Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 33

Thread: kako naci posao u IT

  1. #1
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    324
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default kako naci posao u IT

    koji su sertifikati potrebni koje su krstene firme u CG u IT svijetu

  2. #2
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hhahaha, CG firme su zakleti ateisti po tom pitanju ;P
    Ko vidi drvece u vodi, taj vidi i ribe na grani

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Hell
    Posts
    624
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    podji druze u firmu i reci sto znas, to ti je najbolji sertifikat.

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    Mada kod nas ti je bolje reci koga znas.
    She is only here to annoy herself!

  5. #5
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    324
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX
    Mada kod nas ti je bolje reci koga znas.
    to ti je tacno evo u trecu firmu ulazim u uzi krug i ona varijanta ne morate vi nas zvati nego cemo vi vas da poludiss

  6. #6
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da me neko pogreshno ne shvati da ja imam neshto lichno protiv firmi u PG, ali ja mogu samo sebe da lazem da nije ka shto sam reka gore. Prvo shto nema, drugo shto i to shto ima je zaista na nekom niskom nivou profesionalizma (shto se usluga tiche - a to veza/vezica da ne pominjemo). Na kraju krajeva svrstani smo u zemlje treceg svijeta shto se tehnoloshkog nivoa tiche, a na Balkanu se josh sa Albanijom samo takmichimo.
    Shto se tiche recimo programiranja vecine oblasti, to se svodi na rad individualaca koji vecinom rade i u nelicenciranim alatima, koji ti nece dat rachun za to shto su ti uradili, s kojima necesh potpisat ugovor o odrzavanju itd itd.(chast izuzecima ako ih ima). Evo ja shto jedino kod sebe imam je neki poslovni informator (necu stavljat link no guglaj da ne ispane da reklamiram - nemam ja nishta od njih) firme ET MEDIA koja nudi neku paletu usluga, sad kako i shto ne znam. Informator im je simpatichnog dizajna i funkcionalnosti ali katastrofalno oskudnih podataka u bazi, i na kraju nije to ni neka komplikacija od softvera al eto ipak neko neshto radi. E sad u BG takvih firmi imash na svakih 100 metara recimo. I shto god ozbiljno se radi nazalost i dalje dolaze ljudi odozgo.
    Ono chime mozesh da se tjeshish je da u nashem sistemu od 10 ljudi, recimo 8 su tu preko veze neshto petljaju ili su shefovi upravnog odbora shefova visheg odeljenja za rukovodjenje shefovima nizih savjetodavnih direktora. Sve sami shef shefu, ali ipak onih 2 neshto moraju znat da rade da bi firma opstajala i moraju bit placeni. E sad shto ti neko reche mozesh da idesh i kazesh znam to i to pa da ubodesh neshto. Ne vjerujem da tu papir igra neku posebnu ulogu ako je privatnik u pitanju.
    Ako te interesuje administriranje mreza(tu imam par drugova) kazu da su CISCO sertifikati cijenjeni al opet ne onaj osnovni prvi kurs nego da se malo specijalizirash dalje.
    I ne znam da josh mimo servisa neko neshto u PG radi, a u servise plate 300-400 evra shto i nije neko srecno reshenje ja mislim za nekoga ko se ubio od 4 godine matematike ili elekto faxa, ili 5 godina informatike u mom sluchaju. Mishljenja sam, a volio bi da iznesu i drugi mishljenje o ovome, znachi da ako je chovjek u mogucnosti prije svega finansijskoj, je pametnije nastavit shkolovanje, polaganje sertifikata i sl. nego u ovom trenutku trazit posao u PG jer nije bash sredina dje se u praksi moze proc kroz Bog zna shto.
    Ko vidi drvece u vodi, taj vidi i ribe na grani

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,083
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kad zavrsim ja ove studije, otvoricu jednu firmu u PG i ima sve preko veze da vas zaposlim :yipiiii: .

    U servis sam mogla da radim i bez fakulteta. Tako mi onog posla... A radje cu na pijaci prodavati jabuke nego raditi poslije studija za 300-400E. Nego dok ja sve to zavrsim valjda se nesto poboljsa.

    SENSEI ako je firma ozbiljna pogledace ti svaki sertifikat, ali samo pogledati. Onda moras da dokazes da to sto si polagao i znas. I ako si ti uporan i znas to sto radis, mozes dobro i bez veza da prodjes! Vjeruj ti meni .
    Always smiling :-)

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shake
    Kad zavrsim ja ove studije, otvoricu jednu firmu u PG i ima sve preko veze da vas zaposlim :yipiiii: .
    Zapamticu ovo
    She is only here to annoy herself!

  9. #9
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,783
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shake
    Kad zavrsim ja ove studije, otvoricu jednu firmu u PG i ima sve preko veze da vas zaposlim :yipiiii: .

    U servis sam mogla da radim i bez fakulteta. Tako mi onog posla... A radje cu na pijaci prodavati jabuke nego raditi poslije studija za 300-400E. Nego dok ja sve to zavrsim valjda se nesto poboljsa.

    SENSEI ako je firma ozbiljna pogledace ti svaki sertifikat, ali samo pogledati. Onda moras da dokazes da to sto si polagao i znas. I ako si ti uporan i znas to sto radis, mozes dobro i bez veza da prodjes! Vjeruj ti meni .
    Valjda ja otvaram firmu,ja sam CEO a ti si ostalo
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,083
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Haha a da zna taj kod koga trazite posao da odje visite (Forum non-stop), e ne znam sto da znate, ne bi vas zaposlio.

    Miloshe ti mozes jedino da setas oko kase i brojis one tipke haha, i da zaposlenima popravljas fond rijeci koristeci te tvoje iz ekonomskog rijecnika.
    Pa mi reci da nijesam ekonomicna? :twisted:
    Always smiling :-)

  11. #11
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,480
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shake
    Kad zavrsim ja ove studije, otvoricu jednu firmu u PG i ima sve preko veze da vas zaposlim :yipiiii: .

    U servis sam mogla da radim i bez fakulteta. Tako mi onog posla... A radje cu na pijaci prodavati jabuke nego raditi poslije studija za 300-400E. Nego dok ja sve to zavrsim valjda se nesto poboljsa.

    SENSEI ako je firma ozbiljna pogledace ti svaki sertifikat, ali samo pogledati. Onda moras da dokazes da to sto si polagao i znas. I ako si ti uporan i znas to sto radis, mozes dobro i bez veza da prodjes! Vjeruj ti meni .
    Mogu li i ja? Pa da imamo odnos sefica i radnik :twisted:
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,928
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Mene su zvali da me zaposle... I tako ja sad radim...
    BEFORE SEX u help each other get naked. AFTER SEX u only dress yourself. Noone helps u once ur fcked

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    http://Crna Gora/Podgorica
    Posts
    427
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ovdje (Izrael) te firme pokupe vec sa 3-4 godine fax-a ako si dobar. U cg, na zalost, ljudi jos ne znaju da cijene rad, trud i znanje. zato smo u trecem svijetu ali evo ima nas: mladi, pametni, ljuti, pa daako promijenimo sve to kad dodje na nas red (iako, opet, kad pogledas ostale... )
    Why, oh why, didn't I take the blue pill...

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    http://Crna Gora/Podgorica
    Posts
    427
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by TUX
    Shto se tiche recimo programiranja vecine oblasti, to se svodi na rad individualaca koji vecinom rade i u nelicenciranim alatima
    off topic, ali moram da kazem za sve se moze naci besplatan software. malo slabije, ali sto ces - plati pa se klati. iako oni koji poznaju 'igru' ne bi bili odusevljeni ako radis u freeware-u, to nije problem kod nas, jer je ne poznaju. braca 'open-source programeri' su se pobrinuli da se i u crnoj gori moze raditi legalno. cim zaradim prvi milion, pridruzujem im se... :P
    Why, oh why, didn't I take the blue pill...

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,783
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shake
    Haha a da zna taj kod koga trazite posao da odje visite (Forum non-stop), e ne znam sto da znate, ne bi vas zaposlio.

    Miloshe ti mozes jedino da setas oko kase i brojis one tipke haha, i da zaposlenima popravljas fond rijeci koristeci te tvoje iz ekonomskog rijecnika.
    Pa mi reci da nijesam ekonomicna? :twisted:
    Nijesi me shvatila. Ti bi meni bila podredjena :P
    TO znaci kuvala kafe, organizovala sva cuda i tako
    Ja uzivam a ti rintas :P
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,523
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shake
    A radje cu na pijaci prodavati jabuke nego raditi poslije studija za 300-400E.
    Kladio bih se da bi prije radila za 300-400 eura nego prodavala jabuke na pijaci.

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,083
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne. Ne bih ni jedno ni drugo :-).
    Always smiling :-)

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    E ne dok ima ko da te finansira ali u drugom slucaju bi i sadila i brala i prodavala budi sigurna
    She is only here to annoy herself!

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    i pravila pekmez i jabucno sirce

    Znam i doktore nauka i magistre koji rade i za manje od 300-400 EUR, i osim sto su nesretni sto ne rade za 1000 ili 2000 EUR - sretni su sto ne rade i za 50 ili 100, za koliko mnogi drugi rade i podizu familije.

    S' druge strane treba biti realan: u CG raditi posao u oblasti IT-a, koji ce gazdi donijeti 1500 eur na mjesecnom nivou, da bi on platio radnika 1000; koji je bez radnog iskustva ili debelog "portfelja"... Kolike su sanse za ovakvim?
    Last edited by Djoks; 14-04-06 at 23:14.

  20. #20
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    http://Crna Gora/Podgorica
    Posts
    427
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    sve sto treba uraditi je poci kod bogatog, nupucenog-u-kompjutere (citaj glupog ) sefa i ispricati mu bajke o wireless-u i WLAN-u. onda fino zavrnes rukave i jedno 5 dana namjestas access pointe i routere po firmi, uzmes 1000 eura za to i ostavis druga da radi kao administrator ( i uzima 400-500 eura za par sati rada dnevno) i odes kod sledeceg sefa... tako ste zadovoljni ti i drugovi. dok ne iskoristite oba sefa u crnoj gori kojima pada na pamet da instaliraju wireless...
    Why, oh why, didn't I take the blue pill...

  21. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    http://Crna Gora/Podgorica
    Posts
    427
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    e ovo sad je vezano za temu, ali samo je za programere: ako se ne moze naci posao u cg, sta mislite o trazenju posla na internetu ili organizovanju jednog tima koji ce raditi software i objavljivati ga?
    Why, oh why, didn't I take the blue pill...

  22. #22
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpeedFreak
    e ovo sad je vezano za temu, ali samo je za programere: ako se ne moze naci posao u cg, sta mislite o trazenju posla na internetu ili organizovanju jednog tima koji ce raditi software i objavljivati ga?
    Golem je to posao drugar, i trazi logistiku jaku.
    She is only here to annoy herself!

  23. #23
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Belgrade, Montana
    Posts
    459
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vrlo gruba podjela poslova u IT-u:

    1. Korisnici (users) programa:
    Nivo od pocetnika do "power user"-a. Naucis kako da koristis neku alatku i to naplacujes. Ovoga bi trebalo da bude u vecini u Pg.

    2. Instalacija, odrzavanje, administracija(system administration):
    Ovo su "strucnjaci".U principu samo specijalni slucaj korisnicke grupe, mada vecinom imaju diplomu kao i programeri. Najvjerovatnije ostatak poslova u Pg.

    3.Programeri (developers/software engineers/programmers)
    Najzahtjevniji posao. Ne vjerujem da ih ima mnogo u Pg ali sam cuo za neke (anoxsoft). Da bi se postao kompetentan programer, iz mog licnog iskustva, treba 3-5 godina konstantne prakse, a skoro isto tako vazno je da se ima neko od koga se uci (tesko se to radi iz knjige). Ekvivalent bi bio ucit kako da sviras instrument iz knjige, moguce ali vrlo, vrlo tesko.

    S druge strane, programiranje je jedna od svega nekoliko profesija (muzika i slikarstvo su opet tu negdje) u kojima autor ima potpunu kontrolu citavog postupka proizvodnje - u njegovim rukama je i rad i znanje i alati i "materijal".
    Ne treba ti mnogo vise od ideje i znanja da postanes milioner!

    Konkurencija je globalna i zestoka ali to je i prilika za dokazivanje. Na internetu ima dosta sajtova gdje programeri prodaju svoje usluge ili gotove proizvode, nijesu neke velike pare ali nije ni tako lose, pogotovo ako volis ono sto radis:
    Pogledaj na primjer Rentakoder:
    http://www.rentacoder.com/RentACoder/default.asp

    Za tehnicko usavrsavanje, preporucujem:
    http://www.codeproject.com (MFC .NET)

  24. #24
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by frnjok
    ... Ne vjerujem da ih ima mnogo u Pg ali sam cuo za neke (anoxsoft). ...
    AnoxSoft ne postoji odavno u PG - čitaj: propali su (kancelarija u PG).

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by shake
    U servis sam mogla da radim i bez fakulteta. Tako mi onog posla... A radje cu na pijaci prodavati jabuke nego raditi poslije studija za 300-400E.
    Mani se servisa jer zamisli da neko dodje da fleshuje bios, a ti ga posaljes da googla. Vazno je da se ti cijenis.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Moral, dobro i loše
    By Mungos in forum Religija i filozofija
    Replies: 100
    Last Post: 04-09-17, 03:39
  2. mr Branko Krivokapic: Cuce o sebi i drugima
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 9
    Last Post: 26-03-11, 08:20
  3. SVA SVOJERUCNA PISMA VLADIKE DANILA PETROVICA
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 40
    Last Post: 11-01-10, 11:56
  4. kako naci pravu friendicu???
    By lady blue in forum Ženski kutak
    Replies: 35
    Last Post: 26-01-05, 23:16

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •