Results 1 to 4 of 4

Thread: Papagajeva teorema

  1. #1
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    /root/tmp
    Posts
    685
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Iceburn View Post
    Papagajeva teorema - Deni Gedj

    O cemu je ta knjiga?Vrijedi li je citati?

  2. #2
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Italia
    Posts
    598
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa ovako, sta je "Sofijin Svijet" za filozofiju, to je "Papagajeva Teorema" za matematiku.
    Naime u knjizi se kroz, na momente cak i jako zanimljivu, pozadinsku pricu, opisuje razvoj matematike kroz vijekove, njeno odvajanje od filozofije, zaceci geometrije, ali ako ne poznajes materiju (matematiku) neces nista shvatiti dalje od Njutna. Npr. jako je zanimljiv nacin na koji predstavlja i dokazuje neke teoreme, izvodi dokaze, da bi cak i laik mogao da ih razumije. I tako od cuvenog Talesovog mjerenja piramide, preko pitagorine teoreme i njegove simbolike brojeva pa sve do modernih dana i famoznih "nedokazanih teorema" za cije dokazivanje sleduje nagrada od milion dolara...
    Jako zanimljivo stivo, i za produbljivanje same materije (matematike) a ne samo istorije matematike, ali svejedno bih ga preporucio samo onima koji se u matematiku razumiju makar na nivou srednje skole (matematickog smjera ), jer u suprotnom bi se moglo desiti da ostave knjigu na polovini, ne zato sto je dosadna,vec sto jednostavno ne razumiju o cemu se govori.
    V.isita I.nteriore T.errae R.etificandoque I.nvenies O.cultum L.apidem

  3. #3
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,767
    Thanks Thanks Given 
    10,960
    Thanks Thanks Received 
    2,130
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Uh, to nije za mene a bogami ako se trazi nivo znanja matemetike iz matematicke gimnazije, djaolji srednjoskolac,ma ni pravnik,filozof,dr,akademac cetinjski ti neme sto citati tu knjigu.Ja razumjeh da je ona pisana za nas koji matematiku posmatramo kao bauk,da razbijemo tu zabludu.Ja nemam sto citat ni prvu stranu te knjige jer teke znam sabrat,oduzet,pomnozit i pokadkad podijelit dva broja (ako nemaju previse cifarah).Ostacu ja na mojoj knjizi OPASNE VEZE,to mi je potpuno jasno.Odlican roman tj prepiska izmedju glavnih likova na koju se roman svodi.Preporucujem

  4. #4
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Italia
    Posts
    598
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa vidi ti mozes da je pocnes citati... jako lijepo ce ti objasniti i pojasniti neke stvari...makar one u pocetku, ali one kasnije zaista je malo teze.
    Zaista covjek je uprostio sve do maksimuma, i ako se udubis i pokusas da razimsljas i da shvatis to sto ti obajsnjava mozes bez problema shvatiti i ono kasnije...ali zaista treba biti koncentrisan na to sto se cita...gotovo kao kad ucis, jer nije knjiga za jedno popodne za besmislenom radnjom koju mozes shvatiti i da preskocis 5-6 stranica.
    V.isita I.nteriore T.errae R.etificandoque I.nvenies O.cultum L.apidem

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •