Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 26 to 50 of 80

Thread: cg.yu ?

  1. #26
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    UL-HN-PG-AMS-BG
    Posts
    4,108
    Thanks Thanks Given 
    134
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    www.*.nn
    nn=noname
    eto ga...
    (ovo nesto kao na onu foru da ce se crna gora posle referenduma zvat No Name!)

  2. #27
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Trainspotting
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Uf, ja se izvinjavam sto otvorih novi topic, a nisam vidio da vec postoji...

    Evo, ja juce vidjeh na televiziji da ce izbor najvjerovatnije pasti na MR. Uzas...

  3. #28
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    13
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vidim da ovde ima dosta zabuda i nerazresenih stvari....

    Definitivno je da domen mora biti dvoslovan i to ce biti silan problem izmeniti postojeca setovanja DNS servera, kako u crnoj gori, tako i u srbiji. Naime .yu je bio CCTDL za Jugoslaviju, koji se do danas koristi.

    Nikada nije postojao .cg.yu domen. Kao sto neko rece to je domen internet provajdera crne gore koji je dobio od www.nic.yu na osnovu pravilnika o dodeli intenet domena pod sumnjivim okolnostima. Sumnjive su pre svega jer se .yu domen ne dodeljuje vec duže vreme i ima ga manje od stotinu institucija. To se nije dogodilo samo sa ICG već i sa nekim provajderima u srbiji.. Ono sto jeste problem je to da ICG zahvaljujuci monopolu na tržištu pokušava da ubedi građane da je .cg.yu pravi domen, a ne poddomen što zaista jeste. To je bitno iz prostog razloga što poddomen nije potrebno nigde registrovati vec samo modifikovati DNS tabelu na lokalnom serveru, i svako ko ima hosting može otvoriti neograničen broj poddomena.

    Iako nije u temi, želeo bih da vam skrenem pažnju na cene ovog internet povajdera. Ako uporedite drugim provajderima van CG uočićete da je hosting i 20ak puta skuplji i nudi i do 10 puta manje za te pare
    http://www.montenegro-sea.com <- najveca baza privatnog smjestaja u Crnoj Gori

  4. #29
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Trainspotting
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    I ti nam ne dade nikakvu svjeziju informaciju o tome koji ce nas domen najvjerovatnije zapasti.

  5. #30
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    13
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    jebati ga...o tome još uvek ne znam ništa, sve su to pretpostavke a svi ćemo videti šta će se zaista dogoditi. Ja lično mislim da se ta zamena domena neće obaiti još neko vreme, i ne interesuje me previše, većina sajtova mi je na TDL domenima
    http://www.montenegro-sea.com <- najveca baza privatnog smjestaja u Crnoj Gori

  6. #31
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    536
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zaista je .MR otuzan domen.. Hocemo ME

  7. #32
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Nacionalni top level domen ne moze biti dodijeljen dok se ne ispuni makar jedan od sledecih uslova, da Crna Gora postane:
    • a member country of the United Nations,
    • a member of one of its specialized agencies or
    • a party to the Statute of the International Court of Justice.
    Tek nakon toga ce se moci pristupiti proceduri za dobijanje ccTLD.
    U okviru ITAM organizacije je pokrenuta inicijativa da se formira tim koji ce da ucestvuje u javnoj raspravi o implementaciji novog ccTLD-a.

    Problematika nije kompleksna, i stoga pozivam sve one koji se bave razvojem Interneta, a imaju interesa da se primijeni kvalitetno resenje, da svojim sugestijama i aktivnoscu doprinesu sto boljem predlogu Agenciji za telekomunikacije.

    Ovo je jedinstvena prilika da se webmasteri, web developeri i web dizajneri ukljuce u definisanju prostora koji ce im omoguciti dalji napredak u svome aganzmanu.

    Moje je misljenje da ideja da se NIC formira u okviru univerziteta losa , jer ce se na takav nacin izgubiti kvalitet servisa. Jer ako ce je odrzavati kao akademsku mrezu, onda bolje da nista ne rade.

    Mislim da je za ovakav posao potrebno formirati posebnu ustanovu koja ce biti u stanju da obezbijedi kvalitetnu, sigurnu i transparentnu infrastrukturu sa nediskriminatrornim i jasno definisanim uslovima za korisnike ccTLD.
    Last edited by Ego_and_his_own; 11-06-06 at 10:52.

  8. #33
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    17
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Meni se licno domen .me uopste ne svidja.. Sto se tice .mr on je vec zauzet mr = Mauritania. Meni bi se svidjelo da stave RCG (Republika Crna Gora). Ne trebamo koristiti Montenegro jbt.. imamo mi svoj jezik. Svaka zemlja na svijetu ima domen koji je iz njihovog jezika jedino mi forsiramo taj engleski. Za koju deceniju nestace ime Crna Gora i drzava ce nam se zvati Montenegro.. :roll:

  9. #34
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Elektron
    Meni se licno domen .me uopste ne svidja.. Sto se tice .mr on je vec zauzet mr = Mauritania. Meni bi se svidjelo da stave RCG (Republika Crna Gora). Ne trebamo koristiti Montenegro jbt.. imamo mi svoj jezik. Svaka zemlja na svijetu ima domen koji je iz njihovog jezika jedino mi forsiramo taj engleski. Za koju deceniju nestace ime Crna Gora i drzava ce nam se zvati Montenegro.. :roll:
    Trebao bi da znash da je u pitanju dvoslovni sistem TLD, a ono sto ce .me ponuditi crnoj gori jeste mogucnost zarade i razvoja, sto je mislim dalo ispred prioriteta koje si ti spomenuo.

    A ako smatrash da je .yu iz domena naseg jezika

    To su medjunarodna pravila, i za crnu goru je to ponajvise nacin za prosperitet u otvaranju prema svijetu. Ali mislim da si u pravu i da ce doci vrijeme kad ce i unicode karakteri moci da budu u upotrebi, pa zasto i ne cirilica.

    Do tad se mora ispostovati ISO 3166 standardi u dodjeli domena.

  10. #35
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    475
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Moje je misljenje da ideja da se NIC formira u okviru univerziteta losa , jer ce se na takav nacin izgubiti kvalitet servisa. Jer ako ce je odrzavati kao akademsku mrezu, onda bolje da nista ne rade.

    Mislim da je za ovakav posao potrebno formirati posebnu ustanovu koja ce biti u stanju da obezbijedi kvalitetnu, sigurnu i transparentnu infrastrukturu sa nediskriminatrornim i jasno definisanim uslovima za korisnike ccTLD.
    U principu, pravilo je da registraciju domena obavlja upravo neka univerzitetska jedinica, to je uglavnom obicaj u svijetu. Nisi u toku bas sa stanjem akademske mreze, ZNACAJNO je bolje nego prije par godina (kada je stvarno bilo bilo lose).
    Juffo-Wup fills in my fibers and I grow turgid. Violent action ensues.
    Break stuff

  11. #36
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    2,193
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Bager
    U principu, pravilo je da registraciju domena obavlja upravo neka univerzitetska jedinica, to je uglavnom obicaj u svijetu. Nisi u toku bas sa stanjem akademske mreze, ZNACAJNO je bolje nego prije par godina (kada je stvarno bilo bilo lose).
    Jeste princip u normalnoj zemlji, kod nas bi to znacilo opet monopol nekih novih Obradovica i Fetahovica (ili mozda bas onih istih)

  12. #37
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    475
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ajde da ne idemo toliko daleko, nisu tu nikakve velike pare upletene da bi sad pravili neki monopol. Tu ima vise posla nego zarade.
    Juffo-Wup fills in my fibers and I grow turgid. Violent action ensues.
    Break stuff

  13. #38
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    2,193
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Bager
    Ajde da ne idemo toliko daleko, nisu tu nikakve velike pare upletene da bi sad pravili neki monopol. Tu ima vise posla nego zarade.
    Jeste, vidjeli smo kako nema zarade nikakve sa Internetom CG, jer su oni kompanijski domen prodavali kao nacionalni, uh nisu ga prodavali... izvinjavam se ... davali su ga 'besplatno' uz iskljucivi uslov hostinga na njihovim serverima koji za ozbiljan paket kosta tricavih 300 EUR, sto je 'samo' tri puta skuplje nego svudje na svijetu.

    Ah da, da ne zaboravim... to sto nisu dozvoljavali pojedinim kompanijama da registruju domene sa svojim imenom i cg.yu dodatkom, kako bi potom oni pravili siteove sa tim domenom i istom aktivnoscu, je potpuno bezazleno i uopste nije monopolski... jeli ovo dovoljno daleko?

  14. #39
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    475
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Pa ko im brani da prodaju svoj kompanijski domen kako oni hoce?? Sta je tu problem?
    Ovde je neka druga prica, nacionalni domen. Nemoj da mijesamo pojmove
    Juffo-Wup fills in my fibers and I grow turgid. Violent action ensues.
    Break stuff

  15. #40
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    2,193
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    1 Post

    Default

    I onda je bila prica u startu da je nacionalni domen, ali nema veze... pa pogledaj novine pobogu danas sto pisu da je cg.yu crnogorski domen, ja ti govorim o percepciji kakva je napravljena oko cijele te price, a ne o tome imaju oni na to pravo ili ne.

    Podji kod klijenta (prosjecnog biznismena) pa mu reci, kad se vec jednom nakani da napravi site, da ne treba da registruje cg.yu domen pa ce da te gleda kao posljednju budalu

  16. #41
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    475
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Mislim da ce se vec drugacije razmisljati kad ne bude moralo (moglo) da se registruje .cg.yu nego ce moci nesto tipa .co.me ili kako bude (ne .yu) onda vise nece biti interesantno .cg.me ili sta vec ICG zauzme. Ti podjes opet kod tog klijenta pa ga pitas hoce li .cg.yu za 300e ili .co.me za 5e pa cemo vidjeti sta ce odluciti.
    Juffo-Wup fills in my fibers and I grow turgid. Violent action ensues.
    Break stuff

  17. #42
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Ulcinj,Crna Gora
    Posts
    145
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa ne bi bilo lose da internet provajderi koriste poddomen tipa *.net.me,pa javne ustanove npr. univerziteti *.edu.me itd.

  18. #43
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    110
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Elektron
    Meni se licno domen .me uopste ne svidja.. Sto se tice .mr on je vec zauzet mr = Mauritania. Meni bi se svidjelo da stave RCG (Republika Crna Gora). Ne trebamo koristiti Montenegro jbt.. imamo mi svoj jezik. Svaka zemlja na svijetu ima domen koji je iz njihovog jezika jedino mi forsiramo taj engleski. Za koju deceniju nestace ime Crna Gora i drzava ce nam se zvati Montenegro.. :roll:
    Grijesis. HU= Hungary (isto Nije na "maternjem"- Madjarskom, vec na engleskom).
    Last edited by maxdata; 12-06-06 at 12:07.

  19. #44
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bager
    U principu, pravilo je da registraciju domena obavlja upravo neka univerzitetska jedinica, to je uglavnom obicaj u svijetu. Nisi u toku bas sa stanjem akademske mreze, ZNACAJNO je bolje nego prije par godina (kada je stvarno bilo bilo lose).
    U kojim zemljama? To nije tacno. U vecinu normalnih zemalja to radi posebna institucija koju oformi nadlezni organ.

    Po istrazivanju koje sprovedeno nad 189 ITU drzava clanica od kojih je odgovorilo 56.

    Registracionu Strukturu cine:
    u 26% Akademske Institucije
    u 39% neprofitne organizacije
    u 20% neprofitni komercijalni privredni subjekti
    u 15% Javne Institucije

    Tako da toga pravila koje ti spominjesh nema.

    Ajde da ne idemo toliko daleko, nisu tu nikakve velike pare upletene da bi sad pravili neki monopol. Tu ima vise posla nego zarade.
    Da si profesionalno vezan za temu o kojoj polemisesh mnogo bi jasnije vidio koliko je situacija koju je opisao Joker unazadila razvoj interneta u Crnoj Gori. Zasto to treba spomenuti? Zato da se nebi ponovile iste greske. Da je Vlada CG uradila ono sto je trebala, mnogo bi bolja situacija danas bila. Ovako "mn.yu" je zaboravljen, a cg.yu postao "nacionalni domen".

    Sto se tice zarade na registraciji domena, mislim da je to sasvim dovoljno za pokrivanje troskova odrzavanja i funkcionisanje sistema.

    Mislim da stvaranje pododomena "co.me" itd je mozda praksa u drzavama gdje zive milioni ljudi, za Crnu Goru koja ima 650.000 ipak ".me" je jedna zaista perspektivna mogucnost za razvijanje online biznisa, koju bi stvaranje poddomena bespotrebno unistlila.
    Last edited by Ego_and_his_own; 12-06-06 at 14:12.

  20. #45
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    110
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mrzim te dodatke, zasto da kalemimo tako lijep domen, mislim da treba dozvoliti upotrebu "cistog" domena svima, mnogo je bolje bilo da su dozvolili YU domen bez dodataka svima, sta nam znaci to co.yu , onda mi je isto kao i ovi free domeni co.nr, cjb.net- ruzno je.

  21. #46
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Evo jednog primjera kako su postavljeni zadaci registra nacionalnog domena.

    Pravila za deodjelu domena.


    Pravila za dodjelu domena pod nacionalnim domenom bice sprovodjena od strane rigistracione jedinice.

    Pravila za dodjelu bice dostupna javnosti i bice dizajnirana da:
    1. obezbijede visok tehnicki kvalitet
    2. su nedisktiminatorna
    3. su transparentna i otvorena za inspekciju
    4. promovisu predvidiljivost
    5. promovisu zastitu licnih podataka i interese korisnika
    6. promovisu interese Internet korisnika, individualno ili kao grupu i
    7. promovisu nacionalne interese i dozvole Internacionalni razvoj Interneta.

  22. #47
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    475
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Sto se tice zarade na registraciji domena, mislim da je to sasvim dovoljno za pokrivanje troskova odrzavanja i funkcionisanje sistema.

    Mislim da stvaranje pododomena "co.me" itd je mozda praksa u drzavama gdje zive milioni ljudi, za Crnu Goru koja ima 650.000 ipak ".me" je jedna zaista perspektivna mogucnost za razvijanje online biznisa, koju bi stvaranje poddomena bespotrebno unistlila.
    To sam samo nacuo da je obicaj da registraciju domena radi univerzitet, nisam se ni trudio da provjerim je li tako, na kraju 26% i nije velika greska Kod nas je to valjda bio slucaj, ljudi sa ETF-a u Beogradu su to radili za .yu domen. Bitno je da su to ljudi koji su dovoljno strucni, iskusni i odgovorni da bi mogli da rade taj posao.
    Ovo da li treba usvojiti pravilo o obaveznom second level domenu si mozda u pravu, ali to vec treba izvagati, vidjeti sve dobre/lose strane jednog i drugog.
    Juffo-Wup fills in my fibers and I grow turgid. Violent action ensues.
    Break stuff

  23. #48
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bager
    To sam samo nacuo da je obicaj da registraciju domena radi univerzitet, nisam se ni trudio da provjerim je li tako, na kraju 26% i nije velika greska Kod nas je to valjda bio slucaj, ljudi sa ETF-a u Beogradu su to radili za .yu domen.
    Pa .yu domen je samo pokazao koliko je pogresnih procjena napravljeno sa poddomenima. Mislio sam da je to svima jasno. Pravilnik je prica za sebe. Za nevjerovati. U 5 tacaka??! A tek kakvih. A taj isti nic u pravilniku ima zabranu dodjele domena fizicnim licima, sto je omogucilo ICG da odrzi monopol ionako zagarantovan zakonom iz 2000. Zbog dvoslovnog ogranicenja provajderima u srbiji takva mogucnost nije postojala (kao relacija "cg.yu" <> "mn.yu") pa su vecinom provajderi izabrali TLD kao sto je .net najcesce.
    U principu, pravilo je da registraciju domena obavlja upravo neka univerzitetska jedinica, to je uglavnom obicaj u svijetu.
    Ne vjeruj svemu sto nacujesh

    I bash se pitam dje je tad bio univezitet CG kad se desila situacija koju je tako lijepo opisao "Jocker". Placao je Telekomu za 2 mb link.

    Sto se akademske mreze tice i stabilnosti-dostupnosti, nije nesto sta bi se trebalo pohvaliti. Imam osjecaj da su se prema a.m. ophodili kao da je neki projekat a ne infrastruktura.
    Last edited by Ego_and_his_own; 12-06-06 at 22:34.

  24. #49
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    110
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow

    Dobra je tema! Kako mozemo uticati na izbor nacionalnog internet domena ? Negdje sam citao da u tom internacionalnom tijelu koje dodjeljuje domen imamo samo jednog covjeka, on je iz Srbije.

    www.nic.me ako ne znamo kako da formiramo pravilnik, mozemo ga dijelom prepisati, ne brinite, na nasem je
    http://www.nic.hr/documents/html/HR-TLD-Pravilnik.html

  25. #50
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Hrvati su ludi

    Svakako bolji od nic.yu ali bi ipak trebali da gledamo evropske primjere. Ne svidja mi se dio vezan za poddomene, ako si zainteresovan mogu ti poslati da vidish neka evropska resenja. I interesantno je sto posao oko registra vodi posebna institucija carnet.

    Članak 42.

    Kod podnošenja zahtjeva za HR-V domenu podnositelj zahtjeva treba posebno obrazložiti (dokazati) svoju kvalificiranost za podnošenje takvog zahtjeva, tj. treba izložiti razloge i ciljeve registracije domene, dostaviti plan upravljanja (organizacijski, informacijski i terminski) traženim domenskim prostorom i dokazati svoju nadležnost za predmetno područje za koje se domena registrira.
    Ne može se podnijeti zahtjev za registraciju HR-V domene, ukoliko je sekundarna domena HR domene istog naziva već registrirana. Zainteresirani podnositelj zahtjeva može postupiti prema odredbama
    Oni su pukli totalno

    Ovo je najdetaljniji pravilnik koji sam do sad vidio i otkriva administrativnu muku hrvatske. Mozemo uticati tako sto cemo dati predlog AT-u i zbog toga su mi interesantna vasa misljenja.

    Ono sto sam ja do sad nasao kao ucestalost je da taj organ mora imati samo izvrsnu fukciju dok njegovo djelovanje nadgleda komisija koja odgovara na primjedbe i prituzbe u vezi nacionalnog domena.

    Posebno u Evropi je ucestalost nediskiminatornosti u sadrzaju pravilnika sto se za hrvatski model ipak nemoze reci. Sustinski to, pored uticaja na odnos sa ostalim registratorima koji ce dobiti mogucnost da registruju domene drugim licima, to prakticno oznacava izjednacavanje pravnog i fizickog lica.
    Last edited by Ego_and_his_own; 12-06-06 at 23:49.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. cg.yu domen?
    By gates in forum Internet
    Replies: 9
    Last Post: 16-03-06, 04:31
  2. problemi sa protokom van cg.yu domena?
    By SKOJ in forum Internet
    Replies: 69
    Last Post: 08-12-05, 16:32
  3. cg.yu
    By Kapetan in forum CdM Arhiva
    Replies: 1
    Last Post: 19-09-05, 02:13
  4. How to register domain name in cg.yu.
    By garik in forum Internet
    Replies: 54
    Last Post: 22-08-05, 20:48

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •