Page 9 of 9 FirstFirst ... 56789
Results 201 to 223 of 223

Thread: Porijeklo naziva Srbin - DOKUMENTA, ISTORIJSKI IZVORI

  1. #201
    Join Date
    May 2010
    Posts
    12
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Au Besmrtni koliko proizvoljnih mišljenja imaš. Prvo niko nikad nije naseljavao Bosnu,nego su je samo iseljavali,a to ponajviše SPC u Srbiju,a onda su i Bosanci više Crnogorci nego Srbi,jesam li dobro razumeo... Dobili smo ratova i ratova,izginulo nam je 2/3 muškaraca u I svetskom ratu,700 000 ubijeno u Jasenovcu,ali SPC je zločinac? Dajte ljudi pa makar kad krenete na SPC priznajte šta su katolici i muslimani sve radili,pa onda možemo da govorimo o represiji SPC... Ime Bošnjak je latinsko ime,koje su oni dali Bosancima,ponajviše je tu uticao rad Mavra Orbinija,koji je u 16.veku pisao o narodima Balkana,sve drugo je proizvoljno lupanje...ako imate neke reference protiv ovoga navedite,u suprotnom sve drugo je spekulacija. To je kao kad bih ja otišao u Englesku,neko pročitao moje ime i rekao da se zovem Majlan,a ne Milan,tako vam je i Bošnjak i Bosanac. Ovo prvo je naziv koji su prevashodno srednjovekovni pisci upotrebljavali za jedno od plemena Slovena,a ovo drugo je ime koje su upotrebljavali sami stanovnici Bosne.Dok neki od njih nisu pre cirka 20 godina doživeli prosvetljenje,posle par stotina godina represije SPC ,xaxaxaxaxaxaxaxa

  2. #202
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Venezuela
    Posts
    431
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milanraki View Post
    Au Besmrtni koliko proizvoljnih mišljenja imaš. Prvo niko nikad nije naseljavao Bosnu,nego su je samo iseljavali,a to ponajviše SPC u Srbiju,a onda su i Bosanci više Crnogorci nego Srbi,jesam li dobro razumeo... Dobili smo ratova i ratova,izginulo nam je 2/3 muškaraca u I svetskom ratu,700 000 ubijeno u Jasenovcu,ali SPC je zločinac? Dajte ljudi pa makar kad krenete na SPC priznajte šta su katolici i muslimani sve radili,pa onda možemo da govorimo o represiji SPC... Ime Bošnjak je latinsko ime,koje su oni dali Bosancima,ponajviše je tu uticao rad Mavra Orbinija,koji je u 16.veku pisao o narodima Balkana,sve drugo je proizvoljno lupanje...ako imate neke reference protiv ovoga navedite,u suprotnom sve drugo je spekulacija. To je kao kad bih ja otišao u Englesku,neko pročitao moje ime i rekao da se zovem Majlan,a ne Milan,tako vam je i Bošnjak i Bosanac. Ovo prvo je naziv koji su prevashodno srednjovekovni pisci upotrebljavali za jedno od plemena Slovena,a ovo drugo je ime koje su upotrebljavali sami stanovnici Bosne.Dok neki od njih nisu pre cirka 20 godina doživeli prosvetljenje,posle par stotina godina represije SPC ,xaxaxaxaxaxaxaxa
    Pa kulturno, jezički, a i po običajima su daleko bliži Crnogorcima nego recimo južnim Srbima, a ti misli što hoćeš. Govorimo istim ijekavskim štokavskim jezikom, imamo skoro istu kulturu, običaje i izvornu muziku, sličnu ratničku tradiciju...
    A ti ako misliš da su Hercegovcima i Bosancima bliži Nišlije i Vranjani nego Crnogorci, to je tvoj problem. Osim toga, i u samom našem etničkom biću je prisutan priličan broj hercegovačkih gena, kao i naših u hercegovačkom.
    Konačno, većina stanovnika Srbije vodi porijeklo od imigranata iz Crne Gore, Hercegovine i Vojne Krajine, ako ćemo onako pravo.

    Dobili smo ratova i ratova,izginulo nam je 2/3 muškaraca u I svetskom ratu,700 000 ubijeno u Jasenovcu,ali SPC je zločinac?
    Za te krvave zločine pravdu ima pravo tražiti samo pravoslavac iz Vojne Krajine, a ne vi u Srbiji koji ste umjesto razuzdanih ustaških bandita imali civilizovane Njemce, a ni mi u Crnoj Gori koji smo imali druželjubive i vesele Italijane.
    Vi svetosavski nacionalisti i iz Srbije i Crne Gore, prekinite koristiti patnju tog jadnog naroda za svoje političke ciljeve. Vi ste za taj narod bili kobniji od Tuđmana i njegove nacionalističke klike.

    Srbija, Hrvatska, Crna Gora i BIH nemaju nikoga bližeg nego jedni druge, ali mira i saradnje izmeđ ovih država neće biti dok god se ne odstrane nacionalistički elementi koji taj mir remete. Samo saradnjom i dobrim odnosima se možemo međusobno ojačavati i oduprijeti se agresivnoj politici Zapada koja i raspiruje vatru mržnje.
    "ˇDejémonos de andar de cumbre en cumbre y vayamos directo a combatir el alfabetismo, carajo!"

  3. #203
    Join Date
    May 2010
    Posts
    12
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Besmrtni monah View Post
    Pa kulturno, jezički, a i po običajima su daleko bliži Crnogorcima nego recimo južnim Srbima, a ti misli što hoćeš. Govorimo istim ijekavskim štokavskim jezikom, imamo skoro istu kulturu, običaje i izvornu muziku, sličnu ratničku tradiciju...
    A ti ako misliš da su Hercegovcima i Bosancima bliži Nišlije i Vranjani nego Crnogorci, to je tvoj problem. Osim toga, i u samom našem etničkom biću je prisutan priličan broj hercegovačkih gena, kao i naših u hercegovačkom.
    Konačno, većina stanovnika Srbije vodi porijeklo od imigranata iz Crne Gore, Hercegovine i Vojne Krajine, ako ćemo onako pravo.

    Za te krvave zločine pravdu ima pravo tražiti samo pravoslavac iz Vojne Krajine, a ne vi u Srbiji koji ste umjesto razuzdanih ustaških bandita imali civilizovane Njemce, a ni mi u Crnoj Gori koji smo imali druželjubive i vesele Italijane.
    Vi svetosavski nacionalisti i iz Srbije i Crne Gore, prekinite koristiti patnju tog jadnog naroda za svoje političke ciljeve. Vi ste za taj narod bili kobniji od Tuđmana i njegove nacionalističke klike.

    Srbija, Hrvatska, Crna Gora i BIH nemaju nikoga bližeg nego jedni druge, ali mira i saradnje izmeđ ovih država neće biti dok god se ne odstrane nacionalistički elementi koji taj mir remete. Samo saradnjom i dobrim odnosima se možemo međusobno ojačavati i oduprijeti se agresivnoj politici Zapada koja i raspiruje vatru mržnje.
    Svetosavski nacionalista,ova ti je dobra...Ovaj poslednji pasus ti je jednini ispravan,slažem se u potpunosti. A to što pokušavaš da podeliš patnju jednog naroda na pet delova,to je tvoje neshvatanje pojma naroda. Inače iako sam iz Srema,poreklo mi je bosansko-dalmatinsko,tako da jesam krajišnik,ali mi ne pada na pamet da se smatram niti većim niti ugnjetavanijim Srbinom od bilo kog drugog...ali ne možeš ti da gradiš neku teoriju postavljajući neke aksiome u tvojim pretpostavkama,kao da postavljaš teorije iz fizike,istorija je nauka činjenica.Pa tako kreneš od veliko-srpske-svetosavske-viševekovne represije,da bi došao do toga da su ustvari Srbi isterali Srbe iz Krajine 95,a ne Tudjman,a ko znam dokle možeš stići,možda zaključiš do kraja i da su četnici ubili koju stotinu hiljada hrvata u II svetskom ratu,a ne ustaše nas...samo napred,predvidjam ti svetlu budućnost u pisanju sajens fikšn istorije...
    Što se kulturne povezanosti tiče,možeš tako podeliti Srbe na mnogo celina,a ja ti kažem da to može biti samo bogatstvo jednog naroda,a ne razlog za deljenje. Inače ako ćemo pravo Crnogorci su jedini pali u potpunosti na političke fore Mila i kompanije,koji je prvo pričao kako je ponosan na svoju srpsku prošlost,a danas je nešto peto,kakva konzistentnost u stavovima...inače iako se taj narod svakodnevno deli i svadja,kao skoro svi Srbi,ne pada im na pamet da se odreknu srpstva,radi nekih geografskih podela,a to znam jer živim u gradu i u svakodnevnom sam kontaktu sa Bosancima,Hercegovcima,Ličanima,Dalmatincima,Srbij ancima,Sremcima,Kordunašima,Slavoncima,
    gle velikosrpske zavere pa su oni pored svega ovog i Srbi...Sličan problem danas imaju i Bavarci,Švabe i drugi zavedeni veliko-nemačkom ideologijom

  4. #204
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Venezuela
    Posts
    431
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milanraki View Post
    Svetosavski nacionalista,ova ti je dobra...Ovaj poslednji pasus ti je jednini ispravan,slažem se u potpunosti. A to što pokušavaš da podeliš patnju jednog naroda na pet delova,to je tvoje neshvatanje pojma naroda. Inače iako sam iz Srema,poreklo mi je bosansko-dalmatinsko,tako da jesam krajišnik,ali mi ne pada na pamet da se smatram niti većim niti ugnjetavanijim Srbinom od bilo kog drugog...ali ne možeš ti da gradiš neku teoriju postavljajući neke aksiome u tvojim pretpostavkama,kao da postavljaš teorije iz fizike,istorija je nauka činjenica.Pa tako kreneš od veliko-srpske-svetosavske-viševekovne represije,da bi došao do toga da su ustvari Srbi isterali Srbe iz Krajine 95,a ne Tudjman,a ko znam dokle možeš stići,možda zaključiš do kraja i da su četnici ubili koju stotinu hiljada hrvata u II svetskom ratu,a ne ustaše nas...samo napred,predvidjam ti svetlu budućnost u pisanju sajens fikšn istorije...
    Što se kulturne povezanosti tiče,možeš tako podeliti Srbe na mnogo celina,a ja ti kažem da to može biti samo bogatstvo jednog naroda,a ne razlog za deljenje. Inače ako ćemo pravo Crnogorci su jedini pali u potpunosti na političke fore Mila i kompanije,koji je prvo pričao kako je ponosan na svoju srpsku prošlost,a danas je nešto peto,kakva konzistentnost u stavovima...inače iako se taj narod svakodnevno deli i svadja,kao skoro svi Srbi,ne pada im na pamet da se odreknu srpstva,radi nekih geografskih podela,a to znam jer živim u gradu i u svakodnevnom sam kontaktu sa Bosancima,Hercegovcima,Ličanima,Dalmatincima,Srbij ancima,Sremcima,Kordunašima,Slavoncima,
    gle velikosrpske zavere pa su oni pored svega ovog i Srbi...Sličan problem danas imaju i Bavarci,Švabe i drugi zavedeni veliko-nemačkom ideologijom
    Svetosavski nacionalizam, znaš ti odlično što je to. Ona glupost u koju sam i ja vjerovao u svojim ranotinejdžerskim godinama, jer su mi naši državni mediji ispirali mozak. Hvala Bogu da u tu antihrišćansku i antihumanu simbiozu hrišćanstva, paganstva i rasizma više nikad neću povjerovati.
    Što se tiče mog odnosa prema katoličkim i muslimanskim ekstremistima, mogu ti reći da ih mrzim podjednako koliko i pravoslavne ekstremiste, a mržnja je toliko velika da ne možeš ni zamisliti.
    Meni ti ništa nemaš pravo prigovarati, ja sam ovdje prvi progovorio o zločinima i to sa svake strane, prvi sam osudio NATO i EU.

    Osuđujem svetosavski nacionalizam prvenstveno zato što nanosi zlo Srbima i Crnogorcima, što širi netrpeljivost prema drugim religijama i nacijama, što propagira srednjovjekovne zatucane moralne norme. I što propagira na kraju krajeva jednu agresivnu religijsku misao umjesto vjere u Boga.
    "ˇDejémonos de andar de cumbre en cumbre y vayamos directo a combatir el alfabetismo, carajo!"

  5. #205
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milanraki View Post
    poreklo mi je bosansko-dalmatinsko
    Dobro,reci nam onda sta imas ti sa Velbuzdom,Dusanovim Carstvom,Kosovom,I i II srpskim ustankom,Balkanskim ratovima,Cerom,Kolubarom,Prelaskom preko Albanije,Solunskim Frontom itd?
    Jedan narod-jedna istorija ili jedan narod-300 istorija.

  6. #206
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milanraki View Post
    a to znam jer živim u gradu i u svakodnevnom sam kontaktu sa Bosancima,Hercegovcima,Ličanima,Dalmatincima,Srbij ancima,Sremcima,Kordunašima,Slavoncima,
    gle velikosrpske zavere pa su oni pored svega ovog i Srbi.
    A vecina njih nema veze sa srpskom istorijom i imenom,to ime koje nose je nametnuto njihovim djedovima pre 100 god!Licani,Hercegovci Dalmatinci Kordunasi nemaju svoju drzavu niti imaju svoj jezik,pa im nije tesko da se poistovete sa danasnjim Srbima(ista vera-isti jezik= isti narod)a do pre 100 god nisu mogli ni da se razumeju sa tim istim Srbima!Da ne pricam o uticaju SPC,pa je za svakog od njih neko ko npr predje u katolicanstvo automatski Hrvat.Ako nisam u pravi navedi mi jednog jedinog Srbina katolika u Krajini il uopste?
    To kako se oni SADA izjasnjavaju nema veze sa mozgom,niti ima istorijsku podlogu,da je tok istorije isao drugacije oni bi danas bili mozda Hrvati,Crnogorci,Madjari-sto jedan deo njih poreklom i jeste.
    Procitaj i sam neke starije teme o ovome,bice ti jasnije.

  7. #207
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Venezuela
    Posts
    431
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da, Ličani, Dalmatinci, Slavonci, Kordunaši, Banijci, Hercegovci i Bosanci nisu imali svoju nacionalnu, samo vjersku svijest. Među pravoslavnima je riječ SRBIN označavala isključivo pravoslavca koji govori BHSC jezikom, dok su se katolici izjašnjavali uglavnom prema užoj regiji.
    Pretvaranjem Srba i Hrvata u političke meganacije, došlo je do asimilacije širokih masa sa slabom sviješću o etničkoj pripadnosti u ove dvije tada već politički proširene meganacije. Srbi i Hrvati od 19. vijeka, a kasnije i Bošnjaci pred kraj 20. vijeka, u svoje su redove asimiliovali ogroman broj narodnih masa bez nacionalne svijesti.

    Nacionalna svijest je bitnija od porijekla. Evo recimo Franjo Tuđman vodi porijeklo od mađarskih Jevreja, Slobodan Milošević je od roditelja Crnogoraca, a Alija Izetbegović je, vjerovali ili ne, potomak ugledne beogradske begovske muslimanske porodice starosjedilačkog porijekla.
    "ˇDejémonos de andar de cumbre en cumbre y vayamos directo a combatir el alfabetismo, carajo!"

  8. #208
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milanraki View Post
    Svetosavski nacionalista,ova ti je dobra...Ovaj poslednji pasus ti je jednini ispravan,slažem se u potpunosti. A to što pokušavaš da podeliš patnju jednog naroda na pet delova,to je tvoje neshvatanje pojma naroda. Inače iako sam iz Srema,poreklo mi je bosansko-dalmatinsko,tako da jesam krajišnik,ali mi ne pada na pamet da se smatram niti većim niti ugnjetavanijim Srbinom od bilo kog drugog...ali ne možeš ti da gradiš neku teoriju postavljajući neke aksiome u tvojim pretpostavkama,kao da postavljaš teorije iz fizike,istorija je nauka činjenica.Pa tako kreneš od veliko-srpske-svetosavske-viševekovne represije,da bi došao do toga da su ustvari Srbi isterali Srbe iz Krajine 95,a ne Tudjman,a ko znam dokle možeš stići,možda zaključiš do kraja i da su četnici ubili koju stotinu hiljada hrvata u II svetskom ratu,a ne ustaše nas...samo napred,predvidjam ti svetlu budućnost u pisanju sajens fikšn istorije...
    Možemo ovako reći. Mega nacije (izvanredan naziv) Srbi i Hrvati koji prije toga nijesu postojali dok ih nijesu definisale njihove nacionalne elite, nijesu bili narodi. Hrvati već 1000 godina a Srbi 600 godina nijesu imali svoju državu tako da je samo u narodu koji nije govorio njemački ili turski postojala svijest o različitosti od vladalaca. Mnogo vjekova je taj narod tako i živio i izgubio je potpuno prestavu o svojoj pripadnosti ikakvom narodu (u prvom slučaju 50 a u drugom 30 generacija). Zato i kažem da Srbi i Hrvati kao narod u XIX vijeku ne postoje. Međutm u XVIII vijeku elite intelektualne i ekonomske koncentrisane u većim centrima počinju shvatati da se razlikuju od vladalaca i osjećaju da im vladaoci guše napredak. Ubrzo prema evropskim receptima shvataju o čemu se radi i dolazi do buđenja nacionalne svijesti i stvaranja nacija. Nacija nije isto što i narod. Nacija je u prvom i jedinom redu politička kategorija za razliku od naroda koja je istorijsko-kuturna kategorija pa čak i genetska ako će mo pravo.

    Quote Originally Posted by milanraki View Post
    Što se kulturne povezanosti tiče,možeš tako podeliti Srbe na mnogo celina,a ja ti kažem da to može biti samo bogatstvo jednog naroda,a ne razlog za deljenje.
    Pa kao što i sam veliš da se srpska ncija kulturno možepodijeliti na cjeline, to ipak ne može. Nacija se ne dijeli na kuturne cjeline niti i jedna to dozvoljava inače propade država. Druga je stvar da cjelina prihvati sve različitosti kao svoje ali srpska nacija nije to u stanju. Ona ne možeprihvatiti istoriju Crne Gore kao crnogorsku istorju nego je prihvata kao srpsku istoriju što ona nikad nije ni bila.

    Quote Originally Posted by milanraki View Post
    Inače ako ćemo pravo Crnogorci su jedini pali u potpunosti na političke fore Mila i kompanije,koji je prvo pričao kako je ponosan na svoju srpsku prošlost,a danas je nešto peto,kakva konzistentnost u stavovima...inače iako se taj narod svakodnevno deli i svadja,kao skoro svi Srbi,ne pada im na pamet da se odreknu srpstva,radi nekih geografskih podela,a to znam jer živim u gradu i u svakodnevnom sam kontaktu sa
    Naravno nemaš osnovnih prestava o Crnoj Gori i njezinoj bližoj prošlosti. Nijesmo mi pali na Milove fore, Crnogorci su malo mudriji. Najprije je došlo neko gadče Šolević radnik DB Srbije sa Kosova da organizuje svrgavanje vlasti SR CG. E to je tačno naśeli smo na njegove gadosti i njegovog glavnog instruktora Slobodana Miloševića. Ne treba zaboraviti da je DB SR CG bio ispostava DB SR S. Cjelokupni vrh Državne Bezbjednosti Crne Gore poubijan je u Beogradu neposrijedno poslije rata od strane Državne Bezbijednosti Srbije u podrumima zgrade Albanija. Ostale opaerativce DB CG su istrijebili instruirani kadrovi DB S za vrijeme Imforbiroa poslavši ih sve na Goli Otok. E sad narod veli koga zmija iźede i guštera se boji. Narod poučen iskustvom od 1918 pa do 1948 đe je više propatio i postradao od "braće" nego od dušmanina poučen životnim iskustvom mudro reaguje i pušta da se sve odvija kako su "braća" zamislila a ovamo dobro pazi što se dešava. Ne možeš poreći fantastični uzlet crnogorstva tokom raspada SFRJ i bujanje LSCG. Zbog opravdanog straha od građanskog rata morala se ta želja obuzdati. Dosta kasnije smo se vratili sebi. Vaša uloga je u svemu tome vrlo mračna i nikako bracka.

    Quote Originally Posted by milanraki View Post
    Bosancima,Hercegovcima,Ličanima,Dalmatincima,Srbij ancima,Sremcima,Kordunašima,Slavoncima,
    gle velikosrpske zavere pa su oni pored svega ovog i Srbi...Sličan problem danas imaju i Bavarci,Švabe i drugi zavedeni veliko-nemačkom ideologijom
    Sve nacionalne države imaju isti problem, počela su se buditi narodna śećanja tako da imaš slične događaje sa Ligom Nord u Italiji i sa Baskima u Španiji i sa Bavarcima u Njemačkoj.Kod Srba nemaš taj probjem jer je Srbija sad jednonacionalna mada joj prijeti opasnost od dalje atomizacije što je posljedica povlačenja u prošlost i mit pod uticajem SPC.

  9. #209
    Join Date
    May 2010
    Posts
    12
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Možemo ovako reći. Mega nacije (izvanredan naziv) Srbi i Hrvati koji prije toga nijesu postojali dok ih nijesu definisale njihove nacionalne elite, nijesu bili narodi. Hrvati već 1000 godina a Srbi 600 godina nijesu imali svoju državu tako da je samo u narodu koji nije govorio njemački ili turski postojala svijest o različitosti od vladalaca. Mnogo vjekova je taj narod tako i živio i izgubio je potpuno prestavu o svojoj pripadnosti ikakvom narodu (u prvom slučaju 50 a u drugom 30 generacija). Zato i kažem da Srbi i Hrvati kao narod u XIX vijeku ne postoje. Međutm u XVIII vijeku elite intelektualne i ekonomske koncentrisane u većim centrima počinju shvatati da se razlikuju od vladalaca i osjećaju da im vladaoci guše napredak. Ubrzo prema evropskim receptima shvataju o čemu se radi i dolazi do buđenja nacionalne svijesti i stvaranja nacija. Nacija nije isto što i narod. Nacija je u prvom i jedinom redu politička kategorija za razliku od naroda koja je istorijsko-kuturna kategorija pa čak i genetska ako će mo pravo.



    Pa kao što i sam veliš da se srpska ncija kulturno možepodijeliti na cjeline, to ipak ne može. Nacija se ne dijeli na kuturne cjeline niti i jedna to dozvoljava inače propade država. Druga je stvar da cjelina prihvati sve različitosti kao svoje ali srpska nacija nije to u stanju. Ona ne možeprihvatiti istoriju Crne Gore kao crnogorsku istorju nego je prihvata kao srpsku istoriju što ona nikad nije ni bila.



    Naravno nemaš osnovnih prestava o Crnoj Gori i njezinoj bližoj prošlosti. Nijesmo mi pali na Milove fore, Crnogorci su malo mudriji. Najprije je došlo neko gadče Šolević radnik DB Srbije sa Kosova da organizuje svrgavanje vlasti SR CG. E to je tačno naśeli smo na njegove gadosti i njegovog glavnog instruktora Slobodana Miloševića. Ne treba zaboraviti da je DB SR CG bio ispostava DB SR S. Cjelokupni vrh Državne Bezbjednosti Crne Gore poubijan je u Beogradu neposrijedno poslije rata od strane Državne Bezbijednosti Srbije u podrumima zgrade Albanija. Ostale opaerativce DB CG su istrijebili instruirani kadrovi DB S za vrijeme Imforbiroa poslavši ih sve na Goli Otok. E sad narod veli koga zmija iźede i guštera se boji. Narod poučen iskustvom od 1918 pa do 1948 đe je više propatio i postradao od "braće" nego od dušmanina poučen životnim iskustvom mudro reaguje i pušta da se sve odvija kako su "braća" zamislila a ovamo dobro pazi što se dešava. Ne možeš poreći fantastični uzlet crnogorstva tokom raspada SFRJ i bujanje LSCG. Zbog opravdanog straha od građanskog rata morala se ta želja obuzdati. Dosta kasnije smo se vratili sebi. Vaša uloga je u svemu tome vrlo mračna i nikako bracka.



    Sve nacionalne države imaju isti problem, počela su se buditi narodna śećanja tako da imaš slične događaje sa Ligom Nord u Italiji i sa Baskima u Španiji i sa Bavarcima u Njemačkoj.Kod Srba nemaš taj probjem jer je Srbija sad jednonacionalna mada joj prijeti opasnost od dalje atomizacije što je posljedica povlačenja u prošlost i mit pod uticajem SPC.
    Ne znam odakle ti ta priča da ne postoji srpska nacionalna svest pre 19 veka,kad su se još Kotromanići potpisivali kao deca srpskih roditelja,pa šta još treba da ustane iz groba pa da nam potvrdi ono što je napisao. Možeš davati kakve god hoćeš interpretacije tom i sličnim srednjovekovnim spisima,al istina na njima piše pa ti je čitaj kako god ti volja...
    Ovo za podele nacije na celine takodje nisi 100 posto u pravu...Da li si ti svestan kakve kulturne razlike postoje npr u Vojvodini,da li su nekad pored tebe sedeli Sremac,Bosanac,Crnogorac istovremeno,pa to su enormne razlike u oblačenju,hrani,pesmama,ma ne vredi pričati ako nisi video...
    Ovo za Mila nisam pričao u čisto političkom smislu,nego njegova priča sad je srpskog pa sad crnogorskog porekla,o toj nacionalnoj konzistentnosti...
    A ti mešaš 3 potpuno različite stvari,Baski su poseban narod,Bavarci su opet istorijski gledano ne samo Nemci već srce Nemačke već 1000-1500 godina,još dok su bili Sveto Rimsko Carstvo,a Lega Nord se zalaže samo za veću političku vlast severa Italije,koju si drugu naciju čuo da oni propagiraju...pomešao si 3 babe i 3 žabe u 1 pasusu

  10. #210
    Join Date
    May 2010
    Posts
    12
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ma kakvo stradanje od ,,braće" šta je s tobom pa nama je kraljevska loza bila ista kao i vaša,pa kralj nam je rodjen na Cetinju...Razumem ja to je moda svima su na prostru SFRJ bili krivi Srbi i Memorandum SANU,a niko da se seti MASPOK-a i istupa Slovenaca na mnogi kongresima SKJ,nekih sitnih 15-20 godina pre Memoranduma...
    Crnogorcima mogu samo da čestitam državnost iz razloga što svakodnevno vidim nesposobnost svake srpske vlasti da vodi Srbiju dalje od kruga 2-ke,al pričati o nekakvoj zaveri je samo zavera u glavi onog ko priča to...Jedna stvar,ako bih smeo na ovom mestu da kažem,koja mi smeta kod ljudi,koji pričaju priče kao ti je što svoj crnogorski elitizam gaje na notornoj laži da Crna Gora nikad nije bila turska,vi gajite taj mit 5 puta gore nego mi kosovski,Crna Gora je pala 1493. i niste vi mogli biti skuvani iz drugog lonca nego mi,ma kako se danas zvali vi ili mi...

  11. #211
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Venezuela
    Posts
    431
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    1. Baski su poseban narod, to je tačno. Oni su jedini starosjedilački narod Španije koji nije latinizovan. Oni su starosjedioci Evrope, a njihov jezik lingvisti ne mogu svrstati ni u jednu veću ni manju svjetsku jezičku porodicu. Mi Evropljani smo jedini koji imaju takvu jezičku oazu na svom kontinentu, tj. taj egzotični neindoevropski jezik koji je jedini genetski izolovan jezik na našem kopnu. Da samo napomenem da Azija ima preko 100 genetski izolovanih jezika, a dva najpoznatija-korejski i japanski, upravo su takvi kao baskijski, bez ijednog genetskog srodnika u lingvistici.

    2. Genetski, ako ćeš već o tome pričati, mogao bi se srpskohrvatski jezički supstrat nacionalno podijeliti na štokavce, kajkavce, torlake i čakavce. Shvataš li ti da su Srbi, Hrvati i Bošnjaci danas postali sinonim za sve štokavce pravoslavne, tj. katoličke, tj. islamske vjere?
    Je li ti želiš reći kako je onom pravoslavcu Mariću iz Hercegovine bliži neki majstor roštilja iz Leskovca koji govori mješavinom srpskog i makedonskog jezika nego njegov prvi komšija Marić katolik?
    Ili obrnuto, je li tom Mariću katoliku bliži neki morepolovac iz Istre nego njegov pravoslavni komšija sa istim prezimenom i istog porijekla?

    Preko noći dva brata postaju različite nacionalnosti. Kakve to veze ima sa genetikom? Sad da se ja izjasnim Hrvatom, je li meni bliži Ivo Josipović od mog oca? Zašto svaki pravoslavni štokavac mora biti Srbin, islamski štokavac Bošnjak, a katolički Hrvat? Zašto ne postoje Hrvati pravoslavne vjere ili Srbi islamske vjere ili Bošnjaci katoličke vjere danas?
    "ˇDejémonos de andar de cumbre en cumbre y vayamos directo a combatir el alfabetismo, carajo!"

  12. #212
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Venezuela
    Posts
    431
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milanraki View Post
    Ma kakvo stradanje od ,,braće" šta je s tobom pa nama je kraljevska loza bila ista kao i vaša,pa kralj nam je rodjen na Cetinju...Razumem ja to je moda svima su na prostru SFRJ bili krivi Srbi i Memorandum SANU,a niko da se seti MASPOK-a i istupa Slovenaca na mnogi kongresima SKJ,nekih sitnih 15-20 godina pre Memoranduma...
    Crnogorcima mogu samo da čestitam državnost iz razloga što svakodnevno vidim nesposobnost svake srpske vlasti da vodi Srbiju dalje od kruga 2-ke,al pričati o nekakvoj zaveri je samo zavera u glavi onog ko priča to...Jedna stvar,ako bih smeo na ovom mestu da kažem,koja mi smeta kod ljudi,koji pričaju priče kao ti je što svoj crnogorski elitizam gaje na notornoj laži da Crna Gora nikad nije bila turska,vi gajite taj mit 5 puta gore nego mi kosovski,Crna Gora je pala 1493. i niste vi mogli biti skuvani iz drugog lonca nego mi,ma kako se danas zvali vi ili mi...
    Ovo je dijelom tačno. Istina je da je danas popularno u medijima umanjivati zločine hrvatskih nacionalista, a uvećavati zločine srpskih i crnogorskih. Priznajem ja da je svoj udio u krvavim ratovima imao memorandum SANU i ratnohuškačka propaganda, ali isto tako poznajem i Tuđmanove govore pune mržnje u kojima obećava nezavisnu državu i po cijenu zločina, indirektno opravdava NDH i obećava rješavanje srpskog pitanja.
    Krajnje je pristrasno i podmuklo za sve kriviti samo Miloševića, kad se zna da su on i Tuđman zajedno planirali to krvoproliće i da su obije vojske činile teške zločine.
    "ˇDejémonos de andar de cumbre en cumbre y vayamos directo a combatir el alfabetismo, carajo!"

  13. #213
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    69
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Preko noći dva brata postaju različite nacionalnosti. Kakve to veze ima sa genetikom? Sad da se ja izjasnim Hrvatom, je li meni bliži Ivo Josipović od mog oca? Zašto svaki pravoslavni štokavac mora biti Srbin, islamski štokavac Bošnjak, a katolički Hrvat? Zašto ne postoje Hrvati pravoslavne vjere ili Srbi islamske vjere ili Bošnjaci katoličke vjere danas?

    Zato sto je na Bakanu vjera bila glavni faktor u odabiru etnickog identiteta, Zbog toga su svi Hrvati katolici, svi pravoslavni Srbi i svi Bosnjaci muslimani.
    Identitet je na Balkanu uvjek bio fluidan, Srpsko i Hrvatsko ime se nije ukorijenilo medu narodom dosta dugo, Bosnjaci kaskaju za Srbo-Hrvatima 100+ godina, Ljudi su se najcesce identifikovali po regiji ili mjestu gdje zive, tako je bilo od dolaska Slovena na Balkan i vjerovatno glavni razlog zasto nijedno Slavensko plemensko ime nije pretvoreno u etnicko, a kako bi i moglo kada su Slaveni, kao i starosjedioci koje su zatekli po prirodi sujetni jedni na druge i prilicno ih je lako zavaditi.
    Mada to nekada moze biti i prednost, Vizantiji se je tesko bilo boriti sa Slavenima jer nikada nisu imali zajednicko vodstvo, oni su uvjek ratovali samo protiv plamena koja su mjenjala strane ko mi carape, i kada bi pobijedili neko pleme drugo bi iskrslo, dok je sa Avarima puno lakse bilo jer su imali jedinstvenu komandu najcesce sa Slavenima kao pjesadijom.
    Ja sam misljenja da bi Srbima i Hrvatima u Bosni puno prakticnije bilo da su Bosnjaci, ako nista makar bi doveli do kraja ovu pricu o identitetu, malo je bezze citav zivot nagadati jesmo li bili socijalni pojam ili neko pleme? Ili u slucaju Hrvata stalno pogadati iz koje azijatske vukojebine smo dosli, sada cujem preovladava teorija da su bili neki povlasteni sloj Slavena, ma koce ga znat vise.
    Bosna=Bosnjaci i mirna Bosna.

  14. #214
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milanraki View Post
    Ne znam odakle ti ta priča da ne postoji srpska nacionalna svest pre 19 veka,kad su se još Kotromanići potpisivali kao deca srpskih roditelja,pa šta još treba da ustane iz groba pa da nam potvrdi ono što je napisao. Možeš davati kakve god hoćeš interpretacije tom i sličnim srednjovekovnim spisima,al istina na njima piše pa ti je čitaj kako god ti volja...
    Čekaj stani. Nacije i ne postoje prije kraja XVIII vijeka pa se mi možemo upinjat da dokažemo suprotno koliko nama je volja. I to pazi tek u "velikim" evropskim nacijama koje se ni u XXI vijeku nijesu potpuno identifikovale već ima nekih grupa ljudi koji ne misle kao svi drugi. Pazi radi se o državama koje nijesu prestajale postojati ni sekund. Što se tiče Balkana sve i da je kod prostog naroda i postojala neka svijest o pripadnosti nekom imaginarnom narodnom korpisu desetine generacija koje prolaze u mentalitetu roblja brišu i zadnju trunku sjećanja na nekakvi narodnosni korpus odnosno maglovita śećanja na neku "svoju" državu (20 generacija u Srbiji i nevjerovatnih 50 u Hrvackoj). Ne zaboravi da obični narod u srednjem vijeku nema "svoju državu" nego vlastela odnosno vladari a vladari su svojim narodom smatrali samo vlastelu, ostale nijesu smatrali ljuckim bićima i bolio ih je k**** za njih. Tek nestankom eudalnog društva odnosno pobjedom buržoazije javljaju se nacije. Kako su ovi naši krajevi sve do pred kraj XIX vijeka bili uključeni u feudalna carstva s jedne strane SRCNJ i s druge OC naročito kako nijesu imali svoje države nijesu imali ni nacionalnu svijest. Jedino za što bi se ta svijest mogla vezati jeste bila vjera odnosno crkva te su se tako i formirale meganacije s jedne strane pravoslavci=Srbi, s druge katolici=Hrvati i s treće muhamedanci=Muslimamani. Nije to baš svuđe išlo glatko ali se o tome ne prča. Naravno tu su izuzetak Crnogorci koji su još u XVI vijeku uzimani kao primjer Evropi kakva nacija treba biti.

    Quote Originally Posted by milanraki View Post
    Ovo za podele nacije na celine takodje nisi 100 posto u pravu...Da li si ti svestan kakve kulturne razlike postoje npr u Vojvodini,da li su nekad pored tebe sedeli Sremac,Bosanac,Crnogorac istovremeno,pa to su enormne razlike u oblačenju,hrani,pesmama,ma ne vredi pričati ako nisi video...
    Naravno da sam vidio zato ti i kažem da nijesu isto niti su mogli nastati od istih. Radi se o raznim plemenima koja se nijesu razvila u narod ali nijesu postali ni jedna nacija.

    Quote Originally Posted by milanraki View Post
    Ovo za Mila nisam pričao u čisto političkom smislu,nego njegova priča sad je srpskog pa sad crnogorskog porekla,o toj nacionalnoj konzistentnosti...
    Ni na kraj pameti mi ne pada da branim Mila, umije on to sam najbolje, ja sam ti samo objasnio zašto se moralo tako postupati. Postojala je neprekidna opasnost od građanskog rata Crnogoraca protiv crnogoraca. Ne bi valjalo zaboraviti događaje oko Cetinja i formiranje tzv Lovćenskih straža, ili čuveni VII bataljon koji je godinu dana pokušavao izazvat krvoproliće izazivajući 170 oružanih incidenata u kojima su dva čovjeka poginula i ostali politički i ekonomski pritisci od "većeg brata".

    Quote Originally Posted by milanraki View Post
    A ti mešaš 3 potpuno različite stvari,Baski su poseban narod,Bavarci su opet istorijski gledano ne samo Nemci već srce Nemačke već 1000-1500 godina,još dok su bili Sveto Rimsko Carstvo,a Lega Nord se zalaže samo za veću političku vlast severa Italije,koju si drugu naciju čuo da oni propagiraju...pomešao si 3 babe i 3 žabe u 1 pasusu
    Doro mada je priroda ista.
    Last edited by FORMICA; 09-06-10 at 16:09.

  15. #215
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milanraki View Post
    Ma kakvo stradanje od ,,braće" šta je s tobom pa nama je kraljevska loza bila ista kao i vaša,pa kralj nam je rodjen na Cetinju...
    Nije nam bila ista kraljevska loza Crnom Gorom je vladala dinastija Petrovića iz Njeguša koja je vladala još za vrijeme vladikata, a Srbijom loza Karađorđevića koja se povremeno smjenjivala sa Obrenovićima, dok ih teroristička organizacija "Crna ruka" koju su instruirali Karađorđevići, nije istrijebila do zadnjeg.
    A ti ne znaš što se sve događalo 1918? Kratko: Smiješnom Podgoričkom skuštinom je ukinuta država Crna Gra i nacija Crnogorci i poslije vjekovnih borbi i nebrojenih izgubljenih živita, poslije Božićnog ustanka u Crnoj Gori vlada strašna odmazda okupatora đe je povijeno na hiljade ne samo komita nego su istrijebljene cijele familije na toliko zvjerski način kakav se ne pamti kroz cijelu istoriju, povremene bune se u korijenu sasijecaju sa desetinam poginulih (Belveder i ostalo), tokom rata često nerazumne odluke koje su glave koštale legendarne komandante Crnogorce, poslije rata potpuno uništenje svakog pomena crnogorstva mehanizmima komunističkog režima (što Goli otok što tajna smaknuća).

    Quote Originally Posted by milanraki View Post
    Razumem ja to je moda svima su na prostru SFRJ bili krivi Srbi i Memorandum SANU,a niko da se seti MASPOK-a i istupa Slovenaca na mnogi kongresima SKJ,nekih sitnih 15-20 godina pre Memoranduma...
    U pravu si i njih se treba śetiti.

    Quote Originally Posted by milanraki View Post
    Crnogorcima mogu samo da čestitam državnost iz razloga što svakodnevno vidim nesposobnost svake srpske vlasti da vodi Srbiju dalje od kruga 2-ke,al pričati o nekakvoj zaveri je samo zavera u glavi onog ko priča to...Jedna stvar,ako bih smeo na ovom mestu da kažem,koja mi smeta kod ljudi,koji pričaju priče kao ti je što svoj crnogorski elitizam gaje na notornoj laži da Crna Gora nikad nije bila turska,vi gajite taj mit 5 puta gore nego mi kosovski,Crna Gora je pala 1493. i niste vi mogli biti skuvani iz drugog lonca nego mi,ma kako se danas zvali vi ili mi...
    "U grmenu velikome, lafa teško skriti nije; u velikim narodima, geniju se gnijezdo vije" ne brini se imate vi u Srbiji pametnih ljudi samo prestanite da ih ubijate pa će te procvjetati. Srbi su narod koji je pokazao i dokazao da je spreman i na velika odricanja i na velika postignuća.
    Inače ja nikad nijesam rekao da Crna Gora nikad nije bila pod Turcima to je izmislio vladika Vasilije kad je pisao istoiju Crne Gore ruskom caru. Međutim takođe je istina da Turska nije vršila vlast na prostorima "slobodne" Crne Gore i ako su postojale spahije koji su primali platu iz Carigrada, i nahije koje su posljedica administrativne podjele u okviru Turske.
    Last edited by FORMICA; 31-05-10 at 21:13.

  16. #216
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Venezuela
    Posts
    431
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Milane, ovako bismo to mogli definisati. Nacijom bi se mogao nazvati skup svih etnosa koji žive u jednoj državi, koji su prijateljski orjentisani jedni prema drugima i koji kao svoju domovinu gledaju samo tu državu iz koje i vode porijeklo. Tako da se donekle može reći da su Baski dio španske nacije, jer su oni tu starosjedioci i nemaju druge domovine, a 70% Baskijaca govori španskim, od čega se više od pola smatra Špancima. Samo onih malobrojnih 30% kojima je euskara(baskijski) prvi jezik, imaju baskijsku nacionalnu svijest i želju da svoju državu grade van Španije.
    Oni imaju istorijsko pravo, jer su prije svega starosjedilački narod i nisu doseljenici, a kao drugo, imaju drugačiji jezik i kulturu. Španija i Baskija trebaju biti dvije bratske države, a španska/baskijska manjina bi morala biti potpuno jednaka u svim pravima sa većinskim narodom. Ali nezavisnost bi morali ostvariti demokratskim putem kao mi Crnogorci, a ne neredima koje izaziva ETA niti prijetnjama koje upućuju Batasuna i Arrano Beltza.

    Vratimo se sad samim Špancima. "Izbacili" smo neindoevropske Baske, sad nam ostaju srodni romanski narodi koji govore verzijama latinskog jezika. To su Kastiljanci, Aragonci, Leonci, Astrurijci, Estremadurci, Valensijanci, Katalonci i Galisijci.
    Ova zadnja dva naroda većinom imaju izraženu nacionalnu svijest i većina ih želi graditi nacionalni identitet van španske mega-nacije. Valensijanci se većinom smatraju Špancima, manjim dijelom Kataloncima, a vrlo mali dio smatra se posebnim narodom.
    Kastiljanci, Leonci, Aragonci, Asturijanci i Estremadurci čine jednu veliku špansku naciju. Međutim, svi oni govore različitim jezicima. Španski jezik se bazira na jeziku Kastiljanaca, zato ga i zovemo kastiljanskim jezikom. Leonci, Asturijanci, Estremadurci i Aragonci imaju svi svoje jezike, ali nemaju nacionalnu svijest posebnih naroda i utapaju se u špansku naciju.
    Tako da je španska nacija zapravo bazirana na jeziku i kulturi Kastiljanaca, uz asimilaciju ostalih romanskih naroda Iberije i dijelom Baskijaca.

    Španci-VELIKA NACIJA
    Kastiljanci-NAROD na čijoj se kulturi i jeziku bazira španska nacija.

    Andalužani i Mursijanci govore kastiljanskim, stoga su i oni u etničkom smislu Kastiljanci, iako ne žive u provinciji Kastilja.
    "ˇDejémonos de andar de cumbre en cumbre y vayamos directo a combatir el alfabetismo, carajo!"

  17. #217
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Pa da to je to. Nacija je politički pojam jedino i isključivo. Narod je klturno istorijska kategorija jedino i isključivo. Moguće je da se jedno s drugim poklapa a moguće je i ne. Kod velikih evropskih nacija stvaranje nacije je činjeno svjesno tako da nijedno od plemena ili naroda koji učestvuju u stvaranju nacije ne bude primarno već da svi imaju jednaki udio. To se kod nas nije moglo desiti jer Jugosloveni ao nacija nijesu moglu da se razviju zbog izuzetno jkih novih nacija Srba, Hrvata i Slovenaca od kojih se samo Slovenci donekle poklapaju i kao nacija i kao narod. Ovo drugo dvoje je ukumbuljalo u sebe svega i svačega tako da su same nestabilne a zamisli kako su mogli proći Jugosloveni. Na kraju učinje se ta nesretna podjela po vejeri što je automatski u sebi nosila buduće vjerske sukobe kao što se i dogodilo od samog početka pa sve do kraja. Ideja Jugoslovenstva je grandiozna plemenita ideja kojoj su težili svi najveći umovi iz svih jugoslovenskih sredina, na žalost mediokriteti sve upropastiše. Sto pametnih ljudi ne mogu popraviti što jedna budala pokvari a mi ovđe obilujemo budalama.

  18. #218
    Join Date
    May 2010
    Posts
    12
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Samo sam komentarisao da mi se ne svidja što se srpsko ime razvlači kao prvo odgovorno za nesrećne događaje koji su nas sve zadesili,kao da drugi nisu imali svog udela u tome...Inače ne smatram sebe nikakvim nacionalistom,a potpuno sam svestan svih grešaka koje je SPC činila kroz istoriju i koje čini i danas,kao npr laž o bogumilima,da ne ulazim dublje u tu temu.Osnovni problem ne samo SPC nego skoro svih verskih zajednica u svetu(sem protestantskih) jeste rigidnost tj nesposobnost menjanja svojih gledišta na svet.Na ovom pustom Balkanu se pokazalo da su nacionalisti i došli na vlast ne samo zbog istorijskih frustracija,već i zbog nesposobnosti liberalista da razumeju ideju liberalizma.Ta ideja kod nas ima samo jednu zvezdu vodilju,a to je mišljenje Zapada.Ne razumem kako neko danas može da traži da Kosovo bude država,a to pravo uskraćuje Republici Srpskoj,Bosna se kao država forsira već 15 godina iako nije uspela da postane ni d od države...Sve pod izgovorom srpske agresije na sve...a nije bilo baš tako jednostavno. Inače priča o narodima i nacijama u Evropi nije tako prosta pa da svako ko sebe smatra sposobnim može da napravi državu. Secesionizam i nastaje tamo gde je centralna vlast slaba ili nesposobna ili ugnjetava...Što onda Škotska ne postane država,kad može,neće jer im nije u interesu.Ni postojanje države neće rešiti sve probleme ljudima,nego vladavina prava koju mnogi poistovećuju sa pravnom državom,al greše...

  19. #219
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Dosta si u pravu. Samo zamisli da Škotska poželi da postane država ( ne zaboravi Śevernu Irsku) kako bi prošli.

  20. #220
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Dosta si u pravu. Samo zamisli da Škotska poželi da postane država ( ne zaboravi Śevernu Irsku) kako bi prošli.
    Da Škotska poželi da bude država, većina naroda se tako izjasni, ona bi postala država bez ikakvih problema... Engleska i Škotska ujedinile su se prvi put pod škotskim kraljem i krunom... od personalne unije je brzo nastala jaka država. Za tih 400 godina do danas se razvila i jedna specifična britanska kultura, koja nije ni samo engleska ni samo škotska ni irska ni vešlka već upravo britanska... i zato ne verujem u raspad V. Britanije.

    Opet kažem, ako Škoti većinski ipak požele Škotsku, imaće je... ali suštinski to ne može promeniti neke činjenice... da ljudi tamo većinski govore engleski jezik a ne škotski, da su u istoriji masa britanskih premijera, pisaca, naučnika bili Škoti, na primer, i postoji još masa takvih stvari.

    Problem u Severnoj Irskoj je sukob između dva tabora, jedan je proirski, jedan probritanski... kad bi jedan od ta dva tabora bio brojčano ubedljivo nadmoćniji, tamo takođe ne bi bilo problema... jer to je ipak Irska zar ne i po nekoj logici trebalo bi da bude u državi koja se zove Irska. Ali jednostavno rečeno, veliki deo stanovništva tamo ne želi da bude Irska i zadrtije su pristalice monarhije nego bilo koji Englez iz Londona...

    Veliki deo unionista u S.Irskoj su inače upravo naseljeni Škoti protestanti... veliki rojalisti, ljubitelji krune i antipapisti.

    Teško možemo porediti situaciju tamo sa nama ovde.

    Primetio sam da dosta nagađaš, ja kad nešto ne znam ili nisam siguran, radije pročitam, raspitam se... shvati to kao dobronameran savet.
    Jesu li oni trazili RUSE ILI GUSLE ?

  21. #221
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Pa tako sam i shvatio kao dobronamjerni prjekor. Ja sam zapravo inžinjer metalurgije a veliki sam zaljubljenik u istoriju i heraldiku. Da bih završio školu morao sam pročitati brdo knjiga na raznim jezicima a kasnije sam pročitao još veće brdo knjiga iz oblasti slobodnog interesovanja. Čitao sam na način inžinjera metalurgije, pročitaš zapamtišmehanizme i kasnije koristiš priručnik, tako da kad jednom shvatiš principe legiranja ne moraš svaki put istraživati ponašanje legirajućih elemenata nego samo primjeniš odgovarajući kvalitet legure koji se nalazi u priručnicima i standardima. Istorija je sasvim drugačija i ona zahtjeva stalno pozivanje na izvore a komentari se dnose na osnovu tumačenja više izvora. Meni je nezgoda što sistem zaključivanja iz metalurgije primjenjujem u istoriji, mada se rudim da ispoštujem što je moguće više stečeno znanje. Ne umijem navesti izvore za neku tvrdnju jer sam knjige već odavno pročitao pa ne znam ni kakav im je naslov ali pamtim što sam pročitao. Zbog toga sam sigurno naporan pravim istoričarima jer i oni imaju istrenirani način razmišljanja.

    Dalje potpuno si u pravu da primjer Škotske nije dobar primjer za objašnjavanje pojava na našim prostorima i zbog toga što si saam rekao a i zbog toga što smo mi neuporedivi sa drugima. Ima tu i nivo kulture i svijesti (mada se ne bih zarekao da kod nas ne bi bilo svijetlih primjera kao ni kod njih groznih primjera ponašanja).

  22. #222
    Join Date
    May 2010
    Posts
    12
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Da Škotska poželi da bude država, većina naroda se tako izjasni, ona bi postala država bez ikakvih problema... Engleska i Škotska ujedinile su se prvi put pod škotskim kraljem i krunom... od personalne unije je brzo nastala jaka država. Za tih 400 godina do danas se razvila i jedna specifična britanska kultura, koja nije ni samo engleska ni samo škotska ni irska ni vešlka već upravo britanska... i zato ne verujem u raspad V. Britanije.

    Opet kažem, ako Škoti većinski ipak požele Škotsku, imaće je... ali suštinski to ne može promeniti neke činjenice... da ljudi tamo većinski govore engleski jezik a ne škotski, da su u istoriji masa britanskih premijera, pisaca, naučnika bili Škoti, na primer, i postoji još masa takvih stvari.

    Problem u Severnoj Irskoj je sukob između dva tabora, jedan je proirski, jedan probritanski... kad bi jedan od ta dva tabora bio brojčano ubedljivo nadmoćniji, tamo takođe ne bi bilo problema... jer to je ipak Irska zar ne i po nekoj logici trebalo bi da bude u državi koja se zove Irska. Ali jednostavno rečeno, veliki deo stanovništva tamo ne želi da bude Irska i zadrtije su pristalice monarhije nego bilo koji Englez iz Londona...

    Veliki deo unionista u S.Irskoj su inače upravo naseljeni Škoti protestanti... veliki rojalisti, ljubitelji krune i antipapisti.

    Teško možemo porediti situaciju tamo sa nama ovde.

    Primetio sam da dosta nagađaš, ja kad nešto ne znam ili nisam siguran, radije pročitam, raspitam se... shvati to kao dobronameran savet.
    Čekaj a da te pitam kojim se jezikom govori u državi Crnoj Gori? Znaš li ti kolika je razlika između škotskog i engleskog i između srpskog i crnogorskog i da li ti to išta govori?
    Znam sigurno da otprilike istu priču imaju Irci kao i Srbi...Da na njihovom ostrvu i nema nikog drugog osim Iraca i da su rojalisti samo oni Irci koji su se priklonili engleskoj kruni

  23. #223
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Venezuela
    Posts
    431
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milanraki View Post
    Čekaj a da te pitam kojim se jezikom govori u državi Crnoj Gori? Znaš li ti kolika je razlika između škotskog i engleskog i između srpskog i crnogorskog i da li ti to išta govori?
    Znam sigurno da otprilike istu priču imaju Irci kao i Srbi...Da na njihovom ostrvu i nema nikog drugog osim Iraca i da su rojalisti samo oni Irci koji su se priklonili engleskoj kruni
    Škotski jezik ili GELIK je skoro mrtav, većina Škota danas govori skočom, to je škotska varijanta engleskog jezika. Danas se to naziva škotskim jezikom, ali to je samo varijanta engleskog, pravi jezik Škota je gelik, keltski jezik kojim su nekad i Irci govorili, prije nego su i oni ogromnom većinom prešli na engleski.
    "ˇDejémonos de andar de cumbre en cumbre y vayamos directo a combatir el alfabetismo, carajo!"

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •