Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 51 to 56 of 56

Thread: Poruke svijem gradjanima Crne Gore

  1. #51
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    Hari,

    Nije nepoznato iz kojih krajeva je najvise bilo chetnika, a iz kojih zelenasa.

    Naravno da je ovo interesantna tema za istoriju, ali isto tako i za sadasnjost (a samim tim i za buducnost), jer se opet zna koji su krajevi najvise glasali za partije koje se pozivaju na kontinuitet "bijele Crne Gore", a koji za Liberale (za koje se ne moze porec da su predstavljali moderne zelenase).
    Petre, mozes li ti da shvatis koliko je tu bilo preletanja iz jedne strane u drugu i koliko je vremena proslo i sto se izdesavalo od 1945 - a sto sve potpuno obesmisljava tvoje pokusaj uopstavanja i izvodjenja nekih istorijskih pravila i ponavljanja.
    Mislim da pravis strasnu gresku sto cijelu pricu posmatras kroz prizmu nacionalnog odredjenja i pokusavas da poredis babe i zabe.

    Mozemo da raspravljamo na ravni ideja- da je ideja zajednicke drzave bila najsnaznija u onim krajevima koji su najmanje bili djelovi suverene CG i obrnuto, ali svodeci to na podjelu zelenasi-bjelasi, cetnici-partizani-CG nacionalisticki kolaboracionisti i konacno cetnici-DPS srbi-liberali je strasno pogresana. Svaka od ovih podjela je speicifcna na svoj nacin i zavisi od politicko-drustvenog konteksta u kojem je nastala, a ta tri konteksta - 1918/1941-45/1991-? i imaju i nemaju veze- svakako nedovoljno da bi izvodio ovakve paralele.
    Vecina ljudi je zla

  2. #52
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley
    Ponovo uvjeren (i ponosan, ako mi je dozvoljeno istaci) sto moj i tvoj dozivljaj onoga sto predstavlja - ili je predstavljao - Liberalni Savez nema ama niti jednu jedinu dodirnu tacku, ostavljam te tvojim zabludama, jer ionako su ti ona jedina konstanta u razmisljanju.

    Ono sto, s druge strane, zelim komentarisati je:



    Forumaski Petre Mrvaljevicu (jer ti izgleda samo bezocno koristis taj nickname, a ja poznajem jednog mnogo dobrog i plemenitog Cetinjanina,koji se tako stvarno zove i koje, uzgred, smatram prijateljem) da ti razmisljas o onome sto pricas tvoji postovi bi bili drugaciji. Da razmisljas o tome da nekme od tvojih postova (oo opet sebi ljudi daju toliko na znacaju, a?) moze da bude lose, ne bi valjao svakakve nebuloze.

    Sto se mene licno tice : Ono sto tvoj nick (jer nisi taj covjek), grad koji "predstavljas" (a ni po cemu ti ne prilici) i tekstovi koje pises, proizvode objasnjava se jasnim, obicnim, prostim, ljudskim: "Ma sto to pricas, covjece? I kako nekad malo ne razmislis?!"

    Pozdravljam te (zbog imena).
    Jesi li se opet nasa uvrijedjen? Da sam zna da si toliko osjetljiv kad se kaze da su Liberali (nekadasnji) nasljednici ideologije zelenasa, a Narodnjaci chetnicke, razmislio bi bili to postova, jer ne bi stio, bar ne namjerno, da te tolko iznerviram.

    Sto se tice nicka, odavno i stalno ponavljam da je to samo nick.


    Budi mi i Ti pozdravljen i nemoj se sjekirat previse.
    Last edited by Petar Mrvaljevic; 09-05-06 at 11:52.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  3. #53
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj
    Petre, mozes li ti da shvatis koliko je tu bilo preletanja iz jedne strane u drugu i koliko je vremena proslo i sto se izdesavalo od 1945 - a sto sve potpuno obesmisljava tvoje pokusaj uopstavanja i izvodjenja nekih istorijskih pravila i ponavljanja.
    Mislim da pravis strasnu gresku sto cijelu pricu posmatras kroz prizmu nacionalnog odredjenja i pokusavas da poredis babe i zabe.

    Mozemo da raspravljamo na ravni ideja- da je ideja zajednicke drzave bila najsnaznija u onim krajevima koji su najmanje bili djelovi suverene CG i obrnuto, ali svodeci to na podjelu zelenasi-bjelasi, cetnici-partizani-CG nacionalisticki kolaboracionisti i konacno cetnici-DPS srbi-liberali je strasno pogresana. Svaka od ovih podjela je speicifcna na svoj nacin i zavisi od politicko-drustvenog konteksta u kojem je nastala, a ta tri konteksta - 1918/1941-45/1991-? i imaju i nemaju veze- svakako nedovoljno da bi izvodio ovakve paralele.
    Upravo si nabroja sustinu koju sam stio da pomenem, samo se ne slazemo oko toga da se paralela ne moze povuc od vojski koje su djelovali od 1941-e do 1943-e do partija koje su djelovale od 1991-e do 1996-e.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  4. #54
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Petre, ovo sto ti pises nije svima poznato, a sve mi se cini ni tebi samom nije bas najjasnije. Moguce je i da pises na tako visokom nivo da je smisao tesko dokuciti obicnim smrtnicima pa bi bilo dobro da nam malo jednostavnije objasnis o kakvoj se to ideologiji radi i koji tip ideologije su zastupali zelenasi.
    Cuo sam za razne tipove i tipologije politickih ideologija, ali od F. Bacona do
    do Danijela Bella ne nadjoh da je pojam gradjanske drzave svrstan u neku ideologiju.
    U teoriji kazu da dok prihvatamo ideologije, prihvatamo inverziju subjekta i objekta, stvari poprimaju snagu i volju osobe, a osoba postaje stvar. Slobodnije receno izmedju uske realnosti nase svakodnevice i cjelokupne slike svijeta, koja nam je van dosega, ideologija nam nudi samo voajerski uvid u
    cjelokupnu sliku
    .
    Dolazeci do voajerizma, ali ne kao perverzije vec kao politicke pojave zagledanja kroz kljucaonicu mora se primijeti da su zbog objektivnosti suzenog prostora i vidici ograniceni.

  5. #55
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Petre, ovo sto ti pises nije svima poznato, a sve mi se cini ni tebi samom nije bas najjasnije. Moguce je i da pises na tako visokom nivo da je smisao tesko dokuciti obicnim smrtnicima pa bi bilo dobro da nam malo jednostavnije objasnis o kakvoj se to ideologiji radi i koji tip ideologije su zastupali zelenasi.
    Cuo sam za razne tipove i tipologije politickih ideologija, ali od F. Bacona do
    do Danijela Bella ne nadjoh da je pojam gradjanske drzave svrstan u neku ideologiju.
    U teoriji kazu da dok prihvatamo ideologije, prihvatamo inverziju subjekta i objekta, stvari poprimaju snagu i volju osobe, a osoba postaje stvar. Slobodnije receno izmedju uske realnosti nase svakodnevice i cjelokupne slike svijeta, koja nam je van dosega, ideologija nam nudi samo voajerski uvid u
    cjelokupnu sliku.
    Dolazeci do voajerizma, ali ne kao perverzije vec kao politicke pojave zagledanja kroz kljucaonicu mora se primijeti da su zbog objektivnosti suzenog prostora i vidici ograniceni.
    Stani malo- ovoliki pasus a nisi pomenuo niti jednom "crnogorstvo" i "srpstvo"?
    Mislim da ces morati da mu prevedes ovo na "banalni jezik svakodnevnice"
    Vecina ljudi je zla

  6. #56
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    CRNOGORCIMA KOJI MISLE DA SU SRBI



    LJUBEZNA BRACO MOJA, evo i petog pisma vama, koje su pogresno procitana mitologija, lazna istoriografija i babologija ponesena s domaceg ognjista napravile zrtvama etnickih, povijesnih, vjerskih i nacionalnih zabluda. Samo pametni ljudi mogu na vrijeme uociti da su zabasali u minsko polje nacionalnih i povijesnih zabluda. Kada se vase danasnje bice, ocigledno izmanipulisano i prilicno unakazeno naslagama proslosti, nadje oci u oci sa svojim zabludama, kada njegova epska kultura, uglavnom ona pricalacka i guslarska, osjeti da se pred jednim ipak evropskim svijetom gubi, da cak trpi prezir i suvisnost, da vas cini smijesnim i prikovanim za najgore varijante proslosti, u takvom vasem bicu mora doci do velikih lomova. I dolazi.
    LJUBEZNA BRACA MOJA, vidite li do cega su vas doveli vasi lazni apostoli srpstva i anticrnogorstva kao vaseg prirodnog stanja i osjecanja. Vi ste, ljubezna braco moja, uobrazili da ste Srbi (i neka ste), ali pritom morate znati da srpstvo ne podrazumijeva obavezno i cetnistvo i anticrnogorstvo. Vama su vasi apostoli pogresno shvacenog srpstva u glavu utuvili da izmedju srpstva i cetnistva uvijek mora postojati znak jednakosti (od dva polozena noza) i da je takva nozekanjska ortografija vazda dobrodosla.
    LJUBEZNA BRACO MOJA, okrenite se oko sebe i, bas u ovim burnim predreferendumskim danima, dobro pogledajte i cujte u kakvu su vas scenografiju i primitivnu estradu uvalili vasi partijski i blokovske vodje, (bloka za zajednicku drzavu) koje vas svim sredstvima, od novcanih do kriminalnih, tjeraju da im se pokoravate, da klicete i arlaucete urbanim i neurbanim prostorima, crnogorskim pogotovo prigradskim naseljima i malim varosicama, da ovo nije Crna Gora nego Srbija, da troprsto sikcete i mlatarate rukama kako bi vas u Beogradu shvatili i prihvatili kao svoje. Zna se da u Beogradu ima dosta onih koji od vas traze takvo ponasanje, ali su oni vise terazijski Crnogorci nego normalni Srbi.
    LJUBEZNA BRACO MOJA, shvatite vec jednom da vas vasi lazni apostoli srpstva ne guraju u srpstvo vec direktno u cetnistvo i ljuto anticrnogorstvo. Uocavate li, Crnogorci koji ste uobrazili da ste Srbi, kako vas Pedja Bulatovic, Andrija Mandic, Peco Prco Popovic, Goran Danilovic, onaj glupi i polupismeni Vasilije Lalosevic, i onaj fasista Miladin Joksimovic tjeraju da mrzite, da se pripremate za “posljednji obracun i boj” s bracom svojom, a sve to pod cetnickim kokardama, zastavama s mrtvackom glavom, pod tudjim znamenjima, uz grozno militantnu i krvozednu cetnicku pjevaniju. Pod mitom o toboznjoj zajednickoj drzavi, ubacili su vas u opasnu zonu Smrti Crnogorske Drzave i Crne Gore.
    Lazu: Vas,
    PREDRAG BULATOVIC
    ANDRIJA MANDIC,
    GORAN DANILOVIC,
    RANKO KADIC,
    DRAGAN SOC,
    VASILIJE ONAJ LALOSEVIC,
    BUDIMIR DUBAK i
    toliki drugi, da u ovoj referendumskoj bici oni rade za Drzavu navodno dvije ravnopravne drzave – Srbije i Crne Gore. Ne, ljubezna braco moja: NA SCENI JE 1918. GODINA SAMO BEZ SRPSKIH OKUPACIONIH JEDINICA U CRNOJ GORI. Radi se, i to vec svako vidi, o restauraciji cetnistva U CRNOJ GORI, O IZAZIVANJU SUKOBA NA CETNICKO-PARTIZANSKIM IDEJNIM I NACIONALNIM PREMISAMA! S tim, sto u tom sukobu ne vazi analogija iz Drugog svjetskog rata: Danas medju protagonistima povampirenja cetnistva imate i bivsih boraca antifasizma i poneke takozvane “partizanske djece” koja su posve u cetnistvo ogrezla. U toj vec neodrzivoj analogiji medju pristalicama obnavljanja crnogorske drzave imate dosta onih koji su u Drugom svjetskom ratu bili blizi Drazinovcima, a djeca ondasnjih cetnika masovno su stala uz crnogorsku drzavu - nasuprot svojim ocevima! Sto je zaista novi crnogorski kvalitet.
    LJUBEZNA BRACO MOJA, u ovoj demokratskoj referendumskoj bici pobjedjuju oni, a takvih je ogromna vecina, koji su shvatili da covjek bez drzave, ili covjek uz tudju drzavu, ne moze nikada biti ravnopravan onome koji bez ostatka hoce da ima svoju drzavu.!
    Dakle, LJUBEZNA BRACO MOJA, okrenite ledja vasim vodjama, oni vas uvode u zonu totalne potcinjenosti Beogradu, a vama se to, siguran sam, i kad bi se desilo, ne bi svidjelo. Osjetili biste se prevarenim, obmanutim, zavedenim, ponizenim i unesrecenim ljudima koji bi, na razne nacine, cesto morali polagati ispite iz Srpstva!
    LJUBEZNA BRACO MOJA, zavirite samo malo u nedavnu proslost crnogorsko-srpskih odnosa: Nema nijednog crnogorskog posrbitelja koji je u srpstvo uletio pod sajkacom, u jelecetu, caksirama i opancima kljunasima. Svi su se srpstvu podali i predali u crnogorskoj narodnoj nosnji, s “levorom za pasom” i pod crnogorskom kapom. Takvi su i bili na Podgorickoj skupstini, kada su potpisivali smrtnu presudu Crnoj Gori i sebi. Pogledajte samo koliko ih je na toj sramnoj skupstini pod crnogorskom kapom, tokama, dzamadanom i dolamom. U delegaciji koja je kralju Aleksandru urucila odluke Podgoricke skupstine, (koju je predvodio mitropolit Dozic), svi su u crnogorskoj robi, s crnogorskim ordenjem na prsima, s “crnogorskim levorom” za pasom. Razmislite o toj strasnoj cinjenici: Crnogorci i kad ubijaju Crnu Goru to rade pod kompletnim crnogorskim znamenjem. Sjetite se toga i ovog 21. maja. Ucinite nesto da se potomstvo vas ne stidi, LJUBEZNA BRACO MOJA.
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. RUSKA STAMPA I NAUCNA JAVNOST O CRNOJ GORI
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 7
    Last Post: 24-07-10, 16:55
  2. 1918 i svijet
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 16
    Last Post: 18-03-08, 12:20
  3. USLOVLJENA NEZAVISNOST!
    By seerotheenya! in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 24-02-05, 13:26
  4. Ustavna Povelja
    By SteVuk in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 6
    Last Post: 26-12-04, 03:24
  5. 14 mart 2002 dan rodjenja Srbogore
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 16-02-04, 19:34

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •