Page 6 of 19 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast
Results 126 to 150 of 471

Thread: Poziv na glasanje za crnogorsku wikipediju!

  1. #126
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Drugar, to za sto si se ti uhvatio, nije bilo namijenjeno tebi, vec pojedincima na metawikiu, ali ocigledno da sam zelis da pripanes takvim epitetima, sto bi me iskreno zacudilo, posto mi izgledas kao korektna osoba.

    Zamolio bih te da me ne nazivas lazovom posto pratim to glasanje od kad je pocelo i vecina glasova u oppose dolazi iz Srbije, sto je i za ocekivati, zar ne? - Ne bi se uklopalo u veljenebeske strukture da je drugacije.

    A to da su skoro sve nacije glasale za Support, nije mi jasno samo kako pored toga silnog glasanja nemate vishe glasova????
    Meni nije jasno kako ljudi iz CG mogu da budu protiv toga, pa eto... Zivimo i ti i ja.

  2. #127
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,288
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jelte? Da ti vrijedjash druge, da govorish kakvi su a da ti ushtvo mozesh da budesh zasticen? E ne moze, sve si ti sam rekao o sebi sa tvojim namjestanjem i lazima prema Egu i ostalim ponizavanjem CG kulture i negiranjem posebnosti CG naroda.
    Te folirancije cesh ostaviti za takve kao sto si ti, njima mozesh prodavati tu vrstu ljigave licemjerno podvaljivachke seljachke filozofije. Nama ne mozesh. Toliko si rekao o sebi, a ove rijechi su samo pokushaj (jer je nemoguce opisati takvu mizeriju kao sto si ti) opisa toga sto si rekao do sad. Lazovchino beskarakterna.

    Originally Posted by Milivoje_Taxista

    Ja sam samo htio da skrenem pazhnu na Ego-ovo ponashanje
    Ti si "samo" doshao da prichash o Egu kakav je? To ti je bio povod, da proshirish tu podlachku igru Srbijanske umobolne kuhinje namjestanja intriga na rachun onih koji vrijede? Samo si to htio jel? Promashio si i temu i gdje cesh uchestvovati takav bijedan i zlonamjeran. Pfuj!
    Last edited by LadyDaytona; 14-11-06 at 03:42.

  3. #128
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    161
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    josh ovo: krajnje sam iznenadjen brojem ljudi koji se odazvao ovoj raspravi, pogotovo zhestinom sa kojom su prichali, ja sam mislio da ljudie teshko shto mozhe da zaintersuje i naljutio ovako, nisam ochekiva neshto tipa cg wiki da mozhe da bude toliko bitno, ja sam sve ovo zamislio kao nekao malo natjecanje, a ne da se vi ovdje zbog mene nervirate, naravno da mi prija pazhnja koju ste mi posvetili, ali stvarno nema potrebe da sebe izlazhete nervozi zbog mene. Svima vama koji ste nervozni vecheras zbog mog ponashanej se izvinjavam, nisam imao namjeru da utichem u tolikoj mjeri na vas!
    Poenta je da je glupo da se nervirate oko ovoga, pogotovo kao Outlook da ulazhete mjesecima sebe u ovo, nadam se da cete se slozhiti sa mnom, da vashe (glavnom mlade) mjesece mozehte da potroshite na pametnije svari josh jednom se izvinajam svim ljudima koji su postali nervozni zbog mene, imaju moje obecanje da se sa moje strane to vishe ponoviti nece
    Meni nije jasno kako ljudi iz CG mogu da budu protiv toga, pa eto... Zivimo i ti i ja.
    ni meni nije jasno mnogo shto shta iz tvoga posta, ali neka ostane na tome, zvijecemo i bez toga nekako
    Hvala vam josh jednom na saradnji i dovidjenja
    Last edited by Milivoje_Taxista; 14-11-06 at 03:25.

  4. #129
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milivoje_Taxista View Post
    ni meni nije jasno mnogo shto shta iz tvoga posta, ali neka ostane na tome, zvijecemo i bez toga nekako
    E pa Milivoje, nijesam ni ja mala maca. Ne mogu da trcim za tobom i pojasnjavam ti stvari. Da me ne razumijes bas dobro pokazao je tvoj prethodni post, pa sam ipak odgovorio. Nego, ti izvini ako si se nasao uvrijedjenim na osnovu mojih postova, jer mi to (kao sto sam ranije pomenuo) nije bila namjera.

  5. #130
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,549
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Milivoje Crna Gora ce da dobije svoju wikipediju pored svih wikipedija drzava svijeta. I ti tu ne mozesh nista. Ti si dio proshlosti koja je davno odmakla.

    Tako ti se zalomilo.
    It's not who we are and where are we, it's about in what we believe and what we choose...

  6. #131
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,288
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I only hope that ADMINs would soon realize what is going on behind this kind of banning and set up by Serbian hackers. Ego is high profile professional who started whole process of bringing awareness about Wikipedia and enlightening his colleagues about possibility to contribute and work on Wikipedia independently which was reason to be attacked by Mr. Paunovic and his group. So far thanks to Mr. Paunovic and similar editors of Serbian Wikipedia we never had chance to contribute in Wikipedia. He is from Serbia and does not have any rights to be Administering Montnegrin Wikipedia as he is neither Montenegrin neither lives in Montenegro but takes right to administer and judge who, what and how work on this Project. He takes freedom to remove my vote couple of times, what is unacceptable everywhere. Everything is based on the political issues and ban on any basic rights of expression for people from Montenegro. Negation of basic principles of the cultural existence outside of the politically sanctioned ideas of the Belgrade secret police. As it happened in the past it is repeating again and again on the same scenario which was used in the Media war in the past against all other former Yugoslav Republics / Croatia, Bosnia, Macedonia/. Because of this I hope that ADMIN would realize all this problems and remove the ban to one of the guys / Ego / who was set up by the malicious style approach, to which Mr. Paunovic is accustomed and which would like to eliminate any freedom in expression outside the boxed ideas that they propose. Thank you for your help and I expect removal of the unjustifiable ban for EGO so he can continue to further contribute unselfishly on Montengro Wikipedia as he is one of the leaders of this project Montenegro Wikipedia. LadyDaytona 04:59, 14 November 2006 (UTC)
    idemo dalje...

  7. #132
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pff kolko ih je pobrisa ovaj Naconkantari istina nije:
    Maveric
    XeraX
    Blackout
    BOLOGMO
    MajoneZ
    MedoJE
    Hercules
    Kambodza
    Zagarcanin
    Zvoncica
    Superman CG
    E-one
    Bozocv
    NoLimit
    Cavlovic

    Je li taj lik admin? Mogu li se ti glasovi vratit kako?

    I
    User:Ego and his own is blocked for 7 days for trolling Meta. --Millosh 10:15, 13 November 2006 (UTC)
    Last edited by Nikollaki; 14-11-06 at 07:25.

  8. #133
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,288
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A Milosh ADMIN 'sluchajno' iz Srbije - vidi ...
    On Wikipedias: sr:Корисник:Милош, en:User:Millosh



    he...
    Last edited by LadyDaytona; 14-11-06 at 08:01.

  9. #134
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Sve zivo ponistise. Sta im znaci ovo: "Blocked indef for sockpuppetry."

    Koliko su puni pakosti i mrznje. E j3b3m ti ja ovakve 'prijatelje' i ovakvu 'bracu'.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  10. #135
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Auuuu sto se izdesava dok sam spavao.

  11. #136
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a i ti spavas kad ne treba
    Kako Vaša bolest ?

  12. #137
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Milivoje, lijepo li je kad covjek pazi sta radi i kad zeli nesto posteno i bez zadnjih namjera.

    Onda mu niko nista ne moze

    stewardi(Admini) su me savjetovali da napisem sve sta se desilo. Jedan od Admina je cak vidio sve i pomogao nam.

    Oni samo pokusavaju da isprovociraju... ali im ne ide A trude se.

  13. #138
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,288
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I hope this was simple misunderstanding as it would not be right that Milosh as an ADMIN and “what a coincidence”, coming from Serbia insinuate on purpose something that is no truthful, and with only purpose to eliminate Ego as the key guy for the Montenegro Wikipedia Project. Majority of the nicknames that were annulled are known and registered on the Montenegro Forum and all of you can see and ADMIN Nacokantari as well on the following address: //forum.cafemontenegro.com/memberlist.php This are examples: Maveric, XeraX, Blackout, Bologmo, MajoneZ, Medo Je, Hercules, Kambodza, ZaGaRcAniN, Zvoncica, Superman CG, E-One, Bozocv, No LiMiT, Cavlovic,- All nicknames from Montenegro out of total 5 802 and their voting was questioned and deleted, although they are present and registered on Forum Montenegro and IRC.cg.yu. Is there any problem with the rotating IP addresses which cause misunderstanding to you or is hard to make proper distinction. Is it “normal” obvious rejection of voters from Montenegro and direct sabotage of the voting process by the Serbian ADMIN ??? We are new multicultural and multiethnic Country and finally free from Belgrade-Serbian censorship and constant negation of our freedom. Finally no more constant lies of the contributors of Serbian wiki and possibility to make our own WIKIPEDIA without tutoring and “official” truth by Belgrade Communist big brother.. I hope that we would resolve our misunderstanding, as we really would like to contribute. Nobody expected that people who are trained by Serbian government make so much problems and issues. The real purpose of Wikipedia is to represent our way of our Country, as we can not be represented by somebody who does not have any connections with Montenegro and besides have so much hate against Montenegro and our multicultural Country. Thank you for your understanding. LadyDaytona 09:24, 14 November 2006 (UTC)
    idemo dalje.....

  14. #139
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Raspitao sam se

    Naconkantari je ok lik samo je pokusao da sredi situaciju medjutim ocigledno nije znao IP situaciju. Kontaktiracu ga.

  15. #140
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,288
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I do not know who is personally attacking whom and then cry FOUL. After couple of deletion of my votes, you are talking about being CIVIL. Negating our existence as Montenegrin, as we are no thinking uniformly as you do is blatant and full of lies and this is reason why we are asking to have our own decision making and our own Montenegrin Wikipedia, and not to depend on the communist group controlled by the Serbian secret police. IF ADMIN READ THIS PLEASE PROTECT US FROM THIS FLAGRANT NEGATION OF OUR CULTURAL FREEDOM. People like this with fascistic attitudes can not make decision and understand multicultural community and normal civil discussion. You can not tell me who I am and this is personal. Crying for help from ADMIN and then attacking me personal is so bizarre. It looks like that anybody who is of the Montenegrin national identity has to be attacked. Could you stop attacking me personally and my national history and cultural identity of MONTENEGRO with all the group that you engage from Serbia to write lies and what is the main reason for us to talk here as we are no touching and mixing into your stories and your writings but would like to have opportunity that we can express ourselves without big warmongering communist brother from Belgrade i.e. Foreign country Serbia as we are here talking about MONTENEGRO WIKIPEDIA. With you we do not want any business whatsoever and please take care about Serbian Wikipedia and leave us alone to work on our MONTENEGRO WIKIPEDIA. LadyDaytona 09:52, 14 November 2006 (UTC)
    Retrieved from "http://meta.wikimedia.org/wiki/Template:Requests_for_new_languages/cg"
    ok...dalje...

  16. #141
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milivoje_Taxista View Post
    To da su samo ljudi iz srbije protiv cg wikipedie nije tachno, svoje slobodne procjene treba da ostavish za sebe
    Ja nikakoga nisam nazvao lazhovom, samo sam citirao shto je pisalo tamo i iznenadio se Ego-vim ponashanjem! (nije lijepo da govorish neistine!)
    A to da su skoro sve nacije glasale za Support, nije mi jasno samo kako pored toga silnog glasanja nemate vishe glasova????
    Ovom prichom mozehsh samo da hranish sebe i ljude koji su vec glasali za Support da su bili u pravu to shto su radili, iskreno mislim da to radish ne bi li sebe ubjedio kako si u pravu pa ako uzmem to u obzir razumijem onda tvoj post!
    Skrenuo bih pazhnju svima vama, da ako ako se zamislite malo, ovo prepucavanje bi trajalo dovijeka i na kraju niko ne bi nikakoga ubjedio u nishta i sve bi ostalo kao shto jeste. U skladu sa rečenim ja vishe postovati na ovo threadu necu i molio bih vas da se ne obracate meni, dakle kao da ne postojim, dakle da nidje ne pominjete mene, jer mislim da je glupo sa obzirom da necu biti prisutan tu. Naravno ja vama nishta ne mogu da zabranim, ali vashi postupci govore samo o vama a ne o meni!
    milivoje, nema ovdje niko namjeru da ubjedjuje VAS u bilo sto. Znamo se od davno.
    Glas Crne Gore se cuo na MetaWiki i to je ono sto je bitno. Jer se reklo da nema interesovanja, e pa vidish da ima a vidjese i oni koji to treba da vide:

    New language Commetee - Komitet za nove jezike

  17. #142
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ja bih samo zamolio da se pazljivo ophodite prema Milivoju jer ce ga srce okinuti kad se pokaze da se pakost ne isplati

  18. #143
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,288
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    nema dalje
    smrc... zatvorishe

    People are going on, I have protected the page [1]. guillom 10:10, 14 November 2006 (UTC)
    sto li?

    Last edited by LadyDaytona; 14-11-06 at 10:44.

  19. #144
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,972
    Thanks Thanks Given 
    1,364
    Thanks Thanks Received 
    1,678
    Thanked in
    955 Posts

    Default

    mene nema e pa da vam ***** mater ko me je izbrisao!

  20. #145
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,288
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    rekla sam im...

    Majority of the nicknames that were annulled are known and registered on the Montenegro Forum and all of you can see and ADMIN Nacokantari as well on the following address:
    //forum.cafemontenegro.com/memberlist.php
    This are examples: Maveric, XeraX, Blackout, Bologmo, MajoneZ, Medo Je, Hercules, Kambodza, ZaGaRcAniN, Zvoncica, Superman CG, E-One, Bozocv, No LiMiT, Cavlovic,
    - All nicknames from Montenegro out of total 5 802 and their voting was questioned and deleted, although they are present and registered on Forum Montenegro and IRC.cg.yu.
    Is it “normal” obvious rejection of voters from Montenegro and direct sabotage of the voting process by the Serbian ADMIN ???
    pa nek navrate malo u goste...
    Last edited by LadyDaytona; 14-11-06 at 11:38.

  21. #146
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guest View Post
    A sto su sad mene pobrisali???

    Ako cemo neregularno nema problema..... Pobrisu li mi jos jednom glas pocecu da se igram.
    Rijesicemo to samo polako, napravili su frku da smo ja i OutLook jedna osoba.

    Znam da on nije imao pristup provjeri korisnika al to cemo na njegov talk page - jeste on je administrator.

  22. #147
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,288
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa kako smo mogli da uchestvujemo ako nismo imali nash prostor nego su ga prisvojili drugi na nashe ime? apsurd. zasto bi uchestvovali tamo gdje negiraju cg kulturu, istoriju itd?

  23. #148
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    A stvarno nemogu da vjerujem šta su napravili , dobro je da je i moj glas nisu poništili a valjda će vratiti vaše...

  24. #149
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    527
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Post

    toliko o braci nasoj srbima .... :/

  25. #150
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Pogledaj ovo crni Milivoje:

    http://img146.imageshack.us/my.php?image=slicicanx1.jpg

    Crni kukavce, boris se sam protiv sebe.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

Page 6 of 19 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Islam!
    By Bijesno pile in forum Religija i filozofija
    Replies: 2694
    Last Post: 03-06-11, 23:23
  2. Ne znam sto ce mi ovo ali ajde ... GLASANJE
    By kefalo in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 22
    Last Post: 04-06-04, 07:32

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •