Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 27

Thread: Uml

  1. #1
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    603
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Uml

    Trebala bi mi mala pomoc iz UMLa. Treba da uradim dijagrame za jedan program, a nekako nikako da skontam shta se zapravo tu radi. Unaprijed hvala.

  2. #2
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vele_PG
    Trebala bi mi mala pomoc iz UMLa. Treba da uradim dijagrame za jedan program, a nekako nikako da skontam shta se zapravo tu radi. Unaprijed hvala.
    Pa prika to nije ni malo jednostavna stvar. Jesi li slushao kakva predavanja o njemu ili neshto. To necesh moc da napravish ono za dan-dva.
    Shto se tiche UML-a (Unified Modeling Language), relativno mlad sredinom devedesetih je nastao ujedinjenjem neka tri prethodna nachina modeliranja. To je jezik u kome se putem dijagrama razvija softwear od pochetka(intervju sa klijentom) do kraja(kreiranja izvrshnih fajlova i pakovanja u gotov proizvod). Sastoji se iz 9 vrsta dijagrama: use case, dijagram klasa, dijagram objekata, sekvenci, saradnje, stanja, aktivnosti, dijagram komponenti i razmjeshtaja. U njemu mozesh da opisujesh bilo koju stavku softweara posmatranu iz raznih uglova, u raznim vremenskim trenucima ... ono picajzlis maximus. Ono shto je josh bitno je da ti dijagrami nisu vezani za jezik koji programirash. UML ima svoj OCL jezik za definisanje ogranichenja u kome mozesh da napishesh sve shto ti je potrebno, i na kraju samo iz zaista shiroke palete jezika (C++, C#, Pascal, Java, PHP ... zavisno od alata) samo izaberesh u kome ce biti tvoj softwear. Mislim shta reci . Mozesh da dizajnirash baze iz njega. A ono praktichno bash sve shto se tiche projektovanja jednog informacionog sistema. Eto u kratkim crtama, a UML je jako shiroko podruchje. Stigao je do verzije 2.0 ako se ne varam. Poznati alati za modelovanje su ti Power Designer(Sybase) taj ja koristim, Rational Rose, ako koristish kojim sluchajem SuSE imash jedan alat Umbrello se zove i moze da posluzi fino. Ovo je ono stvarno najkrace shto se o UML-u moze rec.
    Ko vidi drvece u vodi, taj vidi i ribe na grani

  3. #3
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    603
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ma izchitao sam knjiga i knjiga ja na tu temu, i sve mi je jasno kako to funkcionishe ... u teoriji... ali kada to treba da primjenim na specifichan program, stvari se zaglave reci mi, jesi li iz PG?

  4. #4
    Join Date
    May 2004
    Posts
    31
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vele_PG
    Trebala bi mi mala pomoc iz UMLa. Treba da uradim dijagrame za jedan program, a nekako nikako da skontam shta se zapravo tu radi. Unaprijed hvala.
    Prvo napravi use-case dijagram (korisničke funkcije). Šta će tebi predstavljati use-case-i? Bukvalno svako dugme u aplikaciji,sve ono na šta se izvršava neka akcija.

    Dok ti to napraviš ja ću završit s poslom pa ti iskucat dalja uputstva.

  5. #5
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    603
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A jesi li ti iz PG?

  6. #6
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    603
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jel moze ovako da se nacrta Use Case dijagram?

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Moze, ovo je tipican Use Case dijagram koji se sastoji od aktera i procesa. Use Case ne definise rad aplikacije (sta se dogadja "ispod haube") kako je to rekla zavodnica, vec opisuje poslovne procese pocevsi od najapstraktnijeg sloja (dijagrama konteksta) do primitivnijih slojeva. Dakle, ne opisuje: na koji nacin se procesi izvrsavaju i funkcionisu, vec sta procesi rade.

    Ako imas Microsoft Visio (do kojeg je najlakse doci), mozes jednostavno nacrtati dijagram kakav si postavio u prilogu. U protivnom, nabavi jedan od programa koje je TUX pomenuo u svom prethodnom (odlicnom!!!) postu.

  8. #8
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    603
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pitanje
    a) jel ima smisla stavljati hard disk (kao medij na koga se snimaju i sa koga se chitaju podaci) na use-case dijagram. Ako ima, koji bi simbol odgovarao za njega? Ja sam "ofrlje" stavio chovjechuljka
    b) Kako funkcionishe zavisnost izmedju "Nacrtaj objekat" i pojedinih objekata... ja sam iskoristio generalizaciju. Moze li to tako? Ili bi strelice trebale biti u suprotnom smijeru?
    c) Buduci da je program (vec uradjen) u Delphi-ju koristim ModelMaker koji dolazi uz njega.
    Hvala
    Last edited by Vele_PG; 12-06-06 at 17:23.

  9. #9
    Join Date
    May 2004
    Posts
    31
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djoks
    Moze, ovo je tipican Use Case dijagram koji se sastoji od aktera i procesa. Use Case ne definise rad aplikacije (sta se dogadja "ispod haube") kako je to rekla zavodnica, vec opisuje poslovne procese pocevsi od najapstraktnijeg sloja (dijagrama konteksta) do primitivnijih slojeva. Dakle, ne opisuje: na koji nacin se procesi izvrsavaju i funkcionisu, vec sta procesi rade.

    Ako imas Microsoft Visio (do kojeg je najlakse doci), mozes jednostavno nacrtati dijagram kakav si postavio u prilogu. U protivnom, nabavi jedan od programa koje je TUX pomenuo u svom prethodnom (odlicnom!!!) postu.
    Nisam rekla da definise rad aplikacije (bar ne da ja znam?), samo sam covjeku objasnila da shvati sta ce njemu biti use-case, jer znam da mu je sad tesko i pored dobre teorijske podloge prepoznati sta je sta na konkretnom zadatku.

  10. #10
    Join Date
    May 2004
    Posts
    31
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vele_PG
    Jel moze ovako da se nacrta Use Case dijagram?

    Moze,samo use-case imenuj imperativom uvijek, tj "Rasporedjivanje prozora" zamijeni sa "Rasporedi prozore", a "Podesavanje velicine slike" sa "Podesi velicinu slike","Kvadrat" sa "Nacrtaj kvadrat" itd...
    Glagolskim imenicama ces nazivati realizaciju use-case-a.
    Npr "logovanje","registrovanje",...

    Kad to zavrsis i use-case i realizaciju use case-a opisi dijagramom klasa i bar jos jednim od dijagrama sekvenci, aktivnosti ili kolaboracije.
    Kad pravis klasni dijagram za use-case, trebaju ti klase na apstraktnom nivou, nezavisno od implementacije, dok kod realizacije use-case-a sluzis se konkretnom implementacijom (npr JFrame u javi)

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Oprosti mi zavodnice, nisam mislio nista lose. Ti si u pravu: UML je u sustini ogroman set pravila i mora se uciti na primjerima. Objasnjavanje jezika UML na ovom forumu i temi bi bilo i pored sve dobre volje nemoguce.

    Vele_PG - hard disk ne mozes predstaviti interfejsom tipa "akter" (coveculjkom). Ovo sto si ti nacrtao predstavlja kombinaciju Use Case dijagrama i SSA (strukturne sistemske analize). u Use Case dijagramima nema skladista podataka, a u SSA nema generalizacija (veza sa praznim strelicama itd.).

    Najbolje svedi sve na procese (elipse) i aktere (covjeculjke) i hard disk predstavi simbolom pravougaonika koji ima samo gornji i donji border (skladiste podataka iz SSA). Ali to ako uopste imas potrebu za vizualizacijom skladista podataka (mislim da nema potrebe).

  12. #12
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vele:
    a) nema smisla iz mnogo razloga jer sve se snima na hard disc i slika i korisnik i operacije nad slikom gledano iz tog ugla, a to i nije uopshte bitno za use case(dijagram sluchajeva korishcenja).
    b) Nema u use case-u zavisnost. Veza zavisnosti je kod dijagrama klasa, ono shto joj je slichno u use case je veza ukljuchuje(include). Ono shto si ti nacrtao je generalizacija. Kako bi pravilno trebala da stoji zavisi od toga kako je radjen tvoj softwear. Ono shto kaze tvoj dijagram je da je sluchaj korishcenja nacrtaj objekat podredjeni i da sadrzi sve atribute, sekvence, tachke proshirenja .. sve shto sadrze i ovi koji su nadredjeni .. kocka, elipsa (od kojih su osobine nasledjene u zargonu klasa), sa mogucnoshcu proshirenja funkcionalnosti.
    c) ono dje si ti najvishe pogrijeshio je da se ne pravi program pa dijagram, vec je program posledica dijagrama. Ti radish unazad. To je josh komplikovanije.

    Vele, knjigu ponovo u shake nema ti druge.
    Ko vidi drvece u vodi, taj vidi i ribe na grani

  13. #13
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vele:
    a) nema smisla iz mnogo razloga jer sve se snima na hard disc i slika i korisnik i operacije nad slikom gledano iz tog ugla, a to i nije uopshte bitno za use case(dijagram sluchajeva korishcenja).
    b) Nema u use case-u zavisnost. Veza zavisnosti je kod dijagrama klasa, ono shto joj je slichno u use case je veza ukljuchuje(include). Ono shto si ti nacrtao je generalizacija. Kako bi pravilno trebala da stoji zavisi od toga kako je radjen tvoj softwear. Ono shto kaze tvoj dijagram je da je sluchaj korishcenja nacrtaj objekat podredjeni i da sadrzi sve atribute, sekvence, tachke proshirenja .. sve shto sadrze i ovi koji su nadredjeni .. kocka, elipsa (od kojih su osobine nasledjene u zargonu klasa), sa mogucnoshcu proshirenja funkcionalnosti.
    c) ono dje si ti najvishe pogrijeshio je da se ne pravi program pa dijagram, vec je program posledica dijagrama. Ti radish unazad.
    Vele, knjigu ponovo u shake nema ti druge.
    Ko vidi drvece u vodi, taj vidi i ribe na grani

  14. #14
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo da ja komplikovanjije, nisam htio da te obeshrabrujem, al kasnim...:mad: Nije ni da je komplikovanije nego sad dodatno morash da se i svome gotovom softwearu prilagodjavash.
    Ko vidi drvece u vodi, taj vidi i ribe na grani

  15. #15
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Izvinjavam se za izjavu da nema veze zavisnosti... U knjizi po kojoj ja uchim Dushan Surla i Ivan Stanojevic zaista se i ne pominje, ali sam malo pregledao stranu literaturu u kojoj kaze da i veza ukljuchuje(include) i veza proshiruje(extend), spadaju pod vezom zavisnosti sa raznim stereotipom. Eto. Treba chitat iz vishe knjiga Pozdrav
    Ko vidi drvece u vodi, taj vidi i ribe na grani

  16. #16
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Michigan, USA
    Posts
    509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    da ti ovdje ne bi mi duzhili i maglu prodavali, evo ovaj link:

    http://uml.tutorials.trireme.com/

    sa primjerima.. krajnje simpaticno i prilicno jednostavno (s obzirom na teoretsku zavrzlamu oko UML-a)

  17. #17
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    603
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jos jednu molbu na kraju. Citajuci knjigu, raznorazna uputstva na netu i prateci vashe savjete, nacrtao sam Use Case, Activity i Class dijagrame. E sad, kako mi je to dio projektnog zadatka za jedan ispit, interesuje me:
    Prva molba pod a) Jesu li ta tri dijagrama dovoljna?
    Prva molba pod b) Da li bi neko od vas bio raspolozen da mu na email poshaljem ta tri dijagrama i program, pa da vidi da li je to dobro uradjeno?

    U sushtini, poshto ModelMaker dolazi uz Delphi, podrzava reverzni izenjering za njega, tako da se klasni dijagram crta uz pomoc charobnjaka. Ono shto mene interesuje jesu prevashodno dijagram korisnichkih funkcija i aktivnosti.
    Unaprijed zahvalan

  18. #18
    Join Date
    May 2004
    Posts
    31
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Djoks

    TUX,mislim da mu je lakse ako jedan projekat uradi reverzno (program pa dijagram)da bi imao sliku o cemu se zapravo radi i za sta to sluzi uml, da bi posle znao u kom pravcu da razmislja.

  19. #19
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vele, moze i reverzno, mada i dalje tvrdim da je najbolje uporedo. Ja sam raspolozen da pogledam ali tu postoje 2 problema. Chak i da imam taj modeler delphijev, ja i dalje ne znam kako izleda tvoj program u odnosu na koji ti crtash dijagrame. Tu sve mora da se slaze. Chak i da imam Izvrshni program, dijagram klasa mora da je isti sa klasama koje ti koristish u delphiju. To je najbitnije. Ako si to poslozio isto sa programom, nema frke zavrshio si najbitniji dio posla. Ako si nedje u Use case neshto profusherisa, nije ni toliko bitno.

    Zavodnice, najbolje je uporedo. Nacrtash i odma vidish shto si napravio.

    Amerikanac, ako si neki trgovac ok, ja nisam primijetio da odje neko neshto prodaje. Mislim suvishni su ti komentari. Ovakvih tutorijala imam i ja pun .. da se ne izrazim jer ima i djevojaka. Jesi li pitao chovjeka mozda kako stoji sa engleskim?
    Ko vidi drvece u vodi, taj vidi i ribe na grani

  20. #20
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    603
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a) sa engleskim stojim veoma dobro
    b) chitao sam chak i taj tutorial
    c) dijagrami su mi u JPG formatu
    d) ne sumnjam da je dijagram klasa ok, to mi je jasno od samog pochetka, a i tu nema neke velike filozofije
    e) interesuje me najvishe da li UseCase i Acitivty dijagrami odgovaraju onome shto radi program i da li je to, onako, otprilike, dovoljno za jedan ispit na magistarskim studijima

  21. #21
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Konsultuj asistenta. Meni trebaju 4 od kojih je dijagram klasa i use case obavezan. Vishe dijagrama - veca ocjena. Ako budesh morao da dodajesh mozda ti je najlakshe dijagram objekata ili sekvenci.
    Ko vidi drvece u vodi, taj vidi i ribe na grani

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    HR, BIH, CG, GRCKA
    Posts
    758
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prijatelju gornja slika ti je za flow ili sequence diagram, nikako usecase...

    Prijce ti biti activity diagram za usera nego use case... U svakom slucaju nepotpun je da bi se mogao svrstati i u jedan od datih...
    U svakoj zeni lezi djavo. Ili ga ubijes radjanjem, ili poslom, ili i jednim i drugim.

  23. #23
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cazas_plavooki
    Prijatelju gornja slika ti je za flow ili sequence diagram, nikako usecase...

    Prijce ti biti activity diagram za usera nego use case... U svakom slucaju nepotpun je da bi se mogao svrstati i u jedan od datih...
    Ne ne, Cazas grijeshish. Nema ona slika veze sa dijagramom sekvenci... Na dijagramu sekvenci je prikazan neki tok kontrole prema vremenu izvrshavanja operacija. Iz gornjeg dijagrama ti ne mozesh zakljuchit koja se operacija prva izvrshava, koja druga i koliko traju, i pritom u dijagramu sekvenci nemash veze izmedju objekata, gore je asocijacija i generalizacija ochita.
    Ko vidi drvece u vodi, taj vidi i ribe na grani

  24. #24
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    603
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo kako sada izgledaju UseCase i Acitivity dijagrami.... ima li kakvih komentara?

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    HR, BIH, CG, GRCKA
    Posts
    758
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Gornji diagram nije za nista, ali ono sto je on stavio u boxove use casea sluzi za odredjivanje flow controla i sequence diagrama, ne kazem da je ono sequence diagram.
    Otprilike ovako treba da ti izgleda use case diagram. Razlika je sto je tvoj, opsiran, tipa otvori zatvor program, usecase treba da koristi glavne odrednice korisnika u smislu da razvrstas korisnicke kategorije.
    Activity je ja mislim ok.
    Last edited by Cazas_plavooki; 16-06-06 at 09:32.
    U svakoj zeni lezi djavo. Ili ga ubijes radjanjem, ili poslom, ili i jednim i drugim.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •