Page 4 of 50 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 76 to 100 of 1236

Thread: Crnogorski jezik

  1. #76
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,288
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Simpa je kad se Srbi nadju pozvani da odredjuju sta je chije na Balkanu a bogami i po svijetu.
    Kako bi se oni razmahali da im moze bit.
    Oduzeli bi i Italijanima italijanski jezik...
    Francuzima - francuski,
    Dancima - danski,
    Holandjanima - holandski,
    a tek Hrvatima - hrvatski (decenijama se borishe da ih ubijede da je to u stvari srpski jezik),
    Makedonima - makedonski,
    Slovencima - slovenenachki,
    Rumunima - rumunski,
    Albancima - albanski,
    Grcima - grchki,
    Turcima - turski
    ..................itd itd....
    e kad bi to sve podveli pod srpski i kad bi se pitali... bili bi ko male mace


  2. #77
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Za razliku od dosadasnjega pravopisa srpskoga jezika, koji se primjenjivao i dalje primjenjuje strozije no Krivicni zakonik i Zakonik o bezbjednosti drzave, crnogorski tacnopis mora da pruzi mnogo vecu slobodu i uvazi alternative koje su bile prisutne u standarnom crnogorskom knjizevnom jeziku u kojemu je sve sto ima umjetnicku ulogu i sto spontano izrazava bivstvo crnogorsko jedanak pravilno i lijepo. Rijec je o alternativi i slobodi, koja zavisi od sopstvenoga izbora i ne namece se onijema koji to ne hoce.




    Nalicno Lj. Nenadovicu, śedoci i Simo Matavulj u “Biljeskama jednog pisca” u kojima navodi rijeci Crnogorca Tomasa Vukotica u povodu trazenja necesove pozorisne grupe radi izvodjenja “Balkanske carice” kralja Nikole. Po Tomasu Vukoticu i pjesniku Jovanu (Popovicu) Lipovcu ni najbolji glumci iz Srbije “ne umiju zboriti po naski, cisto crnogorski”.
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  3. #78
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    Tacnopis?!
    She is only here to annoy herself!

  4. #79
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by LadyDaytona View Post
    Simpa je kad se Srbi nadju pozvani da odredjuju sta je chije na Balkanu a bogami i po svijetu.
    Kako bi se oni razmahali da im moze bit.
    Oduzeli bi i Italijanima italijanski jezik...
    Francuzima - francuski,
    Dancima - danski,
    Holandjanima - holandski,
    a tek Hrvatima - hrvatski (decenijama se borishe da ih ubijede da je to u stvari srpski jezik),
    Makedonima - makedonski,
    Slovencima - slovenenachki,
    Rumunima - rumunski,
    Albancima - albanski,
    Grcima - grchki,
    Turcima - turski
    ..................itd itd....
    e kad bi to sve podveli pod srpski i kad bi se pitali... bili bi ko male mace


    Zar i Vi, Lady. Mi koji govorimo srpski samo nećemo dozvoliti da nam neko krajnje bezobrazno objašnjava /kao što se to čini na ovoj temi/ da "smo ukrali" jezik koji se bazira na istočno-hercegovačkom i šumadijsko-vojvođanskom dijalektu, a čijoj je standardizaciji najviše doprineo gospodin Vuk Stefanović Karadžić. Onaj jezik koji je bio poznat kao srpskohrvatski, a u Hr varijanti kao hrvatski ili srpski.

    Hrvatski je objektivno već sada zaseban jezik, to je legitimno i pošteno, proces leksičkih, gramatičkih i pravopisnih izmena traje - podržavam. Mi međutim odlično znamo koji je naš jezik, i standard se neće menjati. Kad bude napravljen crnogorski tačnopis onda ću i ja učiti crnogorski, vrlo rado. Do tada, jezik kojim ja govorim, a koliko vidim i Vi, nije crnogorski, nije hrvatski, nije francuski, nije danski, nije srbski, već srpski®, pa bilo to simpa ili nesimpa, to je tako. Nadam se da Vam je sada jasnije.

  5. #80
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    Meni nije.
    She is only here to annoy herself!

  6. #81
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    Meni nije.
    Evo za tebe NSX opet - Standardni srpski ijekavski jezik koji se zvanično koristi u CG je nastao na istočno-hercegovačkom dijalektu, i utemeljio ga je svojim reformama Vuk Karadžić. Crnogorski jezik će tek biti standardizovan i krenuće u svoj život, a do tada se treba suzdržati od ocena da je neko pokrao crnogorski jezik jer je to pre svega netačno, a zatim i vrlo neukusno. Za mene koji govorim srpski je i uvredljivo.

  7. #82
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Stani malo.... Cek da upalim GPS.... geografska duzina.... Sirina.... istocno od Hercegovine... BIP!

    Crna Gora

    Ali u pravu si ne treba se vezivati za nacionalne i etnicke pojmove... bolje je koristiti geografske... da nebi doslo mozda do sputavanja Srpstva.

    Uzgred sto mislish o zlatiboskom/uzickom podrucju?
    Last edited by Ego_and_his_own; 20-11-06 at 11:18.

  8. #83
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Stani malo.... Cek da upalim GPS.... geografska duzina.... Sirina.... istocno od Hercegovine... BIP!

    Crna Gora

    Ali u pravu si ne treba se vezivati za nacionalne i etnicke pojmove... bolje je koristiti geografske...

    Uzgred sto mislish o zlatiboskom/uzickom podrucju?
    Užice je jedinstven grad - tu se bukvalno seku istočnohercegovači i šumadijskovojvođanski, tj. ijekavica i ekavica. Nažalost, ijekavica je u povlačenju zbog dominantne ekavice u Srbiji, televizije itd.

    Ispravka - izgleda da je reč o Čačku, evo zanimljive slike:http://bs.wikipedia.org/wiki/Slika:Narjecja.jpg

    i http://upload.wikimedia.org/wikipedi...kogNarecja.jpg

    (sa bosanske vikipedije)

    Zetsko-južnosandžački bi mogao biti dobra osnova standardnog crnogorskog jezika? Mislim da je tu Cetinje i Podgorica, možda ne bi bila loša ideja.
    Last edited by ssin; 20-11-06 at 11:34.

  9. #84
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Posto vidim da si lako uvredjiv nemoj da mislish da imam sto protiv, uzeli su zaista lijep uzor.

  10. #85
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    podgorica
    Posts
    3,442
    Thanks Thanks Given 
    39
    Thanks Thanks Received 
    43
    Thanked in
    16 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Mi koji govorimo srpski samo nećemo dozvoliti da nam neko krajnje bezobrazno objašnjava
    ovdje se zadnjih mnogo godina jednom narodu KRAJNJE BEZOBRAZNO "objashnjava" kako on ne postoji, kapiras?

    i zzato podrzavam svaki bezobrazluk u cilju udaljavanja od srprstva (srbijanshtva)

  11. #86
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Užice je jedinstven grad - tu se bukvalno seku istočnohercegovači i šumadijskovojvođanski, tj. ijekavica i ekavica. Nažalost, ijekavica je u povlačenju zbog dominantne ekavice u Srbiji, televizije itd.


    Kako uspje da preskocish Crnu Goru na tolikom prostranstvu ?

  12. #87
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,288
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Zar i Vi, Lady. Mi koji govorimo srpski samo nećemo dozvoliti da nam neko krajnje bezobrazno objašnjava /kao što se to čini na ovoj temi/ da "smo ukrali" jezik koji se bazira na istočno-hercegovačkom i šumadijsko-vojvođanskom dijalektu, a čijoj je standardizaciji najviše doprineo gospodin Vuk Stefanović Karadžić. Onaj jezik koji je bio poznat kao srpskohrvatski, a u Hr varijanti kao hrvatski ili srpski.

    Hrvatski je objektivno već sada zaseban jezik, to je legitimno i pošteno, proces leksičkih, gramatičkih i pravopisnih izmena traje - podržavam. Mi međutim odlično znamo koji je naš jezik, i standard se neće menjati. Kad bude napravljen crnogorski tačnopis onda ću i ja učiti crnogorski, vrlo rado. Do tada, jezik kojim ja govorim, a koliko vidim i Vi, nije crnogorski, nije hrvatski, nije francuski, nije danski, nije srbski, već srpski®, pa bilo to simpa ili nesimpa, to je tako. Nadam se da Vam je sada jasnije.
    Gospodine ssin,
    da ne bi izigravali nekorektne forumashe, da prvo obratimo paznju na topic. Radi se upravo o CG jeziku i konstantnom ponizavanju nasheg kulturnog dostojanstva od strane velikosrpskih megalomanskih pretendenata na sve i svasta Crnogorsko, pa eto i nashe CG kulturno blago - jezik.
    Mozda niste dovoljno pazljivo pratili tok diskusuije, ali da vam opet pojasnim da se upravo radi (koristim vash izraz radi jasnijeg sporazumijevanja) o bezobraznom atakovanju na Crnogorsku kulturu i identitet.
    Koliko znam, mi Crnogorci nemamo problema sa nazivom jezika bilo kog naroda i drzava, pa ni sa srpskim - Srbije, niti sa hrvatskim jezikom - Hrvatske.
    Nemam namjeru da ulazim u diskusiju o konstatnom omalovazavanju hrvatskog jezika koje sam pratila godinama u Srbijanskoj stampi i na TV. To su fakti, a koliko su srbijanski novinari napokon to prihvatili kao definitivno i mozda opet Kosovski 'pobjednichki' ili pomirljivo, i do kada, to je vec njihov problem. Ali da se ne lazemo, nismo od 'juche', jel tako?
    Sadashnje priche srbijanskih 'experata' , da je hrvatski jezik drugachiji od srpskog i da je 'objektivno' sto je izuzet i osamostaljen definitivno, je samo izraz nestabilnosti u osnovi, i neprincipjelnosti istih. Polazeci od svega ovoga, uopste sam indiferentna na 'snagu' njihovog mishljenja i njihovih principa o objektivnosti. Totalno su irelevantni van granica Srbije.

    To sto ste vi umislili da je svachiji maternji sluzbeni jezik, u ovom sluchaju vash srpski jezik, to je vase pravo da mislite, ali ne i da negirate moj crnogorski ili bilo chiji u CG.

    Dok god postoji srpski jezik i dok god postoji drzava koja se zove Srbija, hrvatski - Hrvatska, makedonski - Makedonija, albanski, slovenachki itd..., danashnji srpski - koji je po mom mishljenju (svako sebi da toliko za pravo, iako nije srbin jel'te?) jednostavno na jedan podmukao nachin prisvojen i korigovan Crnogorski jezik... nema tog argumenta koji moze negirati opravdanost povratka (nakon pokushaja dugogodishnje negiranja od strane Srbije i srbijanskh uddvorica iz CG) crnogorskog jezika.

    Jednostavno, mi se zalazemo za nasha prava, na istorijsko, kulturno dostojanstvo CG, i bilo ko, ko pokusha da negira drugima ono na sta sam ima... i sam koristi to pravo, taj je ....... da se izrazim najblaze ... jako losh Covjek.

    Poz.
    Last edited by LadyDaytona; 20-11-06 at 11:39.

  13. #88
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funky^junkie View Post
    ovdje se zadnjih mnogo godina jednom narodu KRAJNJE BEZOBRAZNO "objashnjava" kako on ne postoji, kapiras?

    i zzato podrzavam svaki bezobrazluk u cilju udaljavanja od srprstva (srbijanshtva)
    Znači bezobrazlukom na bezobrazluk. To nije dobro za Crnu Goru ni za Crnogorce. Bar sad kad je Crna Gora nezavisna trebalo bi to da prestane, zar ne misliš tako.

  14. #89
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by LadyDaytona View Post
    Gospodine ssin,
    da ne bi izigravali nekorektne forumashe, da prvo obratimo paznju na topic. Radi se upravo o CG jeziku i konstantnom ponizavanju nasheg kulturnog dostojanstva od strane velikosrpskih megalomanskih pretendenata na sve i svasta Crnogorsko, pa eto i nashe CG kulturno blago - jezik.
    Mozda niste dovoljno pazljivo pratili tok diskusuije, ali da vam opet pojasnim da se upravo radi (koristim vash izraz radi jasnijeg sporazumijevanja) o bezobraznom atakovanju na Crnogorsku kulturu i identitet.
    Koliko znam, mi Crnogorci nemamo problema sa nazivom jezika bilo kog naroda i drzava, pa ni sa srpskim - Srbije, niti sa hrvatskim jezikom - Hrvatske.
    Nemam namjeru da ulazim u diskusiju o konstatnom omalovazavanju hrvatskog jezika koje sam pratila godinama u Srbijanskoj stampi i na TV. To su fakti, a koliko su srbijanski novinari napokon to prihvatili kao definitivno i mozda opet Kosovski 'pobjednichki' ili pomirljivo, i do kada, to je vec njihov problem. Ali da se ne lazemo, nismo od 'juche', jel tako?
    Sadashnje priche srbijanskih 'experata' , da je hrvatski jezik drugachiji od srpskog i da je 'objektivno' sto je izuzet i osamostaljen definitivno, je samo izraz nestabilnosti u osnovi, i neprincipjelnosti istih. Polazeci od svega ovoga, uopste sam indiferentna na 'snagu' njihovog mishljenja i njihovih principa o objektivnosti. Totalno su irelevantni van granica Srbije.

    To sto ste vi umislili da je svachiji maternji sluzbeni jezik, u ovom sluchaju vash srpski jezik, to je vase pravo da mislite, ali ne i da negirate moj crnogorski ili bilo chiji u CG.

    Dok god postoji srpski jezik i dok god postoji drzava koja se zove Srbija, hrvatski - Hrvatska, makedonski - Makedonija, albanski, slovenachki itd..., danashnji srpski - koji je po mom mishljenju (svako sebi da toliko za pravo, iako nije srbin jel'te?) jednostavno na jedan podmukao nachin prisvojen i korigovan Crnogorski jezik... nema tog argumenta koji moze negirati opravdanost povratka (nakon pokushaja dugogodishnje negiranja od strane Srbije i srbijanskh uddvorica iz CG) crnogorskog jezika.

    Jednostavno, mi se zalazemo za nasha prava, na istorijsko, kulturno dostojanstvo CG, i bilo ko, ko pokusha da negira drugima ono na sta sam ima... i sam koristi to pravo, taj je ....... da se izrazim najblaze ... jako losh Covjek.

    Poz.
    Draga Lady mislim da ste primetili do sada da sam principijelan i korektan. To ne znači da ću se ikada truditi da budem ultra politički korektan u skladu sa duhom vremena jer ne mislim da je to dobro. Ja sam rekao šta mislim bez ikakve namere da vređam bilo koga, vođen pre svega željom da se ne zaobilaze činjenice, pa makar razgovarao sa svojom rođenom sestrom.

    Što se tiče hrvatskog, moram priznati da Vas ne razumem. To jeste bio jedan isti jezik, i tada je bilo ispravno braniti takvu poziciju, jer je to bila suva činjenica, kao što je i činjenica da se hrvatski i srpski sve više razlikuju i razlikovaće se verovatno još više. Verovatno je da će Hrvatska vratiti korienski pravopis i ubaciti elemente kajkavskog i čakavskog što smatram 100% legitimnim.

    Kulturni identitet Crnogoraca je izrazito jak i poseban, njega je nemoguće poništiti, možda takvih ljudi ima ali ja Vas uveravam da ne spadam u iste. Ali ovde govorimo o jeziku. Ja nemam ništa ni protiv crnogorskog jezika, već protiv ovakve Vaše /ne samo Vaše/ izjave : "... srpski je jednostavno na jedan podmukao nachin prisvojen i korigovan Crnogorski jezik" << Ovo je neistina i što pre to shvatite, biće Vam lepše u životu, bez obzira šta ste po nacionalnom opredeljenju. Standard našeg jezika je nastao zna se kada, zna se od koga, i zna se na osnovu čega. Šta je dobro za CG odlučiće Crnogorci, naravno. Ja i Vi nemamo mnogo uticaja, ovo treba shvatiti kao razmenu mišljenja i treba izbegavati uvrede tipa "krađa jezika" itd.

  15. #90
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,288
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Draga Lady mislim da ste primetili do sada da sam principijelan i korektan. To ne znači da ću se ikada truditi da budem ultra politički korektan u skladu sa duhom vremena jer ne mislim da je to dobro. Ja sam rekao šta mislim bez ikakve namere da vređam bilo koga, vođen pre svega željom da se ne zaobilaze činjenice, pa makar razgovarao sa svojom rođenom sestrom.

    Što se tiče hrvatskog, moram priznati da Vas ne razumem. To jeste bio jedan isti jezik, i tada je bilo ispravno braniti takvu poziciju, jer je to bila suva činjenica, kao što je i činjenica da se hrvatski i srpski sve više razlikuju i razlikovaće se verovatno još više. Verovatno je da će Hrvatska vratiti korienski pravopis i ubaciti elemente kajkavskog i čakavskog što smatram 100% legitimnim.

    Kulturni identitet Crnogoraca je izrazito jak i poseban, njega je nemoguće poništiti, možda takvih ljudi ima ali ja Vas uveravam da ne spadam u iste. Ali ovde govorimo o jeziku. Ja nemam ništa ni protiv crnogorskog jezika, već protiv ovakve Vaše /ne samo Vaše/ izjave : "... srpski je jednostavno na jedan podmukao nachin prisvojen i korigovan Crnogorski jezik" << Ovo je neistina i što pre to shvatite, biće Vam lepše u životu, bez obzira šta ste po nacionalnom opredeljenju. Standard našeg jezika je nastao zna se kada, zna se od koga, i zna se na osnovu čega. Šta je dobro za CG odlučiće Crnogorci, naravno. Ja i Vi nemamo mnogo uticaja, ovo treba shvatiti kao razmenu mišljenja i treba izbegavati uvrede tipa "krađa jezika" itd.
    Gospodine ssin,
    "ja zaista nisam Srpkinja i po tome vjerovatno nemam ni pravo na mishljenje, kao vi koji ste Srbi. " Vidite, ja jako dobro znam konceptualni nachin razmishljanja velikosrpskih negatora svega i svachega? Ali, to vase razmishljanje nema veze sa razumom pa cu vam ipak ponoviti moje mishljenje kao Crnogorke (koliko god Vama kao Velichini senzibilnog Srbofila smetalo- sto opet razumijem, ali ne dozvoljavam kad je u pitanju negiranje CG kulture i CG identiteta, sorry)

    Dok god postoji srpski jezik i dok god postoji drzava koja se zove Srbija, hrvatski - Hrvatska, makedonski - Makedonija, albanski, slovenachki itd..., danashnji srpski - koji je po mom mishljenju (svako sebi da toliko za pravo, iako nije srbin jel'te?) jednostavno na jedan podmukao nachin prisvojen i korigovan Crnogorski jezik... nema tog argumenta koji moze negirati opravdanost povratka (nakon pokushaja dugogodishnje negiranja od strane Srbije i srbijanskh uddvorica iz CG) crnogorskog jezika.
    Sto se tiche ovog:
    Što se tiče hrvatskog, moram priznati da Vas ne razumem. To jeste bio jedan isti jezik, i tada je bilo ispravno braniti takvu poziciju, jer je to bila suva činjenica
    Rekoh vec da je moguce ponavljanje kosovskog "pobjednichkog" sindroma... zbog takvih srbijanskih "chinjenica" su mnogi izgubili zivote u ex YU.Nikad se opametiti neete, nevjerovatna srbijanska megalomanska politika negiranja chinjenica ostalih kultura.

    Znam da necete ni ovo shvatiti, jer kao sto vam pokazujem, takav srbijanski nichim trazeni stav, savjetnika o mom identitetu, o tome kad cu se ja osjecati 'lepSHE' u zivotu, kod mene nema nikakvu 'tezinu', chak (sta vise - rekli bi vi), izaziva kod mene jedan bezazlen i tuzan osmjeh prema nechijem nachinu ophodjenja (koji je u CG uvredljiv- pa se treba samo nasmijeshiti) sa porukom - vec vidjeno na ratom izazvanom ex YU terenu, uz pomoc srbijanskih dusebriznika.

    U dijelu gdje se odvajate kad je u pitanju 'uticaj', naravno da vi nemate, i razumno je sto se u ovom sluchaju vracate na vashe mjesto. Dok, kad sam ja u pitanju, kao Crnogorka, uz sve ostale istomishljenike ...naravno da imamo uticaj i potrudicemo se da realizujemo ono sto je nepravedno od Srbije i srbijanskih dusebriznika, ups. savjetnika negirano - dok im je moglo bit'.

    Poz.
    Last edited by LadyDaytona; 20-11-06 at 12:29.

  16. #91
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ssin, problem sa tim je kao u onom "pustio bi ja njega nego on nece mene". Ne radi se o bezobrazluku vec konacno vracanje na svoje. Dok je kod vas zvanicni jezik bio srpskohrvatski niko se nije bunio, nasi su preko ispostava po principu "visi katolik od pape" uveli srpski i niko nikoga ne pita o tome, a sad nastala muka sto ja hocu da pricam onako kako mi je pricao djed, pradjed..... Meni je sasvim svejedno sto ce neko misliti da ja pisem ili govorim neispravno i sto to nije po propisima koji su iako deklarativno " pisi kako govoris" u Crnoj Gori ukinuti. Bilo bi jako lose kad bi ja tjerao tebe da tako govoris ili kad bih te ubjedjivao da ti ne postojis i zasto bi ti kao Srbin imao srpski kad Amerikanci nemaju. Sasvim dobro bi odgovarao i crnogorski jer i tako i tako cim nesto zategne svi se fataju za "poreklo crnogorsko".

  17. #92
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Kako uspje da preskocish Crnu Goru na tolikom prostranstvu ?
    Crna Gora tu spada isto Ne spadaju Podgorica i Cetinje. Zetsko-južnosandžački dijalekat mojih dedova može biti dobra osnova za standardni crnogorski. Nikšić je prema ovim mapama dijalekata jezički bliži Trebinju nego Cetinju.

  18. #93
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    984
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    Zbilja zar nije na srpski ogledalo a ne zrcalo
    I nema više 'kašika', od sada je 'žlica'.
    'Atomik, o-o, atomik, ou tunajt'

  19. #94
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    La Fossa
    Posts
    6,668
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milos111111 View Post
    pridjevi koji se zavrsavaju na ski se pisu malim slovom
    Ti si moj idol
    Io ci credo!

    Welcome



  20. #95
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,288
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zabavno je sto gospodin ssin, okrece diskusiju u pravcu kao da mi prichamo o eliminaciji postojanja srpskog jezika u Srbiji, a ne o Crnoj Gori i Crnogorskom jeziku.
    Zanimljiv preobrazaj ka nechemu sto nema veze sa temom i sa nashom diskusijom o CG kulturnom identitetu. Koji su oni faktor sad u ovome, kao i spominjanje stavova njihovih totalno irelevantnih 'struchnjaka' iz Srbije sa nosicem u unutrashnja pitanja svake drzave na svijetu?
    Booh...
    komshije, smirite se malo, vakat je.
    Last edited by LadyDaytona; 20-11-06 at 12:46.

  21. #96
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    podgorica
    Posts
    3,442
    Thanks Thanks Given 
    39
    Thanks Thanks Received 
    43
    Thanked in
    16 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Znači bezobrazlukom na bezobrazluk. To nije dobro za Crnu Goru ni za Crnogorce. Bar sad kad je Crna Gora nezavisna trebalo bi to da prestane, zar ne misliš tako.
    ma pobogu jesmo nezavisni al koliko vidim i dalje neke bradonje protestuju i traze sprske udzbenike za srpsku djecu, srpske zastave uz nashe, dovode ono smece
    od koste cavoskog (ili kako se vec preziva) da nas uci kako ne postojimo isl.

    ono sto on kaze za mene je bezobrazluk, ljudi koji prisustvuju protestima na kojima on govori su sami po sebi bezobrazluk.
    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Znači bezobrazlukom na bezobrazluk
    DA

  22. #97
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Crna Gora tu spada isto Ne spadaju Podgorica i Cetinje. Zetsko-južnosandžački dijalekat mojih dedova može biti dobra osnova za standardni crnogorski. Nikšić je prema ovim mapama dijalekata jezički bliži Trebinju nego Cetinju.
    Njegos je na koga treba da se ugledamo sto se tice crnogorskog pravopisa. On je, iako Vukov savremenik, koristio crnogorski pravopis (koji tada jos nije zvanicno bio kodifikovan).
    Last edited by Petar Mrvaljevic; 20-11-06 at 13:00.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  23. #98
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Ssin, problem sa tim je kao u onom "pustio bi ja njega nego on nece mene". Ne radi se o bezobrazluku vec konacno vracanje na svoje. Dok je kod vas zvanicni jezik bio srpskohrvatski niko se nije bunio, nasi su preko ispostava po principu "visi katolik od pape" uveli srpski i niko nikoga ne pita o tome, a sad nastala muka sto ja hocu da pricam onako kako mi je pricao djed, pradjed..... Meni je sasvim svejedno sto ce neko misliti da ja pisem ili govorim neispravno i sto to nije po propisima koji su iako deklarativno " pisi kako govoris" u Crnoj Gori ukinuti. Bilo bi jako lose kad bi ja tjerao tebe da tako govoris ili kad bih te ubjedjivao da ti ne postojis i zasto bi ti kao Srbin imao srpski kad Amerikanci nemaju. Sasvim dobro bi odgovarao i crnogorski jer i tako i tako cim nesto zategne svi se fataju za "poreklo crnogorsko".
    Pa ja se slažem sa tobom u najvećem delu. Ali da sam na mestu Crnogoraca ovom pitanju bih prišao sasvim praktično i bez emocija. Ovde recimo ispada da su Crnogorci patili što su govorili i u školi učili srpskohrvatski, pa onda srpski. Čak i da je to istina, /u što sumnjam/ ne treba sad bacati drvlje i kamenje na bukvalno sve što je bilo u prošlosti. Nisu baš svi ti Crnogorci ranije bili nepismeni niti su bili glupi, a sumnjam i da su sebe smatrali nekakvim robovima sve ove godine. I sad odjednom - hop, srpski jezik ukraden! Pa to ni hrvatski ni bosanski stručnjaci i "stručnjaci" nisu tvrdili.

    Neće biti srpski nego crnogorski standard, ali i crnogorski standard će imati svoja pravila koja će pismen čovek koji govori crnogorski morati da poštuje ako želi da ga smatraju pismenim. Ja ću pokušati da i ovde koristim taj crnogorski standard koga još nema, za sada, ne znači da ga neće biti.

    Ja ne krijem svoje crnogorsko poreklo, ponosan sam na njega i volim Crnu Goru, nikakav velikosrbin nisam, meni je drago crnogorsko ime. Da li možda zato treba da se stidim Vuka Karadžića i da mrzim činjenicu što je baš on stvorio pravila koja se /još uvek/ koriste u 4 države na Balkanu? Naravno da neću.

    Moje iskreno mišljenje je da je za CG najpraktičnije rešenje - srpski ijekavski, ili crnogorski-srpski /kao u izrazu American English/, ali apsolutno bih podržao i stvaranje potpuno novog standarda ako se tako većina izjasni. To bi bio nov početak, zato sam malo oprezan i sumnjičav u vezi koristi od toga za Crnu Goru. Činjenica je da to neće dotaći 99,99% stanovnika Srbije,BiH, Hrvatske, to je čisto vaša stvar.

  24. #99
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Znači bezobrazlukom na bezobrazluk.
    Ako neko ide na tebe toljagom i ti moras toljagom, drukcije bi samo izgubio.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  25. #100
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    531
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek View Post
    Koji je zvanicni jezik u Srbiji? U Bosni? U Hrvatskoj?
    U Bosni su zvanicni jezici srpski, hrvatski i bosnjacki (bosanski). Zasto? Zato sto:
    1) Nema apsolutne nacionalne vecine.
    2) Sva tri naroda su konstitutivna.

    Zvuci poznato?

Page 4 of 50 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 49
    Last Post: 27-11-10, 16:19
  2. Replies: 8
    Last Post: 20-11-06, 03:44
  3. PROFESOR SA SORBONE PRIZNAO CRNOGORSKI JEZIK !
    By GRAD in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 68
    Last Post: 21-02-05, 03:52
  4. Crnogorski jezik 1857-a godina:
    By Petar Mrvaljevic in forum Istorija
    Replies: 0
    Last Post: 26-01-05, 00:00
  5. MATIJA BECKOVIC O GORI CRNOJ!
    By Vidoje in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 53
    Last Post: 07-11-04, 13:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •