Page 22 of 27 FirstFirst ... 12181920212223242526 ... LastLast
Results 526 to 550 of 656

Thread: Turisticka sezona 2006

  1. #526
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    International Herlad Tribune, Pariz
    Crna Gora - nezavisna i tražena

    Crna Gora - Uglavljen u uski polumjesec zemlje ispod oštrih grebena Boke Kotorske, najjužnijeg evropskog fjorda, slikoviti crnogorski grad Kotor krije se iza zidina tvrđave starih šest vjekova.
    Međutim, dok Crnogorci slave nedavno održani referendum kako bi postali najnovija nacija na svijetu, strana sila prelazi granicu iz Dubrovnika, u Hrvatskoj, na putu za fjord marširajući u prošlost krilatog lava Svetog Marka, kamene skulpture koja stoji pored kotorske kapije.
    Nakon bujice ushićenih izvještaja u medijima, kupci nekretnina iz Britanije i Irske dolaze u hordama kako bi pročešljali oblast Boke Kotorske u potrazi za pristupačnim vilama na obali.
    “Vožnja oko Bokokotorskog zaliva nakon leta za Dubrovnik bukvalno oduzima dah, a mnogi dolaze podstaknuti medijima koji žele da prodaju Crnu Goru kao destinaciju gdje imovina na moru može biti kupljena jeftino”, kazao je Robin Dželateli Smit, menadžer za nekretnine i građevinski ekspert za Total grupu, agenciju za nekretnine sa sjedištem u Kotoru.
    Međutim, ako je ikada i postojala jeftina vila u Crnoj Gori, više je nema.
    Stare kamene ruševine na brdima iznad Boke Kotorske i dalje mogu biti kupljene za 20 000 eura ili 25 760, ali modernizacija je skupa i teška.
    I dok tržište novih nekretnina u zemlji još uvijek nije popisano, većina lokalnih agenata za nekretnine kažu da su cijene skočile za 50, 60 odsto ili više u proteklih dvije godine.
    Eventualnim kupcima je bolje da odbace nerealna očekivanja u vezi sa cijenama i umjesto toga potraže originalni kvalitet u okolini fjorda, kaže Dželateli Smit.
    Crnogorski planeri su predvidjeli minimalni razvoj za zemljište u obliku leptira uz more. Za razliku od toga potraga za drugim destinacijama duž Jadrana, poput Svetog Stefana i Budve, pokazuje ožiljke nezakonite gradnje koja se odigrala u proteklih 15 godina. “Mislim da je odmor u zalivu Boke dragocjen, a vlasnik kuće će tu pronaći utočište”, kazao je Dželateli Smit.
    Dvije nekretnine u oblasti fjorda koje su trenutno na prodaji predstavljaju ono najbolje na tržištu.
    Jedan, trosobni stan unutar zidina Starog grada u Kotoru, prodat je britanskom kupcu Dejvidu Rodžersu, penzionisanom operateru luskuznih tura. On je renovirao s-tan od 140 kvadratnih metara, prema luksuznim standardima, neobičnim za Crnu Goru, i zatim ga vratio na tržište po cijeni od 360 000 eura.
    “To je prilično visoka cijena, ali naravno stan je velik i mi smo ga renovirali, okrečili, ponovo uradili instalacije, sve. Ništa slično nijesmo vidjeli u Kotoru. Ima visoki plafon i dosta svjetla”, kazao je Rodžers.
    Druga nekretnina, dvije renovirane vile iz 18 vijeka prodate kao jedan kompleks, cijene se 1,9 miliona eura.
    Sa ukupno 4 spavaće sobe i 2000 kvadratnih metara bašte, dvije vile u Perastu u blizini Kotora, nalaze se na jednoj od najb-oljih pozicija na fjordu, sa jasnim pogledom na dva slikovita ostrva nedaleko od obale.
    “Nekretnine u Perastu su u savršenom stanju. To je daleko najbolja ponuda na tržištu sada”, kazala je Andrea Marston iz Drim properti Croatia & Montenegro, britanske agencije koja je ušla na hrvatsko tržište prije četiri godine, a na crnogorsko prije dvije.
    Potvrđujući tvrdnje Gelateli Smit, Marston je rekla da se najbolje nekretnine u Crnoj Gori ne mogu kupiti jeftino, posebno zbog toga što tradicionalne kamene gradnje koja je u dobrom stanju - kakvu želi većina kupaca - nema dovoljno u nabavci. “Sve stare kamene nekretnine su brzo razgrabljene”, kazala je ona.
    Svjesni i brzog rasta cijena i izuzetnog prirodnog okruženja koje nudi Crna Gora, mnogi kupci se odlučuju da renoviraju jednu nekretninu kako bi ostvarili brzi profit i kupili drugu za ličnu upotrebu, kažu lokalni agenti.
    Dejvid Sardžent, izdavač iz Londona, jedan je od skorijih kupaca. “Jednostavno zadivljen” prirodnom ljepotom oko fjorda, odlučio se za kupovinu stana u Kotoru za 290 000 eura kao investiciju i obližnje vile za 358 000 za ličnu upotrebu.
    Ekonomija, koja se brzo oporavlja, i politička situacija čine Crnu Goru veoma atraktivnom, ne samo kao destinaciju za život, već i kao sjajnu mogućnost za investiranje”, kazao je Sardžent.
    Ono što potencijalni kupci ne znaju jeste da je zemlja od 630 000 stanovnika daleko siromašnija od ostatka Evrope, a kako kaže Dželateli Smit slabosti u infrastrukturi nastavljaju da predstavljaju problem.
    Na primjer nestašica vode, nekada akutna u julu i avgustu, može da utiče na kupce da, poput Sardženta, ugrade bazene. “U Crnoj Gori ima dosta vode. Problem je u tome da stigne tamo gdje je potrebna”, kazao je Dželateli Smit.
    I lokalno stanovništvo i strani investitori nadaju se da će nezavisnost od Srbije, i izlazak iz političke izolacije te zemlje, povećati pristup Crne Gore stranim fondovima.
    Američka Agencija za međunarodni razvoj i Evropska agencija za rekonstrukciju već su dali veliki doprinos za infrastrukturu. Posljednji problem predstavljaju sami Crnogorci, kazao je Dželateli Smit.
    “Oni se neće lako odreći svoje zemlje i rodnog prava u korist stranaca. Borili su se protiv svih pridošlica kroz vjekove kako bi sačuvali zemlju od strane okupacije, uključujući i 500 godina otomanske agresije”, kazao je on.
    “Investitori koji kupuju manje kuće u zabačenim kamenim selima suočavaju se sa ljutitim susjedi-ma, budući da ljudi gledaju kako se njihovi prijatelji i članovi porodica iseljavaju da bi ih zamijenili bogati stranci, koji modernizuju i grade bazene, da bi građevinu koristili svega nekoliko mjeseci godišnje”.

    Erik DŽENSON

  2. #527
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A jes' mi milo vidjet...a taj list je Biblija poslovnog svijeta u Evropi, a posto je na engleskom, citaju ga i u Americi.A clanak je u osnovi vrlo pozitivan.
    A narocito ono:
    *"Ekonomija, koja se brzo oporavlja, i politička situacija čine Crnu Goru veoma atraktivnom, ne samo kao destinaciju za život, već i kao sjajnu mogućnost za investiranje”, kazao je Sardžent*..iz njegovih usta u Bozje usi ovo za brzi oporavak.

    Pozdrav,
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  3. #528
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    S. F. Bay Area
    Posts
    128
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Thank you very much for your kind words, Old Bone. I am touched … to the bone. I’m not sure whether or not I left my heart in Montenegro, but it is true that I love my old country and that it’s always on my mind.
    That’s not to say, the love is only feeling I cherish towards it. For whatever reason, I fear Montenegro as much as I love it … our relationship is kind of love and fear affair.

    On the other hand, I am very comfortable with my adapted country, and love it unconditionally. I love California and feel absolutely blessed to live here.

    Best regards,

    -MonteCal

    http://www.flickr.com/photos/montecal/
    Last edited by i'dratherbefishin'; 15-08-06 at 23:32.

  4. #529
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Good luck!

    USA is the best country for all the young people, but when you grow old you'll start thinking about good old Montenegro with much more respect and sympathy.....simply, YOU LIVE TOO FAST AND WORK TOO MUCH!


    Best regards,
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  5. #530
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,288
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Location: Gornja Rovca, Zadnja Posta Medjurijechje BB, opstina Kolashin, Podgorica, Cetinje, Montenegro, Lugano, Switzerland, Vienna, Austria, Roma, Milano, Varese, Italy, Newport Beach, Orange County, Palm Springs, California, Chicago, Illinois, Fort Lauderdale, Florida, Las Vegas, Nevada, USA, Buenos Aires, Argentina, Johannesburg, South Africa...etc..(I'm Very sorry, that I can't list all off my offices and residences worldwide... )


    Dear cousin of Chris Rea who likes fishing and has song with the same title...
    I hope that your enjoy rainy Bay area.... Nothing surprise me seeing that our people forget mother tongue very fast when they move abroad, as I saw many of them that even after five years found very hard to talk in the native language and even forgot the sound of it. I hope that you understand us, as you can read our discussions here on Forum. I can tell you that there are quite number of Montenegrins in the Bay area and they speak very fluently our language, so you can start some local forum and we can all contribute and participate. There is number of our students at Stanford and Berkley and some lost souls at Silicone Valley. I hope that this can help all of you to improve and not forget mother tongue.

    Maybe we can also send some of our experienced members from Orja Luka to visit you as our members from Diaspora to give you back all lost beliefs of Montenegro and beauties of being “born again Montenegrin”.:mrgreen:
    Maybe Chris Rea can write song with same title and make bigger success than Bruce Springsteen with Born in the USA.
    Hope that you also visit famous restaurant “Tadich” down in SF at our meeting points with our Croatian brothers. (Sorry to our Serbian brothers but this is Croatian Tadich and no connection so far found with President Tadic from Serbia, but nikad se ne zna…?! ):mrgreen:


    LONG LIVE MONTENEGRO AND MONTENEGRINS WHEREVER THEY LIVE!!!

    Last edited by LadyDaytona; 15-08-06 at 22:10.

  6. #531
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Poor memeber from Orja luka is on the* ignore list*:lolblue:, isn't he? Let him keep hanging on.. (as promissed!).
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  7. #532
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    S. F. Bay Area
    Posts
    128
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by LadyDaytona
    Location: Gornja Rovca, Zadnja Posta Medjurijechje BB, opstina Kolashin, Podgorica, Cetinje, Montenegro, Lugano, Switzerland, Vienna, Austria, Roma, Milano, Varese, Italy, Newport Beach, Orange County, Palm Springs, California, Chicago, Illinois, Fort Lauderdale, Florida, Las Vegas, Nevada, USA, Buenos Aires, Argentina, Johannesburg, South Africa...etc..(I'm Very sorry, that I can't list all off my offices and residences worldwide... )


    Dear cousin of Chris Rea who likes fishing and has song with the same title...
    I hope that your enjoy rainy Bay area.... Nothing surprise me seeing that our people forget mother tongue very fast when they move abroad, as I saw many of them that even after five years found very hard to talk in the native language and even forgot the sound of it. I hope that you understand us, as you can read our discussions here on Forum. I can tell you that there are quite number of Montenegrins in the Bay area and they speak very fluently our language, so you can start some local forum and we can all contribute and participate. There is number of our students at Stanford and Berkley and some lost souls at Silicone Valley. I hope that this can help all of you to improve and not forget mother tongue.

    Maybe we can also send some of our experienced members from Orja Luka to visit you as our members from Diaspora to give you back all lost beliefs of Montenegro and beauties of being “born again Montenegrin”.:mrgreen:
    Maybe Chris Rea can write song with same title and make bigger success than Bruce Springsteen with Born in the USA.
    Hope that you also visit famous restaurant “Tadich” down in SF at our meeting points with our Croatian brothers. (Sorry to our Serbian brothers but this is Croatian Tadich and no connection so far found with President Tadic from Serbia, but nikad se ne zna…?! ):mrgreen:


    LONG LIVE MONTENEGRO AND MONTENEGRINS WHEREVER THEY LIVE!!!

    Comments like this do not make other sense than to serve as a reminder of why we should always be on alert and careful before making any contact with people we do not know.

    This is an example of the person, who for a lack of decency and respect for others, comes straight to total stranger … waving a finger in his face telling him boldly what his’ supposed to do. This kind of people would do anything to put you down.

    Be aware!!

  8. #533
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,288
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Location: Gornja Rovca, Zadnja Posta Medjurijechje BB, opstina Kolashin, Podgorica, Cetinje, Montenegro, Lugano, Switzerland, Vienna, Austria, Roma, Milano, Varese, Italy, Newport Beach, Orange County, Palm Springs, California, Chicago, Illinois, Fort Lauderdale, Florida, Las Vegas, Nevada, USA, Buenos Aires, Argentina, Johannesburg, South Africa...etc..(I'm Very sorry, that I can't list all off my offices and residences worldwide... )


    Dear Chris Rea,
    It is obvious that you are confused and do not understand text which I posted. You did not even thank that I addressed you on Montenegro forum on the language that you preferred but took opportunity to address me on very impolite way. You should ask the moderators about rules of behavior on this Forum and inform yourself first before jumping to fast to the unrealistic and little bit silly conclusions. There is not any single word or idea in my post which can be offensive to you or anybody else if you understand language properly, behave yourself and try to learn language that you prefer with better understanding as it seems there are quite few deficiencies that are noticeable.

    Please before you react under anybody influence read what is written carefully.
    With best wishes and please use more polite and nicer words when you use your language as there are some of us who use English as well but do not boast it all over.

    Be aware don't be stupid!!

    LONG LIVE MONTENEGRO AND MONTENEGRINS WHEREVER THEY LIVE!!!

  9. #534
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Tivat , Crna Gora
    Posts
    895
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by LadyDaytona
    Location: Gornja Rovca, Zadnja Posta Medjurijechje BB, opstina Kolashin, Podgorica, Cetinje, Montenegro, Lugano, Switzerland, Vienna, Austria, Roma, Milano, Varese, Italy, Newport Beach, Orange County, Palm Springs, California, Chicago, Illinois, Fort Lauderdale, Florida, Las Vegas, Nevada, USA, Buenos Aires, Argentina, Johannesburg, South Africa...etc..(I'm Very sorry, that I can't list all off my offices and residences worldwide... )


    Dear Chris Rea,
    It is obvious that you are confused and do not understand text which I posted. You did not even thank that I addressed you on Montenegro forum on the language that you preferred but took opportunity to address me on very impolite way. You should ask the moderators about rules of behavior on this Forum and inform yourself first before jumping to fast to the unrealistic and little bit silly conclusions. There is not any single word or idea in my post which can be offensive to you or anybody else if you understand language properly, behave yourself and try to learn language that you prefer with better understanding as it seems there are quite few deficiencies that are noticeable.

    Please before you react under anybody influence read what is written carefully.
    With best wishes and please use more polite and nicer words when you use your language as there are some of us who use English as well but do not boast it all over.

    Be aware don't be stupid!!

    LONG LIVE MONTENEGRO AND MONTENEGRINS WHEREVER THEY LIVE!!!

    Greetings from GORNJA MORACA ,selo SVRKE!!!
    Apsolutno ne podrzavam.

  10. #535
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,288
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pirely, hvala...
    drago mi je da 'nas' ima dosta.
    Prolazila sam prije mjesec dana kanjonom.. kao i uvijek pogledam ka 'gore'.. ka Platijama...sjetim se pricha mojih rodjaka o zivotu u tim vrletima.. popijem i kaficu u Medjurijechje... popricham sa mjestanima...ali josh ne odoh u Rovca.
    Priche su jedno, dozivljaj je sigurno drugo, i na godinama organizovanim odlascima u vrijeme Rovachke slave Sv. Luke... znam, doci cu..
    Spremala sam jedan tim da odemo u te planine i da snimimo intervjue sa najstarijim ljudima u tim selima..Etnoloshki pristup .. nesto sto treba da bude zabiljezeno, jer neko to mora uraditi. Chula sam interesantne priche od mojih, o obichajima u tom dijelu CG... Zeljela bih da potvrdu o tome dobijem direktno od tih koji pamte i koji su neoptereceni politichkom svakodnevnicom.
    Ako mozesh nesto isprichati vezano za Gornju Morachu, obichajima i tradiciji, bilo bi mi drago da saznam..Eto, na ovom smo postu oko turizma u CG pa ima nekog smisla, jer ko zna..mozda se nakon Komova i nashi odluche za neki oblik seosko-planinskog turizma. Maganik je sa bogastvom endemskog biljnog svijeta i nevjerovatnim pejzazom sam po sebi velichanstven.
    Last edited by LadyDaytona; 17-08-06 at 13:54.

  11. #536
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    177
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako je moguce statistike i brojeve da ne licimo na "Dan".

    Ja sam u zadnje vrijeme citao nekoliko clanaka u svjetskim medijima o real-estate market-u u Crnoj Gori.
    Negdje sam vidio da se po perspektivi rasta u turizmu Crna Gora kotira visoko. Zao mi je te ne mogu dati podatke preciznije, ali je u pitanju rang lista neke svjetske institucije.

  12. #537
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Nije da se falim, ali cu bit u BD 20 dana pa cu javit koliko je naroda i tako to :-)
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  13. #538
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "Nije da se falim al svetski sam tip"

    ja sam bila u Kotoru nedelju dana i sve je fullirano! od tursta se ne moze proc a italijana, francuza, albanaca, spanaca, grka... koliko ocete a sto jes jes ni srbijanaca ne fali i nista ih nije manje nego prethodnih godina. mozda im je jeftinije nedje drugo ali sigurno da nidje drugo ne mogu proci tako jeftino sto se izlazaka tice

    ova sezona je stvarno ekstra! dabogda nam svaka ovakva bila
    Kako Vaša bolest ?

  14. #539
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    "Nije da se falim al svetski sam tip"

    ja sam bila u Kotoru nedelju dana i sve je fullirano! od tursta se ne moze proc a italijana, francuza, albanaca, spanaca, grka... koliko ocete a sto jes jes ni srbijanaca ne fali i nista ih nije manje nego prethodnih godina. mozda im je jeftinije nedje drugo ali sigurno da nidje drugo ne mogu proci tako jeftino sto se izlazaka tice

    ova sezona je stvarno ekstra! dabogda nam svaka ovakva bila
    Da te dopunim-NAJMANJE OVAKVA, kao sto i hoce, jer je ovo samo prva dobra sezona, kao u stara doba...A SLJEDECA, KAD ZAVRSE *AS*, *AVALU* ITD CE BIT ONA PRVA PRAVA!
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  15. #540
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,091
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by LadyDaytona
    ...Priche su jedno, dozivljaj je sigurno drugo, i na godinama organizovanim odlascima u vrijeme Rovachke slave Sv. Luke... znam, doci cu..
    Spremala sam jedan tim da odemo u te planine i da snimimo intervjue sa najstarijim ljudima u tim selima..Etnoloshki pristup .. nesto sto treba da bude zabiljezeno, jer neko to mora uraditi. Chula sam interesantne priche od mojih, o obichajima u tom dijelu CG... Zeljela bih da potvrdu o tome dobijem direktno od tih koji pamte i koji su neoptereceni politichkom svakodnevnicom.
    Ako mozesh nesto isprichati vezano za Gornju Morachu, obichajima i tradiciji, bilo bi mi drago da saznam..Eto, na ovom smo postu oko turizma u CG pa ima nekog smisla, jer ko zna..mozda se nakon Komova i nashi odluche za neki oblik seosko-planinskog turizma. Maganik je sa bogastvom endemskog biljnog svijeta i nevjerovatnim pejzazom sam po sebi velichanstven.
    Seosko-planinski turizam je ogromna perspektiva Crne Gore. Cudno je da neko od aktuelnih parajlija vec ne ulaze u tu sferu turizma, znajuci da je u svemu najvaznije da prvi zapocnes posao. Tvrdim da bi seoski turizam po staroj CG, kao i sjevernim planinama i visoravnima mnoge bogate strance fascinirao. More je stvar koja funkcionise decenijama, mnogi ljudi su ga siti, trazi se nesto novo, nesto sto bi zagolicalo ne samo kozzu vec i noge i duh. Gledao sam skoro 2 puta Kusturicin Mecavnik, etno selo koje je napravljeno na klimatsko problematicnom terenu Mokre gore. Valjda se i zove Mokra, jer neprestano kisa pada. Pa ipak, uvijek je puno posjetilaca kojima se naplacuje ulaz po 2.2E iliti 180 dinara. A takvih potencijalnih sela Crna Gora ima ihahaj. Mada, ne samo takvih koje treba izgraditi. Ima postojecih, starih kuca u starom stilu, od kamenih zidova debljine po metar, u tipicnom crnogorskom stilu, velikih prostorija. Po morskom zaledju, narocito Pastrovicima, Crmnici i Njegusima, toliko je sela ruiniranih u kojima niko ne zivi. Sve ogromne stare gradjevine koje bi vjesti restauratori pretvorili u sjajna zdanja i svjedocansvo nekadasnje CG sa svim potrebnim dodacima koji su cinili zivot svakidasnji Crnogoraca. A daleko od mora najvise 15 km. To je 15 min voznje. Sjajna kombinacija boravka, spavanja na cistoj ariji i ciste hrane sa jedne strane i mora i plaza sa druge strane. No, za to trebaju mozda jaci uslovi koje donedavno kolabirani CG turizam jos uvijek nema. Nedavno sam konacno skrenuo sa magistrale ka Poborima da samo vidim taj zamak koji je dosta reklamiran. I mogu samo da cestitam visprenom vlasniku koji je u predjelu nimalo atraktivnom (ne vidi se more) napravio zdanje koje uz jednu dobru reklamu moze da privuce goste za boravak, tako blizu mora, a tako drugacija klima i okolina...

    Fala bogu, ima solidnih seoskih puteva, doduse uskih ali ipak asfaltnih po svim selima Crne Gore. 'Moji' krajevi Katunske nahije gotovo da su svi asfaltirani i kao takvi su pravi raj za potencijalni seoski turizam. Da se gosti ne zadrze samo na NJeguse kod Pera na Bukovicu, vec da produze od Chekanja prema Ceklicima, Bjelicama, Cucama, Chevu, Ublima, Lastvi Chevskoj, Bijelim Poljanama i dalje ka Niksicu. To je kraj izvanredno bogati istorijom Crne Gore. Svaki krsh je svjedocanstvo neke bitke ili pogibije, svaka voda je umivala necije rane, svaka chuka je bila meta napada i odbrane... Takve sitnice mogu da obogate ponudu. Narocito stranci, zeljni su neceg novog, novih prica i novih ambijenata. Vjerujem da bi bili fascinirani da piju vodu iz bistijerna, da naticu kakvu staru lamu na kukeru i pokusavaju da dobro zamahnu da bi napunili i pili tu kristalnu i hladnu vodu. Da ne pricam o ono malo zivog sto je ostalo u tim krajevima, ovce, koze i goveda. Konji, magarci, mazge... Sve je to atrakcija onima koji su to samo na TV gledali. Za ono sto se nama cini bezveznim, neko bi dobra pare dao. U to ime, evo i jedna koza, snimljena kod Cetinja ka Chekanju, nedje oko Dubovika, prije par godina .

    http://www.zo.users.cg.yu/index_files/image007.jpg

    A tek chatrnje, korita, kamenice, male kamenice u kamenu iz koje se jedva moze popiti voda ali koja je kristalno cista, jame, pecine... eto sjajnih mogucnosti da se 10 dana velegradske buke zamijeni neiskvarenom ljepotom prirode... Uz domacu hranu, zdravu, kuvanu krtolu, kacamak, sir, skorup, kisjelo mlijeko, kastradinu, prsutu...

    A razgovori sa starijim ljudima koji pamte davna vremena i mogu da pricaju o tome kako je nekad bilo, to je posebna prica. Cudi me da sve nase televizije vise paznje ne posvecuju tim temama. Sve puca od provoda po gradovima i moru, nocnom zivotu, razgovora sa javnim licnostima... A selo je na TV zaboravljeno. Radio se jos malo koprca onom emisijom u nedjelju.

    Eto nekoliko mogucih tema za neke emisije, kojih je, doduse, nekad vise bilo. Kao i za poslenike turizma...

  16. #541
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,288
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nekad je RTCG bio skoro kao 'zaduzen' da radi odlichne dok. emisije... Gledala sam izuzetne snimke kao reprizni materijal na RTCG..tu sam i vidjela crno-bijeli dok. film o Platijama... ne znam da li sad rade u tom stilu... pejzaz je vjerovatno ostao isti - fascinantan...ali mene zanimaju i svedoci zivljenja u tim predjelima... ljudi koji imaju 70-100 god... oni koji pamte zivot a ne politichke formacije kuse i 'repate'...
    Taj zivot i jeste pricha za turizam.. ljudi na zapadu traze mir, ne smetaju im starije debele austrijanke i njemice kao konobarice u procvetalim selima... ne smetaju im kratkonoge i brkate po svajcarskim Alpama... ne smetaju im starci i babe, ovce i kamenjari ... za razliku od primorskog turizma, ne ochekuju sjaj posudja i "markiranu" poslugu...Ja tezim da to ovjekovjechim iz mojih lichnih - etnoloshkih razloga ...a ti koji su zaduzeni za turizam i kulturu nek misle na ono za sta su izabrani i placeni.... imaju vremena dovoljno. (onaj vash ministar skache po krevetima da pokaze udobnost 'spavanja' u hotelu...malo je pobrkao profesiju - na licu mjesta).

  17. #542
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    I sad se rade odlicne dokumentarne emisije. Nedavno je bila emisija o Godinju, a fantisticne mogucnosti sa etno selima i tom vrstom turizma znajuci nasu poslovnost, bice aktuelno za jedno desetak godina.

  18. #543
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    oce, oce, crnogorska etno sela - dje ces crnogorca trazit lampom. no, mozda naletis na pjanu irkinju su gliser.

  19. #544
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa ta slika sa pjanim Irkinjama po Godinju mi je zivotni san....da nam ovdje dodje elita da se regenerise u ovoj ljepoti, da se opusti, sklopi poznanstva, pa kad podje kucu da se malo i o poslu poprica, sve odavde....
    Pozdrav.
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  20. #545
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Samo ih drzite iza onog planinskog lanca koji ih dijeli od Zete. Na sjever samo propusnica na 14 dana, bez prava kupovanja imanja.

    Evo par interesantnih clanaka:

    http://www.iht.com/articles/2006/08/10/news/remont.php


    Ovaj zadnji:
    Real estate boom shatters East Europeans' dreams

    http://www.iht.com/articles/2006/08/...ess/estate.php

  21. #546
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beranac
    Samo ih drzite iza onog planinskog lanca koji ih dijeli od Zete. Na sjever samo propusnica na 14 dana, bez prava kupovanja imanja.

    Evo par interesantnih clanaka:

    http://www.iht.com/articles/2006/08/10/news/remont.php


    Ovaj zadnji:
    Real estate boom shatters East Europeans' dreams

    http://www.iht.com/articles/2006/08/...ess/estate.php
    Zasto zazires Beranac?

    Sto fali uljudnim stranim komsijama da imaju uredjenu kucu pored nas, koji ti sa sobom, na neki nacin, unose Evropu u kucu, i divne mjesovite brakove i mogucnost da nasa djeca upoznaju strane drugove OD DETINJSTVA?
    Pozdrav,
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  22. #547
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Evo me u BD u Hotel Mogren. Odje cu bit 20 dana. Pa jedno pola sata sam putovao od ulaza u BD do skretanja za pjacu. U hotel nema slobodnih soba. Ulicama guzva, a na plazu da na pricam.
    Last edited by hercules; 19-08-06 at 19:55.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  23. #548
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    3,465
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja za svoj dokumentarni projekat izabrah kanjon Mrtvice. Frka bilo vucat se s opremom kroz Nevidio.
    one step at a time don’t be living on the line
    i don’t need a friend i got morbid on the mind

  24. #549
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Turisti ne dolaze da gledaju plagijate


    Podgorica - Da nije sahrana, mještani Godinja, jednog od najstarijih i najljepših sela na Skadarskom jezeru, ne bi se više ni poznavali.
    Tu tužnu, ali istinitu činjenicu, potvrdilo je više mještana sela sa izuzetnom arhitekturom i ogromnim potencijalom, reagujući na plan Nacionalnog parka da, uz pomoć njemačke organizacije za tehničku saradnju (GTZ), gradi mala etno-sela na Skadarskom jezeru.
    - Ne podržavamo ideju o gradnji novih eko-sela na Skadarskom jezeru, dok autentična, stara sela i ribarska naselja propadaju, noseći u nepovrat neprocjenjivo spomeničko blago, autentičnu arhitekturu i bogatu tradiciju našeg naroda. Ta investicija nije u interesu sve malobrojnijeg seoskog stanovništva i svakako nije u interesu turizma, jer turisti će prvi osjetiti plagijat i bojkotovaće boravak na takvim mjestima, a mi ćemo dobiti još jednu promašenu investiciju - smatra Miodrag-Miško Leković, predsjednik NVO "Godinje".
    Najbolji primjer neiskorištenosti postojećih potencijala je upravo to selo, smješteno na samoj obali Skadarskog jezera, u srcu crmničkog vinogorja. Netaknuto prirodno okruženje, bogata prošlost i autentična arhitektura, čine ovo selo jedinstvenim, a po nekim mišljenjima i najljepš-im u Crmnici.
    Posebno interesantan je stari dio Godinja, zaseok Lekovići, koji se vjekovima formirao na liticama iznad Godinjskog polja. Čini ga 60 kamenih kuća, od kojih su neke stare i više od pet vjekova. Kuće su poređane u zbijenim nizovima, što odvajaju uske uličice i strma stepeništa, čineći cjelinu koja podsjeća na srednjevjekovna utvrđena naselja. Poznati su i po ljetnjikovcu vladarske porodice Balšića, koji nije pod zaštitom, jer je to sada privatno vlasništvo. U toku su pregovori sa vlasnicima da se to reguliše pojedinačnim ugovorima. Njih oni sada koriste kao vinski podrum.
    Godinje je po tradiciji vinogradarsko selo i svaka porodica ima svoj vinski podrum i godišnju proizvodnju koja ne prelazi skromnih 500 litara po domaćinstvu. Nekada je proizvodnja bila mnogo veća, ali migracija stanovniš-tva prema većim gradovima dovela je do napuštanja vinograda, a proizvodnju svela na kućne potrebe.
    Od 60 objekata u starom dijelu, trenutno je svega desetak u funkciji i u njima Godinjani borave samo tokom vikenda. Novi dio Godinja ima stalne stanovnike, ali njih je sve manje i sve su stariji.
    Filip Leković, kao i većina Godinjana, živi i radi u Podgorici. Dolazi uglavnom vikendom.
    - Perspektiva je u poljoprivredi, ali i od turizma bi moglo da se živi, samo što bi moralo puno da se ulaže. Trebalo bi prvo od mještana kupiti kuće, a pojedine i iz temelja nanovo graditi. Ima tu ljudi koji ne bi prodali kuću ni za milijardu eura, iako rijetko dolaze, jer imaju osjećaj pripadnosti Godinju - kazao je Leković.
    Mještani se sa sjetom sjećaju Muse Lekovića, "koji je znao njemački i strance dovodio u selo". Njegova supruga Stana rođena je 1932. godine, sada živi u Podgorici, a u Godinje dolazi ljeti, "na po dvije do tri nedjelje".
    - Najduže sam u Godinju živjela pet godina neprekidno, ali to je bilo prije 30 godina. Nije bilo vode u kućama i nosili smo vedrima vodu sa točka i po 20 puta dnevno. Sada svaka kuća ima struju i vodu, ali nema ljudi. Da neko ne umre i ljudi dođu na sahranu, više se ne bi ni poznavali. Dok je moj muž bio živ, Njemci su rado dolazili u selo, spavali kod nas i po nedjelju dana. Vodio ih je i na Lovćen i do Ostrosa, voljeli su da popiju vino i rakiju. Od kako je umro, prije 15 godina, više ne dolazi niko. Iako mi nije nužda, volim da dođem, malo nešto i posijem, ne za prodaju već iz zadovoljstva - priča Stana Leković.
    Predsjednik NVO "Godinje" smatra da selo ima perspektivu, naročito u vinskom turizmu.
    - Mislim da bi se uz pame-tnu politika dobila kritična masa od oko 200 ljudi u čitavom kraju i to bi trebalo početi sa Godinjem, pa širiti i na ostala sela i ribarska naselja na Skadarskom jezeru. Veliko je interesovanje za kupovinu kuća i zato je bitno da se donese zakon kako se ne bi dizale etaže i uništavao ambijent. To se desilo sa Dodošima, koje je sada potpuno devastirano ribarsko naselje u kojem su nikle hacijende sa bazenima. Zato ne treba iseljavati ljude i graditi novi Sveti Stefan i kockarnice, jer mislim da bi strani turisti više željeli da se upoznaju sa ljudima koji tu žive, da s njima popiju vino ili rakiju smatra Leković.
    Prema njegovim riječima, problem koji koči aktivnosti na rekonstrukciji sela je nepostojanje odgovarajućeg zakona, kao i imovinski odnosi.
    - To su i najčešća pitanja koja postavljaju investitori i donatori, a odgovori ih, naž-alost, obeshrabre u startu. Konsultovali smo Zavod za zaštitu spomenika kulture Crne Gore, koji je preuzeo na sebe zadatak da sastavi predlog zakona koji će definisati status autentičnih ruralnih cjelina kao što je selo Godinje, i propisati dozvoljene radnje prilikom rekonstrukcije tih građevina - kazao je Leković.


    D.PERUNIČIĆ

    MILENA SE ODREKLA DVORA I OTIŠLA U GODINJE


    Najveća znamenitost sela bila je jedna žena - Milena Nikova Leković. Ona je kao djevojka, ćerka Mitra Delibašića, barjaktara crnogorskog učestvovala na izboru za mis Evrope 1907. godine u Londonu. Po naređenju kralja Nikole Petrovića dva člana internog žirija, Mitar Martinović i Lazar Sočica, znameniti Crnogorci, obišli su sve krajeve i odabrali parove - dvije naljepše djevojke i dva naočita muškarca. Sve su opremili crnogorskom narodnom nošnjom i uputili u Englesku. Milenu su tražili mnogi značajni prosci, plemići sa raznih dvorova širom Evrope, ali ona je odabrala kršnog Godinjanina Nika Šutova Lekovića.


    PROJEKAT VEĆ POSTOJI


    Na inicijativu NVO "Godinje" pozvana je nevladina organizacija "EXPEDITIO" da, zbog prethodnih iskustava na sličnim projektima u Perastu i seoskim cjelinama Grblja, u okviru arhitektonske radionice sprovede potrebna istraživanja u Godinju. Saradnja, između ove dvije organizacije počela je 2003. godine.
    Radionica je održana tokom 2004. godine, a cilj je bio da se ona iskoristi kao pilot-projekat za arhitektonsko istraživanje i valorizaciju ruralnog nasljeđa, i posluži kao primjer za druga sela na Skadarskom jezeru u Crnoj Gori

  25. #550
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    montenegro-pg
    Posts
    19,795
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    143
    Thanked in
    93 Posts

    Default

    ovo sezona je zaista bericetna.Ja sma bio na zabljak, u budvu i eo sad iz kotora i zaista je stranih turista 3 puta vise no domacih.bili su neki spanci i englezi i kazu da samo u medijima njihovim se reklamira Montenegro(kazu isto kao sto se prije 3-4 godine reklamirala Hrvatska).Rekli su mi da je CG ljepsa 5 puta od hrvatske(jedino malo putna infrastruktura zaostaje-ne malo no dosta) ali plaze, narod, cijene..neuporedivo bolje u CG.A tek kolko je bilo "zabara" na Zabljak(meleon).Masa zaista.Sledeca sezona mora bit jos bolja i dako se jos malo poprave ovi putevi i rijesi trajno pitanje snadbijevanja vodom cijelog primorja.Put Risan-Zabljak je po meni uz vodovodno pitanje najpreci!!!
    Leo Messi no es de este mundo !!! Gvardiola...14. Grazias Pep.

Page 22 of 27 FirstFirst ... 12181920212223242526 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Astronomske pojave i arhiva ← od 2007/08/...
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 286
    Last Post: 04-04-22, 08:46
  2. News, Recalls, Vehicle Defect and Safety Information!
    By Fabia_Elegance! in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 197
    Last Post: 03-02-11, 01:36
  3. TUDO BELEZA Avgust 2006 @ Casper, Budva
    By Chedo in forum Muzika
    Replies: 33
    Last Post: 02-05-07, 09:58
  4. CNP ~ sezona 2005/ 2006
    By apsolutno_nemoguca in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 27
    Last Post: 07-03-06, 11:44
  5. Program Praznika Mimoze 2006.
    By Djoks in forum Primorski
    Replies: 6
    Last Post: 30-01-06, 11:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •