Results 1 to 9 of 9

Thread: Nekontrolisana zelja za vladanjem..

  1. #1
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default Nekontrolisana zelja za vladanjem..

    ..a sad nesto malo drukcije

    Prvo jedno 'upozorenje'. Tema je na granici toga da ne pripada ovom pdf-u, vec nepostojecoj - Psihologiji.

    Kad se prica o 'vladanju' ili 'moci', a i time sto je smjestih ovdje, prva bi asocijacija bila na politicke lidere. Ono sto bi moglo biti zanimljivo je da se taj 'problem' pocne posmatrati od svakodnevnog vladanja i moci, pa tek onda prenese na politicare. S te strane, tema je bliska i onoj getaway-ovoj o prirodi ljudskog ponasanja i odnosa dobro vs lose.

    Posmatrajmo obicnog covjeka i njegov svakodnevni zivot.

    Covjek koji vjeruje za sebe da je vladar, ima obicno karakter bogat raskosnim detaljima: rjecit je, umije da se hvali, umije da vas natjera da povjerujete u njegove male manipulacije vasim osjecajem za stvarnost. Cesto pomuti vasu razboritost do takve mjere da mu sami dozvolite, takoreci uz pravu radost, da ovlada vama i usmjerava vase postupke.

    Ali takav covjek ne umije uvijek da obuzda svoju zelju za vladanjem. On pokorava na takav nacin svog prijatelja, suprugu/supruga, svoj sopstveni porod da na kraju vise ni sam/sama ne moze da se oslobodi ove navike da porobljava ljude koji ga u medjuvremenu i sasvim iskreno prihvate kao prijatelja. Postane tiranin i ono sto je najgore u tom odnosu izmedju dva covjeka, covjeka ''vladara'' i covjeka ''kojim ovaj vlada'' jeste to, da zamagljenost njihovih odnosa postane toliko dominantna da je ''porobljenom'' nemoguce da se oslobodi tog jarma, ne zato sto to ne moze da ucini, vec zato sto to ''ne zeli'' da ucini.

    Nekontrolisana zelja za upijanjem snage, osjecanja drugih ljudi, covjeka ''vladara'' obicno ostavi na nekom od njegovih privatnih ''tronova'' da usaglasen jos jedino sa svojim, sasvim izvitoperenim smislom za stvarnost, zivi sasvim sam.

    Zaista, kolika je glad za vladanjem, za porobljavanjem jedne duse koja nam se dobrovoljno, ushicena prijateljstvom, prepustila?

    Koliko puta smo osjetili neodoljivu zelju da nastavimo igru porobljavanja? Koliko smo puta bili porobljavani?


    Sad mozemo pricati o uzrocima takvog ponasanja, s psiholoske ili politicke strane... O pasivnosti... O sadasnjem trenutku...

    Drugim rijecima - kad ce ovaj narod (opet) da pukne?

    I kako treba da pukne, kontrolisano (valjda ne treba da se objasnjavam) ili stihijski? Gdje su nam alternative (politicke, psiholoske), gdje nam je buducnost?

    Gdje smo mi? Gdje je ta sredina izmedju pasivnosti i opasnosti da se sami pretvorimo u ovo iz ovog teksta iznad?

    Previse slova, a ja pozurila malo, pa ne zamjerite ako nije najbolje ukomponovano. Ipak, vjerujem da se sustina da vidjeti jednim citanjem. Igrajmo se opasnim igrackama malo
    Last edited by Raquel; 03-02-11 at 01:37.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  2. #2
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,943
    Thanks Thanks Given 
    3,215
    Thanks Thanks Received 
    5,616
    Thanked in
    2,275 Posts

    Default

    To je dobro pitanje, ali mislim da bi stanje i ponasanje nase nacije zaintrigiralo i najbolje svjetske psihijatre i psihologe. Ja, licno, ne znam odgovor na to pitanje, cini mi se nikad necemo puknut jer se stanje pogorsava dovoljno sporo da bi se narod uspio priviknuti na to i to onda ne izaziva nikakvu naglu reakciju.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raquel View Post


    Posmatrajmo obicnog covjeka i njegov svakodnevni zivot.

    Covjek koji vjeruje za sebe da je vladar, ima obicno karakter bogat raskosnim detaljima: rjecit je, umije da se hvali, umije da vas natjera da povjerujete u njegove male manipulacije vasim osjecajem za stvarnost. Cesto pomuti vasu razboritost do takve mjere da mu sami dozvolite, takoreci uz pravu radost, da ovlada vama i usmjerava vase postupke.
    Ovo nije opis obicnog/jednostavnog covjeka. Ovo je neki "alfa muzjak".

    Ali takav covjek ne umije uvijek da obuzda svoju zelju za vladanjem. On pokorava na takav nacin svog prijatelja, suprugu/supruga, svoj sopstveni porod da na kraju vise ni sam/sama ne moze da se oslobodi ove navike da porobljava ljude koji ga u medjuvremenu i sasvim iskreno prihvate kao prijatelja. Postane tiranin i ono sto je najgore u tom odnosu izmedju dva covjeka, covjeka ''vladara'' i covjeka ''kojim ovaj vlada'' jeste to, da zamagljenost njihovih odnosa postane toliko dominantna da je ''porobljenom'' nemoguce da se oslobodi tog jarma, ne zato sto to ne moze da ucini, vec zato sto to ''ne zeli'' da ucini.
    Koliko znam iz istorije, ni jedan vladar nema ovaj opis.. Mozete li navesti koji Vas je vladar inspirisao za ovu temu a da nema veze sa s?


    Nekontrolisana zelja za upijanjem snage, osjecanja drugih ljudi, covjeka ''vladara'' obicno ostavi na nekom od njegovih privatnih ''tronova'' da usaglasen jos jedino sa svojim, sasvim izvitoperenim smislom za stvarnost, zivi sasvim sam.
    Ovaj opis mi lici na neke od novijih bajki i nekih zlih likova koji se sluze magijskim vjestinama..

    Zaista, kolika je glad za vladanjem, za porobljavanjem jedne duse koja nam se dobrovoljno, ushicena prijateljstvom, prepustila?
    Religija?

    Koliko puta smo osjetili neodoljivu zelju da nastavimo igru porobljavanja? Koliko smo puta bili porobljavani?
    Ovo vec prelazi na romantiku, ljubav i intimu.



    Sad mozemo pricati o uzrocima takvog ponasanja, s psiholoske ili politicke strane... O pasivnosti... O sadasnjem trenutku...


    Drugim rijecima - kad ce ovaj narod (opet) da pukne?


    hahahahaha:D Najduhovitiji topic do sada.

    I kako treba da pukne, kontrolisano (valjda ne treba da se objasnjavam) ili stihijski? Gdje su nam alternative (politicke, psiholoske), gdje nam je buducnost?


    hahahahaaaaaaa
    Gdje smo mi? Gdje je ta sredina izmedju pasivnosti i opasnosti da se sami pretvorimo u ovo iz ovog teksta iznad?

    Samo malo vise poslovnih i privatnih obaveza, romantike, zanimljivo drustvo za caskanje, i sve OK.
    Mada od reala do obichnog slova na monitoru - mali korak.
    Previse slova, a ja pozurila malo, pa ne zamjerite ako nije najbolje ukomponovano. Ipak, vjerujem da se sustina da vidjeti jednim citanjem. Igrajmo se opasnim igrackama malo
    hahahahaaaaa
    Sustina je duhovita i komplimenti.


    Hvala Lepo

  4. #4
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,806
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,322
    Thanked in
    2,172 Posts

    Default

    Nekontrolisana želja za vladanjem je patološka kategorija, i urođena je. Neko uspije da je zadovolji političkim djelovanjem, a neko je ratni zločinac. Sve je stvar prilike za ispoljavanjem.

    EKV - Dum - dum

    Dugo se pitam vredi li truda
    ali sigurno da mi se sviđa.
    Zato želim da sačekam malo
    u odluci ovoj,
    ne bih hteo da stradam

    Neću da kopam po đubrištu sreće,
    Ne bih da zaprljam ruke.
    Moć počiva negde iza debelih vrata,
    ja bih hteo da vladam

    Zaboraviću potrebe
    i unutrašnje glasove.
    Samo jedan je put koji vodi do trona.

    mi čekamo tvoj znak
    mi čekamo tvoj znak

    Samo jedan je put koji dotiče nebo,
    ja bih hteo da vladam

    Mogu poslati bolji trenutak,
    mogu birati pogodno vreme,
    mogu čekati momenat sreće,
    ne želim da stradam

    Ja ću mrzeti ledeno hladno
    srcem sa sedam kora.
    Ja ću pucati pravo u leđa – BAM,
    ja sam rođen da vladam

    Zaboraviću potrebe
    i unutrašnje glasove.
    Samo jedan je put koji vodi do trona

    mi čekamo tvoj znak
    mi čekamo tvoj znak

    Samo jedan je put koji dotiče nebo,
    samo jedan je put koji vodi do trona.
    Ja bih hteo da vladam, vladam -
    ja sam rođen da vladam

    Neću da kopam po đubrištu sreće,
    ne bih da zaprljam ruke.
    Moć počiva negde iza debelih vrata,
    ja bih hteo da vladam

    Ja ću mrzeti debelo hladno
    srcem sa sedam kora,
    ja ću pucati pravo u leđa,
    ja sam rođen da vladam!
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  5. #5
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Ma, samo kad ja mi nasmijah Maju ovako Hvala Vam lijepo

    Ali, jeste u pravu oko jedne stvari. Bice da sam preumorna za ovo malo godina onim sto i gledam i slusam po cijeli dan, pa stalno opominjem/vracam na osnove i preispitivanje nas samih.

    S druge strane, i da se digne neka revolucija, tacno znam da bi prosla bez mene. Bila bih zauzeta nekom romantikom ili caskanjem u to vrijeme, a gdje da dozvolim da me neko tad prekida.. ne ide

    Sve u svemu, da ako nam Hari izdejstvuje otvaranje Psihologije, da se mi neki, a ima nas, koliko vidim, ovdje dosta.. zanimamo onim sto nam prilici. Posli bi od osnova pa stigli i do ovog pdf-a. Gospodine Hari , ako Vi to ne uradite, nece niko Iskoristite svoj politicki uticaj, majka mu starica
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    E fino vala iz dosade pa se sprdas sa Harijem i njegovim politickim uticajem Jedini koji ima toliko politickog uticaja je Goran69 pa fino na nas crnogorski nacin fataj vezu i dokazi rodbinsku vezu tvoje strine i njegove ujne jer samo to pali. Ostale veze jok

  7. #7
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Ok, sjutra cu, ili prekosjutra. Danas sam vec otvorila jednu. Ne mogu, ne mogu
    I izvini na posalici, ja po slobodi
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  8. #8
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Takvi su iznad nas - zato sto mi zelimo njih takve da nas predstavljaju. Da pravimo od njih mitove. Od egomanijaka, alpha-male egocentrika. Zasto je to tako? Konformizam, stvar navike, pricanja iste price u krug? Mislim da nije u tome stvar, nego u nekim kolektivnim kompleksima... balkanskim, mediteranskim, slovenskim, nazovite ih kako hocete.

    Resenje? Zene na vlasti, na tim kljucnim pozicijama. Zato sto makar vise potenciraju odgovornost, rad. Zato sto su vise odane ideji, idealu. Zato sto znaju da pokazu da im je iskreno stalo. Iako one koje licno znam iz sfere politike-ekonomije-diplomatije-rukovodjenja odaju utisak arogancije, nedodirljivosti i nijesu bas prijemcive da prihvate suprostavljeno misljenje... Vishe cijenim i smatram pozeljnim neciji bitchy attitude, nego bilo cije muzhjachke komplekse.
    Just to slip the skin...

  9. #9
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,806
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,322
    Thanked in
    2,172 Posts

    Default

    Vesna Medenica je čisti dokaz da su muškarci i žene ravnopravni... Makar u nečemu.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •