Page 5 of 10 FirstFirst 123456789 ... LastLast
Results 101 to 125 of 239

Thread: Sveto Trojstvo

  1. #101
    renaissance Guest

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post

    Ja mislim da covjek kao pojedinac jos i moze dospjeti u raj, ali moje ti je misljenje da u nebesko kraljevstvo ne moze dospjeti covjek sam, nego samo u paru sa voljenim bicem suprotnog pola sa kojim je postigao savrseno jedinstvo u ljubavi na svim razinama bitisanja (ko je to osjetio, sigurno ce da se slozi da je ljubavno jedinstvo sa voljenim bicem = nebeskom kraljevstvu... )
    .... pa mi se cini da je to nebesko kraljevstvo nazalost poprilicno prazno, dok je raj nesto popunjeniji....
    Neka,de! :grin: Ne rusi snove onima koji 'gore' planiraju sa cetri saputnice :grin:

  2. #102
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Neka samo sa 4 saputnice nego i isposnici nastradase

  3. #103
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [QUOTE=odli;527954]Mabuse..
    Prvo, ja nisam nikad doslovno rekla da curama ne prijaju obrezani momci; malo si me pogresno shvatio....

    Drugo, na konto ove insinuacije kako u neb. kraljevstvo mogu samo uskopljenici, evo sto mislim o tome : :shock:

    Ja mislim da covjek kao pojedinac jos i moze dospjeti u raj, ali moje ti je misljenje da u nebesko kraljevstvo ne moze dospjeti covjek sam, nego samo u paru sa voljenim bicem suprotnog pola sa kojim je postigao savrseno jedinstvo u ljubavi na svim razinama bitisanja (ko je to osjetio, sigurno ce da se slozi da je ljubavno jedinstvo sa voljenim bicem = nebeskom kraljevstvu... )
    .... pa mi se cini da je to nebesko kraljevstvo nazalost poprilicno prazno, dok je raj nesto popunjeniji....

    Meni nije potrebno subjektivno mišljenje, ja samo otvorim knjigu i nađem to pravilo. Zašto bih nagađao kad imam već rečeno!? A rečeno je da čovjek ide onamo đe je zaslužio. A u zavisnosti đe ode čekaju ga blagodati ili vatra. Ukoliko je tvoj momak loš a ti si dobra (a predpostavljam da jesi bar u fizičkom smislu), nećete ići na zajedničko mjesto. On će da se prži a ti ćeš u raju naći npr. nekog poput mene. Jedino će biti problem ako si ljubomorna jer ću pored tebe imati još koju.

    Odakle ti zakljucak da je Isus tu (ili bilo gdje...) rekao da se ne treba zeniti? Ne-ne!
    On je tu lijepo jasno i glasno rekao "ne mogu svi skontati sto ja hocu ovime reci, vec samo oni kojima je dano da razumiju, tj. koji su na malo visoj od samo puke doslovne razine... Pa zna se da je Isus stoput rekao "Govorim vam u pricama jer sad jos ne mozete da razumijete"... Dakle, jasno je da se njegove rijeci cesto ne mogu interpretirati doslovno, kao ni mnogo shtoshta iz ostatka Biblije...

    To je tvoje mišljenje, a ja te pitam kako ljudi monasi postadoše?
    Pa vidis da je i tebi jasno da Isus takve rijeci nije mislio bash doslovno; tako misle i hriscani, pa ne vidim onda u cemu je tvoj spor sa njima oko toga???

    A inace, ovo sto stalno govoris o tome da su ljudi umetali i iskrivljavali biblijske rijeci, bilo bi lijepo da sve to navedes konkretno, jedno po jedno, i das pravo znacenje svega toga, kako bi trebalo zapravo da glasi, pa ko je umetao, zashto, itd.... na posebnom topicu...
    To ću i da uradim, obećavam. Trebaće mi dosta vremena jer grešaka ima mnogo. Jedan Amerikanac je napisao knjigu o 50000 grešaka u Bibliji.
    Last edited by Mabus; 03-01-07 at 14:51.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  4. #104
    renaissance Guest

    Default

    A sta mislis ti mabuse , ima li u Kuranu kontradiktornosti?

  5. #105
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ReNaIsSaNcE View Post
    A sta mislis ti mabuse , ima li u Kuranu kontradiktornosti?
    Ne ni jedna jedina, to tvrdim. Navedi neke za koje misliš da su.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  6. #106
    renaissance Guest

    Default

    Kontradiktornosti ima Mabuse.Neki ajeti su zamijenjeni novim ajetima.
    23: 96 Ti lijepim zlo uzvrati.Mi dobro znamo sto oni iznose'
    67:26 'Reci, sam Allah zna!A ja sam duzan samo javno da opominjem
    ili...
    43:88-89'I tako mi poslanikovih rijeci , gospodaru moj,ovo su zaista ljudi koji nece vjrovati.Ti se oprosti od njih i reci 'ostajte u miru' - ta sigurno ce oni zapamtiti.
    A onda dolazimo do onogo famoznog ajeta koji kaze: ' Kada prodju sveti mjeseci , onda ubijajte mnogobosce gdje god ih nadjete ,zarobljavajte ih ,opsjedajte i na svakom prolazu docekujte! Pa ako se pokaju i budu molitvu obavljali i zekat davali ,ostavite in na miru ,jer Allah zaista prasta i samilostan je' .
    Ali ne , to nije kontradiktornost , vec nesto trece za sta ,naravno , imas obrazlozenje....:-?
    Ako se na jednom mjestu kaze 'vama-vasa vjera , a meni-moja' , ili u 'vjeri nema prisiljavanja' , a na drugom se kaze da se mnogobosci ubijaju i zarobljavaju , onda to nije kontradiktornost , vec sam ja izvukla rijeci iz konteksta.
    Koliko ja razumijem stvari Muhamed i njegovi sljedbenici su na silu sirili Islam , a u Kuranu kontradiktorno stoji da u vjeri nema prisile.
    Na jednom mjestu se kaze : 2:256 U vjeru nije dozvoljeno silom nagoniti - pravi put se jasno razlikuje od zablude!Onaj ko ne vjeruje u sejtana,a vjeruje u Allaha - drzi se za najcvrscu vezu,koja se nece prekinuti.A Allah sve cuje i zna'.Cemu onda ajeti o ubijanju nemuslimasnkog svijeta?I to ne samo u odbrani , vec je rijec o jednom otvorenom ratu , gdje je muslimanima dozvoljeno napadnuti sve nemuslimane.

    Sura 3 , ajet 56 to jasno kaze 'One koji ne budu vjerovali na strasne muke cu staviti i na ovome i na onome svijetu ,i niko ima nece pomoci' !
    ili...
    5:33'Kazna za one koji protiv Allaha i poslanika njegova vojuju i koji nered na zemlji cine jeste: 'Da budu ubijeni ,ili razapaeti,ili da im se unakrst ruke i noge odsijeku ili da se iz zemlje prognaju.To im je ponizenje na ovome svijetu ,a na onome,ceka ih patnja velika'.
    Kako to da Allah tako mijenja svoju volju?Od tolerancije prema 'nevjernicima' kojima se kaze 'vama -vasa vjera, a meni-moja' , do jedne potpune netolerancije gdje se tezi njihovom potpunom istrijebljenju?
    Last edited by renaissance; 03-01-07 at 23:17.

  7. #107
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    da li te mogu zamoliti renaissance da mi iz korana izvuces opise raja...


    hvala unaprijed

  8. #108
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ReNaIsSaNcE View Post
    Kontradiktornosti ima Mabuse.Neki ajeti su zamijenjeni novim ajetima.
    23: 96 Ti lijepim zlo uzvrati.Mi dobro znamo sto oni iznose'
    67:26 'Reci, sam Allah zna!A ja sam duzan samo javno da opominjem
    ili...
    43:88-89'I tako mi poslanikovih rijeci , gospodaru moj,ovo su zaista ljudi koji nece vjrovati.Ti se oprosti od njih i reci 'ostajte u miru' - ta sigurno ce oni zapamtiti.
    Što se tiče ajeta za koje navodiš da su izmijenjivani je obična glupost. Koji su ti dokazi za to što tvrdiš? Nemaš nikakav dokaz naravno. Iznijeti ovakve nebuloze je smiješno. Neću se osvrćati na to već ću laganice da zaobiđem ovakve navode. U nedostatku dokaza najlakše je reći da je neđe nešto zamijenjeno. To može i malo dijete reći i napamet lupiti šta je izmijenjeno. Za ovakve stvari nije potrebno neko umijeće ni znanje filozofije.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  9. #109
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ReNaIsSaNcE View Post
    A onda dolazimo do onogo famoznog ajeta koji kaze: ' Kada prodju sveti mjeseci , onda ubijajte mnogobosce gdje god ih nadjete ,zarobljavajte ih ,opsjedajte i na svakom prolazu docekujte! Pa ako se pokaju i budu molitvu obavljali i zekat davali ,ostavite in na miru ,jer Allah zaista prasta i samilostan je' .
    Ali ne , to nije kontradiktornost , vec nesto trece za sta ,naravno , imas obrazlozenje....:-?
    Što se tiče ajeta u kojemu se kaže da se ubijaju mnogobošci je tačno i ja to podržavam. Ja ću da ti navedem još koji ajet u kojima Allah dž.š. zapovijeda ubijanje nevjernika pa čitaj i neka ti se srce smiri:
    Borite se protiv onih kojima je data Knjiga, a koji ne vjeruju ni u Allaha ni u onaj svijet, ne smatraju zabranjenim ono što Allah i Njegov Poslanik zabranjuju i ne ispovijedaju istinsku vjeru – sve dok ne daju glavarinu poslušno i smjerno. (At-Tawba 29)

    I borite se protiv njih dok mnogoboštvo ne iščezne i dok samo Allahova vjera ne ostane. Ako se oni okane, - pa, Allah dobro vidi šta oni rade… (Al-Anfal 39)

    Borite se protiv njih! Allah će ih rukama vašim kazniti i poniziti, a vas će protiv njih pomoći, i grudi vjernika zaliječiti. (At-Tawba 14)


    Kad prođu sveti mjeseci, onda ubijajte mnogobošce gdje god ih nađete, zarobljavajte ih, opsjedajte i na svakom prolazu dočekujte! Pa ako se pokaju i budu molitvu obavljali i zekat davali, ostavite ih na miru, jer Allah zaista prašta i samilostan je. (At-Tawba 5)

    Kada se u borbi s nevjernicima sretnete po šijama ih udarajte sve dok ih ne oslabite, a onda ih vežite, i poslije, ili ih velikodušno sužanjstva oslobodite ili otkupninu zahtijevajte, sve dok borba ne prestane. Tako učinite! Da Allah hoće, On bi im se osvetio, ali On želi da vas iskuša jedne pomoću drugih. On neće poništiti djela onih koji na Allahovu putu poginu…(Muhammed 4)

    Vi ćete nailaziti na one koji žele da budu bezbjedni i od vas i od naroda svog: kad god se pozovu da budu mnogobošci, vrate se u bezvjerstvo. Ako se oni ne okane vas i ne ponude vam mir i ako ne prestanu vojevati protiv vas, vi ih hvatajte i ubijajte gdje god ih stignete, puno pravo vam dajemo protiv njih. (An-Nisa 91)

    Šta reći, sve je ovo tačno. Tako treba postupati prema nevjernicima. Nameće se pitanje u kojim slučajevima treba ovako postupati!? Naravno samo u slučaju samoodbrane, tj. u slučaju rata koji su nevjernici prvi otpočeli. Zato se u Kuranu kaže:

    I borite se na Allahovu putu protiv onih koji se bore protiv vas, ali vi ne otpočinjite borbu! – Allah, doista, ne voli one koji zapodijevaju kavgu. (Al-Baqara 190)

    Dopušta se odbrana onima koje drugi napadnu, zato što im se nasilje čini – a Allah je, doista, kadar da ih pomogne (Al-Hagg 39)

    I napadajte takve gdje god ih sretnete i progonite ih odande odakle su oni vas prognali. A zlostavljanje je teže od ubijanja! I ne borite se protiv njih kod Časnog hrama, dok vas oni tu ne napadnu. Ako vas napadnu, onda ih ubijajte!-neka takva bude kazna za nevjernike. (Al-Baqara 191)

    Sveti mesec je za sveti mjesec, a i u svetinjama vrijedi odmazda: onima koji vas napadnu uzvratite istom mjerom i Allaha se bojte, i znajte da je Allah na strani onih koji se grijeha klone. (Al-Baqara 194)

    Zar se nećete boriti protiv ljudi koji su zakletve svoje prekršili i nastojali da protjeraju Poslanika, i prvi vas napali? Zar ih se bojite? Preče je da se Allaha bojite, ako ste vjernici. (At-Tawba 13)

    Kao što vidiš u samoodbrani je dozvoljeno ubijanje. Da li bi se ti prije branila ili bi kako Isus tj. Matej kaže okrenula drugi obraz!?
    Last edited by Mabus; 04-01-07 at 16:55.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  10. #110
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ReNaIsSaNcE View Post
    Koliko ja razumijem stvari Muhamed i njegovi sljedbenici su na silu sirili Islam , a u Kuranu kontradiktorno stoji da u vjeri nema prisile.
    Na jednom mjestu se kaze : 2:256 U vjeru nije dozvoljeno silom nagoniti - pravi put se jasno razlikuje od zablude!Onaj ko ne vjeruje u sejtana,a vjeruje u Allaha - drzi se za najcvrscu vezu,koja se nece prekinuti.A Allah sve cuje i zna'.Cemu onda ajeti o ubijanju nemuslimasnkog svijeta?I to ne samo u odbrani , vec je rijec o jednom otvorenom ratu , gdje je muslimanima dozvoljeno napadnuti sve nemuslimane.
    Koliko ti razumiješ da je Muhammed s.a.v.s. širio na silu islam je u stvari tvoje nepoznavanje islamske religije. Preko savremenih medija i u današnjim školama kršćani uče da je Muhammed s.a.v.s. silom ugonio u vjeru. Ipak to je jedna obična laž. Sporazumi koje su Muhammed i njegovi sljedbenici načinili sa Kršćanima, Jevrejima i ostalim vjerskim grupacijama danas se čuvaju kao zasebni dokumenti. Ilustracije radi, nakon stavke u tekstu sporazuma načinjenog sa kršćaninom Ibn Harrisom b. Kabom i njegovim pristalicama, a koji je načinjen na inijacitivu Muhammeda, a. s. glasi: “Svi kršćani, koji žive na istoku i na zapadu, njihove vjere, crkve, životi, časti i njihova imovina pod zaštitom su Pejgambera (Muhammeda) i svih vjernika. Niko od onih koji žive po kršćanskoj vjeri neće nasilno biti prisiljavan da prihvati islam. Ako neko od kršćana bude podložen bilo kojem teroru ili nepravdi, muslimani su dužni da im pomognu.
    U zadnjim rečenicama tvog komentara postavila si pitanje kako to da Allah mijenja svoju volju jer se na jednom mjestu kaže da se mnogobošci ubijaju a na drugom se kaže vama vaša a nama naša vjera. O čemu se radi? Kada se živi u miru sa mnogobošcima njima je potrebno reći ukoliko neće da prihvate vjeru, vama vaša a meni moja vjera. Ukoliko mnogobošci otpočnu rat u tom ih slučaju treba ubijati, u samoodbrani naravno. Je li ispravnije braniti se ili im okrenuti i drugi obraz?
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  11. #111
    renaissance Guest

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Što se tiče ajeta za koje navodiš da su izmijenjivani je obična glupost. Koji su ti dokazi za to što tvrdiš? Nemaš nikakav dokaz naravno. Iznijeti ovakve nebuloze je smiješno. Neću se osvrćati na to već ću laganice da zaobiđem ovakve navode. U nedostatku dokaza najlakše je reći da je neđe nešto zamijenjeno. To može i malo dijete reći i napamet lupiti šta je izmijenjeno. Za ovakve stvari nije potrebno neko umijeće ni znanje filozofije.

    Ocigledno tebi jedinom nije poznat metod abrogacije , tj. ukidanja , ili zamjene jednog ajeta drugim ajetom.Ne znam zasto negiras tu cinjenicu Pa potpuno je normalno mijenjati odredjene ajete , iz prostog razloga zato sto su zivotne okolnosti u doba Muhameda mijenjale iz dana u dan.
    Ovo su ajeti koji jasno govore da je zamjene bilo!
    13:39 'Allah je dokidao sta je htio , a ostavljao sta je htio: u njega je glavna knjiga'
    ili...
    2:106 'Mi nijedan propis ne promijenimo ,niti ga u zaborav potisnemo ,a da bolji od njega ili slican njemu ne donesemo.Zar ti ne znas da Allah sve moze'

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Koliko ti razumiješ da je Muhammed s.a.v.s. širio na silu islam je u stvari tvoje nepoznavanje islamske religije. Preko savremenih medija i u današnjim školama kršćani uče da je Muhammed s.a.v.s. silom ugonio u vjeru. Ipak to je jedna obična laž. Sporazumi koje su Muhammed i njegovi sljedbenici načinili sa Kršćanima, Jevrejima i ostalim vjerskim grupacijama danas se čuvaju kao zasebni dokumenti. Ilustracije radi, nakon stavke u tekstu sporazuma načinjenog sa kršćaninom Ibn Harrisom b. Kabom i njegovim pristalicama, a koji je načinjen na inijacitivu Muhammeda, a. s. glasi: “Svi kršćani, koji žive na istoku i na zapadu, njihove vjere, crkve, životi, časti i njihova imovina pod zaštitom su Pejgambera (Muhammeda) i svih vjernika. Niko od onih koji žive po kršćanskoj vjeri neće nasilno biti prisiljavan da prihvati islam. Ako neko od kršćana bude podložen bilo kojem teroru ili nepravdi, muslimani su dužni da im pomognu.
    U zadnjim rečenicama tvog komentara postavila si pitanje kako to da Allah mijenja svoju volju jer se na jednom mjestu kaže da se mnogobošci ubijaju a na drugom se kaže vama vaša a nama naša vjera. O čemu se radi? Kada se živi u miru sa mnogobošcima njima je potrebno reći ukoliko neće da prihvate vjeru, vama vaša a meni moja vjera. Ukoliko mnogobošci otpočnu rat u tom ih slučaju treba ubijati, u samoodbrani naravno. Je li ispravnije braniti se ili im okrenuti i drugi obraz?
    Kako nema prisile , Mabuse??
    'Borite se protiv onih kojima je data knjiga, a koji ne vjeruju ni u Allaha ni u onaj svijet ,ne zabranjuju ono sto Allah i njegov poslanik zabranjuju.I ne ispovijedaju istinsku vjeru - sve dok ne daju glavarinu poslusno i smjerno'

    Dakle , ako si nevjernik ti si automatski rob!Ovdje se ne kaze da se boris protiv onih koji su prvi na tebe krenulil,vec se otvoreno poziva na rat protiv onih koji ne dijele ista vjerovanja.Ubistvo u odbrani nije ako se 'nevjernik' ubije samo zato sto govori protiv Allaha , i zato sto mu se ne klanja!Na verbalnu uvredu , Mabuse se odgovara verbalnom uvredom ( u krajnjem slucaju) , ako se vec ne moze presutati.
    3:56 'Oni koji ne budu vjerovali , na strasne muke cu staviti i na ovome i na onome svijetu,i niko im nece pomoci!'
    I ovim se ne siri Islam na silu , vec dobronamjerno?
    Quote Originally Posted by Mabus View Post

    Kad prođu sveti mjeseci, onda ubijajte mnogobošce gdje god ih nađete, zarobljavajte ih, opsjedajte i na svakom prolazu dočekujte! Pa ako se pokaju i budu molitvu obavljali i zekat davali, ostavite ih na miru, jer Allah zaista prašta i samilostan je. (At-Tawba 5)


    Šta reći, sve je ovo tačno. Tako treba postupati prema nevjernicima. Nameće se pitanje u kojim slučajevima treba ovako postupati!? Naravno samo u slučaju samoodbrane, tj. u slučaju rata koji su nevjernici prvi otpočeli. Zato se u Kuranu kaže:

    I borite se na Allahovu putu protiv onih koji se bore protiv vas, ali vi ne otpočinjite borbu! – Allah, doista, ne voli one koji zapodijevaju kavgu. (Al-Baqara 190)

    Dopušta se odbrana onima koje drugi napadnu, zato što im se nasilje čini – a Allah je, doista, kadar da ih pomogne (Al-Hagg 39)

    Kao što vidiš u samoodbrani je dozvoljeno ubijanje. Da li bi se ti prije branila ili bi kako Isus tj. Matej kaže okrenula drugi obraz!?
    Ajde ti meni reci je li ti pod napadom podrazumijevas i to sto neko govori protiv Allaha , sto mu se ne moli , i sto se se ne pridrzava pravila knjige?
    U ajetu 3:56 koji kaze 'One koji ne budu vjerovali na strasne muke cu staviti i na ovome i na onome svijetu , i niko im nece pomoci' - jasno govori da je rijec o mucenju samo zato sto neko ne vjeruje u Allaha i njegovog poslanika!Ne govori o samoodbrani,vec o direktnom napadu na neistomisljenika!

    Sto se tvog pitanja tice , na uvredu verbalnog tipa najcesce presutim.Sto znaci da sigurno ne bih ubila nekog zato sto me vrijedja i omalovazava koliko god me to boljelo.A moj ideal je da budem toliko jaka ,te da u potpunosti slijedim Matejevu poruku o podmecanju drugog obraza . Zelim potpuno da se oslobodim principa 'oko za oko ,zub za zub' ,koji mi u zivotu ne moze nista dobro donijeti. Mozda moze donijeti trenutno olaksanje, ali zato sigurno donosi pakao u nekim kasnijim momentima.A neko sam ko ipak gleda na dugorocne staze

    Naisla sam na jos jednu nelogicnost, Mabuse.Naime , na dosta mjesta u Kuranu se kaze da ce biti spasen onaj koji se pokaje prije smrti 'jer Allah prasta ,i milostiv je'. Dakle ako se ne pokaje prije smrti,smatra se da je umro kao nevjernik ,i zato ce vjecno ostati u Dzehennemu.
    A onda se u suri 4 , ajetu 18 kaze: 'Uzaludno je kajanje onih koji cine rdjava djela , a koji kad se nekom od njih priblizi smrt ,govore: 'Sad se zaista kajem'! - a i oni koji umru kao nevjernici , njima smo bolnu patnju pripremili'
    Znace, u jednom momentu Allah poziva na pokajanje , a drugom momentu kaze da je uzaludno???


    Jos jedna interesantna nelogicnost u vezi zena i poligamije ....
    U suri 4. , ajet 3. Allah kaze 'Ako se bojite da prema zenama sirotama necete biti pravedni ,onda se zenite sa onim zenama koje su vam dopustene ,sa po dvije , sa po tri , i sa po cetri.A ako strahujete da necete pravedni biti ,onsda samo sa jednom- ili eto vam onih koji posjedujete.Tako cete se najlakse nepravde sacuvati.
    da bi u istoj suri , ajet 129. rekao :Vi ne mozete potpuno jednako postupati prema zenama svojim ma koliko to zeljeli ,ali ne dopustite sebi takvu naklonost pa da jednu ostavite u neizvjesnosti.I ako vi budete odnose popravili i nasilja se klonili, - pa, Allah ce zaista oprostiti i samilostan biti'

    U prvom ajetu se kaze da se zene sa po dvije , tri i cetri ako se bojite da prema zenama necete biti pravedni , a onda se u istom ajetu kaze da se zene samo sa jednom ,ako strahuju da sa zenama nece biti pravedni , da bi se sledecim ajetom reklo da se ne moze postupati jednako sa zenama,koliko god oni to zeljeli
    Kako ti svatas poligamiju Mabuse , zivo me interesuje ?

    Evo sta sam jos primijetila u odnosu djece prema roditeljima...
    Kuran kaze...
    'Spusti krilo poniznosti pred roditeljima iz milosti i reci: Gospodaru moj,smiluj im se kao sto su i oni iz milosti odgajali me u djetinjstvu'
    ili....
    Muhaemd kaze: ' Dzenet je pod majcinim nogama' ( tj. djeca koja brinu o svojim roditeljima , i ukazuju im duzno postovanje zasluzice Dzennet'

    ...a onda se u jednom ajetu jasno kaze...(9:23)
    'O vjernici,ne prijateljite ni sa ocevima vasim ni sa bracom vasom ako vise vole nevjerovanje od vjerovanja.Onaj od vas koji bude s njima prijateljio,taj se doista prema tebi ogrijesio'
    Sad ja tebe pitam Mabuse , da li bi ti mogao imati ovakav tretman prema clanovima svoje familje?Da li bi mogao okrenuti ledja nekom ko te je,recimo, devet mjeseci nosio samo zato sto je odabrao drugaciji put od tvojega?
    Uz to , ovaj ajet jasno pokazuje da nemusliman muslimanu ne moze biti prijatelj, i to samo zato sto ne vjeruje u Allaha i njegovu objavu!

  12. #112
    renaissance Guest

    Default

    Opisi raja u Kuranu su potpuno materijalne prirode.Ne sticem utisak da je rijec o jednom mjestu gdje ce se uzivati duhovna zadovoljstva,vec iskljucivo materijalna.

    Evo neki ajeti koji svjedoce tome...
    76:12-19 I dzennetom i svilom ih za ono sto su trpjeli nagraditi ;naslonjeni na divanima ,oni u njemu ni zegu ni mraz nece osjetiti,i blizu ce im hladovina njihova biti ,a plodovi njihovi ce im nadohvat ruke stajati;sluzice ih iz srebrnih posuda i casa prozirnih ,prozirnih od srebra ,ciju ce velicinu prema zeljama njihovim odrediti.U njemu ce iz case pice inbirom zacinjeno piti; sa izvora u dzenetu,koji ce se Selesebil zvati.Sluzice ih vjecno mlada posluga - da ih vidis pomislio bi da su biser posuti'

    Dakle , radi se iskljucivo o tjelesnom uzitku ,a ne duhovnom.U dzenetu ce vjernici uzivati u svim onim zadovoljstvima kojih su se lisavali na ovom svijetu: u zenama , jelu, picu , hladovini,vjecito mladim slugama....
    78:31-34 'A onima koji su se Allaha bojali zelje ce se ostvariti: basce i vinogradi,i djevojke mlade , godina istih,i pehari puni'
    ili...
    56:17 'Sluzice ih vjecno mladi mladici, sa casama i ibricima i peharom punim pica iz izvora tekuceg - od koga ih glava nece boljeti i zbog koga nece pamet izgubiti.I vocem koje ce sami birati.I mesom pticijim kakvo budu zeljeli.U njima ce biti hurije ociju krupnih ,slicne biseru u skoljakama skrivenom,kao nagrada za ono sto su cinili'

    Vino je prema Kuranu na ovom svijetu strogo zabranjeno.Na onom drugom nije.
    17:15 'Zar je Dzennet ,koji je obecan onima koji se Allaha boje -u kome su rijeke od vode neustajale ,i rijeke od mlijeka nepromijenjena ukusa ,i rijeke od vina , prijatna onima koji ga piju'

    Ne samo sto ce scena vjernika ,koji van sebe od uzivanja , uzimaju svoje zasluzene hurije biti uobicjena u raju , vec ce on biti i mjesto na kojem nece biti zabrane alkoholu! Sex & alcohol!
    56:27-37 ' A oni srecni -ko su srecni?!' Bice medju lotosovim drvecem bez bodlji , i medju bananam plodovima nanizanim .I u hladovini prostranoj ,pored vode tekuce ,i usred voca svakovrsnog kojeg ce uvijek imati i koje nece zabranjeno biti!I na posteljama uzdignutim.Stvaranjem novim mi cemo hurije stvoriti i djevicama ih uciniti milim muzevima njihovim,i godina istih

    Moram priznati da je ovakav opis jedna lijepa motivacija vjerniku...ali samo onom kome su materijalne vrijednosti jedini sistem vrjednovanja...

    Jos jedna stvar... Kuran kaze da ce u rajske baste uci onaj koji bude poginuo u borbi za vjeru, te da ce uzivati sve blagodeti raja.Ako je opis raja jedna metafora koju ne treba doslovno shvatati(sto mi je i reklo par vjernika) , onda mogu reci da je jedna opasna metafora.Toliko opasna da ce podrzati jednog 'vjernika' da u samoubilackom napadu odnese na stotine nevinih i neduznih zivota , i to sve zarad 'visih ciljeva',i sigurnog ulaska u rajske baste....

    Nemam vise vremena pisati danas...poz.

  13. #113
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sto se tice ovoga:...

    Quote Originally Posted by Mabus
    kako ljudi monasi postadoše?
    Monastvo je dobrovoljan izbor i predstavlja u sustini zrtvu ili naknadu za grijehe. Jasno je da to nije prirodno stanje covjeka, jer Bog je "covjeka stvorio po svome oblicju - musko i zensko" (Postanje 1:27)

    Od jedine tri zapovjedi date prvim ljudima, druga je bila "mnozite se'....Bog je muskarca i zenu stvorio sa namjerom da budu zajedno i postanu "jedno tijelo" (Postanje 2:24) I Adamu je dao "samo" jednu zenu....

    Valjda se slaze svako da Bog najbolje zna sta je za covjeka dobro; da je dobro muskarcu imati vise zena, on bi ih dao Adamu...

    Visezenstvo je Muhamed dozvolio samo zbog specijalnih okolnosti koje su u to doba vladale tamo gdje je zivio, jer je zbog cestih ratova bilo mnogo siromasnih udovica, pa mu je naum bio da ih tako zbrine...znas tu pricu sigurno dobro, Mabuse..

    Visezenstvo, kao ni monastvo, nije originalni Bozji naum...

    Quote Originally Posted by ReNaIsSaNcE
    Vino je prema Kuranu na ovom svijetu strogo zabranjeno.Na onom drugom nije.
    Zanimljivo....Kako recimo to objasniti...
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  14. #114
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [QUOTE=ReNaIsSaNcE;529125]
    Ocigledno tebi jedinom nije poznat metod abrogacije , tj. ukidanja , ili zamjene jednog ajeta drugim ajetom.Ne znam zasto negiras tu cinjenicu Pa potpuno je normalno mijenjati odredjene ajete , iz prostog razloga zato sto su zivotne okolnosti u doba Muhameda mijenjale iz dana u dan.
    Ovo su ajeti koji jasno govore da je zamjene bilo!
    13:39 'Allah je dokidao sta je htio , a ostavljao sta je htio: u njega je glavna knjiga'
    ili...
    2:106 'Mi nijedan propis ne promijenimo ,niti ga u zaborav potisnemo ,a da bolji od njega ili slican njemu ne donesemo.Zar ti ne znas da Allah sve moze'
    U Kuranu ništa nije zamijenjivano niti jedan jedini ajet. Ajet koji si navela je izvučen iz konteksta a ja ću ti jasno reći o čemu se radi.
    Npr. kao što znamo po Kuranu je zabranjeno jesti strv, krv i svinjsko meso, ali u Mojsijevo vrijeme Allah dž.š. je zabranio sledeće:
    Jevrejima smo sve životinje koje imaju kopita ili kandže zabranili, a od goveda i brava njihov loj, osim onog s leđa ili s crijeva, ili onog pomiješanog s kostima. Time smo ih zbog zuluma njihova kaznili; i Mi, zaista, govorimo istinu. (6, 146)
    Nakon pročitanog ovog ajeta jasno nam je odkud ovaj koji si navela pa pročitajmo:
    39. Allah je dokidao šta je htio, a ostavljao šta je htio; u Njega je glavna Knjiga.
    Dakle Kuran je glavna Knjiga i zadnja objava a kad se kaže dokidanje - misli se u odnosu na prethodno objavljene Knjige a ne na dokidanje u samom Kuranu. To je makar svakom ko imalo poznaje islam jasno. Takođe i drugi ajet me u potpunosti podržava u tome koji si navela:
    Mi nijedan propis ne promjenimo, niti ga u zaborav potisnemo, a da bolji od njega ili sličan njemu ne donesemo. Zar ti ne znaš da Allah sve može? (2, 106)
    Dakle, kaže se da su orginalni Tora i Indžil dosta slični Kuranu, a da objava u Kuranu nije u potpunosti ista kao u Tori i Indžilu, koja ne može ni biti ista zbog protoka vremena od jedne do druge Knjige i događaja koji su se desili u međuvremenu. U ovom ajetu se takođe kaže “propis”, a zna se šta je propis a šta rečenica, sura ili ajet. Kad se kaže da se ni jedan novi propis ne promijeni ne misli se ni na jednu novu rečenicu. Čitaj malo bolje.
    Kako nema prisile , Mabuse??
    'Borite se protiv onih kojima je data knjiga, a koji ne vjeruju ni u Allaha ni u onaj svijet ,ne zabranjuju ono sto Allah i njegov poslanik zabranjuju.I ne ispovijedaju istinsku vjeru - sve dok ne daju glavarinu poslusno i smjerno'

    Ja ti opet kažem čitaj malo bolje. Borite se protiv onih kojima je data Knjiga misli se na sve kojima je data Knjiga: Jevrejima, Hrišćanima, Muslimanima. U daljem dijelu rečenice se kaže koji u Boga ne vjeruju i ne smatraju zabranjenim ono što je zabranjeno. Dakle borite se protiv onih koji smatraju blud, incest, ubijanja djece, psovanje i ruganje Bogu, silovanja žena itd. dozvoljenim bili oni Muslimani, Jevreji ili Hrišćani. U ovom ajetu se ne misli na oružanu borbu. Da li se kaže ubijajte ih ili borite se protiv njih?
    3:56 'Oni koji ne budu vjerovali , na strasne muke cu staviti i na ovome i na onome svijetu,i niko im nece pomoci!'
    I ovim se ne siri Islam na silu , vec dobronamjerno?
    Međutim, ovaj ajet govori šta će biti sa nevjernicima i to je fakat. Ovaj ajet napada neistomišljenika i to je tačno. Božiji zakoni ne poznaju kompromise. Kuran je zadnja objava svim svjetovima. Kao što rekoh vjera je stvar spoznaje a ne stvar nasljedstva od predaka a ti pročitaj pa uporedi Kuran i Bibliju. Kada su Muhammeda s.a.v.s. pitali koje je tvoje najveće čudo, on je rekao Kuran. E sad se pitaš zašto je Kuran čudo? Zato što najnoviji naučni dokazi otkriveni u zadnjih stotinjak godina potvrđuju ono što je u Kuranu zapisano prije 1400 godina. Sve dokaz do dokaza i ne postoji niti jedan jedini koji se kosi sa naukom. Moje poštovanje, jedan iskreni savjet, bolje bi ti bilo da to pretražuješ.
    Last edited by Mabus; 04-01-07 at 23:04.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  15. #115
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U suri 4, 18 se kaže:
    Uzaludno je kajanje onih koji čine rđava djela, a koji, kad se nekom od njih približi smrt, govore: “Sad se zaista kajem!” a i onima koji umru kao nevjernici. Njima smo bolnu patnju pripremili. (4, 18)
    Ne postoji ni jedan ajet koji govori da će Allah oprostiti nevjernicima pokajanje kad im se smrt približi, tj. kad oni to osjete. Molim te nađi mi takav ajet! Allah će oprostiti samo pokajanje ljudima koji se na vrijeme pokaju i poprave a ne onima koji se pokaju pred smrt koju su osjetili. Dakle nema kontradiktornosti. Kada hoćeš da navedeš kontradiktornost iznesi konkretno dva različita ajeta.

    Što se tiče žena ukoliko čovjek ima četiri žene ne može svaku isto voljeti. Neku voli više, neku manje ali je kuranskim ajetom koji si navela obavezan da prema svakoj bude pravedan. Npr. ukoliko hoće da im kupi poklone ne smije nekoj kupiti veći poklon a nekoj manji ili nekoj ništa ne pokloniti. Dakle, jasno se kaže da mora biti pravedan prema njima. Zaista je smiješno đe tražiš nelogičnosti.
    Što se tiče poligamije naravno da je prihvatam. U Americi ima trenutno oko 8 miliona žena više nego muškaraca. Šta će biti sa njima? Hoće li ostati nevine? Današnje prostitutke su uglavnom neudate žene. Ukoliko bi se udale mnogo bi manje bilo prostitucije i svakojakih bolesti.
    Što se tiče ajeta za oca i majku u potpunosti podržavam Kuran. I tačno je da "nevjernik vjerniku" ne može biti iskreni prijatelj. A što se tiče da li hrišćanin može biti prijatelj muslimanu u Kuranu se kaže:
    Ti ćeš sigurno naći da su vjernicima najljući neprijatelji Jevreji i mnogobošci; I svakako ćeš naći da su vjernicima najbliži prijatelji oni koji govore: "Mi smo Hrišćani", zato što među njima ima sveštenika i monaha i što se oni ne ohole. (Al-Maida 82)
    Što se tiče vina u Kuranu, misli se na bezalkoholno vino. Kao što znate postoji mastika a postoje i bezalkoholna piva.
    I na kraju niđe ni jednim ajetom Kuran ne podržava samoubilačke napade.
    Nego, vidjećemo uskoro ratne zakone kao i zakone vezane za ženu opisane u Bibliji.
    Last edited by Mabus; 04-01-07 at 23:33.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  16. #116
    renaissance Guest

    Default

    Mabuse,
    Sto se tice tvog prvog posta....

    Ako Allah na jednom mjestu kaze : 'Ti lijepim zlo uzvrati.Mi dobro znamo sta oni iznose' , a onda u sledecim ajetima kaze 'da se vjernici sacekuju i docekuju na svim mjestima' ...to za tebe nije izmjena???Prvo potvrdjuje onu Matejevu tezu o podmetanju drugog obraza,a onda se vraca na sasvim suprotan prrincip- 'svakome prema zaslugama'.Ma , kako da ne....
    Evo kako se to moze objasniti...Muhamed je prolazio kroz razlicite faze.U prvim godinama objave Kurana ,kada nije imao puno sljedbenika medju svojim redovima ,moze se osjetiti zavidan nivo tolerancije prema nevjernicima.Otuda ajeti koji kazu:
    'Ti lijepim zlo uzvrati.Mi dobro znamo sta oni iznose'
    'Reci sam Allah zna!A ja sam duzan samo javno da opominjem'
    'Gospodaru moj,ovo su zaista ljudi koji nece vjerovati.Ti se oprosti od njih i reci: 'Ostajte u miru'- ta sigurno ce oni zapamtiti'
    U sledecim godinama , tj. godinama sirenja njegove moci , dozvoljava se napad u samoodbrani.Ajet koji svjedoci o tome:
    'Dopusta se odbrana onima koje drugi napadnu , zato sto nasilje cine.A Allah ih je doista kadar pomoci'.
    I poslednja faza , faza kada je Islam dovoljno rasprostranjen ,i kada se moze povesti otvorena borba protiv nevjernika ;
    5:33 'Kazna za one koji protiv Allaha i poslanika njegova vojuju,i koji nered na zemlji cine jeste a budu ubijeni ,ili razapeti,ili da im se unakrst ruke i noge osijeku ,ili da se iz zemlje prognaju.To im je ponizenje na ovome svijetu,a na onome,ceka ih patnja velika'
    Dakl,kako su se mijenjale opste zivotne prilike , tako su se mijenjali i ajeti koji su se prilagodjavali novonastalim okolnostima.
    ili 3:56 'Oni koji ne budu vjerovali, na strasne muke cu staviti , i na ovome i na onome svijetu ,i niko im nece pomoci!'
    Interesantno je da si kao odgovor na ovaj ajet rekao :'Ovaj ajet napada istomisljenika,i to je tacno.Boziji zakoni ne poznaju kompromise.Ja pitam tebe...ako boziji zakon ne poznaje kompromise... kako to da se na jednom mjestu neistomisljenik ne napada ,vec mu se govori da 'ostaje u miru' , kao i to da postoje ajeti u kojima se vjernicima porucuje 'da na zlo lijepim uzvracu , a onda se na nekim drugim mjestima vidi jasan napad na neistomisljenika.Ja mislim Mabuse , da Kuran itekako poznaje kompromise... samo kad hoce
    Necu da zalazim u tvoje tvrdnje da Stari i Novi Zabjet nisu originalni textovi iz prostog razloga jer nemas valjane argumente.
    Ja u Allaha ne vjerujem,ali ga ne omalovazavam.Uz to , ne cinim incest, ne silujem, ne cinim protivprirodni blud, ne cinim zlo djeci...ali ne vjerujem u Allaha.Kuran jasno kaze Mabuse : ' Oni koji ne budu vjerovali na strasne muke cu stvaiti i na ovom i na onom svijetu,i niko im nece pomoci' ... sto si ti potvrdio , rekavsi da 'Boziji zakoni ne poznaju kompromise'.
    Pomenuo si da se Allah bori protiv onih koji siluju.Dozvolices mi da napravim jednu paralelu.Naime, zene koje su ratni prlijen pripadaju muskarcu , o cemu svjedoci 50. ajet , sure 33. koji kaze : 'Mi smo ti dozvolili da budu zene tvoje one kojima si dao vjencane darove njihove ,i one u vlasti tvojoj koje ti je Allah dao iz plijena ...'Svakako da takve zene nisu imale pravo odluke.One su ratni plijen.Moras priznati Mabuse da su jako,jako rijetki primjeri da zena zarobljenica zavoli svog gospodara...pogotovo ako je taj isti gospodar lisio zivota onog muskarca sa kojim je ona prije zivjela(sto je vrlo vjerovatno!) ...ili brata....ili oca.Ako zumes u obzir ajet 223 , sure 2. koji kaze 'Zene vase su njive vase,i vi njima prilazite kako hocete...',prilazenje takvoj zeni kao sopstvenoj njivi je ravno silovanju...
    Last edited by renaissance; 05-01-07 at 13:31.

  17. #117
    renaissance Guest

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    U suri 4, 18 se kaže:
    Uzaludno je kajanje onih koji čine rđava djela, a koji, kad se nekom od njih približi smrt, govore: “Sad se zaista kajem!” a i onima koji umru kao nevjernici. Njima smo bolnu patnju pripremili. (4, 18)
    Ne postoji ni jedan ajet koji govori da će Allah oprostiti nevjernicima pokajanje kad im se smrt približi, tj. kad oni to osjete. Molim te nađi mi takav ajet! Allah će oprostiti samo pokajanje ljudima koji se na vrijeme pokaju i poprave a ne onima koji se pokaju pred smrt koju su osjetili. Dakle nema kontradiktornosti. Kada hoćeš da navedeš kontradiktornost iznesi konkretno dva različita ajeta.
    A kakvo je to pokajanje 'na vrijeme' , Mabuse.Ja isto tako ne vidim ni jedno mjesto u Kuranu u kojem se tacno precizira do kada je pokajanje prihvatljivo.Uz to ...jedno od osnovnih svojstava Allaha je da On sve zna , sve cuje , i sve vidi. Dakle , ako sve zna i vidi , sigurno ce znati da napravi razliku izmedju iskrenog i laznog pokajanja,cak ako je i o cajtnutu rijec ,kao i cistog i mracnog srca.Ne vidim zasto bi vrijeme pokajanja,ako je iskreno, predstavljalo problem...

    Što se tiče žena ukoliko čovjek ima četiri žene ne može svaku isto voljeti. Neku voli više, neku manje ali je kuranskim ajetom koji si navela obavezan da prema svakoj bude pravedan. Npr. ukoliko hoće da im kupi poklone ne smije nekoj kupiti veći poklon a nekoj manji ili nekoj ništa ne pokloniti. Dakle, jasno se kaže da mora biti pravedan prema njima. Zaista je smiješno đe tražiš nelogičnosti.
    Ovo je jako tuzno sto si rekao. Znas , ja ne mislim da je bas pravedno da zena zivi u zajednici u kojoj zna da je voljena manje od neke druge...u kojoj zna da uvijek postoji ona koja se vise voli. Pravednost se ne mjeri u materijalnim stvarima Mabuse!Dzaba zeni sve materijalne stvari ovoga svijeta ako zivi sa covjekom koji je ne voli! Savrsenstvo prave ljubavi se moze dozivjeti jedino u paru , a tom savrsenstvu tezi svaka zena, pa i muskarac.Nepravedno je zeni uskratiti tu mogucnost Mabuse.Jer ako nije voljena u tvom domu , mozda ce u nekom drugom biti ideal ljubavi
    Što se tiče poligamije naravno da je prihvatam.
    Onaj koji nije za jednu , nije ni za dvije
    U Americi ima trenutno oko 8 miliona žena više nego muškaraca. Šta će biti sa njima? Hoće li ostati nevine? Današnje prostitutke su uglavnom neudate žene. Ukoliko bi se udale mnogo bi manje bilo prostitucije i svakojakih bolesti.
    Ooooogromna je razlika izmedju sexualno aktivne zene i prostitutke!. Znas Mabuse ...zene su malo vise od banke serviranih jajnih celija koje cekaju svoje muskarce da ih oplode.U prirodi savake zene je da potomstvo dobije sa onim muskarcem sa kojim je ostvarila apsolutnu ljubav.Najveci kompliment koji jedan muskarac moze da dobije od zene koju voli je da ona zeli dijete sa njim!
    Stvarno si smjesan! Mislis da bi kolektivno zbrinjavanje zena smanjilo broj prostitutki u svijetu? Ja imam prrijedlog da se napravi jedan azil za raspustenice...da ih fino vakcinisemo i dezinfekujemo , te da ih pocnemo polako udomljavati...
    Uz to...uz svo duzno postovanje prema muskom rodu...nije bas tako jednostavno da se jedan muskarac uhvati u kostac sa cetri zene.Potrebna je tu velika snaga , spretnost i izdrzljivost.A da su nam muskarci prijeko potrebni-jesu!Te shodno tome , moramo voditi racuna o njihovom ocuvanju


    Što se tiče vina u Kuranu, misli se na bezalkoholno vino. Kao što znate postoji mastika a postoje i bezalkoholna piva.
    Mislis na vina u Dzenetu? Hmmm...ja ni na jednom mjestu nisam vidjela da Kuran spominje mastiku
    Last edited by renaissance; 05-01-07 at 04:25.

  18. #118
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Postovana Renaissance,

    Srceparajuci bol, koji proizilazi iz vasih postova me je naveo da vam iz ljubavi prema visinama, na cijim je najvisim stepenima ON, svemoguci, milostivi, odgovorim ukratko. Jako je bolno, za svakog vjernika gresnika, pa i onog pocetnika osjetiti rvanje svetim Kuranom ove vrste. Citam vas i pokusavam shvatiti ovih zadnjih dana. Uronili ste duboko osjeca se, ali mislim da nacin nije najbolji te sebi dadoh za pravo da vam se obratim. Kuranu svetom, se prilazi s mirom, avdesom. Ljubavlju. Ali nije mir i spokoj potreban samo u njegovom istrazivanju. Mirom se prilazi i molitvi, zivotu, i mirom bi fakticki trebalo da se pridje svim mogucim situacijama na koje nas zivot navede. Absolutni mir nam svima nije moguc, jer svi nemamo isti blagoslov, tako da se u 'miru koji varira' trebamo ipak potruditi da nemirni, posto se to svakome desi, ne prilazimo ni Kuranu, ni molitvi. U takvim situacijama dolazimo samo do nepotrebnih sudara ili pak rvanja u kojim smo uvijek baceni na tlo i ostavljeni kao jako sitni. Kuran je jaka knjiga. Rvanje ove vrste moze da zaboli. I duh. I mozak. Bolje je mozda ostaviti ga sa strane neko vrijeme, pa mu ponovo prici poslije potrebnog perioda, nego se rvati u ovom stilu. Niko od nas nece biti vjernik dok ne odgovori na svih onih 1001 pitanje koja leze u nama. Na lijepom ste putu i neka vam Allah svemilosni otvori sve njegove ljepote, i neka vam posalje mir.

    Imam osjecaj da ste se previse razmahali, i malo se udaljili od esence. Kuran sveti i profet Muhamed, mir neka ja sa njim, i hadisi, i profeti prije njih, i svi ovi ratovi, i hiljade godina i sva proslost su tu za VAS! Kao poklon, od svevisnjeg. Da bi mislili. Sebe uzdizali, i na sebi radili. Da bi prevashodno VI uspjeli put ka vjecnosti. Dat vam je stari i novi zavjet. Dat vam je Kuran i sunnet, kao poklon da bi bili uspjesni na putu ka vjecnosti.

    Svi cemo mi u raj akoBogda! Pa i Sadam akoBogda! Ja vjerujem u takvog Boga. Ali ljepsi ce biti zivoti na zemlji onima koji se vinu u visine molitve prihvatajuci Islam na njihovim grudima, i sireci taj mirisni mir oko sebe. takvi ce i gore uzivati vise stepene. Hadis kaze ko kaze 'Eshedu en La ilahe ilalah, we eshedu enne Muhamede Resurulah' ce uci u raj! Zasto onda klanjati? Zivjeti? Cemu muka? Imace i onih koji ce u raj uci uz prisustvo velikog Allaha, i osjetiti i tu blagodat. Neka nas Allah ucini od onih koji ce to dozivjeti, i neka nam ucvrsti vjeru.

    Ukratko cu vam jos odgovoriti na par tacaka. Vezano za raj znajte da opisi nisu samo materjalni. Ima ljudi, rijetkih, koji ce u raju biti uz Allaha samo. To ce biti najvisi stepen raja, ali ga svi nece moci dostici! Vrh je cisto duhovan. Ali Allah ipak najbolje zna. Par puta sam primjetio da konfuziju oko dvije vazne strane svete knjige. Jedna je vezana samo za ono vrijeme za koje je pisan Kuran, i kao takva se mora 'transportovati' u ovo nase danasnje, a to svako ne umije da radi. A druga je ona cisto duhovna, i univerznalna nevezana za vrijeme. Mislim da tu malo kocite. Sto se tice uzvracanja zla dobrom, jasno se kaze da je bolje suzdrzati svoj bijes! Ne uzimaju se tako lako ljudski zivoti, kao sto djavolski teroristi pokusavaju da nam serviraju danas. Ali tu je problem malo veci. Vezano za poligamiju bih rekao da ju je bolje izbjeci ukoliko je moguce, jer mislim da to nije nesto lako. Srce je samo srce, i uvijek ce da razlikuje stepene kad se dodje do ljubavi. Kao sto majka ima svoje najomiljenije dijete, tako ce valjda i muskarac imati svoju najomiljeniju zenu. Samo sto majka to krije, duboko u sebi, tako bi to trebao raditi i muskarac, ako se vec odluci na poligamiju. Ali islamski ovozemaljski zivot se ne svodi na sex, ni uzivanja, vec na rad na svojem duhu,na priblizavanju Bogu i na sirenju dobrih djela. To je esenca, ostalo su 'prateca zadovoljstva' duha.

    Bogu i Kuranu se treba predati. Sto nije lako. Jer nas ego koci u tome. Poslije 'kapitulacije' i prihvatanja, dolazi svjetlost i visine. A sumnja je ljudska i potrebna je. Samo je steta pretjerivati. Neka su vam svijetli puti i mir neka je sa vama.
    Last edited by pustinjak; 05-01-07 at 14:49.

  19. #119
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ja bih volio pustinjace da ove lijepe rijeci uputish i Mabusu. Ja sa ovim izgleda nisam uspio da mu skrenem paznju. Ali se sad moze jasno vidjeti da od srca zavisi tumacenje a ne od knjige.

    Vjerujte u ono što objavljujem, čime se potvrđuje da je istinito ono što vi imate, i ne budite prvi koji u to neće vjerovati. I ne zamjenjujte riječi Moje za nešto što malo vrijedi, i samo se Mene bojte! (Al-Baqara, 41)

    Istina od Gospodara tvoga dolazi, zato ne budi nikako od onih koji sumnjaju! (Al-Baqara, 147)

    O vjernici, budite uvijek pravedni, svjedočite Allaha radi, pa i na svoju štetu ili na štetu roditelja i rođaka, bio on bogat ili siromašan, ta Allahovo je da se brine o njima! Zato ne slijedite strasti - kako ne biste bili nepravedni. A ako budete krivo svjedočili ili svjedočenje izbjegavali - pa, Allah zaista zna ono što radite. (An-Nisa', 135)

    O vjernici, dužnosti prema Allahu izvršavajte, i pravedno svjedočite! Neka vas mržnja koju prema nekim ljudima nosite nikako ne navede da nepravedni budete! Pravedni budite, to je najbliže čestitosti, i bojte se Allaha, jer Allah dobro zna ono što činite! (Al-Ma'ide,8 )

    Ako sumnjaš u ono što ti objavljujemo, upitaj one koji čitaju Knjigu, prije tebe objavljenu. Tebi Istina od Gospodara tvoga dolazi, i nikako ne budi od onih koji su u sumnji. (Yunus, 94)

    Zato ti pozivaj i budi istrajan, onako kako ti se naređuje, a ne povodi se za prohtjevima njihovim, i reci: "Ja vjerujem u sve knjige koje je Allah objavio, i naređeno mi je da vam pravedno sudim; Allah je i naš i vaš Gospodar, nama naša, a vama vaša djela; nema potrebe da jedni drugima dokaze iznosimo; Allah će nas sve sabrati, i Njemu će se svi vratiti." (Aš-Šura, 15)

  20. #120
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ReNaIsSaNcE View Post
    Mabuse,
    Sto se tice tvog prvog posta....

    Ako Allah na jednom mjestu kaze : 'Ti lijepim zlo uzvrati.Mi dobro znamo sta oni iznose' , a onda u sledecim ajetima kaze 'da se vjernici sacekuju i docekuju na svim mjestima' ...to za tebe nije izmjena???Prvo potvrdjuje onu Matejevu tezu o podmetanju drugog obraza,a onda se vraca na sasvim suprotan prrincip- 'svakome prema zaslugama'.Ma , kako da ne....
    Evo kako se to moze objasniti...Muhamed je prolazio kroz razlicite faze.U prvim godinama objave Kurana ,kada nije imao puno sljedbenika medju svojim redovima ,moze se osjetiti zavidan nivo tolerancije prema nevjernicima.Otuda ajeti koji kazu:
    'Ti lijepim zlo uzvrati.Mi dobro znamo sta oni iznose'
    'Reci sam Allah zna!A ja sam duzan samo javno da opominjem'
    'Gospodaru moj,ovo su zaista ljudi koji nece vjerovati.Ti se oprosti od njih i reci: 'Ostajte u miru'- ta sigurno ce oni zapamtiti'
    U sledecim godinama , tj. godinama sirenja njegove moci , dozvoljava se napad u samoodbrani.Ajet koji svjedoci o tome:
    'Dopusta se odbrana onima koje drugi napadnu , zato sto nasilje cine.A Allah ih je doista kadar pomoci'.
    I poslednja faza , faza kada je Islam dovoljno rasprostranjen ,i kada se moze povesti otvorena borba protiv nevjernika ;
    5:33 'Kazna za one koji protiv Allaha i poslanika njegova vojuju,i koji nered na zemlji cine jeste a budu ubijeni ,ili razapeti,ili da im se unakrst ruke i noge osijeku ,ili da se iz zemlje prognaju.To im je ponizenje na ovome svijetu,a na onome,ceka ih patnja velika'
    Dakl,kako su se mijenjale opste zivotne prilike , tako su se mijenjali i ajeti koji su se prilagodjavali novonastalim okolnostima.
    ili 3:56 'Oni koji ne budu vjerovali, na strasne muke cu staviti , i na ovome i na onome svijetu ,i niko im nece pomoci!'
    Allah dž.š. ni na jednom mjestu ne kaže da se ubijaju vjernici. Nađi mi ajet u kojem se kaže da je dozvoljeno ubiti vjernika!?
    Allah dž.š. kaže: Ti lijepim zlo uzvrati, Mi dobro znamo šta oni iznose, (23, 96). Ovde se ne misli na rat već na učinjenu nepreavdu. U ajetima prije ovoga Muhammed a.s. se raspravljao sa nevjernicima a nije ratovao. Moraš neke stvari da razgraničiš. Kada je u pitanju rat postoje drugačija pravila. Kad je u pitanju mir postoje navedena pravila. Dakle kada je u pitanju mir a ukoliko se nanese nepravda Kuran kaže:
    Ako hoćete da na nepravdu uzvratite, onda učinite to samo u onolikoj mjeri koliko vam je učinjeno; a ako otrpite, to je, doista, bolje za strpljive. (16, 126)
    Zatim još:
    Nepravda se može uzvratiti istom mjerom, a onoga koji oprosti i izmiri se Allah će nagraditi; On, uistinu, ne voli one koji nepravdu čine. (42, 40)
    Kao što vidiš u navedenim ajetima u pitanju je "nepravda" a ne rat.
    Ali ukoliko je u pitanju rat Kuran kaže:
    I borite se na Allahovu putu protiv onih koji se bore protiv vas, ali vi ne otpočinjite borbu! – Allah, doista, ne voli one koji zapodijevaju kavgu. (Al-Baqara 190)

    Dopušta se odbrana onima koje drugi napadnu, zato što im se nasilje čini – a Allah je, doista, kadar da ih pomogne (Al-Hagg 39)

    I napadajte takve gdje god ih sretnete i progonite ih odande odakle su oni vas prognali. A zlostavljanje je teže od ubijanja! I ne borite se protiv njih kod Časnog hrama, dok vas oni tu ne napadnu. Ako vas napadnu, onda ih ubijajte!-neka takva bude kazna za nevjernike. (Al-Baqara 191)
    To bi bilo to, nema kontradikcije. U pitanju je samo tvoje nerazumijevanje.
    Sledeće što si navela je ajet koji se odnosi na ljude sa kojima je Muhammed a.s. raspravljao a ne oni sa kojima je ratovao. Da bi to potvrdio citiraću samo jedan ajet ispred navedena dva tj. sva tri:
    A ako ih zapitaš ko ih je stvorio, sigurno će reći: “Allah!” Pa kuda se onda odmeću?
    I tako mi Poslanikovih riječi: “Gospodaru moj, ovo su, zaista, ljudi koji neće vjerovati!” ti se oprosti od njih i reci: “Ostajte u miru!” – ta sigurno će oni zapamtiti! (43, 87-89)

    Dakle, kaže se a ako ih zapitaš, ne kaže se a ako se budeš borio… Nema kontradikcije. Čitaj malo bolje.
    Last edited by Mabus; 05-01-07 at 15:34.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  21. #121
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ReNaIsSaNcE View Post
    Interesantno je da si kao odgovor na ovaj ajet rekao :'Ovaj ajet napada istomisljenika,i to je tacno.Boziji zakoni ne poznaju kompromise.Ja pitam tebe...ako boziji zakon ne poznaje kompromise... kako to da se na jednom mjestu neistomisljenik ne napada ,vec mu se govori da 'ostaje u miru' , kao i to da postoje ajeti u kojima se vjernicima porucuje 'da na zlo lijepim uzvracu , a onda se na nekim drugim mjestima vidi jasan napad na neistomisljenika.Ja mislim Mabuse , da Kuran itekako poznaje kompromise... samo kad hoce
    Božiji zakoni ne poznaju kompromise kada je u pitanju kažnjavanje od Boga, ali Božiji zakoni podržavaju ljude da jedni drugima prave kompromis kako bi u slozi živjeli.
    Ne postoji ni jedan ajet u Kuranu koji govori da treba ubiti neistomišljenika već se svi ajeti svode na to da Allah dž.š. govori Muhammedu s.a.v.s. da ih pusti da žive u miru a da će ih On kazniti. Potrebno je samo da malo razgraničiš neke stvari.
    Što se tiče žena u tim ratnim vremenima one su tek kasnije nakon pogibije njihovog muža uvidjele da je njihov drugi muž ni manje ni više Božiji poslanik. Biti žena Božijeg poslanika i to najodabranijeg im je kasnije svakako bila čast. On je u tim vremenima imao dovoljno da svaku od njih izdržava.
    Npr. jedna od njegovih žena koja se zvala Hafsa, a koju je Muhammed s.a.v.s. oženio 625. godine nakon što joj je poginuo muž je prenijela oko 60 hadisa. Da ga nije voljela ne bi ni jedan prenijela.
    Zatim Rejhana je porijeklom Jevrejka, a pripala je Muhammedu, a.s., nakon rata sa plemenom kojem je i sama pripadala. Ranije se dva puta udavala, a islam je primila 6-te godine po hidžri. Ona je jedna od robinja Muhammedovih koja mu je postala žena.
    Kao što vidiš Muhammed s.a.v.s. se ženio sa udovicama za razliku od Biblije koja kaže da ko se oženi udovicom čini preljubu.
    Što se tiče žena za rad onoga svijeta bolje joj je da živi u zajednici sa više žena i jednim mužem nego da bude raspuštenica i skače sa jednog na drugog i time pričinjava blud zbog kojeg bi nastradala na onome svijetu.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  22. #122
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Mabuse jesi me to stavio na ignore?

    No evo da vidimo sta kaze Kuran o ovim stvarima.

    Svi ljudi su sačinjavali jednu zajednicu, i Allah je slao vjerovjesnike da donose radosne vijesti i opomene, i po njima je slao Knjigu, samu istinu, da se po njoj sudi ljudima u onome u čemu se ne bi oni slagali. A povod neslaganju bila je međusobna zavist, baš od onih kojima je data Knjiga, i to kada su im već bili došli jasni dokazi; i onda bi Allah, voljom Svojom, uputio vjernike da shvate pravu istinu o onome u čemu se nisu slagali. - A Allah ukazuje na Pravi put onome kome On hoće. (Al-Baqara, 213)

    Jedna KNJIGA?

    Idemo dalje:

    Ne igrajte se Allahovim propisima i neka vam je na umu blagodat koju vam Allah daje, i Knjiga, i mudrost koju vam objavljuje, kojom vas savjetuje. Allaha se bojte i da Allah sve zna - na umu imajte! (Al-Baqara, 231)

    Zar ne vidiš kako neki od njih kojima je dat dio Knjige odbijaju, kad budu pozvani, da im sudi Allahova Knjiga - a oni ionako glave okreću - (Ali 'Imran, 23)
    A mislish da je ovo samo za one koji imaju druge djelove knjige? I za tebe ovo vazi Mabuse i za sve one koji Kuran drze a ne prihvataju druge objave.

    A ova Knjiga, koju objavljujemo, blagoslovljena je, ona potvrđuje onu prije nje da opominješ Mekku i ostali svijet. A oni koji u onaj svijet vjeruju - vjeruju i u nju i o molitvama svojim brigu brinu. (Al-An'am, 92)

    i zato da ne kažete: "Knjiga je objavljena dvjema vjeroispovijestima prije nas, ali mi ne znamo da je čitamo kao oni", (Al-An'am, 156)

    A oni su se podvojili iz zlobe međusobne baš onda kad im je došlo saznanje. I da nije Riječi Gospodara tvoga prije izrečene, da nema kažnjavanja do Dana sudnjega, s njima bi bilo već svršeno. A oni kojima se poslije njih Knjiga u nasljedstvo ostavlja veoma sumnjaju u nju. (Aš-Šura, 14)

  23. #123
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jos jedan komentar poslije kojeg se vracam svojim obavezama uz izvinjenje zbog nemogucnosti participiranja u debati.

    Mislim da ste se uhvatili za dvije 'grane' svetog Kurana, ili pak dvije njegove strane. Jedna je zakon. Jasan. Nesalomljiv. Stabilan i cvrst. Druga je duh, visine i svjetlost. Svako Kuranu ne prilazi sa iste strane, i ne osjeca ga isto. Postoji jedna vrsta podijeljenosti medju vama, a ona je jako vidljiva i medju muslimanskim svijetom danas. Postoje oni koji se drze samo zakona, zaboravljajuci duh, kao i oni koji se drze samo duha, ne obracajuci paznju na zakone. A za uspjesan put potrebno je imati oboje! I balans izmedju zakona i duha je potreban, i na njemu se treba raditi. Neka nas Allah sve uputi.

    I ne zaboravimo, da je molitva pola vjere! I da se kroz nju, ostvaruje postovanje i ucvrcivanje Kuranskog zakona, te da se samo preko nje mogu dostici nivoi svjetlosti i mira duha. Molitva je stit, i odskocna daska! Koristimo je!

    Ostajte u miru

  24. #124
    renaissance Guest

    Default

    3:56 'One koji ne budu vjerovali na strasne muke cu staviti ,i na ovom i na onom svijetu. I niko im nece pomoci' !
    Sta ti ovdje nije jasno Mabuse?Koliko ja primjecujem , ovdje se ne govori o samoodbrani , vec o napadu, i to direktnom!
    Sada ces naravno reci da sam stvari izvukla iz konteksta ,a ja cu ti reci da se samo koristim tvojom metodom iskljucivosti koju nemilosrdno koristis prilikom tumacenja Biblije.Pustinjak je napisao jedan divan post ,koji prije svega treba da bude upucen tebi , i svima ostalima koji tumace Islam na ovako radikalan nacin ,nanoseci mu vezu stetu nego korist!Na islam ne gledam tvojim ocima. Moji prethodni postovi(ako su koga uvrijedili) su samo proizvod reakcije na tvoje konstantne provokacije na racun hriscanske vjere.A izazivas takvu reakciju kod covjeka, Mabuse.Uostalom ne bih se nikada mogla usuditi da kazem da su djelovi Kurana falsifikovani , tj. da nisu originali,pa sve i da imam ocigledne dokaze za to.'Nazalost' nemam toliku kolicinu drskosti u sebi da mogu reci da je nesto laz,ili falsifikat, a da znam da milioni dusa cijelim svojim bicem vjeruju u tu laz.
    Kuran je proizvod jednog vremena koje nosi svoja posebna obiljezja , i koje je potpuno drugacije od ovog danasnjeg.Bukvalno ga tumaciti je moguce samo ako ga prenesemo u ono vrijeme u koje je nastao.Tumaciti Kurana danas je i za mene,pa i za tebe prevelik zalogaj,Mabuse . Stoga je cijelom islamskom svijetu potreban neko ko ce ga vjesto prevesti jezikom danasnjice , a da opet ne izgubi na svojoj sustini.
    Sto se tice konstatacije oko zarobljenica i njovog vezivanja za poslanika...posmatrano iz nekog mog ugla sigurna sam da nebih mogla biti necija zena , a da znam da je taj neko lisio zivota mog supruga , brata ili oca.Leci sa takvim covjekom u postelje (koliko god da je prosvecen) bi za mene bio svojevrstan cin moralne prostitucije...

  25. #125
    renaissance Guest

    Default

    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Postoji jedna vrsta podijeljenosti medju vama, a ona je jako vidljiva i medju muslimanskim svijetom danas. Postoje oni koji se drze samo zakona, zaboravljajuci duh, kao i oni koji se drze samo duha, ne obracajuci paznju na zakone. A za uspjesan put potrebno je imati oboje!
    Ovo je lijepo receno....

Page 5 of 10 FirstFirst 123456789 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Da li je Isus Bog?
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 301
    Last Post: 15-03-08, 11:19
  2. Sveto rekao - ne
    By Hari Krisna in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 13
    Last Post: 23-09-05, 21:28
  3. Sveto, Milo i Davinic iznajmljuju satelit?
    By Janko23 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 25-08-05, 02:17
  4. OJADISE ovi nasi (Sveto) CHETNIKE (srpske poreske obveznike)
    By Monterico in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 24-01-05, 08:40
  5. Marovic: Prica o nezavisnoj Crnoj Gori nevazna
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 8
    Last Post: 17-11-04, 21:11

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •