Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 51 to 75 of 92

Thread: Srednja klasa u Crnoj Gori?

  1. #51
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by independent girl
    Hari, vazda spreman na generalizovanje i iznosenje neke od poznatih "istina" koje su smislile pametne glave u ovu prslu drzavu. Bas me vala neko ucio da studiram da bih manje radila. Pa zbog toga radim da bih mogla studirat. Tacno je to, jes’ jes’. I sve mi je roditeljima palo s neba ovo shto imaju. Smijeshno.....
    Ako je tebi lakse za svoju logiku dograditi "moje generalizovanje " neka ti bude, ali ja nijesam pominjao ni tebe, a ni tvoje roditelje vec govorio o nasim sistemima vrijednostii pomalo nakaradnim shvatanjima " nijesam isa u skolu da radim taj posao".
    Jedino sto je smijesno u svemu tome je tvoja logika da si ti poslije fakulteta "bogom dana" da budes direktor ili samo za lijepe poslove. Ja ti licno zelim da se ne uvjeris u suprotno da je fakultet samo prvi korak posle koga te ceka dosta tezih ispita. Ne znam da li je drzava "prsla" zbog takve logike da su svi za uzvisene ciljeve ili zbog toga sto su vaznija "ledja" nego glava, ali to bi se svelo na pricu da li je starije jaje ili kokoska. Taj "sjaj i luksuz" koji vidis kod tih koji su van, u 90%, ako ne i vise, vdio je preko poslova kojih se ti gnusas.
    Ne razumijem sta moze znaciti "Samo shto si ti u ono vrijeme imao priliku da pobjegnesh odavde. Ja tu priliku nemam" jer prilika da se "pobjegne" vazda postoji. Probaj pa ces se uvjeriti da li je moje pisanje "poznata "istina" koje su smislile pametne glave u ovu prslu drzavu" ili mozda nesto malo drugacije.

  2. #52
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    527
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sjecam se kolega na fakultetu koji su iz razlicitih osnova upisali fakultet. Bilo je onih koji su samo po nekoj navici (tako treba), nastavili shkolovanje na fakultetu, bilo je onih koji su pod pritiskom porodice izabrali nesto sto nisu ni voljeli da studiraju (ambicije mamica i tatica), bilo je i onih koji zbog penzijskih zezalica, studentskih kredita itd...pratili nastavu na faxu. Bilo je studenata koji su znali sta zele, i zaista se trudili da idu naprijed i mislim da su (ovi koje znam), uspjeli da se dokazu sa svojim profesijama. Svi koji su studirali znaju za ove 'razlike' ...Mnogi od svih tih sa razlicitim motivima su uspjeli da zavrshe fax..prije -kasnije- sa dobrim prosjekom, ili ne...ali diplomirali.
    E sad, mi smo medju nama znali te razlike, znamo i sad, i nije bilo bash nekih 'iznenadjenja' naknadno.
    Znam, recimo, kad smo odlazili vani, to je bilo ili zbog ucenja jezika ili zbog nastavka skolovanja. Mnogi su se vratili u CG, obavili to sto su imali i zaista su na dobrim pozicijama (zasluznim-ovo kao koleginica mogu da kazem). Ja nisam imala nikog svog vani, pasosh-taj koji je- 'dobrodoshao' svuda. (sad je vec lakshe sa nashim pasoshima). Otisla sam sama, konkurisala za PGD direktno u Swiss, zatrazila stipendiju od CH vlade, i bila sam jedini stranac-uz to i jugo-slava-serba-itd itd.. na listi 9 dobitnika stipendije u ovom kantonu. Bilo je 'divno' osjetiti pogled svajcaraca -ko je ona da to dobije, a ne neki nash svajcarac- pogled, a i receno mi je x puta - u pocetku, naravno. Mi nismo imali internet na faxu - nismo mogli da dobijemo savjet preko foruma, chata, nismo mogli da pronadjemo podatke na ovakav nachin. Raspitivali smo se preko onih koji su vec bili vani -koje smo znali, ishli iz PG u BG ambasade, centre za kulturu, i to sve u toku studiranja. Nesto sto sad u roku od par minuta moze da dobije neko u cg da se ne pomjeri od kompa. Kad bi nam neko rekao neku info, trcali bi da podijelimo sa drustvom, bogatiji u saznanju. Sada kada kazem nesto iz najbolje namjere nekom poznaniku/ci sa neta kako da uradi, ili kako bi mogao da ostvari neke svoje ambicije, jednostavno mi se uzvrati sa 'ufffffff to je tesko, i ko ce se mucit oko toga', uz neizostavno -'lako je tebi pricati o tome', a kasnije nastavi da mi se zali kako on/a bi, ali losa situacija, i slicno. Ne znam, ja i moje kolege sa faxa izgleda da nismo imali vremena da se zalimo jedni drugima, jer nam je trebalo vremena i svega ostalog da bi svoje ambicije sami realizovali na najbolji nacin. Ko zna, ko hoce, moze...
    Last edited by Daytona; 24-04-06 at 16:42.

  3. #53
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    941
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Daytona
    mene posle citanja ovog tvog posta,
    samo cudi odakle toliko zla u tebi kad pricas o politici,i velikom vodji
    pozdrav

  4. #54
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    527
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milos111111
    Daytona
    mene posle citanja ovog tvog posta,
    samo cudi odakle toliko zla u tebi kad pricas o politici,i velikom vodji
    pozdrav
    Milose, otkud ti to da sam zla?
    Chemu predrasude?
    Imamo razlicite politicke stavove, razlicita iskustva iz svijeta politike , razlicit pristup chinjenicama, razlicito shvatanje politickih pozicija...... ali to 'zla' je licna uvreda. Zla osoba je kad nekome zeli napraviti lose svjesno, perfidno..sa mojim vaspitanjem iz porodice u kojoj sam odrasla i stekla cg kodekse ljudskosti, to sto si rekao ne moze da stoji. Kritikovacemo se argumentovano o politichkim stavovima, istorijskim osnovama, ali nije u redu ici na licne ljudske karakteristike, s tim prije sto se licno ne poznajemo i sto bas zato nema realne osnove. Nepotrebno je ....

  5. #55
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora
    Posts
    1,682
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow

    Hari, mozda nijesam bogom dana da budem direktor i radim lijepi posao, ali onda ne vidim sto bih kojeg djavola studirala, imala prosjek, dobijala nagrade, ucila jezike, upisivala postdiplomske.. ako bi mi ambicija bila da radim kao konobarica. To mogu i s osnovnom, ne? Da, da, pocinje se sa najnize ljestvice... pa se napreduje.. u ovom slucaju, mogla bih napredovati do shefa sale

    I da, Crna Gora i Svajcarska/Njemacka itd, isto je to sve.. samo ja toga nijesam svjesna. Mlada sam jos. Kad napunim 60, vjerovatno cu to zakljuciti

    Samo da smo zdravo. I da je mirno.
    I am patiently waiting here
    to see which of us survives
    when all of this collides
    with reality..

  6. #56
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Chicago
    Posts
    844
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cvrchak
    Jesam, prala sam sudje, mela podove i konobarisala sa nepunih 18. Cim sam srednju zavrsila cijelo ljeto sam rintala u Titeksovom prslom odmaralistu u Becicima. A, onda s tim novcem sebi platila studiranje. Kasnije sam uvijek radila preko studentske zadruge u Beogradu, sto podrazumijeva rad u fabrikama, ciscenje prozora nakon izgradnje ili ciscenje kancelarija. Sva svoja ljetovanja sam placala iz svog dzepa.

    Treba li da dodajem da sam brala breskve na plantazama Agrokombinata, dje uveta crnogorskog nije bilo no su im radnici dolazili sa Kosova, a bilo je i masa ROMA? E, greote, dje ce cvrchak, 'plemenita' Crnogorka, sa ciganima? Eh, kako su me pojedini Podgoricani sazaljevali, pas im mater! 'A moras li, jaduljo, odit tamo?'- pitali bi dusebrizno, dok im debili od 30 godina leze doma po krevetima. Da odmore od ispijanja kafa i rakija.

    Kasnije, kada sam studirala Gradjevinski u Podgorici, takodje sam sa koleginicom ponekada cistila preko studentskog servisa prozore. Cijelo vrijeme studiranja sam davala casove djacima. Kada su nastupile sankcije drncila sam ka ijedna majci da bi prezivjeli, da ne bi konstantno posudjivali od komsija i prijatelja. Na zaropek od 40 stepeni vijala sam po Podgorici od djaka do djaka da ih poducavam iz matematike, fizike, engleskog, nacrtne i ostalih predmeta iz gradjevinske skole od 8 ujutro do 9 uvece. I to, u maju 1994-te sa slomljenim laktom, pa sa onim gipsom u trk da ne zakasnim. A doma celjade, sposobno taman ka' i ja, drifti do 3-4 popodne.

    Cistila sam kucu jednom Norvezaninu u Podgorici. Naravno, to podrazumijeva i njegov TOALET, je li? A kada sam dobila dobro placen posao kod humanitaraca i dalje sam isla da tom divnom covijeku cistim kucu, jer NIJEDNA ZENA nije htjela da se toliko ponizi, a nudio je posao samohranim NEZAPOSLENIM MAJKAMA. E, da, i dodatno sam zadrzala djake.

    Treba malo spustiti nos! I na Zapadu se zavrsavaju skole pa se konobarise, peru sudi, cisti, rade petparacki poslovi po kancelarijama dok se ne dobije pravi posao. I radi se svaki minut. Svaki sekund!!!

    A sad cu ti reci i ovo. Dolazim iz familije dje je otac bio sudija Vrhovnog suda a majka novinar, pokretac prvog zenskog lista u CG. Mogla sam biti SNOB na kub, a? No se moji nijesu supkali nikome, sve su zaradili svojim zaslugama. I nijesu zvali partijske zastavnike da im djecu zaposle u onim prdnjavama od kancelarija dje se kafa ispija od 7 do 3. Zivjeli su casno i posteno. Otac mi je umro u stanu sa dvije sobe, a mogao je u petosobnom, da se supkao ka i 90% svijeta po Crnoj Gori.
    Cvrchka! da nije kako je..doshao bi da te zhenim!
    Aferim!

  7. #57
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    IG,
    Pocinje se od one ljestvice od koje se moze. Neko od najnize, neko odma od najvise,.... u vecini slucajeva to ne zavisi od nas, ali svakako da ima izuzetaka. Necemo cekati tvoje 60-te ali cucemo za par godina da li si sef sale ili sef drzave

  8. #58
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    ..tamoooo gdje ljubav stanuje..
    Posts
    1,288
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    evo upadam u razgovor "neinformisana" o prethodnoj prichi,al ne mogu da vjerujem da mislite da nema "srednje" klase?? ja mislim da je pg 80%srednja klasa 5% bogatashi i 15% da ne mogu prrekrpit... dok nama rade vulevicj,miss sixty ishucjko ima i bogatasha i srednje klase!
    ..You stood by me and I stood tall,
    I had your love I had it all..

  9. #59
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja mislim da ne postoji nikakva klasa u CG. nema jedinstvene niže klase, možda poneka osoba samo, nema srednje, to je tek utopija a pogotovo nema elite. svaka osoba ili porodica nukelarna u tom smislu je u CG jedinstvena jer su sve prošle kroz različite faze i uticaje i podlijegale različitim strujanjima da se to sve izbrkalo... doduše možda klase nikad nijesu ni postojale kod nas
    Kako Vaša bolest ?

  10. #60
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja nemam pravo da pridikujem, kao sto too ima Cvrchak ili Milovan, jer sam ludovao u maldosti i nisam bio tako vrijedan u mladosti, ALI AKO NEZNAM DA NOSIM JAJA ZNAM STO JE MUCAK, ..pa znam da je ovo vase- rad i samo rad - JEDINI PRAVILAN PRISTUP ZIVOTU , a narocito zivotu u kapitalizmu.
    Volio bih, namjerno ponavljam, kada bi vas ovi mladji forum sagovornici vase zivotno iskustvo PRIHVATILI BEZ POGOVORA I DALJIH ANALIZA....bolje bi proslil u zivotu.Rad je jedna od najboljih molitvi Bogu!
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  11. #61
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    ja mislim da ne postoji nikakva klasa u CG. nema jedinstvene niže klase, možda poneka osoba samo, nema srednje, to je tek utopija a pogotovo nema elite. svaka osoba ili porodica nukelarna u tom smislu je u CG jedinstvena jer su sve prošle kroz različite faze i uticaje i podlijegale različitim strujanjima da se to sve izbrkalo... doduše možda klase nikad nijesu ni postojale kod nas
    Milica!
    Vjerovatno si u pravu, jer u Crnoj Gori nikad nije ni bilo uslova za stvaranje srednje klase, barem ne kao ove na Zapadu koju sam dobro upoznao jer sam joj i sam pripadao. Vjerovatno cu u njoj i ostati, zahvaljujuci djeci, jer kao pridoslica bez neke velike imovine, u stvar, ovoj klasi mogu ionako pripadati samo posredno.

    Medjutim, ne samo pojam srednje klase, nego i moderni pojmovi kao npr. elita i slicno, nijesu primjenljive na Crnu Goru, bar u istom smislu kao sto su to na Zapadu.

    Dobro je primijetio jedan stranac, namjernik, na svom proputovanju kroz Crnu Goru, primjedbom da je u njoj sve nekako improvizovano i privremenog karaktera, kao da narod, svaki cas, mora u nakakvi zbjeg, sto je na ovoj geografskoj i politickoj vjetrometini vazda i morao...

    Dovoljno je pogledati neke od evropskih gradova, da bi covjek dobio potvrdu ovoga utiska. Koliko je to ukorijenjeno u mentalitetu naroda, dovoljno je pogledati privatne gradjevine van urbanog prostora, gdje nema dvije kuce u jednoj liniji a kamo li neceg nalik na naselje koje treba opremiti savremenom infrastrukturom (voda - struja - put) Koliko god je nivo obrazovanja visok, covjek ni izdaleka za to ne moze naci potvrdu u zivotu, jer se na svakoj strani mogu vidjeti samo tragovi ocajnicke improvizacije, tako da takoreci nema svjedocanstva, koje je, u zivotu, dobilo potvrdu svoje kvalifikacije...

    Kako se, barem ono malo pametnijih, ne zapita zasto Njemci svoja naselja tako temeljito planiraju te, vidjena iz aviona, lice na one greshpe i miljeje te zene heklaju u zimskim mjesecima...? Sigurno ne zato sto im je tako ljepse i ugodnije, pojedinacno, vec da bi sa par stotina metara zice i cijevi, ta naselja obezbijedili infrastrukturom.

    No nije cudo sto je tako u barjaktarsko-zastavnickoj Crnoj Gori jer je u njoj i urbanisticko planiranje nalik na artiljerijsku pripremu barazne vatre...

    - M -
    Last edited by Met; 25-04-06 at 12:21.
    COITO ERGO SUM

  12. #62
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    apsolutno Met! pogotovo nema elite kod nas, ne samo kod nas nego na Balkanu.
    postoji napr. finasnijska elita tj. par porodice koje su za otprilike 20 godina setkle finansijske imeprije, postoji neka recimo intelektualna elita u povoju ali nema elita kao što su u Evropi, da objedinjuju sve u sebi. to nije ništa čudno obzirom da nas je kapitalizam zaobišao pa se sad elite vještački kreiraju i kupuje se taj status.

    nema klasa u CG, jer su pred građane postavljeni neki željeni ciljevi i statusni simboli koji i nijesu toliko nedostižni pa se svi trude oko njih, te se tu gube te razlike između ljudi, samo će ih neki lakše neki teže ostaviriti ni ne shvatajući koliko pogrešnim idelaima teže i ne shvatajući da tako sami sebi stvaraju privid i zamagljuju oči, vjerujući da će ih dobar mobilni telefon i super graderoba sami smjestiti u određenu "klasu" i izdvojiti iz okoline... i tako svi imaju telefone i super gardeorbu i svi misle da su time kupili status u društvu, a ne zna se je li gore to što to zapravo nijesu učinili ili to što se status kupuje ili to što uopšte postoji status ili što ne postoji..

    (nijesam sigruna da sam jasno napisala to što htjedoh reći pa se unaprijed izvinjavam ako je narezumljivo )
    Kako Vaša bolest ?

  13. #63
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Met
    Milica!
    Vjerovatno si u pravu, jer u Crnoj Gori nikad nije ni bilo uslova za stvaranje srednje klase, barem ne kao ove na Zapadu koju sam dobro upoznao jer sam joj i sam pripadao. Vjerovatno cu u njoj i ostati, zahvaljujuci djeci, jer kao pridoslica bez neke velike imovine, u stvar, ovoj klasi mogu ionako pripadati samo posredno.

    Medjutim, ne samo pojam srednje klase, nego i moderni pojmovi kao npr. elita i slicno, nijesu primjenljive na Crnu Goru, bar u istom smislu kao sto su to na Zapadu.

    Dobro je primijetio jedan stranac, namjernik, na svom proputovanju kroz Crnu Goru, primjedbom da je u njoj sve nekako improvizovano i privremenog karaktera, kao da narod, svaki cas, mora u nakakvi zbjeg, sto je na ovoj geografskoj i politickoj vjetrometini vazda i morao...

    Dovoljno je pogledati neke od evropskih gradova, da bi covjek dobio potvrdu ovoga utiska. Koliko je to ukorijenjeno u mentalitetu naroda, dovoljno je pogledati privatne gradjevine van urbanog prostora, gdje nema dvije kuce u jednoj liniji a kamo li neceg nalik na naselje koje treba opremiti savremenom infrastrukturom (voda - struja - put) Koliko god je nivo obrazovanja visok, covjek ni izdaleka za to ne moze naci potvrdu u zivotu, jer se na svakoj strani mogu vidjeti samo tragovi ocajnicke improvizacije, tako da takoreci nema svjedocanstva, koje je, u zivotu, dobilo potvrdu svoje kvalifikacije...

    Kako se, barem ono malo pametnijih, ne zapita zasto Njemci svoja naselja tako temeljito planiraju te, vidjena iz aviona, lice na one greshpe i miljeje te zene heklaju u zimskim mjesecima...? Sigurno ne zato sto im je tako ljepse i ugodnije, pojedinacno, vec da bi sa par stotina metara zice i cijevi, ta naselja obezbijedili infrastrukturom.

    No nije cudo sto je tako u barjaktarsko-zastavnickoj Crnoj Gori jer je u njoj i urbanisticko planiranje nalik na artiljerijsku pripremu barazne vatre...

    - M -
    MNOGO JE JAK POST!!!
    Sve ovo stoji i DOSLO JE NA RED....cim zavrsimo drzavno pitanje. Ovo je naslutio Djukanovic, svjesno ili nesvjesno, i primjecujem da tek sad elita PRAVI PLANOVE ZA BUDUCNOST U CRNOJ GORI, ZA SEBE I ZA DJECU...jer je prije svaka porodica SPREMALA SINA NAJBOLJEGA DA PODJE U BEOGRAD (za start), pa da posle taj sin povuce drugoga....I TAKO JE I BILO NAJCESCE, a imovina u rrodnom mjestu u CG je bila za ljeto, I TO SAMO DIO LJETA, jer se dio provodio u inostranstvu ili na moru u Hrvatskoj.

    CRNA GORA PRELAZI U RAZVIJENI KAPITALIZAM, I ZIVIMO U INTERESANTNA VREMENA VELIKIH PROMJENA!
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  14. #64
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    apsolutno Met! pogotovo nema elite kod nas, ne samo kod nas nego na Balkanu.
    postoji napr. finasnijska elita tj. par porodice koje su za otprilike 20 godina setkle finansijske imeprije, postoji neka recimo intelektualna elita u povoju ali nema elita kao što su u Evropi, da objedinjuju sve u sebi. to nije ništa čudno obzirom da nas je kapitalizam zaobišao pa se sad elite vještački kreiraju i kupuje se taj status.
    Milica!

    Vjerovattno ti je tvoja netaknuta intuicija (unutrasnji razum) pomogla, da ovu istinu vise naslutis nego li prepoznas po znacima u vremenu i prostoru, zato cu te, a i moram, na osnovu bogatog zivotnog iskustva, dopuniti u tom pogledu.

    Jasno je da prave elite ne moze biti, ako ona mora zavisit od vlasti, sto se u CG najbolje da vidjetii po raznoraznim udruzenjima, koja neodoljivo (i zakonomjerno) podsjecaju na vojne formacije, rasporedjene po institucijama, kao po kasarnama... Jos uvijek su mnogi visoki i skolovani umovi, cvrsto utegnuti u kozhne kapute vladajuce ideologije, mada su danas interesi kapitala, ti koji odlucuju o prekomandi bilo kojega od njih...

    Prmjecujem da ovaj mladji narod itekako umije citati, ne samo medijske poruke vec i znake u vremenu, pa cu ih potsjetiti na ovu potonju gradnju stanova za tzv. - elitu - koji se vjerovatno dijele prema lojalnosti istih, tako da onaj 100% lojalan, dobije stan od 100 qm, a onaj manje lojalan (ili vazhan) koji ne moze (umije) prebacit ni 50%, jedva dobije i garsonjeru, ali ih zato ima lojalnih i preko 150%... A sa takvom elitom se ne postize samostalnost, posebno ne samostalnost - duha i identiteta...

    No kako bi drugacije i moglo biti, kad je CG vazda bila nalik na vojni logor ili zbjeg, o cemu najbolje svjedoci prijestonica Cetinje i sama nastala izbjegom i to - duhovnim - jer je u taj zbjeg odnijela bas ono najpotrebnije - stampariju kojom ce ostaviti neprolazni trag o sebi...

    Moga bi jos, ali necu da ispadam matuf prije no moram..

    - M -
    Last edited by Met; 26-04-06 at 10:52.
    COITO ERGO SUM

  15. #65
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    272
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    kada govorite o srednjoj klasi uglavnom se fokusirate na onaj finansijski dio, jer je opste poznata stvar da srednju klasu mahom cine intelektualci koji mogu sebi priustit ljetovanje, zimovanje, djeci dobro obrazovanje, lijep stan i udoban auto...ni manje ni vise od toga...samo mislim da pravo pitanje glasi da li je ikad u crnoj gori postojala srednja klasa?!
    al ona gradjanska ne pseudo komunisticka ili pseudo nacionalisticka...jer ja mislim da nije. na kraju krajeva vjerovatno se malo ko moze pohvaliti cinjenicom da im je makar jedan od roditelja odrastao na gradskom asfaltu. uglavnom su dosli iz nekih sela i skolovali se u gradovima tipa beograd ili pg ili nemam pojma a kasnije i ostali tu.
    tako da nazalost, one prave istinske gradjanske i prodemokratske srednje klase kod nas nema; tacnije u nekom je zacetku. prosle su krizne 90/te, nalazimo se u nekom postraumatskom drustvu, oporavljamo se od ratova, jos uvijek nijesmo u stanju da raskrstimo sa prosloscu...tako da ne znam.
    definitivno da srednje klase nema....izgubila se, nestala je. samo, veliko je pitanje da li je i ta srednja klasa koju smo imali u velikoj jugi zaista bila mjerodavna za ovu pricu. toliko...

  16. #66
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by podgoricanka
    ...veliko je pitanje da li je i ta srednja klasa koju smo imali u velikoj jugi zaista bila mjerodavna za ovu pricu. toliko...
    Podgoricanka!

    Kad je u pitanju pokojna YU, vidimo danas da ni onaj otrcani pojam - "radnicke klase" - nije odgovarao bilo cemu sto bi se moglo nazvati klasom...

    Pojam klase, odnosno boljereci drustvenog sloja, jeste pojam koji se odnosi na jedno drustvo koje se tokom istorije "slegnulo" do prepoznatljive slojevite strukture, bez obzira je li ono feudalno, kapitalisticko ili neko drugo, jer Indija vjekovima ima svoje kaste, koje su se odrzale do danasnjih dana...

    Po tom pitanju, nekadasnju Yu je, u pogledi slojevitosti najbolje uporediti sa nekakvom barushtinom u kojoj bi mulj predstavljao debeli sloj tzv. - radnichku klasu - prekrivenu (okovanu) tankim slojem (UDBA-shko-birokratsko-vojnog) partijske "zhabokrechine" koja je nakon zadnjih ratova, po nalogu Svjeckog Kapitala, razvalila zemlju i napravilaa novu predraspodjelu, odnosno prvobitnu akumulaciju kapitala...

    dakle, tek kad Crna Gora bude samostalna po mjeri tih novouspostavljenih (ranokapitalistickih) odnosa, bice obezbijedjeni uslovi za nastanak gradjanskog srednjeg sloja i nove elite po mjeri (samostalne) CG-drzavnosti.

    U slucaju zajednicke drzave sve se vraca na (duhovno-materijanu) kolonijalnu razinu, pa nece biti potrebno drugo nista do - ugasiti svijetlo...

    - M -
    Last edited by Met; 26-04-06 at 13:07.
    COITO ERGO SUM

  17. #67
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Prmjecujem da ovaj mladji narod itekako umije citati, ne samo medijske poruke vec i znake u vremenu, pa cu ih potsjetiti na ovu potonju gradnju stanova za tzv. - elitu - koji se vjerovatno dijele prema lojalnosti istih, tako da onaj 100% lojalan, dobije stan od 100 qm, a onaj manje lojalan (ili vazhan) koji ne moze (umije) prebacit ni 50%, jedva dobije i garsonjeru, ali ih zato ima lojalnih i preko 150%... A sa takvom elitom se ne postize samostalnost, posebno ne samostalnost - duha i identiteta...


    Godina ukazujem na ovaj POSTKOMUNISTICHKI SINDROM o kojem se ZAVJERENICHKI CUTI,
    od svih KLASA I RASA u CRNOJ GORI.
    kljuchevima se zakljuchavaju BALAVE ZVALJE,
    koje zavjerenichki cute da se ne zamjere MOCNICIMA KOJI DRZE KLJUCHEVE DO MUDI u DESNI DZEP.

    METE HVALA TI , I DJE CHUJESH I DJE NE CHUJESH.

    120 000 vlasnika po dva drushtvena stana,
    su OPLJACHKALI 60 000 podstanara,
    i to je TABU tema, grize ih savjest ako je imaju.
    Da ne pominjem FONDOVE, najvecu PLJACHKU uz podrshku REZIMSKE TELEVIZIJE, od bliskih saradnika REZIMA.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  18. #68
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    527
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nakon prve restauracije Zetskog Doma na Cetinju, prije prve predstave u tom pozoristu imala sam priliku da vidim elitu u CG. Za razliku od PG kulturnih desavanja, izlozbi, premijera itd.... u Cetinju sam se tada prvi put odusevila pristupu tog CT zivlja. Stariji ljudi, izuzetno elegantni, prilazili su Zetskom Domu sa zainteresovanoscu, dostojanstveni.... Sjecam se jednog CT fotografa koji je dosao sa svojom suprugom, cak i jednog domara...... bilo je nevjerovatno (mogla se izbrisati svacija profesija, jednostavno nije bilo bitno, ali i to poznavanje profesija tih ljudi pruzalo je josh vece odusevljenje). Ti ljudi su djelovali kao najveca svjetska elita. Vladin Dom, koncerti klasicne muzike, Plavi dvor, izlozbe...to sam samo dozivjela u tom CT.
    Nisu oni bili milijarderi u novcu, elita je nesto mnogo vise......
    Sjecam se takodje ulaska u jednu CT kucu, biblioteka, piano .....stariji covjek koji nas je uljudno pozdravio naklonivsi se... razgovori, anegdote...maniri toliko skladni, prirodni, ali sa vrednoscu svakog pokreta, svake rijechi.
    To je Elita, postojala je u CG, i postoji i dalje. Nisu to palme ispred kuca polu-obrazovanih ljudi, nisu to auta, stanovi u staklu....ma......oni su cak 'nevidljivi' za gladne - alapljive oci, ali ipak prisutni, srecom...
    Last edited by Daytona; 26-04-06 at 16:45.

  19. #69
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by milovan
    120 000 vlasnika po dva drushtvena stana,
    su OPLJACHKALI 60 000 podstanara,
    i to je TABU tema, grize ih savjest ako je imaju.
    Da ne pominjem FONDOVE, najvecu PLJACHKU uz podrshku REZIMSKE TELEVIZIJE, od bliskih saradnika REZIMA.
    Milovane odakle ti podatak da ima toliko vlasnika sa dva stana jer, ako je tacan, tih 120.000 sigurno se ne mogu racunati u siromasne, a ni po zapadnim kategorijama vlasnik dva stana je malo vise od neke srednje klase.
    Ovdje zaista nema nikakvih "tabu tema" i mozda bi bilo dobro da na nekom drugom topicu pokrenes to kao i ove placke preko fondova.

  20. #70
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    96
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije problem nova "elita" vec masa koja im se divi i smatra ih istom...Ne samo u CG vec u svim bivsim socijalistickim zemljama.
    Postavljene su neke nove mere "kako se postaje elitom".
    Nekada su se u istu ubrajali ljudi s manirima, kucnim vaspitanjem, obrazovanoscu, postovanjem....a najvise od svega, od danasnje "elite", razlikovala ih je skromnost i mirnoca...ovi danas, sto glasniji to valjda elitniji...
    "rekla je pricaj mi o sreci, reko sam ne mogu stojeci..."

  21. #71
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Met
    Milica!

    Vjerovattno ti je tvoja netaknuta intuicija (unutrasnji razum) pomogla, da ovu istinu vise naslutis nego li prepoznas po znacima u vremenu i prostoru, zato cu te, a i moram, na osnovu bogatog zivotnog iskustva, dopuniti u tom pogledu.

    Jasno je da prave elite ne moze biti, ako ona mora zavisit od vlasti, sto se u CG najbolje da vidjetii po raznoraznim udruzenjima, koja neodoljivo (i zakonomjerno) podsjecaju na vojne formacije, rasporedjene po institucijama, kao po kasarnama... Jos uvijek su mnogi visoki i skolovani umovi, cvrsto utegnuti u kozhne kapute vladajuce ideologije, mada su danas interesi kapitala, ti koji odlucuju o prekomandi bilo kojega od njih...

    Prmjecujem da ovaj mladji narod itekako umije citati, ne samo medijske poruke vec i znake u vremenu, pa cu ih potsjetiti na ovu potonju gradnju stanova za tzv. - elitu - koji se vjerovatno dijele prema lojalnosti istih, tako da onaj 100% lojalan, dobije stan od 100 qm, a onaj manje lojalan (ili vazhan) koji ne moze (umije) prebacit ni 50%, jedva dobije i garsonjeru, ali ih zato ima lojalnih i preko 150%... A sa takvom elitom se ne postize samostalnost, posebno ne samostalnost - duha i identiteta...

    No kako bi drugacije i moglo biti, kad je CG vazda bila nalik na vojni logor ili zbjeg, o cemu najbolje svjedoci prijestonica Cetinje i sama nastala izbjegom i to - duhovnim - jer je u taj zbjeg odnijela bas ono najpotrebnije - stampariju kojom ce ostaviti neprolazni trag o sebi...

    Moga bi jos, ali necu da ispadam matuf prije no moram..

    - M -
    KAKVA JE -TAKVA JE, ALI JE OVDJE I NASA JE ( A NE SRBIJANSKA, ILI ZAGREBACKA, SARAJEVSKA...)...PA MI SMO ELITOM SVE SNADBILEVALI I RUKOVIDILI SA POLA JUGOSLAVIJE STARE..KOJA JE NARAVNO TAMO I ZIVJELA I UMIRALA GDJE JE I RADILA ......a u CG ce se i buduci stanovi pravednije dijeliti..ubjedjen sam u to, i to vrlo BRZO!
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  22. #72
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Milovane odakle ti podatak da ima toliko vlasnika sa dva stana jer, ako je tacan, tih 120.000 sigurno se ne mogu racunati u siromasne, a ni po zapadnim kategorijama vlasnik dva stana je malo vise od neke srednje klase.
    Ovdje zaista nema nikakvih "tabu tema" i mozda bi bilo dobro da na nekom drugom topicu pokrenes to kao i ove placke preko fondova.
    Hari,

    Ovo su podaci koje je na REZIMSKOJ TELEVIZIJI u JUTARNJEM PROGRAMU, RTCG iznio POSHTOVANI GOSPODIN PAVICEVIC, predsjednik sindikata PROSVJETNIH RADNIKA,
    ako laze on , LAZEM i JA.

    Taj mi Gospodin ne lichi na chovjeka koji se SLUZI POGRESHNIM I NEPROVJERENIM PODACIMA, o tome sam otvoreno govorio na anteniM.

    Kad prodje JEFEJENDUM, otvaram samo tabu teme, CRNOGORSKOG NOVINARSTVA.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  23. #73
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ma normalno ...., pa nije valjda ekipa iz *Manije* sa zlatnim *kajlama*....to su mi potencijalni klijenti a ne elita za druzenje.

    samo da se ta elita pocne skupljat po razlicitim kulturnim dozivljajima, i da svako ima po 20 eura koje moze da potrosi, e ako ih nemas to je blokada u mozgu (pa nemos *prelomit* ), pa da se upoznamo medjusobno..
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  24. #74
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Milovane, mozda je to i tacno ma koliko se meni cini da je pretjerano ili kako nasi znaju pretjerivati. Slusas o poslovima i planovima, milionima eura, a da ga tri dana treses ne bi mu iz dzepa 2 eura istresa.
    Prema popisu stanovnistva 1991 je bilo 169.776 stanova, a broj domacinstava 163.274 sto bi znacilo da je bilo 6.502 stanova "viska". Po onoj narodnoj "nekom rat nekom brat" 2002 se pokazalo da je taj odnos znatno visi pa je na 170.000 domacinstava bilo 192.428 ili 22.428 stanova "viska". U te brojke naravno nijesu racunate vikendice i sad zamisli kolika bi bila stvarna razlika kad bi se i njih brojalo.
    Last edited by Hari Krisna; 27-04-06 at 16:00.

  25. #75
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    džet set žurke
    Posts
    102
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Upozorenje: Svaka slucajnost sa vicevima je nenamjerna.
    U CG (isto kao i u Srbiji) postoji samo jedna klasa; neradnika.
    Watch what you think,
    They can read your mind.
    This is the beginning.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. RUSKA STAMPA I NAUCNA JAVNOST O CRNOJ GORI
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 7
    Last Post: 24-07-10, 15:55
  2. VLASI U CRNOJ GORI
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 25
    Last Post: 26-02-10, 18:53
  3. 1918 i svijet
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 16
    Last Post: 18-03-08, 11:20
  4. Replies: 0
    Last Post: 05-09-05, 00:05
  5. Ko su bili Nemanjici - sazeto.
    By BeranacOnajStari in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 111
    Last Post: 26-02-04, 10:36

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •