Results 1 to 4 of 4

Thread: Vojo Stanic za beogradski Glas

  1. #1
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    405
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Vojo Stanic za beogradski Glas

    Vojo Stanić izložio dvadeset dugo skrivanih slika

    Zagonetka života je u nama




    Ne mislim da slika može da promeni svet. Prvo se promeni svet, pa se onda to vidi u slikarstvu. Individualisti daju, kroz slikarstvo, svoju ličnu predstavu
    Crnogorski slikarski mag Vojo Stanić škrt je na rečima. Vitalnost i energiju, i u devetoj deceniji života, crpi iz svog umetničkog umeća i bića. U Galeriji na Svetom Stefanu je pre nekoliko dana prvi put široj javnosti predstavio dvadeset radova manjeg formata, koje je krio od publike punih šesnaest godina. Reč je o uljima na platnu natopljenim esencijalnim sokovima slikarske poetike, kako je na otvaranju rekao istoričar umetnosti i likovni kritičar Niko Martinović.

    Na Stanićevim platnima svagda se nešto zbiva, uz inventivno struktuiranje priče i korespondiranje s literaturom koje je i te kako primetno. Stanićev književni pristup slikarstvu ne minimizira likovnost i stvaralačku lucidnost, već ih potvrđuje, kažu kritičari. Nazvali su ga mediteranski Jeronimus Boš. Svaka njegova slika za sebe predstavlja ogledalo naših naravi i običaja.

    Rođen je u Podgorici 1924. godine, 1951. je završio Umetničku akademiju u Beogradu (vajarski odsek), a 25. decembra 1955. godine počeo je da slika.

    Na jednoj do svojih slika, Stanić je pokazao model šatla koji stoji u parku. Time kao da je hteo da kaže da"zagonetka-odgonetka"nije u kosmosu, nego, najverovatnije, u nama samima.
    Posle svetostefanske izložbe, koja traje do 10. avgusta, Vojo Stanić će izlagati u Rimu i Beogradu.

    Kako razumeti vaše slike?
    Kad osetimo sliku, onda smo je shvatili. Nema drukčijeg razumevanja slike. Zašto ružno u umetnosti? To više nije originalno. Nije originalno ni lepo, ali je lepo.

    Vaše slikarstvo je puno čuda, fantazije, ali i strasti.
    Čovekov lik je vrhunski motiv i u slikarstvu i u svakoj drugoj umetnosti. Voleti ili mrzeti je skoro isto, to su dva izraza strasti. Lepota iluzije je ispred ružne istine. Ono što izgleda lako često je najteže. A najteže je biti genije.

    Vaše slike su okupane svetlošću mediteranskog svitanja, ali tu ima i raznih drugih motiva.
    Slikam svašta, nisam mogao da propustim nikog i nigde.
    Ne mislim da slika može da promeni svet. Prvo se promeni svet, pa se onda to vidi u slikarstvu. Individualisti daju, kroz slikarstvo, svoju ličnu predstavu.

    Imate i dalje puno energije.
    Za slikarstvo ne treba energija, tu se ona propušta, a slikar se opušta.
    U vaše slike smeštate svet i atmosferu teatra apsurda. Da li se dogodi da radite pet slika istovremeno?

    Ne, radim samo jednu po jednu. Teško mi je da shvatim da neko radi istovremeno nekoliko slika. To, valjda, zavisi od slikara.


    SLIKA, UMESTO DA PRIČA

    Na pitanje da li je u 84 godini odigrao dobro svoju životnu ulogu, slikar Vojo Stanića kaže:
    - Nisam toliko pametan da odgovorim na to pitanje. Ne znam šta bih rekao, ne volim mnogo da pričam. Ja i slikam da ne bih pričao.


    Tekst i foto: D. Stodić

  2. #2
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Vojo Stanić, intervju Večernjim Novostima

    Povratak majstora s mora

    U Beogradu je Vojo Stanić završio vajarstvo kod Alojza Dolinara, a prvu sliku naslikao je u tridesetoj godini

    Piše: Milomir Marić

    Nikada nije sanjao svetsku slavu. Od svega je na vreme pobegao. Najnoviji uspesi i priznanja su ga gotovo zatekli, prepali i uznemirili u privatnoj dokolici, spokojno zagledanog u nepreglednu morsku pučinu. Beogradska izložba u Galeriji RTS-a „Vojo Stanić iz privatnih zbirki" nije ni nastala njegovom voljom. Uostalom, kao ni luksuzna monografija u Londonu i Moskvi, i još jedna u Italiji, koju priprema ugledni izdavač „Mondadori". Ne krije da mu je teret i muka da poslednjih godina kao bez glave juri svoje slike po svetu. Od Venecije, Vašingtona, Bostona, Londona, sve do Moskve.

    Radije govori o drugima nego o sebi.

    Pa, on je poznavao i Ivu Andrića. I dok je leti dolazio u hotel "Boku" i kad se skućio u Herceg Novom.

    - Ja sam bio njegov barkarion! Vozio sam ga barkom do Rosa - kaže Vojo Stanić. - Kao i svi veliki ljudi bio je neobično uzdržan, stidljiv i skroman. Ali, često smo ga njegova supruga Milica i ja morali čekati na večeri, da se propisno obuče i zategne čvor na kravati. Uopšte mu nije smetalo što sam ja došao bos, u majici i kratkim pantalonama, sa mrljama od boja. Imao je neverovatno strpljenje i razumevanje za ljude. Sećam se da mu je jedanput ribar Tomaš rekao: „Šjor Ivo, nije važno što ste vi kosmanaut (nobelovac), već što ste pre svega dobar čovek!" Govorilo se da je tada mali Herceg Novi - grad sa sto pesnika. Može se i zamisliti kakvi su uglavnom bili!? Jedan od njih je imitirao Jesenjina. Kad je pročitao Jesenjinovu "Kerušu", on je napisao svoju "Šarulju" i dotrčao da je ponosno pročita Andriću. Ivo ga je značajno slušao, odobravao i klimao glavom. Nisam mogao da verujem šta se događa. Ovaj je pomešao i sebe i Jesenjina, nije se više znalo koji su čiji stihovi, da bi u zanosu na kraju počeo da priča kako se jednom u kafani našli Puškin, Jesenjin i Hruščov i šta su sve jedan drugom, trećem rekli, preskačući nepremostive vekove i decenije koji su ih delili. Bio sam jako znatiželjan kako će Ivo Andrić reagovati na to čuveno crnogorsko ludilo i spajanje nespojivog i neverovatnog. Nije se uopšte nasmejao. Nikad se nije užasavao ni nepojavne gluposti i prostote, iako im je upravo on bio sušta suprotnost. Kao da je u tome neskriveno uživao. Naprosto radovalo ga je koliko su svi ostali gluplji od njega i bez ikakve ironije i cinizma ih je ohrabrivao da se potpuno opuste i slobodno iskažu do kraja. Makar mu nije bilo dosadno!

    U svakom slučaju, Vojo Stanić je Ivu Andrića upamtio pre svega kao uljudnog posmatrača i ljubopitljivog slušaoca ljudskih naravi, a ne kao pričalicu:

    - Svedok sam kako se opekao dok je na rivi neobavezno razgovarao sa ribarima. Pomno su ga slušali sve dok se ispred njih nije ukazala i zanjihala jedna izazovna ženska zadnjica. Pocrveneo je postiđeno, shvativši da oni nisu ni pratili njegove umne reči, već su samo blenuli i zverali okolo. Nikad ga nisam video ni nervoznog, ni ljutog, da nisam znao da je slavni književnik, pomislio bih na prvi pogled da je to neki ubogi knjigovođa. Samo jednom je planuo i skočio iz takta i mom sinu izvukao uši, jer ga je nešto začikavao, kao i svako nevaljalo derište. Međutim, nije mogao da sakrije ni određeni kompleks prema profesoru Branku Lazareviću, njegovom starom kolegi iz kraljevske diplomatije. Vojo Stanić je posle svega ponosan što je Ivo Andrić voleo i imao njegove slike:

    - On i Milica bi obično na zid okačili prvo neki plakat, da osmotre i fiksiraju prostor, pre nego što bi stavili neku sliku koja im se dopada. Znam da su pored mojih slika imali i jedan crtež Dragana Lubarde. Iako su ih svi tadašnji velikani prosto opsedali i besramno im se nudili, bili su jako izbirljivi i nepoverljivi prema svemu što im se nudi.

    Naravno, i Vojo Stanić je video Tita! U Igalu je Veljko Milatović kod njega odveo crnogorske slikare, ali ih je prethodno upozorio da je pušenje najstrože zabranjeno. Protokol je odmah srušio Zuko Džumhur, koji se kao da im je najrođeniji po tri puta izljubio sa Titom i Jovankom i bez pitanja seo između njih. A Tito ih je prvo pitao, što ne zapale i ponudio im najbolje cigare, poklon od Fidela Kastra.

    Posle su bili nemi svedoci istorije. Tito im je ispričao kako je u vreme sukoba sa Rusima 1948. godine, u svom kabinetu primio ambasadora Andreja Lavrentjeva. Na zidu je još stajala Staljinova slika, koja je sama od sebe pala prilikom izlaska sovjetskog diplomate, simbolično označavajući Titovo: Ne! Naime, Lavrentjev je tada pokušao da ga nagovori da ode u Moskvu i izgladi nesporazume sa Staljinom. Razume se, bez ikakve garancije da će se otuda ikada vratiti.

    Jovanka je Voji Staniću bila možda i zabavnija od Tita. Pričala je kako je Nehru zaspao dok mu je Tito objašnjavao značaj budućeg pokreta nesvrstanih i kako im je Gadafi u svom pustinjskom šatoru začinio kus-kus, domaćinski skinuvši žvale sa konja, koji je upravo pobedio na trci priređenoj u njihovu čast.

    U Beogradu je Vojo Stanić završio vajarstvo kod Alojza Dolinara. Prvu sliku naslikao je u tridesetoj godini. Kad su svi odlazili da se proslave u Parizu, on se vratio u Herceg Novi za profesora u Umetničkoj školi. Nije ni po čemu podsećao na tada najveće slikare.

    Povodom jedne beogradske izložbe u onda novom i luksuznom hotelu „Palas", priređena je svečana večera. Ali, znalo se dobro da svako plaća za sebe. Imao je u džepu samo sto dinara i na istaknutom jelovniku izračunao da je to dovoljno samo za dva jaja. Međutim, konobar ga je pred svima osramotio, zatraživši još sto dinara za kuver. Pobesneo je: „Imao sam dva prigana jaja, nisam jeo nikakav kuver." Petar Lubarda je, snebivajući se, platio servis za njega, a on je obećao da će mu vratiti pare, iako to nije ni pomišljao. Ipak, Milo Milunović mu je uvek bio simpatičniji od Lubarde. Verovatno zato što je bio duhoviti šarmer, koji je uživao da zabavlja društvo. To im je zajedničko, mada Vojo često voli da kaže: „Zašto ne volim da putujem? Pa, eto, ja sam ti ovđe u Herceg Novom poput neke seoske lude. Svi očekuju da ih zabavim! Stoga, kad sednem u voz ili se uspnem na vapor, ja odmah počnem da zamišljam šta ću da im pričam kad se vratim. Kada, pak, stignem tamo gde sam naumio, shvatim da je ono što sam smislio mnogo lepše od onoga što sam vidio. Pa, zašto onda da bilo gde putujem!?"

    Definitivno se ispisao iz Galerije slavnih na večeri u ribljem restoranu „Polet" pred jednu premijeru u Jugoslovenskom dramskom pozorištu. Bio je tu Milo, Miloš Vučković, Petar Lubarda sa prelepom suprugom Verom: „Bila je lepa sigurno za Lubardu i mnoge druge, ali ja nikad nisam imao ukusa, kao što ga nemam ni sada!" Večera se završila brukom i skandalom. Konobaru je ispao zubatac sa ovala, ulje je isprskalo skupe svečane toalete prisutnih dama, od odlaska na predstavu nije bilo ništa, a samo je Vojo ostao miran i spokojan, pošto je došao i otišao - sav umašćen.

    Od tada je neprestano u izbeglištu u Herceg Novom. Nikad se nije osećao siromašnim, čak ni kad četiri dana nije imao šta da jede, čekajući strpljivo platu.

    Kakav je bio profesor? Prema sopstvenom priznanju - očajan! Ali, morao je i on od nečega da živi:

    - Moji đaci od mene srećom nisu naučili ništa, više sam ja od njih. Sa mnom su jedino počeli da puše, ali i to je nešto!? Dado Đurić je taman završavao školu kad sam ja došao i sa Urošom Toškovićem produžio za Beograd i Pariz. Njihove slikarske grozote uvek sam smatrao oličenjem neizmerne lepote. Ružnoća je često mnogo upečatljivija. Zato su oni bili poslednji veliki barokni slikari u prošlom veku! Danilo Kiš je vazda sa sobom okolo nosio gitaru. Bio je jako zabavan i svuda zadužen za pravljenje štimunga. Svratio je kod mene i negde pred smrt. Bio je skoro izgubio glas, ali je i dalje sa uživanjem pevao, a mi smo se pravili da je i dalje onaj stari.

  3. #3
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default .................................nastavak......... ........................


    Vojo Stanić je do kraja ostao neprilagođen. Kao nepopravljivi disident je krenuo i u ovaj poslednji pohod na osvajanje sveta. Na venecijanskom Bijenalu 1997. godine bio je jedini pravi slikar u kršu i lomu kojekakvog otpada i đubreta. Nije ga nimalo uzbuđivalo što je tu za vrhunac umetnosti proglašeno blejanje ovaca i gmizanje bubašvaba. Glavnu nagradu osvojila je tom prilikom Marina Abramović sa nekoliko kamiona usmrđenih kostiju iz neke okolne klanice, što je trebalo da predstavi poslednji rat na Balkanu, protiv koga se ona pobunila, skinuvši se na licu mesta potpuno gola.

    Nije se zbog toga uopšte osetio poraženim niti je prestao da slika slike kao što je to i ranije decenijama činio. Iznenadilo ga je samo što je dobio 2.000 čestitki iz celog sveta, od Amerike do Kine. Na svetsku pozornicu lansiran je prigodno kao dostojan naslednik De Kirika i Felinija, koji na svojim platnima prkosno najavljuje novi trijumf mediteranske civilizacije posle prolaznog smaka sveta.

    - Jedino afirmacija kočopernih ličnosti može da se suprotstavi sveopštoj globalizaciji ispiranja mozga i poništavanju svih ljudskih vrednosti - zaključuje Vojo Stanić. - Umetnost mora da ostane privlačna i šarmantna kao što je i uvek i bila da prevaziđe sva iskušenja, da bi ovog puta spasila svet da ne završi u divljaštvu. Umetnik se često služi lažima da bi rekao neku zabranjenu istinu, za razliku od političara koji zloupotrebljavaju i činjenice i statistiku da bi obmanuli i prevarili narod. Nikad nisam bežao od laži, jer je to uvek neki interesantan napor, zabavna kreacija, često uzvišena nad banalnom realnošću i potresnom svakidašnjicom. I sam sebe često uhvatim da bez ikakvog srama uživam kad me hvale, iako najbolje znam da je malo šta tačno što se o meni govori i laže. Ne smeta mi nimalo ni kad preteruju u pohvalama, osim što se plašim da se spremaju da me živog sahrane i na meni zarade, preprodajući moje slike do kojih su nekad došli za male pare, koristeći moje hronične slabosti. Srećom, nikad sebe nisam uzimao suviše ozbiljno! Najsimpatičnije mi je bilo svojevremeno u Rimu kad me je Špiro, jedan od braće Rašković, čuvenih jer su tamo bili najvisočiji i kao trgovci sa slikama iz osamnaestog veka, dobrodušno zamolio da mu malo pojačam akvarel Dubrovnika, koji je naš novljanski avanturista Branko Porobić ostavio prilično bled, jer je šparao na bojama.



    http://www.pcnen.com/detail.php?module=2&news_id=29839

  4. #4
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default www.vijesti.me Objavljeno: 27.03.2012

    IN MEMORIAM: Preminula Nada Marović-Stanić

    Odlazak prve crnogorske vajarke



    Vajarka Nada Marović-Stanić, supruga poznatog crnogorskog slikara Voja Stanića, preminula je preksinoć u Herceg Novom.
    Nada Stanić-Marović (1931) završila je Umjetničku školu u Herceg Novom 1957. godine u kojoj je jedno vrijeme radila kao nastavnik-asistent. Bila je prva, i dugo vremena jedina, žena vajar u crnogorskoj umjetnosti.
    Izlagala je samostalno u palati “Sponza” u Dubrovniku, 1962; “Pomirbenoj dvorani” na Gospi od Škrpjela, 1997; Dvorani “Park” u Herceg Novom, 1998. Dobitnica je nagrade Cetinjskog salona jugoslovenske likovne umjetnosti “13. novembar”, Cetinje, 1969, nagrade Hercegnovskog zimskog salona, Herceg Novi, 1976. i 1983. godine.
    “Pitaju me ljudi zašto sam naslikao veliki broj jedrilica. Pa evo zašto: Zato što ja mojoj dragoj Njake, mojoj gospođi supruzi za svaki rođendan 13. marta napravim po jednu jedrilicu. Ona voli jedrilicu i voli more. Nada voli da jedri. I nije ona zamislila baš ovu jedrilicu, već sam to ja izmaštao za nju”, riječi su Voja Stanića.

    J.P.T.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. 1918 i svijet
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 16
    Last Post: 18-03-08, 11:20
  2. Pisanje crnogorske štampe o Slovenima u Arbaniji
    By The Severed Garden in forum Istorija
    Replies: 6
    Last Post: 07-05-06, 10:16
  3. 50. međunarodni Beogradski sajam knjiga
    By apsolutno_nemoguca in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 6
    Last Post: 04-11-05, 00:27
  4. Razmena....
    By Lobanja in forum Muzika
    Replies: 4
    Last Post: 12-09-05, 11:27
  5. Beogradski Sindikat "Svi Zajedno"
    By Lobanja in forum Muzika
    Replies: 5
    Last Post: 11-09-05, 12:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •