Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 45

Thread: BAJO PIVLJANIN U VENECIJANSKIM I ZADARSKIM ARHIVIMA

  1. #1
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default BAJO PIVLJANIN U VENECIJANSKIM I ZADARSKIM ARHIVIMA

    Svjedočanstva:
    EPSKI CRNOGORSKI JUNAK U VENECIJANSKIM I ZADARSKIM ARHIVIMA

    Bajo u Mlecima



    Profesor Svetozar Borak pronašao je niz zanimljivih podataka o hajduku i harambaši Baju Pivljaninu - Nikoliću

    Narodno pamćenje odužilo se junaku i megdandžiji Baju Pivljaninu epskom pjesmom. Postoji, međutim, i onaj Bajo Pivljanin iz venecijanskih i nekih drugih arhiva, koji bilježe događaje u toku njegovog petnaestogodišnjeg izbivanja iz Crne Gore i bavljenja, uglavnom, među kotorskim serdarima. Čini se da je upravo to razdoblje života našeg junaka najbolje osvijetljeno, pošto je lišeno one mistike koja obavija sve epske heroje - priča Svetozar Borak, profesor istorije iz Benkovca.
    Prvi glas o Baju Pivljaninu javlja se u terminaciji generalnog providura Antonija Priulija, datiranoj 11. juna 1669. godine, a izdatoj na Hvaru. On je sa još dvojicom hajdučkih harambaša, Grujicom Žeravicom i Vukosavom Puhalovićem, tražio nagradu od venecijanskih vlasti za ratne zasluge. Vlasti su ih uvrstile u spisak „zasluženih” i tako im omogućile uživanje tzv. „mrtve plaće”.
    Iz spisa saznajemo da je Bajo bio skroman u zahtjevima, jer je i prije toga često izlagao život ratnim opasnostima, zadobijao je rane a nije dobijao nikakve nagrade. Sve je to činio u duždevoj službi. Zbog toga je bio uvršten u odred plaćene konjice, mada nikada nije morao uzjahati konja i ići u borbu.
    Čini se da Baju Pivljaninu nije dala mira ratnička, hajdučka krv, pa je gledao kako da nastavi četovanje i upade na turska područja, uprkos potpisanom miru između Turske i Venecije u Kandiji. I kotorski uskoci, pogotovo brat Stojana Jankovića, Ilija, nijesu vodili računa o miru, pa su nastavili uskakati u turske krajeve i živjeti od pljačke. Venecijanci su tu neugodnu situaciju nastojali da riješe bez buke. Odlučeno je da se pozovu predstavnici peraštanskih hajduka i kotorskih uskoka u Mletke, što se i dogodilo u decembru 1669. godine.
    Peraštane je predstavljao Bajo Pivljanin, zajedno sa Grujicom Žeravicom i Vukosavom Puhalovićem. Oni su učinili mletačkom duždu predstavku, datiranu 10. januara 1670. U predstavci su njih četvorica tražili da se hajdučkim porodicama u okolini Perasta, („gdje živi oko 1.500 duša”) pomogne tako što će ih preseliti u plodne Ravne Kotare, Risan ili negdje drugo.
    Potrebno je zbog toga da im država obezbijedi hranu dok njihovi usjevi rode, da ih oslobodi carina kao što su oslobođeni Paštrovići, Grbljani i Peraštani i da se ne miješa u njihove sporove, pošto će oni pravno urediti odnose među sobom.
    Razumije se da je ovaj zahtjev prosuđen u Veneciji kao pretjeran, pa su vlasti počele da odugovlače sa konačnim rješenjem. Bajo i njegovi drugovi našli su se u nevolji, pošto im je počelo ponestajati novca za trošak, koga su sami pribavili. „Umorni i suzni”, kako su se izrazili u svojoj novoj molbi upućenoj duždu, oni su zatražili da im se isplati vojnička plaća i zaostaci, kako bi se mogli vratiti svojim kućama. Iznos je bio 600 dukata.
    Njihova je molba uvažena, a neka su obećanja i ispunjena: narodu je podijeljeno nešto žita, a Baju, Žeravici i Puhaloviću data su nova odijela.
    U junu 1670. godine providur Barbaro izdao je terminaciju po kojoj se u Risan šalje naročito mletački predstavnik koji će hajduke držati pod kontrolom, a sam Risan i sela oko njega predati hajducima i njihovim porodicama.
    Mira je bilo dok Jusuf-aga Rizbanbegović nije 1671. godine pokušao da prodre u Risan. Hajduci su ga dočekali i sve Turke iz njegove ekspedicije pobili. To je izazvalo mučan utisak kod Porte u Carigradu, pa je na Veneciju otuda izvršen strahoviti pritisak i mletačke vlasti su morale da rasele sve hajduke Risna.
    Jednoga jutra, u junu 1671. godine, rišnjanski hajduci su ukrcani na galije i svi prevezeni u Pulj u Istru. Tek tada su počele nevolje jer su hajduci počeli u ogorčenju pljačkati. Po nalogu Senata, u Pulj je stigao providur Barbaro i uspio je smiriti uznemirene Crnogorce. Podijelio im je (u okolini Pulja) zemlju i žito do novog roda.
    Novo podneblje nije odgovaralo dojučerašnjim Bokeljima, pa su mnogi od njih bježali kod senjskih gusara i hajduka, odajući se ponovo oružju i ratovanju, a neki su se vraćali u Boku, razumije se kradom. Tamo su ih čekala hapšenja, tamnice i prikivanje na vesla, na galijama. Iz istih razloga je pao u nevolju i Mato Njegušević. Za njegovo izbavljenje zauzima se Bajo Pivljanin, čijem se prezimenu ovoga puta dodaje i Nikolić.
    On je tim povodom uputio 27. marta 1673. godine molbu duždu u kojoj smjerno moli za slobodu svoga zemljaka, ali otvoreno prijeti da će „u slučaju ako se ostali hajduci, na galijama i u tamnicama, ne puste na slobodu, hajduci morati štititi svoje živote”.
    Postoje svi znaci da je Bajovoj molbi udovoljeno, pošto se više nije čulo za bunu Crnogoraca u Pulju.




    Vasko Radusinović
    Last edited by G R A D; 27-05-05 at 10:39.

  2. #2
    Join Date
    May 2008
    Location
    Beograd
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Cipure mozes li da mi odgovoris dali su Boju na Martinicima ucestvovali samo ratnici iz Pipera,Bjelopavlica ili i ostalih plemena?
    Sta mozes reci o Pivi,i o njenom ucestvovanju u Crnogorskim bitkama i istoriji?
    Za sad sam nasao mnogo toga o cuvenom junaku Baju Pivljaninu,ciji su Nikolici rod sa mojim Djacicima(sa majkine strane)..

  3. #3
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by CakiTheDjetic View Post
    Za sad sam nasao mnogo toga o cuvenom junaku Baju Pivljaninu,ciji su Nikolici rod sa mojim Djacicima(sa majkine strane)..
    Bajo Pivljanin je poginuo braneći Cetinje.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by CakiTheDjetic View Post
    Za sad sam nasao mnogo toga o cuvenom junaku Baju Pivljaninu,ciji su Nikolici rod sa mojim Djacicima(sa majkine strane)..
    Stavi nesto od toga sto si nasao o Baju Pivljaninu jer nema bas mnogo toga objavljenog o njemu.

  5. #5
    Join Date
    May 2008
    Location
    Beograd
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa evo prvo jedna kratka pesma,koju sam slucajno nasao..

    Knjigu piše Pivljanine Bajo,
    Te je šalje u Primorje ravno
    A Turcinu Rišnjaninu hadžu:
    “Mož’ li znati, Rišnjanine hadžo,
    Mož’ li znati i pametovati,
    Kad ja bijah morski dželebdžija,
    A ti bješe morski dumrugdžija?
    Ja docerah na more volove,
    A ti ne šce na moje volove
    Uzet dumruk groše ni dukate,
    Nego ude u moje volove,
    Te izabra boljeg i boljega;
    Ukide mi na moru cijenu,
    Te sam tada ljuto štetovao
    I svoju sam kucu raskucio,
    Postao sam gorski harambaša;
    Danas imam trideset hajduka
    U Limova moga i u mene!

    Sto se tice duzih pesama,verovatno svi znate za onu "Bajo Pivljanin i Beg LJubovic"(imam 2 verzije),ova jedna je poduza...

    Obe mozete naci na netu(tekst ne mogu da nadjem,sam ga pisem)
    Evo jedan koristan link http://www.tvorac-grada.com/forum/viewtopic.php?t=386&start=0


  6. #6
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Ovđe je tema o Baju Pivljaninu

    https://forum.cdm.me//showthread.php?t=7586


    .

  7. #7
    Join Date
    May 2008
    Location
    Beograd
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "TAKO KAZU,SRPSKOG SINA,SLAVNOG BAJA PIVLJANINA,ZBOG JUNASTVA I BOJEVA,U VIJENCU NJEGOS PJEVA"
    Ziviooo dalekiii moj predaceeeee zauvijeeek!

  8. #8
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by CakiTheDjetic View Post
    "TAKO KAZU,SRPSKOG SINA,SLAVNOG BAJA PIVLJANINA,ZBOG JUNASTVA I BOJEVA,U VIJENCU NJEGOS PJEVA"
    Ziviooo dalekiii moj predaceeeee zauvijeeek!
    Ne postoji nijedan istorijski izvor, nijedan dokument, da se on smatrao Srbinom i bilo ko u njegovom kraju, tada, u 17. vijeku.

  9. #9
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    neđe
    Posts
    225
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zivio etnicki Crnogorac Bajo Pivljanin!
    "Kad slučajno zaželiš radit, śedi, pričekaj, viđećeš, proćiće te."

  10. #10
    Join Date
    May 2008
    Location
    Beograd
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znam,znam,tako ide pesma...
    Ja sam se bas pitao jel Piva Crnogorsko pleme,Hercegovacko ili neko trece,vidim da je ipak cisto Crnogorsko pleme...Moji se izjasnjavaju kao Crnogorci,iako se Piva uvek spominje vam Crne Gore,negde da pripada Brdima,a negde ni tamo...
    Malo znam o njenoj proslosti,pa ako neko zna nesto,MOLIM DA NAPISE!
    Nesto o istoriji,borbi protiv Turske,uredjenju,itd..

  11. #11
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by CakiTheDjetic View Post
    Znam,znam,tako ide pesma...
    Ja sam se bas pitao jel Piva Crnogorsko pleme,Hercegovacko ili neko trece,vidim da je ipak cisto Crnogorsko pleme...Moji se izjasnjavaju kao Crnogorci,iako se Piva uvek spominje vam Crne Gore,negde da pripada Brdima,a negde ni tamo...
    Malo znam o njenoj proslosti,pa ako neko zna nesto,MOLIM DA NAPISE!
    Nesto o istoriji,borbi protiv Turske,uredjenju,itd..
    Samo se ti načitaj tema sa ovog foruma i sa www.montenegrina.net i sve ćeš shvatiti.

    Plemena na Balkanu postoje samo kod nacionalnih Crnogoraca i kod Albanaca. I kod nikog drugog. Ko ima plemena i ko govori slovenskim jezikom, to je jedan narod zovi ga kako hoćeš: Dukljaninom, Zećaninom, Crnogorcem.... kako hoćeš, to je jedan narod!

  12. #12
    Join Date
    May 2008
    Location
    Beograd
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Citao sam nesto ranije sa tog sajta,al nalazio sam npr neke mape gde se Piva ne ubraja u Crnogorska plemena,kao ovde
    http://upload.wikimedia.org/wikipedi...erb_Clans1.jpg..
    Dok na primer ovde
    http://www.rastko.org.yu/rastko-cg/p...g/brdaherc.jpe
    je ima..Mozda deluje smesno,al ja sam rodjen u Srbiji i nisam upoznat sa svim tim stvarima,a da ne pricam o svemu sto sam citao na forumima ovde,ne znam gde se nalazim

  13. #13
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by CakiTheDjetic View Post
    Citao sam nesto ranije sa tog sajta,al nalazio sam npr neke mape gde se Piva ne ubraja u Crnogorska plemena,kao ovde
    http://upload.wikimedia.org/wikipedi...b_Clans1.jpg..
    Ko je crtao ovu kartu? Maja Gojković? :lolblue:

    Đe su srpska plemena u Mačvi, Sremu, Šumadiji, na Kosovu....? Đe su?

    Niđe, jer SRPSKA PLEMENA NE POSTOJE.

  14. #14
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by CakiTheDjetic View Post
    http://www.rastko.org.yu/rastko-cg/p...g/brdaherc.jpe
    je ima..Mozda deluje smesno,al ja sam rodjen u Srbiji i nisam upoznat sa svim tim stvarima,a da ne pricam o svemu sto sam citao na forumima ovde,ne znam gde se nalazim
    Naravno ovdje se niđe ne pominje Crna Gora nego brdska hercegovačka i primorska plemena. Ili Crne Gore nema ili i Hercegovina spada u Crnu Goru

  15. #15
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by CakiTheDjetic View Post
    "TAKO KAZU,SRPSKOG SINA,SLAVNOG BAJA PIVLJANINA,ZBOG JUNASTVA I BOJEVA,U VIJENCU NJEGOS PJEVA"
    Ziviooo dalekiii moj predaceeeee zauvijeeek!
    Ti decko veze s mozgom nemas ! Kad ti je cef da pojes pjesmice eo jedne : JUNAK BAJO SU TRIDES DRUGA NA RAVNOJ ........ALOOOO " R A V N O J " GORI VRTIJELJCI HAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHA !
    Pa onda za ove(zi) istoricare koji neznaju tj nikat nijesu vidjeli grob Bajov na njegov se grob nalazi crvena zvijezda sto je bio simbol komunizma ,e bogomi ispade komunista bajo su trides partizana na ravnicu nbagrdi turke ??????
    E qqali Bajo sto si dozivio !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  16. #16
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by CakiTheDjetic View Post
    Citao sam nesto ranije sa tog sajta,al nalazio sam npr neke mape gde se Piva ne ubraja u Crnogorska plemena,kao ovde
    http://upload.wikimedia.org/wikipedi...erb_Clans1.jpg..
    Dok na primer ovde
    http://www.rastko.org.yu/rastko-cg/p...g/brdaherc.jpe
    je ima..Mozda deluje smesno,al ja sam rodjen u Srbiji i nisam upoznat sa svim tim stvarima,a da ne pricam o svemu sto sam citao na forumima ovde,ne znam gde se nalazim
    Imamo mi serblja mape dje Duklja nikat nije postojala i dje ime Crnogorsko se nidje ne spominje ,no od serblja ne nista nemoze iznenadit vise ! Cudo jedno zivo da Crnogorci u sve drzave svijeta su Crnogorci dok u serblje njih iljadu dvije su 110 % serblje ??????????? A da ne zborimo za ovu manjinu u Suverenu Drzavu Crnu Goru ,e oni su svi bubregom iz gracanice kolevke serblja bre sto bi znacilo 118 , 36 % serblje !


    $etih se za ove odrodjene tj poserbljene Crnogorce iz Crne Gore pitanje ,ako je Konung Nidzo (bez Kawasakija) najjveci Crnogorac tj serbalj na koje mjesto su nemanjic savo , lazo car, petar II njegos , nikola tesla, mihailo pupin, marko kraljevic ( sa sve buzdovanom) itd itd ??????
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  17. #17
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pitanje je postavljeno zbog toga sto Piva ne pripada Staroj Crnoj Gori,a nalazi se u Istocnoj Hercegovini..Svatam da plemena postoje samo kod Crnogoraca,ali PIva je pripojena Crnoj Gori tek,ako se ne varam,prvi put za vreme Kralja NIkole...
    Moji su odande,pa imam pravo da se zanimamKo nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  18. #18
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by CAKI View Post
    Pitanje je postavljeno zbog toga sto Piva ne pripada Staroj Crnoj Gori,a nalazi se u Istocnoj Hercegovini..Svatam da plemena postoje samo kod Crnogoraca,ali PIva je pripojena Crnoj Gori tek,ako se ne varam,prvi put za vreme Kralja NIkole...
    Moji su odande,pa imam pravo da se zanimamKo nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!
    Piva je pleme. Plemena na Balkanu postoje samo kod Albanaca i kod nas.
    Mozes našu naciju nazvati kako voliš....
    Ne moras je nazvati Crnogorcima, mozes Zecanima, Dukljanima, Plemenima... to je jedna nacija sa jasnim karakteristikama.
    Sve drugo su doskočice SANU i svetosavske crkve, razumiješ, doskočice, fintice, trikovi, to nije nauka, to nije istorija.

  19. #19
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Piva je pleme. Plemena na Balkanu postoje samo kod Albanaca i kod nas.
    Mozes našu naciju nazvati kako voliš....
    Ne moras je nazvati Crnogorcima, mozes Zecanima, Dukljanima, Plemenima... to je jedna nacija sa jasnim karakteristikama.
    Sve drugo su doskočice SANU i svetosavske crkve, razumiješ, doskočice, fintice, trikovi, to nije nauka, to nije istorija.
    Konacno da mi neko konkretno kaze!Sad mi je lakse
    Samo mi reci jel Piva ucestvovala u borbama protiv Turaka na jos neki nacin,posto u najvecim Crnogorskim bitkama,Martinici,Kruse,Carev Laz,se ne spominju Pivljani:sad:Bar ja nisam nasao...Nije valjda SAMO BAJO PIVLJANIN SVE STO JE PIVA DALA CRNOJ GORI

  20. #20
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by CAKI View Post
    Konacno da mi neko konkretno kaze!Sad mi je lakse
    Samo mi reci jel Piva ucestvovala u borbama protiv Turaka na jos neki nacin,posto u najvecim Crnogorskim bitkama,Martinici,Kruse,Carev Laz,se ne spominju Pivljani:sad:Bar ja nisam nasao...Nije valjda SAMO BAJO PIVLJANIN SVE STO JE PIVA DALA CRNOJ GORI
    Bajo Pivljanin je, kao što znaš, poginuo braneći Cetinje. Pivlajni su se borili u mnogim bitkama zajedno sa ostalim Crnogorcima i u starijim vremenima. Pivljani su u dogovoru sa Cetinjem ubili Smail-agu Čengića.
    Pivljani su učestvovali u Veljem Ratu 1876-1878.

    Svojom SUPER dragom voljom, su se ujedinili sa Starom Crnom Gorom.

    Pola Pivljana su doseljenici iz Stare Crne Gore, ili iz zetske / dukljanske ravnice. Pa sad ti viđi.

    A na primjer, preci Srba zapadno od Drine su se hrabro, muški i sa velikim žarom borili protiv Srba u I svjetskom ratu! Zar ne bi tako?

    Međutim, predanim propagandnim radom SANU i svetosavske crkve ugrađena im je nova svijest, kobajagi kako su oduvijek bili za srpstvo i kako su kobajagi prije 1918. oni bili Srbi.

    Što bi radila srpska propaganda da su se Pivljani ikad borili protiv ostalih Crnogoraca? Svaki dan u godini bi to spominjala, bato, bre!

    A što Pivljani nijesu učestvovali u I srpskom Ustanku, ko im je branio? Što nijesu pomogli Karađorđu?
    Last edited by Ćipur; 07-06-08 at 16:29.

  21. #21
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Bajo Pivljanin je, kao što znaš, poginuo braneći Cetinje. Pivlajni su se borili u mnogim bitkama zajedno sa ostalim Crnogorcima i u starijim vremenima. Pivljani su u dogovoru sa Cetinjem ubili Smail-agu Čengića.
    Pivljani su učestvovali u Veljem Ratu 1876-1878.

    Svojom SUPER dragom voljom, su se ujedinili sa Starom Crnom Gorom.

    Pola Pivljana su doseljenici iz Stare Crne Gore, ili iz zetske / dukljanske ravnice. Pa sad ti viđi.

    A na primjer, preci Srba zapadno od Drine su se hrabro, muški i sa velikim žarom borili protiv Srba u I svjetskom ratu! Zar ne bi tako?

    Međutim, predanim propagandnim radom SANU i svetosavske crkve ugrađena im je nova svijest, kobajagi kako su oduvijek bili za srpstvo i kako su kobajagi prije 1918. oni bili Srbi.

    Što bi radila srpska propaganda da su se Pivljani ikad borili protiv ostalih Crnogoraca? Svaki dan u godini bi to spominjala, bato, bre!

    A što Pivljani nijesu učestvovali u I srpskom Ustanku, ko im je branio? Što nijesu pomogli Karađorđu?
    "Bajo Pivljanin je iz Rudinica; zidane njegove kuće se još i danas poznaju, nalaze se na južnoj strani sela, u kraju zvanom Ivanovići. Bajo je poginuo na Vrtijeljci, blizu Cetinja 1685 g. Od njegove su porodice Nikolići na Rudinicama.
    Porodica Bajova bila je prokleta. Prokleo je sam Bajo. Vele, bilo je sedam braće. Bajo pođe u hajduke i pozove braću. Oni ne htednu no ostanu kod kuće. Tada im on reče: "Ni se iskopali, ni se razrodili a zemlje vam uvijek dosta bilo". Svi su Pivljani znali za ovo prokletstvo. Na molbu plemenskoga kapetana Vasilija Đačića dolazio je u kuću Čepura, potomaka Bajovih, mitropolit Crnogorski Mitrofan Ban, čitao molitve, skinuo kletvu i blagoslovio kuću
    "
    Ovaj Vasilije Djacic je moj pra pra...pra djed,imam rodoslov!Hvala Cipure,nemam reci!
    Evo jos jedno glupo pitanje
    Zar Smail-Agu nisu ubili Drobnjaci,Uskoci i MoracaniImam cak pesmu na kompu,i nigde se ne spominju Pivljani:mad:
    ...."A Uskoci i pleme Drobnjaci,i Moracki na glasu junaci,zadobise pobjedu vojnicku,u krvavoj bitci na Mljeticku!"

  22. #22
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by CAKI View Post
    "Bajo Pivljanin je iz Rudinica; zidane njegove kuće se još i danas poznaju, nalaze se na južnoj strani sela, u kraju zvanom Ivanovići. Bajo je poginuo na Vrtijeljci, blizu Cetinja 1685 g. Od njegove su porodice Nikolići na Rudinicama.
    Porodica Bajova bila je prokleta. Prokleo je sam Bajo. Vele, bilo je sedam braće. Bajo pođe u hajduke i pozove braću. Oni ne htednu no ostanu kod kuće. Tada im on reče: "Ni se iskopali, ni se razrodili a zemlje vam uvijek dosta bilo". Svi su Pivljani znali za ovo prokletstvo. Na molbu plemenskoga kapetana Vasilija Đačića dolazio je u kuću Čepura, potomaka Bajovih, mitropolit Crnogorski Mitrofan Ban, čitao molitve, skinuo kletvu i blagoslovio kuću
    "
    Ovaj Vasilije Djacic je moj pra pra...pra djed,imam rodoslov!Hvala Cipure,nemam reci!
    Evo jos jedno glupo pitanje
    Zar Smail-Agu nisu ubili Drobnjaci,Uskoci i MoracaniImam cak pesmu na kompu,i nigde se ne spominju Pivljani:mad:
    ...."A Uskoci i pleme Drobnjaci,i Moracki na glasu junaci,zadobise pobjedu vojnicku,u krvavoj bitci na Mljeticku!"
    A da,i u kojoj su to poznatijoj bitci ucestvovali Pivljani na Crnogorskoj straniTrazio sam po "Montenegrini"al ne nadjoh:mad:
    Ako iko zna,neka odgovori!

  23. #23
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Na današnji dan

    1684.

    Hajduci su napali okolinu Herceg Novog i Hercegovinu. Glavni četovođa bio je Bajo Pivljanin, za čije ime su vezani svi hajdučki uspjesi u toku prve godine Morejskog rata.
    Quote Originally Posted by CAKI View Post
    A da,i u kojoj su to poznatijoj bitci ucestvovali Pivljani na Crnogorskoj straniTrazio sam po "Montenegrini"al ne nadjoh:mad:
    Ako iko zna,neka odgovori!
    Evo, u ovoj!

    https://forum.cdm.me/showpost.php?p=928138&postcount=2
    Last edited by Ćipur; 22-08-08 at 01:11.

  24. #24
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    1684.

    Hajduci su napali okolinu Herceg Novog i Hercegovinu. Glavni četovođa bio je Bajo Pivljanin, za čije ime su vezani svi hajdučki uspjesi u toku prve godine Morejskog rata.
    Evo, u ovoj!

    https://forum.cdm.me/showpost.php?p=928138&postcount=2
    Nadji jos nekog osim Baja srece ti,a i on je vise bio nesto poput hajduka placenika,i ratovao je svuda...
    Inace odje u Crnoj Gori sam saznao(jer zivim u Srbiji)da se pravim Crnogorcima(Dukljanima i njihovim potomcima) smatraju samo onaj mali deo oko Cetinja i masiva planine Lovcen...
    A Stara Hercegovina nije nikad bila u sastavu Duklje(osim mozda na kratko,u par prilika)..Tako kazu moji Pivljani,ne ja..Sve sto se pise na ovom forumu o CG,Duklji itd je ok,ali ne moze da se odnosi na Staru Hercegovinu...Jesam li u pravu?

  25. #25
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    _


    Quote Originally Posted by CAKI View Post
    Sve sto se pise na ovom forumu o CG,Duklji itd je ok,ali ne moze da se odnosi na Staru Hercegovinu...Jesam li u pravu?
    "Stara Hercegovina" nije ni geografski pojam, ni administrativna cjelina, a najmanje je drzavna tvorevina koju bi istorijska nauka mogla prepoznati kao zajednicki imenitelj plemena koja su je naseljavala. Nekada je to bio eufemizam za prevlacenje po guslarskim strunama kad god bi letargija podgojenih aga podbunila narodne prvake, a danas je jedan od argumenta u ovom cirkusu od kvaziantropoloske/istorijske polemike izmedju "strucnjaka" iz Crne Gore i Srbije.

    Ukratko - teritorija je nuzna pretpostavka plemenske organizacije, a njena posebnost i autonomnost izrazena je i kroz primitivne oblike samouprave. Tzv. Staru Hercegovinu je naseljavalo desetak plemena, i sve do pritiska otomanske imperije, ona nijesu bila cvrsto medjusobno povezana, odnosno stvarno integrisana u bilo kakav (crnogorski ili srpski) drzavni ili lokalni ("hercegovacki") projekat; naprotiv, bila su vezana upravo za svoje teritorije. Turska ekspanzija ustvari je odlucujuce opredijelila politicku sudbinu tih plemena ka crnogorskom drzavnom autoritetu. Zato, posle toliko vjekova izgradnje drzave uz doprinos hercegovackih plemena, necemo pogrijesiti ako ih nazovemo crnogorskim, iako su konacno pridruzena Crnoj Gori tek u drugoj polovini XIX v. (formalno posle berlinskog kongresa).

    Kao sto ti je receno, plemena su, na ovim prostorima, tipicna za Crnogorce i Albance (sa kojima vjerovatno dijelimo i biolosko nasledje), dok su plemena koja su naseljavala teritoriju danasnje jugoistocne BiH - iscezla u vrijeme otomanske imperije, zbog nemogucnosti da zadrze teritoriju.


    Quote Originally Posted by CAKI View Post
    A Stara Hercegovina nije nikad bila u sastavu Duklje(osim mozda na kratko,u par prilika)..
    Ne, ako ti je 4 vijeka kratko... Doduse, niti je "Stara Hercegovina" tada postojala, niti su tvoji preci u to pero bili tu dje su sad.
    Duklja je na posredan nacin vezana sa Starom Hercegovinom - ne samo da je obuhvatala oblast koja ce kasnije postati poznata kao Stara Hercegovina, vec i dio danasnje sjeverozapadne Albanije, jugozapadne djelove danasnje Srbije, jugoistocne djelove danasnjih drzava Hrvatske i BiH. Ali, ako govorimo o forsiranju dukljanskog nasledja, ono nema mnogo veze sa autenticnim crnogorskim bicem i moze se posmatrati jedino kao genealoska komponenta koja nije bitnije uticala na kulturnu i socijalnu konfiguraciju drzave i drustva.



    -

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •