Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 77

Thread: Crnogorska vojska

  1. #1
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default Crnogorska vojska

    eto je Pre$ednik dao izjavu juche kako ce uskoro biti poznato ko ce biti nachelnik generalshtaba, kao i nachin na koji ce sve biti organizovano (generalshtab, savjet bezbijednosti i ministarstvo).

    pa bih vas zamolio da napravimo odje jednu analizu s tri osnovna pitanja:
    1) ministar odbrane?
    2) nachelnik generalstaba?
    3) ljudi iz struke koji (sigurno) nece uchestvovati u radu tri gore pomenuta organa

    isto tako bih vas zamolio da batalite prichu o porodicama kandidata nego da se priloze argumenti vezani za njihov prethodni profesionalni aranzaman/e i struchne kvalifikacije...

    ja cu samo za pochetak bachit par imena od kojih su neka vec pomenuta na drugim topicima: Marash, Jokic, Lakchevic, Grahovac, Martinovic

  2. #2
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Baci vojsku, djaoli je popili.

  3. #3
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    bih ja rado, al s ovom masom birokrata koji se vracaju iz bg ne bih nishta ostavljao bez kontrole. zamisli sad da nam se uvale foteljashi iz bg na kljuchne funkcije u vojsci... a nije da nece trazit udomljenje sad kad se vrnu...

  4. #4
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Crna Gora ponovo !
    Posts
    1,053
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sto je frka tolika oko vojske ? Ja je odlagah 9 godina i evo sa 27 napokon necu morati ni da idem u nju Sto se tice tih Jokica i Grahovca... samo da su zdra'o
    Last edited by ^the books of knjige^; 04-06-06 at 08:41.
    Liberal !

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,091
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Siguran sam da imamo mladih skolovanih oficira koji vojsku dozivljavaju pragmaticno i van ideologije. Treba im pruziti sansu da naprave savremenu, ne glomaznu, odbrambenu snagu, u kombinaciji sa milicijom, a koja ce biti nevidljiva u miru a za ne daj boze, oslanjati se i na neke mehanizme mobilizacije, ne bilo primijenjeno... Tu ove stare ne treba petljati, izuzev Jokica koji je jos uvijek mladji gospodin...

  6. #6
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bavaria, Germany
    Posts
    266
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dobro bi bilo u narednom periodu da se vojska reformiše, obustavi redovno služenje vojske, formira profesionalna vojska pri Ministarstvu odbrane, redukuje broj vojnih lica sa današnjeg iznosa a izmedjuostalog i time rastereti budhzhet predvidjen za vojsku u nekoj mjeri.

  7. #7
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa tako će i biti koliko sam ja shvatila... ma profesionalna vosjka je zakon, jer znas da su tu zato što to žele, ne da otaljavaju posao.

    slažem se sa forumenom
    Kako Vaša bolest ?

  8. #8
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako smo pametni-jednu brigadu (manju, od 3.000 ljudi) komandosa, u kojoj bi za dobre pare udomili ove kriminalce-pocetnike (10-26 g.), pa da ih po metodu Legije stranaca obucavaju(da bude svaki obucen kao pripadnik antiteroristicke jedinice) ...samo pjesadija,sa Stinerima za protivavionsko djelovanje,....PA OGLASIT DA SMO SAMO ZA BORBU PROTIV TERORIZMA, a ne za funkciju stajace vojske....pa i da podju par mjeseci, placeno, u neku od akcija, da se opravda n jihova odbrana nasih granica i dokaze da smo vjerni saveznik ???
    No Grahovac (uobrazeni tip, ali sa razlogom) veli da ne treba vojska, a zna on valjda odgovor na pitanje MOZE LI NAM PROC TA OPCIJA?Jer mi trazimo da budemo u Partnerstvu za mir....a onda vrlo vjerovatno da moramo dati doprinos ondje gdje mozemo;u tom slicaju da mora-pjesadija-komandosi , kako sam gore napisao.
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dam Neck,Virginia
    Posts
    6,716
    Thanks Thanks Given 
    478
    Thanks Thanks Received 
    857
    Thanked in
    326 Posts

    Default

    Pomenuti su svi ok,samo Marash u zetu da radi oko paprika,dosta je ucinio.....
    ↯↯Dodje li ti nekad da skocis sa mosta,da li je i tebi nekad svega dosta↯↯

  10. #10
    Join Date
    May 2006
    Posts
    330
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bice ovdje kao i sve u CG. Ako budu odredjivali ljudi iz politike, a ne struke, pisi propalo se. Pogldedajte recimo sta zna o ovome predsjednik parlamentarnog odbora za bezbjednost g. Kujovic. Nista!
    Nama trebaju civuili koji proznaju probleme odbrane i bezbjednosti. A vrlo ih je malo.
    od ovih u startu pobrojanih jedino Jokica cijenim. Ove ostale ne bih komentarisao.
    br

  11. #11
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    razlog zbog kojeg sam predlozio raspravu na ovu temu se posljednjih dana pokazao kao prilichno opravdan. naime, jako mi je smetalo shto se javnost, tj. mediji u prvom redu jako malo i slabo bave analizom buducnosti crnogorske vojske. nekoliko je aspekata zbog kojih mislim da ovakav odnos nije dobar.

    prvo, u crnoj gori ce se s vojskom u stvari konstituisati nova osovina moci. iako ce naravno vecina odluka biti doneshena na politichkom nivou, neminovno je da ce se formirati odredjene strukture koje bi mogle narushiti postojecu ravnotezu u relacijama moci. na primjer, ljudi koji ce se vratiti iz beograda, a koji su uchestvovali u radu zajednicke administracije bi mogli imati odredjene pretenzije na neka od novih mjesta. dalje, penzionisani generali koji su igrali odredjenu ulogu u proteklim godinama, narochito u periodu '97-'00 svakako ce rachunati na neke od pozicija.

    uz to, velike razlike u konceptima koji se predlazu za uredjenje crnogorske vojske u mnogome ce odrediti odnose moci u narednom periodu. u tekstu Petra Komnenica objavljenom u posljednjem izdanju monitora ugrubo je predstavljeno nekoliko strana ove priche. prvo, ono shto je svima vec jasno je da ce vojska biti profesionalna i sa znachajno manjim brojem zaposlenih nego do sad. drugo, izjava Borislava Lalevica, nachelnika Uprave za Odbranu, pominje 'nacionalnu strukturu' koja bi oslikavala 'gradjanski karakter crne gore' (mislim da ce ovo biti vrlo znachajna odrednica). trece, nezvanichna cifra koja se najcheshce pominje je 2400 pripadnika.
    ono shto mene vrlo intrigira je zapravo model koji predlaze Grahovac- oko 700 vojnika, dobra plata, pristojna oprema i vrhunski trening. najzanimljiviji aspekti su naravno 1)dobra plata, koja bi privukla veliki broj ljudi a u kombinaciji sa gore pomenutom 'nacionalnom strukturom' i crnogorskim mentalitetom mislim da nije teshko pretpostaviti kuda bi to vodilo; 2) pristojna oprema, koju naravno treba nabavit, tj. kupiti jer je mi nemamo (ko bi kontrolisao kupovinu, od koga bi se kupovalo i po kojoj cijeni su uvijek bila najzanimljivija pitanja...). svakako, odredjivanje standarda kao shto su ovi u mnogome je odredjeno ochekivanjima NATO-a i odrednicom da finansiranje vojske ne bi trebalo da prebachi 2-2,5% BNP-a.
    ipak, ovakav model zvuchi prilichno racionalno i zapravo lichi na pristojan plan (vis-a-vis forme).
    u dotichnom tekstu takodje se pominju mornarica i avijacija, tj. neke zamjene tipa helihopterska jedinica i obalska straza. mene ipak to brine mnogo manje od vojne obavjeshtajne sluzbe.
    obavjeshtajnu sluzbu naravno treba svaka ozbiljna vojska i drzava. kao shto smo imali prilike da iskusimo u posljednjih 50tak godina, obavjeshtajne sluzbe, kao centri moci, rasle su i razvijale se bez nekog pretjeranog uticaja spolja. i to nije toliko chudno, tj. prilichno je ochekivan proces. zbog toga je izuzetno vazno postaviti zdrave i sigurne osnove (po mogucstvu sa shto vishe mehanizama kontrole) kako te nove strukture moci (koje se po mom mishljenju neminovno moraju formirati) ne bi negativno uticale na reforme i pozitivne promjene crnnogorskog drushtva. ono shto svi ochekujemo u skoroj buducnosti je svakako reforma policije i njenih obavjeshtajnih sluzbi, shto je neophodno i da se zadovolje kriterijumi koje postavljaju inostrani partneri. opasnost koja vrijeba je svakako zamjena, tj. reforma policije i anb, dok bi se istovremeno formirale vojne sluzbe koje bi imale istu funkciju.
    naravno, u cijeloj ovoj prichi neophodno je zadrzati se na crnogorskim nacionalnim intresima, tj. uspjeshnoj odbrani od raznih uticaja sa strane. kao shto je najavljeno danas ( a prenio pcnen) ns je najavila da ce se boriti za smjenu vlasti i novi referendum. ukoliko se to sagleda zajedno sa pozivom sns-a za srpsku listu, jasno se vidi da se uplitanja nekih struktura iz srbije nijesu zavrshila proglashenjem nezavisnosti. stoga, svaka odgovorna politichka elita trazice nachin da takva mijeshanja drzi pod kontrolom i u najmanjoj mogucoj mjeri.
    takodje, gore-pomenuti nachelnik Uprave za Odbranu izjavio je danas da 's obzirom na struchne kadrove' koji su angazovani u Upravi i poslove koje su obavljali, ovo tijelo ce posluziti u nekom prelaznom periodu dok se ne konstituise ministarstvo odbrane. naravno postavlja se pitanje ko su ti 'strruchni kadrovi' i kakve su oni to poslove obavljali.
    i da zakljuchim ovaj vec predugachki post, intresantno bi bilo napravit neku anketu na ulicama crnogorskih gradova i provjeriti koliki je broj gradjana i u kojoj mjeri upoznat s imenom, a kamoli funkciom i biografijom ljudi koji su odje pomenuti kao potencijalni uchesnici procesa formiranja i razvoja crnogorske vojske. moja je procjena da bi rezultati bili porazavajuci, shto nikako ne bi valjalo za razvoj 'gradjanskog drushtva i pravne drzave' (uf kako mrzim ove floskule )

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Mislim da posebno treba obratiti paznju na nasu sklonost ka megalomaniji.

    Sama prica o Generalstabu je zabrinjavajuca sa finansijskog stanovista, jer, za svakog ko je upoznat sa brojem funkcija koje generlastab treba da obavlja i minimalnim brojem oficira i strucnjaka koji su za to potrebni - to je zastrasujuca pomisao.

    Jednostavno, kod nas ce se javiti gomila ljudi koji ce htjeti da budu generali, sefovi odsjeka, nacelnici uprava i slicno.

    Za vojsku od 1000 profesionalnih vojnika to bi bila tragedija. Dakle, uvijek treba imati na umu da komandant tih 1000 vojnika, formacijski, treba da bude major, eventualno potpukovnik. Ako, drzavnog dostojanstva radi, iznad njega treba da bude jedan general kao komandant vojske - to bi bio apsolutni maksimum broja generala i ekvivalentnih cinova i preko toga ne bi trebalo ici.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Old Bone
    Jer mi trazimo da budemo u Partnerstvu za mir....a onda vrlo vjerovatno da moramo dati doprinos ondje gdje mozemo; u tom slicaju da mora-pjesadija-komandosi , kako sam gore napisao.
    Partnerstvu za mir nije neka posebna obaveza drzave sto se tice vojske. Svajcarska je clanica, a sumnjam da su negdje angazovani, ako ne racunamo Vatikan.

  14. #14
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,139
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ... u koncepciji CG "vojske" (nadam se da će to ipak bit malo više specijalizovane policijske snage) postoje dva problema ... pitanje viška generala i čuvanja neba ... višak generala bi se moga lako riješiti penzionisanjem...

  15. #15
    Join Date
    May 2006
    Location
    Suverena
    Posts
    332
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Rekoh li vam ja na nekom od slicnih topica?

    Podgorica, (MINA) - Crnogorski predsjednik Filip Vujanović imenovao je dosadašnjeg komandanta Podgoričkog korpusa, Jovana Lakčevića za vršioca dužnosti načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore.

    Komandant Mornarice Dragan Samardžić obavljaće dužnost zamjenika načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore.

    Saopšteno je da je Vujanović unaprijedio Lakčevića u čin general-potpukovnika, a Samardžića u čin vice-admirala.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tetka
    ...
    Saopšteno je da je Vujanović unaprijedio Lakčevića u čin general-potpukovnika.
    Vec je pocelo... unapredjenje u two-star generala vojske koja treba da ima par hiljada vojnika. Ako mi zavrsimo sa manje od pet generala dobro ce biti.

  17. #17
    Join Date
    May 2006
    Location
    Suverena
    Posts
    332
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ
    Vec je pocelo... unapredjenje u two-star generala vojske koja treba da ima par hiljada vojnika. Ako mi zavrsimo sa manje od pet generala dobro ce biti.
    Sto je san svakog Crnogorca? Da ima cin u vojsci. Sto radi predsjednik? Ispunjava snove:-D

  18. #18
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    eto ti ga de

    Lakčevic imenovan za načelnika GŠCG
    Predsjednik Crne Gore Filip Vujanovic imenovao je danas general potpukovnika Jovana Lakčevića za nacelnika Generalštaba vojske Crne Gore.
    Za njegovog zamjenika, viceadmirala Dragana Samardžića, saopsteno je iz Kabinetapredsjednika Crne Gore. Funkciju načelnika Štaba u GSCG obavljace general major Dragan Milosavljević.
    ima li ko neshto vishe informacija?

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Tivat
    Posts
    2,768
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    sto ce nam vojska???

    nama samo treba jedna jedinica dobro obucenih, tehnicki pomognutih, placenih specijalaca. nikakva nam vojska ne treba bez grupica ''glumaca'' za ceremonijalnu gardu

  20. #20
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    E moj mihael kad sam ja to zborio ovuda prije JefeJenduma vecina se sprdala.
    Ja bih bas volio da vidim tu CG vojsku koja ce da odbrani pjesadijski napad Kine na CG recimo.
    Ali treba trosit nedje pare CG budzeta
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Normalno da su ti se sprdali jer dok bi ta kineska pjesadija dopjesacila do nas malo sto bi od nje ostalo

  22. #22
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    :lolblue::lolblue: Legendo
    Ahahahaha ako si normalan ja se pomamio hahaahahah
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  23. #23
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Chim dobiju chinove,
    odma ce zaboravit, shto treba da rade.
    Ja bi NJIMA nabavio bagere,
    da prave i asvaltiraju puteve po Crnij Gori, kupio lopata, motika, krampi, glijeto i chekic, pa neka kleshu kamen i zidju po cipan cijeli dan na 40 stepeni celdjusovih, pod punom bojnom opremom, na chelu sa GENERALIMA, dva dana mjesechno da spava kod SUPRUGE, ako leze kod KOMSHINKE da gubi jeda chin.

    Marasha bi zaduzio, da nosi vodu,
    ali ne onu sa CRVIMA od pola metra.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Vidi se da je Milovan dijete komunizma i zna da je one najteze puteve po Crnoj Gori uradila vojska, nego sta su ti skrivile te zene generala pa da samo dva puta mjesecno....

  25. #25
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Zbog one pjesme, ZENE VOLE OFICIRE.

    Budio sam te gospodje u dva poslije pola noci po Puli,
    da zovem muzeve na UZBUNU,
    a one onako razgolicene, kazu da je ce SUPRUG stici za dva dana, otisho da okopa loze, a ja moram stici na josh deset drugih adresa, sve od treceg do petoga sprata.

    TO SU MOJE TRAUME IZ VOJNICHKIH DANA.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crnogorska istorija [FOTO/VIDEO]
    By Regi in forum Istorija
    Replies: 71
    Last Post: 18-08-22, 15:38
  2. Mojkovacka bitka : Crnogorska Troja
    By Petar Mrvaljevic in forum Istorija
    Replies: 1
    Last Post: 29-07-10, 13:52
  3. Bitka u Moraci juna 1877 godine
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 8
    Last Post: 13-09-09, 01:29
  4. Replies: 0
    Last Post: 19-02-05, 20:39

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •