Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 44

Thread: PMF vs ETF?

  1. #1
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Cetinje
    Posts
    423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Question PMF vs ETF?

    Ubrzo mi je upis, vec duze vrijeme namjeravam da upisem pmf C smjer a uopste se nijesam informisao o ETF-u (racunari, ne primijenjeno racunarstvo).

    Cilj mi je programiranje, ali ne bih bjezao od matematike na PMF-u ako cu vece znanje o programiranju steci tamo.

    Koje je vase misljenje(dajuci prednost bivsim i sadasnjim studentima pomenutih fakulteta), sto se vise isplati, tacnije na kojem cu vise o programiranju nauciti i koje su bitne razlike?

    S obzirom da se smjer na ETF-u zove elektronika, telekomunikacije i racunari, biram li na pocetku studija jedno od to troje ili posle nekog vremena?

    Znam da je o ovome vec bilo rijeci na forumu ali su teme prilicno stare i ne daju odgovor na moja pitanja.

    Unaprijed hvala!

  2. #2
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,205
    Thanks Thanks Given 
    68
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    71 Posts

    Default

    PMF C smjer, na ETF si daleko od programiranja

  3. #3
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Cetinje
    Posts
    423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by siux View Post
    PMF C smjer, na ETF si daleko od programiranja
    Hvala na odgovoru, dovoljno objasnjava

  4. #4
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    UL-HN-PG-AMS-BG
    Posts
    4,108
    Thanks Thanks Given 
    134
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by siux View Post
    PMF C smjer, na ETF si daleko od programiranja
    Potvrđujem.
    I respect your wrong opinion.
    Lukaj

  5. #5
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Podgorica, Tivat
    Posts
    1,373
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako bi bas da se fokusiras na programiranje, FIT na Mediteranu, i na 3. softverski smjer. Matematike imaju 2 plus jedna Vjerovatnoca, na 1. i 2. nesto opstih IT i predmeta za uvod u Baze podataka i Mreze, a onda na 3. i spec bucas samo programiranja (Java lokal i web, php, c#, clojure)

    Edit: naravno i na 1. i 2. god imas programiranja...

  6. #6
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Cetinje
    Posts
    423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Adriatic View Post
    Ako bi bas da se fokusiras na programiranje, FIT na Mediteranu, i na 3. softverski smjer. Matematike imaju 2 plus jedna Vjerovatnoca, na 1. i 2. nesto opstih IT i predmeta za uvod u Baze podataka i Mreze, a onda na 3. i spec bucas samo programiranja (Java lokal i web, php, c#, clojure)

    Edit: naravno i na 1. i 2. god imas programiranja...
    Ne sumnjam da je dobar ali sam se odlučio za PMF. Napravio/la si odličan presjek(sto se uci i kad), to bih volio za PMF da neko napise. Hvala na odgovorima.

  7. #7
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    121
    Thanks Thanks Given 
    287
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Zna li ko ima li budzet za taj smjer na PMF?

  8. #8
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    401
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mirko28 View Post
    sto se vise isplati
    Ne bih da ti kvarim iluziju, ali ako se ti tamo upisuješ zbog isplativosti, tj. odnosa uloženo/dobijeno, onda gledaš na pogrešno mjesto. U ovom momentu, u ovakvoj državi, isplati se jedino UDG i članska karta zna se koje partije. A PMF i svi tehnički fakulteti se upisuju ili zato što to neko voli, sa krajnje neizvjesnom mogućnošću zaposlenja kasnije, ili izgledima da se radi privatno, kao freelancer, po 16 sati dnevno, makar u početku dok se ne stvori neka reputacija, ili zato što ne može da se upiše ništa drugo...

  9. #9
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,205
    Thanks Thanks Given 
    68
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    71 Posts

    Default

    I na ETFu i PMFu se polaze na kvotu. Ja gulim par ispita na ETFu kao idiot i ne mogu da polozim i ako u sred noci mogu da ih ispjevam. Odes li na PMF ubice ti zelju za programiranjem (za etf da ne spominjem tek) sa matematikama i ostalim predmetima. Ako te stvarno samo to interesuje a ne matematika koja ti za programiranje mnogo i ne treba, upisuj mediteran.

    Mirko jedno su ti planovi, tamo kad podjes pa pa te ispiti udare kao talas. Padnes li jedan, ostali padaju sami

  10. #10
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Cetinje
    Posts
    423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mrki7 View Post
    Zna li ko ima li budzet za taj smjer na PMF?
    Ima 35 mjesta i 15 samofinansirajucih

    Quote Originally Posted by siux View Post
    I na ETFu i PMFu se polaze na kvotu. Ja gulim par ispita na ETFu kao idiot i ne mogu da polozim i ako u sred noci mogu da ih ispjevam. Odes li na PMF ubice ti zelju za programiranjem (za etf da ne spominjem tek) sa matematikama i ostalim predmetima. Ako te stvarno samo to interesuje a ne matematika koja ti za programiranje mnogo i ne treba, upisuj mediteran.

    Mirko jedno su ti planovi, tamo kad podjes pa pa te ispiti udare kao talas. Padnes li jedan, ostali padaju sami
    Ne razumijem se u te kvote, sto je drugačije nego na mediteran? Volim matematiku, a svjestan sam da mi nece biti toliko potrebna. Vjerujem da ti nece biti zao sto si ETF upisao kad završiš. Zato ne odustaj

  11. #11
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,205
    Thanks Thanks Given 
    68
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    71 Posts

    Default

    Nisi me shvatio. To je javna tajna, daju odredjenom broju studenata da poloze, ostali ga duvaju.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    414
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sto se tice programiranja i matematike mnogo vise ces nauciti na PMF-u. Matematike doduse ima previse (oko 15ak predmeta u toku 4 godine) i 90% je bespotrebno, ali to istrpi i polozi sa 6icom osim ako te interesuje za vise. Uopste se ne slazem sa ovim sto pricaju da je zaposljenje neizvjesno i da se "namjesta" da ga samo odredjeni poloze (pricam za PMF, za ETF ne znam). Ja sam se zaposlio u vrlo jakoj firmi (u kojoj su uglavnom ljudi sa PMF-a) jos prije kraja studija, a iz moje generacije su i prosjecni studenti dobili vrlo dobre poslove (telekom, telenor, mtel, itd.). C smjer na PMF-u je trenutno jedno od najperspektivnijih fakultetskih opredijeljenja u zemlji.
    Just because you're paranoid doesn't mean they aren't after you.
    Montenegro

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    3,313
    Thanks Thanks Given 
    275
    Thanks Thanks Received 
    20
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    I ja prije nekih 5-6 godina završih pmf...pitaj me šta god hoćeš tema kreatoru

  14. #14
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,876
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    120
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by siux View Post
    Nisi me shvatio. To je javna tajna, daju odredjenom broju studenata da poloze, ostali ga duvaju.
    ma sto naprica
    look right through me

  15. #15
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,205
    Thanks Thanks Given 
    68
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    71 Posts

    Default

    @djeye
    Pricam o tome sto se u zadnje vrijeme radi, od rokova pa do toga na cega ti kasnije skidaju bodove.. Sve je to u sklopu ove price da previse studenata zavrsava

  16. #16
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    UL-HN-PG-AMS-BG
    Posts
    4,108
    Thanks Thanks Given 
    134
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Koji su to predmeti koji te muče ako nije tajna...?
    I respect your wrong opinion.
    Lukaj

  17. #17
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,205
    Thanks Thanks Given 
    68
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    71 Posts

    Default

    Fizika kod Mare

  18. #18
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    901
    Thanks Thanks Given 
    8
    Thanks Thanks Received 
    19
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    I jedan i drugi svakako govore buducem poslodavcu da si sposoban da naucis to sto ti plasira da naucis , programiranja ces vise imati na pmf , a ionako ces vecinu konkretnih stvari naucit sam po internetu ako se budes interesovao .

    Za ovo elektronika, telekomunikacije i racunari , tek na cetvrtu godinu biras ,do tad ces imati neka 3 predmeta vezana za programiranje.
    A clever person solves a problem. A wise person avoids it.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Brooklyn
    Posts
    1,673
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    FIT Mediteran ti je za programiranje najbolji fakultet.. Ja sam upravo zavrsio prvu godinu, java me konkretno ne zanima, mada sintaksa svakog programskog jezika je manje vise ista dok logika igra najvecu ulogu
    Sa druge strane, drugarica kojoj su svi iz familije programeri, koja zavrce c/c++ je sa pmf-a presla odje bas iz razloga trece godine, advanced programming.. Vidji sam, informatore u ruke!
    946.eq

  20. #20
    Join Date
    May 2010
    Location
    Podgorica, Old airport!
    Posts
    1,330
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sto mislite o D smjeru na PMF? Konkretno me interesuje programiranje, da li je velika razlika izmedju C i D smjera sto se tice predmeta programiranja?

  21. #21
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nesh0 View Post
    I jedan i drugi svakako govore buducem poslodavcu da si sposoban da naucis to sto ti plasira da naucis , programiranja ces vise imati na pmf , a ionako ces vecinu konkretnih stvari naucit sam po internetu ako se budes interesovao .

    Za ovo elektronika, telekomunikacije i racunari , tek na cetvrtu godinu biras ,do tad ces imati neka 3 predmeta vezana za programiranje.
    Ovo je klasična priča bivših studenata i profesora tehničkih fakulteta. Toliko česta da je svi ponavljaju kao papagaji.
    Što je teretana za mišiće to su sigurno ovi fakulteti za moždane vijuge.
    Međutim nema neke velike vajde za ovo društvo od toga.
    Poslovi koji se nude u CG dovode samo do zakržljavanja onih nabildovanih vijuga jer nema potrebe da se prećerano koriste.

  22. #22
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    901
    Thanks Thanks Given 
    8
    Thanks Thanks Received 
    19
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Ja jos nisam bivsi

    Realno , sva ova prica je ispricana nebrojeno puta , sto na forum u 15 ovakvih topica (od kojih sam i ja jedan otvorio kad sam se upisivao ) , sto u regularnom razgovoru kao vjecita debata o kvalitetu i korisnosti nasih fakulteta . Ne moze se pomoci da se ne ponavljaju odredjene stvari
    Last edited by Nesh0; 24-06-15 at 07:54.
    A clever person solves a problem. A wise person avoids it.

  23. #23
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Misljenja sam da ako imas volje programiranjem mozes da se bavis i bez upisivanja ovih fakulteta. Posebno programiranjem koje se trazi u CG.
    Nazalost i pored toliko nasih strucnih programera i dalje imamo slucajeve da za ozbiljnije poduhvate mi moramo zvati komsije. Do skoro su tu bili neki Hrvati koji su radili novi sistem za neku od nasih banaka.
    Konkretno radi se o ovome
    http://bankar.me.cp-15.webhostbox.ne...o-u-crnu-goru/
    Last edited by autodijagnostika; 24-06-15 at 08:06.

  24. #24
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Ako bi me zanimalo programiranje i birao između ETF-a ili PMF-a definitivno bih izabrao PMF. To je zbog toga što na prve tri godine na ETF-u postoje samo DVA programerska predmeta - Programiranje I (uči se C, proceduralno programiranje) i Programiranje II (uči se C++).

    Na PMF-u se, kolko sam vidio, uče Java, Pascal, C, C++, neki SQL (ne znam je li Oracle SQL). Imaš predmet Internet tehnologije gdje dobijaš zadatak da napraviš sajt tj web aplikaciju koristeći PHP, HTML, Javascript/Jquery a u okviru tog predmeta izučava se i XML. Ok je sve ovo, dobijaš nekakvu osnovu iz klasičnog i Web programiranja. Problem su matematički predmeti. Matematike same po sebi nisu nimalo laki predmeti a kod nas ih obično (i u srednjoj i na fakultetima) predaju teški kreteni i komplekaši koji gledaju kako da poobaraju što više studenata. Vrhunac gluposti i kretenizma je teorija iz matematike koju "deklarativno" razumiju svi koji su je položili a u suštini su je nabubali i/ili prepisali. Običaj je da malo ljudi položi te matematike a rijetko ko od njih razumije tu teoriju. Ako je profesor gluperda onda vjerovatno ni on sam ne razumije tu teoriju a sigurno ni većinu onoga što je "predavao".

    Ja sam završio FIT-a, smjer softverski inženjering tako da pitaj me šta želiš u vezi FIT-a. Uopšte nisam zadovoljan fakultetom prvenstveno zbog gomile diletanata, govana, neznalica, kretena i nesoja koji su se tamo nakupili. Ima i onih koji su skroz ok al su nažalost u manjini. Inače FIT je išao logikom "što je niža prolaznost to znači da smo kvalitetniji fakultet" pa je od 60 upisanih samo nas četvoro završilo osnovne studije u roku. Prolaznost ostalih generacija je bila nešto bolja a nas su posebno uzeli na zub jer smo se zakačili sa nekim asistentima. Prolaznost prve za prve tri generacije je bila 18%: od 226 upisanih 41 student je diplomirao.

    Istina je da se programer može biti i bez fakulteta al nije loše da imaš fakultetsku diplomu tako da ako ikako možeš završi bilo šta od navedenih fakulteta. Moguće je da će neki poslodavci gledati te sa visine ako im dođeš sa privatnog fakulteta al šta znam... Moj ti je savjet da ne očekuješ mnogo od profesora i asistenata (uglavnom su teški neradnici i zabušanti) nego kad budeš imao slobodnog vremena programiraj, programiraj i samo programiraj A kretene gledaj kako da što prije skineš sa dnevnog reda.

  25. #25
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,954
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    915
    Thanked in
    488 Posts

    Default

    Bozo zar ti nisi fail-ovao na ETFu pa si presao na SPR i tamo zavrsio studije? :-)
    Ontopic. Ja sam zavrsio ETF doduse drugi odsjek ali vise ces nauciti na PMFu ukoliko te programiranje zanima...mada kao sto guest kaze sve ipak zavisi od tebe jer imam kolegu sa ETFa koji je batalio fax na par ispita pred kraj i krenuo u samostalno ucenje jezika i sad radi kao programer a nije zavrsio ni jedan fax...
    Last edited by bojankov; 24-06-15 at 21:44.
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •