Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 80

Thread: Mutna Tara i bistar narod...

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Mutna Tara i bistar narod...

    Ima neke tragične simbolike u činjenici, da mi je baš tema o rijeci Tari i potapanju njenog kanjona, omogućila da se i konačno oslobodim brojnih iluzija o bistrini uma i to ne CG-naroda, koliko njegove (vajne) duhovne elite a istovremeno popravila mišljenje o CG-režimu i njegovoj uspješnoj vladavini „...u zimskom periodu povijesne nužnosti...“

    Dugo nijesam; niti htio a niti mogao, da vjerujem u priču o potapanju rijeke Tare branom „Buk Bijela“, čiji se položaj nalazi na rijeci Drini, to jest nekoliko kilometara nizvodono od njenog nastanka od Pive i Tare, te sam, od samog početka ove sramne kampanje o očuvanju rijeke Tare, shvatio da je riječ o veoma dobro smišljenoj temi za zamajavanje naroda i njihovih vrlih predstavnika.

    Osim toga, imao sam i dosta mučno iskustvo sa jednim od predstavnika režima, koji je prisustvovao sastanku dijaspore u Schney (Bavarska), kada sam prisutnom obćinstvu ( budući da sam po struci vodo-graditelj) pokušao objasniti da potapanje kanjona rijeke Tare ionako nije moguće jer nivo budućeg jezera, mora ostati barem deset metara ispod izliva hidrocentrale Mratinje na rijeci Pivi, što znači da bi jezero, nastalo izgradnjom nove brane „Buk Bijela“, jedva poplavilo kanjone obije rijeke u dužini od kojih petnaestak kilometara...

    Nakon mog izlaganja, prišao mi je pomenuti režimlija i stao prepirati oko tog ojađelog potapanja kanjona rijeke Tare, uz napomenu da je baš on zadužen po tom pitanju, pri tome važno obećavajući da ćemo to kasnije raspraviti... No od toga, očekivano, ionako nije bilo ništa...

    Međutim, smuči mi se svaki put, kad na forumima vidim temu o potapanju rijeke Tare „zaklinčenu“ na samom početku, jer me potsjeća koliko je obrazovanje u osnovi „jalova“ rabota kad i visokoobrazovani CG-podanici padaju u "plićak“ ovako providne teme, za čije odgonetanje je dovoljna i osnovna a kamo li akademska naobrazba.

    Zbog toga sam spreman javno i odgovorno pohvaliti pripadnike (uspješnog) CG-režima koji su došli na ovako „razornu“ ideju na koju su se očajnički hvatali ne samo nepismeni već i oni, u jad, toliko pismeni da im je ta pismenost ponijela i ono malo pameti koju su imali...

    Uostalom, ne shvatam kako neko može imati nešto protiv Mila Djukanovića, koji više od deceniju uživa povjerenje svog podaništva, koje instiktivno shvata da je on u stvari više blagajnik i prinudni upravnik zemlje u tranziciji (bankrotu). Narod nije blesav i veoma dobro naslućuje da bi bilo mnogo gore kad bi imali nekog drugog na njegovom mjestu i da bi se bilo kakav izbor bio nalik na onaj između Tita i Staljina.

    Kome još nije jasno da Crna Gora više od decenije živi na račun zapadnih poreskih obveznika, znači da on nije samo ograničen, već da se ni poštenjem ne može pohvaliti, jer zemlja bez ikakve privrede bez te „pomoći“ ne bi mogla preživjeti ni mnogo kraći rok, a budućnost da i ne pominjemo. Mnogi će se začuditi tvrdnji da i izvikani „šverc“ duvanom, nije ništa drugo do manipulacija Svjetske Zajednice porezom na ovej proizvod, koji umjesto evropskih država, među sobom dijele posrednici, pa prema tome i CG-režim, koji u toj raspodjeli učestvuje htio to ili ne...

    Pošto očekujem žestoku oluju protiv ove moje „jeresi“, bolje da ne dužim...
    COITO ERGO SUM

  2. #2
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    TARA je DEMOKRATSKA PREKRETNICA,
    dje su GRADJANI po prvi put u ISTORIJI CRNE GORE,
    pobijedili AROGANCIJU REZIMA, BEZOBZINOST I BAZOBRAZLUK NAUCHNIKA I PROFESORA, REZIMSKE PODREPNICE SA MR-OVIMA, DR-OVIMA i SH-OVIMA koji sa lanca GOSPODARA I BASTADURA, su u stanju majki sisu da zagrizu.

    SINISHI STEVOVICU svaka chast, proshle godine ODUSHEVLJEN pobjedom gradjana na chelu sa STEVOVICEM sa poslao prvu nagradu od 1000 eura, za Stevovica , TARU i potomke.

    Ovo je prva POBJEDA GRADJANA,
    druga nas cheka 21,maja,
    a poslije druge, chekaju nas POBJEDE U NIZU,
    jer je NEZAVISNOST od drugih i REZIMA BLIZU:
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milovan
    TARA je DEMOKRATSKA PREKRETNICA,
    dje su GRADJANI po prvi put u ISTORIJI CRNE GORE,
    pobijedili....

    Ovo je prva POBJEDA GRADJANA
    Milovane Bog te chuo!

    Neka mi - GRADJANI - Crne Gore budu zhivi i zdravi, jer jedino oni znaju od chega i od koga zhive...

    - M -
    COITO ERGO SUM

  4. #4
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Neka pogledaju Shvajcarsku, Austriju i Sloveniju na stotine protochnih MINI hidro centrala.
    Ako potopimo ovo malo teritorije pod nebeskim svodom, shto nam je Gospod podario, moramo se pretvorit u zabe, da bi BISNISMEN savjetnik Filipa Vujanovica iz Londona, mjesechno primao 5 mil.eura za isporuku manjka elenergije.

    Dje nema DOMACINA da vodi evidenciju o svakom euru,
    tu nema NAFAKE.
    30 godina nikome ne daju dozvolu za izgradnju mini-hidro centrala,
    da bi sachuvali MONOPOL borda direktora,
    koji ubiraju za 4,5 miliarde KWh, 0,10 centi, to je VRIJEDNOST,
    BRAT BRATU,
    ili DPS Mashanu iz Zete,
    od 450 miliona EURA, od tih para(vishe nego ukupni budzet CGe),
    se podmiruju partiske potrebe, stanovi za podobne, partiska policija i krpe rupe socijalne i budzetske.

    TO JE NAJVECA PLJACHKA sa onom PLJACHKOM oko FONDOVA,
    koji VODE BRIGU O DRUSHTVENOJ IMOVINU U IME NARODA,
    TAKO IM SE USIRILO.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milovan
    Neka pogledaju Shvajcarsku, Austriju i Sloveniju na stotine protochnih MINI hidro centrala.
    Posto ti je, ako sam ja dobro shvatio, struka, znas li postoji li neka klasifikacija lokacija za mikro/mini/male HE u CG? Ja vjerujem da je to jedan ogromni potencijal.
    Imas li predstavu koliko je ulaganje po KW ili MW instalirane snage? Ja sam ponesto citao o tome, ali mi nije bas najjasnije, a mislim da se pominjao raspon od 1500 do 5000 eura po KW, u zavisnosti od velicine.
    AtlantidiaN je MiZaNTRoP

  6. #6
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Cijena zavisi od cilja,
    koliko procenata se zeli iskoristiti od te potencijane energije,
    shto je procenat izkorishcenosti nizi, 70%-80%-90%,
    to je i cijena niza, ako se zeli iskoristiti svaki litar u sekundi sa cr.75m, visine, shto daje jednu KS, ili 75 litara u sekundi sa 1m, visine.

    Vidim da su planirali u ovoj novoj zgradi UN kod mosta milenium, toplotne pumpe, za grijanje i hladjene zgrade, sa vodom iz MORACHE, klima uredjaj, vishe bih volio da su podigli malu branu i ugradili TURBINE za generatore, koji bi isporuchivali elenergiju za klima uredjaje.

    Od 1983 sam VAN branze, toplana, solarnih uredjaja od Ulcinja do Porecha 6000m2.

    Treba organizovat posjete Shvajcarskoj, Austriji i Sloveniji sa STUDENTIMA elektrotehnike, Danskoj sa Vjeternjachama, KJOTO dogovor otvara FANTASTICHNE MOGUCNOSTI, jer ce EVROPSKE zemlje pocheti da placaju OGROMNE KAZNE za CO2 zagadjene, shto njima pruza mogucnost da kupuju CO2 kapacitete u CRNOJ GORI, svakom izgradnjom hidro-solarne-vjetra-talasa-drvnog otpada ili pilotine, mogu da otpishu odredjeni broj TONA CO2 i smanje kaznu, za neispunjavanje OBAVEZA preuzetim KJOTO dogovorom.

    To je FANTASTICHNA shansa CRNOJ GORI,
    za ODRZIVI RAZVOJ i EKOLOSHKU DRZAVU, sa tudjim parama,
    ako budemo imali SLUHA i STRUCHNJAKA.

    Problem je neobavijeshtenost GRADJANA, nashi PRIMITIVNI mediji i novinari, koji se ne bave STVARIMA KOJE ZDRAVLJE I ZIVOT ZNACHE,
    svijest GRADJANA u Danskoj je na mnogo VISOCHIJEM nivou, briga o GLOBALNOM ZAGRIJEVANJU i zashtiti ZIVOTNE SREDINE je jedna od NAJVAZNIJIH TEMA SVIH MEDIJA SHTAMPANIH I ELEKTRONSKIH,
    mene se plache, kad vidim koliko ZAOSTAJEMO za CIVILIZOVANIM GRADJANIMA.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ne racunajuci rijeke Taru i Ćehotinu, u Crnoj Gori je registrovano 70 mogućih lokacija, za gradnju mini elektrana. Norveška 99 odsto energije dobija bas iz takvih mini elektrana. Oni mjere protok vode na ovim lokacijama, a njihova Vlada ce pomoci u finansiranju izgradnje nekih .

  8. #8
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Ne racunajuci rijeke Taru i Ćehotinu, u Crnoj Gori je registrovano 70 mogućih lokacija, za gradnju mini elektrana. Norveška 99 odsto energije dobija bas iz takvih mini elektrana. Oni mjere protok vode na ovim lokacijama, a njihova Vlada ce pomoci u finansiranju izgradnje nekih .
    Te lokacije se moraju PONUDITI na JAVNI TENDER,
    da svi mogu poslati ponudu.

    Plashim se, da ce REZIM bez ucheshca GRADJANA,
    dijeliti kocesije KUMOVIMA I PRIJATELJIMA.

    Njemac GRADJANIN za KWh iz svoje vjetrenjache dobija 0,54 eura,
    taj isti gradjanin kupuje KWh za 0,18 eura.

    Shto znachi PRAVI DOMACIN.

    Shalju hladnjachu za 60 litara mlijeka, 50 km,
    samo da FARMER ostane na svoju FARMU,
    da ne lezi po klupama u parkovima i luta pijan i depresivan.

    Mi sve STOJSERE spushtismo u ravnicu.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Ne racunajuci rijeke Taru i Ćehotinu, u Crnoj Gori je registrovano 70 mogućih lokacija, za gradnju mini elektrana. Norveška 99 odsto energije dobija bas iz takvih mini elektrana. Oni mjere protok vode na ovim lokacijama, a njihova Vlada ce pomoci u finansiranju izgradnje nekih .
    Nije mi cilj da polemisem sa tobom, ali mi se 70 nekako cini malo. To ne moraju da budu lokacije gdje voda ima veliki pad, mini HE moze da bude i mala kaptaza na mirnoj rijeci.
    AtlantidiaN je MiZaNTRoP

  10. #10
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ogromne shtete koje nanose poplave i neregulisanim tokovima rijeka, Tare, Lima, Cehotine, Zete, Morache i svih potoka po Crnoj Gori, koji mogu da zagrijevaju vodu zimi za uzgoj PASTRMKI i povecanje prirasta RIBLJEG MESA u zimskom periodu.
    Kada se rijeka ukroti u korito, stvar je mashte i fantazije u shto se ti kilovati mogu pretvoriti, ribu, paradaz, papriku, drvnu masu, rijeka teche i snosi zlatna JAJCA, ne nosi imanja, a snosi JAJCA.

    MI SMO ZA SVAKU OSUDU,
    rasipnici imanja i KWh koji nam protijechu ispred slinavih noseva od SIROMASHTVA.

    JEDAN JE BRSKUCANIN UMRO OD GLADI; GLAVU JE NASLONIO NA PECHURKU VRGANJ (KARL JOHANA) od 100 eura kg.
    Radje je umro gladan, nego je IZIO.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    mn.nk.pg.gr.at.
    Posts
    1,668
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    MET niko nece ka tebi olujat bez ko nema mozga u glavu.

    I meni se chini da je brojka od 70 mala. Mislim da imamo mnogo vishe vodenog potencijala za mini elektrane.

    Milovane potpuno si u pravu, Kjoto sporazum moze da bude zlatna koka nosilja za nas samo ako budemo to umjeli da iskoristimo. Trebali bi iskoristit i druge potencijale ne samo vodeni jer, (nijesam struchnjak ali mislim da bi moglo), i vjetrenjache bi kod nas mogle dosta da pospijeshe snadbijevanje elektrichnom energijom. Em cemo sachuvat ovaj biser od poshasti svjetske em cemo ubirat znatno vece prihode. Osim ako naravno kao shto si vec pomenuo taj tender ne bude po kumovskom i prijateljskom osnovu.
    -dico tibi verum libertas optima rerum nunquam servili sub nexy vivito fili-

  12. #12
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Avetinjak
    MET niko nece ka tebi olujat bez ko nema mozga u glavu.

    I meni se chini da je brojka od 70 mala. Mislim da imamo mnogo vishe vodenog potencijala za mini elektrane.

    Milovane potpuno si u pravu, Kjoto sporazum moze da bude zlatna koka nosilja za nas samo ako budemo to umjeli da iskoristimo. Trebali bi iskoristit i druge potencijale ne samo vodeni jer, (nijesam struchnjak ali mislim da bi moglo), i vjetrenjache bi kod nas mogle dosta da pospijeshe snadbijevanje elektrichnom energijom. Em cemo sachuvat ovaj biser od poshasti svjetske em cemo ubirat znatno vece prihode. Osim ako naravno kao shto si vec pomenuo taj tender ne bude po kumovskom i prijateljskom osnovu.

    Ogromno bogastvo,
    energije, proizvodnje ribe i shkoljki, prerade kamena u krech i cimenat, drvna industrija, povrce mogao bi do shjutra da nabrajam,
    ALI KAD NEMA DOMACINA,
    KAD NEMA ZAJEDNISHTVA,
    KAD SMO PRIMITIVNO LJUBOMORNI NA SVACHIJI USPJEH,
    KAD NEMA POVJERENJA U BIROKRATIJU I REZIM,
    KAD NAS HEBU U ZDRAVI MOZAK ZA DOZVOLE RADI UCJENE,
    KAD CHEKAJU SA KATASTROM DA BI NAS ZESHCE PLJACHKALI
    KAD TRAZE CARINE I PDV ZA NOVU TEHNOLOGIJU I MASHINE
    KAD SJECHU GRANU NA KOJU SJEDE
    KAD UMJESTO PRIVATNIH OCE JAVNE FIRME DA BI LAKSHE PLJACHKALI

    Ni jedan DJAVO nije preskochio svoju SJENKU, hovnava metla je izmishljena alllatlJika.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  13. #13
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    527
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nazalost, sve te mini HE, kostaju dosta i tu se ne moze gledati na Austriju, Svajcarsku itd. ako se zna koje materijalne mogucnosti i koje prioritete (za kraci vremenski period obrta novca zbog zaduzenja i kamatnih stopa - tek ako bude samostalna i kad bude uopste stekla mogucnost za zaduzivanje) ima CG. S druge strane zaduzenja za te HE bi bila suvisna jer postoje drugi paralelni ciljevi za CG, za ono sto donosi vecu mogucnost obrta novca. HE kostaju, odrzavanje kosta, i vremenski period za odredjivanja lokacija, dobijanje dozvola od privatnika, opstine izgradnja itd. (kod nas svi hoce da se pitaju za sve- poznato) i tesko u svemu tome moze da se vidi korisna racunica. Sto se tice Danskih vjetrenjacha (milovane izvini ali ono izgleda sablasno kod vas, mislim na vjetrenjache u moru)... nije bash za EKO CG u tom vizuelnom smislu i mnogo su manje potencije od GE vjetrenjacha kontinentalnog tipa, 3 x veceg promjera. E za to uopste nije potrebno da se CG zaduzuje, jednostavno se dozvoli postavljanje vjetrenjaca na lokalitetima (vec poznati), zaposle se radnici iz CG, GE postavi sve u roku od 3 mjeseca, CG otkupljuje struju nize od cijene struje u regionu, ugovor na 10-15 god. Kompletna investicija GE i CG sa tim moze i da izvozi struju. USA CO, svjetski kolos... ne remeti izgled EKO drzave,CG usresredjuje kredite za autoputeve, vodovod itd, ima zagarantovanu struju itd... a sve ostaje Crnoj Gori. To je to
    Radi se radi....

    p.s. zahvaljujem se gosp. Old Bone na nacin kako bi on preslozio vrijednosti i kako bi on organizovao CG/ru i na "ponudjenoj" virtuelnoj plati od 3000-4000e za moj (i ostalih imenovanih) povratak u CG. Samo da kazem da me njegova skromnost gdje je budzet CG po istoj virtuelnoj logici 'postedio' odredivsi (na drugom topicu) sebi platu od 500e kao savjetnika za 4 sata rada...to je zaista za sopstvenu bradu skromno... matematicki 22000e plata za mjesec dana... zeznuo je i Joining Baker & McKenzie Consulting tim po "efikasnosti"...wow

    *Ja od Tebe nemam veceg ideala,jer ni dana nema, ako nema zore, niti imam, Boze, pred tobom se kunem, Otadzbine druge osim Crne Gore!*
    Last edited by Daytona; 12-04-06 at 17:39.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,533
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Daytona
    ... jednostavno se dozvoli postavljanje vjetrenjaca na lokalitetima (vec poznati), zaposle se radnici iz CG, GE postavi sve u roku od 3 mjeseca, CG otkupljuje struju nize od cijene struje u regionu, ugovor na 10-15 god. Kompletna investicija GE i CG sa tim moze i da izvozi struju. USA CO, svjetski kolos... ne remeti izgled EKO drzave,CG usresredjuje kredite za autoputeve, vodovod itd, ima zagarantovanu struju itd... a sve ostaje Crnoj Gori. To je to
    Super. I, sto se ceka?
    Sto se ovako spasonosne i sudbonosne ideje bacaju i arche ovdje na ovome cemernom forumu, medju nas nekoliko desetina dokonih? Sto se to ne sprovodi kad je tako jednostavno i lako?
    Reci nam Daytona ako neko brani da mu grupno jebbemo oca ocinjega. Da srusimo vladu, ako treba, i da tebe postavimo sjutra.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Mini centrale se mogu graditi i na kaptazama malih napustenih vodenica i mlinova kojih je u Crnoj Gori vjerovatno dosta pa ne postoje samo 70 vec mozda i 1070.
    Kazem da je 70 odredjeno i da se vrse proracuni isplativosti gradnje. Ukupni potencijal malih hidroelektrana na 70 mogućih lokacija procijenjene na približno 232 megavata i 644 gigavatčasova godišnje. Sef Misije UNDP za Crnu Goru Garet Tankosić Keli kaze da se do kraja 2007 moze ocekivati studije o isplativatosti tih lokacija, a pocetak gradnje 2008 godine. Prema studijama koje su vec uradjene to znaci izgradnja jedne ili dvije hidro elektrane do 2010.godine, i povećanje do tri puta instalisane snage do 2015. koštalo bi oko 2,5 miliona eura.
    Izgradnja tri do četiri mini elektrane do 2010. i povećanje ovih parametara do 2015.godine koštalo bi oko 4 miliona eura. Naravno tu se podrazumijeva i servis, malo poboljsanje vec postojecih sedam mini centrala u Crnoj Gori. Mislim da je dosta o ovom bilo na ekologiji topic o odbrani Tare pa koga bas detalji zanimaju moze tamo zaviriti.

  16. #16
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Radi se o LIBERALIZACIJI trzishta,
    da ja mogu jedan TROFAZNI MOTOR da skinem sa NEKE STARE MASHINE od 100KW, ugradim to preko kaishnika, zubchanika ili lanca na neku staru gumu od traktora kao turbinu, grijem vodu za RIBNJAK sa PASTRMKAMA, sve to kontrolishem preko termostata, pored GENERATORA podignem STAKLARNIK za povrce i rasadnik za chetinare sa cvecarnikom , karanfilima i orhidejama koje Danci uvoze iz JAPANA.
    Kopam glinu u potok, zaposlim KOMSHINKU da pravi cupove od gline koje pechem na 1250 stepeni, sad lupam i pravim porculan ili keramiku, ili prostije GORIM KAMEN dok se ne pretvori u zivi KRECH.

    Bez VEEELIIIKIIH INVESTICIJA i PLJEKANJA BIROKRATIJE i ZABADANJA NOSA U SVASHTA od strane JAVNIH SLUZBI I REZIMA.

    ENERGIJA JE RIBA; MESO; SHAMPINJONI;PROTEINI; KERAMIKA; PORCELAN; POVRCE I SADNICE. ne mora se IZVOZIT I UVOZIT nego se PRIMJENJUJE .
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  17. #17
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Hari,
    232 000 KWh, svakih sat vremena se GUBI, 23 200 EURA, ako je cijena 0,10 euro.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  18. #18
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milovan
    Cijena zavisi od cilja,
    koliko procenata se zeli iskoristiti od te potencijane energije,
    shto je procenat izkorishcenosti nizi, 70%-80%-90%,
    to je i cijena niza, ako se zeli iskoristiti svaki litar u sekundi sa cr.75m, visine, shto daje jednu KS, ili 75 litara u sekundi sa 1m, visine.

    Vidim da su planirali u ovoj novoj zgradi UN kod mosta milenium, toplotne pumpe, za grijanje i hladjene zgrade, sa vodom iz MORACHE, klima uredjaj, vishe bih volio da su podigli malu branu i ugradili TURBINE za generatore, koji bi isporuchivali elenergiju za klima uredjaje.

    Od 1983 sam VAN branze, toplana, solarnih uredjaja od Ulcinja do Porecha 6000m2.

    Treba organizovat posjete Shvajcarskoj, Austriji i Sloveniji sa STUDENTIMA elektrotehnike, Danskoj sa Vjeternjachama, KJOTO dogovor otvara FANTASTICHNE MOGUCNOSTI, jer ce EVROPSKE zemlje pocheti da placaju OGROMNE KAZNE za CO2 zagadjene, shto njima pruza mogucnost da kupuju CO2 kapacitete u CRNOJ GORI, svakom izgradnjom hidro-solarne-vjetra-talasa-drvnog otpada ili pilotine, mogu da otpishu odredjeni broj TONA CO2 i smanje kaznu, za neispunjavanje OBAVEZA preuzetim KJOTO dogovorom.

    To je FANTASTICHNA shansa CRNOJ GORI,
    za ODRZIVI RAZVOJ i EKOLOSHKU DRZAVU, sa tudjim parama,
    ako budemo imali SLUHA i STRUCHNJAKA.

    Problem je neobavijeshtenost GRADJANA, nashi PRIMITIVNI mediji i novinari, koji se ne bave STVARIMA KOJE ZDRAVLJE I ZIVOT ZNACHE,
    svijest GRADJANA u Danskoj je na mnogo VISOCHIJEM nivou, briga o GLOBALNOM ZAGRIJEVANJU i zashtiti ZIVOTNE SREDINE je jedna od NAJVAZNIJIH TEMA SVIH MEDIJA SHTAMPANIH I ELEKTRONSKIH,
    mene se plache, kad vidim koliko ZAOSTAJEMO za CIVILIZOVANIM GRADJANIMA.
    IMA LI IKO KO JE PRI VLASTI DA ZOVE PROFESIONALCE I PATRIOTE U POMOĆ.....ISKORISTITE ŠTO VAM SE NUDI, OČI VI ISPALE!
    (odgovoriće te:ne no tebi!.....i tu je kraj priče, vjerovatno)

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Već na samom početku moga topic-a o rijeci Tari (navodnom) potapanju njenog kanjona, potvrdio je i moje najcrnje slutnje u pogledu bistrine uma CG-podaništva bilo koje kategorije...

    Dakle!

    Još dobro se sjećam da je i u pokojnoj YU bila aktuelna diskusija o brani „Buk Bijela“, o čemu je je najbolje svjedočio dozlaboga razrovan makadamski put od crnogorske granice pa do nekadašnje Foče (Srbinja), čije stanje je uveliko doslućivalo tragiku svega onok što se i napokon dogodilo.

    Nakon što sam pažljivo pročitao sve „priložene“ postove, sa sjetom sam se pitao kako to da ovo malo CG-pameti, koje tako globalno stvara i živi, razmišlja tako nemaštovoto i lokalno! Sad mi je jasno zašto je; imati svoj kafić, preduzeće bez alternative u Crnoj Gori... Pa da, za veće i jače privredne poduhvate, jednostavno nema potrebnog kohezionog povjerenja među eventualnim partnerima, jer samoupravni socijalizam još uvijek neprikosnoveno vlada umovima CG-podaništva, zato i nije ni čudo što je je sva CG-pamet i politika obuzeta tzv. mafijom i ostalim paraekonomskim djelatnostima učesnika, dok je onaj iskonski osjećaj – poštenje – odavno zamijenio razorni i navijački samoupravni sistem – nezamjeranja, koji je u potpunosti razorio ovaj vrhunski kriterijum međuljudskih odnosa...

    Sa sjetom čitam ove mnogobrojne tirade o brojnim „mogućnostima“ koje nudi prirodno bogatstvo Crne Gore, kao da niko neće da vidi sirotinju duha koji to isto bogatstvo „arči“ na način od kojeg se svakom razumnom čoeku prevrće drob. Zbog toga me uopšte ne čudi, što bi ova „oslobođena“ pamet, po CG-potocima počela ugrađivatti supermodernu „gvožđuriju“ umjesto da se prvo osvrne na potrebe svoje zemlje od jedva 650.000 stanovnika, čije ruralne potrebe ne prelaze energetske potrebe jednog osrednjeg evropskog grada, tako da bi za njene potrebe bila sasvim dovoljna hidrocentrala „Glava Zete“ i termoelektrana u Pljevljima, jedino pod uslovom da se makne onaj ekonomski tumor od Aluminijumskog Kombinata u Podgorici, što i jeste jedini uslov opstanka i konačnog ozdravljenja, nadajmo se – nezavisne nam domovine Crne Gore... Ukoliko ne bude nezavisna, čuvaćemo je dok god sirotica ne umre, pa, vala, ako će i ka – Djekna!

    (nastavlja se...)
    Last edited by Met; 13-04-06 at 10:17.
    COITO ERGO SUM

  20. #20
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    527
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    O.K. ja se izvinjavam sto razmisljam na nacin macro resenja 21. vijeka 'gvozdjurije' vidjene samo iz aviona, 'gvozdjurije' koje kao sto rekoh ne bi mijenjale geo sistem, pomjeranjem, betonskim (nije valjda drvenim?) ukrocavanjem itd...voda, sto ne razmisljam da resenja moraju biti traljava na par -godisnjim izradama i ulaganju novca koji se moze iskoristiti za prioritetnije svrhe i bez zaduzivanja i kamatno vjesanje. Hoover dam (izgleda zaista impozantno- preporucujem da se prosetate malo i po toj brani) je bilo resenje USA u najvecoj ekonomskoj krizi ali to je ideja iz 1919 ...resenje iz 1929...
    Resenja idu dalje ovo je 21. vijek ... i ono sto se nudi trazi najmanja drzavna ulaganja, kraci vremenski period, efikasnost...
    3-mjeseca za pokretanje GRATIS aparature za dobijanje el. energije ili zaduzivanje na 100 god za nesto sto trazi visegodisnju izgradnju, konstantna ulaganja, kontrolu, pomjeranje geo sistema- kulturoloski problemi sa podzemnim vodama, hramovima (vec vidjeno-Piva-iskustvo)...itd?
    Vjerovatno je problem sto ja eto ne mogu da razmisljam na taj CG- Djekna nacin i ne znam sto bi se islo do umiranja dok bi se izgradile te HE, kad sve moze za 3 mjeseca da prozivi?
    Boo...mozda je to sto Met kaze strucnost,ali ovo moje je realno savremeno i efikasno u biznisu i za prosperitet CG... Izvinjavam se josh jednom


    *Ja od Tebe nemam veceg ideala,jer ni dana nema, ako nema zore, niti imam, Boze, pred tobom se kunem, Otadzbine druge osim Crne Gore!*

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Daytona
    Boo...mozda je to sto Met kaze strucnost,ali ovo moje je realno savremeno i efikasno u biznisu i za prosperitet CG... Izvinjavam se josh jednom,,
    Vjerovali ili ne, ovom prilikom se ne radi toliko os stručnosti koliko o jedinom pravom osjećaju regulisanja ljudskih odnosa – poštenju!

    U jednoj od priča poznatog kineskog filosofa – Džuang Tse – postoji metafora o nekoj porodici koja je jedva preživljavala proizvodeći melem koji štiti ruke od zimske hladnoće, a čiji recept otkupi jedan vojskovođa i njim opremi svoju vojsku te jedne oštre zime krene u rati i svoga protivnika potuče do nogu. Ovaj mudrac se onda pita, kako to da jedna porodica od tog izuma nije mogla da živi a da uz njenu pomoć jedan vojskovođa dobije odsudnu bitku...?

    E, baš u ovakvom razmišljanju se kriju tajne pravog uspjeha... sve drugo predstavlja jalovu sholastiku, koju vlastodršci koriste kako bi stalno mijenjali a da sve ostane – isto! Zato ostajem pri svom (tvrdom) mišljenju da bi CG-energetika i ne samo ona, bile riješene sudbonosnomom operacijom otklanjanja smrtonosnog industrijskog tumora – KAP!

    A što se priručnih hidrocentrala tiče, ne pričam ja napamet pošto su moji stari imali mlinove na izvoru Rijele Crnojevića, koji su propali kad im je socijalistička vlast uzela vodu za hidrocentrau koja je danas zatvorena i služi kao trafostanica, jer svojom proizvodnjom ne može da podmiri plate trojice mašinista koji ionako besposleno sjede i čekaju plate iz evropskih kredita, kojima se kupuje socijalni mir...

    A da je sreće, pomenuta centrala na Drini je mogla već odavno biti sagrađena, bez da bi to naudilo i Pivi i Tari, no ko drugo, ljude koji ne umiju misliti svojom glavom i iskoristiti stečeno znanje, može ubijediti u prostu činjenicu da kanjon Tare ne može biti potopljen u dužini većoj od petnaestak-dvajes kilometara, kad oni hoće da zadrže svoje „ubjeđenje“ da će rijeka Tara učinjeti - „POTOP“ - cijelim svojim tokom!?
    COITO ERGO SUM

  22. #22
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    u tom vizuelnom smislu i mnogo su manje potencije od GE vjetrenjacha kontinentalnog tipa, 3 x veceg promjera. E za to uopste nije potrebno da se CG zaduzuje, jednostavno se dozvoli postavljanje vjetrenjaca na lokalitetima (vec poznati), zaposle se radnici iz CG, GE postavi sve u roku od 3 mjeseca, CG otkupljuje struju nize od cijene struje u regionu, ugovor na 10-15 god. Kompletna investicija GE i CG sa tim moze i da izvozi struju. USA CO, svjetski kolos... ne remeti izgled EKO drzave,CG usresredjuje kredite za autoputeve, vodovod itd, ima zagarantovanu struju itd... a sve ostaje Crnoj Gori. To je to:wink:


    Daytona,

    Ja da budem iskren, ne znam o kakvim kontinentalnim VJTARNJACHAMA se radi, imash li neki LINK, da malo prostudiram tu fantastichnu ponudu.

    Mene je vrijeme pregazilo,
    Danci rade na novom gorivu H2, destilacijom vode odvoje BRINT(H2) koji se koristi za baterije koje pokrecu EL -motor, ne zagadjuje OKOLISH, kad sagori u baterije ponovo se pretvara u vodu H2O.

    Pronashli su pilulu NH3, vjeshtachko djubrivo, koje zagrijavanjem oslobadja H2 i ide na baterije, tu pilulu ponovo pune sa H2 i tako ce rezervoar biti normalnih dimenzija, inache bi cistijerna morala da se vuche sa autom sa BRINTOM.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  23. #23
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    527
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Moju ponudu? Mislim da je ovo ipak dovoljno, ja ne filozofiram, konkretno napisem resenje, bez fiovanja o 'postenju' itd...Nadam se da sam jasna. Ako ni vama nije jasno a jednostavno je napisano, onda sta da ocekujem od 'strucnjaka' kad im projekat postavim ispred njih sve uz prezentaciju?
    Last edited by Daytona; 13-04-06 at 11:25.

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,533
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Daytona
    ...razmisljam na nacin macro resenja 21. vijeka ...
    3-mjeseca za pokretanje GRATIS aparature za dobijanje el. energije ili zaduzivanje na 100 god za nesto sto trazi visegodisnju izgradnju, konstantna ulaganja, kontrolu, pomjeranje geo sistema- kulturoloski problemi sa podzemnim vodama, hramovima (vec vidjeno-Piva-iskustvo)...itd?...
    ...sto bi se islo do umiranja dok bi se izgradile te HE, kad sve moze za 3 mjeseca da prozivi?
    ... ovo moje je realno savremeno i efikasno u biznisu i za prosperitet CG..
    Daytona, bio je prije koju godinu na ovom forumu jedan lik, Doki se zvao.(ko se sjeca?) Covjek je bio specijalista opste prakse za sve i svasta. Toliko je bio strucan i znaven da je to bilo pomalo neprijatno.:mrgreen:
    Meni je i dok citam tvoje postove pomalo...onako...nesto mi krivo sto ja nista ne znam. A ti vadis ova kapitalna rjesenja k'o pitu iz rerne. Lako i elegantno, ni prste da opeces.
    Samo, dangubis, duso, ovdje bez veze. Nobelova nagrada ceka, a ti se zamlacujes s besposlenim (skoro)penzionerima. Nobela se ti drz', pusti nas.
    p.s.
    vazda sam se pitao sto Brus Li, kad je vec mogao onako da skoci po dvadeset metara uvis, ne ode lijepo na olimpijadu i zacas sjebbe sve moguce rekorde. A para ko blata

  25. #25
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    527
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Monitor, ocigledno je da ne mozes da shvatis druge ljude bez posmatranja kroz tvoje iskustvo, obrazovanje, interese itd... Eto nekome ovo predstavlja neko zadovoljstvo a zadovoljstvo ne moze biti gubljenje vremena;

Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ŽIVOT DUKLJANSKE KRALJEVINE
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 5
    Last Post: 26-07-11, 11:42
  2. LjETOPIS POPA DUKLjANINA
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 46
    Last Post: 29-11-10, 23:33
  3. ZIVOT SVETOG VASILIJA OSTROSKOG CUDOTVORCA-SLAVA MU I MILOS
    By srpskagoracrnagora in forum Religija i filozofija
    Replies: 1
    Last Post: 28-02-05, 16:44
  4. Mutna rijeka Tara...
    By Arhont in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 4
    Last Post: 06-12-04, 10:59
  5. LJETOPIS POPA DUKLJANINA
    By GRAD in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 5
    Last Post: 28-10-04, 12:57

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •