Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 92

Thread: Srednja klasa u Crnoj Gori?

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Republika Zabjelo
    Posts
    114
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Srednja klasa u Crnoj Gori?

    Postoji li srednja klasa u Crnoj Gori?
    Ako postoji, šta po time podrazumijete?

    Na neki način - ovako spolja gledano - mi se predstavlja slika da ima onih 5% teških bogataša i 95% koji prekrpe iz dana u dan ili kako bi se na njemačkom reklo: Premalo za život, previše za smrt.

    pozdrav

  2. #2
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bilbao
    Posts
    16,211
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    33
    Thanked in
    19 Posts

    Arrow

    srednje klasse nema wec 15god
    a kako stwari stoje nece je ni bit ni narednih 15god :mad:
    ~
    Any experiment of interest in life will be carried out at your own expense. Mark it well.

  3. #3
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Crna Gora ponovo !
    Posts
    1,053
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E to treba pitati odgovorne za to. Odlicno pitanje, na zalost nema srednje klase kod nas tacno 16 godina.

    U ovim uslovima cetvoroclana porodica od kojih recimo dvoje rade a dvoje idu u skolu, trebala bi plata roditeljima da bude po 500 eura da bi bili srednja klasa. Na zalost ovo je kod nas naucna fantastika i naucili smo se da je ovo bogataska porodica, na zalost.
    Liberal !

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    cek...a koja smo klasa mi te imamo za internet i mobilne telefone?

    jesmo li mi bogatashi ili krpimo iz dana u dan,poshto odma postaviste da nema srednje klase no da se mora birat izmedju ove dvije...?

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking ...............!

    Quote Originally Posted by intruder
    cek...a koja smo klasa mi te imamo za internet i mobilne telefone?

    jesmo li mi bogatashi ili krpimo iz dana u dan,poshto odma postaviste da nema srednje klase no da se mora birat izmedju ove dvije...?
    Neka truli bogatasu, kad smo cijedili onaj martel preksinoc nisi se zalio kako fali para!
    Caesar`s wife must be above suspicion

  6. #6
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Crna Gora ponovo !
    Posts
    1,053
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Internet i telefon svaki cigan ima danas, telefon polovni mozes nabaviti za 15 eura i interneta mjesecno od 4 do 20 eura. To je znaci bogatstvo neko ?
    A ovi sto se sminkerisu sa telefonima od 300 eura, nije uzet za kes u 90 % slucajeva no neko prebijanje, neke rate, neke kompenzacije ...
    Liberal !

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley
    Neka truli bogatasu, kad smo cijedili onaj martel preksinoc nisi se zalio kako fali para!
    To je on dobio regres od DPS-a pa castio

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vuksanovic
    Postoji li srednja klasa u Crnoj Gori?
    Ako postoji, šta po time podrazumijete?

    Na neki način - ovako spolja gledano - mi se predstavlja slika da ima onih 5% teških bogataša i 95% koji prekrpe iz dana u dan ili kako bi se na njemačkom reklo: Premalo za život, previše za smrt.

    pozdrav
    Na prosjecnu platu od 200 i nesto eura mozemo reci da srednje klase uopste nema. To je daleko od dovoljnog da se podmire osnovne zivotne potrebe a kamoli za nesto vise. Imamo neki sloj bogatijih koji iznosi vise od 5 %, ja bih rekao bar jedno 15 %, sa tim sto to bogastvo varira od jednog do drugog. Ovi ostali se mogu klasifikovati kao 'mucenici', odnosno oni koji prezivljavaju i zive od danas do sjutra.

    Mobilni telefon se na Tuski Put moze naci za 5 eura, tako da ne bih rekao da telefoni vise pretstavljaju luksuz.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek
    Na prosjecnu platu od 200 i nesto eura mozemo reci da srednje klase uopste nema. To je daleko od dovoljnog da se podmire osnovne zivotne potrebe a kamoli za nesto vise. Imamo neki sloj bogatijih koji iznosi vise od 5 %, ja bih rekao bar jedno 15 %, sa tim sto to bogastvo varira od jednog do drugog. Ovi ostali se mogu klasifikovati kao 'mucenici', odnosno oni koji prezivljavaju i zive od danas do sjutra.

    Mobilni telefon se na Tuski Put moze naci za 5 eura, tako da ne bih rekao da telefoni vise pretstavljaju luksuz.
    pa oli mi rec shrek u koju si ti klasu?bogatasa ili mucenika?

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Zasto tebe to zanima? U koju si ti klasu?
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek
    Na prosjecnu platu od 200 i nesto eura mozemo reci da srednje klase uopste nema. To je daleko od dovoljnog da se podmire osnovne zivotne potrebe a kamoli za nesto vise. Imamo neki sloj bogatijih koji iznosi vise od 5 %, ja bih rekao bar jedno 15 %, sa tim sto to bogastvo varira od jednog do drugog. Ovi ostali se mogu klasifikovati kao 'mucenici', odnosno oni koji prezivljavaju i zive od danas do sjutra.

    Mobilni telefon se na Tuski Put moze naci za 5 eura, tako da ne bih rekao da telefoni vise pretstavljaju luksuz.
    Dodao bih samo jos jednu 'klasu'.

    Ima i dobar procenat onih koji su se napunili tokom nekoliko godina (saradjivali sa vlascu, koristili situaciju...) i koji su uspjeli da uzmu dobro auto, naprave finu kucu... ali onda je naisao neki drugi period a vecinu para su potrosili i sad kuliraju pokusavajuci da naprave jos koju 'kombinaciju'.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek
    Zasto tebe to zanima? U koju si ti klasu?
    ja sam valjda u ove te krpe kraj sa krajem,u ove "mucenike",ali me interesuje u koju si klasu ti s obzirom na to da tvoji drze hotel,da se skolujes u inostranstvu?neshto ne bi reka da si muchenik?a ako nisi muchenik onda si bogatas...pa u koju si klasu?

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Republika Zabjelo
    Posts
    114
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Recite mi gdje se nalaze ti koji rade za

    - internacionalne kompanije,
    - ngo's,
    - bankama,
    - it-sektor?

  14. #14
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Prva klasa bogastva je moj Djed Stanisha sa dvije krave i dvadeset ovaca, ima je sebe svoju SLOBODU, svakome ga moga odmjerit od shake do lakta, nije robovao materijalnim dobrima, nije izgovarao loshe rijechi za druge ljude i drugima je to zabranjivao u svojoj kuci, mogli su samo da hvale LJUDE i JUNAKE.

    Mi smo ROBOVI,
    robovi svojih apetita i gladi,
    nikad nece imati SLOBODU i KLASU.

    Samo ekonomski nezavisan chovjek ima SLOBODU,
    a bez slobode nema KLASIFIKACIJE

    CHUVAJTE SEBE OD SEBE CRNOGORCI (DRAGAN VUKCHEVIC)

    MRCHILA VAM SE KLASA SA MOBILNIM, KILOM ZLATA OKO VRATA I STO I JEDNU KONJSKU SNAGU SA SHOFEROM.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  15. #15
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    527
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zaboravili ste da skoro svi imaju stanove i kuce u svom vlasnistvu, sto je luksuz za Italijane, svajcarce, njemce, amere itd... Po tome su svi u delux klasi... (nek preskoche isplatu hipoteke ili dadzbine za stan/kucu mjesec-dva i bankrot su, nemaju sta od imovine ni da prodaju).

  16. #16
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Rad je od MAJMUNA napravio CHOVJEKA,
    a ZAPAD od CHOVJEKA, KONJA,
    ja sam KONJSKA KLASA,
    kad me uprgnu sa 68% na lichni,25%pdv, 20 promila poreza na imovinu, osiguranje na imovinu, radnika u firmu, zdrstvo i na nesrecu, fondovi za nezaposhljene i peMzije, pa tako josh 20koMaTa drugih dadzbina ojha...
    e zaboravi otplate i kamate na hipoteke,
    da se razbolim dva mjeseca sve ojde pod chekic
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  17. #17
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Crna Gora ponovo !
    Posts
    1,053
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I nije mi samo jasno zasto je neke sramota reci da je sirotinja, kad je potvrdjeno da je to 80 % Crne Gore.

    Sto znaci sirotinja, da porodica ima u ovim uslovima ispod 600 eura prihoda mjesecno koja se donose u kucu.

    Najsmijesniji su mi oni sto daju statistiku za osnovne namjernice, za koje treba oko 200 eura za 4-clanu porodicu,
    a trebali kupit toj djeci sto da obuku,
    treba li kod zubara otici
    treba li skupljat malo para za registraciju kola
    treba li sijalicu nekad promijenit u kucu
    treba li patike, majice, jakne, zimovanje nekad platit
    struja, telefon, vauceri, izlasci,internet.... E seljobana iz instituta za statistiku
    Liberal !

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Republika Zabjelo
    Posts
    114
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Daytona
    Zaboravili ste da skoro svi imaju stanove i kuce u svom vlasnistvu, sto je luksuz za Italijane, svajcarce, njemce, amere itd... Po tome su svi u delux klasi... (nek preskoche isplatu hipoteke ili dadzbine za stan/kucu mjesec-dva i bankrot su, nemaju sta od imovine ni da prodaju).
    U tim navedenim zemljama preko 60%-70% imaju svoju kuću ili stan. Samo što im stranci statistiku kvare. Stranci su ti koji žive većinom pod kirijom.
    To je bila velika greška prvih generaicja koje su došle na zapad misleći i sanjajući nekakvu titovu jugoslaviju poslije nekoliko godina na zapadu.
    Već druga i treća generacija drugačije misli. Svi imaju sada nešto na balkanu pa što bi dalje ulagali? Bolje možda imati nešto u zemlji u kojoj ćiviš.

    Za razliku od balkana plate na zapadu stižu redovno tako da hipoteke nijesu problem, uostalom i banka ti nebi dala ni pare. Postoji čak i osiguranje da se hipoteka dalje plaća ako izgubiš posao, zdravlje ili život.

    Milovan je u pravu da nije sve u tome i da se prije drugačije razmišljalo. No sada hoće svi da su obučeni, putovanja, auta, školovanje itd. i to košta tvrde valute
    Last edited by Vuksanovic; 21-04-06 at 17:38.

  19. #19
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    527
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking

    Quote Originally Posted by Vuksanovic
    U tim navedenim zemljama preko 60%-70% imaju svoju kuću ili stan. Samo što im stranci statistiku kvare. Stranci su ti koji žive većinom pod kirijom.
    To je bila velika greška prvih generaicja koje su došle na zapad misleći i sanjajući nekakvu titovu jugoslaviju poslije nekoliko godina na zapadu.
    Već druga i treća generacija drugačije misli. Svi imaju sada nešto na balkanu pa što bi dalje ulagali? Bolje možda imati nešto u zemlji u kojoj ćiviš.

    Za razliku od balkana plate na zapadu stižu redovno tako da hipoteke nijesu problem, uostalom i banka ti nebi dala ni pare. Postoji čak i osiguranje da se hipoteka dalje plaća ako izgubiš posao, zdravlje ili život.

    Milovan je u pravu da nije sve u tome i da se prije drugačije razmišljalo. No sada hoće svi da su obučeni, putovanja, auta, školovanje itd. i to košta tvrde valute
    Vuksanovicu hvala ti sto si mi odrzao predavanje o tome kako ko zivi u inostranstvu, o strancima i o drzavljanima tih drzava. Zaista me je sramota s obzirom da zivim u USA i u CH godinama (na stranu Austrija i Italija s kojima opet imam zivotne veze)...Lijepo si mi pojasnio, i zaista se od sramote povlacim iz te teme, a isto bih porucila i milovanu, jer koliko vidim mi veze s vezom nemamo...:mrgreen:
    (milovane vidje li ti ovo, ajd pa shalji pomoc i gledaj da ne preskocis koji mjesec placanje dadzbina u Danskoj - opet ce tebi a i meni odrzati predavanje da nije kao sto mi mislimo, vidimo, zivimo itd., hahahahahaaaaaaaaaa)

  20. #20
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vuksanovic
    Recite mi gdje se nalaze ti koji rade za

    - internacionalne kompanije,
    - ngo's,
    - bankama,
    - it-sektor?
    E to je srednja klasa. Samo, koliko ih ima i gdje su rasporedjeni? (Pomoć -PG)

    To su ljudi koji imaju plate od 500 do 1000 €, ali ih pitajte jesu li bogati i šta voze

  21. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Republika Zabjelo
    Posts
    114
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Daytona
    Vuksanovicu hvala ti sto si mi odrzao predavanje o tome kako ko zivi u inostranstvu, o strancima i o drzavljanima tih drzava. Zaista me je sramota s obzirom da zivim u USA i u CH godinama (na stranu Austrija i Italija s kojima opet imam zivotne veze)...Lijepo si mi pojasnio, i zaista se od sramote povlacim iz te teme, a isto bih porucila i milovanu, jer koliko vidim mi veze s vezom nemamo...:mrgreen:
    (milovane vidje li ti ovo, ajd pa shalji pomoc i gledaj da ne preskocis koji mjesec placanje dadzbina u Danskoj - opet ce tebi a i meni odrzati predavanje da nije kao sto mi mislimo, vidimo, zivimo itd., hahahahahaaaaaaaaaa)
    Pogriješio sam:
    Švajcarska: stan:1.8 miliona - kuće: 1 milion
    Znam da je pogotovo broj u americi i engleskoj dosta visok, ali nigdje tu statistiku na nađem.

    Učinilo mi se pošto su toliko pale kamate da su svi krenuli u nekretnine

  22. #22
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,999
    Thanks Thanks Given 
    2,233
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    1000 eura mjesecno nije dovoljno cetvoroclanoj porodici za normalan zivot. Pod normalnim zivotom osim hrane, odjece, obuce,... podrazumijevam solidan automobil i njegovo odrzavanje i potrosnju od oko 100 litara goriva mjesecno; jednom do dva puta mjesecno odlazak na rucak u restoran; troskovi koriscsenja dva do tri mobilna telefona; ADSL ili makar ISDN; dva dnevna lista; 10-ak dana ljetovanja ili zimovanja; rodjendani, slave, svadbe...
    Zivot u Crnoj Gori nije bitno jeftiniji nego u velikom broju zemalja sa desetostruko vecim prosjecnim platama.
    ***

  23. #23
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    527
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking

    Hvala josh jednom Vuksanovicu, rasplakao si me od odusevljenja...tvoje poznavanje CH prilika je za postovanje. u CH zivi oko 6 miliona ljudi... Nisi imao u vidu da ti stanovi i kuce su u vlasnistvu privatnika koji sami imaju u posjedu zgrade sa stanovima, kuce itd za izdavanje... To racunaj i za druge drzave tako da ti podaci nemaju veze sa realnoscu. Da je u vecem dijelu CH m2 stana mnogo jeftiniji od Podgorice recimo, za IT da ne pricamo... Za jedan dvosoban stan u PG mozesh kupiti kucu od 300m2 u IT i slicno
    U Italiji je prosjecna plata 1200e a 80% ljudi nemaju svoj stan/kucu u vlasnistvu (a nema ih 700 000 pa da rachunash 80% od toga:mrgreen: )...itd itd...
    No, kako ipak mislim da sve bolje znate, da ne 'lupetam' vise...da spominjem USA itd...sve znate, i zali Boze kako vam je teshko.
    (milovane, kome ti to saljes pomoc, da ispraznish Kraljicinu kasu ne bi ove mogao podmirit'?):mrgreen:
    Last edited by Daytona; 21-04-06 at 19:16.

  24. #24
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    3,465
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    glavno je da mi drzavu napravimo. pa cemo posle da jedemo.

  25. #25
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Republika Zabjelo
    Posts
    114
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Daytona
    Da je u vecem dijelu CH m2 stana mnogo jeftiniji od Podgorice recimo, za IT da ne pricamo... Za jedan dvosoban stan u PG mozesh kupiti kucu od 300m2 u IT i slicno
    Koje upoređenje... Pa to je stvarno za plakati.
    A koji je to veći dio Švajcarske?
    Ako upoređuješ glavni grad jedne zemlje onda nebi biilo loše na drugu stranu da staviš barem Bern, Ženevu ili Cirih.

    Ali da idemo tvojom logikom ajmo da uporedimo Cirih i Šavnik

    Evo ti statistika da nebi dalje plakala

    http://www.bfs.admin.ch/content/bfs/...geLinkBFS.html

    Za englesku sam bio u pravu (68%) a tu i ameri nijesu daleko
    U CH je 35% ako skineš 20% stranaca i ta cifra je preko 50%, to važi i za njemačku.

    Našao sam i statistiku za ameriku: 70%
    http://www.familienhandbuch.de/cmain...ng/s_1493.html
    Last edited by Vuksanovic; 21-04-06 at 19:42.

Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. RUSKA STAMPA I NAUCNA JAVNOST O CRNOJ GORI
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 7
    Last Post: 24-07-10, 15:55
  2. VLASI U CRNOJ GORI
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 25
    Last Post: 26-02-10, 18:53
  3. 1918 i svijet
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 16
    Last Post: 18-03-08, 11:20
  4. Replies: 0
    Last Post: 05-09-05, 00:05
  5. Ko su bili Nemanjici - sazeto.
    By BeranacOnajStari in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 111
    Last Post: 26-02-04, 10:36

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •