Page 1 of 10 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 239

Thread: Sveto Trojstvo

  1. #1
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Sveto Trojstvo

    Interesuje me kako clanovi foruma gledaju na sveto trojstvo i da li vjeruju u pravoslavne dogmate?

  2. #2
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Interesuje me kako clanovi foruma gledaju na sveto trojstvo i da li vjeruju u pravoslavne dogmate?

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Interesuje me kako clanovi foruma gledaju na sveto trojstvo i da li vjeruju u pravoslavne dogmate?
    vec je bila ova tema

  4. #4
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Interesuje me kako clanovi foruma gledaju na sveto trojstvo i da li vjeruju u pravoslavne dogmate?
    Kasnije cu to razraditi, ali ideja je u tome da je trojstvo struktura koja garantuje stabilnost...
    (Npr. stolica je potpuno stabilna tek ako ima tri noge, zar ne.....)
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Shto brishete moje mishljenje o Ocu, Sinu i Svetom Duhu???
    Never Complain, Never Explain

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Interesuje me kako clanovi foruma gledaju na sveto trojstvo i da li vjeruju u pravoslavne dogmate?

    To nije pravoslavna dogma no hrišćanska dogma.

  7. #7
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    To nije pravoslavna dogma no hrišćanska dogma.
    Ovo htjedoh i ja da spomenem,pa uocih da je ipak razgranicio.
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  8. #8
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    1,435
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    mislis ono Charmed......... piper, prue, phoebe........ja vjerujem :

  9. #9
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Moskva
    Posts
    329
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Interesuje me kako clanovi foruma gledaju na sveto trojstvo i da li vjeruju u pravoslavne dogmate?
    Clanovi su zatvorili oci

  10. #10
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Obala Lozovache
    Posts
    2,773
    Thanks Thanks Given 
    16
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Interesuje me kako clanovi foruma gledaju na sveto trojstvo i da li vjeruju u pravoslavne dogmate?
    A kako ti gledas na to ?


  11. #11
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kao sto kaze nikejski simbol vjere.

  12. #12
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    867
    Thanks Thanks Received 
    266
    Thanked in
    101 Posts

    Default

    sveto trojstvo? mislis 3some? )))))))))) nista ljepse
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  13. #13
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Praha
    Posts
    1,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nemam neko posebno misljenje...i sami znate da je ideja o svetom trojstvu preuzeta tj. nisu je oni izmislili na tom saboru u Nikeji.Neko pomenu da garantuje stabilnost sa cime se i slazem,mislim,hriscanstvo kao vjera uopste je bila potrebna i osmisljena je u cilju da uspostavi jedinstvo i garantuje mir na konstantinovim teritorijama,tako da je i sveto trojstvo vjerovatno dio "plana"...Mozda da malo konkretizujes pitanje...
    ...then I shall know fully, even as I am fully known...

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VaNzEmAlJkA View Post
    Nemam neko posebno misljenje...i sami znate da je ideja o svetom trojstvu preuzeta tj. nisu je oni izmislili na tom saboru u Nikeji.Neko pomenu da garantuje stabilnost sa cime se i slazem,mislim,hriscanstvo kao vjera uopste je bila potrebna i osmisljena je u cilju da uspostavi jedinstvo i garantuje mir na konstantinovim teritorijama,tako da je i sveto trojstvo vjerovatno dio "plana"...Mozda da malo konkretizujes pitanje...
    Hoces da kazes da je Isus Hristos samo ismisljotina? Da li si ikada procitala Sveto Pismo? Oce Nas, Vjerujem i ostale molitve nisu nista?

    Sve sto je vezano ze hriscanstvo se u zadnje vrijeme stalno dovodi u pitanje, pogotovo stao sada neki nadri naucnici hoce da 'dokazu' da Bog ne postoji, bla, bla, bla. Da je tako kako oni kazu, onda svi mi hriscani (preko 1.000.000.000 ljudi) smo obmanuti... :roll:

    "Oprosti im, Boze, jer ne znaju sta cine"...
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  15. #15
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Praha
    Posts
    1,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Cekaj cekaj...nisam nijednom pomenula da Isus ne postoji niti sam pricala o nepostojanju bilo cega,samo sam rekla da je ta teorija preuzeta od eto konkretno neoplatonicara,o tri elementa gdje su dva podredjena jednom...
    a eto ni sami hriscani ne mogu da se sloze oko istog,jer je upravo jedna od bitnih raazlika izmedju katolika i pravoslavaca upravo to tumacenje svetog trojstva,tacnije dilema je oko toga od koga je sve nastalo da li od oca ili od sina...i da,procitala sam sveto pismo.
    ...then I shall know fully, even as I am fully known...

  16. #16
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    1,435
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Trinity from Zion View Post
    Hoces da kazes da je Isus Hristos samo ismisljotina?

    Da je tako kako oni kazu, onda svi mi hriscani (preko 1.000.000.000 ljudi) smo obmanuti
    da tako je .......... i treba da se dovodi u pitanje.........a ne ko vecina vas sto procita slijepo vjeruje........uvijek treba da se sumlja..........da je sve ne dvosmisleno i lijepo napisano vjerovatno niko ne bi dovodio u pitanje al posto ima toliko nelogicnosti i gluposti normalno je da se ljudi koji imalo misle zapitaju sto je ovo?kakve su ovo gluposti?al najsmijesnije je sto ni vjernici ne mogu da se dogovore skoro oko nicega.......prvo se slozite medjusobno pa onda pricajte:mrgreen:

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    U novom zavjetu, starom zavjetu nema nidje spomena rijeci "trojstvo". (osim u Kuranu u negativnom kontekstu, gdje Bog zabranjuje da se koristi taj pristup jer je Bog jedan- a pojedine grupe su u tom vremenu koristile pojam Bog (otac)- Isus (sin)- Marija (majka) kao trojstvo).
    Pojam trojstva moze se posmatrati u 2 oblika. Prvi je da je u pitanju zavjet a drugi je oblik Boga. Dijeljenje Boga na tri dijela je izricito zabranjeno jer je Bog JEDAN. Zavjet je sa druge strane svet i on je manifest izmedju covjeka i Boga.I u kontekstu ovoga pojam Trojstvo samo zbunjuje ljude.

    Druga stvar da pojam "trojstva" uopste nije primaran u Hriscanskoj vjeri, vec njega guraju pojedine teoloske grupe kao teoriju. Glavna baza za ovakve tvrdnje je krstenje " u ime oca i sina i svetog duha".
    Pravoslavno hriscanstvo, ponovicu nema nikakve veze sa grckim svetoslavljem i ono se proteze citavim istokom gdje cak pojedine pravoslavne crkve imaju i drugacije Biblije koje nisu u skladu sa nikejskim dogovorom. Tako da je vrlo povrsno tvrditi da su u pravoslavlju unificirani stavovi vezano za ovu temu. Cak naprotiv, sto je i dobro jer postoji sloboda tumacenja. Muhamedanstvo takodje krasi ova osobina, dok se to za katolicanstvo nemoze isto tvrditi.

    Nego i to se mijenja.
    Last edited by Ego_and_his_own; 19-12-06 at 11:14.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Trinity from Zion View Post
    Hoces da kazes da je Isus Hristos samo ismisljotina? Da li si ikada procitala Sveto Pismo? Oce Nas, Vjerujem i ostale molitve nisu nista?
    Istoriski je dokazano da je Isus stvarna licnost.
    Last edited by Ego_and_his_own; 19-12-06 at 11:34.

  19. #19
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Moskva
    Posts
    329
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tote a.k.a Qler View Post
    da tako je .......... i treba da se dovodi u pitanje.........a ne ko vecina vas sto procita slijepo vjeruje........uvijek treba da se sumlja..........da je sve ne dvosmisleno i lijepo napisano vjerovatno niko ne bi dovodio u pitanje al posto ima toliko nelogicnosti i gluposti normalno je da se ljudi koji imalo misle zapitaju sto je ovo?kakve su ovo gluposti?al najsmijesnije je sto ni vjernici ne mogu da se dogovore skoro oko nicega.......prvo se slozite medjusobno pa onda pricajte:mrgreen:
    Stvarno, bajke za djecu. Bog postoji , ali sve sto je napisano u tom "svetom" pismu je napisano rukom covjeka, nije nam Bog poslao Bibliju faxom na zemlju. A Isus je smisljeni lik, da bi mi u ovom vjecitom rasulu slijepo vjerovali da ce opet doci da nas spase. Ya ya How yes no (kako da ne)
    Zena ima PROBLEM za svako RJESENJE

  20. #20
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VaNzEmAlJkA View Post
    Cekaj cekaj...nisam nijednom pomenula da Isus ne postoji niti sam pricala o nepostojanju bilo cega,samo sam rekla da je ta teorija preuzeta od eto konkretno neoplatonicara,o tri elementa gdje su dva podredjena jednom...
    a eto ni sami hriscani ne mogu da se sloze oko istog,jer je upravo jedna od bitnih raazlika izmedju katolika i pravoslavaca upravo to tumacenje svetog trojstva,tacnije dilema je oko toga od koga je sve nastalo da li od oca ili od sina...i da,procitala sam sveto pismo.
    Za sve je kriv Sveti Duh, shto je silovao Mariju. Da bi mi posle mislili kako je lijepo bit` nevin, i tako te fore, bez koje sveshtenici ne bi mogli da mlate narodnim masama kako im se cefne, kao shto i rade od prvog dana svog postojanja. I ajmo sad da chekamo Isusa, da nas spasi (samo ne znam od koga i od chega), vala bi vishe doshao ne znam odakle da dolazi, i ne znam kojim prevoznim sredstvima da ide.

    Da se razumijemo, ja ne odrichem Boga, i vjerujem da postoji "neshto", al` sam sigurna da to "neshto" nema nikakve veze ni sa Svetim Knjigama, ni Isusom, ni Alahom, ni Muhamedom, Budom, svetim kravama, slonovima itd. Religija = politika, nachin da se upravlja ljudskim postupcima i ljudskom svijeshcu.

    Ja ipak vishe vjerujem u neko drugo "sveto trojstvo", tzv. 3S, tj. sensuality, sensibility & sexuality.

    Never Complain, Never Explain

  21. #21
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Moskva
    Posts
    329
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikolina View Post
    Za sve je kriv Sveti Duh, shto je silovao Mariju. Da bi mi posle mislili kako je lijepo bit` nevin, i tako te fore, bez koje sveshtenici ne bi mogli da mlate narodnim masama kako im se cefne, kao shto i rade od prvog dana svog postojanja. I ajmo sad da chekamo Isusa, da nas spasi (samo ne znam od koga i od chega), vala bi vishe doshao ne znam odakle da dolazi, i ne znam kojim prevoznim sredstvima da ide.

    Da se razumijemo, ja ne odrichem Boga, i vjerujem da postoji "neshto", al` sam sigurna da to "neshto" nema nikakve veze ni sa Svetim Knjigama, ni Isusom, ni Alahom, ni Muhamedom, Budom, svetim kravama, slonovima itd. Religija = politika, nachin da se upravlja ljudskim postupcima i ljudskom svijeshcu.

    Ja ipak vishe vjerujem u neko drugo "sveto trojstvo", tzv. 3S, tj. sensuality, sensibility & sexuality.
    To, to sestro
    Sveti duh - siledzija
    Zena ima PROBLEM za svako RJESENJE

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    O ovakvim sam zabludama govorio.

    Kad ne mozesh naci pandan u sebi, najugodnije je omalovaziti te vrijednosti.

    Nego imate li vi kakve dokaze za to sto pricate?

  23. #23
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    O ovakvim sam zabludama govorio.

    Kad ne mozesh naci pandan u sebi, najugodnije je omalovaziti te vrijednosti.

    Nego imate li vi kakve dokaze za to sto pricate?
    Ja ne omalovazhavam, sve je to mogla bit` lijepa pricha da nije ruzhno korishcena svo vrijeme, tachnije, ne bash u humane svrhe.
    Imash li ti kakve dokaze za to shto prichash? Nemash, naravno. I meni je to dovoljan dokaz da sam sigurna u ovo svoje.



    Never Complain, Never Explain

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikolina View Post
    Ja ne omalovazhavam, sve je to mogla bit` lijepa pricha da nije ruzhno korishcena svo vrijeme, tachnije, ne bash u humane svrhe.
    Cini mi da ne primjecujesh da i ti to isto radish.

    Medjutim to ne cini samu pricu losu ili Isusa(i ostale) loseg vec naprotiv - cini ga sve vise i vise vrednijim i istinitijim.

    Ali zasto izbjegavash da obrazlozish dokazima ono sto si rekla? Zato sto stavove gradish bazirajuci ih na svojim potrebama?

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    To nije pravoslavna dogma no hrišćanska dogma.
    Ako cemo pravo to nije ni hriscanska dogma. Trojstvo se prozima kroz mnoge forme i vremena mnogobostva. Zato je ova teorija diskutabilna i nejasna, a oko cijeg polemisanja se skrece sa sustinskih pitanja vjere. Sto nije dobro.

Page 1 of 10 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Da li je Isus Bog?
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 301
    Last Post: 15-03-08, 11:19
  2. Sveto rekao - ne
    By Hari Krisna in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 13
    Last Post: 23-09-05, 21:28
  3. Sveto, Milo i Davinic iznajmljuju satelit?
    By Janko23 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 25-08-05, 02:17
  4. OJADISE ovi nasi (Sveto) CHETNIKE (srpske poreske obveznike)
    By Monterico in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 24-01-05, 08:40
  5. Marovic: Prica o nezavisnoj Crnoj Gori nevazna
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 8
    Last Post: 17-11-04, 21:11

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •