Page 40 of 50 FirstFirst ... 30363738394041424344 ... LastLast
Results 976 to 1,000 of 1236

Thread: Crnogorski jezik

  1. #976
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    14,049
    Thanks Thanks Given 
    5,051
    Thanks Thanks Received 
    2,449
    Thanked in
    1,320 Posts

    Default

    E ne volim to -nijesam, a niti ga izgovaram,i mislim da je jako ruzno a i zene kad ga izgovore,ma...

  2. #977
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AL no1 View Post
    E ne volim to -nijesam, a niti ga izgovaram,i mislim da je jako ruzno a i zene kad ga izgovore,ma...
    Naravno ekavski izgovor je mnogo lakši tečljiviji elegantniji i na žalost prazniji (gube se hiljade riječi) pa je tako i razmišljanje. Crnogorski izgovor je teži jezikolomniji kabastiji ali i neuporedivo sažetiji i obilniji riječima. Jezik stvara mentalu matricu u glavi i mislima pa su i zaključci mišljenja drugačiji.
    Ja bi se zadržao na laganom promišljenom teškoizgovorivom a duboko sadržajnom Crnogorskom
    Last edited by FORMICA; 11-11-07 at 00:06.

  3. #978
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    89
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Takodje. Kad prelomis jezik sve je glat.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  4. #979
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Mene je Crnogorski bez tri slova,
    kao mushko , bez dva jajca i q.rca.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  5. #980
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Naravno ekavski izgovor je mnogo lakši tečljiviji elegantniji i na žalost prazniji (gube se hiljade riječi) pa je tako i razmišljanje. Crnogorski izgovor je teži jezikolomniji kabastiji ali i neuporedivo sažetiji i obilniji riječima. Jezik stvara mentalu matricu u glavi i mislima pa su i zaključci mišljenja drugačiji.
    Ja bi se zadržao na laganom promišljenom teškoizgovorivom a duboko sadržajnom Crnogorskom
    Hrvati i Bosanci isto pricaju ijekavskim pa ne kazu "nijesam", vec "nisam".

    To nije ekavica (nema slova "e").
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  6. #981
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Ja se slazem s tobom i mislim da je nash knjizevni ijekavski izgovor jako lijep i da azbuku/abecedu crnogorskog jezika ne treba opterecivati novim slovima.
    Ako je "opterecena azbuka" jedini razlog zasto ne moze pisat ka sto zborimo, onda je bolje da rasteretimo sadasnju azbuku od jos nekih slova. Ako zelimo da ne pijemo punomasno mlijeko, ne moramo pit ni polumasno, mozemo obrano.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  7. #982
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Naravno ekavski izgovor je mnogo lakši tečljiviji elegantniji i na žalost prazniji (gube se hiljade riječi) pa je tako i razmišljanje. Crnogorski izgovor je teži jezikolomniji kabastiji ali i neuporedivo sažetiji i obilniji riječima. Jezik stvara mentalu matricu u glavi i mislima pa su i zaključci mišljenja drugačiji.
    Ja bi se zadržao na laganom promišljenom teškoizgovorivom a duboko sadržajnom Crnogorskom
    Cesa djaolje (hehehehe) jes no kako bi se vocarile zenske/ muskarci po serbiji kad ispada(u) onako seljacki i nepismeni ????? Misim stvarno misim snas !!
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  8. #983
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    89
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ljudi, nikako mi nije jasno zasto nekom smeta ideja da se ta tri slova dodaju... Ovi koji se tome protive rekose da se jezik mijenja, pa onda neka to bude promjena. Rekli su da nema u druge jezike nidje to. Da ga ima ovo bi bio jezik drugih a ne Crnogoraca. Rekli su da je to srpski a ne crnogorski. Srpski je zasnovan na principu "Citaj kako pise a pisi kako govoris" a kako da pisemo kako govorimo kad nemamo slova? A i ako cemo tako, onda ni srpski nije srpski no staroslovenski... Kako je nastao srpski ako ne odvajanjem od prijedjasnjeg? Ja i dalje tvrdim da, makar se nikad ne izgovorila rijec sa nekim od tih slova u svom sastavu, treba ta slova uvesti da se dozvoli onima koji hoce da se potpisu svojim prezimenom ili imenom, da to i urade. Samo da jedan covjek to hoce, to je dovoljan razlog. Uostalom, mi smo maniti sto oko ovoga galamimo- pokazae vrijeme sto ce biti. Ja ne bih dao crnogorski nizakakav drugi, jer drugi jezici sluze da se ljima prica ili pise, a crnogorski se pjeva i kad se prica i kad se pise... A od vas bi bilo fer da priznate da vas zulja to sto je taj jezik crnogorski a ne srpski a ne da se pozivate na neke besmislice...
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  9. #984
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Eo sto ih zulja komsija moj dobri, nikako da svate da je ovo bilo i proslo saranismo je odavno i sad je vakat da mrdnemo dalje !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  10. #985
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic View Post
    Ako je "opterecena azbuka" jedini razlog zasto ne moze pisat ka sto zborimo, onda je bolje da rasteretimo sadasnju azbuku od jos nekih slova. Ako zelimo da ne pijemo punomasno mlijeko, ne moramo pit ni polumasno, mozemo obrano.
    Ne zborimo tako, osim kad se zezamo. Niti će te riječi ući u pravopis, pa nema ni potrebe da se azbuku-abecedu ubacuju nova slova, a ni ova ne znamo kako valja.

    Polupismenom narodu je i ovo što imamo sasvim dovoljno.

  11. #986
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Pismenost nije nicija privilegija pa i polupismeni bi trebali postati pismeni i to je valjda puno bolji put nego stremiti da se i pismeni pretvaraju u polupismene.

  12. #987
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    Ne no jedno š je dovoljno da pokrije sve slucajeve u knjizevnom/standardnom govoru. Nije glupo govoriti da je ovo politicka prica vec cinjenica. Promjene naziva jezika i njegove standardizacije rezultat je politickih previranja i poistovjecivanja jezika sa nacijom. Po logici koju ti zastupas Austrijanci bi trebali da svoj jezik nazovu austrijskim zato sto so citaju so, a ne zo kao Njemci.
    Ja ne zastupam logiku, niti bilo koga, ja samo imam svoje misljenje o jeziku, a i fakt, da će ta 2 ili 3 (ni ja ne vidim razlog za ovo 3...) biti uvedena, svidjalo se to nama ili ne.

  13. #988
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Slova će biti uvedena u crnogosko pismo i Azbuku i Abecedu, śćeli mi to ovđe ili ne śćrli. to su ipak samo tri znaka (odnosno šest u oba pisma). Neće ona opteretiti ni đake a ni nas koji smo odavno završili školu. Opterećuje samo one (kako veli Pekom) koji su podlijegli imperijalnoj propagandi srpskih nacionalista. Ja sam crnogorski nacionalista i ne podliježem njihovoj propagandi. Pravedno bi bilo možda (mada znam da je nemoguće) da svako iz bivše zajednice uzme sa sobom ono što je u nju unio, tad bi došlo do velike muke. Pitanje je što bi ostalo kome zar ne?

  14. #989
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pekom View Post
    Ljudi, nikako mi nije jasno zasto nekom smeta ideja da se ta tri slova dodaju... Ovi koji se tome protive rekose da se jezik mijenja, pa onda neka to bude promjena. Rekli su da nema u druge jezike nidje to. Da ga ima ovo bi bio jezik drugih a ne Crnogoraca. Rekli su da je to srpski a ne crnogorski. Srpski je zasnovan na principu "Citaj kako pise a pisi kako govoris" a kako da pisemo kako govorimo kad nemamo slova? A i ako cemo tako, onda ni srpski nije srpski no staroslovenski... Kako je nastao srpski ako ne odvajanjem od prijedjasnjeg? Ja i dalje tvrdim da, makar se nikad ne izgovorila rijec sa nekim od tih slova u svom sastavu, treba ta slova uvesti da se dozvoli onima koji hoce da se potpisu svojim prezimenom ili imenom, da to i urade. Samo da jedan covjek to hoce, to je dovoljan razlog. Uostalom, mi smo maniti sto oko ovoga galamimo- pokazae vrijeme sto ce biti. Ja ne bih dao crnogorski nizakakav drugi, jer drugi jezici sluze da se ljima prica ili pise, a crnogorski se pjeva i kad se prica i kad se pise... A od vas bi bilo fer da priznate da vas zulja to sto je taj jezik crnogorski a ne srpski a ne da se pozivate na neke besmislice...
    Meni ne smeta ta ideja i ne ulazim u pravila...ako novi pravopis bude tako napravljen ja cu ga se pridrzavati samo kazem da mi se vishe dopada bez ta tri slova! Ja koristim u svakodnevnom govoru samo $ a ova preostala dva ne pamtim kad sam koristila nako kad se zezam.
    Ne shvatam ovu boldovanu rechenicu...zanima me ko se zove tako u Crnoj Gori da bi mu se morala uvesti ta tri slova da bi mogao da se potpishe svojim imenom i prezimenom?

  15. #990
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Inside
    Posts
    3,619
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja bi izludio da ne koristim $.Najjace je kad mi kazhu da je "Gorski Vijenac" napisan srpskim jezikom,a Srbi ga pola ne svataju.
    Uf,ova tema je josh aktuelna.

  16. #991
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    A najače je je to da svi pisu "Šćepan Polje", a kaze se "śćepan polje" (sorry z malo slovo, mrsko mi bilo traziti veliko..).

  17. #992
    Join Date
    May 2007
    Posts
    131
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zodiac View Post
    Ja bi izludio da ne koristim $.Najjace je kad mi kazhu da je "Gorski Vijenac" napisan srpskim jezikom,a Srbi ga pola ne svataju.
    Uf,ova tema je josh aktuelna.
    A ti danas govoris "navodno" crnogorskim jezikom u skoli na poslu i svakodnevno pa koristis turske rijeci kao pirun , pljat , astal itd....
    Da li si cuo za izrar -> reforma jezika ?

    No ako ti je turski blizi maternjem od srpskoga neka ti je po volji

  18. #993
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    79
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pirun je crnogorska riječ, inače iz grčkog.
    pjat je crnogorska riječ, inače iz talijanskog.
    astal je crnogorska riječ, inače iz mađarskog.

    ako ćemo crnogorske, a turske, imaš ih: kašika, čizma, kaiš, barjak, kaldrma, šamar, jastuk, sat itd.

    nije arhaičan jezik ako ga ne koriste gradske primadone kojima rječnik služi za viđet koju rašicu i đilad kupit ove šik sezone.

    crnogorski bez forciranja imperfekta i našeg glasovlja nije crnogorski već nakarada koju treba nazvati BITVSH: blijeda imitacija TV srpsko-hrvatskog.

  19. #994
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by infinity View Post
    A ti danas govoris "navodno" crnogorskim jezikom u skoli na poslu i svakodnevno pa koristis turske rijeci kao pirun , pljat , astal itd....
    Da li si cuo za izrar -> reforma jezika ?

    No ako ti je turski blizi maternjem od srpskoga neka ti je po volji
    Vala se ti junacki nalupeta, a kao veliki poznavalac srpskog jezika hoces li to da kazes da se te rijeci ne koriste u tvom srpskom jeziku?

  20. #995
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beztebezove View Post
    pirun je crnogorska riječ, inače iz grčkog.
    pjat je crnogorska riječ, inače iz talijanskog.
    astal je crnogorska riječ, inače iz mađarskog.

    ako ćemo crnogorske, a turske, imaš ih: kašika, čizma, kaiš, barjak, kaldrma, šamar, jastuk, sat itd.

    nije arhaičan jezik ako ga ne koriste gradske primadone kojima rječnik služi za viđet koju rašicu i đilad kupit ove šik sezone.
    Ja bogome idem u šoping bez rječnika.

    Pirun, pjat i astal nisu crnogorske riječi, samo se ovdje koriste (rijetko).

  21. #996
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    neđe
    Posts
    225
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pirun je sto posto crnogorska rijec, cist crnogorski nema toliko turske rijeci, ka ima srbskom

    srbski - Jastuk

    Crnogorski - Kusin

    ajde sta je sad blizi
    "Kad slučajno zaželiš radit, śedi, pričekaj, viđećeš, proćiće te."

  22. #997
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beztebezove View Post
    pirun je crnogorska riječ, inače iz grčkog.
    pjat je crnogorska riječ, inače iz talijanskog.
    astal je crnogorska riječ, inače iz mađarskog.

    ako ćemo crnogorske, a turske, imaš ih: kašika, čizma, kaiš, barjak, kaldrma, šamar, jastuk, sat itd.

    nije arhaičan jezik ako ga ne koriste gradske primadone kojima rječnik služi za viđet koju rašicu i đilad kupit ove šik sezone.

    crnogorski bez forciranja imperfekta i našeg glasovlja nije crnogorski već nakarada koju treba nazvati BITVSH: blijeda imitacija TV srpsko-hrvatskog.
    Možda je kašika iz turskog jezika ali je kod nas došla iz srpskog. Crnogorska riječ je ožica.

  23. #998
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by CGmafiozz View Post
    pirun je sto posto crnogorska rijec, cist crnogorski nema toliko turske rijeci, ka ima srbskom
    Ma sigurno.

    Ne znam šta bi Dalmatinci na to rekli. Evo ti i pirun i pjat u njihovom rječniku.

    http://www.bodulo.com/dalmatinski.htm

  24. #999
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by contradiction View Post
    Ja bogome idem u šoping bez rječnika.

    Pirun, pjat i astal nisu crnogorske riječi, samo se ovdje koriste (rijetko).
    Ako postoje crnogorske rijeci onda su to sigurno pirun, pjat i astal. A ko oce da se upozna sa crnogorskim rijecima neka cita Marka Miljanova i Njegosa, a malo manje da gleda Pink TV.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  25. #1000
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic View Post
    Ako postoje crnogorske rijeci onda su to sigurno pirun, pjat i astal. A ko oce da se upozna sa crnogorskim rijecima neka cita Marka Miljanova i Njegosa, a malo manje da gleda Pink TV.
    Ovdje se ne može ništa napisati da se bratska Srbija ne pomene.

    Da, baš su samo crnogorske riječi, izvorne i niko ih drugi ne koristi, ako će ti tako biti lakše. I Crna Gora ima najljepše more na svijetu.

Page 40 of 50 FirstFirst ... 30363738394041424344 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 49
    Last Post: 27-11-10, 15:19
  2. Replies: 8
    Last Post: 20-11-06, 02:44
  3. PROFESOR SA SORBONE PRIZNAO CRNOGORSKI JEZIK !
    By GRAD in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 68
    Last Post: 21-02-05, 02:52
  4. Crnogorski jezik 1857-a godina:
    By Petar Mrvaljevic in forum Istorija
    Replies: 0
    Last Post: 25-01-05, 23:00
  5. MATIJA BECKOVIC O GORI CRNOJ!
    By Vidoje in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 53
    Last Post: 07-11-04, 12:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •