijedan vjernik,niko na ovom bijelom svijetu ti je nece moci objasniti,da ti vadi citate iz Svetog Pisma i da se poziva na 2000-godisnje iskustvo Crkve da ali da ti objasni sustinu Svetog Trojstva-nikako.U Pravoslavnoj Crkvi postoji jedna poruka:Pokusaj da dokazes Sveto Trojstvo izgubices razum,pokusaj da ga negiras,izgubices zivot vecni.

  21. #146
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Sama dogma o Svetoj Trojici je neshvatljiva za nas um.Nijedan teolog,nijedan vjernik,niko na ovom bijelom svijetu ti je nece moci objasniti,da ti vadi citate iz Svetog Pisma i da se poziva na 2000-godisnje iskustvo Crkve da ali da ti objasni sustinu Svetog Trojstva-nikako.U Pravoslavnoj Crkvi postoji jedna poruka:Pokusaj da dokazes Sveto Trojstvo izgubices razum,pokusaj da ga negiras,izgubices zivot vecni.
    Ihtuse pominjel se sveto trosjstvo u Starom zavjetu ?
    Pitanje da li covjek moze odlucivati ko je bog, ili ko je u sklopu boga ? ( cisto sa vjerske strane ).
    Imanentnost boga tri u jedan je samo umotvorina Nikejskog sabora ?

    Ako se nesjecas prvo je izglasana imanentnost " Sina i Oca ", dakle sveto dvojstvo , pa onda sveto trosjstvo.

    Ne bi me cudilo da za 100 godina bude " sveti gudacki kvartet ". Unaprijed oprosti na ostrom sarkazmu.

    PS : odgovor na drugom topicu stize !

  22. #147
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Sama dogma o Svetoj Trojici je neshvatljiva za nas um.Nijedan teolog,nijedan vjernik,niko na ovom bijelom svijetu ti je nece moci objasniti,da ti vadi citate iz Svetog Pisma i da se poziva na 2000-godisnje iskustvo Crkve da ali da ti objasni sustinu Svetog Trojstva-nikako.U Pravoslavnoj Crkvi postoji jedna poruka:Pokusaj da dokazes Sveto Trojstvo izgubices razum,pokusaj da ga negiras,izgubices zivot vecni.
    Hahahaha,ali razum mozesh da izgubish,a zivot vjechni poshto ne postoji ne mozesh nikako,pa je sasvim fino mozesh iznegirat...
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  23. #148
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Blitzkrieg View Post
    Hahahaha,ali razum mozesh da izgubish,a zivot vjechni poshto ne postoji ne mozesh nikako,pa je sasvim fino mozesh iznegirat...
    HA HA HA najjaci komentar.

  24. #149
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Always at your disposal...
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  25. #150
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Brate Edgar,
    to nije tacno.U Sveto Trojstvo su vjerovali prvi hriscani.Ta dogma je branjena na Nikeo-Carigradskom saboru.Vidio sam kod Mabusa koji pravi greske kad koristi neke godine u vezi sa dogmama.To je greska.Ti imas postovanje Presvete Bogorodice jos od najranijih apostolskih dana i Svetih ikona.Prvi ikonopisac je bio evangelist Luka koji je nacrtao ``Bogorodicu sa djetetom``.Kad su se jeretici pobunili,sazvan je Efeski sabor i na njemu je osudjeno njihovo ucenje i potvrdjeno ime Sveta Bogorodice ali ono nije nikako nastalo tada.Ista ti je stvar sa Svetom Trojicom.Znaci,nemoj da mislis da je tada nastala dogma o Svetoj Trojici,ona je samo potvrdjena i ta dogma je nepromenjena evo skoro 2000 godina i nece se mijenjati.
    Cisto sa vjerske strane,u zivot vjecni vjeruje Pravoslavna Hristova Crkva....

Page 6 of 10 FirstFirst ... 2345678910 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Da li je Isus Bog?
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 301
    Last Post: 15-03-08, 10:19
  2. Sveto rekao - ne
    By Hari Krisna in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 13
    Last Post: 23-09-05, 20:28
  3. Sveto, Milo i Davinic iznajmljuju satelit?
    By Janko23 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 25-08-05, 01:17
  4. OJADISE ovi nasi (Sveto) CHETNIKE (srpske poreske obveznike)
    By Monterico in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 24-01-05, 07:40
  5. Marovic: Prica o nezavisnoj Crnoj Gori nevazna
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 8
    Last Post: 17-11-04, 20:11

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •