Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 76 to 100 of 120

Thread: Savjet za investiciju

  1. #76
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Ne rekoh ja da se moze zivjeti normalno daleko od toga rekoh da imam u stek 250k...

    A mene bez rente mjesec ne moze izaci ispo 1000 kad nidje ne idem. Svaki dan prodavnica 20ak eur makar..
    90% porodica u CG mjesec dana prolazi dobro ispod 500 evra , ali odosmo mnogo van teme .
    sa tim da ni te 500 evra nisu iste ovdje u Budvi ili recimo Savniku ili Beranama

  2. #77
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Nadam se da pokretacu teme nece smetati ovo skretanje jer ce se zapravo informisat koliki su troskovi zivota u CG, dobro u PG uglavnom.
    Eto ja onda spadam u onih 10%.
    Neka no i podaci o prosjecnim racunima za struju govore da ja spadam u one 12% potrosaca ciji je racun 50eur-100eur za april, zapravo na samu sam granicu 51eur. A 86% ih je ispod 50eur.
    http://www.epcg.com/media-centar/sao...anja-206-odsto
    Ovo je nebuloza ljudi.
    Moze da bude ono sto sam vec naveo da neko odvaja od usta i zakida na sebi (u mentalnom smislu) zaradi stednje i kupovine auta / stana / putovanja i sl.

  3. #78
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Moja preporuka je hostel - Podgorica, Žabljak ili primorje. Takvog vida smještaja ima vrlo malo kod nas, a stranci koji putuju sa ograničenim budžetom ne žele da odsijedaju u hotelima sa paprenim cijenama.
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  4. #79
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    21
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Viscount View Post
    Moja preporuka je hostel - Podgorica, Žabljak ili primorje. Takvog vida smještaja ima vrlo malo kod nas, a stranci koji putuju sa ograničenim budžetom ne žele da odsijedaju u hotelima sa paprenim cijenama.
    Zvuči kao da bi za to trebalo malo više para nego što ja imam na raspolaganju. Isto tako ne volim rizik, tako da je to otežavajuci faktor. Razumijem da svaka investicija nosi određeni iznos rizika sa sobom, ali bih ja volio da ga svedem na minimum.

  5. #80
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,828
    Thanks Thanks Given 
    1,662
    Thanks Thanks Received 
    2,055
    Thanked in
    847 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by InvestitorPocetnik View Post
    Zvuči kao da bi za to trebalo malo više para nego što ja imam na raspolaganju. Isto tako ne volim rizik, tako da je to otežavajuci faktor. Razumijem da svaka investicija nosi određeni iznos rizika sa sobom, ali bih ja volio da ga svedem na minimum.
    Ja ti se bavim sa time. Ako svedeš rizik na minimum onda ćeš i prinos svesti na minimum. Bezrizične i nisko rizične investicije ovih dana uglavnom ostvaruju negativan prinos. Ulaganjem svega u nekretnine isto tako nije pametan potez. diversifikuj se ili ne drži sve jabuke u jednoj korpi. Ako uložiš samo u jedna instrument izložen si cikličnom kretanju. Jedno vrijeme si jako dobar, a onda trop i sve tako. Ono što želiš je stabilan rastući prinos. Dakle, tražiš investicije koje su nisko ili negativno korelirane jedna sa drugom. Nekretnine čine samo dio portfolia. Ostatak bi mogle biti govies, corps, supras, akcije, ETF itd. I ono osnovno, postavi sebi pitanje koliki ti prinos treba. Cilj i dugoročno i kratkoročno? Penzija, obrazovanje djece, uživanje ... Kad budeš imao željeni prinos odrediš rizik koji je neophodan. I tako to ide. Većina ljudi ne zna šta sa parama pa navale u ono što misle da znaju, a to je nekretnine. Nekretnine izolovano su previše rizične kao u ostalom i sve ostale investicije. Tražiš minimalan rizik a ulaziš sa ovim što želiš u veliki rizik. Često se sa ovim srećem u poslu pa ujedno moram biti i psiholog koliko i asset manager. Nadam se da sam malo pomogao i okani se samo nekretnina i savjeta koji forsiraju izolovane investicije.

    Sent from my GSXR1000 @ 299
    Last edited by Caesar; 16-05-16 at 12:36.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  6. #81
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Ko rece ono u Australiju nema posla?
    http://www.bankar.me/2016/05/19/aust...mate-li-sansu/

  7. #82
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    @autodijagnostika


    Realno sa ovim zanimanjima ne mozes ni kod nas biti bez posla jer ima jedno 20 razlicitih vrsta izinjera, doktora, med. radnika itd...

    Ali kod nas svi hoce da budu ekonomisti i pravnici jbga
    One Ring to Rule them all...

  8. #83
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Kod nas inzinjeri imaju posla? Ne bih se bas slozio. Eo ti prvi inzinjeri poljoprivrede za koje sigurno znam da nemaju posla. Zena mi je bez posla 7 godina a njene kolege rade po prodavnica i slicne poslove van struke. To je bruka.
    Uostalom nije u pitanju samo ima li posla kod nas nego koliko je placen i da li ti je u struci.

    I obraza ti dje se to kod nas traze industrijski inzinjeri?
    Iako dosta puta cijenim tvoje postove ponekad lupis takve zabudale, kao da uopste nemas predstavu kakve su ekonomije razvijenih zemalja. A kako da i imas kad u CG nema apsolutno nikakve proizvodnje i industrije.
    Last edited by autodijagnostika; 20-05-16 at 09:30.

  9. #84
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    21
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Kod nas inzinjeri imaju posla? Ne bih se bas slozio. Eo ti prvi inzinjeri poljoprivrede za koje sigurno znam da nemaju posla. Zena mi je bez posla 7 godina a njene kolege rade po prodavnica i slicne poslove van struke. To je bruka.
    Uostalom nije u pitanju samo ima li posla kod nas nego koliko je placen i da li ti je u struci.

    I obraza ti dje se to kod nas traze industrijski inzinjeri?
    Iako dosta puta cijenim tvoje postove ponekad lupis takve zabudale, kao da uopste nemas predstavu kakve su ekonomije razvijenih zemalja. A kako da i imas kad u CG nema apsolutno nikakve proizvodnje i industrije.
    Hvala brate na iskrenim komentarima. Ja potpuno razumijem tvoj izbor, želiš jedan dostojan život za sebe i familiju. Na kraju krajeva svako zaslužuje to. Međutim ja sam tu napravio malo drugačiji izbor. Poslednjih 3 godine sam živio jako oskudno da bih uspio da što više uštedim. Doduše ja jos uvijek nemam djecu, sigurno će se stvari malo promijeniti kad to dođe na red.

    Jednačina je vrlo prosta:
    Štednja = plata - troškovi
    Na ovaj prvi član je malo teže uticati* (iako je on možda i bitniji nego drugi član), dok je ovaj drugi potpuno u našoj kontroli.

    Hvala sto si mi ukazao ne troškove života. I sigurno je tako, 700e na familiju sa djecom nije puno para. Kolika su primanja dovoljna za čovjeka sa familijom (npr 1 dijete), da mu priušte dobar kvalitet života? Znaci da može da putuje s vremena na vrijeme, izađe na večeru, ne oskudijeva ni u čemu... Vjerovatno teško pitanje.

  10. #85
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    21
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Ko rece ono u Australiju nema posla?
    http://www.bankar.me/2016/05/19/aust...mate-li-sansu/
    Ovdje je stopa nezaposlenosti jako niska, 5.7% tako da si u pravu. Međutim ja sam se ubio do posla da dođem. Prvih 6 mjeseci sam kao konobar radio a i sam sam inženjer.

  11. #86
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    21
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by InvestitorPocetnik View Post
    Ovdje je stopa nezaposlenosti jako niska, 5.7% tako da si u pravu. Međutim ja sam se ubio do posla da dođem. Prvih 6 mjeseci sam kao konobar radio a i sam sam inženjer.
    I ja sam upravo na istu vizu došao (tad se zvala skilled migration visa ) pa sam narednih 3 godine pljuvao po Australiji, jer sam toliko dugo radio mimo struke.

  12. #87
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,876
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    120
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    pa recimo da ne placas stan i da nemas kredita mislim da bi se 1000 EUR moglo podizat jedno celjade sasvim pristojno.
    look right through me

  13. #88
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by InvestitorPocetnik View Post
    Hvala brate na iskrenim komentarima. Ja potpuno razumijem tvoj izbor, želiš jedan dostojan život za sebe i familiju. Na kraju krajeva svako zaslužuje to. Međutim ja sam tu napravio malo drugačiji izbor. Poslednjih 3 godine sam živio jako oskudno da bih uspio da što više uštedim. Doduše ja jos uvijek nemam djecu, sigurno će se stvari malo promijeniti kad to dođe na red.

    Jednačina je vrlo prosta:
    Štednja = plata - troškovi
    Na ovaj prvi član je malo teže uticati* (iako je on možda i bitniji nego drugi član), dok je ovaj drugi potpuno u našoj kontroli.

    Hvala sto si mi ukazao ne troškove života. I sigurno je tako, 700e na familiju sa djecom nije puno para. Kolika su primanja dovoljna za čovjeka sa familijom (npr 1 dijete), da mu priušte dobar kvalitet života? Znaci da može da putuje s vremena na vrijeme, izađe na večeru, ne oskudijeva ni u čemu... Vjerovatno teško pitanje.
    Nema na sto, to je nasa realnost.

    U CG bi moglo lijepo (da kazem Evropski) da se zivi sa jedno 2000-2500eur mjesecnih primanja, govorim za 4clanu porodicu. Da je sve po zakonu, placanje doprinosa, siguran posao, da mozes uzeti kredit i ostalo.
    Primijetices u Podgorici i Budvi, ima jedan dosta veliki procenat koji zapravo i imaju tolika primanja/prihode i vise.
    Last edited by autodijagnostika; 20-05-16 at 10:00.

  14. #89
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by InvestitorPocetnik View Post
    Ovdje je stopa nezaposlenosti jako niska, 5.7% tako da si u pravu. Međutim ja sam se ubio do posla da dođem. Prvih 6 mjeseci sam kao konobar radio a i sam sam inženjer.
    Sigurno da nije lako ljudima sa ovih regiona da nadju posao u struci kad odu u te razvijene zemlje. Drugacije je i obrazovanje, jezik i sve. Iskustvo iz nasih zemalja se ne moze prenijeti tamo, niti cemu valja.

  15. #90
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Kod nas inzinjeri imaju posla? Ne bih se bas slozio. Eo ti prvi inzinjeri poljoprivrede za koje sigurno znam da nemaju posla. Zena mi je bez posla 7 godina a njene kolege rade po prodavnica i slicne poslove van struke. To je bruka.
    Uostalom nije u pitanju samo ima li posla kod nas nego koliko je placen i da li ti je u struci.

    I obraza ti dje se to kod nas traze industrijski inzinjeri?
    Iako dosta puta cijenim tvoje postove ponekad lupis takve zabudale, kao da uopste nemas predstavu kakve su ekonomije razvijenih zemalja. A kako da i imas kad u CG nema apsolutno nikakve proizvodnje i industrije.
    Ne znam... To je valjda kako se ko snadje.. Imam drugaricu radi u Novom sadu kao agro inzinjer plata 900eur + 70eur izlazak na teren. Drugar jedan zivi pola godine u CG drugu polovinu u Izraelu isto agro.

    Za industrijske inzinjere ne znam ni da kod nas ima struka, ali mehanicki ne mogu biti bez posla


    P.S.

    Licno ne poznajem ni jednog inzinjera, gradjevinca, medicinskog radnika da je bez posla. Dok ekonomista, pravnika, politikologa znam bas masu
    Last edited by Gandalf_White; 20-05-16 at 10:23.
    One Ring to Rule them all...

  16. #91
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    15000 visokoskolaca je bez posla u CG. Ne moze biti da medju njima nema i inzinjera.
    Novi Sad je druga prica, to je Vojvodina, regija sa jednom od najvecih poljoindustrija u EU. A i kod njih nije stanje kakvo bi trebalo da bude.
    Ne kazem, ima odredjeni mali broj agro inzinjera i u CG te imaju posla (dobar posao) ali oni su 99.99% povezani sa vlascu.
    Za sve ostalo mozes da pricas ali za agro inzinjere znamo dobro iz sopstvenog kakva je situacija tako da doista mi je tesko da slusam da neko prica pozitivno bilo sto. To moze jedino evo vec bivsi ministar Ivanovic. Kod onoga je sve crno zapravo bijelo.

    Kako mislis ''mehanicki'' ne mogu biti bez posla?

    Kad si vec kod gradjevinskih inzinjera, ja znam makar jednog koji stvarno radi, ali radi posao koji moze da radi i onaj bez srednje skole.

    Gandalf, zar ti ne bjese ono opozicionar?

  17. #92
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica, Old Airport
    Posts
    4,247
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne bih ja mijesao politiku u ovo, iako donekle ima istine u tome, ali samo donekle. Po mom iskustvu, ako ces iskreno, od ovih 15000 visokoskolaca, pa velika vecina i zasluzuje da je bez posla Koja god struka bila.

  18. #93
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Sve ima veze sa politikom kod nas, ali ok ne mora svako da dijeli to misljenje.
    Ne bih da zalazim u politiku i skrecem sa teme, ali evo vidimo kako razlaz kosta ljude iz SDP-a i kako neki bivsi SDP-ovci samo da ne izgubili posao i dalje shuruju sa DPS.

    U CG ima dosta onih koji su i bez posla i sa poslom koji ne zasluzuju te poslove.

  19. #94
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    15000 visokoskolaca je bez posla u CG. Ne moze biti da medju njima nema i inzinjera.
    Novi Sad je druga prica, to je Vojvodina, regija sa jednom od najvecih poljoindustrija u EU. A i kod njih nije stanje kakvo bi trebalo da bude.
    Ne kazem, ima odredjeni mali broj agro inzinjera i u CG te imaju posla (dobar posao) ali oni su 99.99% povezani sa vlascu.
    Za sve ostalo mozes da pricas ali za agro inzinjere znamo dobro iz sopstvenog kakva je situacija tako da doista mi je tesko da slusam da neko prica pozitivno bilo sto. To moze jedino evo vec bivsi ministar Ivanovic. Kod onoga je sve crno zapravo bijelo.

    Kako mislis ''mehanicki'' ne mogu biti bez posla?

    Kad si vec kod gradjevinskih inzinjera, ja znam makar jednog koji stvarno radi, ali radi posao koji moze da radi i onaj bez srednje skole.

    Gandalf, zar ti ne bjese ono opozicionar?


    Ja jesam opozicionar i najveci oponent ove vlasti. Ali mi je isto tako logika jaca strana. Ja sam npr. po struci politikolog-novinar. Dana jednog nemam iskustva u svojoj struci nego se bavim turizmom, posto je to bilo nesto u cemu sam mogao da napredujem i uspijem. Mogao sam i ja da sjedim kuci i budem na birou 10 godina i kukam kako nema posla u struci i kako je sistem smece i kako nas vlast ukopa. Ali takva je ekonomsko/politicka situacija da ne moze da se bira. I ne volim da cujem kad ljudi ne rade po 10-15 godina u struci imaju diplomu a kukaju kako nemaju iskustva... Niko ne zeli osobu sa 35-40 godina da pocinje da uci, svaki poslodavac ocekuje formiranog radnika koji sto se ucenja tice treba samo da se prilagodi politici firme.

    Nasi su ljudi navikli na komunisticki sistem - zavrsis skolu i posao se odmah stvori. To ne moze vec nekih 25-30 godina.

    Nalazenje posla u struci/van struke je sposobnost osobe koja ga trazi. Konkretno sto se tice agro izinjera, jbga snasao se kako se ko snasao. Konkretno ova moja drugarica po zavrsetku je prosla neku obuku u Holandiji jer je zanima odredjena oblast i dobila posao 3 dana posto se vratila u CG. Ovaj drug sto radi u Izraelu po prijemu diplome je posao u Izrael preko nekog programa i evo 4 godine zivi tamo i ovamo. Tamo na terenu a ovamo radi papirologiju itd. Mozda vi jednostavno nijeste imali srece, sta znam.

    Isto jedan moj drugar podje za Kanadu prosle godine.. Hidrogeolog, ovdje radio za 500eur kod privatnika, malo mu bilo, spakovao se i za Kanadu.

    Mozda ja cudno zvucim i to ali sve zavisi koliko se osoba potrudi, koliko srece ima i koliko zna u struci...

    P.S.

    Nisam ni usao na ovaj tvoj link bio, udjoh pa vidjeh da je to dosta shturo napisano, a kako sam prije neki dan citao australijske novine gdje su objavljena sva zanimanja koja se traze evo ih pa ces skontati sta sam htio reci :











    One Ring to Rule them all...

  20. #95
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    UL-HN-PG-AMS-BG
    Posts
    4,108
    Thanks Thanks Given 
    134
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Može li ovo da se nađe na sajtu njihove ambasade ili slično, da pogledam kako ide procedura?
    I respect your wrong opinion.
    Lukaj

  21. #96
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    One Ring to Rule them all...

  22. #97
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    21
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpellStealer View Post
    Može li ovo da se nađe na sajtu njihove ambasade ili slično, da pogledam kako ide procedura?
    *polozis IELTS

  23. #98
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Ja jesam opozicionar i najveci oponent ove vlasti. Ali mi je isto tako logika jaca strana. Ja sam npr. po struci politikolog-novinar. Dana jednog nemam iskustva u svojoj struci nego se bavim turizmom, posto je to bilo nesto u cemu sam mogao da napredujem i uspijem. Mogao sam i ja da sjedim kuci i budem na birou 10 godina i kukam kako nema posla u struci i kako je sistem smece i kako nas vlast ukopa. Ali takva je ekonomsko/politicka situacija da ne moze da se bira. I ne volim da cujem kad ljudi ne rade po 10-15 godina u struci imaju diplomu a kukaju kako nemaju iskustva... Niko ne zeli osobu sa 35-40 godina da pocinje da uci, svaki poslodavac ocekuje formiranog radnika koji sto se ucenja tice treba samo da se prilagodi politici firme.
    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post

    Nasi su ljudi navikli na komunisticki sistem - zavrsis skolu i posao se odmah stvori. To ne moze vec nekih 25-30 godina.
    Milo i Veso Vukotić će te sigurno podržati u ovim redovima što si napisao.
    Ja ovoj vlasti sam uvjek zamjerao najviše zbog ekonomije, privrede i odnosu prema budućim naraštajima. Oni ne mogu dobro razumjeti i prihvatati kapitalizam jer nisu rasli u njemu.
    Oni su preko noći uveli kapitalizam i slobodno tržište za neistomišljenike a za sebe i svoje ljude ostavili su siguran državni aparat. Uz to oni ''najsposobniji'' i najmoćniji su državni novac i imovinu iskoristili u privatne svrhe da bi napravili sopstveni biznis i govorili ''evo vidite kako se dobro živi od preduzetništva''.
    Ja se slažem sa tobom da na posao ne treba da se čeka godinama i očekivati od države da ona treba da kreira poslove. Međutim činjenica je da je sama država tj vlast sve to zakuvala preko noći .
    To da kad neko završi jednu školu i struku a kasnije se bavi potpuno drugom strukom za mene nije baš pozitivno i ne smije da bude pravilo. Ako se to stalno dešava kao što je situacija kod nas to je čisti dokaz nefunkcionisanja sistema i države, to je znak da nešto ne štima. Mogu da shvatim da jedan dio je izabrao pogrešan put iz raznoraznih razloga, kasnije shvatio da to nije za njega pa se prebacio na ispravan i to je ok ali ponavljam to ne smije da bude masovnih razmjera kao što je kod nas slučaj.
    Ovi mladi školovani što su bez posla u principu nisu krivi. Da je privreda raznovrsna i jaka oni bi većina trebalo da imaju posla u struci i ZZZCG bi radio svoj posao i nakon školovanja ubrzo lansirao u privredu. Ovo praktično nema veze sa komunizmom.
    Komunizam i mentalitet su krivi jer su navikli mlade da im posle školovanja 100% mora obezbijediti posao i sigurnost. I onda imamo ovo što imamo.
    Neka budem osuđen ali meni zapravo godi kad visokoškolaca bez posla ima sve više i više jer to dokazuje da sistem ne valja, sa jedne strane oni i imaju dijelom pravo da traže posao od države jer su pohađali većina državne škole i fakultete. Kad dođe do kritične mase sistem će da puca, mora. Ovako ako pristaju na niskorazredne poslove vlast će da se hvali kako je nezaposlenost na zadovoljavajućem nivou, maskiraće se ozbiljan problem društva a oni mladi će biti magarad koja neće dobit nikakvu blagodat sistema. Biće robovi sami sebi zbog vjerovanja u komunizam i biće robovi ''eliti'' koja kreira samo niskorazredne poslove.
    Sa druge strane, osuđujem ih jer u međuvremenu ne traže nit posao (da mogu samostalno da žive a ne od roditelja komunista) niti pokušavaju, što je bitnije, da mijenjaju sistem.
    Privatni sektor kod nas je posebna priča. Stanje više liči na robovlasnički sistem.
    Evo sopstveni primjer od skora, pokušaj promjene posla kod navodno boljeg poslodavca. Imam preko 10 godina iskustva u jednom poslu. Vidio oglas da jedna tobože renomirana firma iz struke traži radnika mog profila, potrebno iskustvo i sve. Taman reko da promijenim. Naravno očekivao sam zbog iskustva da ću imati prolaz i ponudu za dobru ako ne i bolju platu. Međutim trt,.nude platu kao za početnika. Zašto? Zato jer im s emože jer znaju da je loša situacija, nezaposlenost velika i može im se. Biraju onoga mrča koji jedva čeka da nađe posao. Sve je prepušteno iskorišćavanju, kao roblje.

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Nalazenje posla u struci/van struke je sposobnost osobe koja ga trazi. Konkretno sto se tice agro izinjera, jbga snasao se kako se ko snasao. Konkretno ova moja drugarica po zavrsetku je prosla neku obuku u Holandiji jer je zanima odredjena oblast i dobila posao 3 dana posto se vratila u CG. Ovaj drug sto radi u Izraelu po prijemu diplome je posao u Izrael preko nekog programa i evo 4 godine zivi tamo i ovamo. Tamo na terenu a ovamo radi papirologiju itd. Mozda vi jednostavno nijeste imali srece, sta znam.
    Neku obuku? Neki program? J
    I mi znamo za takve ali to su oni koji su imali NEKOG koji ih je tamo progurao ali ne zato što su se posebno isticali u znanju i struci. Ja sam studirao ETF, sjećam se momka koji je u roku završio fax sa 10tkom. Koliko znam nikada nije radio u neku dobru firmu i nikada nije bio natprosječno plaćen a znam mnoge koji su odmah nakon završenja faxa nakon pa bogme i nakon 10 godina studija zapošljavali se u državne i jake kompanije poput EPCG,Telekoma i sličnih. Možda se sada stvari mijenjaju, ne znam ispao sam iz toga odavno.
    Nećeš valjda reći da svi oni koji rade (u struci) u državnim ili drugim većim firmama da su tamo dospjeli isključivo svojim znanjem i sposobnošću a da ovi koji nemaju posla u struci su tu zbog toga što zaista ne zaslužuju!? Pa čekaj majka mu stara makar su završili taj fakultet, i to ne bilo kakav već državni. Zar to nije dovoljna karta za fer učestvovanje?
    Ako si opozicionar složićeš se da je ovo jedan nepravedni sistem koji ne omogućava učenim i sposobnim ljudima nezavisno od političkog opredeljenja da dođu do izražaja i ostvarenja u karijeri?
    Moram se vratiti na agro inžinjere i moram ti odgovoriti pošto si me dotaka malo ličnom planu. Moja žena ne radi niti je radila u struci, ali nije ni bitno završila je drugi bitniji ''fakultet'' i posao. Rodila je đecu i podiže ih. Ja sam za sad prezadovoljan. Ako Bog da tražićemo neki posao za nju, od struke smo odustali, tražićemo nešto van struke definitivno.
    Ali znamo ovo, da je 80% njenih kolega inžinjera generacija 2009. ili bez posla ili rade poslove obične. Neko u butik, neko u market, neko konobariše i sl. E jes ima ih koji rade u agro apoteke kod privatnika. Prodavac-inžinjer u agro apoteci, kakva karijera.
    Ne mogu ni da zamislim što sve rade ostali iz skorašnjih generacija.

  24. #99
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Ne znam... Mi se ocigledno ne razumijemo.

    Sistem je truo i puci ce, to stoji. Sistem je kriv sto smo u kanalu. Ali ne moze se sistem koristiti kao izgovor za neciju nefleksibilnost ili nemogucnost da nadje posao...

    Niko se ne pita sta cemo sa hiljadama ljudi bez dana radnog iskustva za jedno 10-15 godina...


    Nemam snage da kucam i da se raspravljam o ovome, ocigledno su nam stavovi i iskustva po ovom pitanju potpuno suprotni
    One Ring to Rule them all...

  25. #100
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Earth
    Posts
    3,183
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Potpuno se slažem sa Gandalfom u vezi struke. Evo završio sam pravno, i ne planiram minuta da se bavim ovim poslom. Grešku sam ukapirao na pola studija i odlučio da završim što sam počeo. Samo privatni posao.
    If anything goes wrong, Desmond Hume will be my constant

Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Savjet
    By HereWeGo in forum Hardware
    Replies: 4
    Last Post: 20-05-11, 19:20
  2. Replies: 36
    Last Post: 01-12-10, 21:37
  3. savjet
    By zviuk in forum Software
    Replies: 3
    Last Post: 02-03-10, 07:53
  4. savjet
    By remark in forum Ostali oglasi
    Replies: 5
    Last Post: 31-03-07, 16:53
  5. savjet
    By Grungy in forum Nokia
    Replies: 0
    Last Post: 20-03-07, 18:06

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •