Results 1 to 11 of 11

Thread: Franc Kafka

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Olimp
    Posts
    1,447
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Franc Kafka

    dugo bijah u nedoumici pisati ili ne(?!), jer kako kafku jako volim neshto mi ovo bjeshe(i josh uvijek je) sumnjivo tle za pomenuti ga, ali ajde. dakle, razlog iz kojeg ja topikovah jesu kafkine pripovjetke, ali ne zelim da samo na njih ogranichim ovaj topic, shto znachi da su i komentari na njegove romane dobrodoshli(razlog iz kojeg sam ovako plastichna jeste opshte stanje na podforumu. nadam se da je jasno shta ovim rekoh, mada danas me nishta ne moze zaprepastiti).

    'odbijanje' je vrlo jednostavna(ali i duga, pa vam je ne mogu pisati) pripovjetka zbog koje sam se(neko vrijeme) sa osmijehom javljala ljudima koje znam manje ili vishe(kada ih vidim, naravno, poshto mi dioptrija i ugazene naochare ne dozvoljavaju). meni je to bilo dovoljno.
    I'm one of 50 sisters who killed their own husbands on the first wedding night.

    Oh, my god it was so good....

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ''Kafkina pisma ocu'' su nesto sto bih definitivno izdvojila kad je on u pitanju ~ koliko zbog savrsene forme toliko i zbog sadrzine i onoga sto je Kafka njima uspio da kaze. Negdje se jasno i naziru ideje njegovih djela i osnova od koje je polazio. Poslije citanja pomenutih mnogo je jasnija tama i zatvorenost Kafkinih djela, i ona nedovrsenost koja negdje izvire iz makar jednog lika i ostavlja prostor za trazenje izlaza.
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  3. #3
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by apsolutno_nemoguca
    ''Kafkina pisma ocu'' su nesto sto bih definitivno izdvojila kad je on u pitanju ~ koliko zbog savrsene forme toliko i zbog sadrzine i onoga sto je Kafka njima uspio da kaze. Negdje se jasno i naziru ideje njegovih djela i osnova od koje je polazio. Poslije citanja pomenutih mnogo je jasnija tama i zatvorenost Kafkinih djela, i ona nedovrsenost koja negdje izvire iz makar jednog lika i ostavlja prostor za trazenje izlaza.
    A sto ce kukavac kad ga je otac mrzio.

    P.S: Inache si ovaj post napisala kao neki vjest politichar: pet rechenica, a nishta ne recheno (bez ljutnje, nishta lichno).

  4. #4
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Solitude: a sweet absence of looks.
    Posts
    485
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja nemam kad da pisem malo duze rasprave (umorih se od brisanja), ali bih htjela da pozdravim topic.
    /me citala "Proces" i "Pisma ocu" , kao i par ljubavnih pisama.
    “Ambition is a poor excuse for not having sense enough to be lazy. “-M. Kundera


    "Those who do not want to imitate anything, produce nothing."
    — Salvador Felipe Jacinto Dalí


    «I've loved, I've laughed and cried.
    I've had my fill; my share of losing.
    And now, as tears subside,
    I find it all so amusing...»

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    The Hundred Acre Wood
    Posts
    398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    shto si nepomirljiva tako?

    volim da odvajam kafkinu fiction i non fiction prozu. stil mu je uvijek fascinantan i pun nekih hladnokrvnih obrta, ali dok mi je u pripovjetkama i "procesu" genije, u "pismima mileni" a bogme i dnevnicima, poskakujem s noge na nogu usljed njegovih anksiozno-depresivnih mrljavshtina (ne literarnih, nego zivotnih). tako da sam chesto sklona da pomislim "jadna milena" prije nego "kakva genijalna misao". stvarno je bio neurotichar. ali priche! kafka Stvaralac mi je potpuno razlichit od Kafke Ochevog Sina i Mileninog Ljubavnika i Vjerenika one cice chijeg se imena ne mogu sjetiti, a na vrh mi je tastature. dakle, stvaralac: hrabar, domishljat, zavodljiv, spretan, okretan, hm, pa rekla bih - linchovski, kad to ne bi bilo sasvim neumjesno ...mene "preobrazaj" svaki put presjeche na pola, pogotovo momenat potpune nemogucnosti komunikacije gregora sa okolinom, koji kulminira u sceni kada pokusha da razgovara sa sestrom pred onim komshijama/stanarima...slichne, nezaboravne, numinozne momente, nadrealne da zinesh a opet tako logichne ako samo malo razmislish, ima i u "opisu jedne borbe", a i u "presudi" (ono kad glavnog junaka, georga, voda "vuche)...ma, u svima. meni je, naravno, najdraza "istrazivanja jednog psa", ali ni kratke-a-ubistvene, poput "odbijanja", "najblizeg sela" nisu zgoreg.
    i work these hands to bleed cause i got mouths to feed
    and i got 15 dollars hid above the stove

  6. #6
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    944
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    dugo sam se dvoumio da li da iznesem moje kratko misljenje ovdje, posebno sto nisam vican knjizevnim analizama i pravilnom izrazavanju, i uz velike sanse da se obrukam, ali ipak evo

    M.R.Z.I.M. Proces. To je jedino sto sam citao, ali mi se toliko smucilo da ne mogu ni da zamislim nesto drugo da uzmem.
    kapiram ja sad da je to sve metafora, i te teske rijeci, ali brate!!
    Jozef K. je ubjedljivo najiritantniji lik ikad opisan/prikazan u nekoj knjizi, filmu, radio drami ili lutkarskoj predstavi! covjek razmislja poput kretena i postupa poput kretena.
    i ostatak likova se ponasaju kao retardirani, i pritom mislim bukvalno retardirani. Citava ta apstrakcija mi je isla na zivce i ne kapiram sta bi trebalo da predstavlja taj sud koji se nalazi na jebenom tavanu. gdje su ostale institucije? kakva je to zajebancija? Bez sarkazma volio bih da mi neko objasni ukratko.

    najbolji dio knjige je njegova smrt, nazalost cista i brza. Ja sam imao razne ideje za taj vrhunac, ali ocigledno kafka nikad nije gledao b-produkcijske horrore. steta.
    Last edited by dylan|stark; 06-07-05 at 10:12.
    ex-ShaggWell
    his wings no longer denied...

    Moji spermatozoidi su brži od vaših crnih limuzina.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Olimp
    Posts
    1,447
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ha..a ja sam zavoljela kafku zbog procesa. e pa ovako, iako cu se sada osjetiti kao nedrage mi interpretacije, to ti je u biti slika drushtva u kome je kafka zivio i koje je bilo ravnodushno i glupo\neobrazovano\blabla do daske(mislim da ti niko nikada nije ovako 'objashnjavao' neko djelo), a sve
    shto ti za drushtvo rekoh vazilo je i za pravosudje koje je dio toga drushtva, je li. ne vjerujem da knjiga moze naprasno da ti se svidi, ako ti se prije nije svidjala. to je najkrace shto moze iako meni u procesu nije to bilo toliko bitno, a jeste bitno. fascinantan mi je bio jozef k. i dopao mi se nachin na koji je chovjek ubijedjen, bukvalno recheno, da je kriv za NESHTO, a nije nizashta. ma meni je fenomenalno to shto je chovjeka moguce ubijediti u bilo shta, samo je potrebno dovoljno dugo uticati na njega. a onda kada sam to prenijela na nashe drushtvo koje, usudicu se da kazem, CHITAVO vjeruje u gomilu lazi (ili ne vjeruje nikome. u ove ja spadam.) shvatila sam koliko je kafka bio u pravu.

    a shto se preobrazaja tiche, vjerovatno se sjecate lika iz kuce droge koji se pretvorio u muvu, e ja sam prvo film gledala(dakle prije chitanja kafke(a kucu droge josh nisam prochitala, shame on me)) i pomislila kakva genijalna ideja(!),a onda sam prochitala preobrazaj i pomislila evo josh jednom te genijalne ideje(!). preobrazaj je naziv koji u oba plana(preobrazaj roditelja i gregora something..) u potpunosti odgovara pripovjetci, a naziv sam pomenula jer sam u prvi mah pomislila da se odnosi samo na preobrazaj chovjeka koji je postao buba.
    I'm one of 50 sisters who killed their own husbands on the first wedding night.

    Oh, my god it was so good....

  8. #8
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "meni je kafka takav kralj..." :lolblue: :lolblue::lolblue:
    Last edited by GAGA; 08-07-05 at 14:57.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  9. #9
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Danaida
    a shto se preobrazaja tiche, vjerovatno se sjecate lika iz kuce droge koji se pretvorio u muvu, e ja sam prvo film gledala(dakle prije chitanja kafke(a kucu droge josh nisam prochitala, shame on me)) i pomislila kakva genijalna ideja(!),a onda sam prochitala preobrazaj i pomislila evo josh jednom te genijalne ideje(!). preobrazaj je naziv koji u oba plana(preobrazaj roditelja i gregora something..) u potpunosti odgovara pripovjetci, a naziv sam pomenula jer sam u prvi mah pomislila da se odnosi samo na preobrazaj chovjeka koji je postao buba.
    pogledaj Kronenbergovu "Muvu" ili se sjeti nindza kornjaca i bakstera stokmana!!
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  10. #10
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kafka...Poslije Orwella sigurno najbolji pisac XX vijeka!
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  11. #11
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    89
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    kafka,procitao sam proces i jednu kratku pricu(strana i po ali rekao je vise nego neko na hiljadu strana) i ne razumijem kako neko ne voli proces.volim kafku
    kako je

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •