View Poll Results: Da li bi donirali organe?

Voters
51. You may not vote on this poll
  • Da donirao/la bih organe i potpisacu donorsku karticu.

    27 52.94%
  • Ne, ne bih donirao svoje organe i potpisacu izjavu da to odbijam.

    15 29.41%
  • Ne znam, neka moja porodica odluči o tome kada dođe do toga.

    2 3.92%
  • Nisam siguran/na.

    7 13.73%
Page 1 of 10 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 226

Thread: Donacija organa - imamo li izbora?

  1. #1
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,426
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    874
    Thanked in
    519 Posts

    Default Donacija organa - imamo li izbora?

    Uskoro će biti usvojen zakon iz ove oblasti koji predviđa ‚‚pretpostavljenu saglasnost‚‚.... evo i detaljno http://www.cdm.me/drustvo/crna-gora/...enu-saglasnost

    Pretpostavljena saglasnost zapravo znači da nakon što bi se procijenilo da vam nema spasa, mogu vam se uzeti organi uz pretpostavku da ste saglasni sa time, tj. da niste podnijeli za života zvaničnu izjavu kod izabranog doktora da po smrti ne želite da donirate organe.

    Biće predviđeno zakonom da i pored dozvole za donacijom preminulog ili nepostojanja izjave da ne želi donaciju presudnu odluku donosi najbliži srodnik preminulog koji može zaustaviti pretpostavljenu saglasnost, pisanu saglasnost ali ne može osporiti pisanu izjavupreminulog koji to odbija.

    Ovdje se stvara polemika u dva pravca.

    1. Ako ne želimo donaciju:

    Koliko će ljudi otići da podnese takvu izjavu i na taj način spriječi donaciju ako to ne želi?
    Koliko će ljudi biti javno inforimasno o okolnostima ovvg zakona i steći saznanje da treba da podnese takvu izjavu?
    Šta ako ne potpišemo pismenu izjavu da to ne želimo, a nemamo bližeg srodnika koji bi to u naše ime odbio?

    2. Ako želimo donaciju:
    Zašto se uvodi pravilo da i pored saglasnosti najbliži rođak može da spriječi donaciju iz nekog svog razloga (vjera, vjerovanje, stav, princip itd...) ?
    Šta ako ne potpišemo pismenu izjavu da to želimo, a nemamo bližeg srodnika koji bi to u naše ime odobrio?
    Ko nam garantuje da će se za naš život jednako boriti doktori ako znaju da smo donirali organe jer sa našim organima u teoriji mogu spasiti nekoliko života?
    Kako da znamo da doktora ne potplati neki milioner da mu prvom prilikom obezbijedi organ, i npr iako ima nade da preživim on kaže ovaj je gotov, gasi dugme vadi organe?

    Jesmo li mi kao društvo spremni za ovakvo nešto?

    Podijelite svoje mišljenje i glasajte u anketi.
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  2. #2
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,828
    Thanks Thanks Given 
    1,662
    Thanks Thanks Received 
    2,055
    Thanked in
    847 Posts

    Default

    Mene je strah zloupotrebe kao i kod svakog zakona. Ovaj zakon od CG potencijalno pravi farmu organa pogotovu ako se ukljucimo u ove evropske tokove. Mozda gledam previse filmova ali volio bih da sve ostane na onom tradicionalnom dobrovoljnom davanju svega pa i organa.

    Sent from my GSXR1000 @299
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  3. #3
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    5,809
    Thanks Thanks Given 
    195
    Thanks Thanks Received 
    460
    Thanked in
    242 Posts

    Default

    Kad krepucnem neka uzmu to sto valja vala posa veliki

  4. #4
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    8,529
    Thanks Thanks Given 
    131
    Thanks Thanks Received 
    483
    Thanked in
    218 Posts

    Default

    Ovo sa "pretpostavljenom" saglasnoscu je nametnuto i usiljeno. Zasto neko da pretpostavlja u ime nekog...

    Zasto se ne pretpostavlja da osoba ne zeli da donira organe, nego da zeli...?

    Ne zelim ni da razmisljam o zloupotrebama, a nije daleko ni ta teza slobodno..
    "LIFE IS ABOUT PASSIONS. THANK YOU FOR SHARING MINE." - Michael Schumacher



  5. #5
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,426
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    874
    Thanked in
    519 Posts

    Default

    Znamo da su nasi doktori osjetljivi na pare, tako da nesto ja licno se ne bih igrao sa tim da sjutra kad mozda postoje realne sanse da prezivim da neki doktorcic kaze gasiiii sto bi vlado rekao....
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  6. #6
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    8,529
    Thanks Thanks Given 
    131
    Thanks Thanks Received 
    483
    Thanked in
    218 Posts

    Default

    Hahaha, zanimljivo poredjenje
    "LIFE IS ABOUT PASSIONS. THANK YOU FOR SHARING MINE." - Michael Schumacher



  7. #7
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Nisam protiv doniranja.Razmišljam samo o tome da neko sticajem okolnosti meni spasi život tako što mi je donirao srce.Mislim da bih se osjećala da zajedno sa mnom živi i ta osoba jer to srce ne bih doživljavala kao samo organ,i vjerovatno bih se potrudila da čitav život te osobe upoznam.A loš bi trip bio da je srce nekog djubreta od čovjeka,ubice,silovatelja... Inače sam se isplakala kao kiša na kraju filma Seven pounds...



    "Tiha voda brijeg roni..."

  8. #8
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,043
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,546
    Thanked in
    3,118 Posts

    Default

    dajem sve što se iskoristiti može samo mi srce spalite, jer bi taj na jade bio.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  9. #9
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    Znamo da su nasi doktori osjetljivi na pare, tako da nesto ja licno se ne bih igrao sa tim da sjutra kad mozda postoje realne sanse da prezivim da neki doktorcic kaze gasiiii sto bi vlado rekao....
    Ili ovo- Crna Gora je mala, prospe se prica za nekoga da je zavjestao organe, to dodje do usiju nekog ko je na listi cekanja i namjesti mu igru...

    Poznajem osobu koja je na dijalizu... relativno mladja osoba... dok mu se nije desilo to.sto mu se desilo nijesam imao pojam sto je dijaliza- mislio sam da je to neka terapija koju podjes i primis par puta nedjeljno, nesto slicno infuziji... i da na to mozes da zivis 100 godina...
    E pa ne mozes... 3 x nedjeljno po pola dana, masina ti izvlaci i preciscava krv... prosjek zivota na dijalizi je nezahvalno prognozirati, dosta stvari na to utice- par godina, desetak, nebitno... ali to ti je smrtna presuda, jedino te transplantacija moze spasiti...
    i onda covjek pocne da razmislja o donaciji organa... citao sam da je broj dobora u Cg smijesno mali... cak i medju medicinskim radnicima... mozda ima i razloga za to...
    palo mi je na pamet da podjem i potpisem tu karticu, no sto znam, da sto ne doslutim...
    mozda to i urasim, sto znam, svi mi pricaju da sam fukara pa da ih demantujem....
    Last edited by karamazov; 26-06-16 at 15:27.

  10. #10
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    stvarno mi je mali posao kad umrem... ako išta valja neka nekome bude od koristi....ono što mi se ne dopada NIKAKO je upravo to da ako sam ja potpisala donorsku katicu i za života željela da doniram organe nakon smrti, neko od rodbine može to da stopira! Zašto? Koji moj onda imam karticu i potpisujem je!!!
    Ja sam recimo dovoljno korektna da bih nakon smrti bilo koga od mojih bližnjih poštovala njegovu želju oko bilo čega posije smrti, zanemarivši lične afinitete i želje i predrasude!
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  11. #11
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,343
    Thanks Thanks Given 
    517
    Thanks Thanks Received 
    551
    Thanked in
    369 Posts

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,471
    Thanks Thanks Given 
    3,826
    Thanks Thanks Received 
    3,066
    Thanked in
    1,302 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    stvarno mi je mali posao kad umrem... ako išta valja neka nekome bude od koristi....ono što mi se ne dopada NIKAKO je upravo to da ako sam ja potpisala donorsku katicu i za života željela da doniram organe nakon smrti, neko od rodbine može to da stopira! Zašto? Koji moj onda imam karticu i potpisujem je!!!
    Ja sam recimo dovoljno korektna da bih nakon smrti bilo koga od mojih bližnjih poštovala njegovu želju oko bilo čega posije smrti, zanemarivši lične afinitete i želje i predrasude!
    Potpuno se slazem i dijelim ovaj stav... Bez obzira na sve prednosti, ipak je mozda trebalo ostaviti odredbu da ko zeli da bude donor, ode i potpise, a ne da idu ovni koji to ne zele... A apsurdno je da porodica posthumno moze moju zelju da anulira...
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  13. #13
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    2,014
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "Međutim, Zakon predviđa i da se organi umrlog, koji je po automatizmu donor, mogu uzeti isključivo uz saglasnost porodice. "

    Kako ce porodica znati jesu li oni uzimali ili ne ? Gdje da potpisem ovo za citavu familiju da nam ne uzimaju organe ?


    Kako je ovo nametnuto pa ima li dje. Ko ce kontaktirati porodicu, sto ako mogu doci do kontakta ? Sto onda ? Uzimaju se organi, kakve gluposti.
    Evo procitah treba se poci kod izabranog doktora. Kako da ja znam oce li ovaj moj izabrani doktor kontaktirati ministarstvo ? Ja licno znam koliko je on lijen, a i uopste doktori po CG.
    Los zakon, i ako umrem, necu da spasavam zivot nekom trulom politicaru ili kriminalcu. Plasim se da cemo dati saglasnost da necemo da doniramo organe i da ce nam ih na kraju opet uzeti.
    Ali ne mogu da vjerujem da nam ovo namecu umjesto da donesu zakon ako hocemo da budemo donori da damo izjavu. Ovako su otvorili pandorinu kutiju sto se tice trgovine organima u CG.


    Dakle, umjesto da recimo 6000 hiljada ljudi ili da budem realniji 600 ljudi podju i napisu tu izjavu da ce biti donori, sada moraju 600.000 ljudi poci i da napisu izjavu da nece biti, a hoce kako da ne. Polovina njih nece, i ova prica da ce kontaktirati bliske je tako losa. Chush, koliko ce oni imati vremena da uzmu taj organ prije nego sto i sam organ otkaze, sta ako ne mogu doci do bliske rodbine ? Onda uzmi organ i nikome nista.
    Last edited by siraj; 28-06-16 at 15:38.

  14. #14
    Join Date
    Jun 2015
    Location
    Nikšić
    Posts
    230
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Jedna je stvar kada bih bio siguran da neće biti zloupotreba - vjerovatno bih potpisao.Medjutim dobro znam u kakvom društvu živimo!!! NE NEDAM!
    Dosta puta sam davao krv, pa imam pravo da kažem : LAŽNI HUMANISTI, počnite od toga što ćete dati krv - od toga se ne umire, niti će vam faliti neki dio.
    Ali ovi koji nas preko medija udaviše kako treba biti human, NIŠTA LIČNO NISU URADILI za druge ljude!
    Koliko je ljudi umrlo posle saobraćajne nesreće jer su se doktori skanjali ko će da preuzme pacijenta? Dje im je tada bila humanost? Koliko ljudi nema novca za osnovne ljekove,
    a većinu ljudi je baš briga za to!
    Zašto neki ljudi nemaju novca ni za hranu, a kamoli za zubara a drugi mogu da kupe npr. novi bubreg. Da li mi ostali služimo bogatašima (većinom lupežima) za rezervne dijelove???
    SIGURAN SAM da će ti organi biti korišteni da se spasi neki lupež, a ne neki siromah. Ne daj bože da zafali koji dio, potomku našeg "Turkmenbašija" , ja ne bih smio svratiti do doma zdravlja ni za vakcinu.....to je moje mišljenje o našem MORALU i našim doktorima, sudijama, milicajcima, činovnicima......
    Po mom mišljenju ovo je samo korak do otimanja ljudi i ubijanja radi vadjenja organa....Skoro sve su prodali, samo još nas da prodaju na komade!!!
    Niko nema pravo da umjesto mene "pretpostavlja"....i da ne daj Bože nekom mom rodjaku izvade neki organ.....našao bih i ja odgovornog, da utvrdim ima li on koji organ viška!
    Nevjerujem ništa lupežima....ako su humanisti neka pohvataju dilere što truju i tiho ubijaju našu omladinu.....lažu da ne mogu - pogledajte po svojim kvartovima ko stalno "visi" na istom ćošku. Pogledajte sa kojim uglednim(kontroverznim) biznismenima se povremeno sastaju....pogledajte ko nidje ne radi a pliva u novcu! Bogate se na ogromnom broju uništenih života.....to je za nas mnogo veći problem.
    Ne mislim da je to karakteristika samo našog prostora. Gori licemeri su zapadnjaci.....i njima su puna usta humanizma - DONIRAJTE. Ali neće da ulažu u zajedničko zdravstveno osiguranje! Farmaceutske kuće zaradjuju milijarde eura/ dolara godišnje......mislite da ih je briga imate li novca za njihov lijek......da ih je briga da li lijek više šteti nego što pomaže?
    Po mom mišljenju doniranje ima smisla jedino u slučaju da su rodjaci sigurni da tu više nema pomoći.....nikako ne treba dozvoliti strancu do odlučije "HITNO VADI" .....što nisu ne bilo primjenjeno Mihailu Šumaheru izvadili organe, nego ga drže na aparatima....da je siromah, davno bi on "DONIRAO"!!! Neće biti toga doktora što će smjeti da izvadi koji organ članu prve familije ili članu koje uspješne "kontroverzne" porodice....ne dragi moji sugradjani...ovaj zakon se odnosi SAMO NA VAŠE ORGANE!!!

  15. #15
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,343
    Thanks Thanks Given 
    517
    Thanks Thanks Received 
    551
    Thanked in
    369 Posts

    Default

    Kao što reče Kami, NE jer znam u kakvoj državi živim.

  16. #16
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    2,014
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zna li ko da mi odgovori na ovo pitanje.

    Napisem izvjavu da necu da mi uzimaju organe, dje ta izjava ide(ako uopste stigne tamo dje treba i kako da znam je li doktor to poslao dje treba ; pretpostavljam u ministarstvo zdravlja) , kako ce ti doktori doci do te izjave da bi znali jesam li ili nisam saglasan sa time ? Moze li se ta izjava "izgubiti" / "izbrisati" ?? Ko ce odrzavati tu bazu/izjave ?

    Sto je sa ljudima kojima, recimo, religija ne dozvoljava ovo ?


    Dodje stranac, ima udes i nema mu spada, ode on, kako ce oni odlucivati oce li mu uzeti organe ili ne ? Kako ce doci do kontakta porodice ? Sto je sa beskucnicima ? Sto je sa starijim ljudima koji nemaju ni maceta ni kuceta ?

    Znamo kakvi su nam lopovi na svim mjestima. Ovdje ne postoji jedna osoba koja bi se suprostavila ovim lopovima, omevo ovaj "zvizdac" ostade bez posla, niko da je zastiti i to je surova istina.
    Last edited by siraj; 28-06-16 at 15:54.

  17. #17
    Join Date
    Jun 2015
    Location
    Nikšić
    Posts
    230
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Potpuno se slažem sa Siraj-om.....ovo je LEGALIZACIJA TRGOVINE ORGANIMA!!! A moguće i poziv na ubistvo....

  18. #18
    Join Date
    Jun 2015
    Location
    Nikšić
    Posts
    230
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Siraj...već si dao odgovor....koga briga za izjavu - ona se lako "zagubi"......hitno je - VADI!

  19. #19
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    2,014
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Naravno da cu je izvaditi i za sebe i za porodicu. Kao sto rekoh, otvorili su pandorinu kutiju, i to nece samo nasi politicari i kriminalci da ovo iskoriste, vec ce nam bijeli truli svijet dolaziti ovamo za te organe, i konacno cemo postati monte karlo, konacno cemo nesto da izvozimo i da budemo dobri u tome.


    Sto se tice humanista, sama cinjenica da su tek oko 300 gradjana dosad potpisalo tu donorsku karticu govori o tome koliko humanista imamo u CG, a i ne krivim ih jer i oni koji bi donirali znaju da postoji velika sansa da ce to da zloupotrebe.
    Last edited by siraj; 28-06-16 at 16:02.

  20. #20
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,828
    Thanks Thanks Given 
    1,662
    Thanks Thanks Received 
    2,055
    Thanked in
    847 Posts

    Default

    Staviti na ulasku u pojedine gradove znakove organa koji su tu najbolji za uzeti. Ono kad ulazite u vinogradarsko podrucje i slika grozdja. Npr. na ulasku u Zabljak iz tunjela Ivica tabla sa zdravim plucnim krilima. Pljevlja su na zalost i ovaj put gubitnici tranzicije.

    Sent from my GSXR1000 @299
    Last edited by Caesar; 28-06-16 at 17:04.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  21. #21
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,457
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,160
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Ti organi što ovi naši stručnjaci budu vadili neće valjati ni za roštilj, a ne da se nekome ugrade,to nam jedino može biti spas.

  22. #22
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kami View Post
    ovo je LEGALIZACIJA TRGOVINE ORGANIMA!!! A moguće i poziv na ubistvo....

    Ima ljudi koji su na sve spremni.Tako da se slažem da bi postojala i mračna strana potpisa.



    "Tiha voda brijeg roni..."

  23. #23
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,018
    Thanks Thanks Given 
    45
    Thanks Thanks Received 
    46
    Thanked in
    39 Posts

    Default

    Uh...

    Kada sam procitao ovo da je usvojen zakon, prvo sto sam pomislio bilo je "A NE VALAAAAAAA, PA DA NAPLACUJU MOJE ORGANE TAMO NEKOME".
    Sta, treba KBC/Kodra da zaradjuje na mojim organima, tako sto ce da naplacuje nekome transplatacije ili nesto slicno? No noooooo.

    Sa druge strane, citam ove redove, i spomenuo neko dijalizu. Da je srece pa da se taj momak izlijeci tako sto ce dobiti bubrege od nekoga ko je bio human, i vjerovao funkcionalnom sistemu. I ja licno da mi se desi tako nesto, prvo bih kleo drzavu jer ne moze da mi obezbijedi nesto sto nazalost svakim danom sve vise i vise ima na "lageru" (uh, ovo je bio bas odvratan izraz).

    Ali sam malo skeptican da ne bude previse ovih "aj prebači me na tu listu malo visočije", stavljajuci koju stotinu (ili hiljadu, jer kada je najteze onda te ne zanima koliko sta kosta) doktoru/sestri u dzep. Tako da cu ja dobro razmisliti, dokle god nas narod cak i za rutinsku operaciju ide sa flasom/kovertom, jer "to tako treba" i "nece me nikada operisati ako mu ne dam ovo".

    Inace u zivotu nisam pesimista niti pobornik teorija zavjere i slicno, ali oko ovoga sam se bas zapitao.
    Last edited by djiha; 28-06-16 at 17:15.

  24. #24
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Niksic
    Posts
    3,246
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I meni ovaj zakon smrdi na kilometar. E sad, ko ne dijeli moje misljenje, ima 1001 argumet da mi kaze da nisam u pravu, al jbg, meni i dalje smrdi
    K'o i uvijek gas do daske (necu urbano, ja sam ljakse)

  25. #25
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,444
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default

    To sam čekao.

    Sad mogu da ubijam ljude i trgujem organima.
    Buhahahaha


    Kami, ti si prvi na listi..... donora.
    Last edited by ASC; 28-06-16 at 23:24.

Page 1 of 10 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. stampaci ljudskih organa
    By svastapg in forum Nauka generalno
    Replies: 2
    Last Post: 24-05-14, 18:29
  2. printanje organa
    By funestis in forum Medicina
    Replies: 0
    Last Post: 01-12-12, 15:51
  3. Zavještanje organa
    By Mojsije in forum Sve i svašta
    Replies: 63
    Last Post: 11-10-09, 01:19
  4. Darovanje organa
    By Sova in forum Sve i svašta
    Replies: 37
    Last Post: 12-10-04, 20:26

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •