Results 1 to 19 of 19

Thread: Lelekanje

  1. #1
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Lelekanje

    Iako je teško shvatljivo da je ova umjetnička forma nastala sa pozitivne strane razuma, ipak po mnogim mjerilima predstavlja esenciju i epskog i lirskog duha sivog crnogorskog kamena.

    Što vi mislite o svemu tome?
    - Ladan ko taština duša -

  2. #2
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Ja bih podhitno zabranila tu tradiciju, mada ce se uskoro samo spominjati jer sve manje i manje ima tuzbalica i lelekacha.
    Koliko znam "lelechu" mushkarci a zene "tuze", ali svakako mi nije jasno da neki ljudi placaju tuzenje i lelekanje na sahranama svojih bliznjih, a ovi tezgare?!
    Ja mishljah do skora da to iz srca i dushe izlazi lelek i tuga, kad ocesh, placeni ljudi! Naravno da ne svi i ne uvijek.

    U svakom sluchaju ne volim taj obichaj, izaziva stresove kod vec potresenih najblizih chlanova porodice i ne bih dozvolila, ne daj boze da bude prilike, da se oglase u mojoj porodici.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    MONTENEGRO- Herceg Novi
    Posts
    1,916
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post

    U svakom sluchaju ne volim taj obichaj, izaziva stresove kod vec potresenih najblizih chlanova porodice i ne bih dozvolila, ne daj boze da bude prilike, da se oglase u mojoj porodici.
    Uze mi rijech iz usta.

  4. #4
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Izvod iz jednog cuvenog leleka:
    Palosine sto se fale
    da su rodu ista dali
    Mi smo bili, mi smo dali
    Crnu Goru odrzali...

    To sto je danas to toliko primitizovano i izvuceno iz kulturnog konteksta u kojem je nastalo - to je druga prica.
    Ali cu ove nedjelje, kad se malo opasuljim od odmora - napisati vise rijeci...
    Vecina ljudi je zla

  5. #5
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Zašto da zabranite?

    Ja mislim da treba prvo da razdvojite sami dogadjaj i okolnosti u kojima se daje na uvid javnosti, pa da onda analizirate njenu umjetnicku i knjizevnu vrijednost.

    Više nema onih ljudi koji su u stanju da dobro zaleleču, a da to ne bude razvodnjeno i bljutavo. Umjesto njih, danas su na sceni oni koji umiju da održe dobar posmrtni govor, ne manje snažan i emotivan, ali to predstavlja jednu drugu stvar, koja mi trenutno nije na umu za raspravu, možda kasnije.

    Možda vam izgleda suludo, ali mnogi se ljudi pamte i po posmrtnom slovu koje im je održano.

    ***

    Evo jedan od kraćih, a "najboljih" koje sam ikad čuo:

    Lele mene Kume,
    Lele mene danas za tobom,

    Lele mene sojski sine,
    Dični brate,
    Kruti prijatelju,

    Lele mene danas i zadovijeka
    Lele, leleee
    Last edited by simm; 27-08-07 at 11:10.
    - Ladan ko taština duša -

  6. #6
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    244
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako mene pitate, lelekanje je nesto ´najneoriginalnije´ i najruznije sto se moze na sahranama cuti. taj bi obicaj zabranio(ako je to ikako moguce). NAZALOST, imao sam takav jedan slucaj u porodici- i mnogo me je potreslo.Mislim da to necu zaboraviti dok sam ziv.Ne ponovilo se. u onako stresnoj i potresnoj situaciji(smrt bliznjeg) uzasno je cuti onakvo ´falsh´ pjevanje,nelogicne, povrsne i nepovezane fraze.Jednom rijecju-odvratno.

  7. #7
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    244
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Umjetcniccka(muzicka) vrijednost lelekanja??!!

  8. #8
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    244
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Btw, ja bih volio da se na mojoj sahrani umjesto govora o zivotu i, (ne daj Boze) lelekanja i slicnog izmotavanja(za osobu koja je dosla da prisustvuje sahrani: tragikomicnog performansa), procita neki lijepi pozitivni tekst ili neka pjesma koja poziva na ljubav, zajednistvo i iskrenost...

    Pozdrav

  9. #9
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ne zamjeri što sam pokrenuo ovu temu, ali i ja sam.

    Samo, meni su te riječi bile riječi utjehe, jer sam još više osjetio vrijednost onogakoji je ležao na onome odru. Može to nekome zvučat jeftino, ovako ili onako, ja govorim ono što mislim.

    Možda sam bio dovoljno svjestan da shvatim neminovnost toga događaja, a možda sam bio i potpuno bezosjećajan ako sam bio toliko svjestan. Ko zna? Quien sabe, kažu Španci...
    - Ladan ko taština duša -

  10. #10
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shalom7 View Post
    Btw, ja bih volio da se na mojoj sahrani umjesto govora o zivotu i, (ne daj Boze) lelekanja i slicnog izmotavanja(za osobu koja je dosla da prisustvuje sahrani: tragikomicnog performansa), procita neki lijepi pozitivni tekst ili neka pjesma koja poziva na ljubav, zajednistvo i iskrenost...

    Pozdrav
    Mogu ti ja otpjevat "Gospodi pomiluj" znam da bi ti pricinilo posebno zadovoljstvo

    Meni je stvarno tesko to cuti uglavnom se izgubim kada se otpocne sa lelekanjem i naricanjem...
    Vjerujem da je nekad imalo odredjen socijalni znacaj ali danas to tatalno gubi smisao jer za razliku od ranije kada je u centru paznje bio umrli, danas su u centru paznju oni koji naricu uglavnom i to je bas ruzno.
    Kako Vaša bolest ?

  11. #11
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,480
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    uh, zabraniti. nema ruznije stvari od te (pogotovo kada lelece osoba koja ciji je to posao). Dovoljan je dobar govor ili bilo kakav pozitivan govor.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  12. #12
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Aj mi nadjite sazetiji nacin da se opise pokojnikov karakter, a da to bude u skladu sa nekakvim obicajima i kulturnim miljeom?
    - Ladan ko taština duša -

  13. #13
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    244
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne znam,prijatelju, meni je lelekanje muzicki maksimalno neukusno.Pokojnikov karakter?Nema tu sta da se opisuje. Eto, citanje nekog kratkog govora je po meni O.K.No, dobro, svi imamo drugacija misljenja...

    Pozdrav

  14. #14
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,712
    Thanks Thanks Given 
    1,114
    Thanks Thanks Received 
    891
    Thanked in
    551 Posts

    Default

    Lelekanje je crnogorski običaj da se mrtac isprati kako mu dolikuje i to je bila čast.
    To danas što se sprdaju ove pomodare je druga priča, pa ništa ne valja od običaja naših predaka, izraza i td.

  15. The Following 2 Users Say Thank You to jokaš For This Useful Post:


  16. #15
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,481
    Thanks Thanks Given 
    2,518
    Thanks Thanks Received 
    2,396
    Thanked in
    1,360 Posts

    Default

    tacno tako jokas...

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk

  17. #16
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    Lelekanje je crnogorski običaj da se mrtac isprati kako mu dolikuje i to je bila čast.
    To danas što se sprdaju ove pomodare je druga priča, pa ništa ne valja od običaja naših predaka, izraza i td.
    Ne znam jel ko gore napisao ali nasi obicaji su jako slicni starogrckim, dakle prije Hrista. Lelekanje, 40 dana... Ne mogu se sjetih dje procitah mozda neko zna ili ako naidjete gdje...
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  18. #17
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Jezivo skroz.

    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    No pasaran!

  19. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  20. #18
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    6
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Ja bih podhitno zabranila tu tradiciju, mada ce se uskoro samo spominjati jer sve manje i manje ima tuzbalica i lelekacha.
    Koliko znam "lelechu" mushkarci a zene "tuze", ali svakako mi nije jasno da neki ljudi placaju tuzenje i lelekanje na sahranama svojih bliznjih, a ovi tezgare?!
    Ja mishljah do skora da to iz srca i dushe izlazi lelek i tuga, kad ocesh, placeni ljudi! Naravno da ne svi i ne uvijek. paper io

    U svakom sluchaju ne volim taj obichaj, izaziva stresove kod vec potresenih najblizih chlanova porodice i ne bih dozvolila, ne daj boze da bude prilike, da se oglase u mojoj porodici.
    It is simple to track the author's thought process because of the writing's clarity and conciseness.

  21. #19
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Kruti prijatelju
    Nesto mi neprikladno pade napamet.

    Izvinjavam se zbog upadice.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •