Page 10 of 14 FirstFirst ... 67891011121314 LastLast
Results 226 to 250 of 336

Thread: Crnogorski pokret

  1. #226
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Дирижабл View Post
    Па и Германизми. Што ми смета да кажем шрафцигер умјесто завртањ.
    Možda to što je "zavrtanj" šraf, a ne šrafciger
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  2. #227
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Добро, је ли ти јасна поента, или ти је она остала потпуно нејасна усљед тог превида. Сматрати одређене италијанизме дефинишућим моментом "црногорског језика" је таман толико умно колко је сматрати германизме одликом "војвођанског језика"

  3. #228
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,144
    Thanks Thanks Given 
    5,709
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Vise je nego jasno da se radi o istom jeziku slovenskog porijekla. Kada ga svaka drzava nastala od nekadasnje SFRJ ima pravo nazivati svojim, zasto se to pravo uskracuje Crnogorcima ?

    Pitam kao da ne znam, molicu vas da mi odgovorite ?
    Iako smo u dijametralno suprotnim stavovima oko Natoa, oko ovog se slazemo.

  4. #229
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Vise je nego jasno da se radi o istom jeziku slovenskog porijekla (nato obozavaoci ce sada reci da nijesmo Sloveni i da nemamo nista zajednicko sa Slovenima, prije svega sa Rusima) Kada ga svaka drzava nastala od nekadasnje SFRJ ima pravo nazivati svojim, zasto se to pravo uskracuje Crnogorcima ?

    Pitam kao da ne znam, molicu vas da mi odgovorite ?
    Zato što su Crnogorci potlačen narod u svojoj zemlji čemu bi na kraj trebali stati pokreti poput ovoga

    Samo što bi ja napravio pokret da mu je to samo jedna od djetalnosti, taj pokret bi morao raditi i druge važne stvari poput promovisanja domaćih proizvoda
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  5. #230
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,731
    Thanks Thanks Given 
    1,117
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Slažem se Rakune.
    Nevjerovatno je koliko se ne poštuju i mrze domaći proizvodi.
    Svako jutro trgujem u Martinovića kisjelo mlijeko: Lazine i sve me čudno gledaju kao da drogu trgujem.
    Svi "alfatoksičnu kravicu " kupuju.
    Nešto mi je milije ovo naše mlijeko i ukusnije.
    Pa i da je grđe, forsiraću domaći proizvod.
    Isto važi i za vodu i za sokove.
    O alkoholnim pićima da ne pričam.
    Dovoljno je pogledati sajmove i ko na njima pobjeđuje.
    A mi ne cijenimo svoje brendove.

  6. #231
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Zato što su Crnogorci potlačen narod u svojoj zemlji čemu bi na kraj trebali stati pokreti poput ovoga
    Samo što bi ja napravio pokret da mu je to samo jedna od djetalnosti, taj pokret bi morao raditi i druge važne stvari poput promovisanja domaćih proizvoda
    Crnogorci u Crnoj Gori potlačen narod? Ovo stvarno prvi put čujem! Shvatam ja čak i neki šuplji marketing i želje pojedinaca i ambicije, ali realnost je nešto drugo, a to nije ovo što vi opisujete.

    Eto, slučajno sam i sam crnogorac pa se ja ovako (ugrožen) ne osjećam, mislim niko mi ne ugrožava moja ustavom zagarantovana prava, niti ih ja nekom ugrožavam. Niti bilo šta slično. Crna Gora je skoro pa lider na balkanu, kako u koheziji multietničkih cjelina, tako i u mnogo drugih pokazatelja, od obrazovanja, politike pa sve do ekonomije i čak bezbjednosti. Jest da tu i tamo ima manjih propusta, ali to se da ispraviti, niđe nije idealno. Samo ako batalimo ovako prozaične tvrdnje i razmišljanja i ako pogledamo u budućnost možemo napredovat.

    Što se domaćih proizvoda tiče, makar za pojedina pića znam da ljudi uglavnom gledaju ekonomsku računicu na prvom mjestu. Eno ga čini mi se Sjekloća što vino prodaje, fala mu ka sponzoru i slično, ali boca je njegova brate grdilo evra. Jest ono kvalitet, sa lokalnih prostora, skoro pa autohtono vino, da ne detaljišem itd. Ali nema svako para za taj luksuz sad, možda nekad i standard bude bolji. Svi se trebamo truditi oko toga, ne samo pojedini. Vlast je uvjek lako kritikovati, ali ne zaboravimo i poželjno, jer samo u takvim uslovima "zdrave konkurencije" možemo se nadat boljem sjutra, a to bolje sjutra već se nazire.

    Konačno, volim i ja Crnu Goru, ka svi crnogorci jednako, da se ne ističem ili obrnuto, ali ako će naša bolja Crna Gora bit izgrađena na leševima bilo koga, onda neka fala.
    Nije nam to takvo ili šta slično u istoriji nikad bilo na obraz, niti smo nikad tako što činjeli.
    Last edited by SpongeBob; 02-09-15 at 21:46.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  7. #232
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Crnogorci u Crnoj Gori potlačen narod? Ovo stvarno prvi put čujem!
    Naravno da jesu i to najpotlačeniji poslije Roma.
    Tek su nedavno oni Crnogorci koji to žele mogli da koriste Crnogorski jezik,
    Crnogorska Pravoslavna Crkva je ugnjetavana u svakom mogućem pogledu
    Poosrbice su sve DPS "zasluge" na veoma pametan način prebacili na nas i pored toga što su najveći krivci za vladavinu DPS-a

    U ostalom, dovoljno je reći da je na referendumu za obnovu državnosti bilo potrebno 55% za uspjeh (da ja znam do sada nije bilo takvog uslova na planeti ) što znači da su glasovi Crnogoraca u Crnoj Gori najmanje vrijedni
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  8. #233
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Crna Gora je skoro pa lider na balkanu, kako u koheziji multietničkih cjelina, tako i u mnogo drugih pokazatelja, od obrazovanja, politike pa sve do ekonomije i čak bezbjednosti. Jest da tu i tamo ima manjih propusta, ali to se da ispraviti, niđe nije idealno. Samo ako batalimo ovako prozaične tvrdnje i razmišljanja i ako pogledamo u budućnost možemo napredovat.
    ahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha
    Crna Gora je lider u jednoj oblasti, a to je 26 godina jednog "gospodara" u 21 vijeku.
    Obrazovanje - nekad bilo, sad se pominjalo.
    Jedino što nam je ostalo je Elektrofakultet zbog vrsnih stručnjaka koji su profesori (naravno mislim na Mijanovića i Stankovića)
    Imamo puno spolovilo privatnih univerziteta od kojih se ne zna koji je gori od kojega. Tvoj UDG se ni ne nalazi na rang listi svjetskih univerziteta i jedino ti u Crnoj Gori može koristiti da se uvališ u neku državnu službu jer si Milu plaćao za obrazovanje
    Lider u ekonomiji !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Vic godine !!!!!!! Toliki smo lider u ekonomiji da smo na papiru ekonomski jači samo od Srbije i BiH (Ja Kosovo ne računam u države)

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Eno ga čini mi se Sjekloća što vino prodaje, fala mu ka sponzoru i slično, ali boca je njegova brate grdilo evra. Jest ono kvalitet, sa lokalnih prostora, skoro pa autohtono vino, da ne detaljišem itd.
    Poznavaoče, Vranac JESTE autohtono crnogorsko vino. Ako hoćeš jeftino imaš vina Plantaža, nema boljih po toj cijeni na svijet
    Last edited by Rakun; 03-09-15 at 01:48.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  9. #234
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    Slažem se Rakune.
    Nevjerovatno je koliko se ne poštuju i mrze domaći proizvodi.
    Svako jutro trgujem u Martinovića kisjelo mlijeko: Lazine i sve me čudno gledaju kao da drogu trgujem.
    Svi "alfatoksičnu kravicu " kupuju.
    Nešto mi je milije ovo naše mlijeko i ukusnije.
    Pa i da je grđe, forsiraću domaći proizvod.
    Isto važi i za vodu i za sokove.
    O alkoholnim pićima da ne pričam.
    Dovoljno je pogledati sajmove i ko na njima pobjeđuje.
    A mi ne cijenimo svoje brendove.

    Kravica je aflatoksicna, a ne alfatoksicna. CG ima izvrsne proizvode, ali su ruku na srce skupi. Koliko mogu kupujem domace proizvode, osim naravno privatizovanih firmi, jer je to oteto ovom narodu, tako da recimo nase pivo uopste ne pijem.

  10. #235
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Naravno da jesu i to najpotlačeniji poslije Roma.
    Tek su nedavno oni Crnogorci koji to žele mogli da koriste Crnogorski jezik,
    Crnogorska Pravoslavna Crkva je ugnjetavana u svakom mogućem pogledu
    Poosrbice su sve DPS "zasluge" na veoma pametan način prebacili na nas i pored toga što su najveći krivci za vladavinu DPS-a

    U ostalom, dovoljno je reći da je na referendumu za obnovu državnosti bilo potrebno 55% za uspjeh (da ja znam do sada nije bilo takvog uslova na planeti ) što znači da su glasovi Crnogoraca u Crnoj Gori najmanje vrijedni


    Kod nas nijesu ugrozene odredjene nacinalne grupe, ugrozen je svako ko nije uz vlast, pa nema veze koje je nacije ili vjere. Crnogorci jesu prilikom referenduma srozani do te mjere da je glas svih koji su bili protiv CG vredio skoro 20% vise u odnosu na nase glasove, no tako su nas tretirali nasi zapadni prijetelji, tako nas tretiraju i danas, bez obzira sto nas tapsu po ramenima, to je zato jer imaju ionterese.

  11. #236
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,281
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    537
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    A na kraju je najvise vrijedjeo glas ljudi koji ne zive u Crnoj Gori.
    Jokash, jesi li ti admin fb stranice Stari liberal? Slicnost u stavovima je nevjerojatna.
    Nego, kad ste skapirali da ne zborite srpskim nego crnogorskim jezikom? Kome je uskraceno pravo? Imate li ili poznajete li nekoga ko ima djecu? Koji jezik uce u skolu?
    Smijesno je sto vecina ovih turbo Crnogoraca uopste ne zivi u CG, nekakve stavove i price iznosite ka da ste s Marsa pali. A prica vam je toksicna ali niste alfe nego bete if ju nou vot aj min.
    "vredio" je tipicni izbacaj nekoga ko...pa recimo dugo nije boravio u CG.

    Sent from my Lumia 800 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  12. #237
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,731
    Thanks Thanks Given 
    1,117
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raulio View Post
    A na kraju je najvise vrijedjeo glas ljudi koji ne zive u Crnoj Gori.
    Jokash, jesi li ti admin fb stranice Stari liberal? Slicnost u stavovima je nevjerojatna.
    Nego, kad ste skapirali da ne zborite srpskim nego crnogorskim jezikom? Kome je uskraceno pravo? Imate li ili poznajete li nekoga ko ima djecu? Koji jezik uce u skolu?
    Smijesno je sto vecina ovih turbo Crnogoraca uopste ne zivi u CG, nekakve stavove i price iznosite ka da ste s Marsa pali. A prica vam je toksicna ali niste alfe nego bete if ju nou vot aj min.
    "vredio" je tipicni izbacaj nekoga ko...pa recimo dugo nije boravio u CG.

    Sent from my Lumia 800 using Tapatalk
    Nijesam Jokash nego Jokaš.
    Nemam FB.
    Protivnik sam FB-a.
    Nas starih liberala ima dovoljno i slična su nam mišljenja na našu sreću a Vašu žalost.
    Nijesam turbo crnogorac no twin turbo!
    Volim svoju zemlju kakva gođ da je i da je najgrđa a nije!
    Poštujem druge koji mene poštuju.
    Ko me ne poštuje i moju državu kako toga da poštujem?
    Dođu mi razni bosančerosi i iz republike šumske, pokupuju kola, stanove, brkaju svaki mjesec po 1000 i kusur Eura i neka zarađuju, svaka čast.
    No je problem što pljuju po Crnoj Gori, po vlasti, po jeziku, po crkvi, u sve se miješaju.
    Mislim da je to sramno?
    Kako bi se osjeća` neki bosanac da neko naš pođe tamo da mu daju sve i da pljuje po Bosni?
    Ne bi mu svejedno bilo, sigurno.
    Ovi što je mrze to je njihov problem i stiđet će se jednoga dana.
    Kažite jednom francuzu ili englezu da ne volite svoju državu pa će Vam se čudit i misliće da ste za ispitivanje.
    Inaćenja nema s državom, to je nenormalno.
    Moji su oko 700 godina ovđe od tad imam rodoslov.
    Živim i radim u Podgoricu.
    Pa s obzirom da narod nije isto razmišljao 1300 i neke, 1600 i neke pa ni danas pa je nešto i naučio i uočio mnoge nepravde.
    Tad su jedno mislili i mislili da je to to a danas se drukčije misli.
    Otkrivene su mnoge nepravde prema Crnoj Gori, na mnogim polijima: crkva, jezik, identitet, porijeklo.
    Dosta je više.
    Nešto se otkrilo pa se saznalo i viđelo se da je sve ranije bila greška i obmana a posebno nesrećno spajanje 1918-e.
    Ako mogu boranije poput: Malte, Linhenštajna, Luxemburga imat državu koje je nikad imale nijesu i mi možemo.
    Zapravo jedna smo od najstarijih država u Evropi.
    Ovo je doba demokratije.
    Svako ima pravo na svoje nešto.
    Da ima svoju državu, jezik, crkvu i da radi kako mu odgovara.
    Ne valjaju ovi što upravljaju s našom državom, ne valja mnogo toga, smiču se pare i otima se koliko oćeš.
    Neki su u reprezentaciji i klubovima što mi ne "pašu" baš, ali tako je kako je.
    Sve ove stvari su loše ali mi to opet ne smeta da svoje volim i neće mi ništa ogadit Crnu Goru.
    Protiv svega toga sam i slažem se sa svima što kritikuju opravdano neke stvari.
    Ali nemojte mi državu pljuvat, gadit, nas iskrene crnogorce čiste koji veze nemamo ni sa kim u okruženju da Ve zamolim.
    Vazda smo trn u oku boli, nekad vlasti danas po-srb-cama.
    I bićemo vazda dok treba!

  13. #238
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Tek su nedavno oni Crnogorci koji to žele mogli da koriste Crnogorski jezik
    Nije tačno.


    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Crnogorska Pravoslavna Crkva je ugnjetavana u svakom mogućem pogledu
    To je privatna organizacija, a ne "crkva Crnogoraca" i dobija novac od svih građana (ne samo pravoslavaca ili Crnogoraca) kao vjerska NVO. Nije mi jasno šta si još zamislio da treba da imaju.


    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    U ostalom, dovoljno je reći da je na referendumu za obnovu državnosti bilo potrebno 55% za uspjeh (da ja znam do sada nije bilo takvog uslova na planeti) što znači da su glasovi Crnogoraca u Crnoj Gori najmanje vrijedni
    Znači u nečijoj nacionalnosti su usađeni politički stavovi. Nije mogao Crnogorac glasati za zajednicu ili Srbin za nezavisnu državu? Izvoli onda pročitati član ustava broj 157.


    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Poznavaoče, Vranac JESTE autohtono crnogorsko vino. Ako hoćeš jeftino imaš vina Plantaža, nema boljih po toj cijeni na svijet
    Koja i po kojoj cijeni? Uopšte nijesu sva ista.

  14. #239
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Belgrade, Montana
    Posts
    459
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Ja nisam rodjena na zapadu, ali sam sa kucnim vaspitanjem iz CG dobrodosla na zapad. Elementarno vaspitanje je ne stidjeti se skromnosti svog porijekla, razumijevanje za okolinu, obzirnost, obrazovanje, uz ponasanje dostojno Covjeka.
    Nije puno, ali dobrodoslo svuda." SkorojeviZAM" i stid o porijeklu niko ne cijeni. Nista ja od ovog, osim dijela moog obrazovanja, nisam dobila van kuce u CG. Sve samo u kuci uz sve pratece okolnosti koje su bile nista ekstremno drugacije od ostalih. U svakom vremenu, generaciji, vecina moze biti ovakva ili onakva, ali pojedinca niko ne moze usloviti ako to nece. Jak pojedinac vodi ka jakoj zajednici i jakoj drzavi.
    Naljutili ste me zbog Vase "pognute glave" pred strancima zbog nedostatka istorijskih spomenika profane arhitekture. Da ste bili jednostavni, sa par info, ne bi ostavljali ruzan/pogresan i nepotreban znak strancima o PG.. Nije bitno sto ste sebe pognuli, tim gestom ste pognuli sve ono sto sam Vam navela. To nije ok.
    Ono sto mi imamo sa nasim internim neradnicima, sa onima koji nedostojno, neznanjem, menefregizmom zloupotrebljavaju pozicije na budzetu CG i ruze i ovo sto postoji.. to je nasa interna stvar, i zavisi od svih nas u kojem pravcu ce sve to ici.
    CG ima veliki broj depresivnih osoba koji se lijece, mnogi nazalost ne. Kleptomani i ne pomisljaju na lijecenje, iako i za njih ima popravnih institucija. No, ko se osjeca zdravim i sposobnim, ne mora se ogledati u nemocne oko sebe.

    Hvala Lepo
    Izuzetan post koji vrijedi ponovit jos jednom.
    No guts, no glory!

  15. #240
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Tek su nedavno oni Crnogorci koji to žele mogli da koriste Crnogorski jezik,
    То није тачно, могу то да раде од 2006. док је у државним службама српски језик и ћирилично писмо де факто зарбањено.

    Crnogorska Pravoslavna Crkva je ugnjetavana u svakom mogućem pogledu
    Наведи у којем тачно погледу је угњетавана ?

    Poosrbice su sve DPS "zasluge" na veoma pametan način prebacili na nas i pored toga što su najveći krivci za vladavinu DPS-a
    Јесте, а СНП и нову гласа не знам ко.

    U ostalom, dovoljno je reći da je na referendumu za obnovu državnosti bilo potrebno 55% za uspjeh (da ja znam do sada nije bilo takvog uslova na planeti ) što znači da su glasovi Crnogoraca u Crnoj Gori najmanje vrijedni
    Вама демократија час ваља час не ваља.
    Last edited by Дирижабл; 03-09-15 at 13:19.

  16. #241
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Naravno da jesu i to najpotlačeniji poslije Roma.
    Tek su nedavno oni Crnogorci koji to žele mogli da koriste Crnogorski jezik,
    Crnogorska Pravoslavna Crkva je ugnjetavana u svakom mogućem pogledu
    Poosrbice su sve DPS "zasluge" na veoma pametan način prebacili na nas i pored toga što su najveći krivci za vladavinu DPS-a

    U ostalom, dovoljno je reći da je na referendumu za obnovu državnosti bilo potrebno 55% za uspjeh (da ja znam do sada nije bilo takvog uslova na planeti ) što znači da su glasovi Crnogoraca u Crnoj Gori najmanje vrijedni
    Hoćeš da kažeš da su crnogorci u Crnoj Gori, malte ne građani drugog reda ili tako nešto, ne bih se složio s tim. Hoćeš da kažeš da je crnogorski jezik od nedavno definisan u okviru zakonskih (ili lingvističkih) normi, moguće je tako nešto. CPC da je ugnjetavana u svakom mogućem pogledu, ni tu se ne bih složio, imam neka dva prigodna linka, eto tu dolje. Ovo oko politike ti ne znam baš, moraću pogledat, malo detaljnije.

    http://www.rtcg.me/vijesti/drustvo/7...ara-cpc-u.html
    http://vesti.krstarica.com/region/dj...olicenju-pape/
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  17. #242
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Дирижабл View Post

    Вама демократија час ваља час не ваља.
    Nisam htio al moram, jel demokratija 50% +1 ili 55%+1 samo mi to odgovori
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  18. #243
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,828
    Thanks Thanks Given 
    1,662
    Thanks Thanks Received 
    2,055
    Thanked in
    847 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guest View Post
    Kada u situaciji đe treba napisati "preśečeno kablo na dalekovodu" piše presječeno, onda ta bitna razlika između dva jezika se gubi, i u suštini to je izvještaj na srpskom.
    Jel se kaže ispravno kablo ili kabl? Ili je na crnogorskom kablo, a na S-H kabl? Ovo počinje da zbunjuje :dejection:
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  19. #244
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Inače bi odlično bilo kada bi pola ljudi pisalo presječeno, a pola preśečeno u zvaničnim dokumentima. To omogućuje lakšu pretragu, katalogizaciju, jasno je koja su pravila,... Ja nekako volim da mislim da crnogorski identitet i kultura nijesu sadržani u slovu Ś, ali izgleda da imam dosta neistomišljenika ovđe. Napredujemo i u shvatanju pojma demokratija. Sada smo na stupnju "To je tiranija većine". Možda naučimo do te 2060.

  20. #245
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    Nisam htio al moram, jel demokratija 50% +1 ili 55%+1 samo mi to odgovori
    Вама међународна заједница час ваља час не ваља

    Quote Originally Posted by guest View Post
    Povezan sam sa mnogo ljudi koji rade državne poslove, hijararhijski različito raspoređeni, i mogu da ti potvrdim ovako na riječ (ružno je dokazivati skenirajuci tekstove i izvjestaje, mada mnogi su dostupni na sajtovima vlade itd.) da ovo što si napisao veze sa istinom nema, NAŽALOST! Rijetki su ljudi koji su se usudili da podnesu izvjestaj koji nosi slovo ś a ź da ne pominjem. Kada u situaciji đe treba napisati "preśečeno kablo na dalekovodu" piše presječeno, onda ta bitna razlika između dva jezika se gubi, i u suštini to je izvještaj na srpskom. Dakle, u administraciji, među državnim službenicima i namještenicima, pa i većim instancama nema stalne i direktne primjene crnogorskog jezika. Istina je da latinično pismo dominira ali da je ćirilično zabranjeno i da ga nema, to je velika laž, i to veoma ružna, propagandna.
    Ево не мораш се повезивати са никим, рећи ћу ти ја из прве руке, забрањено је. Службеник може у личној преписци са колегом овим или оним да пише како хоће, али све што се службено доставља нарочито надређенима, обавезно је на латиници. Да испишеш документ на ћирилици добијаш строгу опомену. А тек могу мислит што би се десило да неко Стијеповићу или Кривокапићу поднесе нешто на ћирилици.

    Možda nije ugnjetavanje pravi izraz koliko je možda ponižavanje. Zahvaljući trenutnoj sveukupnoj politici, vlastima i dušmanima ove države, ista je samo predmet podsmijavanja, izrugivanja a ne poštovanja i uvažavanja, makar onih elementarnih vrijednosti počevši od njenih obilježja pa nadalje. U tim uslovima, stvoreni su svi preduslovi i za sve druge epitete" od ugnjetavanja pa nadalje.
    Ако говорите о ЦПЦ, ЦПЦ је као вјерско удружење основано 1993 имало све услове и права као и друге заједнице. Проблем је сам што добар дио свог времена троше на ангажовање у нападима на СПЦ и њену епархију МЦП, па самим тим и добијају адекватне одговоре. Да то не раде, лакше би функционисали.

    Viđi ko nam reče. Sprdnja. Elementarne vrijednosti i zakone iz Ustava CG (najvišeg pravnog akta) vi ne poštujete a iste je izglasala VEĆINA u Skupštini Crne Gore, čiji je sastav birao NAROD kojem je nametnuta najveća nepravda uslovom 55 %+1 i prihvatajući taj uslov, pokazuje se visok stepen demokratičnosti.
    Говорим о вама. Ја лично не цијеним демократију.

    Ta većina koja je odnijela pobjedu, usvaja Ustav koji vi ne poštujete čime pokazujete koliko vam u ovom trenutku demokratija valja.
    Није проблем у томе што не поштујемо устав, него у томе што смо то што јесмо. Немој околним путевима. Кад Албанци не поштују устав нико не хаје за то.

    U trenutku kada bi došli na vlast, mijenjali bi zakone po vašem meraku, I na sva zvona bi pričali i pozivali na demokratiju.
    Да, ја бих лично демократију ако би ми ваљало злоупотријебио за своје циљеве а онда је и укинуо. Поетска правда тог мизерног уређења.

    Istina je da demokratija nije pojam na koji se stalno treba pozivati jer se često iskrivljuje njeno značenje, ali mislim da je moj primjer jasan.
    Моја дефиниција је крајње једноставна - воља већине.

  21. #246
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Nijesu, ali si svejedno od milion stvari upravo izabrao slovo Ś i nijesi jedini. Recimo, gospoda iz ovoga pokreta to vide kao ključno pitanje. Upravo si rekao da ljudi koji ne koriste slovo Ś u svom pisanju ne koriste crnogorski jezik. Znači taj jezik je, po tebi, nastao objavom pravopisa iz 2009? Kojim jezikom je pisan "Gorski Vijenac"?

    Nije nikakav pežorativ nego kratak opis realnosti. Tiranija je tiranija, od koga god bila. Po tebi bi bilo demokratski da 50%+1 nametne svoju volju ostalima? Zato bi ti, kao veliki demokrata, sjutra podržao izbor 50%+1 građana opštine Nikšić da izađu iz Crne Gore, primjera radi. Da, tačno, to nije isto. Inače, nije Lajčak nikoga silio, nego je apsolutno njihova stvar (kao ljudi koji su, po tebi, demokratski izabrani) da postave prag za ishod referenduma ispod kojeg neće priznati Crnu Goru kao nezavisnu državu. Nije nijedna država dužna priznati suverenost Crne Gore, ako ćemo pravo.

  22. #247
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Дирижабл View Post
    Вама међународна заједница час ваља час не ваља

    .
    ja te pitah sta je po tebi demokratija od ono dvoje, nidje ne pomenuh medjunarodnu zajednicu?
    sjutra da bude pitanje jesmo li za sjedinjenje sa Srbijom, koja bi vecina vazila i bila pravo lice demokratije. jednostavno pitanje , nadam se takvom odgovoru
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  23. #248
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    I zapravo se to svodi na "Treba pisati sa Ś da bismo se razlikovali". A u isto vrijeme se kaže "U suštini su naši jezici isti". A zamisli śutra Srbija uvede Ś i Ź u zvanični pravopis. Nas praktično više ne bi bilo. Može se prevoditi i između standardizacija, dijalekata, varijanata itd, a ne samo između jezika. Nije mi jasan ovaj dio: "nametnuti srpski jezik nije mu dozvolio da piše kao što govori". Misliš na Njegoša?

    To što je ne'đe još gore, ne znači da kod nas nije loše. I ne, smiješno i neozbiljno je tvrditi da se držiš demokratskih principa, a zapravo se držiš nekih sasvim drugih principa jer bio to Nikšić ili neznamšto, ako ti se ne sviđa ishod, ti ne primijenjuješ princip kojeg se navodno držiš, nego kažeš "To je drugo", "ne može se to poredit" i sl. Ljepše bi bilo da kažeš šta zapravo misliš i ostaviš demokratiju demokratama.

    A jeste FER prema onih 49.999% ako se prizna pobjeda onima sa 50.001%, primjera radi?
    Last edited by RoNN|3; 04-09-15 at 16:24.

  24. #249
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,281
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    537
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guest View Post
    Povezan sam sa mnogo ljudi koji rade državne poslove, hijararhijski različito raspoređeni, i mogu da ti potvrdim ovako na riječ (ružno je dokazivati skenirajuci tekstove i izvjestaje, mada mnogi su dostupni na sajtovima vlade itd.) da ovo što si napisao veze sa istinom nema, NAŽALOST! Rijetki su ljudi koji su se usudili da podnesu izvjestaj koji nosi slovo ś a ź da ne pominjem. Kada u situaciji đe treba napisati "preśečeno kablo na dalekovodu" piše presječeno, onda ta bitna razlika između dva jezika se gubi, i u suštini to je izvještaj na srpskom. Dakle, u administraciji, među državnim službenicima i namještenicima, pa i većim instancama nema stalne i direktne primjene crnogorskog jezika. Istina je da latinično pismo dominira ali da je ćirilično zabranjeno i da ga nema, to je velika laž, i to veoma ružna, propagandna.
    Formalni stil isključuje upotrebu slenga i arhaizama, posebno u zvaničnijema dokumentima. Trebalo je još nešto smislit osim ta dva slova. Hrvati su čitave riječi smislili. Rječoiznalaženje it is. Najjače mi je kad Ranja napiše preshednik skupštine na vrh zakona a Fićo na dno, ka da zahebava, predsjednik.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  25. #250
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post
    A jeste FER prema onih 49.999% ako se prizna pobjeda onima sa 50.001%, primjera radi?
    Kada bi takav rezultat bio moguć naravno da bi bilo u potpunosti FER. I 50.00000000000000000000000000001 % i dalje čini većinu. Jedino je u CG 54% manje od 46%, ako ovih 54 % čini najugnjetavanija nacija u Crnoj Gori (pored Roma)
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

Page 10 of 14 FirstFirst ... 67891011121314 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Narodni pokret FRONT
    By rain_wind_storm in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 21
    Last Post: 10-05-11, 19:44
  2. Pokret za ujedinjenje
    By Kovac in forum Politika generalno
    Replies: 62
    Last Post: 03-06-08, 22:32
  3. Pokret za promjene - PzP
    By iwan in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 15-04-08, 15:51
  4. PZP (Pokret Za Promjene)
    By Milivoje_Taxista in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 85
    Last Post: 08-06-07, 16:22

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •