Page 10 of 10 FirstFirst ... 678910
Results 226 to 239 of 239

Thread: Sveto Trojstvo

  1. #226
    renaissance Guest

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post


    A sto se tice Islama sam Isus i apostoli su bili Islamske vjere i bili su muslimani zajedno sa Avramom i Mojsijem. E sad ti vidi ciju vjeru ti nipodastavash.
    No tu je pored hebrejskog, starogrckog potrebno se upoznati i sa arapskim. A na to sve dodati poznavanje citave hronologije ova tri dijela jedne knjige.

    Sto se tice predvidjanja Muhameda, ima sasvim dovoljno referenci u novom i u starom zavjetu o njemu. No naravno ti ih ne uvidjash svjesno jer se bojish da ko ne bude bolji od tebe u vjeri a to je vec znak slabosti. Nisi jedini, to je tako i treba tako da bude do odredjenog roka.

    Je li mozes ovo malo bolje da objasnis?

  2. #227
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ReNaIsSaNcE View Post
    Je li mozes ovo malo bolje da objasnis?
    Muhamed je prorok, koji je svoju objavu dobio kao i drugi proroci. Mnogi proroci koji se pamte su dobili objavu na slican nacin. Naravno Muhamed kao i ostali ima svoje specificnosti i posebnu ulogu.

    Kuran opisuje vjeru koja je jedina i jedinstvena. Islam je posvecenost-predanost Bogu, i on je jedini prihvatljiv Bogu. To je ono sto opisuju bash i stari i novi zavjet, ali prevodi, nedostatak znanja i predrasude (pa i lazne informacije) nedozvoljavaju ljudima da jasno prepoznaju ove odrednice. One su vise nego jasno napisane.

    U opisima koje mozemo naci u Kuranu nacicemo veliki broj informacija o prethodnim prorocima, kao sto su Avram, Noje, Mojsije, Zaharije, Isus itd pa i neki koji su nepoznati u starim spisima. Svi su oni bili Islamske vjere i nosili su bitne uloge u ispunjenju Bozije namjere na zemlji.

    Na primjer, za apostoje jasno stoji:
    I kada sam učenicima naredio: ’Vjerujte u Mene i Poslanika Moga!’(Isusa) - oni su odgovorili: ’Vjerujemo, a Ti budi svjedok da smo mi muslimani’.” (Al-Ma'ide, 111)

    Vecina onih koji sebe nazivaju Hriscanima ce se najeziti na ovo, ali to je kako rekoh plod necega drugog a ne vjere.

    Idemo dalje u trecoj Suri stoji (obrati paznju jer se odnosi posebno na ovo pa je procitaj cijelu):

    On tebi objavljuje Knjigu, pravu istinu, koja prethodne potvrđuje, a Tevrat(Tora) i Indžil(Jevandjelja) objavio je (Ali 'Imran, 3)
    još prije, kao putokaz ljudima, a objavio je i ostale koje rastavljaju istinu od neistine. One koji u Allahove riječi ne vjeruju čeka teška patnja; - a Allah je silan i strog. (Ali 'Imran, 4)

    On tebi objavljuje Knjigu, u njoj su ajeti jasni, oni su glavnina Knjige, a drugi su manje jasni. Oni čija su srca pokvarena - željni smutnje i svog tumačenja - slijede one što su manje jasni. A tumačenje njihovo zna samo Allah. Oni koji su dobro u nauku upućeni govore: "Mi vjerujemo u njih, sve je od Gospodara našeg!" - A samo razumom obdareni shvaćaju. (Ali 'Imran, 7)

    Allahu je prava vjera jedino - islam. A podvojili su se oni kojima je data Knjiga baš onda kada im je došlo saznanje, i to iz međusobne zavisti. A sa onima koji u Allahove riječi ne budu vjerovali Allah će se brzo obračunati. (Ali 'Imran, 19)

    Ako se oni budu prepirali s tobom, reci: "Ja se samo Allahu pokoravam, a i oni koji me slijede." I reci onima kojima je data Knjiga i neukima: "Primite islam!"(Predajte se Bogu!) Ako prime islam (Ako se predaju Bogu), onda su na Pravome putu. A ako odbiju, tvoje je jedino da pozivaš. - A Allah dobro vidi robove Svoje. (Ali 'Imran, 20)

    Zar ne vidiš kako neki od njih kojima je dat dio Knjige odbijaju, kad budu pozvani, da im sudi Allahova Knjiga - a oni ionako glave okreću - (Ali 'Imran, 23)


    Reci: "Ako Allaha volite, mene slijedite, i vas će Allah voljeti i grijehe vam oprostiti!" - A Allah prašta i samilostan je. (Ali 'Imran, 31)


    To je Islam (predaja Bogu) jedina prava vjera, kome da Bog razumjece.

    Nasi prevodi su vrlo diskutabilni jer vrlo malo obracu paznju na ljude kojima nedostaje osnovno znanje Arapskog jezika. Zato ako zelish da nadjesh puna znacenja pojedinih rijeci potrazi i druge prevode i objasnjenja, kojih na zalost na nasem jeziku nema dovoljno.
    Last edited by Ego_and_his_own; 04-03-07 at 15:57.

  3. #228
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Brate Ego,
    preostro si reagovao,ali nema veze....:-)
    Ti si ovdje pisao kako treba tumaciti Kur`an na arapskom,sto bih se slozio s`tobom.Ali i Sveto Pismo se mora tumaciti na izvornom jeziku.
    Sto se tice prorocanstava,nijedno jedino,ali nijedno jedino prorocanstvo u Svetom Pismu ne najavljuje Muhameda.Ako ti je neko rekao da postoji prorocanstvo o Muhamedu kao novom proroku ti napisi pa da mi procitamo i zajedno analiziramo.
    Ja znam za dva prorocanstva koja govore o naslednicima muslimana:
    6. A Avram reče Sari: Eto, robinja je tvoja u tvojim rukama, učini s njom šta ti je volja. I Sara je stade zlostavljati, te ona pobeže od nje.
    7. Ali anđeo Gospodnji nađe je kod studenca u pustinji, kod studenca na putu u Sur.

    8. I reče joj: Agaro, robinjo Sarina, otkud ideš, kuda li ideš? A ona reče: Bežim od Sare gospođe svoje.
    9. A anđeo joj Gospodnji reče: Vrati se gospođi svojoj, i pokori joj se.
    10. Opet joj reče anđeo Gospodnji: Umnožiću veoma seme tvoje, da se neće moći prebrojati od množine.
    11. Još joj reče anđeo Gospodnji: Eto si trudna, i rodićeš sina, i nadeni mu ime Ismailo; jer je Gospod video muku tvoju.
    12. A biće čovek ubica; ruka će se njegova dizati na svakog a svačija na njega, i nastavaće na pogledu svoj braći svojoj.(Prva Mojsijeva 16:6-12)

    17. A Bog ču glas detinji, i anđeo Božji viknu s neba Agaru, i reče joj: Šta ti je Agaro? Ne boj se, jer Bog ču glas detinji odande gde je.
    18. Ustani, digni dete i uzmi ga u naručje; jer ću od njega učiniti velik narod.(Prva Mojsijeva 21:17-18)

    Na Gospodu se ispunjava oko 5o starozavjetnih prorocanstava,a na Muhamedu nijedno da ja znam,a bilo bi lijepo sa tvoje strane da izneses neki arument pa da svi procitamo.

    Mir i svako dobro.

    psomenuo si gore Psalam 110,za objasnjenje iskoristi reference

  4. #229
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Oprostite sto kasnim sa odgovorom...

    Prividno suprotna stanovista ovdje iznesena nisu uopste nepomirljiva, vec je svako u pravu iz svog ugla gledanja; samo to sve treba spojiti u cjelinu da bi se dobila prava slika...

    Dakle, u pravu su oni koji tvrde da je Bog jedan i mislim da to niko i ne spori...
    A oni koji pricaju o trojstvu su na tragu velike istine o sushtini Bozje ideje prilikom stvaranja svijeta...
    Edgare, i tvoje zapazanje o dvojstvu je tacno.

    Dakle, Bog koji je u sushtini jedan se prilikom stvaranja svijeta udijelio, tj. izrazio se u obliku dvojstva (musko-zensko, tijelo-duh, aktivno-pasivno, i sl.) To je ucinio zato da bi se iz privlacenja suprotnih polova stvarala kreativna energija, a kreativna energija znaci evoluciju i razvoj...

    Dvojstva (suprotni polovi) su u sushtini ocigledno podijeljena i cesto neprijateljski raspolozena jedno prema drugome. . Da bi se spojili, treba im veza ljubavi, a ljubav = Bog.

    Ljubav, tj. Bog je kljucna stvar u trojstvu.

    Dvojstvo je samo po sebi nestabilno, stabilno je tek trojstvo... Kao sto je stolica sa dve noge nestabilna i postaje stabilna tek kad joj se doda treca noga, tako su i suprotni polovi nestabilni sami za sebe i postaju stabilni tek u strukturi trojstva, tj. tek kad se povezu u cjelinu pomocu ljubavi-Boga...

    Dakle Edgare, ne cudi ovaj razvoj koji si ti pominjao kod starih religija, tj. da su strare religije najprije imale dvojstvo pa tek onda trojstvo... Najlakse je bilo prvo uociti ocigledno, tj. dva suprotna pola u prirodi.. Kad se shvatilo da je ono sto ih veze u skladnu cjelinu neka treca sila, pocelo se govoriti o trojstvu...

    Dakle, moze se slobodno reci da je sushtina Boga u ovom nasem svijetu trojstvo, tj. povezivanje suprotnosti uz pomoc ljubavi i rast i razvoj koji iz toga slijede...
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  5. #230
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego and his own
    Kuran opisuje vjeru koja je jedina i jedinstvena. Islam je posvecenost-predanost Bogu, i on je jedini prihvatljiv Bogu. To je ono sto opisuju bash i stari i novi zavjet, ali prevodi, nedostatak znanja i predrasude (pa i lazne informacije) nedozvoljavaju ljudima da jasno prepoznaju ove odrednice. One su vise nego jasno napisane.
    To je Islam (predaja Bogu) jedina prava vjera, kome da Bog razumjece.
    Slazem se da je Kuran u nekim stvarima detaljniji od Biblije i da hriscani itekako imaju sta i trebaju da uce od islama, ali ne slazem se da je islam konacna istina ili da posjeduje potpunu istinu.

    Islamu mnogo fali sustina hriscanstva - naglasavanje ljubavi....

    Zato smatram da je hriscanstvo ipak iznad islama (iako mu u nekim stvarima fali znanje islama....), jer je poruka hriscanstva ljubav, a Bog jeste ljubav i to je najveca istina koju niko ne moze da ospori....

    Pozz
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  6. #231
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Prevod: Islam > predaja Bogu

    Smatram da je vasa osnovna greska sto posmatrate ove pojmove kroz sopstvene stereotipe koji su usadjeni u skladu sa vremenom koji zivimo, ne ulazeci u njihova stvarna znacenja.

    Pravim znacenjem i tumacenjem, nema prave vjere koja ne ucini potpunu predaju Bogu - Islam. I on kroz Kuran se obraca svakome individualno. A ta takmicenja i mjerenja grupa treba ostaviti individualno. Ionako je jedino Bog taj koji moze procijeniti cija je vjera veca. Generalizacije uvijek vode pausalnim i povrsnim zakljucima.

    Ne kazesh valjda da u Kuran fali ljubavi?

    I n zaboravi Kuran je 3 dio knjige.
    Last edited by Ego_and_his_own; 08-03-07 at 23:51.

  7. #232
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Prevod: Islam > predaja Bogu

    Pravim znacenjem i tumacenjem, nema prave vjere koja ne ucini potpunu predaju Bogu - Islam. I on kroz Kuran se obraca svakome individualno. A ta takmicenja i mjerenja grupa treba ostaviti individualno. Ionako je jedino Bog taj koji moze procijeniti cija je vjera veca. Generalizacije uvijek vode pausalnim i povrsnim zakljucima.
    Sa ovim se slazem.


    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Smatram da je vasa osnovna greska sto posmatrate ove pojmove kroz sopstvene stereotipe koji su usadjeni u skladu sa vremenom koji zivimo, ne ulazeci u njihova stvarna znacenja.

    Nadam se da ove rijeci nisu meni upucene, jer ja kao prvenstveno naucni tip uvijek u svemu trazim stvarno znacenje...
    S druge strane, naravno postoje ljudi skloni stereotipima i predrasudama, a ko takvog grijeha sam nema moze tad prvi da baci kamen...

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Ne kazesh valjda da u Kuran fali ljubavi?
    Voljela bih da mi ovo poblize obrazlozis, jer ne mogu da ne sumnjam u knjigu koja izricito dopusta nasilje nad zenama...??
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  8. #233
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Oprostite sto kasnim sa odgovorom...

    Prividno suprotna stanovista ovdje iznesena nisu uopste nepomirljiva, vec je svako u pravu iz svog ugla gledanja; samo to sve treba spojiti u cjelinu da bi se dobila prava slika...

    Dakle, u pravu su oni koji tvrde da je Bog jedan i mislim da to niko i ne spori...
    A oni koji pricaju o trojstvu su na tragu velike istine o sushtini Bozje ideje prilikom stvaranja svijeta...
    Edgare, i tvoje zapazanje o dvojstvu je tacno.

    Dakle, Bog koji je u sushtini jedan se prilikom stvaranja svijeta udijelio, tj. izrazio se u obliku dvojstva (musko-zensko, tijelo-duh, aktivno-pasivno, i sl.) To je ucinio zato da bi se iz privlacenja suprotnih polova stvarala kreativna energija, a kreativna energija znaci evoluciju i razvoj...

    Dvojstva (suprotni polovi) su u sushtini ocigledno podijeljena i cesto neprijateljski raspolozena jedno prema drugome. . Da bi se spojili, treba im veza ljubavi, a ljubav = Bog.

    Ljubav, tj. Bog je kljucna stvar u trojstvu.

    Dvojstvo je samo po sebi nestabilno, stabilno je tek trojstvo... Kao sto je stolica sa dve noge nestabilna i postaje stabilna tek kad joj se doda treca noga, tako su i suprotni polovi nestabilni sami za sebe i postaju stabilni tek u strukturi trojstva, tj. tek kad se povezu u cjelinu pomocu ljubavi-Boga...

    Dakle Edgare, ne cudi ovaj razvoj koji si ti pominjao kod starih religija, tj. da su strare religije najprije imale dvojstvo pa tek onda trojstvo... Najlakse je bilo prvo uociti ocigledno, tj. dva suprotna pola u prirodi.. Kad se shvatilo da je ono sto ih veze u skladnu cjelinu neka treca sila, pocelo se govoriti o trojstvu...

    Dakle, moze se slobodno reci da je sushtina Boga u ovom nasem svijetu trojstvo, tj. povezivanje suprotnosti uz pomoc ljubavi i rast i razvoj koji iz toga slijede...
    Moram priznati genijalna simbioza mojih i tvojih razmišljanja. Čestitam.

    Ima nekih mana, na kojim se može dovesti u pitanje ovaj tvoj sistem. Al sve u svemu ocjena deset.

    Ali nažalost ja se opet ne slažem.

    Što se tiče politeističkih religija, tvoja konstatacija bi bila tačna da se je forma zadržala na TROJSTVU. Ali nije, kasnije su se pravili kvarteti, seksteni, pa čak i vladajuća dvanaestorka.

    Što znači da pada u vodu teza o konformatizmu TROJSTVA i njegovoj adaptaciji u politeizmu.

    Što se tiče ideje BOG je vezivno tkivo, koje vezuje dva suprotna pola, i tako se čini opće prirodno trojstvo. Ovo bi vrijedilo da je ljubav jedino osjećanje na svijetu. To znači da trojstvo vlada jedino dok neko nekog voli. :P

    Nikako mi se ne uklapa treći element u pirodi.

    Strogi sam dualista.

  9. #234
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Edgar
    Što se tiče politeističkih religija, tvoja konstatacija bi bila tačna da se je forma zadržala na TROJSTVU. Ali nije, kasnije su se pravili kvarteti, seksteni, pa čak i vladajuća dvanaestorka.

    Što znači da pada u vodu teza o konformatizmu TROJSTVA i njegovoj adaptaciji u politeizmu.
    Svaki broj ima neko svoje znacenje i vaznost. O znacenju brojeva se moze naci na googlu...
    Btw, kad si vec pominjao brojeve, zaboravio si spomenuti sedmicu i desetku kao vrlo vazne...
    U Bibliji se od vaznih brojeva recimo pominje da je Isus imao dvanaet apostola i sedamdeset ucenika. Ali kad je bilo stani-pani, noc pred pogubljenje, nakon posljednje vecere, sa sobom je u Getsemanski vrt pozvao trojicu apostola i zamolio ih da strazare s njim.....(Matej 26:37) Nazalost, oni su zaspali umjesto da strazare, a jedan od te trojice ga se cak iz straha odrekao... Hrista su uhapsili i pogubili tek nakon sto je pala i zadnja "linija odbrane", tj. kad se "trojstvo" njegovih ucenika pokazalo nepouzdanim, tj. nepovezanim sa njim istinski.... Ima razloga zasto ta prica stoji u Bibliji.... Trojstvo je u svakom slucaju osnovna struktura stabilnosti....


    Quote Originally Posted by Edgar
    Što se tiče ideje BOG je vezivno tkivo, koje vezuje dva suprotna pola, i tako se čini opće prirodno trojstvo. Ovo bi vrijedilo da je ljubav jedino osjećanje na svijetu. To znači da trojstvo vlada jedino dok neko nekog voli. :P
    Ono, istina je da i mrznja moze povezivati dve osobe, ali nikakva veza koja ne ukljucuje ljubav nije stabilna i srecna...

    A posto ljudi uglavnom nisu povezani u ljubavi, zato se i kaze da Bog ne vlada ovim svijetom...
    Bog ce svijetom vladati tek onda kad svi ljudi budu zaista voljeli jedni druge...
    Last edited by odli; 10-03-07 at 04:37.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  10. #235
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post





    Nadam se da ove rijeci nisu meni upucene, jer ja kao prvenstveno naucni tip uvijek u svemu trazim stvarno znacenje...
    S druge strane, naravno postoje ljudi skloni stereotipima i predrasudama, a ko takvog grijeha sam nema moze tad prvi da baci kamen...
    Ja smatram da nije potrebno previse truda da se izbjegnu, a nisam direktno tebi uputio. Vec skrecem paznju da obratite vise truda. Ionako odli svi mi biramo sebi izbore, mislim da tu krsi ne pomazu. Ostaje nam samo prijateljski odnos i razmjena misljenja. Koji istina nijesu bash uvijek prozaicno jednoumni. Sto sve ima svoj smisao. Da nema toga nikad se nebi odvojila istina od zabluda. Nase je da u moru kojem plivamo uvidimo tu razliku sopstvenim izborom. To je plod drveta spoznanja dobra i zla.

    Voljela bih da mi ovo poblize obrazlozis, jer ne mogu da ne sumnjam u knjigu koja izricito dopusta nasilje nad zenama...??
    Ja mislim da cesh sa vrlo malo truda naci sama odgovor na ovo. Jer je u pitanju nesto sasvim nelogicno, sto i sama osjecash. Na kraju cesh otkriti da su tvoje sumnje samo plod neznanja i nedovoljne paznje koje su dijelom stereotipno motivisane. A slozicesh se samnom da stereotipi ne daju ono sto bi trebali da trazimo. Vec prestavljaju nase strahove i potcinjavaju nas njima kako nebi uvidjeli sustinu.

    Istina je da ove 3 knjige sadrze formu ugovora sa Bogom, medjutim njegova mudrost je dala covjeku dovoljno fleksibilnosti. Ne cine ove knjige ljude boljim ili gorim vec njihov odnos prema onome sto pise u njima.
    Last edited by Ego_and_his_own; 10-03-07 at 03:56.

  11. #236
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego and his own
    Ja mislim da cesh sa vrlo malo truda naci sama odgovor na ovo.
    Izbjegavanje odgovornosti?
    Postavih ti ozbiljno pitanje, a ti pokusha da mi "elegantno" preskocis odgovor...

    Quote Originally Posted by Ego and his own
    Jer je u pitanju nesto sasvim nelogicno, sto i sama osjecash. Na kraju cesh otkriti da su tvoje sumnje samo plod neznanja i nedovoljne paznje koje su dijelom stereotipno motivisane.
    Sto ja to osjecam, koje su to moje sumnje, sto ja to ne znam, na sto ne pazim i koje su mi stereotipne motivacije? Shapni mi/nam, posto ove rijeci zvuce kao da si uvjeren u ovo sto si rekao, a ja ne kontam odakle ti takve tvrdnje...?

    Quote Originally Posted by Ego and his own
    Istina je da ove 3 knjige sadrze formu ugovora sa Bogom, medjutim njegova mudrost je dala covjeku dovoljno fleksibilnosti. Ne cine ove knjige ljude boljim ili gorim vec njihov odnos prema onome sto pise u njima.
    Slazem se sa ovim, a i treba se sjetiti jos i rijeci mudrog Solomona da "nema kraja sastavljanju mnogih knjiga..."

    Svaka knjiga je neminovno ogranicena, dok nase srce i razum nisu ograniceni...
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  12. #237
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Izbjegavanje odgovornosti?
    Postavih ti ozbiljno pitanje, a ti pokusha da mi "elegantno" preskocis odgovor...
    Koje pitanje? Sto ti nalazish da kuran opravdava nasilje nad zenama? Izvini ako sam ti bio nejasan. Ono sto sam zelio da kazem, da se zapitash da nije tvoje tumacenje plod tvoje sumnje, a ne ono sto pise.

    Sto se tice mojih opaski vezano za stereotipe, primjetio sam da isticesh u postovima zloupotrebu snage nad zenama od strane muskaraca, sto po meni utice na tvoje zakljucke.

    Nadam se da sam sad glasno rekao, da se cuje.

    A Solomon je pricao svasta, cak je htio i djecu na pola da kida, pa se nenadje niko mudar da ospori njegovu pravednost u tome.

  13. #238
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego and his own
    Koje pitanje? Sto ti nalazish da kuran opravdava nasilje nad zenama? Izvini ako sam ti bio nejasan. Ono sto sam zelio da kazem, da se zapitash da nije tvoje tumacenje plod tvoje sumnje, a ne ono sto pise.
    Ja jos nisam procitala Kuran (mada uskoro hocu ), pa ne mogu ni imati nekih specijalnih sumnji u njega. Moje sumnje su jedino rezultat onoga sto sam procitala na ovome forumu. Takodje znam da u Kuranu pisu stvari koje u Bibliji ne pisu, a hriscani bi ih trebali znati..
    Konkretno te pitah da mi poblize objasnis kako Kuran prica o ljubavi, jer sam od Mabusa procitala nedje na ovom forumu da Kuran dopusta da se zena udari. To je konkretna dozvola za nasilje nad zenama koja se ne moze nicim opravdati i sigurno se ne moze ubrojiti u rijeci ljubavi. Molim tvoj komentar na ovo.

    Quote Originally Posted by Ego and his own
    Sto se tice mojih opaski vezano za stereotipe, primjetio sam da isticesh u postovima zloupotrebu snage nad zenama od strane muskaraca, sto po meni utice na tvoje zakljucke.
    Nesto si me pogresno shvatio jer ja tako sta nisam nikad isticala?? Jedino kad sam komentarisla u vezi toga je bilo u vezi tog Mabusovog citata iz Kurana koji dozvoljava da se zena udari...

    Quote Originally Posted by Ego and his own
    A Solomon je pricao svasta, cak je htio i djecu na pola da kida, pa se nenadje niko mudar da ospori njegovu pravednost u tome.
    Ovo ti nije dobar primjer. Ne zbunjuj one koji ne znaju o cemu se radi , jer dobro znas da je Solomonova namjera bila upravo suprotna od kidanja djeteta, tj. htio je da isprovocira reakciju koja bi dijete ostavila citavo, a u tome je i uspio...
    Last edited by odli; 12-03-07 at 00:05.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  14. #239
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Svaki broj ima neko svoje znacenje i vaznost. O znacenju brojeva se moze naci na googlu...
    Btw, kad si vec pominjao brojeve, zaboravio si spomenuti sedmicu i desetku kao vrlo vazne... :wink:
    U Bibliji se od vaznih brojeva recimo pominje da je Isus imao dvanaet apostola i sedamdeset ucenika. Ali kad je bilo stani-pani, noc pred pogubljenje, nakon posljednje vecere, sa sobom je u Getsemanski vrt pozvao trojicu apostola i zamolio ih da strazare s njim.....(Matej 26:37) Nazalost, oni su zaspali umjesto da strazare, a jedan od te trojice ga se cak iz straha odrekao... Hrista su uhapsili i pogubili tek nakon sto je pala i zadnja "linija odbrane", tj. kad se "trojstvo" njegovih ucenika pokazalo nepouzdanim, tj. nepovezanim sa njim istinski.... Ima razloga zasto ta prica stoji u Bibliji.... Trojstvo je u svakom slucaju osnovna struktura stabilnosti....
    Što se tiče Bibilije prvenstveno Novog zavjeta, numerologija je sadržana u Ivanovom Otkrovenju.

    Kao što rekoh, kada se prepisivalo od politeizma, monoteizam je kopirao i numerologiju. Pa i Otkrovenju imamo akcenat na brojevima ; 4, 7, 12 ( i manji akcenat na 6 i 24 )

    Primjera je mnogo ( izvedeno iz Otkrovenja ) ; ispred prestolja bozijeg stoji 7 baklji, tj. sedam duhova bozijih.
    Između prestolja Bozijeg i 24 prestolja stoje 4 zvijeri ( lav, junac, čovjek, orao ).
    Pa onda u desnoj ruci " onog što sjedi na prestolju " je knjiga koja ima 7 pečata. Znači 7 pečata, 7 zala, 4 jahača apokalipse.
    Pa janje pred prestoljem, koje ima 7 rogova i 7 očiju.

    Pitam se gdje je ovdje broj 3, dakle trojstvo ? Nema ga, jer ga je crkva dodala naknadno.

    Eh sad da vidimo politeističke djelove. Simbolika Persefone, 12 bogova Olimpa, itd itd...

    Što se tiče Trojstva kao faktora stabilnosti. Slažem se, ali u obliku trijumvirata a ne trojednosti, jednog u trojici.

    Ono, istina je da i mrznja moze povezivati dve osobe, ali nikakva veza koja ne ukljucuje ljubav nije stabilna i srecna...

    A posto ljudi uglavnom nisu povezani u ljubavi, zato se i kaze da Bog ne vlada ovim svijetom...
    Bog ce svijetom vladati tek onda kad svi ljudi budu zaista voljeli jedni druge...
    U tome leži malfunkcija tvog sistema.

    Možda bi vrijedila uz ispravku da je bog trojedan samo izvan zemlje. A da je na zemlji imanentan kao jedan. Hmm ?

    Pozdrav

Page 10 of 10 FirstFirst ... 678910

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Da li je Isus Bog?
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 301
    Last Post: 15-03-08, 11:19
  2. Sveto rekao - ne
    By Hari Krisna in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 13
    Last Post: 23-09-05, 21:28
  3. Sveto, Milo i Davinic iznajmljuju satelit?
    By Janko23 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 25-08-05, 02:17
  4. OJADISE ovi nasi (Sveto) CHETNIKE (srpske poreske obveznike)
    By Monterico in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 24-01-05, 08:40
  5. Marovic: Prica o nezavisnoj Crnoj Gori nevazna
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 8
    Last Post: 17-11-04, 21:11

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •