Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 56

Thread: Poruke svijem gradjanima Crne Gore

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Post Poruke svijem gradjanima Crne Gore

    MOJA DRZAVA CRNA GORA


    „RAZVEDRI MI IZNAD GORE CRNE…”
    Crna Goro, majko, svetinjo, heroino moja tuzna, ranjena predugo cekas u tami.
    Cekas sinove i kceri svoje, da Ti put prokrce, da Te iz tame izvedu, da ranjenu dusu Tvoju izvidaju ljubavlju i zeljom svojom.
    I eto, idemo Ti u susret, ikono nasa stamena, kamenom isklesana, suzama okupana.
    Nosimo Ti lucu slobode, da zagrijemo grudi Tvoje, da srce Tvoje snazno zakuca za sve sinove Tvoje.
    Crna Goro, majko, ikono, slobodo. Vjeruj srcima sto ce kao jedno zakucati na sav glas 21. maja, za nasu proslost ranjenu i buducnost svijetlu, da Ti kako zavredjujes mucenice, dostojanstveno vratimo Tvoje iskonsko mjesto.
    Zeljni smo Te majko.
    Znajuci kakva si, prigrlices sve. Blagosiljaces i one koji Ti ne prilaze rado, koji ne sjecajuci se lica Tvoga bise da Te na poklon daju.
    Prizvaces ih i oprostiti im znam i tako uciniti da se gorko pokaju i prepoznaju Tebe, svoju jedinu majku, jedinju svoju svetinju i svoju jedinu uzdanicu.
    Obrisaces Ti i njihove suze pokajnice.
    Ko jos, ne prepoznaje majku svoju, koja ga je zadojila, lavovski branila, ranjena ustajala da okupi djecu svoju.
    Slutim docekat cu Te, suverenu, kako Ti dolikuje, majko i svetinjo moja Crna Goro.
    Docekat cu Te, za sebe, za sinove svoje...
    Znam da ce tada svjetlost obasjati i grob mojih roditelja.
    ***
    Vesko Pejovic, masinski inzenjer – Cetinje

    GLASAJ ZA KUCU SVOJU I NEBO SVOJE
    Narode crnogorski moj, 21. maja, glasaj za kucu svoju i nebo svoje, sacuvaj sebe, i budi zauvijek svoj!!!
    Crna Goro, 22. maja, neka se na Lovcenu zaviori krstas barjak tvoj i ne zaboravi da je Cetinje obraz tvoj!

    Cetinje, 16. IV 2006.
    ***
    Vida Dedeic, penzioner – Podgorica

    CRNA GORA – JEDINI NAS RAJ NA ZEMLJI
    Nema rezervne domovine. Imam samo Crnu Goru kao svoj dom. Zato, glasam za svoju crnogorsku otadzbinu. Mislim da svi gradjani Crne Gore trebaju da glasaju za svoju domovinu koja je nas jedini raj na zemlji.
    ***
    Vladimir Kekovic, penzioner - Podgorica

    POBJEDA CRNE GORE BICE JEDINA OSVETA
    - Samo u ovoj zemlji se klice da je druga zemlja;
    - Ovo je jedina zemlja u svijetu gdje se aplaudira da nestane.
    Postojanje ovakvih fenomena na politickoj stranputici Crne Gore, uocili su i to kazali umni ljudi. Kada se tome doda da se ti isti gradjani bolje osjecaju u tudjoj nego u svojoj kuci, slika je kompletna.
    Zato pitanje: Kakva je to sila koja razara moralni kodeks u nasem covjeku, sto je sa sopstvenim mozgom, ocima, usima? Je li taj nas gradjanin slijep, gluv, nijem? Sto znaci biti podanik drugog naroda a grobar svoje drzave koji ponistava sve sto je istorijski utemeljeno, sve veliko i vrijedno? Sto je sa onim gradjanima Crne Gore koji to ne vide, vide a ne shvataju, vide i to hoce? Zasto ostavljaju hipoteku na svoju djecu?
    Uzalud! Crna Gora je pred svojim istorijskim ciljem uprkos svim Scilama i Haribdama. Oni ce ovaj put cvrsto stati nogom na svoje crnogorsko tle, svoju sudbinu uzeti u svoje ruke, ispostovati svoju drzavu i naciju, svoju istoriju i kulturu, a marginalizovati anacionalnu svijest ma kolika bila.
    Crna Gora ce odgovoriti pregnucem, jer narodna snaga narasta za istorijski poduhvat, a uspjeh je najveca osveta. “Osveta” koja ce uciniti cast onim njenim gradjanima koji danas dizu ruke od sebe i svoje drzave da u suverenoj Crnoj Gori zive kao slobodni ljudi. A najvrijedniji je zivot koji se zivi sa istinom, u slobodi.
    ***
    Vlado Adzic, penzioner – Cetinje

    21. MAJA ZAOKRUZIMO “DA” ZA DOBROBIT SVIH – BEZ POBJEDNIKA I PORAZENIH
    Nestajala su velika svjetska carstva: Rimsko, Vizantijsko, Otomanska imperija... Ostala je Crna Gora. Kako je ostala?
    U Crnoj Gori sloboda nikada nije bila gost, u njoj nije bilo granica izmedju slobode i smrti, bila je cast umrijeti za svoj narod.
    “Legendarno junastvo njenog naroda cini cast covjecanstvu” – rece zadivljeni Garibaldi. “Vojnici! Trazim od vas da budete kao Crnogorci!” – zahtijeva njemacki car Viljem. “Narod koji je pokazao tako veliko srce mogao bi izmedju kamenih litica stvoriti prekrasne gradove, laboratorije, akademije, vrtove pjesnika. Ali njega je dopala druga sudbina: sablja, pistolj i puska... Tu je vise pepela nego kuca, vise grobova nego ljudi.” Srecom, ta vremena su ostala za nama. Svoju drzavu vise ne trebamo braniti ni ognjem ni macem. Demokratski procesi u Crnoj Gori krenuli su uzbrzanim koracima. Stvorila se sansa ovoj generaciji da na civilizovan nacin vratimo pravo ime Crnoj Gori i uvedemo je u red zajednice nezavisnih drzava, gdje je bila i gdje joj je i mjesto.
    Ubijedjen sam u to. Vjerovao sam i onda kada sam sa crnogorskom mladoscu i brojnim crnogorskim intelektualcima branio tu ideju, cesto pod opasnoscu i za trajnije posljedice. Nijesmo odustali. Iz dana u dan, iz godine u godinu nas front se uvecava. Danas smo respektabilna vecina da mozemo da odlucimo o sudbini svih gradjana, da gradimo kucu gdje ce za svakog dobronamjernog biti mjesta, kucu koja ce zraciti toplinom, u kojoj ce svi biti sigurni, bolje zivjeti i bez obzira na politicko opredjeljenje biti jedan drugome blizi.
    Zato, 21. maja zaokruzimo DA za dobrobit svih – bez pobjednika i porazenih.
    Nek nam je sa srecom!
    ***
    ,b>Zaklina Ostir, glumica – Podgorica

    ZELIM DA ODGAJAM SVOJU DJECU U NEZAVISNOJ CRNOJ GORI KOJA POSTUJE DRUGE A I SAMA JE ZA POSTOVANJE
    Polazeci od toga da covjek treba govoriti o njemu znanim temama, politikom i ekonomijom se ne bavim i zato cu se drzati kulture.
    Baveci se crnogorskom kulturom, na ovakav ili onakav nacin, moram naglasiti da ima dugu i kontinuiranu tradiciju koja je za postovanje. Na malom crnogorskom prostoru, kao sto je poznato, skoncentrisan je ogroman broj nadarenih ljudi, u svim segmentima kulture i umjetnosti, koji postujuci i cijeneci, prije svega, kulture drugih naroda koji zive u Crnoj Gori, razvijaju duboku svijest, koliko je znacajno ocuvati duh i prepoznatljivost svoga naroda, upravo kroz kulturu i tradiciju. A vec sam rekla da je Crna Gora ima i treba da je sacuva. S toga zelim da svoju djecu odgajam u tom duhu, u nezavisnoj Crnoj Gori koja postuje druge ali je i sama za postovanje!
    ***
    Zarko S. Ivanovic, radnik – Podgorica

    UVIJEK SAM I UVIJEK CU BITI “ZA”
    Priznajem danas i ovdje, javno, da sam jedan od onih koji vodjeni idejom svojih predaka, smatrao sam da do drzave treba doci ne birajuci sredstva i vrijeme, bez obzira na gubitke i zrtve. Moram danas, priznati takodje, da se to kojim slucajem uradilo, bila bi to za nas Crnogorce katastrofa u svakom pogledu.
    Za razliku od nasih predaka koji su vodili ratove da bi sebi obezbijedili drzavu i slobodu, danas to mi cinimo u izmijenjenim uslovima, drugim sredstvima i metodama, ali cilj je ostao potpuno isti. Taj cilj zove se sopstvena drzava Crna Gora, stvarnost i gubitak mojih predaka, san moj i pobjeda mojih potomaka. Crna Gora je neminovnost, istorijska i svaka druga, koja 21. maja mora biti verifikovana voljom onog dijela gradjana koji nijesu zarobljeni mitomanstvom i laznim istoricizmom. Tog dana moramo da se iskupimo i za period od zadnjih petnaest godina u kojem se nijesmo ponasali na nacin koji ce zavrjedjivati postovanje buducih generacija. Iskreno se nadam da ce toga dana nastati drzava Crna Gora, voljom i energijom svih NAS koji je volimo, koji se za nju borimo stavljajuci joj na raspolaganje sve svoje sposobnosti, znanje i energiju.
    Ubijedjen sam da ce u bliskoj buducnosti moja drzava Crna Gora biti gradjanska i demokratska zajednica svih ljudi koji u njoj zive i zato ocekujem da od 21. maja zivim u savremenoj i razvijenoj drzavi Crnoj Gori.
    ***
    Zoran L. Petricevic, dipl. pravnik – Cetinje

    RAZUM CE PREVLADATI
    Mladost sam proveo u Vojvodini u crnogorskom selu Lovcenac. Svih tih 27 godina pjevao sam Crnoj Gori i pisao se kao Crnogorac. Sada kada sam se vratio rodnoj grudi i drzavi svojih predaka ne mogu da vjerujem da jos ima gradjana u Crnoj Gori koji tvrde da ne postoje Crnogorci, crnogorski jezik i crnogorska crkva.
    U maju mjesecu vodi se posljednja bitka za Crnu Goru. Siguran sam da ce razum prevladati i kod onih gradjana koji misle da covjek moze imati dvije domovine i glasati za Crnu Goru i buducnost svoje djece.
    ***
    Zoran Rakocevic, dipl. pravnik – Podgorica

    ZEMLJA SUDBINOM NAM DATA
    Za mene je Crna Gora sudbinski nam data zemlja i povijest, priroda i drzava. Bili smo i Dukljani i Zecani i evo smo petsto i vise godina Crnogorci, tako nazvani jos od Crne Gore Crnojevica. Nasi su korijeni toliko urasli u ovo sudbinom nam dato tle da smo svi mi djeca te sudbine i te svete zemlje. Dan odrzavanja Referenduma (namjerno ga pisem velikim slovom) dozivljavam kao ponovno rodjenje i moje i mojih predaka, i mojih sinova. Zao mi je sto i pored najbolje namjere ne uspijevam da shvatim mentalni sklop gradjana koji imaju “hrabrosti” da 21. maja zaokruze NE!
    ***
    Zorica Milanovic, domacica – Cetinje

    SRBI SU NAROD BEZ ISTORIJE KOJIMA I OVOGA PUTA STVARAMO DRZAVU
    Ako je Srbija toliko jaka i velika drzava i ako ima istoriju, zasto se boji nezavisnosti Crne Gore? Rodjena sam u Mitrovici na Kosovu. Crnogorce tamo nikada nijesu priznavali. Crnogorci su postojali samo kada je to bilo u interesu Srba. I ovoga puta Crnogorci Srbiji stvaraju istoriju. Na referendumu glasamo za nezavisnu Crnu Goru ali i nezavisnu Srbiju. Zelim da Crna Gora, Srbija i Kosovi budu nezavisni. Time ce Srbi, nadam se, konacno prestati da se kite crnogorskim perjem. I jos nesto vrlo vazno: Nikada nam Srbija nista nije dala, uvijek smo joj sve to dobro placali. I pored toga zelim svako dobro Srbiji. I na kraju, Crna Gora je priznala Sjedinjene Americke Drzave. Neka nam se SAD oduzi za to dobro i neka nas ona medju prvima danas prizna.
    ***
    Zvonimir Bajic, crnogorski Dalmatinac, rodom Beranac, od familije Caricic, Makarska, Republika Hrvatska
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  2. #2
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    NARODE MOJ, PRIHVATI SAMOSTALNU DRZAVU SVOJU
    Narode moj! Bog ti je dao glavu, ne da ti drzi usi razmaknute, vec da s njom nesto dokonati mozes. Pa ako vec do sada dokonao nijesi, pogledaj i razmisli sto ces i kako ces na sudnji dan, 21. maja, godine gospodnje 2006.
    Pogledaj narode moj zborovanja ovijeh koji crkose od ljubavi prema velikom bratu iz beogradskog pasaluka. Pogledaj im ikonografiju, poslusaj povike. Jos su na Gazimestanu, samo im vozd nedostaje.
    Pa zar za njih glasati hoces o narode moj? Za njihove zastave i grbove, za njihovu kulturu (ha!) i jezik, za njihove tajkune i mangupe. Zar da te kao slijepca drugi vode u Evropu i svijet? Zar k’o stene da senis i isplazena jezika dahces na kanabetu? Pa zar ti, narode moj, koji prije par stotina godina nijesi strijepio od tada najmocnije evropske sile, Otomanskog carstva, s kojom se se barabar nosio, da spadnes na to da se vlastite drzave stidis, i da se postojanja svog odrices??
    O Boze, urazumi ih molim Te, jer ne znaju sto cine.
    Prihvati samostalnu drzavu svoju narode moj, pa ako vec zbog sebe neces, ono bar zbog djece svoje. Da mogu svijetla obraza stati pored ostalih evropskih naroda, da ne duguju nikome nista i da se ne osvrcu za sumadijskim opancima i dragacevskim trubama. Nemoj da te proklinju k’o potomci vrlog Cetinjanina koji, prije skoro devedeset godina, uneredi svetinju svoju — crnogorsku zastavu. Sto ni cojstvo, niti junastvo ne bijase, vec poganluk da ga po vaskolikom svijetu traziti treba.
    U pamet se narode moj! Nema popravnog! Nema drugog ispitnog roka! Ili si sazrio da budes svoj na svome, da sam odlucujes o svojoj buducnosti, ili ce te nestati a ime ti se pominjati kao egzoticne kulture Maja, Inka, Acteka… koji nemahu snage da se osvajacima odupru.
    Pogledaj sto narod izraelski napravi maja mjeseca 1948. Unatoc tada mocne a beskrajno pogane Velike Britanije, posle dvadeset stoljeca proglasise drzavu svoju i porazise vise puta svoje drage susjede, koji im i danas o glavi rade.
    Narode, e2-e4! Ti si na potezu!
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  3. #3
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    SAZRELO JE VRIJEME DA SVAK SVOJU KUCU UREDI
    Prije godinu dana gospodin Miroljub Labus, potpredsjednik Vlade Srbije izjavio je da je Crna Gora teret za Srbiju. Takvo misljenje visokog drzavnog funkcionera Srbije je velika uvreda za crnogorski narod i drzavu Crnu Goru. Niko od prvaka Srbije nije se ogradio od misljenja gospodina Labusa. Naprotiv, takva misljenja i sire su prisutna u Srbiji. Crnoj Gori cesto su upucivani prekori za materijalnu pomoc koju su gradjani Srbije ili drzava Srbija pruzali Crnoj Gori (npr. zemljotres 1979. u Crnoj Gori i sl).
    Projekat nezavisne i samostalne drzave Crne Gore je prirodan. Sazrelo je vrijeme da svak svoju kucu uredi. Bez obzira na dosadasnje i buduce bratske odnose izmedju gradjana Crne Gore i Srbije, najbolje je rjesenje da Crna Gora i Srbija formiraju svoje samostalne drzave kako je to uradjeno u drugim bivsim republikama SFRJ. U mom kraju a i sire, napustena je rodovska zajednica da braca sa svojim porodicama zajednicki zive pod istim krovom, u jednoj kuci, u ocevoj kuci. Bez obzira na broj brace od jednog oca i jedne majke, danas svaki brat ima svoju porodicu i svoju kucu. Sto u tome ima lose, naprotiv, sada zive u vecoj slozi i boljim bratskim odnosima.
    Crna Gora treba da izvuce pouku iz Balkanskih ratova, a pogotovo iz Prvog svjetskog rata i rata devedesetih godina 20. vijeka, kada je “stariji” brat Crnoj Gori uz pomoc jednog broja Crnogoraca potkupljivaca, oduzeo drzavu – koja je nestala sa politicke karte. U posljednjem ratu na tlu SFRJ, Crna Gora uvucena je u jedan najprljaviji rat, gdje je rezim Srbije zelio da ostvari projekat Velike Srbije.
    Mi imamo obavezu prema nasim precima a jos vise prema nasoj djeci da obnovimo svoju drzavnost i tako nasa Crna Gora udje u porodicu evropskih drzava. Sto tu ima lose i za Crnu Goru i Srbiju? Danas se mogu cuti razne nebuloze od pojedinih neistomisljenika da Crna Gora ne moze da zivi bez Srbije. Tu se radi o politickom marketingu, propagandi, o laznim i neutemeljenim emocijama. Tesko moze da se shvati da neko nece svoju drzavu, svoj dom. Kada Crna Gora bude medjunarodno priznata drzava tada ce brojne drzave otvoriti svoje ambasade u Podgorici i na Cetinju. Vjerujem da ce to uraditi i bratska Srbija. Mi treba da smo ponosni na bogatu crnogorsku istoriju, tim prije nama nije potreban staratelj, pa i kada se radi o Srbiji. Bratski moraju imati bliske odnose, u obostranom interesu i nakon sticanja crnogorske nezavisnosti.
    Ja volim bracu u Srbiji, i Beograd, ali najvise volim moju Crnu Goru, svoj dom i svoju porodicu. Davno je receno, svoja kucica, svoja slobodica.
    ***
    Ranko Jovanovic, predsjednik DPS-Zagoric - Podgorica

    MI NIJESMO PROTIV NIKOGA, ALI JESMO ZA SVOJU DR2AVU
    Crna Gora je bila drzava i zasluzuje da to ponovo bude. Ovdje nema nacionalizma, a jos manje drugih projekcija. To je svojstvo onih koji su protiv nas.
    Jedino gradjani Crne Gore imaju pravo da odluce o njenoj buducnosti. Razni “Masani”, kamere i mikrofoni od toga nas nece sprijeciti. Mi se od toga ne plasimo. Nase kuce su casne, nase sobe ciste, a mi ponosni. Sve snimajte. Mi smo tu.
    U suverenoj Crnoj Gori bice stvoren ambijent za razvoj primjeren modernim evropskim drustvima. Dakle, svi ce moci da se izraze u skladu sa svojim potencijalima.
    ***
    Rodoljub – Rodjo Coric, direktor Radio Mojkovca

    RODOLJUB SAM
    Prva ljubav se nikada ne zaboravlja, a moja je bila i ostala Crna Gora! Protiv svog bica se prirodno ne moze. Ako se pokusa ili cini, to je mazohizam. Preci su nam je ostavili u amanet. Nijesu se poturcili za oku zita u ona sirotinjska vremena, ostavili nam vjeru i krst da stoicki nosimo. Ja samo slijedim svoj korijen.
    Rodoljub sam i nikako ne mogu biti protiv svoje otadzbine i svog imena!
    ***
    Prof. Sasa Popovic, Ekonomski fakultet - Podgorica

    PRIRODNO JE DA POSTOJI NAJMANJE ONOLIKO RAZLOGA ZA OBNOVU CRNOGORSKE DRZAVNOSTI KOLIKO CRNA GORA IMA STANOVNIKA. TVRDITI SUPROTNO CISTA JE POLITIKA!
    ***
    Savo Bigovic, preduzetnik – Cetinje

    NE RAZMISLJATI O REFERENDUMU I OTADZBINI NEDOSTOJNO JE CRNE GORE
    Svih ovih godina covjek prosto ne moze cudu da se nacudi jer iskazuje se toliko negativne energije, mrznje i strasti protiv nase jedine domovine Crne Gore. Ali od sila mraka, za koje je Njegos rekao: “Ne bojim se od vrazjega kota pa da ga je ka’ na gori lista, no se bojim od zla domacega”, mnogo su jace snage dobra, ljubavi i mira za srecu svih nas i slavu Crne Gore.
    I Bog je sa nama. Nasa snaga je ogromna, neukrotiva i neunistiva. Niko na svijetu ne moze je zaustaviti kada sa njom gradimo Crnu Goru, njenu slavu i slobodu. Zato cemo pobijediti i pokazati sebi i svijetu da su Crnogorci i Crna Gora nepobjedljivi i besmrtni dok god bude ljudi na nasoj planeti.
    ***
    Savo Vulovic, Novi Sad

    NA SVOJ PRAG SUNCE GRIJE A NA TUDjI TUGA BIJE
    Postovana Redakcijo,
    redovni sam citalac CKL-a od prvog broja njegovog izlazenja. Zivim u Novom Sadu i clan sam Udruzenja Crnogoraca iz Novog Sada.
    Zelim da ovim putem porucim svima onima koji zive po svijetu a imaju pravo glasa da dodju i da zaokruze DA, za svoju jedinu suverenu i nezavisnu Crnu Goru. Porucujem im kad su mogli oni nasi da se upute iz Amerike da je brane, danas im je to mnogo lakse i bezbolnije, jer umjesto puske neka ponesu olovke. Volite i cuvajte nasu Crnu Goru, jer na svoj prag sunce grije a na tudji tuga bije.
    Ja sam vec u Crnoj Gori i sa nestrpljenjem cekam vesela zvona 22. maja u ranu zoru.
    Iako nemam pravo glasa niko mi nece i ne moze zabraniti da je volim i u srcu po Vojvodini nosim.
    ***
    Slavka Dakovic, nastavnik u penziji – Cetinje

    NASA CRNA GORA
    Crna Gora, moja heroina, sinonim slobode i dostojanstva, dragulj medju drzavama: po prirodnim ljepotama, po raznolikosti, po bogatstvu duha, po snazi i nadahnucu – po savremenim stremljenjima...
    Crna Gora – moji korijeni, moja poetika, toplo gnijezdo i otvoreni prag – tu je sve od kamena temeljca i prve iskre, od prvog slova do dubine uma, do uzleta nase duhovnosti u opsteljudsku bastinu.
    Crna Gora – moj dom, moja ljubav, moje znamenje, moja heroina, moja Evropljanka i gradjanka svijeta.
    NASA CRNA GORA.
    ***
    Slavko Saicic, PTT radnik – Podgorica

    DUKLJANSKA ZEMLJO MOJA, ZELIM DA ZAJEDNO SA NAMA SLAVIS NOVA SVITANJA
    Tebi najljepsa moja kojoj su ukrali osmijeh sa lica izdajnici i pogani ljudi koji pisu o ceranijama.
    Tebi junacka Dukljanska zemljo moja zelim da zajedno sa nama slavis nova svitanja.
    ***
    Vesna Saicic, domacica – Podgorica

    NEKA SE VESELI U MAJU SLOBODNA CRNA GORA
    Moja Crna Gora
    je najljepsa jutarnja zora
    Ribnica i Moraca
    pa sve do mora
    sve je to Crna Gora

    Berane, Rozaje, Podgorica,
    Zeta i Lim najljepsih boja
    neka se veseli u maju
    slobodna Crna Gora.
    ***
    Slobodan Bobo Markus, sluzbenik – Cetinje

    GLASATI PROTIV CRNE GORE JE SRAMNO – CRNA GORA JE IZNAD SVEGA
    Covjeku se samo jednom u zivotu ovako nesto moze desiti. Ako se sansa za obnovu nezavisnosti ne iskoristi, pitanje je da li cemo je vise ikada imati. Izuzetna je cast stvoriti svoju drzavu. Bez obzira kako se covjek osjeca, Srbin ili Crnogorac, ne glasati za svoju drzavu Crnu Goru je vise nego sramno. Protivnicima referenduma mora biti jasno da se ovoga puta ne glasa za vlast vec za otadzbinu. Vlast se moze promijeniti na izborima, a drzava se ne moze mijenjati, poklanjati ili prodavati. Drzava je data od Boga i bozjom voljom od ljudi.
    Crna Gora je iznad svih nas. Crna Gora je iznad svega.
    ***
    Snezana Lakic, sluzbenik - Podgorica

    CRNA GORA – NEGO STO!
    Crnu Goru danas vidim kao perspektivnu, modernu i civilizovanu drzavu. Ne razumijem one koji zele to da ospore.
    Neosporno je pravo na drzavu Crnu Goru, kojoj je prije 80 godina oduzeta drzavnost. Dakle, mi samo zelimo da vratimo ono sto smo imali, a sto su nam Srbi silom uzeli. Zelim da budem objektivna i vjerujem da ce ljudi zaista pokazati onaj minimum razumnosti i prepoznati licni interes u suverenoj Crnoj Gori. Jer, ovo nije GLAS ZA VLAST nego ZA SVOJU DRZAVU CRNU GORU, za koju bih dala i zivot i dacu ga ako zatreba. U ovom istorijskom trenutku treba da pokazemo solidarnost i dokazemo konacno da smo Crnogorci. NEGO STO!
    ***
    Srdjan Pasajlic, izbjeglica iz Mostara, nastanjen u Budvi

    ZELIM NEZAVISNU CRNU GORU
    Kad mi je bilo najteze Crna Gora mi je otvorila vrata, a njeni gradjani pruzili svoje gostoprimstvo. Dosao sam iz Mostara jer nijesam zelio rat, podjele, mrznju. Ja srcem i dusom zelim da Crna Gora 21. maja ostvari svoju nezavisnost, da ostvari svoj prosperitet, ekonomski, prije svega. Iako nemam pravo glasa (jer jos uvijek nijesam rijesio svoj status) ja cu pokusati da u ovoj referendumskoj kampanji pomognem gradjanima Crne Gore da ostvare ono sto zele – nezavisnu drzavu. Smatram da Crna Gora ima intelektualnu elitu koja je sposobna da je preporodi u svim segmentima drustva, zato se ne treba brinuti za njenu buducnost. Crnu Goru zelim nezavisnu, jer sam ubijedjen da cemo ekonomski svi bolje zivjeti, i da ce Crna Gora i Srbija imati mnogo bolje odnose nego do sada.
    ***
    Stevan Djukanovic, profesor - Cetinje

    ZA EVROPSKU CRNU GORU
    Konacno, otvorio se prostor za oficijelno politicko iskazivanje suverenisticke svijesti u Crnoj Gori. Ispunja se strasna zelja da se obnovi jedna od najstarijih evropskih drzava koja je 1918. godine na besprizoran nacin likvidirana.
    Referendumska rijeka je pocela i treba je dovesti do kraja, dajuci joj nove dotoke vode - energije! A mi nista ne trazimo sto nijesmo imali, a imali smo drzavu, kada ih je bilo samo 27 u svijetu, a danas je nemamo kada ih je 175. Zato, zalaganje za samostalnu Crnu Goru nije avanturizam, ni eksperimentizam, ni fanatizam, niti teznja za bilo kakvom demarkacionom odvojenoscu od drugih, pracena ksenofobijom – vec elementarno pravo da Crna Gora samostalno odlucuje o svojoj drzavi, a ovo utoliko prije, jer je ova zajednica politicko-pravna proteza Velike Srbije, jer je u federaciji, a kasnije u zajednici Crna Gora devalvirala mnoge svoje potencijale sto je drustveno zlo, “a trpljeti zlo znaciti ciniti ga”.
    ***
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  4. #4
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Petar Penjo Milasevic, penzioner – Budva

    CRNA GORA GRUMEN ZLATA
    Mnogo je razloga koji me obavezuju za suverenu, samostalnu, medjunarodno priznatu Crnu Goru. Patriotizam, tradicija, kultura, i cinjenica da je bila 27. drzava u svijetu. Ovi razlozi su moralna obaveza za sve nas da poslije toliko cekanja toga majskog dana vratimo trunku naseg duga prema njoj – da bude ono sto je bila. Priroda i Bog su je takvu stvorili, dali joj svu rakos bogatstva, izvore, planine, rijeke, jezera, kamen, ravnice, more, nebo, klimu. Tako stvorena vjekovima radjala je svoju djecu koja su je branila. Odbranicemo je i ovoga puta – 22. maja bice prava lijepa i cista, ekoloska i nezavisna.
    ***
    Rade Dzakovic, privrednik u penziji, predsjednik NVO
    Cetinje je Evropa” – Cetinje

    PRINCIP PROTIV DEMOKRATIJE
    Stav da 55% izaslih na referendumu glasa za nezavisnost Crne Gore i time joj omoguci progres i slobodu kao i izlazak iz do sada pravno nepoznate drzavne zajednice je duboko antidemokratski. Suprotan je nacelu da su svi glasovi gradjana jednaki prilikom glasanja o cemu svjedoci clanom 3. Atlantska povelja. Novija istorija Cetinja takodje potvrdjuje besmislenost kriterijuma koje nam je nametnula EU. Crnogorska prijestonica suprotstavila se pohari Dubrovnika i Konavala, organizovala Antiratni pokret, palila svijece za Srebrenicu. Pred Cetinjskim manastirom ranjavanjem nasih gradjana prolila se bratska krv 12. 7. 1991. godine za svoj otpor teroru. Grad je opkoljen dugim cijevima a maja 1999. topovi su okrenuti na ovaj prijestoni grad. Gradjani su tada svojim tijelima zaustavljali vojne kolone, oslobadjali vezane mladice i trazili slobodnu Crnu Goru. Kao odgovor na ovakve i slicne brojne primjere odbrane ljudskih principa slobode i dostojanstva kojima su crnogorski gradjani iz Cetinja i drugih gradova nase republike branili pravo na zivot, gospoda iz EU im je dala, u stvari, nametnula da njihova pobjeda mora imati 55% procenata izaslih, a onima koji su pucali, ranjavali, zlostavljali gradjane Cetinja i Crne Gore a neki od njih sjede i u Hagu je valjana sa 45%. Medjutim ni ovakvo nagradjivanje protagonista politike kojoj se sudi u Hagu nece omesti nase gradjane da ostvare toliko zeljenu pobjedu. Pobjeda kuca na nasa vrata iako EU nece ni da cuje za povlacenje njenog nedemokratskog principa 55:45.
    ***
    Radoje Baosic, sluzbenik - Podgorica

    SRECNA TI NEZAVISNOST, CRNA GORO!
    Tvrdim – 21. maj je najznacajniji datum u novijoj crnogorskoj istoriji, jer cemo Crnoj Gori vratiti drzavnost za sva vremena. Oduzicemo se svojim precima koji su je stvarali krvlju i junastvom, a svojoj djeci ostaviti da zive u nezavisnoj i gradjanskoj drzavi.
    Nama nase. Komsijama njihovo, jer je nasa zastava slavna i treba citav svijet da je vidi. I vidjece je!
    Crna Gora je moja kuca. Ne zelim biti niciji podstanar. Ne zelim da imam “gazdu”, hocu da budem samostalan i slobodan.
    Srecna ti nezavisnost, Crna Goro!
    ***
    Radojka Bazovic, ekonomista – Kolasin

    “DA” ZA NASU DRZAVU
    Crna Gora moja drzava … Cini mi se da mi nedostaju rijeci i sta god da kazem nece biti dovoljno dobro ni po smislu ni po jacini. Crna Gora je moja domovina i nikada nijesam pozeljela da zivim negdje drugo. Svaka pomisao da odem i zivim “negdje tamo i daleko” izazivala bi u meni tugu. Sigurno je divno i tamo, ali je najcivnije ovdje u mojoj Crnoj Gori. Ostaju bez daha mnogi koji je vide i dozive. i onda govore: definitivno najljepsa republika” ili “nigdje nebo nije tako zvjezdano i tako blizu kao u Crnoj Gori”. Zaista mono ljepote na jednom mjestu, divni ljudi, divna priroda… E, jos samo da mi postanemo svjesni toga i konacno ucinimo nesto za nas, za nasu djecu, za nase unzke. Okrenimo se sebi! Pocnimo da cijenimo sebe i svoje onoliko koliko to zasluzuju. Ucinimo sebe snaznim i srecnim da bi se i drugi u nasem drustvu tako osjecali. Jer, ako ne volimo sebe i svoju drzavu ne mozemo voljeti ni druge. Ako ne cijenimo sebe nece nas ni drugi cijeniti. Najsigurnije i najisplativije ulaganje je ulaganje u samoga sebe. Zato ulozimo u sebe i svoju drzavu i sigurno cemo biti na pravom putu. Samo covjek koji je Slobodan, koji je svoj, nezavisan moze biti srecan covjek. Pa budimo takvi u isto takvoj drzavi i 21. maja zaokruzimo DA – DA za nasu drzavu, DA za sve nas, DA za nase potomstvo! Neka nam je sa srecom!
    ***
    Ana Begovic, student prava – Kolasin

    S LJUBAVLJU IZGOVARAM IME MOJE DRZAVE
    Cesto me pitaju: “ Kakva bi zeljela da bude tvoja drzava?” Moj odgovor ih uvije iznenadi. Ja zelim da ona bude bas ovakva, kakva je moja Crna Gora, ponosna i nepokolebljiva, istrajna na svom istorijskom putu ka nezavisnosti. Crna Gora zraci toplinom i nesebicno pruza ljubav, a ujedno i prkosi svima onima koji misle da je drugacije. Sa ponosom isticem planine, plavo more i ciste rijeke, sa ljubavlju izgovaram nnjeno ime: “Crna Gora je moja drzava”. Vjerujem da ce od 21. maja biti nezavisna, kao sto zelim ja, moja porodica, prijatelji… NJena drzavnost ce nama mladima donijeti siguran, uspjesan i miran zivot.
    ***
    Bojan Zekovic, student prava – Kolasin

    ZELIM DA CRNA GORA O CRNOJ GORI ODLUCUJE
    Kada se odlucujem za nezavisnost ja polazim od istih onih principa od kojih polazi i svako od nas u privatnom zivotu ko sebe smatra sposobnim i ko zeli da odluke o svom zivotu donosi sam. Preneseno na drzavni nivo, za Crnu Goru ja zelim isto. Zelim da s odluke koje se ticu Crne Gore donose u Crnoj Gori jer se mnogo puta pokazalo da je to za nas najbolje i da nikada vise ne trpimo stetu zbog tudje lose politike. Za mene nezavisnost nije krajnji cilj, ona je uslov i nakon 21. maja treba da nastavimo da se borimo da napravimo ne samo nezavisnu nego i demokratsku, evropsku (evropsku u smislu vrijednosti oko kojih se Evropa ujedinila, a nikako onih koje nama danas evropska administracija “preporucuje”) i pravnu drzavu Crnu Goru. Istrajmo!
    ***
    Dragan Kljajic, profesor – Kolasin

    NAROD KOJI NEMA SVOJU DRZAVU NIJE NAROD
    Narod koji nema svoju drzavu nije narod. Prirodno je da svi zelimo svoju drzavu, svoj zavicaj.. Normalno je da budemo emotivno vezani i opredjeljeni za svoja ognjista, za drzavu u kojoj smo rodjeni, u kojoj zivimo, u kojoj radimo i stvaramo, a posebno zbog osjecaja pripadnosti jednoj od najstarijih drzava na svijetu. Nije normalno ni prirodno da budemo jedini narod koji nece i ne zeli da ima svoju drzavu. Imati svoju drzavu snaci biti samostalan, biti svoj na svome.
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  5. #5
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    ***
    Draginja Maskovic, trenerica Crnogorskog zenskog lobija – Kolasin

    POMOGNIMO SEBI I CRNOJ GORI
    Jas am Crnogorka i ponosna sam zbog toga, a bicu jos ponosnija 21. maja kada moja Crna Gora vrati svoju oduzetu drzavnost. Sigurna sam da cemo lako izgovoriti to veliko i istorijsko DA, DA za nas!. Moramo pomoci sebi i nasoj Crnoj Gori, u koju su uperene oci cijele Evrope da dokaze svoju zrelost, svoju moc da bude jedna od sjajnih zvijezda na nebu suverenih evropskih drzava. DA za buducu clanicu EU i UN i veliko NE politickim i vjerskim prepucavanjima. Skupa nas je kostala zajednica i zato ne zelimo da ubuduce placamo tudje dugove. Zalim sve one koji ce se suprostaviti crnogorskoj vecini i reci ne, jer se nikada nijesu, niti ce se ponositi sobom i svojim drzavom. Zelim da se svi ljudi ponose sto zive u suverenoj i medjunarodno priznatoj, mojoj i njihovoj drzavi Crnoj Gori!
    ***
    Haris Tokovic, srednjoskolac – Kolasin

    CRNA GORA CE NAM OMOGUCITI NORMALNO SKOLOVANJE
    Svoju buducnost vidim u nezavisnoj, medjunarodno priznatoj Crnoj Gori. Zeli da Crna Gora povrati svoju davnost, jer mi mladi zelimo drzavu neopterecenu vjerskim, nacionalnim i ostalim glupim podjelama. Moja drzava Crna Goara ce nam omo0guciti normalno skolovanje, posten rad I zaradu, a posebno mogucnost komunikacije sa svijetom. Godinama smo se osjecali kao da smo u kavezu I vrijeme je da konacno iz tog kaveza izadjemo. Referendum je pitanje drzave, pitanje svih nas bez obzira na politicku I vjersku pripadnost: ili jesi za drzavu ili nijesi. Nije mi jasno kako bilo ko moze ici protiv sebe I svog naroda. Znam da ce Crnogorci ipak izabrati svoju drzavu, pa kad naprave drzavu neka biraju vlast kako hocew!. Drugog maja postajem punoljetan, a 21. maja cu reci DA!.
    ***
    Milena Milosevic, nastavnik – Kolasin

    POSLUSAJMO I RAZUM I SRCE
    Ponosna sam sto zivim u ovom, iako teskom vremenu za sve nas, ali vremenu koje ce se pominjati kroz istoriju, vremenu u kojem cemo na jedan miran i dostojanstven nacin odluciti o buducnosti svih nas, o buducnosti nase drzave. Ne moze Crna Gora biti milija nikome drugom do nama koji smo se rodili i koji zivimo u njoj. Poslusajmo i razum i srce i necemo pogrijesiti.
    ***
    Milinko Kreso Scepanovic, vozac - Kolasin

    JA SE ZA CRNU GORU BORIM I ZIVIM
    Crna Gora je majka. Ona je moja buducnost i buducnost moje djece. Treba da bude nezavisna jer ja hocu da upravljam svojom kucom. Komsije postujem, ali neka se pitaju u svojoj kuci i svojoj zemlji. Moji preci su u doba kralja Nikole cuvali granicu na Bukovoj Poljani. Ja se za Crnu Goru borim i zivim. i moji potomci ce, vjerujem, biti moji dostojni nasljednici. Ja sam “najstariji” liberal u Kolasinu i znam da ce se 21. maja konacno ostvariti moj petnaestogodisnji san – znam da ce biti nezavisna! U pamet se, braco Crnogorci!

    ***
    Miroslav Sukovic, poljoprivredni proizvodjac - Kolasin

    CRNA GORA MI JE JEDINA KUCA
    Osnovni razlozi za projekat nezavisne Crne Gore su slijedeci: osjecaj nacionalne pripadnosti, definisani odnosi unutar jedne drzave, bratski I prijateljski odnosi sa svim drzavama u okruzenju, a narocito sa Srbijom. Vidim veliku buducnost u razvoju privrede I turizma Crne Gore, veliku prednost zbog velicine nase zemlje. Iako neki mislwe da je to mana, po mewni je velika prednost I mogu8cnost za napredak I razvoj. Najbitnije je da shvatimo da je Crna Gora jedina kuca koju imamo I da je najvaznije da se okrenemo radu I stvaranju novih vrijednosti. Samo takvim razmizljanjem I zajednickim pregalastvom mozemo stvoriti siguran dom za buduce generacije I drzavu u kojoj cemo svi zivjeti od svoga rada, a ne4 slusati vjecite neistinite prijekore kako nas neko drugi hrani!
    ***
    Zarko Bulatovic, poljoprivredni proizvodjac – Kolasin

    HOCU ZA SVOJU DRZAVU
    21. maja Crna Gora ce biti samostalna , a odmah poslije toga bice pored ekoloske I poljoprivredna drzava! Hocu za svoju drzavu da uradim sve sto mogu. Zato sto je moja, jedina! Zato sto cemo je napraviti boljom, ljepsom i uspjesnijom. Zato sto znamo ko smo i odakle smo!

    ***
    Zoran Vlahovic, pravnik – Kolasin

    JEDNO VELIKO DA
    Crna Gora, pored moje porodice, pocetak i kraj mog zivota!
    ***
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  6. #6
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Komso ovo je "BUDUCNOST" SUVERENE DRZAVE CRNE GORE !!!!
    Ljubo Papovic, privatnik – Podgorica

    CRNA GORA – BEZ KRVI
    U vremenu iskusenja, narod Crne Gore je dosao po ko zna koji put da rjesava svoju sudbinu: u svojoj drzavi.
    Po prvi put u istoriji Crne Gore ukazala se prilika da bez kapi prolivene krvi, ili kapi prolivenog znoja, obnovi svoju drzavnost nepravilno oduzetu prije punih 88 godina, na sramnoj Podgorickoj skupstini, pod prijetnjom puscanih cijevi.
    Cekali smo dugo i dugo istorijski dogadjaj kad ce ponovo zablistati u punom sjaju Crna Gora kao sto je to nekad bila.
    O istoriji Crne Gore bih mogao da pisem mnogo, ali cu to da prepustim istoricarima, a ja cu samo napisati nekoliko redaka o drzavi koja je najljepsa na SVIJETU, sa najplemenitijim narodom koji u njoj zivi.
    Buducnost Crne Gore vidim kao najljepsi cvijet koji mirise na svijetu, jer ce veoma brzo da procvjeta u nezavisnoj i demokratskoj zemlji slobodarskog naroda, gdje mjesta ima dovoljno za svakog ko u njoj zivi, bez obzira na vjeroispovijest i naciju.
    Ovim putem porucujem svim slobodoumnim gradjanima Crne Gore da misle o svojoj drzavi i svojoj porodici.
    Sve za Crnu Goru, Crnu Goru nizasta!

    Podgorica,
    19. IV 2006.
    ***
    Ljubo M. Vusurovic, penzioner – Cetinje

    NAROD JE IZMANIPULISAN
    Hocu ukratko da podsjetim kako smo gradili novu drzavnu zajednicu FNRJ.
    Kardelj je obznanio politicku platformu “Put Nove Jugoslavije” a Milovan Djilas 1944. godine “Crnogorsko nacionalno pitanje u svjetlosti nase narodnooslobodilacke borbe” to su bile ideoloske smjernice nove drzave za njen buduci razvoj.
    Razvijala je nova drzava svoje funkcije i u svom istorijskom hodu pravila velike i neoprostive greske. Tako je vremenom u Crnoj Gori pocelo postepeno da se zaboravlja na njen istorijski put, da se pogresno tumaci i krivo predstavlja njena istorijska proslost. To je krenulo u narodu da se razvija poslije politickog i drzavnog sloma Milovana Djilasa, nekada najistaknutijeg crnogorskog borca za nacionalna i drzavna prava Crne Gore. On je od vatrenog pobornika za prava Crnogorske drzave vremenom postao njen najveci protivnik i ideolog velikosrpskog nacionalizma za asimilaciju Crnogoraca i crnogorskog nacionalnog bica. Kako je samo unistio istoricara Jagosa Jovanovica, prvoborca revolucije kada je ovaj objavio svoju knjigu “Stvaranje crnogorske drzave i razvoj crnogorske nacionalnosti”.
    - U politici, partiji i narodu uzivao je veliki ugled, pa se narod nasao u cudu sto i kako dalje. Kome sad vjerovati, za kim poci? Na koga se osloniti? Nasli smo se u procjepu. Takvo stanje u narodu iskoristili su srpski nacionalisti u Crnoj Gori u prvom redu u intelektualnim sredinama, Akademiji nauka, prosvjetnim i kulturnim institucijama, organima vlasti i politickim organizacijama.
    - Narod je obezglavljen i politicki izmanipulisan.
    - Generacija ratnika ostala je ista, ni u cemu se nijesmo izmijenili, bili smo i ostali najsigurniji temelj drzavi Crnoj Gori i njenoj nacionalnoj i nezavisnoj drzavnoj politici. Mi cemo i ovoga puta pokazati ko smo i ko nikada nije iznevjerio Crnu Goru. Zato sam siguran da ce borci oslobodilackog rata listom glasati za svoju suverenu i nezavisnu drzavu Crnu Goru, kao i svi stari cestiti Crnogorci, tako da cemo 21. maja obznaniti citavom svijetu da je vjecna Crna Gora povratila svoju samostalnost i na Ist Riveru istakla svoj ponosni crnogorski barjak.
    ***
    Magdalena Mrdovic, profesor i novinar – Mojkovac

    SANSA NASE GENERACIJE
    Crna Gora je zajednicka domovina svih nas koji u njoj zivimo. Jednako je ona lijepa i za Crnogorce i Srbe i druge nacionalne manjine. Medjutim, drugo je pitanje kako je ko od nas dozivljava? Da li su njegova ubjedjenja moralna a savjest mirna?
    Nakon stogodisnje kolektivne amnezije o tom ko smo i sto smo, konacno je iskristalizovana istina za sve one koji hoce da je vide, da budu CRNOGORCI a ne po potrebi i jos neko drugi. Takvi nijesu pristali ni tamo ni ovamo, nego lice na vranu koja stoji na dva kolca (ko’ca).
    No, bez obzira na sve stramputice i opstrukcije, nasa Crna Gora dozivljava kolektivni nacionalni preporod. Kao takva ce biti dio EVROPSKE ZAJEDNICE, a njena zastava ce se uskoro, ako Bog da, zavioriti na IST RIVERU. Mi koji volimo svoju domovinu nemamo drugog izbora osim da je nasa drzava CRNA GORA preca od svega sto je pred nama prioritet.
    Nasa generacija ima privilegiju da sa olovkom, zaokruzujuci “DA” na referendumu, opet izbori njenu SAMOSTALNOST i NEZAVISNOST, dok je nasim precima trebalo da stotinama godina prolijevaju krv braneci je od drugoga. Ova sansa se ne smije propustiti!
    ***
    Maja Vukadinovic – Mattozzi, Pesaro – Italija

    TAMO GDJE SU PLANINE, TAMO JE MOJA KUCA – CRNA GORA!
    Nekad je moja domovina bila Jugoslavija. Raspad Jugoslavije sam dozivjela u Beogradu na studijama. Cinilo mi se, vise nikad necu imati moju Domovinu. Prevarila sam se, jer me je Crna Gora cekala, cutljiva, neodlucna, ali materinska. Pronasla sam je onog momenta kad je voz kojim sam se vracala sa studija iz monotone ravnice usao u planine.
    Tamo gdje su planine, tamo je moja kuca.
    Danas zivim u inostranstvu i isto osjecam kada se vracam u Crnu Goru i sa broda vidim planine u izmaglici iznad mora. Te planine su za mene dobrodoslica, utociste, moji korijeni.
    ***
    ,b>Marko Knezevic, student – Podgorica

    “I CIPUR CEMO VAM RAZORITI”
    U prilog suvereniteta ima mnogo razloga od kojih isticem: identitet, a to je ime, kultura, jezik, tisucljetna istorija, 400-godisnji rat za slobodu. Nije potrebna skola da bi se postavilo pitanje:
    “Zasto su 192 naroda na svijetu zeljeli da imaju svoju drzavu?” U Berlinu 1878. godine velike sile, ukljucujuci i Tursku protiv koje su Crnogorci vodili najduzi rat u istoriji, priznale su i formalno Crnoj Gori suverenitet osvojen na bojnom polju, kao i onaj u XI vijeku osvojen na isti nacin, a koji je priznao prvopozvani za priznavanje na planeti – rimski papa 1077.
    Drzava nam je potrebna da bi se otarasili azijatskog duha koji je silno nagrnuo na Crnu Goru nakon 1918.
    Potrebna nam je da bi se pridruzili zajednici evropskih naroda koja ce nam omoguciti povratak dukljanskim korijenima.
    Potrebna nam je da vise ne budemo kolonija Srbije kojoj cemo placati psenicu cetiri puta skuplje nego na svjetskim berzama.
    Potrebna nam je i da unovcimo crnogorsku zlatnu obalu na kojoj je 1990. Srbija imala 311 sindikalnih odmaralista od kojih je prihod bio nula.
    Drzava nam je potrebna da za vjecna vremena izbjegnemo opsti “napredak” Crne Gore kao u periodu 1918-1941.
    Potrebna nam je da neutralisemo teznju Beograda da gradjanima Crne Gore planira zivot do detalja.
    Potrebna nam je da pokazemo da se u njoj moze veoma dobro zivjeti od svojega rada, tako da joj niko i nikad ne moze uzviknuti kao Srbin Vladan Djordjevic 1912: “I Cipur cemo vam razoriti, gladnici jedni”.
    “Svaka zajednica sa Srbijom je zla kob”, napisa pokojni advokat Branko Nikac.

    Podgorica,
    10. IV 2006.
    ***
    Marko-Miso T. Martinovic, predsjednik Saveza penzionera – Cetinje

    JEDINA SANSA
    Crna Gora je nasa ljubav i nas ponos. Stvorise nam je preci svojom krvlju i svojim glavama i zaduzise da je cuvamo i da je volimo. Bili su bolji od nekih danasnjih nazovi Crnogoraca bar toliko koliko je tada bilo teze napraviti drzavu nego sada.
    Danas je dovoljno samo glasati za svoju drzavu, no neki nesrecnici nece ni toliko. U istoriji covjecanstva koja traje 10.000 godina nije zabiljezen slucaj da je narod bio protiv nezavisnosti i slobode svoje drzave. Narod bez drzave je narod bez slobode postaje roblje i nestaje. O ravnopravnosti Crne Gore sa Srbijom nema ni govora. Iz Srbije stalno stizu poruke da u zajednici Crna Gora moze biti samo jedan dio Srbije. Nijesu Srbi toliko naivni da dozvole da 600 stotina hiljada gradjana Crne Gore ima ista prava da odlucuju kao i njihovih 10 miliona. Nije demokratski to ni traziti. Pa o cemu onda 21. maja razmisljati. Treba samo zaokruziti ono “DA”. Ako to ne uradimo ne bilo nas.
    ***
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  7. #7
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Big Apple
    Posts
    679
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    sto ucinje blagos nama s ovolikijem postovima, zvuci zanimljivo
    Nije Krsto shto mu zbore no je vitez Crne Gore

  8. #8
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    5,615
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Zvek zivi zar ne bi bilo bolje da si sve to stavio u jedan tekst pa postavio adresu da to preuzmemo ovako mnogo brate guzva neka nastane.

  9. #9
    Join Date
    May 2005
    Location
    middle earth
    Posts
    2,397
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    zveku,e neka si ti...
    bar se rankovic nachitao...
    mozhda napravi prelom u mozgu:P
    "ujutro je bilo jutro i josh sam bio zhiv"

  10. #10
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    1,001
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    svaka čast, ali mene se zavrće u glavu od ovolikog čitanja

  11. #11
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    nedje
    Posts
    85
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    dvije godine nisam postovao na ovaj forum ali nocas moram.....

    zveche brate mili svaka ti cast i nadam se da ce zbog takvih ljudi kao ti crna gora biti samostala. i iskreno se nadam i sanjam o tome da jednog dana zivim u svoju drzavu !!!

    da nam 21-vi maj bude dan drzavnosti ako bog da !!! zvijela crna gora

  12. #12
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    1,001
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zvek_Zivi
    SVI ZA CRNU GORU CRNOGORCI !!!!!
    ne samo crnogorci nego i ostali narodi koji žele bolji i ljepši život

  13. #13
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default "Zasto sam za zajednicku drzavu" - Tihomir Arsic

    "Ja nemam nikakve veze sa Crnom Gorom, sto se porekla tice, ali su mi Lovcen i Njegusi svetiji nego li Cetinjanima.

    Ne ljutim se ja sto oni nece da budu Srbi, vec se ljutim sto meni ne daju da barem malo budem Crnogorac."
    - Tihomir Arsic Srbin (iz Srbije) u danasnjoj emisiji "Piramida" (Pink Montenegro).
    Last edited by Petar Mrvaljevic; 07-05-06 at 19:01.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  14. #14
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,139
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    "Ja nemam nikakve veze sa Crnom Gorom, sto se porekla tice, ali su mi Lovcen i Njegusi svetiji nego li Cetinjanima.

    "Ne ljutim se ja sto oni nece da budu Srbi, vec se ljutim sto meni ne daju da barem malo budem Crnogorac."
    - Tihomir Arsic Srbin (iz Srbije) u emisiji "Piramida" (Pink Montenegro).

    ... nikakave veze, ali mora koju da prozbori o Crnoj Gori ... pa odmah da su mu Lovćen i Cetinje svetiji nego Cetinjanima ... što bi tek reka ovi jado da ima kakve veze ...

  15. #15
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    "Ja nemam nikakve veze sa Crnom Gorom, sto se porekla tice, ali su mi Lovcen i Njegusi svetiji nego li Cetinjanima.


    E ja strasnije gluposti nijesam cija odavno !!!!!!! Boze dragi na svem tebe fala ,ali pocece uste malacko ja vise volim tvojega oca,brata,majku no ti hahahahahahahahahaha !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  16. #16
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    433
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pitam se samo sta li su ova "gospoda" glasala na onom prvom referedumu 1991?

  17. #17
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by punisher
    Pitam se samo sta li su ova "gospoda" glasala na onom prvom referedumu 1991?
    Chetnici su bojkotovali taj referendum, a i Liberali. Vecina naroda je glasala za SFRJ.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    Chetnici su bojkotovali taj referendum, a i Liberali. Vecina naroda je glasala za SFRJ.
    Petre, na tom referendumu nijesu glasali partizni i cetnici, a nije se bas ni pominjala SFRJ tako da ti objasnjenje pomalo sumnjivog kvaliteta.

  19. #19
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    1,001
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    "Ja nemam nikakve veze sa Crnom Gorom, sto se porekla tice, ali su mi Lovcen i Njegusi svetiji nego li Cetinjanima.

    Ne ljutim se ja sto oni nece da budu Srbi, vec se ljutim sto meni ne daju da barem malo budem Crnogorac."
    - Tihomir Arsic Srbin (iz Srbije) u danasnjoj emisiji "Piramida" (Pink Montenegro).
    i posle kazu da smo mi nacionalisti c...c...c...

    sve mi je jasno ali sto da ga pustamo da bude "malo" crnogorac kad je on tako VELIKI srbin...

  20. #20
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Interesantno je da je najvise zelenasa (iz WWII) bilo iz Stare Crne Gore, a najvise chetnika sa sjevera. U novije doba imamo da je najvise narodnjaka sa sjevera, a Liberala iz Opstine Cetinje.
    Last edited by Petar Mrvaljevic; 08-05-06 at 14:47.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Petre, bilo bi najbolje kad bi ti prestao obrazlagati tvoje tvrdnje jer sve vise i vise tones u pricu "radi price" a bogami pokazujes i dobru dozu neznanja.

  22. #22
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Petre, bilo bi najbolje kad bi ti prestao obrazlagati tvoje tvrdnje jer sve vise i vise tones u pricu "radi price" a bogami pokazujes i dobru dozu neznanja.
    Izvinjavam se citaocima kad sam pomenuo rijec "najvise", jer je neko vjerovatno pomislio najvise u apsolutnim brojevima, a ja misljah najvise u procentima.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Petre, uopste koliko je bilo zelenasa (iz WWII) je tesko znati, a ti pricas o procentima pa cak i o njhovim unucima. Mozda interesantno kao tema za istoriju, ali ovdje svakako nije. Jos sa ovakvim tvojim uopstavanjem...

  24. #24
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Petre, uopste koliko je bilo zelenasa (iz WWII) je tesko znati, a ti pricas o procentima pa cak i o njhovim unucima. Mozda interesantno kao tema za istoriju, ali ovdje svakako nije. Jos sa ovakvim tvojim uopstavanjem...
    Hari,

    Nije nepoznato iz kojih krajeva je najvise bilo chetnika, a iz kojih zelenasa.

    Naravno da je ovo interesantna tema za istoriju, ali isto tako i za sadasnjost (a samim tim i za buducnost), jer se opet zna koji su krajevi najvise glasali za partije koje se pozivaju na kontinuitet "bijele Crne Gore", a koji za Liberale (za koje se ne moze porec da su predstavljali moderne zelenase).
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ...............!

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    ..... Liberale (za koje se ne moze porec da su predstavljali moderne zelenase).
    Kao i u mnogo tvojih dosadasnjih postova, forumaski Petre Mrvaljevicu, ponovo u tvojem razmisljanju prepoznadoh nesto sto se ne moze nazvati argumentom nego naglabanje, nesto sto se ne moze nazvati cinjenicom nego proizvoljnoscu, nesto sto se ne moze nazvati pametnim nego onim sto je suprotno od pametnog.

    Liberali su bili, a nijesu ni jednu jedinu priliku propustali da to kazu, partija politickog diskontinuiteta. Sto to znaci? To znaci da se nijesu programski, strukturalno i ideoloski vezali za ranije/nekadasnje politicke partije i ideje. Mnogo puta su govorili o tome kakav respekt, kakav uzviseni odnos su imali prema antifasistickoj borbi, a s druge strane samo si u njihovim razmisljanjima mogao naci realnu kritiku komunizma - kad mnogima to bijase isto. Liberali nijesu predstavljali "moderne zelenase" nego su ih ljudi, naviknuti na podjele, naviknuti da uvjek naspram sebe imaju krvnike, a ne ljude, tako dozviljavali hraneci svoja nacional(istick/n)a osjecanja. Zato smo mi jos uvjek pretpoliticko drustvo. Zelena boja ovog posta je namjerno izabrana sa nadom da ce tako makar neka od ovih rijeci uspjeti da postane dijelom tvojem umnog habitusa.

    I sa jedne i sa druge stane - da se razumijemo. Nemo` da mi se nadje sad kakav zadrigli podrzavalac bjelasa da me fali kako sam pravilo iskritikovao forumaskog Petra, jer su oni to isto radili s druge bande.
    Caesar`s wife must be above suspicion

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. RUSKA STAMPA I NAUCNA JAVNOST O CRNOJ GORI
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 7
    Last Post: 24-07-10, 15:55
  2. 1918 i svijet
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 16
    Last Post: 18-03-08, 11:20
  3. USLOVLJENA NEZAVISNOST!
    By seerotheenya! in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 24-02-05, 12:26
  4. Ustavna Povelja
    By SteVuk in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 6
    Last Post: 26-12-04, 02:24
  5. 14 mart 2002 dan rodjenja Srbogore
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 16-02-04, 18:34

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •