Page 2 of 7 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 26 to 50 of 159

Thread: Nastanak covjecanstva

  1. #26
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Universe:/Earth/America/USA/Michigan/SterlingHts/
    Posts
    1,089
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Condor
    Sundjeru, forum se cita od pocetka, a ne samo od naslova. Mozda tebi ne odgovara sto si nastao/la od majmuna, ja sam savim zadovljam tim objasnjenjem.

    Robi, astrologija i astronomija nisu imale utiacj na razvoj covjecanstva. Ako racunas bolesti koje su mogle da budu izlijecene, i bolesti koje su moglida otkriju. E sada racunaj koliko je ljudi upravo poginulo zbog tih bolesti, i onda izracunaj neka je 50% tih ljudi imalo potomke. Sigurno 1 % svih tih ljudi bi upao u podrucje genijalaca i otkrio bi tehnoloski nesto novo. Pa...
    imena kolega molicu, imena

  2. #27
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi
    Pogrešno znaš, zar se nasilnim ukrštanjem raznih vrsta životinja,a kasnije genetskom mutacijom istih i izmjenama ne stvaraju vrste životinja, koje su potekle od jedne vrste a sada su potpuno druge.Zar se kloniranje životinja ne može svrstati u stvaranje vrste(ako uzmemo u obzir da naučnici hoće da stvore mamuta i tasmaniskog đavola).
    Kloniranje se nikako ne moze nazvati stvaranjem, alo!
    Takodje ni ukrstanje zivotinja tipa magarac i konj, jer su to vrlo bliske vrste, a potomci su im neplodni.

    Quote Originally Posted by Bugi
    Zašto o stvaranju života na Zemlji govorimo kroz jednu osobu (visokoumno biće Bog), zašto ne sagledati to da je Zemlju stvorilo više tih visokoumnih bića?
    OK, moze i tako, ali to opet ne mijenja na stvari.
    Pogledaj malo sledeci link na forumu "Religija":
    http://www.cafemontenegro.com/forum/...589#post371589,

    a procesljaj taj forum i jos malo vise, pa ces naci zanimljivih misli na tu temu.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  3. #28
    Apollo Guest

    Default

    Quote Originally Posted by robi
    a shta bi sa astronomijom ili astrologijom?
    Od kad je astrologija nauka?

  4. #29
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,826
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,292
    Thanked in
    1,833 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi

    Pogrešno znaš, zar se nasilnim ukrštanjem raznih vrsta životinja,a kasnije genetskom mutacijom istih i izmjenama ne stvaraju vrste životinja, koje su potekle od jedne vrste a sada su potpuno druge.Zar se kloniranje životinja ne može svrstati u stvaranje vrste(ako uzmemo u obzir da naučnici hoće da stvore mamuta i tasmaniskog đavola).
    Quote Originally Posted by odli
    Kloniranje se nikako ne moze nazvati stvaranjem, alo!
    Takodje ni ukrstanje zivotinja tipa magarac i konj, jer su to vrlo bliske vrste, a potomci su im neplodni.
    Zar se kloniranje životinja ne može svrstati u stvaranje vrste(ako uzmemo u obzir da naučnici hoće da stvore mamuta i tasmaniskog đavola)
    Kloniranje nije stvaranje?
    Stvaranje je i rađane bebe, metodom in vitro, a kloniranje je još jedna vrsta stvaranja. Kako bi objasnila da životnja koja ne postoji na Zemlju odjednom dobije postojanje. Očigledno bi rekla, neko je stvorio....
    Quote Originally Posted by Bugi

    Zašto o stvaranju života na Zemlji govorimo kroz jednu osobu (visokoumno biće Bog), zašto ne sagledati to da je Zemlju stvorilo više tih visokoumnih bića?
    Quote Originally Posted by odli
    OK, moze i tako, ali to opet ne mijenja na stvari.
    Pogledaj malo sledeci link na forumu "Religija":
    http://www.cafemontenegro.com/forum/...589#post371589,

    a procesljaj taj forum i jos malo vise, pa ces naci zanimljivih misli na tu temu.
    Koliko ja vidim to je topic o religiji, a ovo je topic o nastanku čovječanstva....
    Imaš topic i o autima i o oglasima, ali mislim da nema potrebe da brkamo stvari :mrgreen::mrgreen:
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  5. #30
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,480
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Apollo
    Od kad je astrologija nauka?
    E da ga funestis cuje...

    odli. Ja ti dadoh primjer neukrstanja vrsta (kada vec ides tom logikom), vec stvaranje fluoroscentne svinje, tacniej svinej sa fluoroscentom njuskom.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  6. #31
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    108
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A okel majstore da sam ja nastao od majmuna a toliko sam pametan .....
    :lolblue: :lolblue: :lolblue:
    Don't drink and drive , take joint and fly .

  7. #32
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,480
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Dobro, tebe je stvorio Bog, ja sam nastao od majmuna. Meni to odgovara.
    Znas, postoji proces evolucije, to sto su ljudi evoluirali brze od ostalih zivotinja, to je druga stvar...
    I usput, odgovori mi na ranije postavljeno pitanje. Vele da je Bog stvorio svijet, svijet ne moze da nastane iz nicega, dobro, ko je onda stvorio Boga? Ako je Bog nastao iz nicega, onda i univerzum moze nastati iz nicega. Osim ako je Bog stovrio sam sebe?
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  8. #33
    Apollo Guest

    Default

    Quote Originally Posted by Condor
    E da ga funestis cuje...

    odli. Ja ti dadoh primjer neukrstanja vrsta (kada vec ides tom logikom), vec stvaranje fluoroscentne svinje, tacniej svinej sa fluoroscentom njuskom.
    Pricali smo ja i funestis o ovome na jednom topicu vec i on se slaze samnom po tom pitanju .

  9. #34
    Join Date
    May 2006
    Location
    bu2-montenegro
    Posts
    164
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ljudi ja licno vjerujem da smo mi nastali od majmuna tj. u darvinovu teoriju zato sto i dan danas ima zivih primjera ljudi koi zive medju nama, cist primjer je sundjer bob jer on... necete mi vjerovat...... ima gradju pingvina a lice malo podsjeca na majmuna pa sad vi vjerujte u sta ocete ja sam sasvim siguran
    hahahahah

    shorty nista licno
    sala
    U raju je lijepo ali u paklu je ekipa :D

  10. #35
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,480
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Apollo
    Pricali smo ja i funestis o ovome na jednom topicu vec i on se slaze samnom po tom pitanju .
    Ma pogresno sam se izrazio. Znam funestisovo misljenje o tome. Mislio sam na razmisljanje Robija. Uz pomoc tvog reply-a da skrenem paznju sta bi fuenstis rekao Robiju :devil:
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  11. #36
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    1,435
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Condor
    Dobro, tebe je stvorio Bog, ja sam nastao od majmuna. Meni to odgovara.
    Znas, postoji proces evolucije, to sto su ljudi evoluirali brze od ostalih zivotinja, to je druga stvar...
    I usput, odgovori mi na ranije postavljeno pitanje. Vele da je Bog stvorio svijet, svijet ne moze da nastane iz nicega, dobro, ko je onda stvorio Boga? Ako je Bog nastao iz nicega, onda i univerzum moze nastati iz nicega. Osim ako je Bog stovrio sam sebe?
    bravo!!!!!!!!!!!! bas me interesuje kako bi vjernici odgovorili na ovo pitanje?

  12. #37
    Join Date
    May 2006
    Location
    bu2-montenegro
    Posts
    164
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ali ljudi kako god okrenete mi smo svi majmuni
    U raju je lijepo ali u paklu je ekipa :D

  13. #38
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,480
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Condor
    Dobro, tebe je stvorio Bog, ja sam nastao od majmuna. Meni to odgovara.
    Znas, postoji proces evolucije, to sto su ljudi evoluirali brze od ostalih zivotinja, to je druga stvar...
    I usput, odgovori mi na ranije postavljeno pitanje. Vele da je Bog stvorio svijet, svijet ne moze da nastane iz nicega, dobro, ko je onda stvorio Boga? Ako je Bog nastao iz nicega, onda i univerzum moze nastati iz nicega. Osim ako je Bog stovrio sam sebe?
    Quote Originally Posted by Tote a.k.a Qler
    bravo!!!!!!!!!!!! bas me interesuje kako bi vjernici odgovorili na ovo pitanje?
    Pa na ovo pitanje svi ostanu bez teksta. A redovno to pitam ljude koji se predstavljaju kao vjernici. Odmah se mijenja tema.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  14. #39
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Cool

    Quote Originally Posted by SundjerBob
    Ma ljudi Bog je stvorio Zemlju i to je to ja sam vjernik i tako mislim ako ce neko mene da ubjedi da je covjek nasto od majmuna ili tako nesto LoL
    Ja sam vjernik i mislim da je covjek nastao posle majmuna ili od majmuna.

    U svim gore postovima imamo samo razlicite poglede na istu stvar.
    Svaka teorija ima neke svoje slabosti.

    Darvinizam tesko objasnjava nastanak prvih organskih molekula. Prica o nastanku iz neke "supe" je slabo argumentovana.
    Nastanak DNK ?

    Religiska objasnjenja ne mogu da se argumentuju ili kritikuju materijalnima dokazima.

    Teorije o vanzemaljskoj (ne)inteligenciji ko zna??

    Teorija "velikog praska" : "U pocetku je bila materijalna tacka koja je eksplodirala ..."
    Knjga postanja: "U pocetku bjese rijec i rijec bjese u Boga i Bog bjese rijec..."
    Meni ovo izgleda vrlo slicno ?

    Udaljenost planete x od Sunca je priblizno 2*x*x*(konstanta)
    x - je redni broj planete (1-Merkur, 2-Venera, 3-Zemlja, 4-(nema), 5-Mars ... )
    konstanta - udaljenost Merkura od Sunca
    Na mjestu gdje bi po formuli trebalo da se nalazi cetvrta planeta nalazi se "asteroidni pojas". Postoji teorija da je tu nekad bila planeta - "Faeton" i da je njenim unistenjem nastao pojas asteroida . Nebih se iznenadio da neko nadje dokaz da je tamo postojao zivot.

  15. #40
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,826
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,292
    Thanked in
    1,833 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Condor
    Dobro, tebe je stvorio Bog, ja sam nastao od majmuna. Meni to odgovara.
    Znas, postoji proces evolucije, to sto su ljudi evoluirali brze od ostalih zivotinja, to je druga stvar...
    I usput, odgovori mi na ranije postavljeno pitanje. Vele da je Bog stvorio svijet, svijet ne moze da nastane iz nicega, dobro, ko je onda stvorio Boga? Ako je Bog nastao iz nicega, onda i univerzum moze nastati iz nicega. Osim ako je Bog stovrio sam sebe?
    Quote Originally Posted by Tote a.k.a Qler
    bravo!!!!!!!!!!!! bas me interesuje kako bi vjernici odgovorili na ovo pitanje?
    Pravi vjernik bi ti odgovorio da je Bog savršen i samim tim nema potreba da se to dokazuje. On je pravi vjernik i njemu je to objašnjenje dovoljno.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  16. #41
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,480
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi
    Pravi vjernik bi ti odgovorio da je Bog savršen i samim tim nema potreba da se to dokazuje. On je pravi vjernik i njemu je to objašnjenje dovoljno.
    Lose mu je onda objasnjenje. Necud a se uplicem u religiju, ali citanjem religijskih knjiga dolazi se do zakljucka da Bog nije savrsen. I,ne, nemam namjeru da pricam niti diskutujem o tome.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  17. #42
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Wink

    Quote Originally Posted by Condor
    Dobro, tebe je stvorio Bog, ja sam nastao od majmuna. Meni to odgovara.
    Znas, postoji proces evolucije, to sto su ljudi evoluirali brze od ostalih zivotinja, to je druga stvar...
    I usput, odgovori mi na ranije postavljeno pitanje.
    Vele da je Bog stvorio svijet, svijet ne moze da nastane iz nicega, dobro, ko je onda stvorio Boga?
    Niko nije stvorio Boga. Bog nije nikada nastao i nikada nece nestati. Zasto ?
    Sta je Bog prvo uradio ? Stvorio je vrijeme.
    Pitanje sta je radio Bog prije stvaranja vremena nema smisla jer "prije" nije bilo vremena ,
    to jest nije bilo kretanja => nije bilo energije => nije bilo materije=> nije bilo nicega osim jedne informacije
    "U pocetku bjese rijec i rijec bjese u Boga i Bog bjese rijec".

    Da bi neko stvorio Boga morao bi da se "krece" to jest moralo bi da postoji vrijeme (i pola kila plastelina od koga bi se napravio :-) hihhiiih ).

    Ako ti je tesko da shvatis ili nijesi vjernik onda zamisli da su Bog i vrijeme jedna te ista stvar.
    Nema Boga = nema vremena :-) pa ti uradi nesto kad nemas vremena. Ha haa....

    Quote Originally Posted by Condor
    Ako je Bog nastao iz nicega, onda i univerzum moze nastati iz nicega. Osim ako je Bog stovrio sam sebe?
    Upravo da univerzum moze nastati iz "nicega" (tacke koja eksplodira) kaze teorija "Velikog praska" -moderna fizika.

    Vic za kraj :
    "Bog nije svemocan - Nemoze da napravi zid koji nemoze preskociti." :-)
    Last edited by septembar; 24-05-06 at 18:34.

  18. #43
    Join Date
    May 2006
    Location
    bu2-montenegro
    Posts
    164
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    da li vi mislite da smo mi sami u svemiru???tj.da li mislite da postoje vanzemaljci ima zanimljivih teorija ja ne znam u sta da vjerujem?????
    U raju je lijepo ali u paklu je ekipa :D

  19. #44
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    budva
    Posts
    654
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking Hahahahahahahaha

    Quote Originally Posted by R.i.P. | Bullet>Dodger!
    da li vi mislite da smo mi sami u svemiru???tj.da li mislite da postoje vanzemaljci ima zanimljivih teorija ja ne znam u sta da vjerujem?????
    Hahahah najjaci si leek darko :lolblue: :lolblue: :lolblue:
    Ja neznam u shta da vjerujem
    hahaha a kako se presmijah...a shto znam ja mislim da nema tih is3powanih bica nidje i da ne postoje...!
    Bongiorno Italia bongiorno Maria
    Cogli occhi pieni di malinconia

  20. #45
    Join Date
    May 2006
    Location
    bu2-montenegro
    Posts
    164
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a sto ces radit ako ti udje u krevet neki marsovac????
    U raju je lijepo ali u paklu je ekipa :D

  21. #46
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,480
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Niko nije stvorio Boga. Bog nije nikada nastao i nikada nece nestati. Zasto ?
    Sta je Bog prvo uradio ? Stvorio je vrijeme.
    Pitanje sta je radio Bog prije stvaranja vremena nema smisla jer "prije" nije bilo vremena ,
    to jest nije bilo kretanja => nije bilo energije => nije bilo materije=> nije bilo nicega osim jedne informacije
    "U pocetku bjese rijec i rijec bjese u Boga i Bog bjese rijec".

    Da bi neko stvorio Boga morao bi da se "krece" to jest moralo bi da postoji vrijeme (i pola kila plastelina od koga bi se napravio :-) hihhiiih ).

    Ako ti je tesko da shvatis ili nijesi vjernik onda zamisli da su Bog i vrijeme jedna te ista stvar.
    Nema Boga = nema vremena :-) pa ti uradi nesto kad nemas vremena. Ha haa....
    Imas neku veoma cudnu logiku. Nisam zadovoljan odgovorom, ali do sada najoriginalniji odgovor

    Upravo da univerzum moze nastati iz "nicega" (tacke koja eksplodira) kaze teorija "Velikog praska" -moderna fizika.
    Onda sam ja citao nesto drugo, definitvno. Jer, koliko se ja sjecam po onome sto sa citao, "Veliki Prasak" (ili Veliki Prasac, po volji ) nije nastao iz nicega.
    Last edited by Antares; 24-05-06 at 22:01.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  22. #47
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow

    Quote Originally Posted by Condor
    Imas neku veoma cudnu logiku. Nisam zadovoljan odgovorom, ali do sada najoriginalniji odgovor
    Fora je da shvatis da vrijeme nije nesto sto tece samo za sebe i jednako za sve. Vrijeme postoji samo kada postoji kretanje.

    Zamisli da posmatras Boga dok stvara vrijeme.
    Nemos da ga vidis ni ti on moze da vidi jer tek posle stvara "noc i dan..."

    On nemoze da stvori vrijeme jer si "ti"-materija vec tu i vrijeme je sa tobom tu.Samim dolaskom si napravio vrijeme .

    Quote Originally Posted by Condor
    Onda sam ja citao nesto drugo, definitvno. Jer, koliko se ja sjecam po onome sto sa citao, "Veliki Prasak" (ili Veliki Prasac, po volji ) nije nastao iz nicega.
    nastao je iz tacke.
    Tacka = objekat sirine 0 metara, cm ili sl duzine 0 i visine 0 - Postoji li ista nistavnije?
    U trenutku 0 sekundi , minuta ili godina svejedno tacka eksplodira...

    Prije koliko se tacno to desilo?
    Posto se svemir kao lopta siri brzinom svjetlosti.
    Uzmes poluprecnik lopte i podijelis ga sa "svjetlosnom godinom" i dobices tacno prije koliko je to godina bilo.
    Rezultat ti je tacan ako svemir ima neku "normalnu geometriju" sto smo ucili u osnovnoj , a ako ne onda .ebiga ....

    Da ti vratim lopticu:
    "Ko je stvorio tacku- ovu gore?"
    Niko kao i Boga , tackice su oduvjek tu za one koji vjeruju da "postoje", evo da ja napravim 5-6 kom ......... (vidi tacke) ;-)
    evo opet ....................... ha ha ( nijesu bas 0 puta 0 piksela ali su blizu :-) )

    "Sta se desavalo "prije" eksplozije ?"
    Nije nista postojalo pa ni vrijeme. "Prije" nema smisla.

    Ako uzmes tanku drvenu letvu i ofarbas je raznim bojama i onda se zapitas.
    Koje je boje tackica na letvi na 2 cm prije pocetka?
    2 cm prije pocetka nema letve- to uopste nije na letvi-pitanje nema smisla.

    Ja mislim da su Bog i ona tackica ustvari ista "stvar". Ako ne onda su neki blizi rod.
    Last edited by septembar; 24-05-06 at 23:18.

  23. #48
    Join Date
    May 2006
    Location
    bu2-montenegro
    Posts
    164
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A Sta Je Sa Svemircima?????
    U raju je lijepo ali u paklu je ekipa :D

  24. #49
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,480
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Moarm ti priznat Septembar, imas zanimljiva objasnjenja, a po njima zakljucio bih da si filozof Ti bukvalno dajes znacenej rijeci "Vjero-nauka"
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  25. #50
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Smile

    Quote Originally Posted by Condor
    Moarm ti priznat Septembar, imas zanimljiva objasnjenja, a po njima zakljucio bih da si filozof Ti bukvalno dajes znacenej rijeci "Vjero-nauka"
    Ma to sto sam ispricao su samo neke moje "logicke fantazije".
    I vjera i nauka pokusavaju da objasne svijet.

    Ovim pitanjem si me podsjetio da opet trazim stvari vezane za "Teoriju relativnosti".
    Podsjetio si me na pitanje: Kako nista nemoze da ide brze od svjetlosti? i jos gomilu drugih pitanja

    Zivio

Page 2 of 7 FirstFirst 123456 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Intimna istorija covjecanstva
    By Lea in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 0
    Last Post: 01-02-05, 21:38
  2. help
    By Mina_Murray in forum Vizuelne umjetnosti
    Replies: 11
    Last Post: 20-06-04, 23:03

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •