Results 1 to 24 of 24

Thread: Leonardo Da Vinci

  1. #1
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    budva
    Posts
    654
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow Leonardo Da Vinci

    Zna li ko shto o owome shto se parla po tv-u nowinama itd.o Da Vincijevom kodu...i zashto treba da se zabrani film..!?:P
    Leonardo Da Vinci je naslikao Mona Lizu...cuo sam da je neki srbin prije 5-6 god. prowalio da Monaliza lici na Da Vincija samo njegowo lice, onda neka frka u italiji zbog toga neznam tachno zna li ko shto..!?
    E i jel to tachno da postoje danashnji potomci Isusa Hrista...!?
    Last edited by ToothY_bu2; 25-05-06 at 11:13.
    Bongiorno Italia bongiorno Maria
    Cogli occhi pieni di malinconia

  2. #2
    Join Date
    May 2006
    Location
    bu2-montenegro
    Posts
    164
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    i mene to pitanje stalono udara po glavi ni ja nemam pojma o tome....
    dako nam neko nesto kaze i razjasni ovu dilemu??????
    U raju je lijepo ali u paklu je ekipa :D

  3. #3
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    budva
    Posts
    654
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hahaha aooo darko :P
    Ne stwatno cuo sam to neshto na tw pa zna li ko shto..!? :P
    Bongiorno Italia bongiorno Maria
    Cogli occhi pieni di malinconia

  4. #4
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    /root/tmp
    Posts
    685
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mona Liza svoj status najpoznatijeg umjetnickog djela ne duguje svom zagonetnom osmjehu. Niti misterioznim tumacenjima mnogih povijesnicara, umjetnika i zagovornika teorije zavjere. Mona Liza je ustvari interna sala o kojoj se najvise pisalo. Kompjuterska analiza Mona Lize i Da Vincijevih autoportreta potvrdjuje zapanjujuce podudaranje njihovih lica te se zbog toga smatra da je slikar naslikao sebe u zenskim krpama. Da Vincijeva Mona Liza nije ni musko ni zensko. Ona nosi duboku poruku androginije. To je mjesavina oba pola.
    Mitologija govori da je egipatski bog plodnosti bio Amon, dok je egipatska boginja plodnosti bila Izida, ciji je drevni piktogram bio poznat kaoL’ISA. Otuda i naziv za kreaturu sa slike – Mona Lisa. Tako da je pored lica Mona Lize i njeno ime androgino, posto je anagram unije - spoja mitoloskih bozanstava.

  5. #5
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,421
    Thanks Thanks Given 
    5,556
    Thanks Thanks Received 
    4,999
    Thanked in
    2,086 Posts

    Default

    Ja mislimd ase ovaj R.i.P. | Bullet>Dodger! za)ebava sa naukom i nama.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  6. #6
    Join Date
    May 2006
    Location
    bu2-montenegro
    Posts
    164
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ma okle. samo me interesuju neke stvari
    U raju je lijepo ali u paklu je ekipa :D

  7. #7
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,087
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    880
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    nije mona lizino lice jedino na slici.kompjuterskom analizom pronadjeni su i obrisi jos nekoliko lica u pozadini i sva predstavljaju da vincija o tome sam cak davno nedje gleda i emisiju na tv.a sto se tice potomaka isusa tesko da to ko zna pa cak i da je istinito ne vjerujem da je u to upuceno bilo ikad vise od desetak ljudi a cisto sumnjam da je neko od njih na ovom forumu ;-).mada i katolicka bi se crkava potrudila da to dobro zataska jer bi je takav "skandal" zakopa zavazda.pa cak i sad posle objavljivanja jedne obicne knjige i izlaska filma oni su digli nevidjenu frku(inace knjiga cak nije ni tacna na dostim mjestima primjer iluminati nisu osnovani od strane LDV niti od faraona vec ih je osnovao Vajshaupt 1 maja 1776g. u njemackoj inace lik je bio manijak i zanosio se osvajanjem svijeta starost organizaciji je dodao ne bi li uspio da se uvuce u masone i otole preuzme vlast prvo u njemackoj a potom i sire).o sto se Lea tice po meni najveci um koji je ikada postojao.da je zivio u danasnje vrijeme njegova dostignuca(isto kao i teslina) bi bila nezamisliva.

  8. #8
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    budva
    Posts
    654
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam chuo da je Isus bio ozenjen Devicom Marijom,i
    da je stvarno postojao i da dan danas postoje neko potomci Isusa :P
    Bongiorno Italia bongiorno Maria
    Cogli occhi pieni di malinconia

  9. #9
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    108
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ToothY_bu2
    Ja sam chuo da je Isus bio ozenjen Devicom Marijom,i
    da je stvarno postojao i da dan danas postoje neko potomci Isusa :P

    To si na OBN cuo :lolblue: :lolblue: :lolblue:
    Don't drink and drive , take joint and fly .

  10. #10
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,421
    Thanks Thanks Given 
    5,556
    Thanks Thanks Received 
    4,999
    Thanked in
    2,086 Posts

    Default

    kako ce oni znati ko je potomak Isusa, kada nemaju materijalnih dokaza o Isusu, cime bi mogli uporediti DNK analizu.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  11. #11
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    /root/tmp
    Posts
    685
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    upravo tako...mnogo toga ljudi pricaju i zbunjuju druge ljude svakojakim scenarijima (vidite samo DA Vincijev KOd)..

  12. #12
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo sto je Sandman napisao je tacno... Mona liza je simbol andorinije, ona je i musko i zensko, i simbolizuje ujedinjenje muskarca i zene... Da vinciju je smetala zabrana spajanja muskarca i zene, sto se vidjalo kao blud, i covjek pametan, ispred svog doba i nezaslijepljen, pokazuje moc zene na ovoj slici, kao i ljepotu spajanja muskarca i zene... Upravo sto je religija sputavala zenu, i ljepotu, da ne kazem savrsenstvo spajanja muskarca i zene, on je i naslikao mnogo metaforicnih slika, kao na primer Bogorodicu medju stijenama, koja je u stvari podsmijavanje crkvi...

    Dalje, Mona Liza fascinira i zato sto sa koje god strane da je gledash, ona ce te pratiti pogledom i osmijehom... To je nash pametni Da Vinchi realizovao pozicijom glave i tijela, koja ce odbijati svetlost u bilo kom smjeru u istom intezitetu (pod specificnim uglom). Smatra se da su koordinate koje oslikavaju poziciju Mona Lize u stvari jednake broju PHI... tj. meni

    A o Isusu, i njegovoj djeci ne zelim da zapocinjem...
    Son coeur est un luth suspendu;
    Sitot qu'on le touche il resonne.

  13. #13
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    budva
    Posts
    654
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Okey jeste tachno to shto si reko...ali zanima me bune li se shta owi u Vatikanu, poshto mi se cini da je neka frka bila...e sad neznam tachno jeli to oko toga ili nechega drugoga..!?
    Bongiorno Italia bongiorno Maria
    Cogli occhi pieni di malinconia

  14. #14
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    611
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Leonardo da vinci je bio derpe. Veci nego Elton John i Fredi Merkuri zajedno.
    Sto ga majka nije pobacila mamu mu cigansku. Sve sto je on toboze izmislio
    znalo se u ostatku svijeta. Jedino zbog dobrih veza nije zavrsio na lomacu.

  15. #15
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    budva
    Posts
    654
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hahahahahah cues owoga leeka...pa jbg nemoj tako
    danas ona Mona Liza..grdilo para jbg
    Kako me nerviraju te slike kao neshto masa vrijede
    aoo
    isto ka onome Van gogu choek kad je zivio nije jednu jedinu
    sliku proda a danas otimaju oko tih slika hahahaha
    misli se na one shto su full kesha..!
    Bongiorno Italia bongiorno Maria
    Cogli occhi pieni di malinconia

  16. #16
    Join Date
    May 2006
    Location
    bu2-montenegro
    Posts
    164
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    danas sam slusao na casu istorije umjetnosti i profesorisa kaze da kad gledas nekog ti vidis samo prednji dio te osobe i njegov izgled ali ti samo vidis 40-50% njega a ovo ostalo ti zamislis jer si to vec nedje vidjeo. i kod monalize je tako slikar je vidio samo prednji dio a ovo ostalo je naslikao formalno i zamisljeno i u tome se nalazi misterija..........ma sta ja pricam hahaha
    U raju je lijepo ali u paklu je ekipa :D

  17. #17
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    budva
    Posts
    654
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ahahhaha pa ti si lood...to ti je na swaki sliku sem na one slike
    koju su u formi slikane na fragmente...znachi u nekoliko djelowa
    swe dok ne prikaze oblik osobe ili predmeta u cjelini
    Bongiorno Italia bongiorno Maria
    Cogli occhi pieni di malinconia

  18. #18
    Join Date
    May 2006
    Location
    bu2-montenegro
    Posts
    164
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    opa razumijemo se, malo picaso ovo ono
    U raju je lijepo ali u paklu je ekipa :D

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    305
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by rapsod
    Leonardo da vinci je bio derpe. Veci nego Elton John i Fredi Merkuri zajedno.
    Sto ga majka nije pobacila mamu mu cigansku. Sve sto je on toboze izmislio
    znalo se u ostatku svijeta. Jedino zbog dobrih veza nije zavrsio na lomacu.
    Ne lupetaj molim te.
    Trebala je majka da ga pobaci zato što je bio homoseksualac???
    Tobože izmislio??? Znalo se u ostatku svijeta??? Šta se znalo???
    Daj prosvijetli i mene i sve ostale pls.

    Ostaviću text koji sam pisala kao uvod u knjigu Da Vincijev kod ( koju lično smatram za najveće smeće 21 vijeka & lektiru za misice & taxiste-neka mi ne zamjere i jedni i drugi) da bi se shvatila Den Braunowa obmana impotentne čitalačke publike koja ništa ne zna o Da Vinciju. Uzgred i moj duboki naklon Den Braunu za sjajan mamac jer ne postoji kontraverznija osoba koja se mogla iskoristiti u literaturi od Da Vincija.

    "Leonardo Da Vinci se rodio 15.04.1452 godine u gradić Vinci blizu Firence u Toskani. Bio je vanbračni sin bogatog firentinskog bilježnika i seljanke. Sredinom 1460 godine seli se u Firencu đe se Leonardo školuje kod najboljih učitelja u gradu. 1466 godine odlazi u atelje Andrea del Verrocchia, vodećeg Firentiskog slikara i kipara tog vremena. Kod njega uči o slikanju oltarnih slika i slika na platnu do kreiranja velikih kiparskih projekata u mermeru i bronzi. 1472 godine primljen je u udruženje Firentinskih slikara a 1476 još je smatran Verrocchiovim asistentom. (Na Verrocchievoj slici “Krshtenje Hristovo” (1470. Uffizi / Firenca klečećeg anđela na lijevoj strani slike naslikao je Leonardo).

    1448 godine počinje kao samostalan umjetnik. Njegova prva narudžbina je bila da naslika oltarnu sliku u kapeli Pallazo Vecchio, Firentinskoj gradskoj vijećnici i nikada nije ostvarena. Njegova prva značajna slika “Poklonstvo kraljeva” (Uffizi) započeta 1481. godine i ona je nedovršena a naručena je za samostan San Donato a Scopeto u Firenci. Ostali radovi pripisani Leonardovoj mladosti su: Benios Madonna (1478., Hermitage / St. Petersburg), portret Ginevre de' Benci (1474., National Gallery / Washington ), i nedovršen Sv. Jeronim (1481., Pinacoteca / Vatikan).

    1480 godine Leonardo je počeo da službuje kod Ludovika Sforze, Milanskog vojvode. Tamo je radio kao graditelj mašina (inžinjer) u vojvodinim brojnim vojnim poduhvatima a bio je uvažen i kao arhitekta. Asistirao je italijanskom matematičaru Pacioli u slavnom djelu Divina Proportione (1509. raspravi o estetskom centriranju pravila/ koncepta zlatnog reza ). Najznačajnije slike iz Milanskog perioda su svakako i “Bogorodica u pećini” u dvije verzije (1483. – 1485., Louvre / Pariz; 1490-te do 1506. – 1508., National Gallery / London). Opštepoznato je da je Leonardo tek nekoliko svojih djela istinski priveo kraju. Od 1495 -1497 Leonardo radi na svom remekdjelu “Poslednja večera”, zidnoj fresci u samostanu Santa Maria delle Grazie u Milanu.

    Ovo djelo je inache rađeno experimentalno, neuspjelo nažalost, tako da je već 1500 godine slika počela opadati i od tada je konstantno u fazi restauracije. Poslije 1500 godine Leonardo se vraća u Firencu đe radi za Cesara Borgia, vojvode od Romanje i sina vrhovnog generala pape Alexandra VI. Njegova interesovanja su dosezala od arhitekte/ inžinjera do dekoratera (dekoracija za dvoranu Pallazza Vecchia). Za vrijeme ovog perioda Leonardo je naslikao i nekoliko portreta od kojih je najčuveniji portret Mona Lise ili La Gioconda. Čudno je da se nije odvajao od ove slike đe god bi poŠao i nije je htio prodati. Njegovo najČuvenije djelo je poznato joŠ i po tehniČkim inovacijama koje je uveo i misterioznosti legendarnog osmjeha. Koristio je dvije tehnike, sfumato i chiaroscura (raspored svjetla i sjenke, svijetlih i tamnih dijelova na slici). Sfumato (začađeno) je delikatan atmosferični "magleni" ili "dimni" efekt načinjen finim, vrlo malenim prijelazima između područja boje (to je posebno uočljivo na nježnoj prozračnoj odjeći i zagonetnom osmjehu). Chiaroscuro (svjetlo i sjenka) je tehnika modeliranja i definisanja forme pomoću srazmjere kontrasta između svjetlosti i sjenke.

    1506. godine Leonardo se vratio u Milano na poziv Francuskog guvernera, Charlesa d'Amboisea a sljedeće je godine imenovan dvorskim slikarom Luja XII.

    Leonardo Da Vinchi se smatra najbrilijantnijim umom u istoriji ljudske civilizacije. Mogla bih nabrajati još mali milion djela koja nam je ostavio u nasljeđe ali osvrnuchu se samo na njegova interesovanja i neke njegove čuvene izume da bih pobliže prikazala o kakvom je geniju ustvari riječ.

    Njegova interesovanja se kreću od anatomije, botanike, kartografije, geologije, matematike, aeronautike, optike, mehanike, astronomije, hidraulike, akustike, niskogradnje, tehnike proizvodnje oruzža, planiranje gradova…

    Izuchavao je ptičiji let i izumio helihopter pet vjekova prije njegovog stvarnog nastanka. Konstruisao je padobran 1485. tri stotine godina prije njegove izrade, pri tome je izračunao veličinu padobrana i odredio vrstu materijala za njegovo bezbijedno spuštanje. Proučio je principe rada poluge i zupčanika i izumio prvi bicikl i kran. Konstruisao je brojne mašine na vodeni pogon, skicirao aparat za mjerenje vlažnosti, ronilachko odijelo sa snadbijevanjem vazduha pod vodom, oružje za izbacivanje projektila, mašinsku pušku, prvi tenk i podmornicu. Projektovao je mostove i sisteme za navodnjavanje. Ali ipak, svi ga mi znam kao čuvenog slikara i arhitektu.

    Leonardo je umro 2.maja 1519. sa 67 godina. Sahranjen je u srcu kraljevskog dvorca u St.Fiorentinu. Nakon uništenja crkve i djelova dvorca posmrtni ostaci Leonarda su preseljeni u kapelu Sv. Nuberta.

    Još par interesantnih podataka se vezuje za ovog genija a dijelom su (vjeshto ili ne) provučeni i kroz djelo Den Brauna.

    Leonardo je bio i homosexualac. O tome nam govore brojni izvori od kojih je značajana i afera o sodomiji kad je pokrenuta parnica 9.aprila 1476 godine u kojoj se dvadesetogodishnji Leonardo optužuje za sodomiziranje sedamnaestogodishnjeg prostituta Jacopoa Saltarellia. Tužba je odbačena jer je bila anonimna a tadašnji zakon u Firenci je priznavao samo pouzdane optužbe.

    Svirao je violu, bio je vegetarijanac i bio je ljevoruk iako se tada to smatralo đavoljim djelom i ljudi su se primoravali da koriste desnu ruku, što nije bio slučaj i sa Leonardom. Uz sve ovo je i pisao unatraške tako da se većina njegovih rukopisa može čitati jedino kao odraz u ogledalu.

    M.V."

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,600
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    a kako me nerviraju ova dva lika, pricaju jedan sa drugim, nista pametno ne kazu...Komentari nisu ni smijesni
    Quote Originally Posted by my name is ...
    izvini oli mi rec kako da neciji post stavim u signature ?

  22. #22
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,421
    Thanks Thanks Given 
    5,556
    Thanks Thanks Received 
    4,999
    Thanked in
    2,086 Posts

    Default

    djeca Acid, to su djeca koja jos uvijek mokre po krevetu... Djecji smisao za humor, sta ocekujes.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  23. #23
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    611
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ajde jadna leonardo da vinci je Gausu bio do jaja!!! Kakav je to leonardo
    dao doprinos nauci??? Sto je on to izmislio u matematiku ili fiziku ili masinstvo? Nista. On je bio samo jedan sanjar koji je neracionalno razmisljao. Ma koji helikopter? Spirala koja nikuda ne ide. Ma daj, koga vi varate. Nije napravio nijedno svjetsko cudo. Jedan dio njegovih "izuma" (radi samo o crtezima) kad se pretvore u makete nerade kako treba. Sto je on to izmislio toliko znacajno? Zupcanici su poznati jos od rimljana kao i ideje o vodenim
    masinama. Lik je krao ideje antickih filozofa. Od kad se znalo za dizalice i kranove. Ma sto cu vam pricat. Vi ste utulili da je bio genije i tacka. Ja
    tvrdim da lik nije bio originalan i da je bio prevarant. Ko je izgradio piramide?
    E to je bio genije a leonardo je jednostavno receno kopirac!!!

  24. #24
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Cool

    Ovdije se svasta napisalo o Monalizi i Leonardu (i njegovom misterioznom kodu)---(usput preporučujem knjiguČ (En.) Michael Baigent, Richard Leigh, Henry Lincoln "The Holy Blood and the Holy Gral" koja je svojevremeno digla prašinu i postala bestseler (po vuku), a iz koje je gospodin (En.) Dan Brown izvukao temu za svoj triler ne pitavši gore pomenutu gospodu za autorska prava pa se sada sudi sa njima).

    Medjutim ono što ja vidim u Monalizi nije nikakva misterija već usiljen osmijeh osobe koja je danima po nekoliko sati pozirala legendarnom Da Vinciju, a koju je on (shvativši naravno o čemu se radi) kao takvu ovijekoviječio bez uljepšavanja.

    On je ipak bio legenda.


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Leonardo Di Caprio korak od smrti
    By G R A D in forum Sve i svašta
    Replies: 15
    Last Post: 21-06-05, 02:17

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •