Page 8 of 8 FirstFirst ... 45678
Results 176 to 184 of 184

Thread: O Podgorici, ljudima i drugim bakracima...

  1. #176
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,041
    Thanks Thanks Given 
    2,191
    Thanks Thanks Received 
    2,348
    Thanked in
    1,213 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Drug Tito View Post
    Ovakav vid nostalgije, za starim slavnim danima, sam do sad susrecao samo u HN-u
    Quote Originally Posted by rain_wind_storm View Post
    e da znas koliko bi ti moga pisat o HN
    Rain neces mi zamjeriti, a ni ostali Podgoricani, ipak nijesam ovdje odrasla i ne vezu me nikakve emocije iz toga doba za ovaj grad pa valjda mi je zato danas mnogo, mnogo ljepsi nego tada.
    Cak mislim da sam u Pg bila samo jednom u zivotu Nisam ga nikako voljela.
    Ima jos mnogo toga da se radi ovdje.

  2. #177
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    13,058
    Thanks Thanks Given 
    100
    Thanks Thanks Received 
    422
    Thanked in
    229 Posts

    Default

    Da li je ko gledao Otpad? Tu sliku Podgorice ja pamtim preko interneta, i kratkih PG eskurzija.
    \\
    OFL•GIC

  3. #178
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Indie OTS
    Posts
    17,996
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,908
    Thanked in
    674 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by rain_wind_storm View Post
    Da vaskrsnem ovu temu
    -----
    Juče prošetah gradom malo,nisam odavno.
    Pa vidim sve se gradi,sve ono što je nekad bilo više ga nema.
    Gledam Gintaš,bruka.Pa se sjetih stare pjace,onih krapova iz akvarijuma,dilera,crvene trafike,one stare bludnice te je radila na kiosk sa novinama,talijanske pjace,jednoga brijega te smo ka đeca poslije škole trčala uz njega pa ko se popne a da ne koristi ruke taj je moodo taj dan.
    Vidim potonji put kino Kulturu.Tu sam prvi put film gleda u bioskop ka i većina podgoričana,tu sam prvi put curicu poljubio.I to ode...
    Prošetah glavnom ulicom,vidim jedino je Pero i njegove igrice u zdravlje ka i vazda.
    I sjetih se priče sa dzoniS-om skoro neđe o jednome momku koga je bogami većina u ovaj grad zaboravila.Saša Raonić.Momak osnivač Omladinskih grafita,liberal,crnogorac,čovjek koji je crnogorski barjak nosio ovim ulicama kad su ljudi mislili da ono H.I znači hrvatska imperija...Sjetih se njega i Miška Đukića i boćara...
    Pa onda dodjem kuci,uzmem Grafite i čitam sa nekakvom sjetom,koliko je narod i tadašnja Podgorica bila kulturnija i drugačija no ova danas.
    Sjećam se odlazaka u DODEST,raznih predstava,sjećam se izlazaka u Bertu dok je Nino pokojni drža,pa Street kafića,pa onoga lokala ne mogu se sad sjetit imena iz dva nivoa te je dolje fontana bila u stanka dragojevića,pored današnjeg gurmana.
    Časti mi bolji je provod nekad bio...
    Sve nestaje,samo sjećanja ostaju.
    E pa da sjecanja ne ishcheznu stani uz nas kad se kino bude rushio da ga zajedno odbranimo..

  4. #179
    Join Date
    May 2004
    Posts
    7,759
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    202
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sidewinder View Post
    I ja sam danas stoja na most,i gleda dje masine burdaju Dom JNA...
    No dobro,bice tu vec neki moderni Celebic twins...
    Ti danas, ja sinoć. I ko zna koliko još ljudi. Tuga.

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Sad je hrvatima žao što nisu dali dubrovnik da ga naša građevinska operativa napravi starijim i ljepšim.
    Taj rad.

  5. #180
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by PrijekiLijek View Post
    E pa da sjecanja ne ishcheznu stani uz nas kad se kino bude rushio da ga zajedno odbranimo..
    Bate,ni nato ga ne moze sacuvat.
    Evo sinoc mi rekose da je to gotova stvar.
    da se vec napravio plan za djecje pozoriste...
    Ali kako neko nedje rece bitno je da su one baracine iza kulture opstale...
    No me samo cudi kako neko ne dodje na ideju da se podignu stubovi pa ploca da se izlije iznad centra pa da imamo grad na 2 sprata---
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  6. #181
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,861
    Thanks Thanks Given 
    264
    Thanks Thanks Received 
    189
    Thanked in
    87 Posts

    Default

    Nešto sam gledao đe da postavim ovaj tekst pa između milion tema ova mi se čini kao najprikladnija. U pitanju je sada vrlo popularan tekst Teofila Pančića objavljen u nedjeljniku "Vreme".

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Podgorica

    teofil pančić


    Lepe gradove nekako je odviše lako voleti, kao i lepe ljude; ovde "lepo", naravno, znači ono što je kodifikovano kao takvo, pri čemu uvek ostaje nekako nedorečeno ko tačno, i na osnovu kojih prerogativa, arbitrira u toj stvari. Kada je Crna Gora u pitanju, zna se šta je red i šta se šika u boljem društvu: Ah, Cetinje! Oh, Kotor! Eh, Perast! A Podgorica, da prostiš? To je, hm, tamo neki poluslučajni "glavni grad" na vetrovitoj raskrsnici puteva, glavni više iz nužde, grad više uslovno, u nedostatku većeg: menhetnski zakvadraćena površina s administrativnom dušom malog Vašingtona, betonsko-staklena šahovska tabla s tek prstohvatom slučajno preostale patine uz obale reka, uzavreli kotao dovoljno blizu moru da u njemu bude prevruće, i dovoljno daleko od njega da nemaš gde i kako da se rashladiš. A pride još i varoš bez čvrstog identiteta i slavne istorije: ta je potonja rabota, koje u Crnoj Gori inače uopšte ne manjka po kvadratnom metru i glavi stanovnika, nekako raspoređena na sva druga mesta od Mojkovca pa do Ulcinja, na sve četiri strane sveta od ušća Ribnice u Moraču. Podgorica mu tu dođe kao nekakav kusur iz vaskolikih crnogorskih previranja, najmanji zajednički nazivnik svih tih živopisnih plemena što nastanjuju te stene, tu obalu, i ono nešto zemlje između.
    Kako se uopšte odupreti ovom žilavom stereotipu? Pravo da vam kažem, dobar deo života proveo sam ni najmanje ne mareći za to: i Podgorica i cela Crna Gora bile su jako daleko od mene i svega mojeg, kao nekako baš onaj zakutak naše velike socijalističke otadžbine o kojem sam najmanje znao i za koji sam najmanje mario. Zapravo, nikada nisam ni bio u tadašnjem Titogradu, osim dva-tri beznačajna tranzita na putu ka ili od crnogorske obale, na koju smo ionako retko išli, jer nam je ono severnije i čakavskije more bilo milije i bolje. A ono što bih o Titogradu čuo (to jest: ništa) svakako mi nije moglo pobuditi radoznalost.
    Tako je ispalo da sam prvi put u Podgoricu uistinu pristigao 1999, na dan-dva izvirivši iz karakazana Srbije u poodmakloj fazi terminalnog slobističkog ludila. A Tamo Dole sam zatekao jedan osunčani grad u potmulom previranju, nešto što kao da polako prestaje biti betonska kasaba i postaje nešto drugo, još je nejasno šta, ali kanda će se razjasniti za mesec, za godinu, za tri. I od tada do danas, raznim poslima, eto me u Podgoricu svakih nekoliko meseci, i pratim njenu transformaciju, utvarajući sebi da ponekad zapažam i ono što promiče zasićenom, rutinerskom oku onih koji su stalno tamo.
    Rasterećen bilo kakvih ličnih i porodičnih priča, celog onog slatkog ili gorkog taloga iskustva koji nas za neka mesta intimno i doživotno vezuje, čineći nam ih bliskim i razgaženo udobnim poput kakve proširene verzije sopstvene dnevne sobe, ali baš zato i ponekad neprozirnim za neki opušteniji pogled, Podgoricu sam mogao pustiti da mi uđe pod kožu onako uzgredno, drugarski, bez obaveza i velikih reči, i sa minimumom očekivanja što dolikuje gradu koji nije na glasu sa svoje neuporedive, opterećujuće lepote, istorije, šarma, čega već. I sada je gotovo, zapravo, godinama već je gotovo: odavno sam iniciran i inficiran, Podgorica je neodvojiv deo moje duševne geografije, ako me duže od tri-četiri meseca ne zovu dole, na jug, unervozim se i zabrinem da ih nisam čime uvredio, da nisam nekako prokockao naklonost osunčanog čempresastog grada kojem tako dobro stoji sparina leta, ali i blagost južnjačke zime, čak i onda kad zagudi zaguljeni sjeverac kojeg se rasni Podgoričanin plaši više nego radijacije.
    Kontemplacija pred Karverom, najbolje u junu, u hladovini mosta nad skoro iščezlom vodom Ribnice, jedan je od onih zen-trenutaka koje ništa ne može da zameni; baš kao ni kamenu unutrašnjost dobrih podgoričkih kafana u kojima vranac, sir i pršuta imaju drugačiji ukus no bilo gde drugde, ili usporeni noćni špancir kroz već dremljivi grad utonuo u perinu od zimzelenih mirisa, pa tako klaj-klaj sve do glavnog hotela podgoričkog, u kojem ćeš najslađe usnuti kad si u sobi koja gleda na park i na jug, uz tiho krčanje tranzistora, dok sa otvorene terase dopire prigušena bela buka ulice kojom postojano kroz noć do jutra curka život, ne žureći nikuda, no samo prolazeći, onako kako život već prolazi onda kada je Sve Na Svom Mestu. A ujutru, za doručkom, brižna teta u borosanama pitaće te majčinski treba li ti još nešto, i činiće se kako je za to uistinu zainteresovana, ovde, pod suncem, usred Podgorice, usred života. I stvarno, treba li ti još nešto?
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Smatram da je ovaj tekst nešto što svakog Podgoričanina čini ponosnim.
    Dick Laurent is dead!

  7. #182
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,919
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    preduhitrio si me, odlican tekst !

  8. #183
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pročitajte ovaj text, odličan je...
    http://www.portalanalitika.me/dijalo...avi-mojoj.html

    (i da...Podgoričana je nekad bilo, sad su ostali samo dugmići)

  9. #184
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    592
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

Page 8 of 8 FirstFirst ... 45678

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Otvara se Poljoprivredni fakultet u Podgorici
    By Petar Mrvaljevic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 16
    Last Post: 28-08-09, 08:57
  2. Oli Ren u Podgorici
    By Sthlm in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 25
    Last Post: 21-04-05, 16:09
  3. Zlo pod drugim imenom
    By Dobrusky in forum Politika generalno
    Replies: 5
    Last Post: 12-02-05, 01:10
  4. EXIT04 promo zurka u Podgorici
    By popokatepetl in forum Muzika
    Replies: 9
    Last Post: 26-06-04, 16:43
  5. Crna Gora se ne bori protiv trgovine ljudima - Vasington
    By SKOJ in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 17
    Last Post: 17-06-04, 07:38

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •