Page 14 of 50 FirstFirst ... 410111213141516171824 ... LastLast
Results 326 to 350 of 1236

Thread: Crnogorski jezik

  1. #326
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Naravno, Shreky, tvoji stavovi su u neku ruku razumljivi kad s druge imas ovakvog sagovornika. Ali ne brini. Jedan dio ovakvih akademika je ostao van granica CG, a drugi ce polako nestajati sto se vise fokus drustveno-politickih debata bude pomjerao sa suve politike. Shvati da dok god budes ignorisao ovakve stavove - bices i sam cistiji od prljavstine koja se moze uociti u ovakvom postu, a i ljude koji potpisuju ovakve stvari - ignorisanje mnogo vise boli.

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    ako hocete iskreno misljenje jednog Srbina iz Srbije onda cujte moje. u Srbiji ne postoji nikakav anticrnogorski naboj. Mi volimo nasu bracu Crnogorce i smatramo ih medju najboljim Srbima i sebi jednakima. Naravno pod Crnogorcima podrazumevamo Srbe iz Crne Gore jer je po shvatanju nas Srba iz Srbije Crnogorac regionalna odrednica a ne nacionalna . Odprilike jednako kao recimo Sumadinac, Vojvodjanin, Kosovac, Bosanac, Hercegovac, Krajisnik.
    Druga stvar poznato je da ne volimo vas montenegrine ili crnogorce nacijom zato sto vas smatramo svojom jednakom odrodjenom bracom koji su izdali svoju naciju i veru i postali nesto drugo. Tacnije volimo vas jednako i cenimo kao Bosnjake, nekadasnje islamizovane Srbe.
    Briljantno.
    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    Surujete sa Hrvatima i Albancima i kujete zavere protiv Srba. Tacnije izdali ste sve ono za sta su se vasi preci borili, ginuli i umirali. Oni se svakako nisu borili za saveznistva sa Hrvatima i Siptarima protivu Srba. Krst casni i sloboda zlatna.
    Fenomenalno.

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    Njegos je uostalom sve to odlicno opisao u Gorskom Vijencu. Tamo su zapisane prave vrednosti pravih Crnogoraca a to su Srpstvo i Pravoslavlje a ne nikakvo Crnogorstvo nabijeno antisrpstvom kako vi to danas predstavljate.
    Nazalost, posljednji argument koji polupismeni sovinisti koriste u ovakvim kafanskim pricama je naravno Njegos.

    Zaprepascujuce je s koliko se slobode i najneobrazovaniji slojevi naseg stanovnistva usudjuju tumaciti jednog od najvecih genija juznoslovenskog podneblja.
    Izvini brate, ali me bas dirne kad neko krene da tumaci Njegosa. pogotovo na ovakav nacin
    Last edited by Bonja the Zmaj; 22-03-07 at 16:41.
    Vecina ljudi je zla

  2. #327
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    decko lupas u zapadnoj Srbiji se govori ijekavica tj u Priboju, Prijepolju, Novoj Varosi, Uzicu. Takodje i Vuk Karadzic nas prosvetitelj je govorio ijekavski. Koliko se god trudio da posejes seme mrznje i podele medju nas Srbe - nece ti uspeti. Mi dobro znamo ko smo i sta smo.
    Pa što ako se govori u Prijepolju, Priboju ... ???
    To su sve doseljenici iz Bosne, Hercegovine, Crne Gore ... niko njihov do prije 100 godina nije bio Srbin.

    Znači laže Vuk da Srbi u Sremu nijesu smatrali ijekavicu za svoju?
    I Vuk je to slagao?

    Nasa je nacija stara preko 1500 godina.
    Budalastine, Srbe ijekavce je izmislio Vuk Karadzic u clanku SRBI, SVI I SVUDA
    Last edited by Ćipur; 22-03-07 at 17:07.

  3. #328
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    I sad mi kazi Shreky - je l' uvidjas razliku izmedju Lost in Space i Cipura? Sustinski je nema.
    O tome ti i pricam
    Vecina ljudi je zla

  4. #329
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    bogami rekao bih da lose prognoziras. 91 je bilo 65% crnogoraca a danas tek 40% . za 10 godina predvidjam identican broj srba i crnogoraca u Crnoj Gori. Ljudi sve vise uvidjaju svoje pravo etnicko poreklo, znaju da su lagani i na silu terani da se 50 godina pod komunizmom izjasnjavaju kao Crnogorci nacijom, i sve se veci broj ljudi u Crnoj Gori vraca svojim pravim tradicionalnim vrednostima - Srpstvu i Pravoslavlju. Naravno sve je stvar izbora ja svaciji izbor postujem . No ovo su samo moje prognoze
    ma to su samo tvoje puste želje jer pojma nemaš o stanju u crnoj gori

    pričaš napamet sjedeći na toj stolici ispred kompjutera


  5. #330
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    Krst casni i sloboda zlatna.
    Tacno tako!
    Nikakvo srpstvo, jugoslovenstvo i slicne politicke ideologije.

  6. #331
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Tacno tako!
    Nikakvo srpstvo, jugoslovenstvo i slicne politicke ideologije.
    neka se zanose , to im je jedino i preostalo

    a mogu usput i koju suzicu pustiti za neostvarenom velikom srbijom :cry:

  7. #332
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    243
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Naravno, Shreky, tvoji stavovi su u neku ruku razumljivi kad s druge imas ovakvog sagovornika. Ali ne brini. Jedan dio ovakvih akademika je ostao van granica CG, a drugi ce polako nestajati sto se vise fokus drustveno-politickih debata bude pomjerao sa suve politike. Shvati da dok god budes ignorisao ovakve stavove - bices i sam cistiji od prljavstine koja se moze uociti u ovakvom postu, a i ljude koji potpisuju ovakve stvari - ignorisanje mnogo vise boli.


    Briljantno.

    Fenomenalno.


    Nazalost, posljednji argument koji polupismeni sovinisti koriste u ovakvim kafanskim pricama je naravno Njegos.

    Zaprepascujuce je s koliko se slobode i najneobrazovaniji slojevi naseg stanovnistva usudjuju tumaciti jednog od najvecih genija juznoslovenskog podneblja.
    Izvini brate, ali me bas dirne kad neko krene da tumaci Njegosa. pogotovo na ovakav nacin
    izvinite gospodine, mozda vam se moje misljenje o vama ne dopada ali je ono ipak takvo kakvo jeste. ja o pravim vrednostima crnogoraca dakako pre sudim citajuci dela njegosa, marka miljanova i kralja nikole nego recimo citajuci vase, shrekove ili cipurove stavove.

    citajuci dela tih ljudi ja sam saznao da su njihove najvise vrednosti i ono za sta su se stvarno iskreno borili bile srpstvo, pravoslavlje , sloboda od turaka. ja postujem i cenim vase pravo da danas imate neke druge vrednosti i potrebe, ali isto tako postujuci vase ja ne mogu da ne postujem one njihove. ja ne mogu da zaboravim sta su bili ciljevi i ideali tadasnjih najvecih ljudi crne gore.



    ili mi mozete reci koji su to u istorijskom kontekstu veci i bitniji ljudi crnogorske istorije od njegosa , kralja nikole, marka miljanova, stjepana mitrova ljubise?

    Unapred zahvalan na vasem odgovoru.

  8. #333
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    ili mi mozete reci koji su to u istorijskom kontekstu veci i bitniji ljudi crnogorske istorije od njegosa , kralja nikole, marka miljanova, stjepana mitrova ljubise?

    Unapred zahvalan na vasem odgovoru.
    Ivan Crnojević

    Veći od svih njih zajedno, osnivač Cetinja, cetinjskog manastira, podlovćenske Crne Gore u koju se slili na[i preci iz raznih krajeva Duklje, osnivac prve štamparije kod Južnih Slovena.

    50 toponima u Crnoj Gori nosi ime po njemu, što znači da je bio za prave stare Crnogorce - POLUBOG.

  9. #334
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    ja o pravim vrednostima crnogoraca dakako pre sudim citajuci dela njegosa, marka miljanova i kralja nikole nego recimo citajuci vase, shrekove ili cipurove stavove.
    citajuci dela tih ljudi ja sam saznao da su njihove najvise vrednosti i ono za sta su se stvarno iskreno borili bile srpstvo, pravoslavlje , sloboda od turaka.
    Naravno, tesko je razumjeti da Vijenac i Primjeri prvenstveno govore o jednom specificnom etickom kodu plemenskog svijeta, gdje se moralna vrijednost apsolutizovala u odnosu na sve moguce drustvene razlike (pogotovo vjerske i nacionalne), a taj se eticki kod profilisao kroz vjekovnu borbu za slobodu.
    Ako nisi u stanju to razumjeti - ne moras ga onda srozavati pojednostavljivanjem i vulgarizovanjem.

    Nalaziti u pricama - kao sto je ona o Musovic kapetanu i Mrkoju serdaru, dje na glas o smrti crnogorskog vojskovodje turski kapetan NIksica odgovara "Od onakvog neprijatelja moglo je nama biti poraza i stete, al nikad sramote" - vrijednosti kao sto su pravoslavlje i srpstvo je jedan hvale vrijedan trud, ali osudjen na propast ili politicku zloupotrebu.

    Zavrsio sam s tobom. Eto ti ga Cipur sad pa s njim nastavi vojevanje...
    Vecina ljudi je zla

  10. #335
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    50 toponima u Crnoj Gori nosi ime po njemu, što znači da je bio za prave stare Crnogorce - POLUBOG.
    Ne lupaj Cipure casti ti.
    Vecina ljudi je zla

  11. #336
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    Naravno pod Crnogorcima podrazumevamo Srbe iz Crne Gore jer je po shvatanju nas Srba iz Srbije Crnogorac regionalna odrednica a ne nacionalna . Odprilike jednako kao recimo Sumadinac, Vojvodjanin, Kosovac, Bosanac, Hercegovac, Krajisnik.
    Aha, samo sto Crna Gora nikad nije bila pokrajina ili regija Srbije, vec zasebna drzava sa sosptvenom istorijom i identitetom. Tvoja poredjenja sa Sumadijom i Vojvodinom su smijesna.

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    Druga stvar poznato je da ne volimo vas montenegrine ili crnogorce nacijom zato sto vas smatramo svojom jednakom odrodjenom bracom koji su izdali svoju naciju i veru i postali nesto drugo. Tacnije volimo vas jednako i cenimo kao Bosnjake, nekadasnje islamizovane Srbe.
    Aha, a posto si na jednom drugom topicu priznao da si c3tnik, onda i nas vjerovatno volis kao sto si volio one u Srebrenici?!

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    Jednostavno , ljutili se vi ili ne , ne mozemo da postujemo ljude koji ne postuju svoju naciju i veru i menjaju je kako vetar duva.
    Koju smo mi to vjeru promijenili? Koju smo mi to naciju promjenili? Mi smo isto ono sto smo bili 91 i prije toga, a ovi novokomponovani Srbi su ti koji su naciju promijenili.

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    Njegos je uostalom sve to odlicno opisao u Gorskom Vijencu. Tamo su zapisane prave vrednosti pravih Crnogoraca a to su Srpstvo i Pravoslavlje a ne nikakvo Crnogorstvo nabijeno antisrpstvom kako vi to danas predstavljate.
    "srpstvo" nije nikakva vrijednost vec termin izmisljen za okupaciju tudjih krajeva. Nego, dajti nama konkretno neke srpske vrijednosti koje su "krasile" Crnu Goru u proslosti!?
    btw. Pravoslavlje nije nikakva srpska vrijednost, jer ako je tako aj malo po ruskih i grckih sajtova pa i njih ubjedjuj da su Srbi.

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    Ne volimo vas i ne cenimo vas zato sto ste vi te prave crnogorske vrednosti tj Srpstvo i Pravoslavlje - izdali i usvojili neke druge.
    Da je Srpstva ikad bilo u Crnoj Gori opstalo bi, bas kao sto je opstalo Pravoslavlje. Zato ne lupetaj.

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    Surujete sa Hrvatima i Albancima i kujete zavere protiv Srba. Tacnije izdali ste sve ono za sta su se vasi preci borili, ginuli i umirali. Oni se svakako nisu borili za saveznistva sa Hrvatima i Siptarima protivu Srba.
    Dijagnoza: Paranoja u kombinaciji sa Islamofobijom. Kontaktiraj psihijatra sto je prije moguce.

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    Naravno ja znam da ce cete vi ove moje reci odbaciti sa prezirom, da je ovo za vas samo jos jedno veliko-srpsko-cetnicko trabunjanje. Ali vecina ljudi iz Srbije koje poznajem , deli ovo moje misljenje.
    Da to je upravo to : velikosrpsko-cetnicko trabunjanje. Veliki je plus i nada za tebe sto si svjestan od koje bolesti bolujes!
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  12. #337
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Ne lupaj Cipure casti ti.
    Ne lupam, no je tako, najveca, mitska licnost, dok Njegos nije uveo kosovski kult.
    O tome postoje brojni izvori, al ja nijesam Supermen, ne mogu sve odjednom da postavim.

  13. #338
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Naravno, tesko je razumjeti da Vijenac i Primjeri prvenstveno govore o jednom specificnom etickom kodu plemenskog svijeta, gdje se moralna vrijednost apsolutizovala u odnosu na sve moguce drustvene razlike (pogotovo vjerske i nacionalne), a taj se eticki kod profilisao kroz vjekovnu borbu za slobodu.
    Ako nisi u stanju to razumjeti - ne moras ga onda srozavati pojednostavljivanjem i vulgarizovanjem.

    Nalaziti u pricama - kao sto je ona o Musovic kapetanu i Mrkoju serdaru, dje na glas o smrti crnogorskog vojskovodje turski kapetan NIksica odgovara "Od onakvog neprijatelja moglo je nama biti poraza i stete, al nikad sramote" - vrijednosti kao sto su pravoslavlje i srpstvo
    Naravno, "Primjeri Cojstva i Junastva" nemaju nikakve veze sa srpskom kulturom, sa srpstvom. Nikakave!

  14. #339
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    I sad mi kazi Shreky - je l' uvidjas razliku izmedju Lost in Space i Cipura? Sustinski je nema.
    O tome ti i pricam
    Ćipura je zanimljivo čitati a Lost je smor, to je velika razlika.

  15. #340
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Shreki i svi ostali.
    Dok god budete razmisljali u kategorijama "mi" i "oni" i dalje cemo blejat u torovima.
    Slazem se. Srbi iz Crne Gore i Crnogorci su jedno, Srbi iz Srbije su drugo.

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Manimo se mi demagogija o tome kako su svi Srbi nacionalisti. Kao prvo, da je primitivan nacionalizam dominantna politicka crta Srbije - tacno je. Ali ce me tesko iko ubijediti da se kompletan region sustinski razlikuje od toga. Mislis da je u CG situacija bolja? Molim te...
    Navedi mi koja to drzava iz okruzenja ima problema zbog Crne Gore i Crnogorskog nacionalizma?
    Mnogi su imali problema zbog srpskog nacionalizma.
    Ipak, slozicu se sa tobom da je to problem citavog Balkana, kod nekog manje kod nekog vise.
    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post

    Kreteni su pravilno rasporedjeni na svakoj strani, isto kao i normalni ljudi, otvorenog uma. Prema ovim posljednjima se ravnaj.
    Jer citajuci neke postove odje - ispasce da u Srbiji zive samo krvozedni prostaci, koji ne umiju sastavit dvije recenice a da ne pomenu Crnu Goru kao srpsku zemlju i proklete Siptare.
    Naravno da nije tako. U Srbiji ima puno normalnih osoba, koji normalno razmisljaju. I sam znam dosta takvih. Medjutim, slozices se da je u Srbiji najvise ekstremnih pojedinaca?!
    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post

    Sto se tice prica oko procenata Srba i Crnogoraca u Crnoj Gori - prosto sam zaprepascen sovinizmom koji povremeno izbija iz rijeci ljudi koji generlano ostavljaj utisak pristojnih i gradjanski usmjerenih osoba. Svaka osoba ima apsolutno pravo da iskaze svoj osjecaj nacionalne pripadnosti. Ako je 30% gradjana Crne Gore odlucilo da se izjasne kao Srbi - ja ne vidim zbog cega sad dizat toliku frku?
    Ko dize frku? Jedini koji dizu frku su ti koji su promijenili nacionalnost i izjasnili se kao Srbi i sad glume neku ugrozenost i traze zasebne skole i zasebne programe, iako su dio iste istorije, kulture i tradicije kao i ja koji sam Crnogorac.
    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Crna Gora mora biti drustveno-politicki okvir u kojem ce se svakom njenom gradjaninu omoguciti da upraznjava svoje potrebe u skladu sa sopstvenim interesima (i naravno domacim zakonima )
    Manimo se mi prica oko nacionalnog - to ostaje u domenu intime. Crnogorska drzava se mroa fokusirati na stvaranje drustevnog ambijenta u kojem ce svaki pojedinac biti zadovoljan. U tom slucaju i nacionalno pitanje ce past u drugi plan... tmao dje i zasluzuje da bude.[/COLOR]
    Slazem se sa ovim u potpunosti. I dodao bih jos da ne treba komplikovati situaciju vise nego sto jeste, vec gledat kako da se stvari ujednostave i uproste.

    Ono na sta Crna Gora mora da se fokusira sada jeste povecanje standarda i stvaranje pravne drzave.
    Last edited by shrek; 22-03-07 at 18:29.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  16. #341
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    243
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    tvrdnja da su srbi i crnogorci u crnoj gori jedno a srbi u srbiji drugo je jednako glupa kao da ja kazem da su srbi i albanci u srbiji jedan narod a albanci u albaniji drugi. glupost. srbi u crnoj gori i srbi u srbiji su jedan narod identicno kao sto su hrvati u crnoj gori i hrvati u hrvatskoj jedan narod.

  17. #342
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    243
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    hehe kad vas montenegrine covek satera u cosak vi uvek tvrdite kako niko "sem vas" ne razume sta je hteo pesnik da kaze u gorskom vijencu. a cinjenica je da su tadasnji pravoslavni stanovnici crne gore bili srbi zato su o tome pesme pevali , dela pisali . naravno niti mogu ja u to da ubedim vas niti vi mene mozete u suprotno.

    no istorijske cinjenice dokazuju uostalom ko je u pravu a ko izmislja , krivotvori , falsifikuje.

    Ostajte mi zdravo.

  18. #343
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    tvrdnja da su srbi i crnogorci u crnoj gori jedno a srbi u srbiji drugo je jednako glupa kao da ja kazem da su srbi i albanci u srbiji jedan narod a albanci u albaniji drugi. glupost. srbi u crnoj gori i srbi u srbiji su jedan narod identicno kao sto su hrvati u crnoj gori i hrvati u hrvatskoj jedan narod.
    Ne lupetaj. Srbi i Albanci nemaju istu istoriju, dok Srbi iz Crne Gore i Crnogorci imaju istu istoriju. Sta vise, i ti su se Srbi prije 15tak godina izjasnjavali kao Crnogorci.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  19. #344
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post

    citajuci dela tih ljudi ja sam saznao da su njihove najvise vrednosti i ono za sta su se stvarno iskreno borili bile srpstvo, pravoslavlje , sloboda od turaka. ja postujem i cenim vase pravo da danas imate neke druge vrednosti i potrebe, ali isto tako postujuci vase ja ne mogu da ne postujem one njihove. ja ne mogu da zaboravim sta su bili ciljevi i ideali tadasnjih najvecih ljudi crne gore.

    poštuješ ih jer ih tumačiš onako kako ti odgovara

  20. #345
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    tvrdnja da su srbi i crnogorci u crnoj gori jedno a srbi u srbiji drugo je jednako glupa kao da ja kazem da su srbi i albanci u srbiji jedan narod a albanci u albaniji drugi. glupost. srbi u crnoj gori i srbi u srbiji su jedan narod identicno kao sto su hrvati u crnoj gori i hrvati u hrvatskoj jedan narod.
    bistro, nema šta

  21. #346
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Što ti je svetsosavska istina, neprevaziđena, nedokučiva i tajanstvena ...

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    tvrdnja da su srbi i crnogorci u crnoj gori jedno a srbi u srbiji drugo je jednako glupa
    Naravno u pravu si, kao i uvijek, govoriš istinu, svetosavsku istinu!

    Pogledaj "Zonu Zamfirovu" i pogledaj crnogorski stari film "Lažni Car Šćepan Mali".
    Potpuno ista kultura, jezik, običaji kod Srba i Crnogoraca. To ta dva filma jasno dokazuju.

    :twist: :blah:

  22. #347
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,000
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a ja mlim e si se preškartaо sa tom logikom. ja bih rekaо da su Srbi Hrvati Bošnjaci Albanci i Crnogorci i mnogi drugi đe gođ bili jedan narod. isto se buraju. isto kake. isto plaču. isto se smiju. iste guzice cjelivaju. ali ne jer su jedna nacija. to je i mrčenim međedima, pa čak i ponekome bravu, jasno.

    no opet moram reć da samo potonja avetinja ili nesoj može uporedit Crnu Goru sa Šumadijom. osim ako zborimo o flori i fauni. takav manjak rešpekta za našu domovinu je meni i dan danas neshvatljiv.

    i za konac: ***** vi Његоша na bis! papagaji. treba ve u zoo turit pa da vi bonbone bačamo za svaki stih koji ste naučili verglat. ako budete znali Mićunovića imitirat šiljem vi kilo banana.

    a Rada Tomova fiska peta za sve ovo... ne mora makar gledat kakav sve šiljeg toroče srebrne zvuke misleći da je ritam mašina muzika...

  23. #348
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Kako su Vukovi poklonici ubjeđivali ljude da su Srblji, kao i danas, ista matrica!

    Quote Originally Posted by -GRAD View Post
    OK
    To je taj program Vuka Karadžića - SRBI SVI I SVUDA, u kojem je on izmislio Srbe ijekavce. U podnaslovu ovaj tekst je označen kao "Kovčežić za istoriju, jezik i običaje Srba sva tri zakona"
    U napomeni prije teksta Vuk Karadžić je stavio:
    Ово је писано још 1836. године да се штампа пред Црном Гором и Боком Которском, као што ће се видјети на много мјеста, па кад се досад онако не наштампа, ево га сад само овако.
    Dakle, ovaj politički pamflet, kvazi naučni rad, bio je gotov 1836. godine. Ideje iz ovog političkog ostrašćenog političkog pamfleta male vrijednosti Vuk Karadžić je donio u Boku i Crnu Goru još 1834. godine. Te ideje su podržali još te 1834. godine dosta pravoslavaca u Crnoj Gori i Boki, među njima i Njegoš i pop Vuk Popović Rišnjanin ...
    Ovaj "Kovčežić" je stigao u Boku 1849. godine. Pop Vuk Popović Rišnjanin, vjerni Karadžićev poklonik, je rasturao "Srbi svi i svuda kroz Boku", o čemu imamo sjajno svjedočanstvo u vidu pisma popa Vuka Popovića Rišnjanina Vuku Karadžiću, napisanog 3. 12. 1849. godine



    Dakle, veli Vuk Rišnjanin koji je već 15 godina (od 1834. godine kad je Vuk pristigao u Boku) UBJEĐIVAO nekog Bokelja da su svi u Boki Srblji, veli:
    Jedan najpametniji Bokelj, latinin, koji mi se vazda protivio da nijesmo mi Srblji, nego Iliri i Slovinci, a Srblji ili Servi da su oni što su u Srbiji, odgovorio mi je tek onomadne, pošto je u "Kovčežiću" istoriju o Srbima pročitao, da imam pravo i da vi mnogo svijesno rasuđujete ...

    Možemo jasno zaključiti iz ovoga da je to bio period kad su Vukovi poklonici ubjeđivali narod po Boki kako su Srbi, proces koji traje evo 150 godina uz rijeke krvi.
    Takođe iznad Boke to je isto radio Njegoš, još veći Vukov poklonik, koji je u svojim pljesmicama izmišljao "blagorodno srpstvo", "Srpkinje sada rađu" ... i slične besmislice kojima je nastojao da približi Srblje Crnogorcima.

    Poslije toga u pismu Vuk Rišnjanin kaže:
    "Poznao sam i na mnoge ovđe da ovako sude, ali ne vjerujem da će dalmatinski spisatelji ono ime odobriti, nego još naće se uvrijeđeni i na polju književnom zvaće vas za ono na megdan"

    ''ONO IME'', je srpsko ime koje Dalmatinci neće odobriti, što je tačno predvidio Vuk Popović Rišnjanin, koji je predvidio i književne megdane, koji su se desili.
    Jedino nije Vuk Popović Rišnjanin predvidio da će paklena ideologija Vuka Karadžića, insistiranje Vuka Karadžića na srpskom imenu, dovesti do mora krvi i sukoba u narednih 150 godina.

    U nesrećnoj, ubogoj Crnoj Gori tada nije bilo nikakve intelektualne elite da se suprostavi nametanju srpske kulture i istorije Crnogorcima, tek 70 - tak godina kasnije kad je sazreo jedan sloj osviješćenih i obrazovanih Crnogoraca, odbačeno je kod Crnogoraca Vukova nadnarodna ideologija SRPSTVA.

    p.s.
    Ovo gore iz knjige Vuka Rišnjanina, prvi put na www., ogromna exluziva.

  24. #349
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Naravno u pravu si, kao i uvijek, govoriš istinu, svetosavsku istinu!

    Pogledaj "Zonu Zamfirovu" i pogledaj crnogorski stari film "Lažni Car Šćepan Mali".
    Potpuno ista kultura, jezik, običaji kod Srba i Crnogoraca. To ta dva filma jasno dokazuju.

    :twist: :blah:
    ahaha :devil:

    bolji mu primjer nisi mogao navesti

  25. #350
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by contradiction View Post
    ahaha :devil:

    bolji mu primjer nisi mogao navesti
    Vrlo jednostavan, pokazuje dvije kulture, dva naroda.

    Srbi su najobičnija politička nacija, koju je nacrtao Vuk Karadžić, nacija sastavljena od više naroda.

Page 14 of 50 FirstFirst ... 410111213141516171824 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 49
    Last Post: 27-11-10, 15:19
  2. Replies: 8
    Last Post: 20-11-06, 02:44
  3. PROFESOR SA SORBONE PRIZNAO CRNOGORSKI JEZIK !
    By GRAD in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 68
    Last Post: 21-02-05, 02:52
  4. Crnogorski jezik 1857-a godina:
    By Petar Mrvaljevic in forum Istorija
    Replies: 0
    Last Post: 25-01-05, 23:00
  5. MATIJA BECKOVIC O GORI CRNOJ!
    By Vidoje in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 53
    Last Post: 07-11-04, 12:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •