Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 26 to 46 of 46

Thread: Crnogorci nijesu Srbi - dokazano

  1. #26
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    405
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beranac
    Crnogorci nijesu Srbi.
    Crnogorci naravno nijesu Srbi, ni po kakvom osnovu.

    Najveca fora u dokazivanju da su Crnogorci Srbi je ta kako su se Crnogorci selili u Srbiju i sad mi smo isti narod - Srbi.

    hahahah

    Istina u Ameriku zivi desetine miliona Amerikanaca Irskog porijekla, pa oni Irci u Repunlici Irskoj nijesu postali Amerikanci. :mrgreen:

    Crnogorci nemaju nikakve veze sa ogromnim dijelom Srba, ni po porijeklu ni po kulturi, a jos manje imaju veze sa izvornim nosiocima srpskog imena - srednjevjekovnim Srbljima.

  2. #27
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beranac
    Ssinko, da li je tebi dobro?

    Cak i tvoji linkovi koje postiras da bi dokazao nesto, ti govore protiv onoga sto toboz hoces da kazes (a to sto hoces da kazes nam je svima malo nejasno ... "srbi najstariji narod", "dinarski gen najrasprostranjeniji u srbiji" i trte vrte" - dakle, saberi se, kazi ono sto zelis, jasno, koncizno tako da te svi mozemo razumjeti.

    Dakle TVOJ izvor kaze da Eu7 izvorno dolazi sa Balkana. TVOJ izvor kaze da je anadolski gen (to je onaj naznacen crvenim) rasprostranjen u Srbiji, Albaniji, Turskoj i srednjem istoku.

    http://www.montenegrina.net/images/b...aplotipovi.gif


    - Moji podaci govore da u Crnoj Gori nijesu izvrsena istrazivanja ali da mozemo racunati da su nam slicna Mostarskim uzorcima.

    - Moji podaci govore da su istrazivanja u Srbiji samo pravljena u Beogradu ali i da time predstavljaju realan uzorak cijele Srbije. Ti uzorci doduse nijesu predstavljeni u svim analizama koje smo ovdje postirali kao izvore.

    Izvori

    Naslov ove teme jeste provokativan, ali i istinit - istorijografski: Srbi (a i Hrvati) su slovenski narod koji se spustio sa Karpata u Ilirik. Dakle u njih ne bi trebalo da ima Eu7 (I1b) haplotipa - kao sto i nema. Oni bi trebali da imaju "slovenski gen" Eu18 koji danas cini manje od cetvrtinu Srbije, dok anadolski gen preovladava (Eu9, Eu10, Eu11).

    Razlog zasto sam rekao da Srbi nijesu Srbi, bi svakom inteligentnom diskutantu bilo jasno - slovenski udio u Srbiji cini samo 1/4 stanovnika. Tu originalni Srbi samo cine dio te cetvrtine, jer znamo da se vise slovenskih plemena selilo na jug: Moravljani, Dragovici, Ljutici itd. itd.

    Eu7 se dijeli na vise podtipova, a onaj koji oznacava "dinarsko/ilirski gen" jeste I1b i njegov centar jeste u Dalmaciji - Mostaru/Bosni/Crnoj Gori.


    Ovo ujedno i nabija kolac kroz teoriju Radoslava Rotkovica da su preci Crnogoraca dosli iz Polablja. Naime, jedan dio slovenskog stanovnistva mozda jeste dosao odatle, ali posto je to vrlo mali postotak, nikako se taj dio ne moze smatrati "precima Crnogoraca". Preci Crnogoraca su tu bili mnogo mnogo hiljada godina prije slovensko/gotske/avarske invazije.

    No, ovo je sve pocetak. Jedva cekam da vidim detaljna istrazivanja u buducnosti. To ce zacepiti usta mnogim pseudohistoricarima.
    Dobro sam, hvala na pitanju. A ti kako si? Niko nije rekao da su Srbi najstariji narod niti tako nešto postoji. Svi mi živi ljudi imamo jednako stare pretke. Nema dinarskog gena, ima dinarske rase koja je daleko najrasprostranjenija u Srbiji i ne samo u Srbiji. O kakvom anadolskom genu opet bulazniš? Nisam dokazao ništa drugo osim da je ono što si postovao dokazani falsifikat napravljen na osnovu dva istraživanja nakon čega su izmišljeni nekakvi nacionalni geni koji ne postoje. Mislim da ti nije jasno šta su geni, šta je rasa, a šta je nacija. Za sve drugo, lepo ti je objasnio Severed Garden. Najviše su bile pokretljive ratničke elite koje su pokorenim narodima nametale ime, vrlo retko jezik, i najčešće ništa drugo jer su bili u ogromnoj manjini. Otuda je značaj ovih ispitavanja gena jednostavno u tome što se vidi da je masa stanovništva uvek ostajala tu gde jeste. Jezik, kultura i nacija su nešto drugo i ne poklapaju se sa prostiranjem genetskih tipova. To je sve što treba da znaš. Svako se deklariše po sopstvenom osećaju i savesti i ova tema je nepotrebna. Doduše ova istraživanja jesu interesantna i zaslužuju posbnu temu.

    P.S. Za tvoju informaciju stanovništvo Albanije i Kosova je izrazito dinarsko. (Na jugu ima mediteranske rase)
    Last edited by ssin; 30-07-06 at 15:54.
    Jesu li oni trazili RUSE ILI GUSLE ?

  3. #28
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dakle, prodje vrijeme i nista. Srbi i dalje Anadolci, Crnogorci dinarci.

  4. #29
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da li je neko cuo nesto novo u vezi s tim kada ce istrazivanja biti izvrsena na podrucju Crne Gore?

  5. #30
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beranac View Post
    Dakle, prodje vrijeme i nista. Srbi i dalje Anadolci, Crnogorci dinarci.
    Apsolutno sam siguran da u ogromnom procentu ljudi koji se u Srbiji izjasnajvaju kao Srbi ima romske krvi, genetike, od 20%-30% Srba u Srbiji ima romsku genetiku.
    To se previdja stalno.

    Quote Originally Posted by Beranac View Post
    Da li je neko cuo nesto novo u vezi s tim kada ce istrazivanja biti izvrsena na podrucju Crne Gore?
    Ja nijesam nista cuo, osim sto citam da je u svijetu sve lakse i lakse uraditi genetsku analizu, milsim da po pojednicu kosta par stona eura. https://forum.cdm.me/showthread.php?t=19459

  6. #31
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    220
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Istrazivanja genetska su dokazala da svi ljudi poticu od jednog covjeka. Vjerovatno je to bio neki vladar dominantni i po toj nekoj kulturi vjerovatno je samo on pravio djecu. Znaci svi smo SRBI

  7. #32
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by G R A D View Post
    Apsolutno sam siguran da u ogromnom procentu ljudi koji se u Srbiji izjasnajvaju kao Srbi ima romske krvi, genetike, od 20%-30% Srba u Srbiji ima romsku genetiku.
    To se previdja stalno.
    Svakako, u Srbiji ima dosta Roma koji se izjašnjavaju kao Srbi, jer se tako osećaju i identifikuju se sa svojom državom. Mešanje je izuzetno retko među Srbima i Romima, zbog rasizma i socijalnih razlika, ali ima i toga i ispadnu neobično lepa deca, bar ona koja sam ja video.

    Malo o Romima kad smo već načeli temu. U Srbiji nikad nisam video da je iko odao ikakvo priznanje Romima, ako ni za šta drugo onda za učešće u svim ratovima, od balkanskih preko 1. i 2. sv. rata. A među njima je bilo i sjajnih boraca. U celoj Evropi ih prati zla kob zbog drugačijeg načina života i kulture koji nikad ne mogu postati sasvim evropski, na sreću ili na žalost. Oni su zaista neevropljani koji žive u Evropi. Zbog toga su Romi uvek bili simpatični buntovnicima, romanticima i svakojakim alternativcima. Jul Briner i Antonio Banderas su svetski slavni Romi koji su mi prvi pali na pamet. Beogradska grupa “Kal” sastavljena od Roma žari i pali po celom svetu, još ih nisam čuo ali sam čitao da su sjajni.

  8. #33
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow

    Istina je to o Romima.. U jednoj generaciji se izjasne kao Srbi, a u sljedecoj se vec sa Srbima genetski pomijesaju... Takodje ima mnogo prave turske krvi u Srbiji... Kao i slovacke i madjarske itd... Sve je to razumljivo, zashto je tome tako...

    No ova gornja argumentacija ne dokazuje da Crnogorci nijesu Srbi, ili barem njima originalno vrlo vrlo srodno bratsko pleme.

    Jer:
    npr. Licani iz Hrvatske sebe nedvojbeno smatraju Srbima, a imaju mahom crnogorsko porijeklo. Da ne pricamo o zivom istorijskom dokazu u vezi ove teme - da svi Srbi u Hrvatskoj i Bosni govore zapravo crnogorskim narjecjem. Kapirate sto to znaci?...
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  9. #34
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Svakako, u Srbiji ima dosta Roma koji se izjašnjavaju kao Srbi, jer se tako osećaju i identifikuju se sa svojom državom. Mešanje je izuzetno retko među Srbima i Romima, zbog rasizma i socijalnih razlika, ali ima i toga i ispadnu neobično lepa deca, bar ona koja sam ja video.

    Malo o Romima kad smo već načeli temu. U Srbiji nikad nisam video da je iko odao ikakvo priznanje Romima, ako ni za šta drugo onda za učešće u svim ratovima, od balkanskih preko 1. i 2. sv. rata. A među njima je bilo i sjajnih boraca. U celoj Evropi ih prati zla kob zbog drugačijeg načina života i kulture koji nikad ne mogu postati sasvim evropski, na sreću ili na žalost. Oni su zaista neevropljani koji žive u Evropi. Zbog toga su Romi uvek bili simpatični buntovnicima, romanticima i svakojakim alternativcima. Jul Briner i Antonio Banderas su svetski slavni Romi koji su mi prvi pali na pamet. Beogradska grupa “Kal” sastavljena od Roma žari i pali po celom svetu, još ih nisam čuo ali sam čitao da su sjajni.
    Svilanovic, Ceda Jovanovic, Batic ... ocigledno imaju romske krvi, da ne navodim vise.

  10. #35
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Jer:
    npr. Licani iz Hrvatske sebe nedvojbeno smatraju Srbima, a imaju mahom crnogorsko porijeklo. Da ne pricamo o zivom istorijskom dokazu u vezi ove teme - da svi Srbi u Hrvatskoj i Bosni govore zapravo crnogorskim narjecjem. Kapirate sto to znaci?...
    Ali Licani su Srbima proglaseni Acinim dekretom 1918. godine.
    Kao sto je pokusano i sa Crnogorcima.

    Dan kad je dekretom uvedena srpska nacija u Crnoj Gori.

  11. #36
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by G R A D View Post
    Svilanovic, Ceda Jovanovic, Batic ... ocigledno imaju romske krvi, da ne navodim vise.
    Jes, crni su, mada ne znam da li imaju romske krvi. Svakako su mnogo pametniji, i lično su mi draži od Šešelja, Miloševića, Mladića koji su plavi i beli.

  12. #37
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by G R A D View Post
    Ali Licani su Srbima proglaseni Acinim dekretom 1918. godine.
    Kao sto je pokusano i sa Crnogorcima.

    Dan kad je dekretom uvedena srpska nacija u Crnoj Gori.
    Zašto ti je teško da shvatiš da su što se nacije tiče skoro svi pravoslavni Crnogorci bili Srbi? I da su se sami tako izjašnjavali pre 1918.? Je li to neki tabu? Vređam li te kada to kažem? Objasni zašto misliš da je to uvreda (ako tako misliš.) Kad su se nacije formirale, Crnogorci su imali srpsku nacionalnu svest i tako su se odredili. Ovo se odnosi na ljude koji su uopšte imali nacionalnu svest. I dan danas na Balkanu ima ljudi bez nacionalne svesti, što isto nije ništa loše samo po sebi.

    To što sad veliki deo Crnogoraca nacionalno nisu Srbi apsolutno nije nikakvo čudo ni sramota. Ja znam Srbe čiji roditelji nisu Srbi. Znam ljude koji su bili Srbi i sada više to nisu, jedan je čist Šumadinac iz Paraćina. Zgadio mu se Milošević, ratovi itd. i onda je jednog dana rekao - ja više nisam Srbin. I ne smeta mi njegov stav. Pre 200 godina i nije bilo modernih nacija kakve danas poznajemo. Crna Gora je mnogo starija i autohtonija. Crnogorac ne mora da dokazuje da je Crnogorac tako što će reći da nije Srbin. Dovoljno je da se nacionalno izjasni kao Crnogorac i - gotova priča! Zašto obraćaš pažnju na one koji ti kažu da si Srbin kad ti jasno osećaš da to nisi?

    Imam za tebe kao vrsnog srbologa jednu poslasticu. Doduše ovo nisam čitao, nego sam čuo od ljudi. Kad je negde krajem 19. veka, posle Berlinskog kongresa, Petar I Karađorđević ujahao u Vranje, dočekali ga Vranjanci cvećem. Pera je uzviknuo "Pomoz Bog Braćo Srbi!" Muk, niko ne otpozdravlja. Kad je uzviknuo braćo Vranjanci, tek tada su ga otpozdravili:-D Ovo su mi ispričali sami Vranjanci. E, vidiš to mu se u Crnoj Gori, Hercegovini, Lici i Bosni ne bi dogodilo. Pera se kao Mrkonjić borio sa Hercegovcima 1875. Zar nije Balkan divno mesto.

  13. #38
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Jes, crni su, mada ne znam da li imaju romske krvi.
    Pa zato su i prave demokrate, znaju da su Srbi politicka nacija, sastavljena od 10 naroda.
    Ne zanose se ludorijama iz SANU i SPC, o pravim, cistim Nemanjickim Srbima i slicnim budalastinama koje su istini za volju proglasene za pravu istoriju!


    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Zašto ti je teško da shvatiš da su što se nacije tiče skoro svi pravoslavni Crnogorci bili Srbi?

    I da su se sami tako izjašnjavali pre 1918.? Je li to neki tabu?
    To nije tabu. To je laz, velikosrpska laz.
    Laz ponovljena milion puta, da bi se pokusala pretvoriti u istinu.
    I posto si cuo tu laz milion puta, ti vjerujes u nju.

    Evo ti jedina istina.
    Srbe ijekavce je teoretski izmislio Vuk Karadzic, a dekretom ih zapadno od Tara-Drina uveo kralj Aca.

    Zasto se zezas, zasto ne procitas fino sto kaze Bjelas (pristalica ujedinjenja, potpredsjednik podgoricke skupstine), sto kaze na ovom linku.
    Dan kad je dekretom uvedena srpska nacija u Crnoj Gori.

    Iskreno, vjerujes li da su ikada Crnogorci bili Srbi?
    Last edited by G R A D; 09-09-06 at 21:36.

  14. #39
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by G R A D View Post
    To nije tabu. To je laz, velikosrpska laz.
    Laz ponovljena milion puta, da bi se pokusala pretvoriti u istinu.
    I posto si cuo tu laz milion puta, ti vjerujes u nju.

    Evo ti jedina istina.
    Srbe ijekavce je teoretski izmislio Vuk Karadzic, a dekretom ih zapadno od Tara-Drina uveo kralj Aca.

    Iskreno, vjerujes li da su ikada Crnogorci bili Srbi?
    Najiskrenije verujem da su Crnogorci bili nacionalno zadojeniji Srbi od Šumadinaca, Vranjanaca i Bosanaca. Po stepenu srpske nacionalne svesti samo su Lale iz 19. veka, tj. sledbenici Miletića mogli da se mere sa Crnogorcima. Ne vidim zašto je to problem. Takva su bila vremena, sad su potpuno neka druga vremena, i pripadnost naciji jedva da znači nešto. Nacionalni programi su tad postojali kao ideologije da se zagrabi što više teritorija po sistemu jedna država - jedna nacija. Nacija je bila temelj države. Sad to više nije tako, osim kod malo zaostalijih delova sveta, ali i to će se promeniti brže nego što mislimo, a Crna Gora će prednjačiti i već prednjači po tome na Balkanu. Crna Gora je uvek u neku ruku bila avangarda, i kad je trebalo protiv Turaka, a i danas je tako.

    Razmisli: Kako to da je baš taj Vuk Karadžić ijekavac Crnogorac, baš je Karađorđe Crnogorac. Aca Karađorđević je sin Crnogorca poreklom i čiste Crnogorke. Kad bih sad počeo da nabrajam istaknute crnogorske Srbe ne bih završio do sutra. To nije velikosrpska laž, već notorna istina prema kojoj sam ja lično indiferentan. To je istorija. Na tebi je kako ćeš se odnositi prema sopstvenoj istoriji, da li ćeš je prihvatiti ili odbaciti veliki deo nje. Nemoj braniti ono što ne može da se odbrani.

    Što se mene tiče, Crnogorci su mi dragi bez obzira kako se nacionalno izjašnjavaju i imamm svoje lične razloge za to. Isto tako mislim da bi bilo loše utopiti malobrojne Crnogorce u Srbe, jer je velika šteta tolike autentične kulture, običaja i istorije. Ali dozvoli, i mi Srbi bar ovi poreklom iz Crne Gore imamo valjda pravo da vas osećamo bliskim narodom bez obzira na nacionalno izjašnjavanje. Samo moramo malo da pazimo kad vas grlimo da vas ne ugušimo.
    Last edited by ssin; 09-09-06 at 22:16.

  15. #40
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by G R A D View Post
    Ne zanose se ludorijama iz SANU i SPC, o pravim, cistim Nemanjickim Srbima i slicnim budalastinama koje su istini za volju proglasene za pravu istoriju!
    S ovim ću uvek da se složim da je obična budalaština.

  16. #41
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Najiskrenije verujem da su Crnogorci bili nacionalno zadojeniji Srbi od Šumadinaca, Vranjanaca i Bosanaca. Po stepenu srpske nacionalne svesti samo su Lale iz 19. veka, tj. sledbenici Miletića mogli da se mere sa Crnogorcima.
    To nije istina, narod u Crnoj Gori nije bio zadojen srpstvom, bila je zadojena elita oko Petrovica i naravno neki od Petrovica, taj krug je to sve radio iz iskljucivih politickih razloga.
    Prvo je zadojen srpstvom od Vuka, Sime Sarajlije, Medakoica ... da bi Njegos i Nikola pokusali da zadoje narod sa tom politikom, sto im je dobrim dijelom uspjelo ali nikad do kraja.
    U Crnoj Gori narod se nikada medjusobno nije oslovljavao: "Dje si Srbine", i slicno, N I K A D A.
    Medju sobom su se Crnogorci oslovljavali: "Crnogorče"!
    Crnogorci su sebe vjekovioma zvali CRNOGORCIMA, i nikako drugačije, sve dok Njegoš nije počeo da im prodaje srpstvo (A Njegošu njegov učitelj i Vuk Karadžić).

    Mislim da si dovoljno inteligentan da shvatiš zašto je Njegoš to radio, samo malo pomisli da si na njegovo mjesto.

  17. #42
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by G R A D View Post
    To nije istina, narod u Crnoj Gori nije bio zadojen srpstvom, bila je zadojena elita oko Petrovica i naravno neki od Petrovica, taj krug je to sve radio iz iskljucivih politickih razloga.
    Prvo je zadojen srpstvom od Vuka, Sime Sarajlije, Medakoica ... da bi Njegos i Nikola pokusali da zadoje narod sa tom politikom, sto im je dobrim dijelom uspjelo ali nikad do kraja.
    U Crnoj Gori narod se nikada medjusobno nije oslovljavao: "Dje si Srbine", i slicno, N I K A D A.
    Medju sobom su se Crnogorci oslovljavali: "Crnogorče"!
    Crnogorci su sebe vjekovioma zvali CRNOGORCIMA, i nikako drugačije, sve dok Njegoš nije počeo da im prodaje srpstvo (A Njegošu njegov učitelj i Vuk Karadžić).

    Mislim da si dovoljno inteligentan da shvatiš zašto je Njegoš to radio, samo malo pomisli da si na njegovo mjesto.
    Pa nacija i jeste politička kategorija pre svega. Da li bi neki političar bio lud da svom narodu prodaje nešto što nema temelja, nema šanse da se primi? To bi bilo samoubistvo. Isto kao kad bi sutra Milo rekao da želi da pripoji Crnu Goru Srbiji. Različita su vremena i okolnosti. Ali nema nikakvih razloga da zaobilazimo činjenice.

    Dje si Srbine, to se ne sećam da mi je iko ikad rekao, čak i kad sam bio u inostranstvu a bio sam puno puta. A čuo sam ono gde si Beogradjanin, i slično.

    Preci Srba nisu bili Srbi u današnjem smislu iz prostog razloga što nije bilo razvijene nacionalne svesti nigde, pa ni u Šumadiji. U pravu si da su ovi na vrhu bili najžešći nacionalisti. To je bilo tada progresivno. U suštini većini običnih ljudi ne bi nikad palo na pamet da je moguće bilo da se oslobode Turaka i da još naprave nekakvu državu. Običan čovek je znao da je hrišćanin i najradije bi izabrao da ga ostave na miru. Da je bilo demokratskih izbora, možda bi čak odabrali Tursku da ne moraju da ratuju. Da nije bilo zuluma dahija, ne bi bilo ni frke sa Turcima, u principu je bio mir, kakvo srpstvo to je retko kome padalo na pamet u Srbiji.

    Ni Turci nisu bili Turci u današnjem smislu. Njih je utemeljio Ataturk. Moderna turska nacija nastala je u procesu raspada osmanlijske carevine, tek u XX veku. Albanci? Teško da bi se setili da hoće državu da je moglo pusto tursko da potraje. Mi, balkanski narodi nismo birali kad će doći to vreme obračuna sa Turskom, a kad je ono konačno došlo vi Crnogorci ste bili najsvesniji Srbi sa najjasnijim ciljem i politikom. Fakat.

    Kod vas je bilo malo drugačije, vi ste više voleli da se bijete, srpstvo kao politika vam je bilo kec na desetku. Vi ste bili slobodniji i niste bili turska raja, mogli ste više da maštate o carevinama i slavnoj prošlosti. Kod nas su romantičari nešto kasnije bukvalno oživeli Kosovo i ostale mitove, bilo je puno bajki i jako puno propagande sve u cilju huškanja mase na ratove i stvaranja države. Tako se rađala srpska nacija, kao i mnoge druge tog vremena u Evropi.

    Vidi, ja nemam apsolutno nikakvih problema sa Crnogorcima kao nacijom. Još manje sa Crnom Gorom kao jednom od prvih modernih država na svetu, sa prethodnom hiljadugodišnjom neprekinutom istorijom. Uvek ću gledati da pomognem, ne da odmognem. Ali zašto negirati kulturnu, etničku, istorijsku i svaku drugu bliskost? Po meni je to isto samo politika i bajke.
    Last edited by ssin; 10-09-06 at 00:56.

  18. #43
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by G R A D View Post
    Ali Licani su Srbima proglaseni Acinim dekretom 1918. godine.
    Kao sto je pokusano i sa Crnogorcima.
    GRADe, 100% je sigurno da su se Licani smatrali Srbima mnogo prije 1918.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  19. #44
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    GRADe, 100% je sigurno da su se Licani smatrali Srbima mnogo prije 1918.
    Varas se.
    Dokumenta u kojima su oni, sami sebe deklarisali, govore drugacije nego sto ti tvrdis.https://forum.cdm.me/showthread.php?t=14534
    Ja nikada nista ne tvrdim bez pokrica, dokumenata, istosijskih izvora.

    Ako imas nesto da kazes na temu dokumenata koja nam jasno govore o narodnom osjecaju, kazi tamo na temi.

  20. #45
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dala sam svoj odgovor tamo na topicu, a evo da i ovdje kazem:
    pouzdano znam da su se moji licki preci mnogo generacija unazad smatrali Srbima, mnogo prije 1918. godine...
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  21. #46
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "Pouzdano" znas ?
    I ovi nasi domaci Srbi "pouzdano" tvrde da su im se svi izjasnjavali kao Srbi vjekovima unazad, medjutim POUZDANO na popisu 1991. deklarisali su se kao C R N O G O R C I.
    Tako da pouzdano znam da bi to trebala dokazati tvoju "pouzdanost".
    A ja sam dokazao P O U Z D A N O kako su se Licani deklarisali.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 7
    Last Post: 13-02-10, 22:05
  2. Replies: 11
    Last Post: 15-06-09, 12:10
  3. Crnogorci i Srbi
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 54
    Last Post: 07-05-05, 11:38
  4. Crnogorci su Srbi
    By Lala in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 07-09-04, 05:27
  5. KO su Crnogorci ? Baltoslavi ili Iliri ??
    By Knjaz in forum Istorija
    Replies: 25
    Last Post: 19-03-04, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •