MOJA DRZAVA CRNA GORA


„RAZVEDRI MI IZNAD GORE CRNE…”
Crna Goro, majko, svetinjo, heroino moja tuzna, ranjena predugo cekas u tami.
Cekas sinove i kceri svoje, da Ti put prokrce, da Te iz tame izvedu, da ranjenu dusu Tvoju izvidaju ljubavlju i zeljom svojom.
I eto, idemo Ti u susret, ikono nasa stamena, kamenom isklesana, suzama okupana.
Nosimo Ti lucu slobode, da zagrijemo grudi Tvoje, da srce Tvoje snazno zakuca za sve sinove Tvoje.
Crna Goro, majko, ikono, slobodo. Vjeruj srcima sto ce kao jedno zakucati na sav glas 21. maja, za nasu proslost ranjenu i buducnost svijetlu, da Ti kako zavredjujes mucenice, dostojanstveno vratimo Tvoje iskonsko mjesto.
Zeljni smo Te majko.
Znajuci kakva si, prigrlices sve. Blagosiljaces i one koji Ti ne prilaze rado, koji ne sjecajuci se lica Tvoga bise da Te na poklon daju.
Prizvaces ih i oprostiti im znam i tako uciniti da se gorko pokaju i prepoznaju Tebe, svoju jedinu majku, jedinju svoju svetinju i svoju jedinu uzdanicu.
Obrisaces Ti i njihove suze pokajnice.
Ko jos, ne prepoznaje majku svoju, koja ga je zadojila, lavovski branila, ranjena ustajala da okupi djecu svoju.
Slutim docekat cu Te, suverenu, kako Ti dolikuje, majko i svetinjo moja Crna Goro.
Docekat cu Te, za sebe, za sinove svoje...
Znam da ce tada svjetlost obasjati i grob mojih roditelja.
***
Vesko Pejovic, masinski inzenjer – Cetinje

GLASAJ ZA KUCU SVOJU I NEBO SVOJE
Narode crnogorski moj, 21. maja, glasaj za kucu svoju i nebo svoje, sacuvaj sebe, i budi zauvijek svoj!!!
Crna Goro, 22. maja, neka se na Lovcenu zaviori krstas barjak tvoj i ne zaboravi da je Cetinje obraz tvoj!

Cetinje, 16. IV 2006.
***
Vida Dedeic, penzioner – Podgorica

CRNA GORA – JEDINI NAS RAJ NA ZEMLJI
Nema rezervne domovine. Imam samo Crnu Goru kao svoj dom. Zato, glasam za svoju crnogorsku otadzbinu. Mislim da svi gradjani Crne Gore trebaju da glasaju za svoju domovinu koja je nas jedini raj na zemlji.
***
Vladimir Kekovic, penzioner - Podgorica

POBJEDA CRNE GORE BICE JEDINA OSVETA
- Samo u ovoj zemlji se klice da je druga zemlja;
- Ovo je jedina zemlja u svijetu gdje se aplaudira da nestane.
Postojanje ovakvih fenomena na politickoj stranputici Crne Gore, uocili su i to kazali umni ljudi. Kada se tome doda da se ti isti gradjani bolje osjecaju u tudjoj nego u svojoj kuci, slika je kompletna.
Zato pitanje: Kakva je to sila koja razara moralni kodeks u nasem covjeku, sto je sa sopstvenim mozgom, ocima, usima? Je li taj nas gradjanin slijep, gluv, nijem? Sto znaci biti podanik drugog naroda a grobar svoje drzave koji ponistava sve sto je istorijski utemeljeno, sve veliko i vrijedno? Sto je sa onim gradjanima Crne Gore koji to ne vide, vide a ne shvataju, vide i to hoce? Zasto ostavljaju hipoteku na svoju djecu?
Uzalud! Crna Gora je pred svojim istorijskim ciljem uprkos svim Scilama i Haribdama. Oni ce ovaj put cvrsto stati nogom na svoje crnogorsko tle, svoju sudbinu uzeti u svoje ruke, ispostovati svoju drzavu i naciju, svoju istoriju i kulturu, a marginalizovati anacionalnu svijest ma kolika bila.
Crna Gora ce odgovoriti pregnucem, jer narodna snaga narasta za istorijski poduhvat, a uspjeh je najveca osveta. “Osveta” koja ce uciniti cast onim njenim gradjanima koji danas dizu ruke od sebe i svoje drzave da u suverenoj Crnoj Gori zive kao slobodni ljudi. A najvrijedniji je zivot koji se zivi sa istinom, u slobodi.
***
Vlado Adzic, penzioner – Cetinje

21. MAJA ZAOKRUZIMO “DA” ZA DOBROBIT SVIH – BEZ POBJEDNIKA I PORAZENIH
Nestajala su velika svjetska carstva: Rimsko, Vizantijsko, Otomanska imperija... Ostala je Crna Gora. Kako je ostala?
U Crnoj Gori sloboda nikada nije bila gost, u njoj nije bilo granica izmedju slobode i smrti, bila je cast umrijeti za svoj narod.
“Legendarno junastvo njenog naroda cini cast covjecanstvu” – rece zadivljeni Garibaldi. “Vojnici! Trazim od vas da budete kao Crnogorci!” – zahtijeva njemacki car Viljem. “Narod koji je pokazao tako veliko srce mogao bi izmedju kamenih litica stvoriti prekrasne gradove, laboratorije, akademije, vrtove pjesnika. Ali njega je dopala druga sudbina: sablja, pistolj i puska... Tu je vise pepela nego kuca, vise grobova nego ljudi.” Srecom, ta vremena su ostala za nama. Svoju drzavu vise ne trebamo braniti ni ognjem ni macem. Demokratski procesi u Crnoj Gori krenuli su uzbrzanim koracima. Stvorila se sansa ovoj generaciji da na civilizovan nacin vratimo pravo ime Crnoj Gori i uvedemo je u red zajednice nezavisnih drzava, gdje je bila i gdje joj je i mjesto.
Ubijedjen sam u to. Vjerovao sam i onda kada sam sa crnogorskom mladoscu i brojnim crnogorskim intelektualcima branio tu ideju, cesto pod opasnoscu i za trajnije posljedice. Nijesmo odustali. Iz dana u dan, iz godine u godinu nas front se uvecava. Danas smo respektabilna vecina da mozemo da odlucimo o sudbini svih gradjana, da gradimo kucu gdje ce za svakog dobronamjernog biti mjesta, kucu koja ce zraciti toplinom, u kojoj ce svi biti sigurni, bolje zivjeti i bez obzira na politicko opredjeljenje biti jedan drugome blizi.
Zato, 21. maja zaokruzimo DA za dobrobit svih – bez pobjednika i porazenih.
Nek nam je sa srecom!
***
,b>Zaklina Ostir, glumica – Podgorica

ZELIM DA ODGAJAM SVOJU DJECU U NEZAVISNOJ CRNOJ GORI KOJA POSTUJE DRUGE A I SAMA JE ZA POSTOVANJE
Polazeci od toga da covjek treba govoriti o njemu znanim temama, politikom i ekonomijom se ne bavim i zato cu se drzati kulture.
Baveci se crnogorskom kulturom, na ovakav ili onakav nacin, moram naglasiti da ima dugu i kontinuiranu tradiciju koja je za postovanje. Na malom crnogorskom prostoru, kao sto je poznato, skoncentrisan je ogroman broj nadarenih ljudi, u svim segmentima kulture i umjetnosti, koji postujuci i cijeneci, prije svega, kulture drugih naroda koji zive u Crnoj Gori, razvijaju duboku svijest, koliko je znacajno ocuvati duh i prepoznatljivost svoga naroda, upravo kroz kulturu i tradiciju. A vec sam rekla da je Crna Gora ima i treba da je sacuva. S toga zelim da svoju djecu odgajam u tom duhu, u nezavisnoj Crnoj Gori koja postuje druge ali je i sama za postovanje!
***
Zarko S. Ivanovic, radnik – Podgorica

UVIJEK SAM I UVIJEK CU BITI “ZA”
Priznajem danas i ovdje, javno, da sam jedan od onih koji vodjeni idejom svojih predaka, smatrao sam da do drzave treba doci ne birajuci sredstva i vrijeme, bez obzira na gubitke i zrtve. Moram danas, priznati takodje, da se to kojim slucajem uradilo, bila bi to za nas Crnogorce katastrofa u svakom pogledu.
Za razliku od nasih predaka koji su vodili ratove da bi sebi obezbijedili drzavu i slobodu, danas to mi cinimo u izmijenjenim uslovima, drugim sredstvima i metodama, ali cilj je ostao potpuno isti. Taj cilj zove se sopstvena drzava Crna Gora, stvarnost i gubitak mojih predaka, san moj i pobjeda mojih potomaka. Crna Gora je neminovnost, istorijska i svaka druga, koja 21. maja mora biti verifikovana voljom onog dijela gradjana koji nijesu zarobljeni mitomanstvom i laznim istoricizmom. Tog dana moramo da se iskupimo i za period od zadnjih petnaest godina u kojem se nijesmo ponasali na nacin koji ce zavrjedjivati postovanje buducih generacija. Iskreno se nadam da ce toga dana nastati drzava Crna Gora, voljom i energijom svih NAS koji je volimo, koji se za nju borimo stavljajuci joj na raspolaganje sve svoje sposobnosti, znanje i energiju.
Ubijedjen sam da ce u bliskoj buducnosti moja drzava Crna Gora biti gradjanska i demokratska zajednica svih ljudi koji u njoj zive i zato ocekujem da od 21. maja zivim u savremenoj i razvijenoj drzavi Crnoj Gori.
***
Zoran L. Petricevic, dipl. pravnik – Cetinje

RAZUM CE PREVLADATI
Mladost sam proveo u Vojvodini u crnogorskom selu Lovcenac. Svih tih 27 godina pjevao sam Crnoj Gori i pisao se kao Crnogorac. Sada kada sam se vratio rodnoj grudi i drzavi svojih predaka ne mogu da vjerujem da jos ima gradjana u Crnoj Gori koji tvrde da ne postoje Crnogorci, crnogorski jezik i crnogorska crkva.
U maju mjesecu vodi se posljednja bitka za Crnu Goru. Siguran sam da ce razum prevladati i kod onih gradjana koji misle da covjek moze imati dvije domovine i glasati za Crnu Goru i buducnost svoje djece.
***
Zoran Rakocevic, dipl. pravnik – Podgorica

ZEMLJA SUDBINOM NAM DATA
Za mene je Crna Gora sudbinski nam data zemlja i povijest, priroda i drzava. Bili smo i Dukljani i Zecani i evo smo petsto i vise godina Crnogorci, tako nazvani jos od Crne Gore Crnojevica. Nasi su korijeni toliko urasli u ovo sudbinom nam dato tle da smo svi mi djeca te sudbine i te svete zemlje. Dan odrzavanja Referenduma (namjerno ga pisem velikim slovom) dozivljavam kao ponovno rodjenje i moje i mojih predaka, i mojih sinova. Zao mi je sto i pored najbolje namjere ne uspijevam da shvatim mentalni sklop gradjana koji imaju “hrabrosti” da 21. maja zaokruze NE!
***
Zorica Milanovic, domacica – Cetinje

SRBI SU NAROD BEZ ISTORIJE KOJIMA I OVOGA PUTA STVARAMO DRZAVU
Ako je Srbija toliko jaka i velika drzava i ako ima istoriju, zasto se boji nezavisnosti Crne Gore? Rodjena sam u Mitrovici na Kosovu. Crnogorce tamo nikada nijesu priznavali. Crnogorci su postojali samo kada je to bilo u interesu Srba. I ovoga puta Crnogorci Srbiji stvaraju istoriju. Na referendumu glasamo za nezavisnu Crnu Goru ali i nezavisnu Srbiju. Zelim da Crna Gora, Srbija i Kosovi budu nezavisni. Time ce Srbi, nadam se, konacno prestati da se kite crnogorskim perjem. I jos nesto vrlo vazno: Nikada nam Srbija nista nije dala, uvijek smo joj sve to dobro placali. I pored toga zelim svako dobro Srbiji. I na kraju, Crna Gora je priznala Sjedinjene Americke Drzave. Neka nam se SAD oduzi za to dobro i neka nas ona medju prvima danas prizna.
***
Zvonimir Bajic, crnogorski Dalmatinac, rodom Beranac, od familije Caricic, Makarska, Republika Hrvatska