Page 4 of 17 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 76 to 100 of 402

Thread: Fakultet Za Informacione Tehnologije

  1. #76
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,391
    Thanks Thanks Given 
    5,523
    Thanks Thanks Received 
    4,939
    Thanked in
    2,067 Posts

    Default

    ha, pa onaj koji zavrsi bilo koji tehnicki fakultet i pmf imace priznatih ispita - tipa matematika i slicno.
    Simpaticno, ali koliko mi se ovako cini, nista specijalno.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  2. #77
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,083
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpeedFreak
    ne znam sto se toliko uhvatili ekonomije. Po jedan predmet ekonomije, menadzmenta, marketinga i biznisa treba svakome ko hoce da se bavi IT-om. Ako hoces da otvaras svoju firmu, nista ti ne znaci programiranje ako ne znas gore navedeno. I Bachelor diploma je diploma prvog stepena koja se dobija po zavrsetku regularnih studija.
    Haha, SpeedFreak please don't srać... (da izvineš).
    Last edited by shake; 01-06-06 at 20:35.
    Always smiling :-)

  3. #78
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ko zeli da se bavi programiranjem i otvori firmu iz te branse, treba da nauci da programira. Nista ti ne znaci poznavanje menadzmenta, marketinga i ekonomije ako ne znas da programiras (izvini me SpeedFreak; ne mislim ovime nista lose). A neka se ekonomijom i menadzmentom bave ljudi koji su to zeljeli da rade, i za to se skolovali.

    Sad bi, da izvinete svi, htjeli da budu direktori, PR-ovi, menadzeri itd. Mani me toga, ako sam se vec odlucio za programiranje - necu da se opterecujem sporednim stvarima, vec da specjalizujem u maticnoj oblasti.

    Kao na mom trenutnom fakultetu... poslovna etika, marketing planovi, drde vrde... a kad dodjemo do toga kako napisati funkciju za sortiranje clanova niza - niko ne zna; ni studenti ni profesori. Ali, nije ni cudno s' obzirom da profesori ekonomije predaju programske jezike, uz krajnje povrsno znanje i bez ikakvog iskustva.

    Dajte da vidimo kakvo to iskustvo imaju doktori predavaci na FIT-u: na cemu su doktorirali, iz cega su specijalizovali; gdje su ti sistemi koje su do sada kreirali? Na cemu trenutno rade? Postoji li kakav "zivi" sistem u kome ce studenti moci da participiraju, i nesto prakticno nauce, steknu kakva iskustva?

    To mene interesuje. Eto, ne zamjerite mi.
    Last edited by Djoks; 01-06-06 at 20:58.

  4. #79
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    http://Crna Gora/Podgorica
    Posts
    427
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    drugo je to sto kod nas profesori ekonomije uce programiranje. Ja kazem da je jako korisno imati znanje iz vec navedenih oblasti. Da bi neko bio, kao sto vi kazete, direktor, PR, menadzer treba mu tri godine izucavanja te oblasti. Ovo su samo osnove koje su potrebne da te ne bi za****vali 'direktori sa kupljenim diplomama' i slicni strucnjaci.
    Why, oh why, didn't I take the blue pill...

  5. #80
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo sam samo htio da dodam: imao sam preksinoc prilike da vidim pitanja sa ispita iz predmeta "Informatika" na Fakultetu za turizam u Trebinju. Kladim se da mnogi od svrsenih informaticara (bez obzira na to da li se skolovali na PMF-u, ETF-u, RAF-u i sl.) ne bi znali da daju odgovore na pojedina pitanja!

    Obaska to sto se tokom godine, u prakticnom pogledu, izucavaju Word, Excel, Power Point, Visio, Access i sl., pitanja obuhvataju: scheduling algoritme iz oblasti operativnih sistema (i to nimalo naivna pitanja), procesorske pipeline-ove (arhitekturu, principe funkcionisanja, razlike izmedju serija procesora), itd. itd. itd.

    Dakle, buduci turisticki radnici: hotelijeri, vodici itd. treba da znaju razlike izmedju: SJF (preemptive) i SJF (non-preemptive) scheduling algoritama, a mi buduci programeri treba da pravimo biznis i marketing planove, racunamo kreditne anuitete itd.? Gdje li ovo vodi?

  6. #81
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Apsolutno se slazemo, jedino sto - eto - velim da slabo izucavamo ono sto treba da izucavamo, a pretjerano se fokusiramo na ono sto prvenstveno nije nasa oblast. Evo, tri puta na jednoj strani: mnogo je Necu vise.

  7. #82
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    http://Crna Gora/Podgorica
    Posts
    427
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djoks
    velim da slabo izucavamo ono sto treba da izucavamo, a pretjerano se fokusiramo na ono sto prvenstveno nije nasa oblast.
    to je tako od prvog razreda osnovne skole...navikao sam...;p
    Why, oh why, didn't I take the blue pill...

  8. #83
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,254
    Thanks Thanks Given 
    2,757
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    Neka preimenuju ovo u fak. za ekon. informatiku da se ne brukaju.

    Evo kako izgleda IT program na normalnom fakultetu (Nast. plan - graduate IT engineer)

    http://www.acdt.edu.yu/
    She is only here to annoy herself!

  9. #84
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,083
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    NSX kad vec spomenu taj ACDT, znas li sto vise o njemu osim onog na sajtu. Sad sam bas zvala i pricala s nekim covjekom, i ne izgleda mi uvjervljivo. Kaze kolokvijumi se polazu preko Interneta, i na kraju semestra se radi samo odbrana projekta u njihovim prostorijama. Inace postoje samo par mjeseci. I na diplomi ne pise da se radi o distance learningu. Znaci za par hiljada dobijes AMERICKU diplomu, c c c. Ja pokusah da nadjem u SAD nedje taj College u Virdziniji ciji su navodno oni akrediteri ali nidje ih nema... Kad bi bilo stvarno ovo, bilo bi fino :-).
    Imam osjecaj da je to onaj College tipa Phoenix On line i sl. Ajde @Amerikanac prosvijetli nas. I kako Graduated a ima 18 ispita u tri godine, to mi nesto ne stima... Ma bre jos neka prevara.
    Ja ako se ove godine zeznem kao prosle za RAF ugasila sam ga. Ma idem na SPR pa sto mi Bog da :-).
    Always smiling :-)

  10. #85
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    shake, zasto kazes da si se "zeznula kao za RAF" ? Ja sam se nesto onako generalno razmisljao, pa zato pitam. Ako ti nije tesko, molio bih te da obrazlozis.

    Hvala i pozdrav!

  11. #86
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,083
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Raf

    Znaš kako ja sam možda navikla u SAD da sve bude besprekorno, pa mi možda i sitnice smetaju. Ali izvini molim te, ako platim 3000€ hoću da dobijem ono što sam platila. Sada ću neke realne stvari da ti saopštim, a nijesam prije jer sam vjerovala popraviće se oni ne mogu sve odjednom, ali sad tek shvatam da nema ništa od toga...
    1. Laž je da postoje mentori - što je pisalo na sajtu i u informatoru.
    2. Laž je da postoji razmjena studenata sa NY State Univ. i Ontario SU, i Toronto SU, ... što je takođe rečeno - pisalo u informatoru.
    3. Sve je po Bolonjskoj, ali pazi te Bolonjske nema niđe! Imas kolokvijume, na kojima i ako dobiješ 10 ne možeš imati više od 6.
    4. Svaki predmet ima usmeni, ako hoćeš više od 6. A onda kako se kojem prof. dopadneš, pa te pegla usmeno po sat vremena.
    5. Imaš 5 ispitnih rokova, a u prva tri je prolaznost 30% jer naravno treba da uzmu po 20€ po ispitu. I ti se ubiješ od programiranja, a u međuvremenu dođe u posljednjem roku neki što ne zna dva broja sabrat i prođe bolje od tebe. (Ok meni je na prvom mjestu znanje, ali nije fer, a i uspijeh mi treba, tako da mi ovo ne odgovara, a ne mogu zadnji rok čekat za sve).
    6. Kolokvijumi važe samo jedan ispitni rok.
    7. Pismeni ispit važi takođe samo jedan ispitni rok.
    8. Da ne spominjem komplexe od prof. sa PMF-a koji ti traže da za usmeni nabubaš cijelu knjigu koju je on napisao (čuveni Nenad Mitić). Dođe ti ne 12 ispita godišnje, nego 24 sa usmenima.
    9. Zamisli samo usmeni iz matematike, đe ti se traži poslije jednog semestra da znaš sve do detalja iz numeričke analize i sl. Da ne spominjem Diskretne strukture I i II đe ne znaš više što znaš, a usmeni katastrofa :-).
    10. Ja koliko sam upućena po Bolonjskoj nema usmenih? Dalje... nemaju još plan za 4tu godinu. Sada je ispalo da će neki smjerovi sa treće godine morati da se priključe drugom nekom smjeru jer nemaju dovoljno predmeta za njih (ovo se konkretno misli na smjer Multimedija i još jedan - ne znam tačno koji pa da ne bupam). I sada će ti sa Multimedije morati da slušaju predmete za smjer Mreža ili sl.
    11. Sertifikati Microsofotovi - izvini molim te ti si imao predmete u vezi sa tim, ali moraš sam da platiš ako hoćeš da polažeš, znači nije u sastav diploma kako je rečeno.
    12. Atmosferu i društvo da ne spominjem - tu ne možeš, znači ne možeš da ostaneš normalan nakon 3-4 godine studija ako ćeš biti prisutan na fakultetu. Ja se još liječim :-).
    Ima još dosta toga. Ja kad kažem ovima što mi smeta svi ćute na foru i ti kao puno tražiš što juriš uspijeh ono ovo... a mogu poći na pijacu i kupit diplomu za par soma, a ne se tamo ubijat da bih dobila 6 i na kraju opet ništa ne znala.

    E to ti je suština Djoks :-). O tome će posvjedočiti, a i posvjedočio je broj studenata koji ih svake godine napusti.
    Da se razumijemo, ti ako to završiš naučićeš čisto programiranje, ništa više. A meni to baš nije bio cilj, nego malo šire da vidim od Jave i C-a. Ali ođe je sve na Javi cijelo studiranje.
    --------------------------------------------------------------
    Fakultet zaslužuje čistu 10 za stari program studiranja, ali po Bolonjskoj čistu 6.
    --------------------------------------------------------------

    Ako se još nečeg sjetim dopisaću :-).
    Always smiling :-)

  12. #87
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    shake, hvala ti velika na zaista temeljitom i iscrpnom postu!

  13. #88
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,083
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nema problema :-). E da je meni imao ko takav post da napise kad sam se raspitivala :P.
    Always smiling :-)

  14. #89
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,254
    Thanks Thanks Given 
    2,757
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shake
    NSX kad vec spomenu taj ACDT, znas li sto vise o njemu osim onog na sajtu. Sad sam bas zvala i pricala s nekim covjekom, i ne izgleda mi uvjervljivo. Kaze kolokvijumi se polazu preko Interneta, i na kraju semestra se radi samo odbrana projekta u njihovim prostorijama. Inace postoje samo par mjeseci. I na diplomi ne pise da se radi o distance learningu. Znaci za par hiljada dobijes AMERICKU diplomu, c c c. Ja pokusah da nadjem u SAD nedje taj College u Virdziniji ciji su navodno oni akrediteri ali nidje ih nema... Kad bi bilo stvarno ovo, bilo bi fino :-).
    Imam osjecaj da je to onaj College tipa Phoenix On line i sl. Ajde @Amerikanac prosvijetli nas. I kako Graduated a ima 18 ispita u tri godine, to mi nesto ne stima... Ma bre jos neka prevara.
    Ja ako se ove godine zeznem kao prosle za RAF ugasila sam ga. Ma idem na SPR pa sto mi Bog da :-).
    Hmm da evo sad i meni djeluje sumnjivo. Usput dekan ACDTa je i dekan FBU... http://www.fbu.edu.yu
    She is only here to annoy herself!

  15. #90
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,083
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Haha a sto se cini. A kad cujes ovoga na tel. rekao bi coek nema boljih :-). Jos mi kaze imamo svoju zgradu ono ovo, haha.
    Always smiling :-)

  16. #91
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    HR, BIH, CG, GRCKA
    Posts
    758
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ljudi mene 10% ko bude izabrao ovo... http://www.city.academic.gr/courses/...tails.asp?Id=2 i comment na celi sajt kako vam se svidja.
    U svakoj zeni lezi djavo. Ili ga ubijes radjanjem, ili poslom, ili i jednim i drugim.

  17. #92
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Boze... jeli ono moguce: FBU?! Cak moze da se studira i udaljeno?! A inace je godina 6350 EUR ?!? E ovi su zaje*ali i RAF... Pocece da osnivaju i fakultete za pcelarenje i gajenje koza... Ali vazno je naglasiti da imaju predmet: informacione tehnologije u borilackim vjestinama :mrgreen:

    E ovoliko se odavno nijesam nasmijao...

  18. #93
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Hell
    Posts
    624
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    evo gledam ovaj katalog fit-a. Ok je fakultet, ali su lamerski predmeti. Menagement, ekonomija,...., e na ku*ac vas nabijem, ocu da studiram it a ne menagement. Na RAF su mnogo bolji predmeti. Jeli raf isto po bolonjskoj, vazi li i njegova diploma u inostransvo bjese ?

  19. #94
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako ocete da ucite programiranje, upisite SPR, VRS, PMF.
    FIT, koliko vidim, okrenut je IT-u mnogo sire od "suvog" programiranja, sto, logicno, obuhvata i menadzment. Program (na smjeru informacionih sistema) je usmjeren organizaciji u poslovanju kompletnih sistema (sa softverom kao jednim segmentom informacionih tehnologija) sto iziskuje obuku za dodatne kvalifikacije. Dalje, ako je nekome to malo, moze da se dodatno usavrsava diplomskim i postdiplomskim studijama.

  20. #95
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    475
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ja bih srecan bio kad bi na etf-u matematiku predavali elektro inzenjeri, a ne profesori sa pmf-a (ne mislim nista lose o pmf profesorima ) ali oni jednostavno ne znaju sta je vazno a sta ne studentima(jeste da oni imaju program itd, ali nije to to). Isto tako nije dobro da neki strucni profesor nekog programiranja predaje programiranje na ekonomiji, a veze nema sta je ekonomistima bitno.
    Juffo-Wup fills in my fibers and I grow turgid. Violent action ensues.
    Break stuff

  21. #96
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bager
    Ja bih srecan bio kad bi na etf-u matematiku predavali elektro inzenjeri, a ne profesori sa pmf-a (ne mislim nista lose o pmf profesorima ) ali oni jednostavno ne znaju sta je vazno a sta ne studentima(jeste da oni imaju program itd, ali nije to to). Isto tako nije dobro da neki strucni profesor nekog programiranja predaje programiranje na ekonomiji, a veze nema sta je ekonomistima bitno.
    pa znaju (neki), ali problem je u tome što je možda loše izabrano ko (sa PMF-a) treba da predaje na ETF (ali to je možda problem ETF-a, i njihovog lošeg izbora), ili možda im je program loše napisan (ili im nije u njemu fino objašnjeno na što da obrate pažnju), ili ga se ne pridržavaju (najvjerovatnije ), a to bi trebalo da se kontroliše na nivou fakulteta (to jest-u ovom slučaju ETF-a)

    @shake: kad si ovako iskritikovala RAF, jedva čekam da vidim tvoje komentare o SPR (za jedno godinu-godinu ipo)
    ....

  22. #97
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,352
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    3,986
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    Shake je kritikovala i skolovanje u USA tako da joj nemojte zamjerit
    Visoki standardi sto ces :-).
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  23. #98
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    SOA NEBESKA
    Posts
    2,335
    Thanks Thanks Given 
    30
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ona kritikuje sve sto moze, ni jednu pohvalu nema
    p.s. Ovaj thread moze na Sticky...
    Oj visoki Durmitore svih planina direktore...

  24. #99
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,391
    Thanks Thanks Given 
    5,523
    Thanks Thanks Received 
    4,939
    Thanked in
    2,067 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bager
    Ja bih srecan bio kad bi na etf-u matematiku predavali elektro inzenjeri, a ne profesori sa pmf-a (ne mislim nista lose o pmf profesorima ) ali oni jednostavno ne znaju sta je vazno a sta ne studentima(jeste da oni imaju program itd, ali nije to to). Isto tako nije dobro da neki strucni profesor nekog programiranja predaje programiranje na ekonomiji, a veze nema sta je ekonomistima bitno.
    Pa ko ce ad predaje matematiku nego matematicari. To je zadatak matematicara, to sto oni ne kontaju da nije potrebna teorija iz matematike sa etf-om, e to je druga stvar.

    Quote Originally Posted by netspiner
    p.s. Ovaj thread moze na Sticky...
    Sta ce ti OVAJ topic na sticky? Pa ljudi nisu stavili ni topci "programiranje" za sticky.
    ---------------------
    Usput, jel ko vidjeo plan 'Fakultet Vizuelnih Umjetnost', izgleda takodje Atlasov projekat?
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  25. #100
    Join Date
    May 2006
    Posts
    272
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MaDDoX
    evo gledam ovaj katalog fit-a. Ok je fakultet, ali su lamerski predmeti. Menagement, ekonomija,...., e na ku*ac vas nabijem, ocu da studiram it a ne menagement. Na RAF su mnogo bolji predmeti. Jeli raf isto po bolonjskoj, vazi li i njegova diploma u inostransvo bjese ?
    mozda zato sto ce da uce ljude i kako se vode it timovi

    isto kao sto ce se na fakultetu za vizuelne umjetnosti doticati i marketinga

Page 4 of 17 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Otvara se Poljoprivredni fakultet u Podgorici
    By Petar Mrvaljevic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 16
    Last Post: 28-08-09, 07:57
  2. Fakultet u Bijelom Polju
    By G R A D in forum Sjeverni
    Replies: 34
    Last Post: 27-09-05, 15:05
  3. Promashio si temu! Jedinica! - Ali, uchiteljice... :D
    By independent girl in forum Sve i svašta
    Replies: 113
    Last Post: 23-06-05, 22:35
  4. privatni fakultet u Baru
    By wodokotlic in forum Primorski
    Replies: 6
    Last Post: 29-12-04, 17:23
  5. Elektrotehnicki fakultet i EESTEC
    By Mr_Who in forum Nauka generalno
    Replies: 0
    Last Post: 02-07-04, 22:11

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •