Page 10 of 50 FirstFirst ... 6789101112131420 ... LastLast
Results 226 to 250 of 1236

Thread: Crnogorski jezik

  1. #226
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by HIGHLANDER View Post
    Tako mi Boga Ego_and_his_own nijesi u pravu.Čovjek je ovim riječima upravo opisao politiku Srbije prema Crnoj Gori u zadnjih 150 godina-Pogled Srbije na Crnu Goru kao srpsku koloniju i ništa više.
    Pa pogled na stvari moze biti glupost. To sto neko misli ne znaci da je to tako. Pa i sam sled dogadjaja dokazuje to.

    Neka oni gledaju kako hoce, to ce ostaviti posledice po njih.

    fakat je da su oni svoj jezik nacionalizovali, a i fakat je da pojedini nacionalisti to vide kao oruzije za sirenje teritorije, nacije.... A fakat je da je to od vajkada bio jezik ovog naroda. Kako ce ljudi pojedinacno izaci na kraj sa tim je sasvim nebitno, bitno je da se napokon rijesi ovo pitanje koje je posle 100 godina napokon istrglo se iz ruku nacional sovinista.

  2. #227
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    A sto ti smatrash Crnu Goru kolonijom? u koju su osvajaci Srbi donijeli jezik a potrli domorodacki "naski" jezik?

    nisu ovo paralele ovo su gluposti.

    Sta lupetas covjece? Kakve kolonije? Pa, da je to posledica kolonijalnog rada, to bi bio razlog vise da jezik zovu po imenu drzave.

  3. #228
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by JF-NK View Post
    Sta lupetas covjece? Kakve kolonije? Pa, da je to posledica kolonijalnog rada, to bi bio razlog vise da jezik zovu po imenu drzave.
    Evo juce su Brazilci ukinuli portugalski, i sad je brazilski zvanicni jezik. Kad su Amerikanci ukinuli engleski, i uveli americki, pametni Brazilci su se zapitali, zasto ne i oni. Ranije jos u Argentini i Meksiku je ukinut spanski, i uveden je argentinski, odnosno meksicki. Na putu da ucini isto su i Kanadjani, pa ce se odsad zvati kanadskim jezikom. Situacija oko Kvebeka je malo zamrsena. Naime, stanovnici Kvebeka ne pristaju da svoj jezik nazovu kvebeskim, vec ostaju vjerni svom francuskom.
    Ja neznam ko lupeta odje. Bez nervoze.... Istina ce te osloboditi zauvijek.

  4. #229
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Ja neznam ko lupeta odje. Bez nervoze.... Istina ce te osloboditi zauvijek.
    Ja znam ko lupeta Elem, ja nisam nervozan. Mozda bih bio kad ne bih bio u pravu. Ovako, opusteno

  5. #230
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by JF-NK View Post
    Ja znam ko lupeta Elem, ja nisam nervozan. Mozda bih bio kad ne bih bio u pravu. Ovako, opusteno
    Ma ja, sto da se nervirash kad poznajesh sebe dobro.

  6. #231
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    13
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [

    Struka ce se pitati, a crna gora je u procesu transformacije pa nije proslo ni pola godine od referenduma.[/QUOTE]

    a kakva crna struka sto lazes sebe navedi mi koje struka u crnoj gori

  7. #232
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Location
    Posts
    364
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Blue White BoY View Post
    a kakva crna struka sto lazes sebe navedi mi koje struka u crnoj gori
    Ti si stručnjak.Ti treba najviše da se pitaš oko jezika.

  8. #233
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Blue White BoY View Post

    Struka ce se pitati, a crna gora je u procesu transformacije pa nije proslo ni pola godine od referenduma.

    a kakva crna struka sto lazes sebe navedi mi koje struka u crnoj gori
    daj batalite vise tu pricu, pravite se mutavi kad znate dobro da je standardizacija jezika samo politicka volja da se definisi onaj jezik kojim narod prica. A to je u Crnogorskom slucaju sasvim nesto drugo od onoga sto pise u standardizaciji srpskog jezika.

  9. #234
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Mene nije nasno sto vi predlazete? U momentu gdje je savaki narod nazvao jezik svojim imenom, vi predlazete da Crna Gora to ne uradi?

    Niste mi bash jasni.
    A mene nije jasno kako tebi to nije jasno!? Shvati da je to posrbljeno, da mu je milije govn0 iz Beograda no komad ljeba iz Podgorice, da mu je milije da mu Beograd odredjuje sto je najbolje za njega nego on sam da odlucuje, da ikako moze sve bi zivo prozvao 'srpsko' a ne samo jezik...Vazda ce nastojati da se dokaze 'srpstvo' pred Beogradom i da se bude veci Srbin od ovih iz Srbije. U prilog tome ide ova paralela sa Amerikom i Kanadom, sto je ******** zvana JF podvukla. Da nije u krizi identiteta, posrbljenko bi vidio da to dvoje nemaju ama bas nikakve veze. U Americi je engleski jezik donijet kao ENGLESKI i bilo bi suludo mijenjati mu ime, dok u Crnoj Gori nista nije donijeto vec je jezik koji svi koristimo postojao od davnina. Sasvim je normalno i objektivno da se taj jezik nazove juznoslovenski, ali ako vec ne moze tako treba ga nazvati svojim imenom, bas kao sto su uradile zemlje iz okruzenja.
    Crna Gora se ne smije odreci toga prava jer ce ******** i dobar dio Srba iz Srbije vazda nastojati da izmanipulisu narod.
    Last edited by shrek; 29-11-06 at 18:32.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  10. #235
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikollaki View Post
    Dobro si se $etio shreke da si Crnogorac.. heheehe A Bone ne avetaj chasti ti!
    Ja bih licno volio da bude naziv crnogorski jezik,

    ali predsjednik Skupstine ponovi avetni predlog nas par sa ovoga foruma da je juznoslovenski (ja bih stavio *ikjekavskog dijalekta*) najgospodskije i NAJJTACNIJE RJESENJE, koje nemoze da bude pogresno.... ( a bice i jos poneko od lingvista ,sa kim se savjetovao Krivokapic prije izjave)
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  11. #236
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Divota jedna mozhemo dodat i u naziv drzave FY ka nesretnjim Makedoncima shto su nakachili, ni to ne bi bilo pogreshno... Bi li?

  12. #237
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nikolaki, to bi bilo neprecizno. U Ustavu mora biti kratko i precizno pa zamisli divote da nam se jezik zove: juznoslovenski jezik osim slovenackog, hrvatskog, bosanskog, makedonskog i bugaraskog, bez zere crnogorskog, ali sa srpskim ekavskog dijalekta.

  13. #238
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Imala je jedna gospodjica iz gzp-a divan prijedlog - srpskohrvatskobosnjackocrnogorski jezik! Shto shiri konsenzus, samo naprijed "pomiritelji"...

  14. #239
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Prvo pominjanje Crnogoraca u ruskim izvorima

    Prvo pominjanje Crnogoraca u ruskim izvorima


    Prvo pominjanje Crne Gore u ruskim izvorima datira iz 1698. godine, kada je istaknuti državnik Petrove epohe, P. A. Tolstoj, koji je na putu za Italiju posjetio Bokokotorski zaliv, zapisao u svom «Dnevniku sa putovanja»:

    «Blizu pomenutih mjesta Katoro i Perast žive ljudi slobodni, koji se Crnogorcima nazivaju.
    Ljudi su to vjere hrišćanske, jezika slovenskoga, a nema ih malo; nikome ne služe, povremeno ukrštaju sablje sa Turcima, a povremeno ratuju sa Venecijom».

  15. #240
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ja sam da se zove juznoslovenski, ali pod uslovom da ga i ostale zemlje dje se govori nazovu tako. U suprotnom SAMO crnogorski!!!
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  16. #241
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ada ni za Jugoslavije se nije tako zva, a mi smo se nashli pametni u Crnu Goru da prichamo jugoslovenskim pf...

  17. #242
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,288
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    opet Nikoline 'mega' ideje

    U pamet se Crnogorci! <--- al kako ovu ne poslushashe...

  18. #243
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ?ipur View Post
    Prvo pominjanje Crnogoraca u ruskim izvorima


    Prvo pominjanje Crne Gore u ruskim izvorima datira iz 1698. godine, kada je istaknuti državnik Petrove epohe, P. A. Tolstoj, koji je na putu za Italiju posjetio Bokokotorski zaliv, zapisao u svom «Dnevniku sa putovanja»:

    «Blizu pomenutih mjesta Katoro i Perast žive ljudi slobodni, koji se Crnogorcima nazivaju.
    Ljudi su to vjere hrišćanske, jezika slovenskoga, a nema ih malo; nikome ne služe, povremeno ukrštaju sablje sa Turcima, a povremeno ratuju sa Venecijom».

    Cipure Izvor?

  19. #244
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Znaju SVI istoričari

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Cipure Izvor?
    To je izuzetno poznato svim istoričarima.
    Konkretno, meni je izvor bio feljton-tekst ruskog istoričara Jurija Bičkova, bivšeg ruskog konzula u Podgorici, uskoro ću postaviti na net cijeli feljton.
    Dakle izvor je sam po sebi Tolstoj, za te njegove riječi znaju SVI istoričari.

    Naravno, od šire javnosti se takve stvari bižno kriju, da se ne bi štetile svetosavske bajke. :?

  20. #245
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikollaki View Post
    Imala je jedna gospodjica iz gzp-a divan prijedlog - srpskohrvatskobosnjackocrnogorski jezik! Shto shiri konsenzus, samo naprijed "pomiritelji"...
    A zahtijevaju od nas to pomirenje kao uslov za dalje integracije (u Savjet Evrope, kaoosnov svega..)...A MORAMO TAKO, JADAN!

    Pozdrav,
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  21. #246
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nemam ja nishta protiv pomirenja, ali mi pomalo "pomiritelji" idu na zhivce...

  22. #247
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Naziv jezika je čisto političko pitanje, bilo da se radi o potvrđivanju samostalnosti bilo o potvrđivanju jedinstva zemlje. Zamislite Kinu sa preko 250 jezika, kod njih zapravo i ne postoji kineski jezik. Kod njih je milenijumima u upotrijebi kinesko pismo. Njihovo pismo se sastoji od evoluiranih piktograma koji na svakom jeziku koji se govori u Kini ima isto značenje ali se različito čita. Zvanični jezik koji se koristi je neki mandžurijanski dijalekat kojim kao materinjim govori nekoliko miliona ljudi (ne znam ima li ih i 10%). Srbi se upinju svim silama da Crnogorcima nametnu svoj naziv jezika kako bi obezbijedili svoj uticaj na Crnogorce i zadržali ih u polukolonijalnom stanju, iako se zapravo i njihov jezik prije treba zvati crnogorski nego srpski. Ajdemo malo da se poigramo pa da vidimo šta koje riječi znače. Na primjer UMETNIK na srpskom može značiti i UMJETNIK i UMETNIK na crnogorskom što su dvije različite riječi. Ili na primjer PREKO na srpskom može značiti PREKO i PRIJEKO na crnogorskom što su dvije različite riječi. I takvih primjera možeš naći po volji mnogo puta. I nije tačno da su Srbi ovim jezikom kojim danas govore, govorili oduvijek. Oni zapravo nikad nijesu govorili tim jezikom. Njime su govorili Crnogorci koji su se naselili u Srbiji, a sami Srbi su o njemu govorili sa neskrivenim prijezirom.:dring:

  23. #248
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    EU
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Thumbs up

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Naziv jezika je čisto političko pitanje, bilo da se radi o potvrđivanju samostalnosti bilo o potvrđivanju jedinstva zemlje. Zamislite Kinu sa preko 250 jezika, kod njih zapravo i ne postoji kineski jezik. Kod njih je milenijumima u upotrijebi kinesko pismo. Njihovo pismo se sastoji od evoluiranih piktograma koji na svakom jeziku koji se govori u Kini ima isto značenje ali se različito čita. Zvanični jezik koji se koristi je neki mandžurijanski dijalekat kojim kao materinjim govori nekoliko miliona ljudi (ne znam ima li ih i 10%). Srbi se upinju svim silama da Crnogorcima nametnu svoj naziv jezika kako bi obezbijedili svoj uticaj na Crnogorce i zadržali ih u polukolonijalnom stanju, iako se zapravo i njihov jezik prije treba zvati crnogorski nego srpski. Ajdemo malo da se poigramo pa da vidimo šta koje riječi znače. Na primjer UMETNIK na srpskom može značiti i UMJETNIK i UMETNIK na crnogorskom što su dvije različite riječi. Ili na primjer PREKO na srpskom može značiti PREKO i PRIJEKO na crnogorskom što su dvije različite riječi. I takvih primjera možeš naći po volji mnogo puta. I nije tačno da su Srbi ovim jezikom kojim danas govore, govorili oduvijek. Oni zapravo nikad nijesu govorili tim jezikom. Njime su govorili Crnogorci koji su se naselili u Srbiji, a sami Srbi su o njemu govorili sa neskrivenim prijezirom.:dring:
    potpisujem ovo!!! milije mi je sto smo ih otkacili no neko sad 1000 eura da mi dane pa nek sad prde u prazno koliko im zelja!!
    Rijeka će naših vala,
    Uskacući u dva mora,
    Glas nositi okeanu,
    Da je vjecna Crna Gora

  24. #249
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Kako nam se udžbenici rade dan danas po Garašaninovim direktivama!

    Srpska istoriografija nastala je sa isključivim ciljem da bi od bajki pravila istoriju, da bi varala, a ne da bi se bavila istinom, i istorijom kao naukom.
    Srpska istoiografska škola iznikla je iz ove rečenice Ilije Garašanina, iz njegovog "Načertanija", programa za stvaranje Velike Srbije.

    ------

    "...Na ovo djelo treba osobito vnimanije obratiti i istoriju o kojoj je gore reč dati napisati črez čoveka vrlo sposobnog i duboko pronicavajućeg"...
    Ilija Garašanin, Načertanije (1844. g.)
    ------

    Dakle, istorija treba biti pronicljiva i sposobna, ne istinita!

    Ogromna većina i crnogorskih ubogih istoričara je iznikla iz ove srpske škole, naši nesrećnici ubijeni su svetosavskom macom, teško mogu da se otrgnu iz okova Ilije Garašanina, jednostavno tako su učeni u najprevarantkijoj istoriografskoj školi - srpskoj.

    Ovo je ogromna exluziva, prvi put na net-u, ovo je putopis Rusa Bronevskog nastao oko 1810, dakle prije nego je Vuk Karadžić uspio da izmisli Srbe ijekavce, prije nego što su Vuk, Sima Milutinović, Garašanin i ostali Velikosrbi napravili uticaj na Njegoša, koji je pod njihovim uticajem počeo da izmišlja Srbe po Crnoj Gori.

    Iz knjige



    Rus Bronevski o narodnosti (etnicitetu) Crnogoraca, o jeziku kod Crnogoraca i ko vlada kod Crnogoraca!!!


    Rus je jasan, te 1810., on kaže:
    "Njihov izgovor je mekši i prijatniji nego kod Srba, Hrvata i Dalmatinaca"

    Nijedan jedini Crnogorac, mu te 1810., nije rekao ništa o srpskom porijeklu Crnogoraca ...

    Kažu nam da su Vladike vladale Crnom Gorom, poslije Crnojevića?!!

    ha ha ha

    A ko je smijenio Vladiku Savu i doveo na vlast Šćepana Malog?

    Eeee, kad bi priznali da smo imali zbor, skupštinu, vjekovima, uuuuuuuuuu, pa mi bi odmah stali u red najstarijih naroda Evrope, naroda sa najvećom tradicijom i kulturom.
    To se nikako nije smjelo priznati, pa je u udžbenike i dan danas šaljiva konstatacija da su popovi vladali Crnogorcima!
    Last edited by Ćipur; 06-01-07 at 00:36.

  25. #250
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    lJudji moji cudnoga mi cuda ,zar moramo kako ko novi naleti iz susjedne ni drzave ponovo crtat u slicicama sve od pocetka a ??? Zar ovo novi nemogu samo malacko procumat po forumu/ima Crnogorskijema pa se edukovat no mi ka da smo placeni drzat im edukacije ???????????? Ako koga interesuju istorijske cinjenice neka ide malacko po arhiva Crnogorskije foruma i ja mnim e imaju zanago do sledece nove godine sto citat !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

Page 10 of 50 FirstFirst ... 6789101112131420 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 49
    Last Post: 27-11-10, 15:19
  2. Replies: 8
    Last Post: 20-11-06, 02:44
  3. PROFESOR SA SORBONE PRIZNAO CRNOGORSKI JEZIK !
    By GRAD in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 68
    Last Post: 21-02-05, 02:52
  4. Crnogorski jezik 1857-a godina:
    By Petar Mrvaljevic in forum Istorija
    Replies: 0
    Last Post: 25-01-05, 23:00
  5. MATIJA BECKOVIC O GORI CRNOJ!
    By Vidoje in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 53
    Last Post: 07-11-04, 12:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •