Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 68

Thread: Covjekov pad

  1. #1
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Question Covjekov pad

    Judaizam i posljedicno hriscanstvo govore o tome da nesretno stanje u covjecanstvu ima korijen u prvobitnom grijehu, iliti covjekovom padu. Kakvo je vase misljenje o ovoj temi? Sto je bio covjekov pad (ako je tako cega bilo) i da li je to isto sto i "prvobitni grijeh"?

    Do sada sam naisla na razne varijante objasnjenja o tome:

    1.Covjekov pad je = "prvobitnom grijehu" i pruzrokovali su ga Adam i Eva jeduci plod drveta znanja dobra i zla (doslovno drvo; figurativno se moze reci i "jabuka"); a grijeh je zapravo predstavljala neposlusnost Bogu

    2. Covjekov pad je = "prvobitnom grijehu", s tim da je grijeh bio preuranjeni seksualni cin (jer Adam i Eva jos nisu bili "duhovno" (emotivno, psihicki..) zreli za taj cin i njegove posljedice)

    3. "Covjekov pad" je ustvari "pad u materiju" i desio se kad se duh utjelovio

    4. Covjekov pad se desio u trenutku kad su se muskarac i zena odvojili da bi obitavali u dva tijela (prije toga su bili jedinstveni, neodvojeni, kao i svi sadasnji jin-ovi i jang-ovi u prirodi) - slicno kao i pod 3.

    5. Nema nikakvog pada ili prvobitnog grijeha, sve su to izmisljotine popova da bi drzali narod u strahu i vladali nad njim
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    LocalHost
    Posts
    272
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Wink

    1) Da je tako, onda bi se to vec desilo. Svi vi pricatre o Edenskom vrtu, da li se iko ikad zapitao kad je to mozda, hipoteticki, moga postojati taj vrt u kojem vrijemneskom razdoblju u kojoj godini? Znaci Adam i Eva su izvaceni iz vrta i onda je poceo da se stvara svijet: Kain i Avelj, pa Kain ubi Avelja?

    2)Da tog china nije bilo, rano ili kasno, ja i ti sad ne bi, teorestki, pisali ovaj post?

    3)Nepoznato mi je to o cemu govoris, ali ako ne bi bilo materije, sto bi mi onda predstavljali? Misli koje lutaju kroz kosmos? Ako bismo bili misao kako bismo upraznjavali sexualni motiv?

    4)Opet sto bi bio taj covjek, mozda sam malo banalan, ali bi s jesni Adamu rastao muski polni organ kojeg bi pchelica u proljece oprashila pa bi na ljeto izrastao neki hibrid?

    5) Ovo zvucki najpostenije, no jasno nam je sviga da si ga tek tako ubacila.


    Objektivna digresija: Ili ti iskreno pokusavas da pronadjes bugove tips & tricks u toj bibliji ili se stvarno premisljas oko ovih stvari; ukoliko je ovo drugo Ja stvarno ne mogu s tobom da govorim o tome, izvini, ali sam se umorio od silnih vjernika koji nikad u crkvu posli nijesu, a religiozno uvjerenje im se zasniva na politickom stavu. Prastaj sto rezhem, ali samo budimo konkretni. Evo jedno parafraziranje grijeha:


    I u podne dodje da me zavede na poslednji grijeh...oh ti sjenko moja, reci mi sto je to moj poslednji grijeh u ovom najsvijetlijem chasu? Sazhaljenje....Sazhaljenje prema ljudima....

    If I had a world of mine, everything would be non-sense. Nothing would it be what it is, because everything would be what it isnt, and contrary-wise, what it is, it wouldn be, and what it wouldnt be, IT WOULD... - You see?
    Alice In WonderLand.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Zmija bijaše lukavija od sve zvjeradi što je stvori Jahve, Bog. Ona reče ženi: "Zar vam je Bog rekao da ne smijete jesti ni s jednog drveta u vrtu?" 2 Žena odgovori zmiji: "Plodove sa stabala u vrtu smijemo jesti. 4 Nato će zmija ženi: "Ne, nećete umrijeti! 5 Nego, zna Bog: onog dana kad budete s njega jeli, otvorit će vam se oči, i vi ćete biti kao bogovi koji razlučuju dobro i zlo."
    A u Kuranu pise:

    29. On je za vas sve što postoji na Zemlji stvorio, zatim je Svoju volju prema nebu usmjerio i kao sedam nebesa ga uredio; On sve zna.
    30. A kada Gospodar tvoj reče andjelima: "Ja ću na Zemlji namjesnika postaviti!" - oni rekoše: "Zar će Ti namjesnik biti onaj koji će na njoj nered činiti i krv proljevati? A mi Tebe veličamo i hvalimo i, kako Tebi dolikuje, štujemo." On reče: "Ja znam ono što vi ne znate."
    31. I pouči On Adema nazivima svih stvari, a onda ih predoči andjelima i reče: "Kažite Mi nazive njihove, ako istinu govorite!"
    32. "Hvaljen neka si" - rekoše oni - "mi znamo samo ono čemu si nas Ti poučio; Ti si Sveznajući i Mudri."
    33. "O Ademe," - reče On - "kaži im ti nazive njihove!" I kad im on kaza nazive njihove, Allah reče: "Zar vam nisam rekao da samo Ja znam tajne nebesa i Zemlje i da samo Ja znam ono što javno činite i ono što krijete!"
    34. A kada rekosmo melekima: "Poklonite se Ademu!" - oni se pokloniše, ali Iblis ne htjede, on se uzoholi i posta nevjernik.
    35. I Mi rekosmo: "O Ademe, živite, ti i žena tvoja, u Džennetu i jedite u njemu koliko god želite i odakle god hoćete, ali se ovom drvetu ne približujte pa da sami sebi nepravdu nanesete!"
    36. I šejtan ih navede da zbog drveta posrnu i izvede ih iz onoga u čemu su bili. "Siđite!" - rekosmo Mi - "jedni drugima ćete neprijatelji biti, a na Zemlji ćete boraviti i do roka određenoga živjeti!"
    37. I Adem primi neke riječi od Gospodara svoga, pa mu On oprosti; On, doista, prima pokajanje, On je milostiv.
    Ono sto je prestavljalo Drvo - jeste u stvari spoznanje dobra i zla. Mislim da se u ovim spisima govori konstantno o duhovnom bicu, koje kroz realnost zivota upoznaje i razlucuje dobro i zlo.

    Po Kuranu vidimo da mu je Bog oprostio. I nakon toga objavljuje kako ce se desiti sa covjekom.

  4. #4
    renaissance Guest

    Default

    Adamu oprosti, ali zato Eva ostade vjecno kaznjena :mrgreen: Sta ces...Bozija pravda...

  5. #5
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    30. A kada Gospodar tvoj rece andjelima: "Ja cu na Zemlji namjesnika postaviti!" - oni rekoše: "Zar ce Ti namjesnik biti onaj koji ce na njoj nered ciniti i krv proljevati? A mi Tebe velicamo i hvalimo i, kako Tebi dolikuje, štujemo." On rece: "Ja znam ono što vi ne znate."
    Iz ovih rijeci bi se moglo zakljuciti da su andjeli vec unaprijed bili ljubomorni na samu ideju o bozjem namjesniku na Zemlji. Khm, zasto? Da li to ima veze sa narednim stihovima:

    31. I pouci On Adema nazivima svih stvari, a onda ih predoci andjelima i rece: "Kažite Mi nazive njihove, ako istinu govorite!"
    33. "O Ademe," - rece On - "kaži im ti nazive njihove!" I kad im on kaza nazive njihove, Allah rece: "Zar vam nisam rekao da samo Ja znam tajne nebesa i Zemlje i da samo Ja znam ono što javno cinite i ono što krijete!"
    Izgleda da andjeli nisu znali nazive svih stvari, a Adam, koji je poslije njih stvoren, ih je znao (posto je njega Bog tome poucio prije nego andjele, iako je njih stvorio prije Adama; i od Adama je ocekivao da poducava andjele)?

    Iz daljnjega je jasno da Iblis (sotona; "iblis" inace znaci otprilike "ocajnik", a "sotona" - "protivnik") nije htio da se pokloni (ukaze cast) novostvorenom bozjem bicu covjeku (e sad, zasto bi bog trazio od andjela da se klanjaju covjeku ako su oni iznad njega je opet nova tema), odbio je to jer je smatrao da je visi od covjeka pa zasto bi mu se onda klanjao, i time je postao bozji i/ili ljudski protivnik,hm. Moglo bi se zakljuciti i da je ljubomora na covjeka bila razlog da ga navede na "pad", tj. da ga unizi i onesposobi (kako bi onda on stvarno i dalje mogao ostati visi i sposobniji od covjeka?).

    A zasto bi drvo predstavljalo bas spoznaju dobra i zla i dalje nije bas jasno? Mislim, zasto bi pobogu bog ljudima branio da spoznaju dobro i zlo??? Spoznaja o razlici izmedju dobra i zla ne moze biti losa po sebi, zar nije tako? Ili je bog htio da ljudi znaju samo za dobro, da ne spoznaju zlo? Ili je stvar u tome da su "drvo spoznaje dobra i zla" i "drvo zivota" opet nekakvi simboli neceg drugog zapravo?
    Ajde da neko dalje razradi tu temu...
    Ili da ipak kao prvo definisemo sotonu; je li to osoba, ili losa, "gresna" misao koja nas skrece sa pravog puta najboljeg napretka naseg duha (& fizickih okolnosti)? (Jer Kuran kaze da nas sotona iskusava kroz "shapat" u nasim mislima, tj. podmecuci nam misli koje nisu dobre za nas razvoj i srecu... Iz te tvrdnje bi u krajnjem slucaju moglo proizici da je za nas svejedno da li sotona jeste osoba ili nije, jer mu je zapravo glavna osobina "djelovanja na nas" to da nam podmece misli koje nas koce u napretku. I jos, posto su i osobe i misli u krajnjem slucaju neki oblik energije, a znamo da se materija i energija mogu pretvarati jedna u drugu, da li mi kad gajimo lose misli zapravo kreiramo neki energetski entitet koji se kad dobije dovoljno energije otrgne kontroli i nastavi da zivi vec neovisno o nama (tj. postane osoba qq?) Hmm, blah...
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  6. #6
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,390
    Thanks Thanks Given 
    5,517
    Thanks Thanks Received 
    4,936
    Thanked in
    2,066 Posts

    Default

    Univerzum jje star oko 13 biliona godina. Zemlja je stara oko 5 biliona godina. Kada je po vama on stvorio univerzum kako to da imamo ovoliku razliku u godinama izmedju univerzuma i Zemlje?

    Znaci, za ovo postoje dokazi. Naime, Mabus je govrio da u kuranu postoje dzinovi i andjeli, ok nemam niti jedan dokaz o postojanju istih.
    Onda, nije pronadjen prelazni oblik iz vode na kopno, iako i danas postoje bica koja podjedako zive i u jednoj i drugoj srediini. Ne vidim da je pronadjen materijalan dokaz dzina, kamoli andjela.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Znaci, za ovo postoje dokazi.
    Koji dokazi?

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking

    Moje tumacenje je da postoje "dva grijeha". Obje price oko ova dva grijeha ne smatram za "apsolutne istine" nego za mit koji ima simbolicko i preneseno znacenje i cija istinitost nije vazna.

    1. Grijeh poznanja (saznanja) je problem koji covjek ima kada neko saznanje ne prati emocionalna, socijalna... zrelost da to znanje ima. Saznanje samo po sebi nije ni dobro ni zlo ono je samo jedna vrsta moci. Ako nijesi spreman za neko saznanje ono ce djelovati razorno.
    Primjer:
    Znanje o strukturi atoma i atomska bomba.
    Znanje da je zemlja okrugla i da oni sa donje strane nece pasti.
    Da je covjek takodje vrsta zivotinje koja spada u kocmenjake,sisare, majmune i da to nije ruzno.
    Saznanje da je ljubav vezana sa sexualnom zeljom ciji se centar nalazi u istom dijelu kao i centri za glad i zedj a da to nije odvratno.
    Da sex i zena imaju veze sa ovim grijehom je pogresno tumacenje nametnuto od strane muskarca. Ustvari tacno je isto tako da sex i muskarac imaju veze sa ovim grijehom.

    2. Grijeh gordosti ( ili malodusnosti - poniznosti) je kada neko sebi daje previse ( odnosno premalo) prava. Andjeo 13 Lucifer je postao djavo "pomocu" ovog grijeha.
    Ovaj grijeh govori da svaka "moc" sa sobom nosi i odgovornost.
    Neko ko ima "vrecu para" moze da pomisli da se sve moze kupiti.
    Neko inteligentan dolazi u iskusenje da ponizava gluplje od sebe tj. vecinu.
    Neko lijep da "se igra sa osjecanjima" onih koji su zaljubljni u njega-nju.
    ....
    Last edited by septembar; 08-07-06 at 02:37.

  9. #9
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,390
    Thanks Thanks Given 
    5,517
    Thanks Thanks Received 
    4,936
    Thanked in
    2,066 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Koji dokazi?
    Pa ako su nasli na zemlji ostatke kometa starih 10 biliona godina, a ispitivanjem stijena zakljucili su da je zemlja toliko stara, onda se zakljucuje da je ta kometa odnekud dosla i da postoji tijelo starije od zemlje.

    Onda, ocekujem odgovor na prvo pitanje, odakle tolika starosna razlika izmedju univerzuma i zemlje?
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  10. #10
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Condor
    Univerzum jje star oko 13 biliona godina. Zemlja je stara oko 5 biliona godina. Kada je po vama on stvorio univerzum kako to da imamo ovoliku razliku u godinama izmedju univerzuma i Zemlje?
    Ne shvatam sta hoces da kazes? Ja ne sporim naucne teorije o starosti Zemlje i svemira?!
    I cini mi se da to nema nikakve veze sa temom??

    Quote Originally Posted by Condor
    "Ne vidim da je pronadjen materijalan dokaz dzina, kamoli andjela."
    Ovo bi mogla biti nova tema... Isto ko da pitas za materijani dokaz smrti...

    Mislim, sta hoces da kazes time, a povezano sa ovom striktno religioznom temom oko koje bismo da malo vjezbamo mozdane vijuge na filozofski i teoloski nacin lol?
    Last edited by odli; 08-07-06 at 11:39.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  11. #11
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Septembar, divno si to razlucio...
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  12. #12
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Random
    1) Da je tako, onda bi se to vec desilo. Svi vi pricatre o Edenskom vrtu, da li se iko ikad zapitao kad je to mozda, hipoteticki, moga postojati taj vrt u kojem vrijemneskom razdoblju u kojoj godini? Znaci Adam i Eva su izvaceni iz vrta i onda je poceo da se stvara svijet: Kain i Avelj, pa Kain ubi Avelja?

    2)Da tog china nije bilo, rano ili kasno, ja i ti sad ne bi, teorestki, pisali ovaj post?

    3)Nepoznato mi je to o cemu govoris, ali ako ne bi bilo materije, sto bi mi onda predstavljali? Misli koje lutaju kroz kosmos? Ako bismo bili misao kako bismo upraznjavali sexualni motiv?

    4)Opet sto bi bio taj covjek, mozda sam malo banalan, ali bi s jesni Adamu rastao muski polni organ kojeg bi pchelica u proljece oprashila pa bi na ljeto izrastao neki hibrid?

    5) Ovo zvucki najpostenije, no jasno nam je sviga da si ga tek tako ubacila.


    Objektivna digresija: Ili ti iskreno pokusavas da pronadjes bugove tips & tricks u toj bibliji ili se stvarno premisljas oko ovih stvari; ukoliko je ovo drugo Ja stvarno ne mogu s tobom da govorim o tome, izvini, ali sam se umorio od silnih vjernika koji nikad u crkvu posli nijesu, a religiozno uvjerenje im se zasniva na politickom stavu. Prastaj sto rezhem, ali samo budimo konkretni. Evo jedno parafraziranje grijeha:


    I u podne dodje da me zavede na poslednji grijeh...oh ti sjenko moja, reci mi sto je to moj poslednji grijeh u ovom najsvijetlijem chasu? Sazhaljenje....Sazhaljenje prema ljudima....

    zasto nesretno stanje u covjecanstvu?sada je stanje u covjecanstvu mngo sretnije nego kada su se pisale svete knjige.to je jos jedan od dokaza njihove pogresnosti.
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  13. #13
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Blitzkrieg
    zasto nesretno stanje u covjecanstvu?sada je stanje u covjecanstvu mngo sretnije nego kada su se pisale svete knjige.to je jos jedan od dokaza njihove pogresnosti.
    Blitz, ok, ok... xexe... Dobra - odlicna! - primjedba. No, kako je bilo prije pisanja sadasnjih svetih knjiga, ko zna? Knjige kazu da je tada bilo bolje lol (a one su ipak pisane u doba koje je blize dobu o kome mi sada ne znamo zapravo prakticki nista)??
    Hm?...
    Last edited by odli; 08-07-06 at 15:38.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  14. #14
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,390
    Thanks Thanks Given 
    5,517
    Thanks Thanks Received 
    4,936
    Thanked in
    2,066 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli
    Ovo bi mogla biti nova tema... Isto ko da pitas za materijani dokaz smrti...
    Mislim, sta hoces da kazes time, a povezano sa ovom striktno religioznom temom oko koje bismo da malo vjezbamo mozdane vijuge na filozofski i teoloski nacin lol?
    Ocu da kazem da ne postoje, tacnije da nisu postojali Adam i Eva i da tvoji grijehovi, odnosno tvoja tema o grijehovima nema blage veze sa navedenima. Nista vise.

    Oces da kazes da su divovi postojali? ili oces da kazes da je nemoguce naci dokaz o postojanju divova. Ako je tako kako to da onda nalazimo ostatke dinosaurusa? Zbog cega je toliko specijalan div pa da ga ne mozemo naci?
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    LocalHost
    Posts
    272
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Zato sto ni oni koji su se odrekli tih knjiga jos ne pronadjose srecu. Postajem skpetican u vezi svega ovoga.
    If I had a world of mine, everything would be non-sense. Nothing would it be what it is, because everything would be what it isnt, and contrary-wise, what it is, it wouldn be, and what it wouldnt be, IT WOULD... - You see?
    Alice In WonderLand.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Condor
    Pa ako su nasli na zemlji ostatke kometa starih 10 biliona godina, a ispitivanjem stijena zakljucili su da je zemlja toliko stara, onda se zakljucuje da je ta kometa odnekud dosla i da postoji tijelo starije od zemlje.

    Onda, ocekujem odgovor na prvo pitanje, odakle tolika starosna razlika izmedju univerzuma i zemlje?
    Otkud aksiomska tvrdnja da je meteor star 10 biliona godina?

    Mi neznamo sto je bilo prije jedne generacije vec se uzdamo u dokumenta po principu vjerovanja. Znash svijet nece odgovarati za tvoje postupke vec ti, stoga su mi iskreniji ovi spisi od raznih propagatora ateizma.

    Koliko srece imamo danas pokazace se najbolje kad vise ne budemo smjeli ni na sunce da izadjemo zahvaljujuci "sveznajucim" naucnicima koji su svojim nemarom dugi niz godina proizveli globalno zagrijavanje. Evo vec se spominju mogucnosti izumiranja miliona vrsta.
    Last edited by Ego_and_his_own; 08-07-06 at 22:31.

  17. #17
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,390
    Thanks Thanks Given 
    5,517
    Thanks Thanks Received 
    4,936
    Thanked in
    2,066 Posts

    Default

    @Ego and his Own.

    Nije aksiomska tvrdnja. Primjer od 10 biliona godina sam uzeo jer ne znam pravu vrijednost objekta koji je stariji od Zemlje a koji je pao na Zemlju.
    Dalje, Mabus mi jeobjasnio da u Kuranu pise da ne postoji zivot izvan okvira zemlje. Tu dolazi ovo gornje pitanje. Ako je proslo toliko vremena od stvaranja univerzuma do zemlje kako to da je nemoguce ad postoji zivot u nekom drugom dijelu univerzuma.
    Jos jedno pitanje. Ako je Bog stvorio planetu, to znaci da uz pomoc tehnoloski napredne opreme ako se zagledamo u odredjeni dio svemira, tada bi trebali da vidimo kako u roku od jednog daan nastaje planeta. Ili sam ja pogresno shvatio religijsko znacenje. A postoji teorijski dokazi da se univerzum siri, to znaci da ej Bog na djelu i da onda zasigurno moramo vidjet nastanak nove planete ili zvijezde.

    Nego da se ukljucimo u temu. u mom slucaju broj 5.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  18. #18
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Random
    5) Ovo zvucki najpostenije, no jasno nam je sviga da si ga tek tako ubacila.


    Objektivna digresija: Ili ti iskreno pokusavas da pronadjes bugove tips & tricks u toj bibliji ili se stvarno premisljas oko ovih stvari; ukoliko je ovo drugo Ja stvarno ne mogu s tobom da govorim o tome, izvini, ali sam se umorio od silnih vjernika koji nikad u crkvu posli nijesu, a religiozno uvjerenje im se zasniva na politickom stavu. Prastaj sto rezhem, ali samo budimo konkretni. Evo jedno parafraziranje grijeha:


    I u podne dodje da me zavede na poslednji grijeh...oh ti sjenko moja, reci mi sto je to moj poslednji grijeh u ovom najsvijetlijem chasu? Sazhaljenje....Sazhaljenje prema ljudima....
    kako ja tebe volim...
    budimo konkretni - instant vjernici su out
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    LocalHost
    Posts
    272
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Konkretni GAGA moja, konkretni i konzistentni...
    If I had a world of mine, everything would be non-sense. Nothing would it be what it is, because everything would be what it isnt, and contrary-wise, what it is, it wouldn be, and what it wouldnt be, IT WOULD... - You see?
    Alice In WonderLand.

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Dje ima ljubavi tu nema grijeha.

  21. #21
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Condor
    Ocu da kazem da ne postoje, tacnije da nisu postojali Adam i Eva i da tvoji grijehovi, odnosno tvoja tema o grijehovima nema blage veze sa navedenima. Nista vise.
    Pa mislim, ne mogu ja da ti tvrdim, jos manje da ti sad dokazem da su postojali A.&E. lol
    Ali ni ti ne mozes da dokazes da nisu postojali? (btw, evo jednog vica o tome: kako cemo znati da smo pronasli bas ostatke Adama i Eve kad ih napokon nadjemo? - Na njihovim tijelima nema pupka... Malo je glupo, jer od njih do sada vjerovatno ne bi bilo ni kostiju, a kamoli koze i pupka..bzvz...) Anyway...
    ...Tako da nema smisla da se zaglavimo u tom pitanju? Opet, zanimljivo je kako geneticka istrazivanja za sada bogami ukazuju na to da cijeli sadasnji ljudski rod potice od jedne zene (to si valjda cuo, nije to bas nova vijest?).

    O divovima: ako mislis na dzinove iz Kurana koje Ego spominje... Pod "dzinovima" u Kuranu se misli na duhovna bica poput andjela, ne na fizicke dzinove. (A "duhovne" (tj. fizickom oku nevidljive) energije se vec odavno mogu dokazati Kirlijanovom fotografijom.) Informisi se malo prije nego sto pises o temi... (bez uvrede ...znam da je malo ko informisan o ovakvim temama, sto se vidi po broju posjetilaca religijskog foruma... phenomenon nam fali...anyway, hvala svima koji ipak ovdje dolaze... religiozne teme su daleko od neinteresantnih, jer znamo da je religija uveliko odredjivala ljudsku istoriju)

    O starosti svemira: Condore, Ego & ostali, nemojte se bezveze prepucavati oko toga, jer je to u sustini jos i ponajmnaje bitno pitanje. Velika starost svemira i njegovo postepeno, evolutivno nastajanje uopste ne iskljucuje to da ga je (postepeno, evolucijom, jer nije lako stvoriti nista a kamoli cijeli svemir ljudi) stvorio Bog (kako god ko Boga zamisljao...).
    Inace, Condore bre, meteori koji do nas dolaze su stari maksimalno koliko i Suncev sistem, znaci max 4.5 mil. godina
    Sto se tice tacke 5.: jako je moguce da su neka svestena lica (koja su, jel'te, u proslosti imala jako veliku moc da upravljaju i manipulisu ljudskim zivotima) zloupotrijebili, izokrenuli i izobrnuli pricu o nekom dogadjaju iz davne proslosti koji je stvarno bio traumatican za covjecanstvo i unazadio ga... Condore, sve svjetske kulture imaju sjecanje na neku veliku katastrofu koja se desila u proslosti... nije moguce da bas svi toliko bulazne, jer gdje ima dima ima i vatre... A pomisli samo na to da ako se nedajboze desi nuklearni rat ili Zemlju strefi neki poveci meteorit, da ce civilizacija biti itekako unazadjena i da se cak moze desiti da se vrati nazad u kameno doba; zar ne bi to bio opet "covjekov pad"?...
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  22. #22
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    kako ni ova odli sasu u lice sve ono sto godinama pokuavamo da skuzimo!!tolike knjige, tolika istrazivanja, razmisljanja... ludilo!! umjesto da smo fino obrnuli odli da ni to preprica lijepo i gotovo.
    koje si godiste odli?

    p.s. odli imas gomilu teorija o postanku covjeka. meni je nekako najmilia ona kreacionistichka. A ne znam tacno koje ste dzinove pominjali jer mi je muka da chitam, ali nalazaeni su ogromni chovjekoliki ostaci za koje su smatrali da su bili prvobitni ljudi i da je njihova tjelesna konstitucija bila dzinovska. A taj pupak i to... nemo' da te opterecuje.ne vjeruj u sve sto vidis
    Last edited by GAGA; 13-07-06 at 13:12.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  23. #23
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Condor
    @Ego and his Own.

    Nije aksiomska tvrdnja. Primjer od 10 biliona godina sam uzeo jer ne znam pravu vrijednost objekta koji je stariji od Zemlje a koji je pao na Zemlju.
    Dalje, Mabus mi jeobjasnio da u Kuranu pise da ne postoji zivot izvan okvira zemlje. Tu dolazi ovo gornje pitanje. Ako je proslo toliko vremena od stvaranja univerzuma do zemlje kako to da je nemoguce ad postoji zivot u nekom drugom dijelu univerzuma.
    Jos jedno pitanje. Ako je Bog stvorio planetu, to znaci da uz pomoc tehnoloski napredne opreme ako se zagledamo u odredjeni dio svemira, tada bi trebali da vidimo kako u roku od jednog daan nastaje planeta. Ili sam ja pogresno shvatio religijsko znacenje. A postoji teorijski dokazi da se univerzum siri, to znaci da ej Bog na djelu i da onda zasigurno moramo vidjet nastanak nove planete ili zvijezde.

    Nego da se ukljucimo u temu. u mom slucaju broj 5.
    pa ti u prvom dijelu posta oces da kazes da ako se jednom desila evolucija, zasto ne bi mogla ponovo, sto je OK, i svrstava te u grupu skeptika kad govorimo o darvinizmu.
    A u drugom dijelu posta dovodis u pitanje i pojednostavljujes cinjenicu da je bog stvorio zemlju. E sad sublimacija svega je da si pomijesao ove dvije nespojive stvari. Prvo pitanje evolucije je veoma chisto i postoje razumljivi i logichki dokazi. Ali s obzirom da nash mozak radi sa, kolko bjese ono... 10 %, onda se postavlja pitanje, sto ako je evolucija samo jedino moguce i NAMA, ljudima, shvatljivo objasnjenje??

    Onda, sa drugom teorijom, za koju sam izmedju ostalog i ja, bez obzira sto je ne dozivljavam u bas ovakvom obliku koji si ti stavio, da se bog digao jedan dan i stvorio nas, su moguce beskrajne varijacije. Jer sto je ono sto ne znamo? Sto je sa onom mogucnoscu koju smo nesposobni da spoznamo? Znaci li to da ako je ne mozemo razumjet - moramo iskljuciti njeno postojanje?
    A primitivni ljudi su ono sto nisu mogli razumjeti nazivali bozanstvom! Mislim da smo dosli do jedne vrlo visoke tacke na stupnju razumijevanja univerzuma, ali sam sigurna da ni svjesni nismo onoga sto tek ne mozemo da razumijemo.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    LocalHost
    Posts
    272
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    odli, sve mi vise licis na fenomenovog pulena... Ti ovdje nijesi postavila religiozno pitanja, postavila si retoricko pitanje kroz prizmu filozofije. Konkretno. Vidim da si dosegla neki zivotni stadijum dje si se zanijela bajkama kriscanstva i ostalih religija istovrijemeno spoznajuci ih i pridavajuci im znacenje u trijenutnoj rijealnosti. (procitas pricu, mucnes o njoj i nadjes njeno zbivanje) Koliko je samo to glupo? Kad ja kazem da je nesto glupo ili da si ti glupo na koliko se to nacina moze shvatiti, mozda ti nijesi glupa, ali jeste tvoja prica, mozda si ti glupa ali tvoja prica nije, mozda nijeste ni ti ni tvoja prica glupi vec interpetacija tvoje price, a mozda nije ni ona vec samo je pogresno stilizovana. Nadam se da ovdje otkrivas simboliku, sve se moze shvatiti kako oce i uzeti kako je kome milo da ga grize. Tu se javlja ono o cemu ja govorim, ono sto je potrijebno svijetu: KONACNA NAUKA, ona kojoj cemo znati kraj i pocetak, onu koju nevces ti moci shvatati kako ti je milo i pravilno interpretirati a pogresno stilizovati. Kapiras li ti mene? Evo, da ti jos malo znanja dam i tebi i Condoru i Egu i tebi GAGA: Svi se prepucavate s milionima, kometama, evolucijama, ne znam ni ja chime, DA VAS PODSJETIM NESTO, TO SU SVE NAUCNE TEORIJE, obnovite pojam TEORIJE pa mozda tek onda pocnete sebe, sopstvene stavove i iskaze postavljat s jednom DOBROM rezervom.
    If I had a world of mine, everything would be non-sense. Nothing would it be what it is, because everything would be what it isnt, and contrary-wise, what it is, it wouldn be, and what it wouldnt be, IT WOULD... - You see?
    Alice In WonderLand.

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    LocalHost
    Posts
    272
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    e da...da neces sa mnom nocas na djavu :P
    If I had a world of mine, everything would be non-sense. Nothing would it be what it is, because everything would be what it isnt, and contrary-wise, what it is, it wouldn be, and what it wouldnt be, IT WOULD... - You see?
    Alice In WonderLand.

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •