Page 7 of 8 FirstFirst ... 345678 LastLast
Results 151 to 175 of 178

Thread: VoLTE u Crnoj Gori ???

  1. #151
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,896
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,421
    Thanked in
    2,226 Posts

    Default

    Dok pričam mi je najbitnije da mi ne puca poziv. Kad isključe sve ispod 4g, onda neću morat ništa da biram.



    Inače, sad mi pade na pamet još jedno glupo pitanje. Kad isključe sve ispod 4g, znači li to da obični nepametni telefoni više neće moći da se koriste?
    Last edited by NHM; 22-03-24 at 09:19.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  2. #152
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,997
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    562
    Thanked in
    363 Posts

    Default

    Nece moci, moguce da nece tako brzo ugasiti taj 2g, mada mali je % korisnika samo 2g uredjaja.

  3. #153
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,953
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    913
    Thanked in
    487 Posts

    Default

    Zavisi. Ima nepametnih uredjaja koji imaju LTE i podrzavaju VoLTE
    Oni bas slabi koji su 2G ne bi radili. Ako vala mislim da je procenat toliko mali da ce skoro svi podrzavati.

    Sent from my SM-F946B using Tapatalk
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  4. #154
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,992
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    2G se teško gasi jer mnogo mašina koristi isti zbog komunikacije.

    Recimo alarme centrale

    Poslato sa Ultra Fold5 pisaće mašine

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  5. The Following User Says Thank You to Bugi For This Useful Post:


  6. #155
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,997
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    562
    Thanked in
    363 Posts

    Default

    Sad citam da je 2g u Japanu ugasen 2012. godine a ako za primjer uzmemo veliko trziste kao sto je USA, svi su ugasili 2g osim t-mobile koji ce isto da uradi za 10ak dana.

    Ako moze 330 miliona amerikanaca bez 2g, moze i ovih 600 hiljada dje svi nose najnovije telefone i uredjaje uopste.

  7. #156
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,526
    Thanks Thanks Given 
    5,401
    Thanks Thanks Received 
    3,883
    Thanked in
    1,534 Posts

    Default

    Vec imate mreze koje imaju samo 4 i 5G
    2G je nepotreban a 3G pogotovo

    Sent from my SM-S918B using Tapatalk

  8. #157
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,736
    Thanks Thanks Given 
    153
    Thanks Thanks Received 
    152
    Thanked in
    99 Posts

    Default

    4g kao i 5 g mi imaju 2 crtice unutra u stanu u centru glavnog grada i uzaludno trose bateriju... 3g je bio full signal a na 2g se prebaci lupam kad odes na cijevnu. Nasi da ugase 2g i drze sve sa 4g minimum pokriveno? Osim ako dobiju kakco sponzorstvo od eu za nove bazne stanice

  9. The Following User Says Thank You to zubizaretta For This Useful Post:


  10. #158
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,526
    Thanks Thanks Given 
    5,401
    Thanks Thanks Received 
    3,883
    Thanked in
    1,534 Posts

    Default

    To je tacno

    Sent from my SM-S918B using Tapatalk

  11. #159
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    16,209
    Thanks Thanks Given 
    200
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zhuangzi View Post
    Posmatraj signal kao da postoji samo jedan (4G) koji se istovremeno koristi i za pozive i za internet, ako nesto pukne - puklo je oboje.

    Koliko sam shvatio telekom je ugasio 3g signal a planirao je gasenje i 2g signala? Pa ostajemo 'samo' na 4g i 5g.
    odakle ti info za 2g?

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Druga je stvar kad ne budem imao izbora. Zasad ga onda neću palit jer mi ne treba bolji kvalitet poziva.
    pa realno, vjerovatno ti je do sad za pozive bio 3g... Makar je tako meni bilo na telekomu, a sad na One. 2g je na mom pixelu 7 pro bio ugašen. Ne košta te da probaš VoLTE, pa ugasi ako ti smeta iz bilo kojeg razloga. Ne razumijem taj otpor prije no se i isproba....

    Quote Originally Posted by Zhuangzi View Post
    Mislim da ti u tom slucaju pozivi rade preko 2g a internet preko 4g pa se telefon cesto salta 2g/4g/2g itd sto trosi bateriju a internet ti prekida tokom razgovora.

    Mozda je bolja opcija upaliti.
    upravo to, nek proba

    Quote Originally Posted by kaemSe View Post
    Vec imate mreze koje imaju samo 4 i 5G
    2G je nepotreban a 3G pogotovo

    Sent from my SM-S918B using Tapatalk
    2g je itekako potreban. Imaš masu starijih ljudi koji nemaju i neće novije telefone, na Zapadu ti operater ponudi džabe novi telefon ako stari više ne radi, jer je ugašen 2g il 3g, da vidim ove naše da to skroz pogase.

    Takođe, iritira me inertnos naših operatera, jer recimo ja imam Google Pixel 7 Pro, sasvim moderan telefon koji podržava i 5G i VoLTE, ali našim operaterima izgleda nije u nekom interesu da se sertifikuju za naše mreže, tako da sam ja prije cirka godinu dana na Telekomu u sred kuće (Donja Gorica) počeo da dobijem propuštene pozive. Zašto? Zato jer imam 4g signal odličan, ali za pozive se koristi 3g, a oni počeli da gase 3g mrežu, pa kad me neko nazove, ostanem bez signala / budem nedostupan. 2g je po difoltu isključen (opcija se zove "allow 2g", i pravio mi je probleme kad sam ga uključio ranije), VoLTE ne radi (bez igranja sa Shizukuom), te su me ostavili bez mogućnosti da koristim telefon za osnovnu funkciju - pozive. Isto tako, nemam ni 5g ni na jednom od operatera, a slično je u Srbiji, BiH... Čuh da je HR dobila podršku za 5G na Pixelima, dakle može se kad se hoće.

    Sci Fi scenarije kao što je korišćenje sata koji ima LTE podršku tako da sam u dometu i kad pođem u šetnju, a telefon ostavim doma, da i ne pominjem, to vjerovatno neće nikad, iako imam hardver
    Uzgajivačnica miševa & Centar za uništavanje vozila Vesko Dakić https://youtu.be/W2Dxh_A9vyM

  12. #160
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,896
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,421
    Thanked in
    2,226 Posts

    Default

    A i ta opcija sa satovima je hardverski ograničena. Uzalud apple watch ima tu opciju ako vlasnik nema i iphone. Mislim da isto važi i za samsungove satove kojima lte opcija radi samo sa samsungovim telefonima.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  13. #161
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    16,209
    Thanks Thanks Given 
    200
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    A i ta opcija sa satovima je hardverski ograničena. Uzalud apple watch ima tu opciju ako vlasnik nema i iphone. Mislim da isto važi i za samsungove satove kojima lte opcija radi samo sa samsungovim telefonima.
    imam pixel watch 1 i pixel 7 pro, tako da ja nisam limitiran, ako postoji taj limit... Mada nisam čuo da postoji, iskreno sam skeptičan malo, jer ima i ticwatch satova sa LTE podrškom, a oni nemaju svoje telefone.
    Uzgajivačnica miševa & Centar za uništavanje vozila Vesko Dakić https://youtu.be/W2Dxh_A9vyM

  14. #162
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,896
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,421
    Thanked in
    2,226 Posts

    Default

    Neki brendovi možda to i dozvoljavaju, znam da apple watch ima tu opciju samo kad je uparen sa iphone-om. Sa ostalim brendovima ta opcija nije funkcionalna. Za samsunge nisam siguran, ali mi djeluje logično da prate apple u tim stvarima.

    Apple je poznat po takvim stvarima. Tako ni njihove slušalice nemaju sve opcije sa non apple uređajima.
    Last edited by NHM; 22-03-24 at 13:30.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  15. #163
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,051
    Thanks Thanks Given 
    338
    Thanks Thanks Received 
    330
    Thanked in
    177 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zhuangzi View Post
    Sad citam da je 2g u Japanu ugasen 2012. godine a ako za primjer uzmemo veliko trziste kao sto je USA, svi su ugasili 2g osim t-mobile koji ce isto da uradi za 10ak dana.

    Ako moze 330 miliona amerikanaca bez 2g, moze i ovih 600 hiljada dje svi nose najnovije telefone i uredjaje uopste.
    2G u Japanu je tako rano ugašen jer je bio nekompatibilan sa 2G koji je korišćen u ostatku svijeta. Morate uvijek u obzir uzeti malo širu sliku i dublje ući u problematiku. U Japanu su koristili tzv. PDC sistem, i zbog toga su ogromne pare ulagali u 3G da bi što prije ugasili ovaj stari 2G sistem.

    U Evropi još uvijek nije završen ni 3G sunset, a to je prvi korak ka 2G sunsetu. Ne mislim da će se to desiti u narednih recimo 5godina. 2G je sada bitan zbog stabilnosti voice coverage i tome slično.

  16. #164
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,953
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    913
    Thanked in
    487 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zubizaretta View Post
    4g kao i 5 g mi imaju 2 crtice unutra u stanu u centru glavnog grada i uzaludno trose bateriju... 3g je bio full signal a na 2g se prebaci lupam kad odes na cijevnu. Nasi da ugase 2g i drze sve sa 4g minimum pokriveno? Osim ako dobiju kakco sponzorstvo od eu za nove bazne stanice
    Gasenjem 3G, dio kapaciteta ce da se iskoristi za 5G a paralelno se i 4G pojacava. Svakako prije gasenja 2G ce morati da se pojacaju i 4G i 5G da hi uopste imalo smisla. Ima vec dosta featurephones koji imaju 4G i VoLTE a obicni su telefoni kao nokia npr.

    Sent from my SM-F946B using Tapatalk
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  17. The Following User Says Thank You to bojankov For This Useful Post:


  18. #165
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,997
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    562
    Thanked in
    363 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by the Genius View Post

    U Evropi još uvijek nije završen ni 3G sunset, a to je prvi korak ka 2G sunsetu. Ne mislim da će se to desiti u narednih recimo 5godina. 2G je sada bitan zbog stabilnosti voice coverage i tome slično.
    Pusti Evropu, evo je kod nas ugasen 3g a 5g (sub6ghz) moze raditi na 2g frekvencijama kao sto je i podesen u USA.

    https://www.digitaltrends.com/mobile...ges-explained/

    Specifically, AT&T and T-Mobile set up their 5G networks on the same 850MHz and 1.9GHz (1900MHz) frequencies used by the earliest “2G” GSM networks and the 700MHz and 1.7GHz (1700MHz) frequencies that came into use with the 3G and LTE rollouts.

  19. #166
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,896
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,421
    Thanked in
    2,226 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Neki brendovi možda to i dozvoljavaju, znam da apple watch ima tu opciju samo kad je uparen sa iphone-om. Sa ostalim brendovima ta opcija nije funkcionalna. Za samsunge nisam siguran, ali mi djeluje logično da prate apple u tim stvarima.

    Apple je poznat po takvim stvarima. Tako ni njihove slušalice nemaju sve opcije sa non apple uređajima.

    Bukvalno sad pročitah da je američka vlada tužila apple zbog monopoloskog ponašanja. Jedna od pet najkrupnijih stavki je i ograničavanje funkcionalnosti apple satova u radu sa telefonima koji nisu iphone.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  20. #167
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,051
    Thanks Thanks Given 
    338
    Thanks Thanks Received 
    330
    Thanked in
    177 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zhuangzi View Post
    Pusti Evropu, evo je kod nas ugasen 3g a 5g (sub6ghz) moze raditi na 2g frekvencijama kao sto je i podesen u USA.

    https://www.digitaltrends.com/mobile...ges-explained/

    Specifically, AT&T and T-Mobile set up their 5G networks on the same 850MHz and 1.9GHz (1900MHz) frequencies used by the earliest “2G” GSM networks and the 700MHz and 1.7GHz (1700MHz) frequencies that came into use with the 3G and LTE rollouts.
    Stvar je mnogo komplikovanija, i ne gledaju se generacije mobilne telefonije (2G, 3G, 4G, 5G) po tome koji dio spektra koriste. Možeš imati 5G i na spektru od 700MHz, ali nećeš imati performanse kakve daje na Cband (3.6GHz)

    Najviše stanica na "pravom" 5G, tj. na C band opsegu 3.6GHz ima One i zato ima najbolje performanse.
    CT i One takođe dosta koriste tzv. DSS sistem koji koristi ovo o čemu ti pričaš tj. "stare" opsege.


    Da ne ulazim u teorijsko razglabanje sad, bitno je da mi vjeruješ. Kod nas nije još uvijek ugašen 3G, rade operateri na tome. Telekom je ugasio najviše 3G baznih stanica, mislim da su čak možda i sve isključili. Postoji razlog zašto se gasi prvo 3G, pa tek onda 2G, ali da ne ulazim u teoretisanje, samo ću reći - pare.

    2G ostaje najviše zbog voice komunikacije, jer je potpuno drugačija priča oko voice na 2G/3G u odnosu na voice kroz 4G (VoLTE). Kod nas još uvijek niko nema VoNR, tj, voice preko 5G mreže.

  21. The Following 2 Users Say Thank You to the Genius For This Useful Post:


  22. #168
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,997
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    562
    Thanked in
    363 Posts

    Default

    Genije, raspravljas li se to sam sa sobom?

  23. #169
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Ne raspravlja. Iz nacina pisanja ocigledno je da njih 2 rade sa mobilnim mrezama i da su vrlo upuceni u to sto pricaju.

    Manje nadobudnosti i gledanja sa visine a vise razumijecanja i citanja onoga sto je napisano.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  24. The Following 4 Users Say Thank You to hercules For This Useful Post:


  25. #170
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,859
    Thanks Thanks Given 
    2,694
    Thanks Thanks Received 
    2,571
    Thanked in
    1,453 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by the Genius View Post
    Stvar je mnogo komplikovanija, i ne gledaju se generacije mobilne telefonije (2G, 3G, 4G, 5G) po tome koji dio spektra koriste. Možeš imati 5G i na spektru od 700MHz, ali nećeš imati performanse kakve daje na Cband (3.6GHz)

    Najviše stanica na "pravom" 5G, tj. na C band opsegu 3.6GHz ima One i zato ima najbolje performanse.
    CT i One takođe dosta koriste tzv. DSS sistem koji koristi ovo o čemu ti pričaš tj. "stare" opsege.


    Da ne ulazim u teorijsko razglabanje sad, bitno je da mi vjeruješ. Kod nas nije još uvijek ugašen 3G, rade operateri na tome. Telekom je ugasio najviše 3G baznih stanica, mislim da su čak možda i sve isključili. Postoji razlog zašto se gasi prvo 3G, pa tek onda 2G, ali da ne ulazim u teoretisanje, samo ću reći - pare.

    2G ostaje najviše zbog voice komunikacije, jer je potpuno drugačija priča oko voice na 2G/3G u odnosu na voice kroz 4G (VoLTE). Kod nas još uvijek niko nema VoNR, tj, voice preko 5G mreže.
    Molim te kolega cesce se ukljuci sa ovakvim analizama i stanja kod operatera. Odlican tekst
    Hvala.

    Sent from my SM-A546B using Tapatalk

  26. #171
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,997
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    562
    Thanked in
    363 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Ne raspravlja.
    Ne djeluje mi tako, ukljucio se na moj post i odgovorio kao da sam ja rekao nesto pogresno, a on je rekao isto to, samo malo sire...ali opet nedovoljno siroko.

    https://telekom.me/o-kompaniji/media...od-22.-januara

    2G: 800 i 1900mhz
    3G: 2100mhz
    4G: 1800 i 2600mhz

    Do pojave 5G se znalo koja je frekvencija koriscena za koju tehnologiju pa se moglo reci da su to te frekvencije, 5G (sub6) moze koristiti sve te opsege a operateri vec imaju zakupljene odredjene frekvencije pa su ih oslobodili gasenjem stare tehnologije.

    4G su podesili da radi na 3G frekvenciji (2100mhz) jer ta tehnologija to moze, a 5G sa DSS je omogucio istovremeno koriscenje 4G i 5G iste frekvencije, sa jedne antene.

    https://www.telekom.com/en/company/d...ng-work-611104

  27. #172
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,992
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Zaista misliš da će uređaji koji rade na 2G i frekvenciju od 900mHz raditi na 5G i frekvenciju od 900mhz?


    To je bitna razlika između onoga što je realnost i onoga što ti pišeš(ugasite 2G, jer kad mogu Japanci bez njega možemo i mi)...

    2G je potreban.

    Poslato sa Ultra Fold5 pisaće mašine

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  28. #173
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,997
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    562
    Thanked in
    363 Posts

    Default

    Ko pominje uredjaje?

    Kako moze USA bez 2g?

  29. #174
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,992
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Pa čemu služi 2G ako nema tj ima uređaja?
    Zato su uređaji bitni, razni lokatori, signala, centrale, mjerači, senzori.

    Poslato sa Ultra Fold5 pisaće mašine

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż............
    Last edited by Bugi; 23-03-24 at 22:39.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  30. #175
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,997
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    562
    Thanked in
    363 Posts

    Default

    Evo se ne moze diskutovati, svako svoju pricu.

    Jeste, prestace da funkcionise ukupno 14 alarmnih sistema a vlasnici nece biti u mogucnosti da ih prebace na wifi ili 4g, kao i 32 telefona koja koriste osobe starije od 80 godina a koji mogu preci na 4g jer su dobili povecanje penzija.

Page 7 of 8 FirstFirst ... 345678 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. CS:GO u Crnoj Gori
    By risto13 in forum Game Server CG
    Replies: 27
    Last Post: 07-03-14, 10:35
  2. DVB-T u Crnoj Gori
    By Sale in forum Kablovska..Satelitska..
    Replies: 27
    Last Post: 05-10-10, 22:18
  3. dvb-t u crnoj gori
    By dejan86 in forum Internet
    Replies: 7
    Last Post: 12-01-08, 14:16
  4. da li ko u crnoj gori ...
    By dylan|stark in forum Software
    Replies: 26
    Last Post: 04-08-05, 12:19
  5. Hip Hop u Crnoj Gori...
    By SpeedFreak in forum Muzika
    Replies: 89
    Last Post: 19-02-04, 17:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •